TUINBOUW STICHTING VLIJMEN VAKOPLEIDING BOUWBEDRIJF Uit de provincie DeChinese Papegaai DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 7 AUGUSTUS 1950 DIPLOMA-UITREIKING AAN GESLAAGDEN DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. IN HET LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA het oisterwijkse FEUILLE TON De voorzitter antwoordde voor Woning, en Welstandsbouw. v. Drunen dacht dat dit bureau ging vertrekken, maar de voor zitter beweerde het tegendeel. v. Drunen zag ook graag een betere ruimte voor een postkan toor, dat volgens hem momenteel slecht gehuisvest was. De voorzitter deelde mede dat hij hoopte hierover in de volgen de vergadering meer te kunnen mededelen, maar verzekerde dat er dienaangaande voor de naaste toekomst flinke plannen waren. Bij een gesprek dat in dit ver band ontstond over de wederop bouw in het algemeen, deelde de voorzitter mede dat men in Jan. 1951 hoopte bezig te zijn met de bouw van de nieuwe kerk en het zusterhuis. Verder moesten nog begrotings wijzigingen worden gemaaktin verband met kosten bij het meu bileren etc. van het herstelde ge meentehuis. alsmede verbouwin gen aan de R.K. Jongensschool te Elshout. In verband met het feit, dat de nieuwe school haar oplevering nadert, is het noodzakelijk op korte termijn tot aanleg van een nieuwe weg ter plaatse te gera ken, mede nog in verband met de reeds in aanbouw zijnde wonin gen van de Stichting Lips' Wo ningbouw en verdere in uitvoe ring zijnde bebouwingsplannen. Door de Dienst van Bouw-, Wo ning- en Welstandstoezicht wordt thans het plan opgesteld. De weg zal worden uitgevoerd overeen komstig de Burg. v. d. Heijden- straat, met een riolering voor de afvoer van het hemelwater aan de Zuidzijde van de weg. Langs de Noordkant worden echter ook straatkolken aangebracht, welke onder de weg door zullen lozen op de riolering. Langs de nieuwe weg zullen enige ijzeren straat- verlichtingsmasten geplaatst moe ten worden, omdat de electrifica- tie ondergronds geschiedt. De kosten van dit alles zijn nog niet bekend. De raad verleende zijn goed keuring aart de wijzigingen in de begroting 1950. Tot slot was nog aan de orde de aankoop van enkele perceeltjes grond van de PNEM en de PTT aan de Achterstraat in verband met de aanleg van de nieuwe straat naar de Jongensschool. Deze straat zal dezer .dagen worden aanbesteed en moet in September gereed zijn. De raad verleende hieraan zijn goedkeuring. Hierna sloot de voorzitter de vergadering, daarbij de medede ling doende dat hij veronderstelde de volgende vergadering weer op het gemeentehuis te zullen kunnen houden. ij Tlii Koppie wilde schreeuwen, maar hij kon geen geluid uit brengen, want hij had nog al tijd die prop van de zakdoek in zijn mond. En hij zag ook geen kans om bij de deur te komen. Verwoed begon hij weer met zijn polsen langs de rand van een kistje te schu ren. Dat touw moest stuk! Hij moest los, voordat de man die hem liep te zoeken, weg ging. Wie zou het zijn? Hij moest hem kennen, want hij riep zijn naam. Pieter Primeur was het niet, want die had een veel zwaardere stem. Hoor! Daar hoorde hij de stem weer! „Koppie! Geef antwoord, kerel! Waar zit je? Koppie Kopij! Koppie!" Af en toe klonk de stem heel dicht bij, dan weer ver der weg. Stel je voor dat de man hem niet vond! Nu kwam de stem weer dichterbij en ook de voetstappen waren nu duidelijk hoorbaar. Ja, daar kwam iemand de trap af, heel voorzichtig. „Koppie! Ben je daar be neden?" Koppie zocht naar een mid del om lawaai te maken. Met inspanning van al zijn krach ten lukte het hem met zijn voeten een kistje van de sta pel af te trappen. Met een harde klap plofte het op de stenen vloer, het deksel vloog er af en een aantal staven goud rolden