Waalwijkse en Langstraatse Courant I Wijde Wereld j MALIK TERUG UIT DE f 3000.- voor T.B.C. onderzoek Gemeenteraad DRUNEN MAANDAG 7 AUG. 1950 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoof 1redacteur JAN TIELEN 73e JAARGANG No. 64 OPGERICHT 187». Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 105 WAALWIJK TEL. II. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Jacob Malik, de vertegenwoordiger van Sovjet-Rus land in de Veiligheidsraad, is teruggekeerd en men kan vooralsnog niet zeggen dat hij die terugkeer met grote successen heeft gevierd. Men is eerder geneigd te spreken van een| nederlaag, want zijn eerste aan val op het Westen, al ging het dan maar over een procedure-kwestie, is volkomen mislukt. Hij heeft slechts bereikt dat er twee dagen vruchteloos ge debatteerd is en dat er ten overvloede nog eens be wezen is dat de Russische houding tijdens de boycot geen wijziging heeft ondergaan. Men vraagt zich echter af: wat is de bedoeling van de terugkeer der Sovjets en hoe lang zal hun afwezigheid du ren? Hebben ze hun hoop ge steld op Maliks voorzitter schap om hun zin, met name ten aanzien van communis tisch China, door te drijven? Mochten ze daar in slagen, dan kunnen ze ook na Au gustus rustig blijven zitten. Maar dat wordt een heel moeilijke kwestie. Nationalis tisch China heeft het recht van veto en zou dus strikt genomen het veto kunnen uit spreken tegen zijn eigen uit sluiting. Overigens zal men wel trachten hieraan een mouw te passen. Daarnaast echter is Amerika vooral in de huidige omstandigheden zeker niet gesteld op nog een communistische vertegen woordiger, inzonderheid niet onder de permanente leden. Engeland zit in een moeilijk karpet: het heeft de commu nistische Chinese regering er kend en kan dus bezwaarlijk tegen een vertegenwoordiging harerzijds stemmen. In het gunstigste geval zou de Brit se vertegenwoordiger zich van stemming kunnen ont houden. Frankrijk is tot nog toe niet tot erkenning over gegaan en heeft de handen dus vrij gehouden, maar In dia heeft zich de laatste maanden zo beijverd om Mao Tse Tung een zetel te bezor gen, alsof dit de wereldvrede ten goede zou komen, en staat dus in deze aan commu nistische zijde. Egypte heeft indertijd al aan Pandit Nehru geweigerd om diens actie te steunen, en is er tegen. Noor wegen heeft de communisti sche regering erkend en zou, in het voorkomende geval, de nationalisten mee wippen. En wat zal Ecuador doen? Joego slavië tenslotte is nog com munistisch genoeg om er voor te zijn dat er een geestesver want bij komt. Uit dit alles blijkt dat de kwestie van de Chinese vertegenwoordiging nog erg onzeker blijft wan neer ze aan de orde komt. Niettemin zal Malik wel trachten ze deze maand af te werken, getuige trouwens zijn agenda. Hij begon met een over- rompelings-poging die ten slotte op niets uitliep. Enge land schaarde zich in deze aan Amerikaanse zijde, maar eigenaardig is dat India aan de zijde der Sovjet-Unie stond, hoewel Malik uiter aard tegen de wettige proce dure in ging. De Indiase re gering stelt wel hoge prijs op Mao's aanwezigheid. Des alniettemin bleef de nationa listische afgevaardigde. Maar ook voor de rest hebben de Westelijken, zoals wij al schreven, gezorgd deze keer de Sovjet-Unie een slag voor te zijn. Op 31 Juli namelijk had Amerika een resolutie in gediend waarin de leden der U.N.O. verzocht worden geen steun te verlenen aan Noord- Korea. Deze resolutie had 't recht om in de volgende ver gadering het eerst aan bod te komen. Maar Malik wilde zijn eigen zin en die van zijn bazen doordrijven. Ook hier kwam niets van in en na 2 vergade ringen vruchteloos praten, waaronder men tevens de tra ditionele scheldpartijen dient te verstaan die tegenwoordig in het diplomatieke verkeer tussen Oost en West onmis baar zijn, moest Malik capi tuleren. Met 8 tegen 1 stem en 2 onthoudingen (Joego slavië en India) werd