D DeChinese Papegaai NET MEISJE 2-spels Huisorgel DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG II AUGUSTUS 1950 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. FEUILLETON GEVRAAGD: EEN DAGMEISJE. TE KOOP: OUDE RIJWIELEN, FRAMES OF ONDERDELEN Prae-adviesvindt. Dezt afvoer is momenteel Door het bestuur van de R.K. onvoldoende en wij zijn van me- Meisjesschool St. Theresia te '""O dat slechts het aanleggen Kaatsheuvel is bij schrijven van van riolering een afdoende voor- 20 Juli 1950 een verzoek tot het zienin9 zal betekenen. Riolering gemeentebestuur gericht om inge- maakt het voorts mogelijk dat de volge artikel 72 der lagtronder- wijswet 1920 de nodige gelden be schikbaar te stellen voor de aan schaffing van een aantal nieuwe schoolbanken. Deze aanvulling is nodig in verband met de stijging van het leerlingental van 302 tot 375 per 1 September a.s. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Waal wijk heeft bij schrijven van 31 Juli 1950, nr. C 885, verklaard dat tegen inwilliging van het ver zoek geen bezwaar bestaat. De bij de aanvraag overgelegde prijsopgave kan evenwel, naar genoemde inspecteur ons mede deelt, gevoeglijk met 7.per bank worden verlaagd, zodat de totale kosten door hem worden begroot op 1973.75. Wij stellen U voor de gevraag de medewerking te verlenen aan de hand van het advies van de inspecteur. Verbetering gaslevering Loon-op-Zand. .7 Voorstel tot het treffen van voorzieningen met betrekking tot de gaslevering aan Loon-op Zand. Praeadvies In verband met de tt kleine lei ding naar Loonopzand, daalt in de spitsuren de druk van het gas der mate ,dat van een normale gas- voorziening geen sprake meer is. Mede in verband met het sterk toenemend aantal aansluitingen in Loon op Zand is het noodzakelijk dat op korte termijn hierin ver betering dient te worden gebracht. Daartoe staan ons verschillende mogelijkheden ten dienste. De minst kostbare, en bovendien op die kortste termijn te verw'ezen- lijke methode, is het vervangen van de bestaande blowerinstalla tie door een compressor-installati en het plaatsen van een hoge- drukregulateur te Loon op Zand. In totaal worden de kosten hier van begroot op 13.000, af te schrijven in 15 jaar. Wij achten, mede in verband met de mogelijkheid van een gro tere gasafname, deze voorziening alleszins verantwoord, temeer daar het hier een rendabele kapi taalsinvestering betreft, en stellen U voor daartoe te besluiten. Uitbreiding straatverlichting. 8. Voorstel tot aanvulling van het raadsbesluit van 20 Februari 1950 betreffende uitbreiding der straatverlichting. Praeadvies In de vergadering van 20 Fe bruari j.l. werd een crediet van 15.000 uitgetrokken voor uit breiding der straatverlichting in verband met electrificatie van be paalde delen der gemeentfe. Nadien is gebleken dat in de betreffende kostenbegroting geen rekening was gehouden met de kosten van het leggen van de be nodigde kabel, grondwerk, bestra ting enz. Als gevolg hiervan zou het uitgetrokken bedrag tot 20.000.moeten worden ver hoogd. Daarnaast is aan de P.N.E.M. vferzocht prijsopgave te doen van een nieuwe en meer moderne ont stekingsinrichting. De bestaande ontstekingsinrichting voldoet n.L allerminst. Het gevolg van een en ander is dat het oorspronkelijk bedrag van 15.000.gebracht dient te wor den op 24.000. Wij stellen U daarom voor een aanvullend crediet van 9.000. beschikbaar te stellen. 9. Aanbieding gfemeentereke- ning met bijbehorende bedrijfsre- keningen over het dienstjaar 1050 en benoeming van een commissie tot onderzoek dier rekeningen. Praeadvies s De gemeenterekening sluit: a. gewone dienst inkomsten 772.853.69 uitgaven 821.963.97 aanliggende panden hun huiswa ter en faecaliën op de meest hy giënische wijze lozen. Voor de aanleg der riolering zal rond 16.U00 nodig zijn. Om ten slotte het geheel te ver fraaien zouden wij een boombfe- planting willen zien aangebracht, waarvoor rond 500 zal moeten worden uitgegeven. De verbetering van de Dongen- seweg zowel als het aanleggen van trottoirs en de boombeplan ting is naar onze mening noodza kelijk om niet alleen geleidelijk aan de gemfeente een beter ver zorgd aanzien te geven, doch vooral om de bewoners van deze straten en de geregelde passanten een droog en veilig wandelpad te verzekeren (de hoofdweg is weg voor doorgaand verkeer), terwijl daarnaast de aanleg van