RAAMSDONKSVEER WAALWYK LBON-BP-ZAND CAPELLE BERKDIJK HOOVEREN VAN BOXTEL DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 LANDBOUW HONDENSPORT van dc personenauto, de heer en mevr. v. d. S. uit Vught, liepen verwondingen op aan armen en snijwonden aan het hoofd, terwijl hun zoontje een lichte hersen schudding opliep. De auto s wer den zwaar beschadigd. WaspikWit-Zwart, 05. Bovengenoemde verenigingen speelden j.l. Zondag een huldi gingswedstrijd op het Victoria- terrein te Raamsdonk, ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan de zer vereniging. Het was een zeer aantrekkelijke match, waarbij de Wit-Zwarten in technisch opzicht volkomen de meerderen bleken te zijn. Het einde kwam dan ook met een verdiende 50 overwin ning voor Wit-Zwart. De goal- getters waren Han van Beek en Herman Schoenmaker- Mannen, een mooie prestatie! DAMMEN Naar wij vernamen speelde D. G.V. haar eerste promotiewed strijd thuis tegen het sterke Ex celsior II uit 's-Bosch. D.G.V. had er veel trek in, want ze zou graag naar de hoofdklasse ver huizen. Zij wisten te winnen met 18—2. Hier volgen de persoonlij ke prestaties. DGV R'veer Excelsior 's Bosch P. Blom-J. de Galan 2—0 J. Steigenga-H. v.d. Dungen 2—0 H. Blom—P. Gruijters 1 1 C. v. Strien-A. Goovaarts 1 1 G. v. Erk-P. v. Drunen 2—0 Th. Zwets-J. Kivits t 2—0 J. C. Schott-L. v. Krabben 2—0 M. D. Barel-H. Döl! 20 J. Boezer-H. Broeren 2—0 A. Vingerhoets-P. Dekkers 2—0 Totaal 18-2 Wij zien met belangstelling de wedstrijd tegen Helmond tegemoet die Excelsior II won met 11 —9. Vee! succes D.G. V. ers. GESLAAGD. Onze dorpsgenoten M. Hees ters en G. Vissers behaalden te Breda het Middenstandsdiploma. MOOIE VERBETERING. Aan het parkeerverbod in d Prins Hendrikstraat is thans voor een gedeelte een einde gekomen. Het was voor dc vele automobi listen dikwijls een groot vraagte ken, waar hun wagen te parke ren. Dit ongerief is weer voorbij en het parkeerverbod is thans van kracht voor de ene zijde yan de straat. SCHEEPVAART. Gedurende dc afgelopen maand Juli passeerden de rolbrug over de Donge 2372 schepen met een inhoud van 335859 ton. BENOEMD. Tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau is benoemd de heer J. G. Hilhorst, wonende te Hilversum, voorheen di recteur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder en waarnemend directeur van t Rijksbureau voor Rubber. GESLAAGD. De heren K. Carbijn en H. Stokwielder, lid van de Poli tiehond-vereniging „Waalwijk en Omgeving", behaalden met hun hond op het schitterend gelegen terrein te Moergestel het certificaat van de Konink lijke Nederlandse Politiehond Vereniging. De heer Jac. de Jong slaagde voor het te Tilburg gehouden examen „Diploma Vakbekwaamheid Schilde ren". De geslaagde is werkzaam bij de firma Schellekens, Put straat alhier. GESLAAGD. Bij de in Juni j.l. gehouden examens van de Nederlandse Associatie voor Practijkexa- mens slaagden voor het di ploma Moderne Bedrijfsad ministratie de heren A. de Groot en L. Janssen, beiden te 's-Hertogenbosch en M. v. Esch en J. Wittebol, beiden te Sprang-Capelle; voor het Practijkdiploma Boekhouden: Mej. L. Trommelen te Kaats heuvel en de heren B. Tref fers te Waalwijk, P. Leerma- kers te Helvoirt, C. de Waal, J. v. d. Heuvel en J. Wichers, allen te Vught. Geslaagden genoten hun op leiding aan het Instituut voor Economisch Onderwijs te 's-Hertogenbosch en Waal wijk. GESLAAGD. De heer J. v. d. Sloot, leraar aan de Nijverheidsschool alhier, slaagde vorige week te Rotterdam voor de acte N IV, die bevoegd heid heeft tot oplteiding voor het theoretisch gedeelte smeden-bank- werken aan de nijverheidsschool. Al eerder slaagde de heer Van der Sloot voor het praktisch ge deelte. NA DE STOPZETTING VAN 'T PERSONENVERVOER NU OOK