I GIULIANO Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereld Verworden KOREA SPORT- EN MIDDENSTANDSWEEK UIT DE OVERWONNEN antoon tdelen NA VIJF JAREN DOOR CARABINIERI TE WAALWIJK 2 t m. 10 September 1950 van MAANDAG 10 JULI 1950. Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HÉT ZUIDEN OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 88. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 73e JAARGANG No. 56 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Gerekend vanaf zijn vroegste, revolutionaire vorm, is de democratie hooguit 150 jaar oud, beperkt tot zijn huidige, min of meer geciviliseerde vorm, haalt ze niet veel meer dan een eeuw. En toch, kijkt men zo de wereld, of alleen West-Europa eens rond, krijgt men dan niet de indruk dat ze hier en daar begint te lijden aan ouderdomskwaaltjes, al vertonen zich die soms in een vrij onstuimige en kinderlijke vorm? Maar één of anderhalve eeuw is zeker nog niet zo oud voor een stelsel. tiek, zijn er afgevaardigden van dat land in Frankrijk om te onderhandelen met een re gering die er niet is, hebben er onderhandelingen plaats over het plan-Schuman Dit zijn zo enkele punten uit de internationale politiek die van het hoogste belang is en waarin Frankrijk toch ook zijn woord(je) dient mee te spreken, gezwegen dan nog van de interne aangelegen heden die om een oplossing vragen. Maar er is geen re gering die via de volksver tegenwoordiging namens het Franse volk kan optreden. De vraag rijst of hier inderdaad niet van „verworden demo cratie" kan gesproken wor den, met alle gevaren die dit inhoudt. Kan het zo niet lan ger (en wie wou durven be weren van wel?) dan is er een sanering nodig. Aan de andere kant dreigt de dicta tuur, waarvoor in Frankrijk ook nog wel liefhebbers zou den te vinden zijn, met alle ellende van dien. In ieder ge val is een krachtige arm no dig om Frankrijk en 'West- Europa te redden. In al zijn kleinzieligheid doet zich in deze dagen de democratie voor in België. Dat ligt natuurlijk niet in het wezen der democratie, maar aan de toepassing in de prak tijk, waardoor ze gewrongen moet worden in 't enge keurs lijf van flauwe partij-politiek. De socialisten, dapper bijge staan door de communisten, denken hun onvermijdelijke nederlaag niet beter te kun nen uitstellen dan door zin neloze en onzinnige obstruc tie. Ze nemen hun toevlucht tot scheldpartijen, herrie- Anderzijds kunnen we de verschijnselen, die we waar nemen toch ook moeilijk toe schrijven aan een democratie in opkomst, zeker niet in een land, dat we tot op zekere hoogte mogen beschouwen als de bakermat van deze rege ringsvorm. De tijd, dat ze be staat, met zijn snellere ontwik keling, lijkt lang genoeg ge weest om een bevredigende middenweg te vinden tussen revolutie en verwording: het hoogtepunt tussen deze twee dieptepunten? Of moeten we de revolutie als het beste be schouwen dat de democratie in het onderhavige land heeft. Men is geneigd om de gang van zaken te beschouwen als een gevolg van de normale onvolmaaktheid van mensen werk. Maar ook daarin zijn gradaties. Ook wij hebben een democratie en we mogen toch wel zeggen dat deze zoal niet volmaakt, dan toch behoorlijk functionneert en hetzelfde kan gezegd worden van an dere landen. Bekijkt men daarentegen hetgeen in b.v. Frankrijk of België wordt vertoond, dan begint men de heilzame werking van de democratie ernstig te betwij felen. Of wat stelt men zich voor een land dat in vijf jaar tijd ontelbare kabinetten produ ceert en het merendeel