de Amerikaanse resolutie als no. I op de agenda geplaatst. Dit was het voorspel van hetgeen ons te wachten staat van de Veiligheidsraad in Au gustus of zolang Malik het vol houdt. Als we bekijken wat we in enkele dagen al gehad hebben, dan krijgt men de indruk dat de Veligheids- raad het beste werk gedaan heeft toen hij werd geboycot door de Sovjet-Unie. Als die toen inderdaad buiten de waard heeft gerekend, zal 't voor de Westelijke mogend heden zaak zijn te zorgen dat de winst niet meer verloren gaat. Het ziet er niet naar uit dat ze dit zonder meer zullen toelaten. Zou de vrije wereld ont waakt zijn? Nieuwe defensieplannen van Nederland. Dat zou men zelfs van on ze regering zeggen als men de onderstaande officiële ver klaring van de Regerings voorlichtingsdienst leest: „De Nederlandse regering is van oordeel, dat Nederland zich met de andere landen van het Noord-Atlantische verdrag groter inspanning zal moeten getroosten nu de ont wikkeling van de internatio nale toestand een snellere op bouw van het defensie-sys teem der vrije wereld nood zakelijk maakt. Met het oog hierop worden de militaire plannen, zoals deze zijn uit eengezet in de nota inzake 't defensiebeleid aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aan een herziening onderwor pen. Hierbij stelt de regering zich allereerst ten doel uit de reeds in de afgelopen jaren voldoende geoefende militai ren de mankracht beschik baar te krijgen, waaruit drie divisies kunnen worden ge vormd. Het ligt niet in het voor nemen deze thans in actieve dienst op te roepen, maar wel zodanige maatregelen te tref fen, dat zij zo nodig op korte termijn kunnen worden ge mobiliseerd. Voor het paraat zijn van deze mankracht is aanvulling van de bewapening noodza kelijk. Hiervoor zal een op lossing kunnen worden ge vonden door de samenwer king der landen van het At lantisch verdrag. Maatregelen zullen worden genomen om ook in Neder land de productie voor ver dedigingsdoeleinden op te voeren." De huidige situatie moet noodzakelijk uitlopen op een bewapenings-wedloop tussen Oost en West. In het kader van het Atlantisch Pact wil nu de Nederlandse regering het hare bijdragen om zo goed mogelijk paraat te zijn als de nood eens aan de man mocht komen. Vanzelfspre kend zal dit offers vragen, ook aan de Nederlandse be volking, maar dat is onver mijdelijk, willen we niet on voorbereid komen te staan tegenover de ongetwijfeld grote macht die de dictatuur op de been kan brengen. We mogen het verleden niet ver geten, want dit houdt een leerzame les voor ons in en als we eens rondkijken, dan blijkt overduidelijk dat we ook binnenslands waakzaam moeten zijn om niet de weg van vele andere landen op te gaan. Dat gevaar lijkt nu niet zo groot, maar we onder vinden dagelijks dat het bol sjewisme niet rust voor 't met een ijzeren onverzettelijkheid een halt wordt toegeroepen. Laten we er voor zorgen niet door eigen schuld en non- chalanche ten onder te gaan in een catastrofe. Het geval Bertha Hertog. Het gesol te Singapore met het katholieke 13-jarige Ne derlandse meisje Bertha Her tog, heeft in heel Nederland grote verontwaardiging ge wekt. Echter tot nog toe zon der resultaat. Ook de officiële stappen van de Nederlandse regering en van minister Stikker persoonlijk hebben niet kunnen verhinderen dat het kind werd toegewezen aan haar Maleise „verzorg ster" Aminah, nadat eerst be sloten was dat het met een bepaald schip naar haar ou ders in Nederland zou terug keren. Daarbij gevoegd 't feit dat ze vorige week zelfs werd uitgehuwelijkt aan een 21- jarige Maleise onderwijzer in de Islamietische ritus, krijgt het hele geval toch wel een sterk eigenaardig luchtje. Dat er Moslem-invloed ach ter zit lijkt bij dit alles wel heel waarschijnlijk, want het schijnt de bedoeling te zijn (het huwelijk wijst daar zeer sterk op) Bertha Hertog vol komen in de Islamietische steer te