HET GOEDERENVERVOER! De Fabrikantenkring Lang straat heeft zich in een ta melijk scherp gesteld schrij ven gewend tot de Directies van Nederl. Spoorwegen en A.T.O. (v. Gend en Loos) over de volgende kwestie: Tegelijk met de stopzetting van het personenvervoer op de Lijn 's-Hertogenbosch Lage Zwaluwe, is Waalwijk afgevoerd van de lijst van aanleveringsstations der Ne derlandse Spoorwegen. Voor taan moeten dus vrijwel alle goederen, met uitzondering van wagonladingen, in Den Bosch aangeleverd worden. Dit komt hierop neer, dat behalve het gewone vracht tarief nog extra bij berekend worden de kosten van aan levering door de A.T.O. (WaalwijkDen Bosch). De combinatie A.T.O./Ne- derlandse Spoorwegen maakt dus gebruik van de vrijwel monopolistische positie die ze zich heeft verworven en dwingt de fabrikanten, wan neer ze bij franco-zendingen niet zelf de strop willen dra gen, hun leveringsconditie te wijzigen of de extra-vracht Waalwijk—Den Bosch bij te berekenen. Afgezien daarvan maakt 't natuurlijk een dieptreurige indruk, als het centrum van een industriegebied als de Langstraat niet alleen voor personenvervoer per trein on bereikbaar is, maar niet eens meer op de lijst voorkomt van goederenstations der Ne derlandse Spoorwegen. De Fabrikantenkring Lang straat heeft hiertegen met de meeste nadruk geprotesteerd en vertrouwt dat ook de Ka mer van Koophandel en an dere instanties op een bevre digende oplossing van deze kwestie zullen aandringen en niets onbeproefd zullen laten om dit doel te bereiken. ten vroeger vrijaf te geven om hen in staat te stellen de bus van 17.30 uur te halen. Gevraagd is dus, de vertrek tijd van deze bus of van de volgbussen een kwartier te verlaten. „VISSCHERSLUST". Het onderlinge visconcours zal worden gehouden op Za terdag 12 Augustus, in het „Oude Maasje" bij de Capelse Brug. Om 2 uur aantreden bij de heer Frans v. Helvoirt, Putstraat 14. Daar wordt ge loot. Vertrek om half drie naar het viswater, achter het vaandel en trommelgeroffel, tot de Zomerdijk weg. Daarna per rijwiel naar de concours plaats. Er wordt gedurende 1 uur gevist. Het concours-reglement is hetzelfde als dat van de ont vangen circulaire voor het concours in de „Sportweek". Ook zij die geen rijwiel heb ben of niet kunnen fietsen, kunnen deelnemen. Voor hen wordt gezorgd. De opgave voor deelname aan het concours op 19 Au gustus is onherroepelijk ge sloten. Prijsuitreiking om 7 uur bij de heer Frans van Helvoirt. Voor elke deelnemer een prijs, dus niemand sluite zich zelf uit. KINDERUITSTAPJE. Tot grote teleurstelling vooral voor de kinderen zelf moet het kinderuitstapje anar Rotterdam op 12 Augustus a.s. worden uitgesteld. In overleg met de gemeente-arts dokter Kolster, is met het oog op de verschijnselen der para- typhus alhier, besloten de tocht niet te laten doorgaan. Wanneer de omstandigheden zulks veroorloven zal er ter gelegener tijd toch iets voor de aangemelde kinderen wor den gedaan. T.I3.C.-CONCOURS GING NIET DOOR. Zondag 1.1. werd door de „Postduif" alhier een wed vlucht georganiseerd ten bate van de T.B.C.-bestrijding. Door omstandigheden ech ter was het bestuur genood zaakt deze vlucht als ongel dig te verklaren, daar door een liefhebber een duif ge constateerd werd een half uur voor de normale tijd. Het T.B.C.-concours wordt nu gehouden met de wed vlucht van a.s. Zondag von- uit Landreccy. Voor de liefhebbers gelden dezelfde voorwaarden als j.l. Zondag. Corpleel nft u nnpr U bewondert de Hoover elec- trische wasmachine om het handige formaat, de schitte rende uitvoering! Maar de onvergelijkelijke capaciteiten kon U niet ziendat ze de grootste gezinswas goed en vlug doet Laten wij U dat tonen - zon der enige verplichting. U zult steeds met genoegen aan onze demonstratie terugdenken. Bel ons op, wanneer U een wasje voor ons hebt klaar liggen. N V Handelsmaatschappij Raadhuisstr. 