hier van weer even snel laat kel deren? En wat van een land waar de kwestie of de koning al dan niet juist heeft gehan deld als opperbevelhebber van het leger (wat trouwens nu wel buiten geding is), toen degenen die nu het hardste roepen al lang waren vertrok ken, wordt verwrongen tot een onverzoenlijke strijd te gen de persoon van de vorst? Blijkt hieruit niet dat 't par tij-belang boven het lands belang gesteld wordt. Alsof de partijen er om zich zelfs wil zijn, om niet te spreken van de persoonlijke eerzucht der voormannen. De partijen hebben uiteraard het recht op te komen voor de belangen van hun leden, maar die groepsvoordelen dienen altijd ten achter te staan bij de strijd om het welzijn van het geheel. Nu kan men toch kwalijk aannemen dat dit in Frank rijk in het oog wordt gehou den. Of zou iemand willen beweren dat een land zich behoorlijk zou .kunnen her stellen van niets minder als een catastrofe wanneer in en kele jaren tijd de regering on telbare keren een andere koers moet nemen? Het is on mogelijk om van alle gevallen de oorzaken en omstandig heden na te gaan, maar be perken we ons tot de twee laatste (in een tijdsbestek van een paar dagen). De socialis ten deden het kabinet-Bidault vallen, wat hun goed recht kon zijn, aangenomen dat de voordelen tegen de nadelen opwogen. Diverse kabinets formateurs werden aange zocht, maar geen slaagde er. Tot ernstige wereldsituatie, met name de oorlog in Korea, de partijen in zoverre bij el kaar bracht, dat H. Queuille achteraf toch nog geaccep teerd werd. Deze vormde dus een regering, maar de Gods vrede duurde niet lang, want nauwelijks hadden de socia listen bemerkt dat de forma teur er enkele rechtse ele menten in op nam, of ze ver oordeelden hem. Met het ge volg dat Frankrijk een dag later weer zonder regering zat. En toen kon men weer van voren af aan beginnen Het centrale land van West- Europa heeft dus de afgelo pen weken practisch ononder broken geen regering gehad. Ondertussen heeft de Veilig heidsraad, waarvan Frankrijk permanent lid is, één van haar belangrijkste beslissin gen moeten nemen, is de eer ste openlijke agressie sinds de oorlog uitgebroken, ligt ook Indo-China in de belangstel lingssfeer van de wereldpoli- schopperij en bijkomstighe den en komt het tot een wer kelijk debat, dan zal men, ge loven wij, niet meer hoeven te hopen op de waardigheid van de volksvertegenwoordi ger orn het peil op een be hoorlijk niveau te houden. Of het moest zijn dat de heren zich nu in flauwiteiten uit- gekuurd hebben. Hier neemt men zonder aarzelen 't woord „verwording" in de mond. Zijn dit vormen van demo cratie anno 1950? En onder tussen ligt in het Oosten de meest gruwelijke dictatuur op de loer! KOREA. De situatie in Korea werd er de afgelopen week niet rooskleuriger op. De commu nisten rukten nog steeds op en hebben al ruim een derde van het Zuiden bezet; ze heb ben de 37ste breedtegraad overschreden. De Amerika nen slaagden er nog niet in de Noordelijke opmars tot staan te brengen. Officieren verklaarden dan ook dat ze de gevechtscapaciteiten van de Noord-Koreanen sterk on derschat hadden. Bovendien beantwoordden de verrichtin gen van de straaljagers blijk baar niet aan de verwachtin gen omdat ze te snel zijn; trouwens, over het algemeen werden de operaties in de lucht belemmerd door het on gunstige weer. Van Zuid-Ko- reanen hadden de Amerika nen blijkbaar niet veel nut, daar die blijkbaar nog steeds niet over de schrik heen zijn. Talloze vluchtelingen trekken voor de oprukkende