er uit. Meteen holden de voeten de trap ver der af, de deur ging open, 'n lichtstraal van een zaklan taarn werd op Koppie ge richt. „Ha, die Koppie! Zit je je spaarpotje na te tellen?" klonk opeens de vrolijke stem van Kees Knip. De Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf heeft ten doel ten eerste te bevorderen dat de leerlingen door hun pa troons tot bekwame vaklie den worden opgeleid; ten 2e meer belangstelling voor de bouwvakken als beroep bij de jeugd op te wekken. De opleiding is bedoeld voor ge schoolde vakken, te weten timmeren, metselen, timmeren en bctonvlechten. Ze vindt plaats m het norma le bedrijf. Op de eerste plaats komen cr voor in aanmerking zij, die het diploma van een ambachtsschool hebben ge haald en dan duurt ze ge woonlijk twee jaar. Jongens zonder dit diploma komen in de regel gedurende 3, in bij zondere gevallen 4 jaar in op leiding. Gedurende die tijd zijn ze verplicht dc cursus aan een avondnijverheidson- derwijsschool te volgen. Bij t beëindigen van de opleiding woj-dt een examen afgenomen door een commissie van des kundigen door de minister benoemd. Aan de hand van t leerprogramma worden enige werkstukken gekozen die ge heel zelfstandig door de leer lingen moeten worden ver vaardigd. Bij slagen wordt n Rijksnijverheids-diploma uit gereikt. Het toezicht op de opleiding berust bij de Stich ting Vakopleiding Bouwbe drijf, namens wie een contro leur eenmaal per maand het bedrijf bezoekt en de werk boekjes, die elke leerling heeft, controleert. Van 31 Juli tot 4 Augustus zijn ook in Waalwijk examens afgenomen in de Nijverheids school, en wel voor het vak timmeren. 28 Candidaten hadden zich aangemeld en 26 waren er opgekomen. Hier van slaagden er 23. Vrijdagmorgen werden de diploma's uitgereikt door de voorzitter van de examen commissie, de heer F. Jongen uit Tilburg. Hierbij waren aanwezig de heer De Kort na mens het bestuur van de Nij verheidsschool, de heer H. v. Kuijk, hoofdcontroleur van de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf te Mierlo, de examen commissie, de heer Van den Dries, districtsbestuurder van de Kath. Bouwvakarbeiders bond, vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en andere genodigden. O.a. de burge meester van Waalwijk had bericht van verhindering ge zonden. De heer Jongen begon met alle aanwezigen welkom te heten en sprak er zijn blijd schap over uit dat 't bedrijfs leven in de examencommis sie zo ruim vertegenwoordigd was. Met enkele cijfers schet ste hij de groei van 't examen in enkele jaren tijds: in 1948 8 candidaten, in 1949 120 candidaten en in 1950 600 candidaten, waarvan echter maar 31 metselaars. Dit maakte hem bezorgd en hij deed een beroep op allen die er bij geïnteresseerd waren hier hun aandacht aan te schenken. De 23 geslaagden in Waalwijk drukte hij op het hart nu niet te denken dat ze er waren. Dit diploma was een begin en hij adviseerde te gaan werken voor het di ploma gezel of meester. Sterk legde de voorzitter de nadruk op de noodzaak van goede vaklieden. De heer Van den Dries sprak namens de Katholieke Bouwvakarbeidersbond. Daar deze mede tot taak had de vakbekwaamheid te vermeer deren, verheugde ze zich over de gelegenheid die de leer lingen werd gegeven om zich verder te ontwikkelen. Hij onderstreepte de woorden van de voorzitter: dat het werk met het behalen van het di ploma pas begint en hij raad de de geslaagden aan uit te kijken naar een patroon waar ze op de eerste plaats nog iets zouden kunnen leren. Vervolgens sprak de heer Van Kuijk nog namens de Stichting Vakopleiding Bouw bedrijf. Hij dankte op de eer ste plaats bestuur en direc teur voor de gulle gastvrij heid in de school. In het kort sahetste hij wat de Stichting, dank zij alge