1 Tilburg Tel. 4941 De overname van de dienst Den BoschLage Zwaluwe door B.B.A. Hoewel bij het invoeren van een nieuwe busdienst over binnenkomende klachten aanvankelijk niet anders dan mild geoordeeld mag worden, heeft de Fabrikantenkring Langstraat in het belang vooral van het arbeidersver- voer gemeend, deze beter terstond ter kennis te bren gen van de directie der B.B.A. in de verwachting dat de „kinderziekten" dan spoedig tot het verleden zullen beho ren. Dat de bussen van lijn 22 (Den BoschZwaluwe) tus sen Den Bosch en Waalwijk v.v. niet stoppen voor het in laten van reizigers, is een achteruitgang ten! opzichte van de vroegere N.S.-bussen. Arbeiders uit Vlijmen b.v. die vroeger per N.S.-bus naar hun werk gingen, kunnen nu niet met lijn 22 reizen, maar worden gedwongen gebruik te maken van de „stopbus" van lijn 36. In de richting Geertruiden- berg vertrekt lijn 22 's avonds te 17.30 uur van de Markt te Waalwijk. Deze tijd gold in den beginne ook voor de treinverbinding, maar op ver zoek van de Fabrikanten kring is de vertrektijd later gewijzigd in 17.43 uur, dit in verband met het feit dat vele fabrieken om 17.30 uur slui ten en het op de duur zeer bezwaarlijk, zo niet ondoen lijk, is de arbeiders van bui aantal kunstenaars heeft werk bijgedragen. Het is de moeite waard om deze eerste tentoonstelling te gaan bekijken, zodat men zich een beeld kan vormen van hetgeen de Nederlandse ka tholieke kunstenaars preste ren. Het is te hopen dat deze eerste keer door nog vele keren gevolgd worden. FEESTELIJKHEDEN AFGELAST. In verband met bijzondere omstandigheden zijn de fees telijkheden ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de Liedertafel „Oefening en Vermaak" (25 tot 28 Aug.) en de Sportweek ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van „Ons Huis" (2 tot 10 Sept.) afgelast. 1843 Het huis waar de fam. Hoff- mans-Zijlmans heeft gewoond is men aan het verbouwen. Toen de werklui in een der kamers aan het breken waren, vonden ze op de muur de volgende bekentenis, ge schreven in fraaie letters: „Anno 1843, April 9. Johannes Denis Kuijsten, oud circa 25 jaren, tim merman bij A. J. Broeshart, heeft deze kamer betimmerd met G. v. Es voor de Weled. Heer A. Lau- rillard, rentenier, hebbende op deze karwei gebruikt 5 pond sui ker, 12 pond koffij, 2 vaten bruin bier en een okshoofd jenever Zijn maat had 't kennelijk nog niet zover gebracht in schrijfkunst en taalkennis want zijn bekentenis luidde: „Ik, ondergetekende, Ge- vardus van Es, beken ter dezen tter degen deel genomen te hebben AA* TENTOONSTELLING A.K.K.V. GEOPEND. Zaterdagmiddag is de eer ste tentoonstelling van de Al gemene Katholieke Kunste naars Vereniging, die tot 3 September in 't museum van het Provinciaal Genootschap in Deit Bosch wordt gehou den, officiëel geopend. Ver schillende auroriteiten gaven bij deze gelegenheid van hun belangstelling blijk. Zo liet de Bisschop van Den Bosch zich vertegenwoordigen door de vicaris-generaal van 't bis dom, Mgr. F. Hendrikx. Van de wereldlijke overheid was zowel de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant prof. dr. J. de Quay, als de burgemeester van Den Bosch mr. Loeff, aanwezig. Daar naast waren er nog een groot aantal andere genodigden. Bernard Verhoeven hield een inleiding over de plaats van de kunstenaar en zijn roeping, over het mysterie van de kunst en verschillen de aspecten van deze vraag stukken. Na deze boeiende in leiding bezichtigden de geno digden de tentoonstelling. Een volledig overzicht ge ven van de ruim 200 werk stukken is uiteraard niet goed mogelijk. De kunstenaars aangesloten bij de