commu nisten uit. Woordvoerders in Washing ton waren vorige week van oordeel dat de opmars der communisten in Zuid-Korea binnen 10 dagen tot staan ge bracht zou kunnen worden. Ook president Truman ver klaarde op zijn wekelijkse persconferentie hoopvol ge stemd te zijn over de situatie in Korea. Het hoofdkwartier van Mac Arthur seinde naar 't departement van Defensie dat de situatie der landstrijd krachten op geen enkele wij ze als ernstig beschouwd werd. Men kan uit dit alles besluiten dat er deze week belangrijke beslissingen zou den moeten vallen in de krijgsverrichtingen. De om mekeer is onder de hand ook wel nodig. Door dr. P. H. R. Jr. Hebben wij voor het nieuwe verschijnsel, dat de koude oorlog thans oproept, bang te zijn, of zal dit Koreaanse drama zich op de zelfde wijze voltrekken als de an dere drama's, die wij sedert 1945 hebben beleefd, en die voorbij gingen zonder dat de wereld in brand werd gezet Alle verschijnselen wijzen erop dat ook dit bedrijf zonder we reldcatastrofe zal passeren. Het Westen zond oorlogsschepen, vliegtuigen, legers en wapenen, maar men is zo heeft Truman het woordelijk gezegd NIET in oorlog. De Amerikaanse troe penmacht trekt niet op tegen Rus land, maar tegen Noord-Korea en zij bestrijdt geen mogendheid, maar vervult een opdracht van de Verenigde Naties in het be lang van de vrede. En Rusland bevindt zich evenmin in oorlog. De tegenstelling tussen de Sovjet en het nationaal-socialistische Duitsland is hierin gelegen, dat nazi-Duitsland de volken die het in zijn belang onderdrukt achtte, gewapenderhand „beschermde tei wijl Rusland zijn invloedssfeer uitbreidt, doordat het de volken, welker gebied het nodig heeft, zichzelf laat hervormen tot volksrepublieken Wij weten allemaal wel wat er eigenlijk aan de hand is, maar er is een forme le constructie van verhoudingen geschapen, die een rechtstreeks conflict nog verwijderd houdt. Rusland heeft, IN ZIJN HOE DANIGHEID VAN LID DER „VERENIGDE NATIES", de Koreaanse sanctie aangevochten op grond van een betwisting van de geldigheid der stemming. Het is dus gebleven binnen de struc tuur der volkerenvergadering en het verklaart zijn afwezigheid uit die vergadering niet als een reac tie op de Koreaanse kwestie, maar als een verbolgenheid over het afwijzen van het nieuwe Chi na. Over de toelating van dit nieuwe China wordt achter de schermen onderhandeld. De te genstelling concentreert zich niet op de Koreaanse aangelegenheid. En het is van niet te onderschat ten betekenis, dat India zich aan de zijde van het Westen heeft geschaard. De wereldbevrijding gaf geen bevrediging. De Russische drei ging heeft de Duitse vervangen. Onder het masker der Verenigde Volken, voltrok zich een dieper scheiding dan de mensheid ooit aanschouwde. Zolang de wereld in twee kampen verdeeld is, blijft de wereldvrede een illusie. Maar zelfs zij, die een derde wereld oorlog op den duur onvermijdelijk achten, moeten zich verheugen over het uitstel. Naarmate het uitstel aanhoudt, wordt de vrees voor de steeds zich ontwikkelen de verdelgingsmethoden versterkt. En het is niet ondenkbaar dat het bewustzijn dat een derde wereld oorlog geen overwinnaar zal ach terlaten, de verantwoordelijke leidslieden zal gaan beheersen. Wat nu gebeurt, is de positiere geling der twee wereldrivalen. De ondergrondse strijd is een strijd om de bruggehoofden. Die strijd kan spanningen veroorzaken, des tijds te Berlijn, nu op Korea. Maar hij beduidt nog geen open lijke aanval. Iedere zenuwreactie op de kou de