trekken,en haar te onttrekken aan de werking der Westerse wetgeving. Voor degenen die het daarop aan gelegd hebben, zal het nu wel zo ver zijn. Niettemin zijn noch de ouders, noch de Ne derlandse autoriteiten van plan zich bij deze gang van zaken neer te leggen en on dertussen worden de moge lijkheden onderzocht om het meisje toch nog naar Neder land te krijgen, waar ze thuis hoort: bij haar ouders in Ber gen op Zoom. Intussen vraagt men zich af welk vertrouwen men kan stellen in het Britse gerechts hof te Singapore, dat derge lijke beslissingen voor juist en rechtvaardig wil laten door gaan. Voor ons lijkt ze ten minste in hoge mate aan vechtbaar. De regering heeft er in Londen dan ook op ge wezen dat de rechtsgrond voor de beslissing van 't Hof op zijn minst onduidelijk is en de publieke opinie in Ne derland door deze uitspraak geschokt is. Het antwoord van de Engelse regering hield in, dat het hier een( rechterlijke beslissing betrof, waarbij het de overheid niet mogelijk was in te grijpen. De Nederlandse regering heeft toen ons con sulaat-generaal te Singapore opdracht verleend alle pogin gen in het werk te stellen om te verhinderen dat het kind niet meer ter beschikking van de ouders zou komen. In Singapore is men niet bang van enormiteiten om zich een schijn van recht te geven. Eerst heeft men Ber tha verschillende verklarin gen in de mond gelegd dat ze niet weg wilde e.d., wat per slot van rekening nog niet zo onmogelijk is in deze om standigheden. Maar later zou ze zelfs een brief geschreven hebben dat ze al in 1942 zou hebben afgezien van haar ge loof en haar Nederlander schap! Reken maar uit: 13 8Dit is werkelijk al te belachelijk. Men spreekt hier met recht van kinderroof om welke mo tieven dan ook, en het is geen wonder dat er alom grote verontwaardiging heerst dat zo iets in deze tijd nog mo gelijk is, met de sanctie van een Brits gerechtshof. Het is niet alleen onchristelijk, maar ook onmenselijk en het is te hopen dat de bevoegde auto riteiten niet rusten voor in deze zaak recht gedaan is aan het kind, de ouders en de menselijkheid. Koninklijke Prins. Koninklijke Prins zal de titel zijn die kroonprins Bou- dewijn in de periode, vooraf gaande aan zijn kroning, zal dragen. Dit wordt bepaald in het wetsontwerp op de Troonsoverdracht, dat Don derdagmiddag bij de Kamer van Volksvertegenwoordigers is ingediend. Het betreffende wetsontwerp bestaat uit twee artikelen. In het eerste wordt bepaald dat de uitoefening van de .grondwettelijke macht van de koning door de ver enigde Kamers wordt opge dragen aan de vermoedelijke troonopvolger, Z.K.H. Prins Boudewijn, Albert, Charles, Leopold, Axel, Maria Gusta- ve, hertog van Brabant, prins van België. Tevens wordt daarin de titel vastgesteld. In het tweede artikel wordt be paald dat prins Boudewijn deze macht zal overnemen wanneer hij de vereiste eed heeft afgelegd. Nog steeds heerst er min of meer agitatie in België, maar nu aan de andere kant, met name in de C.V.P.-kringen onderling. Vooral de katho lieke pers is verontwaardigd over de houding van de re gering inzake de konings kwestie, wat nu juist geen wonder is. Koning Leopold is afgetreden om de eenheid van het land te bewaren, maar hierdoor worden zijn aanhan gers voor het hoofd gestoten. Er klinken weer stemmen voor afscheiding van Wallo nië. Aan de reeks misverstan den met koning Leopold is er weer een toegevoegd. De voorzitter van de C.V.P., ba ron van der Straeten Waillet, had namelijk een communi qué doen publiceren waartoe hij door de koning gemach tigd zou zijn. Deze maakte echter officiëel bekend dat hij de heer Van der Straeten Waillet in het geheel niet tot een verklaring had gemach tigd. BELGISCHE DOUANE GAAT IN TREINEN CONTROLEREN. Zoals men weet controleert de Nederlandse douane sinds deze zomer de uitgaande en binnenkomende reizigers in de trein van Rotterdam naar Roosendaal en