mene medewerking sinds '47, toen begonnen was met en kele leerlingen, al had be reikt. Nu waren er 3000 en dit was mede te danken aan de steun der organisaties zo wel van werkgevers- als van werknemerszijde. Nu was ook hier in Waalwijk voor het eerst het bedrijfsleven actief ingeschakeld. De heer Van Kuijk dankte ook de patroons voor hun bemoeienis met de opleiding. De leerlingen feliciteerde hij en met zijn waarschuwin gen sloot hij zich aan bij de twee vorige sprekers. Hij wees er op dat voor vakman schap offers vereist werden, maar die werpen overvloedig vruchten af. Nu was het de tijd voor de jongens om zich te bekwamen, opdat ze later het gereedschap van ouderen zouden kunnen overnemen. Ze moesten; het vak niet al leen beschouwen als een mid del om geld te verdienen, maar ook blijdschap krijgen in het werk. De heer v. Kuijk wees op de vele mogelijkhe den die er bestaan in diverse richtingen en spoorde de jon gelui aan door te zetten. Ook hij liet een noodkreet horen om meer metselaars. Men moest trachten hiervoor een cursus te krijgen, want hij was bang dat men anders over een paar jaar zonder zou zitten. Er is een ontzettend gebrek aan goede metselaars, zei de heer Van Kuijk. Tenslotte dankte hij de examen-commissie voor haar werk. De geslaagden. Vervolgens deelde de voor zitter de diploma's uit. Voor de beste prestatie had het be stuur van het Opleidingsfonds Bouwbedrijf prijzen beschik baar gesteld. Voor de eerste van de cursus een waterpas en voor al degenen die min stens 35 punten hadden ge haald voor de 5 vakken, een boek. Het was een buitenge wone prestatie dat er hier van de 23 geslaagden vier voor deze prijs in aanmerking kwamen. De waterpas ging naar A. C. Verhoeven uit Oisterwijk die voor practijk het zeldza me cijfer 9 had gehaald. De tweede prijs was voor P. Bronkhorst uit Vlijmen, de derde voor W. A. Boeren uit Vught, de vierde voor N. v. d. Wiel uit Drunen en de vijfde voor P. Biemans uit Rijen. De overige geslaagden wa ren H. de Kuyer, Tilburg; C. J. v. Baardwijk, Nieuwkuijk; W. Musch, Drunen; C. J. Stevens, Drunen; W. Maas, Rijen; J. Elands, Udenhout; J. C. Brands, Tilburg; H. J. Philipsen, Tilburg; A. J. van Boven, St. Mich. Gestel; A. Kwanters, Tilburg; W. Hey- bloem, Huiten; J. v. d. Leest, Den Bosch; P. van Veluw, Haarsteeg; G. Jacobs, Gilze; H. Heerkens, Udenhout; J. v. d. Heuvel, Engelen; R. Ver hoeven, Drunen; C. A. Blan- kers, Raamsdonksveer. De geslaagde H. de Kuyer dankte de commissie en' de Stichting. In het Land van Heusden en Al- tena zijn landbouw en veeteelt, uitgeoefend in gemengd bedrijf, hoofdbronnen van bestaan, waar naast de tuinbouw een vrij be langrijke plaats gaat innemen. Steeds groter arealen zijn in de laatste tijd voor dit bedrijf gereser veerd, terwijl de vele boomgaar den die in de Bloeimaand een wel dadig kleur-accent aan het land schap geven, spreken van de be langrijkheid van de fruittefelt. Het rapport van de Planologi sche Dienst wijdt aan de agrari sche toestand, met name aan de tuinbouw in het Land van Heus den en Altena heel wat regels. Deze tak van bestaan toch biedt nog verschillende ontwikke lingsmogelijkheden in genoemd ge- bifed. Het Land van Heusden en Altena is voor tuinbouw (en fruitteelt) zeer wel geschikt op vele plaatsen, maar het is natuur lijk moeilijk aan te geven, welk centrum van teelten men in deze streek moet opbouwen en op wel ke plaats. Allerlei factoren toch komen daarbij in het spel en het totaal cijfer van groenten en fruitpro- ductie en -consumptie is hierbij van evident belang. Voorts is van niet minder be lang de grondsoort. De lage ge bieden, de z.g. komgronden, zijn niet geschikt voor tuinbouw. De stroomgronden zijn best te gebruiken voor de teelt van fruit en nu