oorlog wakkert hem aan. Wij moeten ons leren gewennen aan onrustbarende verschijnselen en ons leren onthouden van onrust- verwekkende commentaren. Dit betekent niet, dat wij nu maar rustig moeten gaan slapen, maar het betekent wel, dat wij ons zelf niet moeten verbijsteren door te snel getrokken conclusies. De historici zijn het er met el kander over oneens, of er wet matigheden zijn in de geschiede nis. Maar het probleem der his torische wetmatigheid ligt dieper dan de politieke tinnegieters be seffen, die de ogenschijnlijke ge lijkenis van de periode, die aan de tweede wereldoorlog vooraf ging, met de verschijnselen, welke wij thans aanschouwen, in het licht stellen. Hitier pakte het ene land na 't andere en zette daarna de wereld in brand. Men verwacht nu het zelfde van Stalin. Maar Hitier had een verzwakte en onvoorbe reide tegenstander, Stalin heeft 'n tegenstander, die tenminste zo sterk en zo voorbereid is als hij. Hitler had haast, Stalin heeft de tijd. Hitier veroverde zelf, Stalin laat anderen de kastanjes uit het vuur halen en blijft zelf op de achtergrond. Hierdoor kunnen onmiddellijke aanleidingen tot 'n wereldoorlog worden vermeden en acute conflicten blijven gelocali- seerd. En men mag vragen, of er in de Russische politiek niet een sterk defensief element aanwezig is. Waarom laat het Finland on gemoeid Wij vinden dus in de Koreaan se kwestie, hoe ernstig aanschijn zij moge hebben, geen aanleiding tot angstpsychose. Maar er ligt in dit incident wel grond voor een korte beschouwing over de na delen, welke de organisatie der Verenigde Volken biedt, ondanks de verheven gedachte, die in haar ligt besloten. Het systeem der Verenigde Na ties betrekt, zodra er maar ergens van agressie sprake is, alle lan den der aarde in een wereldoor log. Er gebeurt iets bij onze te genvoeters (hoeveel Nederlanders weten, waar Korea precies ligt en het gevaar ontstaat, dat er Russische laarzen stappen over onze straten. De mogelijkheid van localisering der grote wreldcon- flicten verdwijnt, neutraliteitspo litiek wordt afgeschreven. Het systeem der Verenigde Na ties, tot stand gekomen om de alzijdigheid van de vrede te waar borgen, brengt, zodra er een kink in de kabel komt, de alzijdigheid van de oorlog teweeg. De poli tieke samenhang van de wereld heeft ook zijn nadelen. En wij verwachten een ontwikkeling van de internationale politiek in de richting ener organisatie van fe derale gebieden. Reeds zijn in de Raad van Europa en in de Azi atische concentratie federale ver bonden in wording, die na hun voltooiing een welkome aanvul ling zullen blijken van de inter nationale samenwerking en die kunnen verhoeden, dat ieder wil lekeurig land wordt opgeroepen voor aangelegenheden die geheel liggen buiten zijn belangensfeer. Nederland is een fatsoenlijk land, dat waarde hecht aan zijn internationale verplichtingen. Zijn optreden in de Verenigde Naties getuigt van een even angstvallige nauwgezetheid als vroeger het voeren van zijn neutraliteitspoli tiek. Men kan vaststellen dat het beginsel van ons buitenlands be leid, waar de dienst aan het bui tenland bijna vervuld wordt tot over de grenzen van het Neder lands belang, onze diplomatie steeds heeft beheerst. Dat begin sel is geenszins weggevallen, nu Nederland niet meer zich buiten de internationale kwesties houdt, maar zich gedraagt naar do di rectieven van het bestel der na- tien. Pogingen tot het behoud van een zekere neutraliteitspolitiek ge lijk Zweden en Zwitserland die wagen, zijn vreemd aan het