A.K.K.V zijn op velerlei gebied werk zaam en de tentoonstelling in Den Bosch geeft daar een goed overzicht van. Er zijn schilderijen, er is grafisch werk, beeldhouwwerk, edel smeedwerk, naaldwerk, kera misch werk enz. Een groot aan dit bovenstaande(n) gebruik (te hebben genoten). Anno 1843, April 9. Gevardus van Es, tim merman bij A. J. Broeshart, oud 27 jaren." DE MIDDENSTAND ZET DOOR. Ondanks dat besloten is dat de sportfeesten in Waalwijk tussen 2 en 10 September niet zullen doorgaan, heeft de middenstand gemeend niet te mogen ophouden met hetgeen begonnen is. Dus zal in ieder geval de Middenstandsweek doorgaan. Zoals eerder is gemeld, zal er morgenavond in Hotel Verwiel een vergadering wor- deri gehouden. Op de agenda staan een aantal actie-punten die besproken zullen worden. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: bruin lederen herenportemonnaie met in houd; kinderzonnebril; doos schoenfournituren; witte re genjas; hond; schaap. Verloren: zilveren broche; zilveren armbandje; bruin le deren portemonnaie met in houd; bruine herenportemon naie mei inhoud. DRIE ONGELUKKEN IN ééN FAMILIE. Tijdens de voetbalwedstrijd Den BoschLangstraat die Zondag werd gespeeld, had de speler v. Veldhoven 't on geluk zijn been te breken. Diezelfde dag vielen in Vlijmen de zustej» van de heer v. Veldhoven en zijn 8-jarig zoontje dusdanig, dat beiden ernstige kwetsuren bekwa men. GESLAAGD. Voor h?t diploma coupeuse van de R.K.H.N. en N. onderwijs St. Anna slaagden o.m. de jongeda mes G. Remmeren, J. v. d. Hoven en Th. Fijneman alhier, die hun opleiding ontvü gen bij de Eerw. Zusters te Loonopzand. Geslaagd. Voor hoofdacte slaagden de Eerw. Broeders Wilfried en Si mon, beiden onderwijzer aan de St. Bernardusschool, alhier. UITSTAPJE. Dinsdag a.s. maken de misdie naars van de parochie St. Jan de Doper een vacar.tie-uitstapje on der leiding van de directeur ka pelaan Strijbósch. Om half acht wordt gestart met een v. Dijk's autocar vanaf het patronaat. De reis gaat dit jaar over 's-Bosch naar Steyl in Limburg, om de te rugtocht te nemen over Eindho ven en Tilburg. Ongetwijfeld krij gen de misdienaars in het grote missiehuis te Steyl veel wetens waardigs te zien. AGENDA. Maandag 7 Aug. 8 uur n.m. repetitie Harm. Apollo. Dinsdag 8 Aug. 8.30 uur n.m. vergadering R.K. Par. Zangkoor. Woensdag 9 Aug. 8 uur n.m. rep. harm. Kon Muziekgezelschap Euphonia. Donderdag 10 Aug. geen repe titie Zangver. Bel Canto. rWft fl!' Hi BEKROOND. Op de intern, hondententoon stelling te Maastricht op 6 Aug. behaalde Frans Elshout met zijn dwergpincher reu Zampa von Hügelicht op de open klasse de le prijs uitmuntend en kampioen- schapsprijs en een speciale prijs voor de mooiste dwergpincher. In de erekeuring behaalde hij nog 1 ereprijs voor het mooiste da meshondje op een na. KAATSHEUVELSE GYMNASTIEKVERENIGING. Naar wij vernemen heeft de Kaatsheuvelse Gymnastiekvereni ging een nieuw bestuur gekregen dat bestaat uit de heren Ch. Ver vers, voorzitter; Th. Smit, secre taris; M. Luijben, vice-voorzitter; J. Vrinten. penningmeester en Klijsen, 2e penningmeester. Geestelijk adviseur is de Wel- Eerw. Heer kapelaan Jansen. Leidsters zijn de dames v. Best, Vrinten en Heeffer. Een rit voor de ouden van dagen? Er is momenteel geen plaatss meer van enige betekenis, of voor de oudjes wordt eens een uitstapje met de auto's van verschillende particulieren georganiseerd. Nog onlangs maakten we een uitstapje mfet de schoolkinderen, toen we n stoet van meer dan 50 particuliere wagens passeerden met het of- schrift op elke auto: „Auto-rit van de ouden van dagen van... Kaatsheuvel kan dat zeker zo goed als welke plaats in ons land, daar alleen reeds in de kom een kleine 100 auto's zijn, die, zoals we veronderstellen