liggen er nog heel wat hec taren van deze gronden, die nog niet met fruitbomen zijn beplant. Een derde soort grond zijn de overslaggronden, d.w.z; gebieden, die hun „ontstaan' te danken hebben aan overstromingen ten gevolge van het bezwijken der dijken. Daar zou tuinbouw ren dabel kunnen worden en ook de fruitteelt. Zulke gronden treft men aan te Wijk, Veen en Rijs- mijk, waaraan ook het Maaswa ter meegewerkt heeft. ONTWATERING. Er is nog een probleem, dat noodzakelijk moet worden opge lost. We bedoelen de ontwate ring, die op vele plaatsen nog veel te wensen overlaat. Vóór de laatste wereldoorlog is in het gebied van de Bergschc Maas inzake de verbetering der afwatering al een en ander tot stand gebracht door de uitbag gering van het Oude Maasje. Het waterschap van die naam, dat 'n tiental polders omvat, ondervond al jarenlang grote moeilijkheden met de lozing van het overtolli ge water. Vooral wanneer het voorjaar nat was, kon er van vol doende waterafvoer geen sprake zijn. Het Oude Maasje was in de loop der jaren ingeschrompeld tot een brede sloot. Door het uitbag geren van dit water, over een lengte van 12 k.m., werd de wa terstaatkundige toestand der pol ders zeer verbeterd. Enkele jaren geleden werd de Alm grotendeels in werkverschaf fing uitgediept. Ook daardoor werd de waterlozing zeer gediend. Thans zal opnieuw een gedeelte gebaggerd worden, alsmede van de Gantel. AFZETPRODUCTEN. Wanneer wij letten op de af zet der tuinbouw- en fruitproduc- tie, dan bemerken wij dat de ei gen consumptie vrijwel constant blijft, zodat bij eventuele nieuwe uitbreiding van beide takken het oog zal moeten worden geslagen op de exportmogelijkheden. Hier staat evenwel tegenover dat an dere landen hun import trachten te beperken. Doch de fruitexport steekt hiertegen gunstig af. Van de fruitoogst consumeert de Hollander zelf 80%. Het ex portcijfer van fruit kan dan ook flink worden opgevoerd. Vooral aan klein fruit, d.w.z. bessen, frambozen, bestaat in Europa grote behoefte. Zeer gewild is speciaal de zwarte bes, die zo rijk aan vitaminen is. Tot op heden worden uit het Land van Heusden en Altena de producten aangevoerd aan de veilingen te Woudrichem en te Veen, terwijl het merendeel ge transporteerd wordt naar dc vei ling te Drunen, ongeveer de helft, te Utrecht en Gorkum. Teneinde de welvaart in deze streken te bevorderen, werd voor korte tijd opgericht de Stichting tot bevordering van de Welvaart in het Land van Heusden en Al tena enz. Deze instantie heeft de Veense veiling omgezet in een Centrale Coöperatieve Groenten- en Fruiveiling „Land van Heus den en Altena", om daardoor óe afzet der agrarische producten meer centraal te doen geschieden. Nu zijn voor de groententeelt de perspectieven heslist ongun stig, maar voor de fruitteelt kan men goede verwachtingen koeste ren. Geen wonder, dat in minder dan een halve eeuw in het Land van Heusden en Altena het are aal fruitteelt verdubbeld is en nu een oppervlakte van 50 a 60.000 ha. beslaat. VAKKENNIS. Vakkennis blijft steeds een eer ste vereiste. Het rapport van dc Planologische Dienst wijst inzake de uitbreiding van de tuinbouw op het feit, dat het wegenpro- hleem in het Land van Heusden en Altena dient te worden opge lost en voorts, dat in deze stre ken het tuinbouwonderwijs nog Het zou raadzaam zijn in deze streken een tuinbouwschool te meer moet worden uitgebreid, stichten, alsmede het aanleggen van voorbeeldbedrijven voor fruit en groententeelt, aldus het rap port. Al wordt in het Land v. Heus den en Altena reeds uitstekend onderwijs op land- en tuinbouw kundig gebied gegeven, toch moet dit nog meer worden uitgebreid en dc jongelui moeten ook prac- tische kennis opdoen in andere •tuinbouw- en fruitteeltgebieden en