hui dige Nederland. Wij zijn het met de minister president eens, dat ons land zijn verplichtingen namens de Vere nigde Naties heeft na te komen. Maar moet dat inhouden, dat Ne derland er als de kippen bij moet zijn met zijn solidariteitsverkla ring en op staande voet schepen moet zenden naar Korea De Verenigde Naties hebben tegenover de trouw van Neder land zich bij de regeling van de Indonesische kwestie blind ge toond voor ht Nederlandse stand punt. Had een trager sympathie betuiging niet op juister wijze de gekwetstheid kunnen symbolise ren, die er ten onzent heerst ten aanzien van de wijze waarop de Verenigde Naties onze souverei- niteitsoverdracht hebben voorbe reid Om er maar over te zwij gen want spreken hierover zou nakaarten zijn - hoe onze diplo matie bij de snelle afwikkeling der rondetafelconferentie heeft ver zuimd het gunstig getij voor Ne derland af te wachten, dat bij de huidige aziatische verwikkelingen voor ons land zou gekomen zijn. Bij Castel Vetrano, in de Zuidwestelijke hoek van Si cilië, is. zoals wij reeds meld den, Giuliano Salvatore, de 27-jarige „Koning der ber gen" na een strijd van bijna vijf jaar door de Carabinieri overwonnen. De bandieten leider, die de sympathie van de Siciliaanse bevolking trachtte te winnen door zich te richten tegen de rijken en met zijn uitgebreide bende velen deed denken aan de legendarische figuur van Ro bin Hood en zijn outlaws, vond de dood onder een regen van tommygunkogels, terwijl zijn gezellen wisten te ont komen. Acht uur later werd hij slechts in tegenwoor digheid van de Carabinieri die hem neerschoten in een eenvoudige ruwhouten kist ter plaatse begraven. Er werd van Giuliano ge zegd dat hij rijk was; snelle motorboten zouden zijn schat ten naar Noord-Afrika bren gen en „stro-mannen" die niet nalieten van de hun ge boden gelegenheid gebruik te maken, zouden zijn eigendom men beheren. Meer populair is de lezing dat Salvatore, „de strijder voor de Siciliaanse onafhankelijkheid", en vijand van de communisten, een wreker der armen was en on vervaard zijn bekende brie ven en beschuldigingen tot de autoriteiten in Rome richtte. Het was deze Giuliano die minister Sceiba uitdaagde tot een duel en een vrouwelijke Zweedse journaliste en een Miss America naar het berg achtige Montelepre trok om deze Al Capone-Robin Hood, doch ondanks alles „bandiet", te leren kennen. Contact met Mal'ia. De Siciliaanse Mafia ge volg van onwil om de Itali aanse Staat te erkennen en primitieve poging om sociale rechtvaardigheid te bevesti gen wier methoden echter berhaaldelijk ontaardden in persoonlijk winstbejag, blijkt nog niet geheel tot het ver leden te behoren na Musso lini's verwoede pogingen tot uitroeiing. Nog berustten rij ke grondbezitters en hande laren in de chantage van ban dieten die in ruil voor be langrijke schattingen waarvan later weer een deel onder de armen werd gedistribueerd rust en bescherming garan deerden. Het was met de Ma fia, dat Giuliano zich ver bond en de leden van de or ganisatie behoorden dan ook tot de weinigen die voor zijn optreden bleven gespaard. Het begin van zijn „loopbaan". Als doodgewone jongen is Giuliano „begonnen". Na een schooltijd van veel spijbelen werd hij electriciën om later zonder opgaaf van reden voor de Carabinieri te worden af gewezen. Tijdens de oorlog diende hij bij de Italiaanse luchtmacht, doch na de geal lieerde landing op Sicilië be sloot hij geld te gaan maken. Zijn eerste moord gebeurde eigenlijk in drift. Toen hij namelijk een jaar of zes