gaarne een middag voor dit dofel worden ge reden. Iets wat met samenwerking in de maand Augustus nog glans rijk voor elkaar kan komen. Al- invitatie, temeer, daar ook Kaats heuvel met zijn honderden post- duivenliefhebb'ers wel eens op de gedachte zou kunnen komen ook eens een duivenlossing in eigen plaats te willen zien en dan daar bij wederzijds een beroep zou kun nen doen op de naburige postdui- venliefhebbers. Daarbij zijn aan deze vlucht in 't geheel geen kos ten verbonden, 't Gaat hier alleen over de mogelijkheid zoveel mo gelijk duiven te zien starten. De eigen K.P.V.-expeditie zorgt voor het transport. Om 2 uur ongeveer zal de lossing plaats vinden. Tijd en uur van inkorven wordt nader bekend gemaakt. Het lijkt ons een kleinigheid voor de grote K.P.V. om hier minstens een 3000 duiven voor beschikbaar te stellen. Wij zien in de naaste toekomst ook vanuit ons sportpark eens enkele tienduizende duiven de zon ver duisteren. leen, merken we even op, dat hier bij niet alleen de autobezitters be trokken moeten worden, doch ook alle particulieren, die iets voelen voor dit sympathieke werk. Als we eens gaan neuzen in andere gemeenten, dan horen we, dat een bakkersvereniging voor zo n gele genheid 2000 broodjes beschikbaar stelde, een slagersgilde 20 pond droge vleeswaren, een vereniging van sigarenwinkeliers 2000 siga ren, diverse zaken van chocolate rieën en suikerwerken verschillen de dozen versnaperingen, de groenteboeren kisten fruit enz. Wat elders kan, is ook hier mogelijk en zeker zo goed, want Kaatsheuvel heeft in dit opzicht een naam die klinkt. Wie sympa thiseert met dit idee late eens iets horen aan de correspondent van de Echo. Zijn adres is U allen bekend. K. A. J.-sterrit. Begunstigd door een ideaal weer en een dosis wilskracht en zelf vertrouwen, is ook deze tweede sterrit van de K.A.J. een groot succes geworden. Ongeveer 110 deelnemers verschenen om 11.30 u. aan de start, waarvan er 31 zonder strafpunten binnen kwa men. Na loting viel de eerste prijs een fraai klokje ten deei aan L. v. Beek, Prins Hendrikstr De uitslag was verder: 2 A. Ha mers, 3 Sj. v. Dongen, 4. Sj. Stok- kermans, 5 G. v. Oosterhout, 6 K. Didden, 7 J. Didden, 8 Kap. v. Huiten, Berkdijk, 9 C. Oerlemuns, 10 Chr. v. Woensel, 11 H. Brent, 12 J. v. "Zon, 13 M. v. Woensel, 14 W. Damen, 15 M. Spapens. De eerste damesprijs was vooi M. van Gorkum, Bferkdijk, 2 N. Hoevenaars ,3 B. van Gorkum, 4 Jo en 6 Tini van Wanrooi*. De extra prijs voor de oudste deel nemer ging, evenals het vorig jaar naar W. de Bondt 54 j .ur-, die opnieuw getoond heeft niet bring te zijn van een routje. Een uitge breid verslag volgt in ons num mer van Vrijdag. T.B.C.-vlucht. De voorbereiding voor de T. B. C.-vlucht is in volle gang. De steun allferwege ondervonden is schitterend. Het is niet onwaar schijnlijk, dat de recette dit jaai de 3000.overschrijdt. Vooral de neringdoende middenstand is in deze een grote steun. Een ver eniging, waarbij bij deze gelegen heid bijna 300 liefhebbers mede werken, is voor elke neringdoen de door zijn steun een reclamfe, die niet te onderschatten is. Wie zijn eigen zaak goed be grijpt, laat deze gelegenheid om reclame te maken niet voorbijgaan. Het zesde eeuwfeest van Dongen en de Postduivensport. Ter gelegenheid van het 600- jarig bfestaan van de gemeente Dongen zullen in de maand Au gustus aldaar diverse festiviteiten georganiseerd worden. O.m. ligt het in de bedoeling om op 15 Augustus a.s. voor de aan vang van de voetbalwedstrijden, waarvoor ook Desk is uitgenodigd en zijn medewerking heeft toege zegd, een massale oplating van duiven te doen plaats hebben. Dongen heeft in dezte de mede werking verzocht van de grote K.P.V. in Kaatsheuvel. Het be stuur van de K.P.V. staat