omgekeerd. Van 8 October af, wanneer de winterdienstregeling der spoorwegen ingaat, zullen ook de Belgen in de trein de pas- sencontrole en de visitatie houden, hetgeen tot nu toe op het station Roosendaal ge beurde. Vermoedelijk heeft de con trole door de Belgen plaats op het traject Antwerpen— Roosendaal en terug. Het oponthoud te Roosen daal zal dan nog slechts 12 minuten bedragen. WESTERLING WORDT NIET UITGELEVERD. Het opperste gerechtshof te Singapore heeft het verzoek van Westerling, om diens uit leveringsprocedure aan de R.I.S. geen voortgang te doen vinden, toegestaan, aldus meldt Reuter. Deze beslissing betekent, dat Westerling niet aan de R.I.S. kan worden uit geleverd. Dit zou thans al leen kunnen geschieden als in hoger beroep de „Privy Council" de beslissing van 't hoogste hof te Singapore te niet zou doen. Deze „Privy Council", in Engeland gevestigd, is de hoogste raad van beroep in 't Britse gemenebest. Tot dus ver zijn er geen tekenen die er op wijzen dat de regering der R.I.S. de zaak bij de „Privy Council" aanhangig zal maken. Dc raad cicr gemeente Drunen kwam Vrijdagavond in openbare zitting bijeen in de cantine van de N.V. v. Drunen. De raad was voltallig. Voorzitter de Edelacht bare heer Snels. De notulen werden onveran derd goedgekeurd en de ingeko men stukken ter kennisgeving aangenomen. Punt 2 der agenda was het voorstel van B. en W. tot 't aan gaan van een gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Hel- voirt, Loonopzand en Udenhout ter behartiging van de preventie ve en repressieve bosbrandbe- strijding. In verband met het feit, zo deelde de voorzitter mede, dat een bosbrar.dweer, zoals door de over heid wordt bedoeld, vrij hoge kos ten met zich brengt, heeft men gezocht naar een voordeligere regeling, welke tesamen met andere, daarbij belang hebbende gemeenten, kon worden tot stand gebracht. Het prae-advies zegt hiervan o.a. het volgende Wij doen u een voorstel tot vaststelling van een gemeenschap pelijke regeling tussen genoemde gemeenten. De mogelijkheid be staat, dat hierdoor de totstand koming van een districtbosbrand- weer, als door de hogere instan ties bedoeld, kan worden voorko men. De gemeenschappelijke re geling heeft tot doel om door mid del van samenwerking tussen de deelnemende gemeenten een goe de verzorging van de gemeente lijke brandweertaak op het terrein van de repressieve en preventieve bosbrandbestrijding zoveel moge lijk te bevorderen. Zo door de deelnemende gemeenten bij brand hulp wordt verleend, zullen inge volge deze regeling de blussings- kosten door de gemeenten worden gedragen naar rato van het ge teisterde brandoppervlak der be trokken gemeenten. De gemeen schappelijke regeling brengt in de bestaande toestand nagenoeg geen verandering. Immers, indien er momenteel een bosbrand onder de gemeente Drunen zou uitbre ken, komen ook thans de blus- singskosten bij hulpverlening door personen uit andere gemeenten onverschillig of dit geschiedt door particulieren dan wel door de bosbrandweer van een andere ge- meent» voor rekening van de ze gemeente. Met deze regeling wordt derhalve bereikt, dat de kosten zo laag mogelijk worden Zonder verdere besprekingen keurde de raad het voorstel van B. en W, goed. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot wijzi ging van de verordening tot hef fing van de vergunnings- en ver lofrechten. Deze wijziging betreft hoofdzakelijk een verhoging der tarieven. Bij de wet van 7 Juni 1950 (Stbl. No. K 204) werden enige wijzigingen aangebracht in de Drankwet ten aanzien van het vergunnings- en verlofsrecht. Het vergunningsrecht voor 'n nieuwe vergunning wordt van 100.— gebracht op 170.—. Het ver lofsrecht wordt van 25.— ge bracht op 45.— per jaar. De gewijzigde tarieven moeten voor het eerst worden toegepast over het op 1 Mei 1951 beginnende vergunnings- en verlofsjaar. In verband met het bovenstaande is het noodzakelijk de bestaande ver ordening tot heffing van een ver gunnings- en verlofsrecht in deze gemeente met genoemde wijzigin gen in overeenstemming te bren gen. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. voor een 5 toelageregeling ook van toepassing te verklaren voor het 3e en 4e kwartaal, ging vlot onder de hamer door. Punt 5 der agenda was 't voor stel van B, en W. tot vaststelling van een tijdelijke regeling inzake ziekenkostenverzekering van het gemeentepersoneel. Om het genoemd personeel, voor wie geen verplicht» zieken fondsverzekering bestaat, in enige mate gelijk te stellen met de ver plicht verzekerden, is door di verse personeelsorganisaties bij d» gemeente een verzoek inge diend om terzake voorzieningen te treffen en wel door het verle nen van een tegemoetkoming aan de vrijwillig verzekerden ten be drage van de helft, tot een maxi mum van 100.— per jaar van de verzekeringskosten. Deze kosten zullen dienen te blijken uit over te leggen kwitanties, zodat de controle hierop heel eenvoudig is. Voor ongehuwde werknemers zou voormeld bedrag van 100.— verlaagd kunnen worden tot 75. De raad juichte dit voorstel eenparig toe. Het lid v. d. Wiel was van oordeel dat deze regeling er reeds veel eerder had moeten zijn. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot a. Het verlenen van medewer king ingevolge de Financierings regeling Woningbouw 1948 aan H. J, Muskens. Kapelstraat 28 te Elshout, ten behoeve van de bouw van een nieuwe woning b. Het aanvragen en aanvaar den van een voorschot uit 's Rijks kas teneinde de onder a van dit punt bedoelde lening te kunnen verstrekken. Ook dit voorstel ging vlot on der de hamer door. Verder was aan de orde het voorstel tot verkoop van vier bouwterreinen aan de Stichting Lips' Woningbouw. Door de N.V. Lips is een ver zoek ingediend tot verkoop aan de Stichting Lips' Woningbouw van een viertal bouwterreinen, t.w. 2 bouwterreinen in de Sta tionsstraat en 2 aan de Burg. v. d. Heijdenstraat. Aan voornoem de N.V. werd in 1950 bouwvolu me toegewezen voor de bouw van 6 woningen. Vier van deze wo ningen zullen worden gebouwd aan de Burg. v. d. Heijdenstraat, waarvan kortelings een gedeelte onteigend is. Een blok van twee woningen zal worden gebouwd aan de Oostzijde langs de Stati onsstraat, t.w. aan de Noordzijde van het voor genoemde N.V. in aanbouw zijnde pand. Het twee de bouwterrein dat bedoeld wordt ligt aan de Westzijde van de Stationsstraat, eveneens Noorde lijk van het in aanbouw zijnde .blok. Dit bouwterrein wordt ait jaar nog niet benut, doch is be stemd als reserve voor de bouw van woningen in 1951. Zonder hoofdelijke stemming werd dit voorstel goedgekeurd. Het voorstel van B. en W. tot vaststelling van enkele verorde ningen kreeg ook vlot de goed keuring van de raad. Het betrof hier het opnieuw vaststellen van de volgende verordeningen 1. Verordening op de heffing van inentingsgelden in de gem. Drunen, vastgesteld d.d. 4 Sept. 1941 (inenting tegen besmettelijke ziekten, behalve pokken). 2. Verordening tot wijziging van de Algemene Politieverorde ning d.d. 4 Aug. 1942 (verbod tot het onbeheerd laten staan van rijwielen). 3. Legesverordening d.d. 30 October 1943. 4. Verordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der grondbelasting d.d. 30 Sep. 1943 (190 opcenten gebouwde eigen dommen en 110 opcenten onge bouwde eigendommen), 5. Verordening tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de heffing van de onderne- mingsbclasting d.d. 30 Sept. 1943 (vermenigvuldigingscijfer 2,4). 6. Verordening houdende ver bod tot het verlenen van vergun ningen voor de verkoop van ster ke drank ten Zuiden van het af- wateringsknaal d.d. 16 Maart '42. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot het aanvragen en aanvaarden van rijksvoorschotten ten behoeve van de verbetering van 30 wo ningwetwoningen. Het prae-ad vies zegt hiervan o.a. 