deze in eigen omgeving, voor zover nodig, toepassen. Door de oorlog hebben de boomgaarden langs de Bcrgsche Maas, hetzij door granaatvuur, hetzij door inundatie, zeer gele den, doch de jonge aanplant al daar houdt goede beloften m voor de toekomst. OPENLUCHTSPEL. De tweede opvoering van „Henrik en Pernille", thans begunstigd door vrij goed weer, is een succes gewoiden. Het Oisterwijkse Natuur- theater, dat geheel gevuld was met toeschouwers, wier gulle lach het vrolijke spel van list en liefde begeleidde naar het „happy end" bood weer de gezellige feestelijke aanblik van een uitverkocht huis. Onder de aanwezigen merk ten wij verschillende autori teiten uit de provincie op, o.m. de griffier der Staten en burgemeesters uit omliggen de gemeenten. Het dankbaar en langdurig applaus aan het eind der voorstelling was het klaterend bewijs dat Henrik en Pernil le" een stuk is, dat evenals „De Herbergierster" bij het publiek zeer in de smaak valt. Naast een goedfe pers, waar aan het ook ditmaal niet ont broken heeft, blijft een tevre den en dankbaar publiek de beste reclame. Naar wij vernemen wordt ook van Deense zijde belang stelling voor de uitvoeringen getoond. Vertegenwoordigers van 't Deens Instituut te Amster dam komen de voorstellingen bijwonen. Aan degenen die dit koste lijk blijspel te midden ener prachtvolle natuur nog niet gezien hebben, slechts deze raad: Laat U de kans om enige uurtjes deelgenoot te zijn van het wedervaren van Henrik en Pernille, niet ontgaan! Gij zult er geen spijt van hebben. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Enige metselaars. Volslagen schilders. Leerli ig schilders. Enige timmerlieden Een machine-bankwerker, te vens plaatwerker. Randendoornaaier. Jongens voor opleiding in stikkkerij. Leerling snijders. Bijtuigers. Diverse over ledersnijders. Magazijnbediende voor meu- belhandel. Opzichters voor goudmijnen in Z.-Afrika. Een leerling slagersknecht. Meisjes voor confectie-ateliers Schoenstiksters. Schoenstiksters-Thuisstiksters Lederwarenstiksters. Geroutineerde handschoenen- stiksters. Dagmeisje. Dag- en nachtdienstboden. Werkster. Bieden zich aan: Een aankomend analyst. Leerling machine-bankwer kers en leerling automonteur, beiden met opleiding Nijver heidsschool. Leerling-electro-monteurs. Handzwikkers. Zoolleerstanzers. Afmakers. Houthakkenzetters. Een hulpmodelleur. Arbeiders voor zwikkerij en finishafdeling. Leerling schoenmachine-mon teur. Diverse chauffeurs. Een paswerker. Een magazijnbediende. Diverse landarbeiders, grond werkers, tuinbouwarbeiders. Een correspondent in vreem de talen. Een boekhouder. Enige jongste vrouwelijke kantoorbedienden. Een verkoopster. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Ar beidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339. Tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig t.m. 12 Augustus 1950. Het Arbeidsbureau Waal wijk verstrekt ook inlichtin gen aan adspirant-emigranten VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR DIGGERS. 64) In sombere stemming ging Bob naar het Pershing Plein. Hij viel naast Chan neer op de bank. „Armzalig geluk gehad merkte de speurder op.^ „Ik zie het aan uw gezicht." „Je weet het maar half', antwoordde de jongen. Hij deed zijn verhaal. „Ik heb een flater gemaakt", besloot hij. „Ze heeft me voor een dien der uitgemaakt, maar ze vlei de me. Op een bewaarschool zouden ze me er zelfs nog uit trappen". „Staak dat getob", raadde Chan. „Vrouw een klein wei nig te handig, dat is alles." „Dat is genoeg", antwoord de Bob. „Voortaan werk jij maar. Als speurder ben ik een juweliertje." Zij dineerden in een hotel en namen de trein van half zes naar Barstow. Toen zij voortsnelden door de toene mende duisternis, keek