geleden werd aange houden door twee politieman nen die wilden weten wat hij vervoerde (als voor die tijd te verwachten-gesmokkelde levensmiddelen), schoot hij één van hen neer en daarmee was eigenlijk het „hek van de dam". Nadien volgden er na melijk nog honderd en vier Om te verklaren dat zijn optreden zoveel als een poli tieke kwestie werd, bestaat ongeveer de volgende lezing: In de na-oorlogse verwar ring in '43 ontstond op Sicilië een separatistische beweging die zich een vrij en onafhan kelijke toekomst droomde. Toen de leden van deze „Evis" echter door de centrale rege ring in Rome heftig werden vervolgd, trokken zij zich te rug in de bijna ontoeganke lijke bergen en sloten zich aan bij Salvatore en zijn mannen, wier werk daardoor tegen de bekende ideële ach tergrond kon worden ge plaatst. Onoverwinnelijk werden zij genoemd en daaraan was waarschijnlijk de mogelijk heid van contacten bij in vloedrijke personen niet vreemd. Hoe het ook zij, een jaar geleden, toen Giuliano's optreden een belangrijke zaak was geworden, richtte de mi nister van Binnenlandse Za ken, Mario Sceiba, een spe ciale politiemacht van twee duizend man in om de strijd met Giuliano en zijn volge lingen aan te binden. De lei ding van deze speciale macht werd gegeven aan de vete raan der Carabinieri kolonel Luca, die ook de definitieve operatie heeft geleid. Dezer dagen nu wist de po litie de bendeleider met ver schillende van zijn getrouwen bij Castelvetrano in Zuid-West, Sicilië in een hinderlaag te doen lopen. Giuliano's gezel len, de overgeblevenen van zijn eens zo machtige bende, wisten te ontkomen, doch Giuliano zelf, die men in het licht van de dageraad her kende, werd in de rug ge troffen toen hij achter een barricade van boomstronken, in de deuropening van een boerderij, waarop de bende klaarblijkelijk een overval had gedaan, dekking zocht. VOORLOPIG PROGRAMMA. PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 2 SEPTEMBER. 3 ,uur: Afmars van Oost, Zuid, West der deelnemende sportverenigingen uit die gedeelten van Groot- Waalwijk naar 't Raad huisplein Oost: Kunst en Kracht, St. Herman Jozef, uit Drunen, Harmonie St. Jan, enz. Zuid: O.W.S., Harmo nie St. Crispijn, enz. West: Kracht en Vlug heid, Pro Patria Sprang- Capelle, harmonie van 's-Grev.-Capelle, enz. 3.30 uur Oost: Athleten m. vlag (Olympische) in esta fette naar Raadhuisplein. Zuil: Paardensportver. Prinses Irene in draf met Middenstandsvlag naar Raadhuisplein. West: De wielrenners met de nationale drie kleur in rustig tempo naar Raadhuisplein. Op het Raadhuisplein is een 8 meter hoge zuil geplaatst, waar omheen in carré opgesteld de di verse sportverenigingen met hun vaandels. Opening Sport- en Midden standsweek door de Ere-voorzit- ter van het Hoofdcomité door het hijsen van de drie vlaggen boven in de zuil en onder het spelen van het Wilhelmus en gelijktijdig het loslaten van circa 500 duiven. Mogelijkheid is aanwezig, dat de drie vlaggen afzonderlijk wor den gehesen en wel de Midden standsvlag door de voorzitter van de Middenstand de WelEd. Heer H. Meijs, de Olympische vlag door de WelEd. heer W. Timmermans en de rood-wit-blauwe vlag door de Edelachtb. Heer Burgemeester Lambooy. Afmars der deelnemende vere nigingen naar de diverse punten van Waalwijk. Van 7.30 tot 9 uur: Turnde- monstraties Raadhuisplein. 9 uur: Groot bal van de jubile rende vereniging „Ons Huis". PROGRAMMA VOOR ZONDAG 3 SEPTEMBER. 11.30 uur: Wielerronde 45 nieuwelingen. Km. 1.30 uur: Wielerronde 100 Km. amateurs. 