't volgende: Naar aanleiding van ons voor stel nr. 9 hebt u zich in uw ver gadering van 17 Jan. 1950 in be ginsel uitgesproken voor het aan brengen van afdoende verbeterin gen van de woningcomplexen I en II, zijnd» een 30-tal woningen, gelegen in Badhuisstraat en To renstraat. Na ampele besprekin gen heeft de provinciale directie van de wederopbouw en volks huisvesting te Den Bosch goed gevonden, dat het uitgesteld on derhoud en de aan te brengen verbeteringen in eigen beheer worden uitgevoerd tot respectie velijk 1750.— en 750.— per woning, waarvoor van rijkswege aanvullende bouwvoorschotten worden verstrokt. Van het Ministerie van Weder opbouw en Volkshuisvesting ont vingen wij inmiddels bericht dat op toekenning van deze voor schotten mag worden gerekend. Het Rijk stelt echter tevens de voorwaarde, dat in verband met de betreffende verbeteringen de woninghuur tenminste met 1.- per week per woning dient te worden verhoogd. Het Prijzenbu- reau voor Onroerende Zaken te 's-Bosch staat slechts een huur verhoging toe van 0.90 inclusief water. Wij nemen aan dat het Rijk hiermede accoord zal gaan. B. en W. stellen voor te be sluiten tot het aanvragen en aan vaarden van de navolgende rijks voorschotten 1. Een aanvullend bouwvoor. schot wegens uitgesteld onder houd voor complex I, zijnde 18 x 1750.- is 31.500.- min 3514.56 8136.73) is 19848.71 2. ld. voor complex II. zijnde 12 x 1750 is 21.000 min 3314.56 5165.80 is 12319.64 3. Voor verbeterin gen complex I 18 x 750.- is 13500.- 4. Id. voor complex van 12 x 750.- is 9000.— In totaal 54668.35 De raad gaf zijn goedkeuring aan dit voorstel. De heer Maas vroeg hoe het stond met de bouw van een werk plaatsje voor de heer de Munr.ik die daaraan dringend behoefte had. De voorzitter was van mening dat men met dergelijke dingen voorzichtig moet zijn, maar hij wilde het geval dat Maas jioem- de graag nog eens nader bekijken. Aan de orde was verder het voorstel tot het beschikbaar stel len van een crediet ten behoeve van een massa röntgenologisch onderzoek voor de gehele ge meente. De voorzitter bepleitte 't grote nut van een dergelijk onderzoek en zei o.a. Het aantal mensen, dat niet weet door deze ziekte te zijn aan getast en dus evenveel besmet tingshaarden of -bronnen zijn, is vast te stellen op ongeveer 3 per mille. Dit percentage alleen al is voor de volksgezondheid funest te achten. Ook de t.b.c. onder het vee speelt in deze een belangrijke rol en zowel in het buitenland als hier is men tot de overtuiging ge komen, dat hier daadwerkelijk moet worden ingegrepen door toepassing van een doelbewust en goed gericht röntgenologisch on derzoek. Het massa onderzoek is bedoeld als een doorzeefappa- raat. In voorbereiding is een wet, waarbij het onderzoek van vee voor het gehele land zal worden geregeld. Hier in Brabant ge schiedt dit massa onderzoek, hoe belangrijk ook, feitelijk toch nog in los verband, zonder dat van een systematisch onderzoek kan worden gesproken. Om tot dit laatste te geraken, is in samen werking met de onderscheidene consultatiebureaux een urgentie programma voor dit onderzoek opgemaakt. Speciaal voor de Langstraat en omgeving is 't on derzoek zeer urgent, omdat het percentage t.b.c. gevallen hier in het algemeen vrij hoog ligt. Naar de mening van de ge neeskundig inspecteur der volks gezondheid is het aantal nieuwe gevallen, dat per jaar op onge- TEL.