Bob zijn metgezel aan. „Nu, Charlie, hij is voorbij" zei hij, „de dag, waar we zo veel van gehoopt hadden. En wat hebben we gewonnen? Niets. Is het zo niet?" „Vrij dicht bij waarheid", gaf Chan toe. „Ik zeg je dan, dat het zo niet door kan gaan. Onze toe stand is hopeloos. We moeten naar de commissaris. „Waarmee? Vergeef mij, dat ik onderbreek. Maar besef, al stublieft, dat onze bewijzen nevelachtig zijn, gelijk bloe men in vijver gezien. Madden is groot man, zijn woord wet voor velen". De trein stopte aan een sta tion. „Wij gaan naar commis saris met raar gepraat dode papegaai, verhaal van woes- tijnrat, half blind en mogelijk gek, valies op vliering gevuld met oude kleren. Kunnen wij bewijzen beroemd man schul dig aan moord op zulke dwa ze gronden? Waar is lijk? Weinig levende politiemannen zouden niet om ons lachen...." Chan brak plotseling af, en Bob volgde zijn blik. In de zijgang van de wagen stond Kapitein Bliss van de Afdeling Moordzaken hen aan te staren. Bob voelde zijn hart in de schoenen zinken. De kleine ogen van de kapitein namen elke bijzonderheid van Chan's voorkomen in zich op, en rustten toen even op de jon gen. Zonder enig teken te ge ven draaide hij zich om en verdween door de gang in de volgende wagen. „Goedenavond!" zei Bob. Chan haalde de schouders op. „Tob niet langer", merkte hij op. „Wij hoeven niet naar commissaris te gaan com missaris zal bij ons komen. Onze tijd op Madden's ranch is kort. Arme Ah Kim worden misschien' nog gearresteerd voor moord op Louie Wong." HOOFDSTUK XIX. De stem in de lucht. Zij kwamen om half elf aan in Barstow, en Bob verklaar de dat hij die nacht in het hotel bij het station wilde lo geren. Na een kort gesprek met de man achter het loket, kwam Chan weer bij hem. „Ik neem buurman-kamer naast degene,, door u bezet", zei hij. „Volgende trein naar Eldorado vertrekt om vijf uur in ochtend. Ik ben er in als hij gaat. Veel beter u wach ten op volgende trein om elf uur tien. Niet zo goed als wij terugkeren naar ranch gelijk Siamese tweeling. Spoedig ge noeg zal bulderende Bliss onze verhouding openbaar maken." „Zoals je wilt, Charlie", antwoordde Bob. „Als je zo veel geestkracht hebt om op te staan en een trein van vijf uur te nemen, dan geef ik je mijn beste wensen mee. Die wensen, mag ik er wel bij voegen, koester ik zelfs voor je, terwijl ik slaap." Chan haalde zijn koffertje uit het bagage-depót en zij gingen de trap op. Maar Bob maakte nog geen aanstalten om naar bed te gaan. In plaats daarvan ging hij zitten, het hoofd in de handen ge steund en trachtte te denken. De deur tussen de beide kamers werd plotseling ge opend, en Chan stond op de drempel. In zijn hand had hij een schitterend parelsnoer. „Alleen ter geruststelling", glimlachte hij. „Het fortuin der Phillimore's is nog veilig", i Hij legde de paarlen op de tafel, in de heldere licht- j schijn. Bob ging er heen, en liet ze in gedachten door zijn vingers glijden. „Prachtig, nietwaar?" zei hij. „Luister eens, Charlie we moeten eens openhartig praten." Chan knikte. „Zeg me, en zeg me de waarheid of je er het flauwste idee van hebt, wat er gebeurt op Mad den's ranch?" „Op één kort geleden dag", zei Chan, „dacht ik...." »Ja?" „Maar ik vergiste mij. „Juist. Ik weet dat het een speurder hard valt, het te be kennen, maar je bent hier ge heel ten einde raad, niet?" „U hebt misschien het ten einde raad gevoel zelf...." „Best ik zal de vraag wel voor je beantwoorden. Je weet dus geen raad meer en we kunnen 't niet volhouden. Morgenmiddag kom ik weer op de ranch. Ze denken dat ik Draycott ontmoet heb nog meer leugens, nog meer bedrog. Ik ben het beu, en bovendien, ik heb er 'n voor gevoel van dat het niet langer duren kan. Neen, Charlie we staan op het