natuur lijk zeer sportief tegenover deze DE OUDSTE INWONER DER GEMEENTE IN BERKDIJK TEN GRAVE GEDRAGEN. Zaterdag 5 Aug. j.l. werd on der enorme belangstelling de oud ste inwoner van de gemeente Loonopzand, de heer Giel v. Box tel, ten grave gedragen. Woens dag 2 Aug. overleed de 95-jarige na een kortstondig lijden. Zondag 30 Juli, juist voor dat hij t start schot zou moeten lossen bij de nieuwelingen B klasse, werd hij plotseling onwel, wat het toedie nen der laatste H. Sacramenten tengevolge had. Zijn toestand bleef de gehele dag zorgwekkend, maar tegen alle verwachtingen in genoot de zieke een tamelijk rus tige nacht. Maandag en Dinsdag knapte hij dusdanig op. dat ieder een het stervensgevaar geweken achtte. Het zou echter anders gaan. Woensdag n.l. kreeg hij weer een inzinking en Donderdag reeds verwisselde hij het tijdelijke met het eeuwige. Berkdijk's oud ste inwoner, die tot het laatst be wonderenswaardig kras was ge bleven, moest bezwijken aan Gods eeuwigheidswet. Het was een uitermate lange stoet van kinderen, kleinkinderen, achterkleinkinderen, vrienden en kennissen; die hem bij zijn laatste tocht naar de kerk en naar zijn eeuwige rustplaats begeleidde. Kransen van 't fabrickspersoneël „Antoinette", van kleinkinderen en achterkleinkinderen, waren en kele blijken van de zeer vele ver. diensten die Giel in zijn vrucht baar leven oogstte. In zijn vroegere jaren stond hij bekend als een „allround -portman" en als een harde wer ker voor zijn talrijk gezin. Ook in zijn latere ja en mocht hij ech ter als zodanig nog als voorbeeld gesteld worden. En we geloven met alle recht te kunnen zeggen dat zijn voorbeeld in deze ook tot uiting is gekomen bij zijn nako melingen, die zich reeds meerdere ïalen verdienstelijk maakten bij allerlei evenementen. In zijn hoedanigheid van oudste inwoner werd hij met alle eer be graven. De harmonie St. Jan ging de lange rouwstoet vooraf en de treurmuziek begeleidde de dode. Het parochiëel zangkoor voerde de 2-stemmige „Missa pro De- fundus" van W. I. Reyniers uit. Daarna begeleidde de talrijke fa milie hun „voorvader" naar zijn laatste rustplaats. De alom bekende 95-jarige Giel v. Boxtel is van een diepbedroef de familie heengegaan Dat h'j ruste in vrede. GESLAAGD. Op het dezer dagen gehouden examen Mulo slaagde onze dorps- genote Mej. Ria v. Haren. Zij genoot haar opleiding bij de Eer waarde Zusters van Oude Dijk te Tilburg. LUCHTPOST NAAR NIEUW GUINEA. Met het postvliegtuig van de luchtdienst Amsterdam Djakarta, dat op 10 Augustus a.s. vertrekt, kan luchtpost- correspondentie voor Nieuw Guinea worden meegezonden. Deze correspondentie dient uiterlijk 8 Augustus a.s. ter post te zijn bezorgd. ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzon den. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezoi'gd, staan, tus sen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië: m.s. „Java" (12 Augustus). Nieuw Guinea: (recht- steeks) s.s. „Rotti" (29 Aug. in tegenstelling tot vroegere berichten). Ned. Antillen: s.s. „Benne- kom" (5 Augustus) m.s. „Wil lemstad" (15 Aug.). Suriname: s.s. „Cottica" (16 Augustus). KALKBEMESTING. Dat de belangstelling voor de kalkineststof toeneemt is wel be kend, immers in alle bouwgronden zowel gras- als akkerland is een goede kalkbemesting van zeer groot belang. Er zijn nog maar al te veel gronden, die voor de goede ont wikkeling der gewassen te Wei nig kalk bevatten. Hier dient gekalkt te worden om daarmee de planten te voe den. Kalk is een onmisbaar voedings element voor alle land- en tuin- bouwgewassen, is de regulator van de zuurgraad (pH) van de grond. Zij nutralisseert de in de grond aanwezige schadelijke zuren, wel ke veroorzaken, dat de gewassen niet of slecht in staat zijn de