4.30 uur: Voetbalwedstrijd. uur: Biljarten, uur: Bal. PROGRAMMA VOOR MAANDAG 4 SEPTEMBER. 7 uur n.m.: Biljartsport. PROGRAMMA VOOR DINSDAG 5 SEPTEMBER. 7 uur n.m.: Biljartsport. PROGRAMMA VOOR WOENSDAG 6 SEPTEMBER. 5 uur n.m.: Paardensport (ver moedelijk H.B.S.-terrein in v. m, Besoijen). 5 uur n.m.: Hondendressuur (ver moedelijk in de St. Antonius- parochie). 7 uur n.m.: Biljartsport. PROGRAMMA VOOR DONDERDAG 7 SEPTEMBER. 7 uur n.m.: Biljartsport. ARBEIDSBUREAU. WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Enige metselaars. Volslagen schilders. Leerling schilders. Enige timmerlieden Een machine-bankwerker, te vens plaatwerker. Randendoornaaier. Een bekwaam modelleur. Aankomende jongens voor le- derwarenfabriek. Een flexible aflapper, tevens krammer. Opzichters voor goudmijnen in Zuid-Afrika. Magazijnbediende voor meu- belhandel. Enige jongste bedienden voor kantoor en magazijn. Een leerling slagersknecht. Meisjes voor confectie-ate- liers. Schoenstiksters. Lederwarenstiksters. Geroutineerde handschoenen- stiksters. Dagmeisje Dag- en nachtd-ienstboden. Stepnaadstiksters voor hand- schoenenfabriek. Bieden zich aan: Een aankomende analyst. Een aankomend timmerman. Leerlingen machine-bankwer kers en leerling auto-mon teur, beiden met opleiding Nijverheidsschool. Leerling automonteur. Handzwikkers. Machine-zwikkers. Zoollederstanzers. Overleersnijders. Afmakers. Houtenhakken-zetters. Een hulpmodelleur. - Leerling schoenmachine-mon teur. Arbeiders voor zwikkerij en finish-afdeling. Jeugdige schoenfabrieksarbei ders Afd. Zwikkerij. Een chauffeur. Een magazijnbediende. Diverse landarbeiders en tuindersknechten. Hulparbeiders, grondwerkers. Een correspondent in vreem de talen. Een boekhouder. Enige thuisstiksters. Enige jongste vrouwelijke kantoorbedienden. Een verkoopster. Een werkster. Aanmelding dagelijks tus sen 912 uur op het Arbeids bureau Waalwijk, Grotestraat .339, tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig tot en met 15 Juli 1950. Het Arbeidsbureau verstrekt ook inlichtingen aan adspi- rant-emigranten. REUSACHTIG MONUMENT BIJ BASTENAKEN. Ter herdenking van de slag om de Ardennen van 16 Dec. 1944 tot 25 Jan. 1945 is op 'n heuvel bij Bastenaken een reusachtig gedenkteken opge richt, dat op 16 Juli a.s. ont huld zal worden. Het monu ment heeft de vorm van een Amerikaanse ster, waarvan elk van de vijf punten 31 M. lang is. In de wanden van het bouwwerk, dat 12 meter hoog is, is in gouden letters de ge schiedenis van de slag ge grift. Bij de plechtige in wij- diing zullen tweeduizend Bel gische militairen met een af deling Sherman-tanks, als mede legerdeputaties uit de Ver. Staten, Frankrijk, Enge land, Nederland en Luxem burg aanwezig zijn. In de slag van de Ardennen boden de Amerikanen tegen stand aan 25 Duitse divisies. Bijna 77.000 Amerikanen, het hoogste aantal, dat ooit in één actie omkwam, werden hier gedood of zijn als vermist op gegeven. PROGRAMMA VOOR VRIJDAG 8 SEPTEMBER. 8.30 uur v.m.: Vertrek Markt veldwedstrljd jachthonden. 7 uur n.m.: Biljartsport. PROGRAMMA VOOR ZATERDAG 9 SEPTEMBER. 8.30 uur v.m.: Afmars Markt veld- wedstrijd jachthonden. 3 uur n.m.: Afmars Markt hen gelaars voor hengelconcours. 3 uur n.m.: Hockey. 2 uur n.m.: Tennis. PROGRAMMA VOOR ZONDAG 10 SEPTEMBER. 12 uur: Afmars wandelsport. 12.30 uur: Receptie en ontvangst K.N.G.V. 1 uur: Handbal. 2.30 uur: Turndemonstratie en athletiek op voetbalveld. 8 uur: Vermoedelijk concert. Na afloop bal.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5