nulpunt. We moeten de paarlen opgeven." Chan keek bedroefd. „Zeg het alstublieft niet", smeekte hij. „Elk ogenblik „Ik weet het je hebt meer tijd nodig. Je beroeps trots is gekwetst. Ik kan het begrijpen en het spijt me." „Nog enkele uren", opperde Chan. Bob wierp een lange blik op het goedige gezicht van de Chinees. Hij schudde 't hoofd. „Het hangt niet van mij af maar van Bliss. Bliss zal gauw genoeg komen binnen vallen. We zijn aan het eind van ons touw. Ik wil één laatste concessie doen tot acht uur morgenavond geef ik je. Mits Bliss zich onder tussen niet vertoont. Stem je toe?" „Ik moet", zei Chan. „Heel goed. Je hebt mor gen nog een hele dag. Als ik terug kom, begin ik niet te zeuren over Draycott. Ik zal eenvoudig zeggen: „Meneer Madden, de paarlen zijn om acht uur hier." En als er op dat uur nog niets gebeurd is, overhandigen wij ze, en ver trekken. Op weg naar huis geven we kennis van de zaak bij de commissaris, en als hij ons uitlacht, hebben wij ten minste onze plicht gedaan." Bob zuchtte verlicht. Hij stond op. „De hemel zij dank, dat is dan afgesproken." In droeve stemming nam Chan de paarlen op. „Geen gelukkige positie voor mij", zei hij, „dat ik moet komen naar dit vasteland en zinken in verslagenheid." Toen ech ter klaarde zijn gezicht op. „Maar nog één dag. Veel kan gebeuren, misschien." Bob klopte hem op de bre de rug. „De hemel weet, dat ik je succes toe wens", zei hij. „Goedenacht". Toen Bob de volgende mor gen wakker werd, scheen de zon op de spoorstaven buiten zijn venster. Hij nam de trein naar Eldorado en ging naar 't bureau van Holley. „Hallo", zei de redacteur. „Eindelijk terug? Je vriendje is beter bij de zaak dan jij. Hij is hier vanmorgen vroeg al doorgekomen." Raadsvergadering. Openbare vergadering van de raad der gemeente Vlijmen op Woensdag 9 Augustus 1950 des n.m. 7 uur ten Raadhuize der gemeente. Te behandelen onderwer pen: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. om de beslissing der Regering met betrekking tot de 5% loonsverhoging voor het Rijkspersoneel voor het 3e en 4e kwartaal 1950 van toepassing te verklaren voor de in dienst dezer ge meente werkzame ambte naren en werklieden. 3. Voorstel van B. en W. tot intrekking van het raads besluit van 8 Juni 1950 en tot het beschikbaar stellen van het benodigde crediet voor de bouw van 3 wo ningwetwoningen in de Kerkstraat onder Nieuw kuijk en het aanvragen en aanvaarden uit 's Rijks kas van een zo hoog mogelijke jaarlijkse bijdrage in 't ex ploitatie-verlies. 4. Voorstel van B. en W. tot het verstrekken van een renteloos voorschot aan de voetbalvereniging „Vlij- mense Boys" alhier. 5. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een, tweetal percelen grond, kadastraal bekend gemeente Vlijmen Sectie L nrs. 329 en 343^ 6. Voorstel van B. en W.: a. tot verkoop van een ge deelte der sub 6 ver melde gronden. b. tot voorlopige toewij zing van een gedeelte der te onteigenen per celen, kadastraal bekend gemeente Vlijmen Sectie L nrs. 342, 348 en 349. 7. Voorstel van B. en W. om in beginsel te besluiten medewerking te verlenen tot de bouw van 3 lesloka len aan de bijzondere lage re jongensschool, Koningin Wilhelminalaan 40 alhier. 8. Voorstel van B. en W. tot ontheffing van een aantal aanslagen op het kohier van de hondenbelasting over het 2e halfjaar 1950. 9. Voorstel van B. en W. tot ontheffing van een aanslag op het kohier van het schoolgeld over het jaar 1948/1949. AMERIKAANSE JAGER ONTPLOFT. Een Amerikaanse F 84 „Thunderjef'-straatljager is tijdens een oefenvlucht boven de Britse kust tussen Deal en de Goodwin-zandbank ont ploft. De piloot kwam om het leven. Duizenden badgasten zagen de ramp gebeuren.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6