be nodigde voedingsstoffen met hun wortelgestel op te nemen. Kalk stimuleert een krachtig bacterieleven in de grond, dit laatste is noodzakelijk voor het gunstig verlopen van allerlei bio logische reacties, als o.a. ontleding en omzetting van organische stof en van de omzetting in nitraten. De kalktoestand van ons Ne derlandse bouw- en grasland laat nog zeer veel te wensen over of is bepaald slecht te noemen. Onderzoek heeft aangetoond, dat bijna 30 van het bouwland op de zand- en dalgronden en bij na 25 van het bouwland op de kleigronden dringend verbetering van de kalktoestand behoeft. Wanneer zulks zou geschieden, dan zou dit voor deze zand- en dalgronden een gemiddelde op brengstvermeerdering van ca. 12 en voor deze kleigronden een gemiddelde opbrengstvermeerde ring va nca. 10 betekenen. Of met andere woorden zou 'n totale meeropbrengst verkregen kunnen worden, welke gelijk staat met de volle productie van 22.750 ha. zand- en dalgrond en van 11.000 ha. kleigrond. Ook ons grasland zou door 'n doelmatige bekalking zeker tus sen de 5 en 15% meer opbrengst kunnen geven. Aan een goede kalkmeststof moet men hoge eisen stellen. Het product moet een hoog gehalte aan werkzame kalk bevatten, grote fijnheid en geen schadelijke nevenwerking hebben. Een goede kalkmeststof is de bekende kali-kiezelkalk „Kenci- ca Deze meststof bevat naast 45% kalk (CaO) nog 5% kali, grotendeels in water oplosbaar. Een product dat aan alle te stel len eisen ruimschoots voldoet. Tenslotte nog een advies Laat uw grond onderzoeken of deze wel voldoende kalk bevat. Het bemestingssezoen vordert snel, de kosten zijn gering, de resultaten kunnen groot zijn. DRESSEUR-VERENIGING HONDENSPORT. Bovengenoemde vereniging heeft Zaterdag j.l. op uitno diging van de Kyn. Vereni ging Leerdam „Cuiemborg en omstreken" een demonstratie gegevén op de terreinen van L.S.V. in Leerdam. 's Morgens werd echter eerst begonnen met het bezichtigen van de Glasfabriek, onder lei ding van de heren Copier en den Dunne. Het werd door de dresseurs zeer op prijs ge steld dit interessante bedrijf te zien werken, en na afloop dankte de voorzitter de direc tie dezer fabriek er hartelijk voor de schoenmakers uit Waalwijk in de gelegenheid gesteld te hebben dit pracht- •becirijf te zien. Na de middag werd een aan vang gemaakt met de demon stratie en als eerste nummer stond op het programma het redden van drenkelingen, het welk in De Linge gebeurde. Aan belangstelling hiervoor ontbrak het niet en de hon den van twee leden der Ver eniging hebben dan ook di verse malen een stevig ap plaus in ontvangst kunnen nemen voor hun prestatie's in het water verricht. Daarna werd de demonstra tie voortgezet op het terrein van L.S.V.. Hier zagen we de honden van de heren v. Wel, Verhoeven, Vermeer (deze 3 hebben vorige week Woens dag in Moergestel het certi ficaat der K.N.P.V. behaald) en v. Mierlo in actie. Het pu bliek heeft genoten van een prachtige dressuur-middag. Tenslotte werd door de hond van de heer v. Mierlo (de moeder van de andere drie Mech. herders) nog de „bur ger" gesteld, hetgeen ook door het publiek met groot ap plaus werden beloond. Dat deze vereniging de naam van Waalwijk buiten onze Provincie weer hoog heeft gehouden, blijkt wel uit- de prachtige kristallen beker welke door de Vereniging uit Leerdam werd aangeboden. Tevens was er nog een extra prijs beschikbaar gesteld door de hèer Post, welke prachtige vaas werd gewonnen door KING van de heer v. Wel. De heer v. Lith stelde nog een medaille beschikbaar, die in de prijzenkast der vereni ging zal komen te hangen. Al met al een prachtig ge- vereniging en Leerdam wok derom in het middelpunt deï belangstelling plaatste.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2