-ADRES „ECHO' veer 18000 is te stellen, bedui dend omlaag te brengen. Volgens dc Veterinaire In spectie is ongeveer 1/3 gedeelte van Brabants veestapel door tbc besmet. In de laatste 3 jaren zijn er ruim 40Ü0 gevallen geconsta teerd. Op het platteland in deze provincie is de samenleving tus sen mens en dier veel inniger dan in het Noorden, wegens verblijf in de stal en het kindertal dat hier nogal eens met het vee optrekt. Ook dc bestrijding van dc tbc onder het vee zal krachtiger ter hand worden genomen. Er is een plan waarbij het rijk 20 milliocn gulden, uitgestreken over 5 jaren, beschikbaar stelt om besmet vee uit dc bedrijven te kunnen verwij deren. Ook in de Langstraat is veel besmet vee, doordat in deze streek steeds een regelmatige ver plaatsing van vee plaats heeft. Al met al is het iedereen be kend dat het ook in onze gemeen te wenselijk is de tbc bestrijding krachtig ter hand te nemen, op dat deze zo gevreesde ziekte tot het minimum wordt ingeperkt. Om dit te bereiken zal het no dig zijn dat de gehele bevolking zonder uitzondering zich aan het onderzoek onderwerpt. In deze kan de bevolking niet ver plicht worden aan het onderzoek deel te nemen. Door het maken van propaganda echter vertrouwt men, dat vrijwel ieder zich aan het onderzoek zal onderwerpen. Het zal duidelijk zijn dat door 't eenmalig massa-röntgenologisch borstonderzoek de tbc niet volle dig bestreden is. Het zai nodig zijn dit onderzoek te herhalen, als regel om de 2 jaren. Dit hangt echter van allerlei factoren af. Gezien alleen de financiële lasten die de verzorging van tbc-patiën- ten en wat daar verder mee samenhangt thans jaarijks vraagt, is het naar onze mening alleszins verantwoord dc bestrij ding krachtig ter hand te ne men. Het moet en kan zover ko men dat deze voor ons land zo funeste ziekte na verloop van tijd tot een minimum wordt beperkt niet alleen, doch zelfs geheel uit geroeid wordt. Wat de kosten betreft is mede gedeeld, dat deze gemiddeld op pl.m. 1.— per behandeld per soon zullen komen, Dc Stichting tot opsporing van tuberculoselij ders in de provincie Noordbra bant, die het onderzoek ter hand neemt, heeft zich bereids in ver binding gesteld met de bedrijven, met het oogmerk een bijdrage te verkrijgen in de aan het onder zoek verbonden kosten. Door en kele bedrijven is terzake reeds 'n toezegging gedaan en wij mogen vertrouwen, dat ieder bedrijf in onze gemeente hiertoe zal over gaan. Verder is het de opzet de inwoners die hiertoe in staat zijn de volledige kosten der behande ling te laten betalen. Verwacht wordt, dat ongeveer de helft tier kosten voor rekening der gemeen te zal blijven, wat neerkomt op een totaal bedrag van ongeveer 2800.-—, maximaal 3000. Eenparig zag de raad het grote nut van 'n dergelijk onderzoek in. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeentebegroting 1950. Deze wijzigingen waren o.m. de volgende In de vergadering van 11 April 1950 werd door dc raad in prin cipe besloten tot de bouw van 2 middenstandswoningen met kan toorruimte enz. op een terrein aan de Achterstraat, zulks inge volge de Financieringsregcling Woningbouw 1948. Inmiddels hebben wij de beschikking gekre gen over meer concrete cijfers. De door het Ministerie van We deropbouw en Volkshuisvesting voorlopig goedgekeurde stichtings- kosten gedragen 34.833.— t.w. 25.883.voor de woningen en 8.950.— voor de kantoorruimte enz. De niet-rendabcle bouwkos ten zijn gesteld op 13.533.—. Ter voldoening van rente en aflossing van dit laatste bedrag wordt een jaarlijkse bijdrage in 't vooruitzicht gesteld van 781.12. Na 10 jaren wordt het resterende bedrag van de niet-rendabele kos ten opnieuw vastgesteld en in 'n bedrag ineens aan de gemeente uitgekeerd. De ten laste der ge meente blijvende kosten zullen dus belopen 34.833 13.533 is 21.300.— De jaarlijkse huur voor de woningen en de kantoor" ruimte zal door het Prijzenbureau voor Onroerende Zaken in Den Bosch dienen te worden vastge steld. Hierbij zal onzerzijds erop worden aangedrongen de huur op een zodanig bedrag te stellen dat de exploitatie der woningen ren dabel te noemen is. Dit alles tesamen kwam neer op het voorstel aan de raad een cre diet van 34.833.— beschikbaar te stellen voor de bouw van de twee middenstandswoningen. Het lid L. v. Drunen vroeg waarvoor men de kantoorruimte zou willen gebruiken.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5