riolering uit het oogpunt der volkesgezond- heid noodzakelijk is. Wij sttellen II daarom voor de uitvoering van bovenvermelde werken te bevelen en daarvoor een crediet van 49.000 beschik baar te stellen. Kees Knip zocht met zijn zaklantaarn langs de muur totdat hij het lichtknopje ge vonden had. „Ziezo", zei hij, toen 't licht brandde, „nu kunnen; we ten minste zien wat we zeggen. Hoe ik hier kom? Doodeen voudig. M'n speurneus ach terna. En op de motor. Tjon ge, jij hebt een aardig spaar potje hier, Koppie! Is dat al lemaal echt? Dat hebben we hem toch maar fijn geleverd, hè? De hele buit hebben we te pakken! Ik kwam net uit het gebouw toen ik zag hoe die kerel jou in de auto stop te. Die dikke Jantje bleef met open mond van schrik wel vijf minuten stokstijf staan. Ik ben op mijn tuf-tuf ge sprongen en jullie achterna gegaan. Toen die kerels jou naar binnen hadden gebracht en weer waren weggegaan, heb ik een ruitje ingetikt en hier ben ik. Wat is zo'n staaf je goud mooi, hè? En nog zwaar ook! Maar zeg, Koppie, jij zegt ook niet veel! je...." En toen zag Knip pas hoe Koppie met zijn ogen aan het rollen was van kwaadheid. „Maar kerel, zeg dan dat je niet praten kunt! Hoe kan ik dat nou weten, dat je een; prop in je mond hebt! Ziezo, weg die lap. En vertel nou 'ns „Kees Knip", zei Koppie, „praat niet zoveel. We heb ben geen tijd! Maak me vlug los!" Woningbouw St. Vincen- tiusvereniging 11. Voorstel tot het financie ren van woningen te bouwen door de St. Vincentiusvereniging. Prae-advies De St. Vincentiusvereniging al hier heeft de mogelijkheid onder zocht van het herbouwen der haar in eigendom toebehorende pan den, welke door oorlogsgeweld zij zijn verwoest. Het perceel waar deze panden hebben gestaan is door de gemeente aangekocht ter vergroting van het marktveld. Ge noemde vereniging is van oordeel dat deze herbouw dient te ge schieden in de vorm van midden standswoningen, omdat ook bij de middenstand een ernstig gebrek aan woonruimte heerst en voor deze categorie na de oorlog alhier nog niet is kunnen worden ge bouwd. Zij wenst deze woningen te doen bouwen aan de dubbele weg vanaf de Tramlaan naar het sportpark, welke zich voor de bouw van middenstandswoningen leent. De moeilijkheden aan de finan ciering zowel als aan de exploi tatie verbonden deed de Vincen tiusvereniging er van terugschrik ken deze herbouw zelf ter hand te nemen. Om echter toch haar aan deel tot het lenigen van de wo ningnood bij te dragen heeft zij aan de gemeente het volgende voorgesteld „De gemeente stelt de St. Vin centiusvereniging door het ver strekken van een lening in staat de herbouw te financieren. Het laat zich aanzien dat van particu liere zijde belangstelling bestaat voor aankoop van deze woningen. Wij zijn er echter niet zeker van dat er gegadigden voor alle wo ningen zijn, zodat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat een of meer daarvan onverkocht blijven. Deze woningen worden dan door de gemeente in beheer en eigendom overgenomen voor de stichtings- kosten welke ten laste van onze vereniging blijven. In deze stich- tingskosten is begrepen een be drag van rond 800 wfcgens ren tederving van kapitaal, dat tijdens het onderzoek naar de mogelijk heid van herbouw niet rentegevend is kunnen worden belegd. Wenst de gemeente verkoop door de St. Vincentiusvereniging uit te slui ten en alle woningen over te ne men, dan staat daaraan onderzijds niets in de weg. Het in exploitatie nemen der woningen door de St. Vincentius vereniging lijkt ons minder ge wenst, omdat deze daarop niet is ingesteld, in tegenstelling met de gemeente, welke reeds een om vangrijk aantal woningen exploi teert. Mocht echter het overne men der woningen door de ge meente niet te verwezenlijken zijn, dan zijn wij bëreid te overwegen de exploitatie op ons te nemen, indien wij van gemeentewege in staat worden gesteld de bouw de zer woningen op zodanige wijze te financieren, dat een sluitende exploitatie verkregen kan wor den". Wij juichen het plan van de St. Vincentiusvereniging om mid denstandswoningen te bouwen, toe. Niet alleen wordt hierdoor deze categorie geholpen bij zijn huisvestingsmoeilijkheden, doch er wordt tevens een begin gemaakt met bebouwing aan een nieuw aangelegde weg, waardoor de uit breiding der gemeente systema tisch plaats vindt. Wij kunnen ons echter voorstellen dat deze vereniging huiverig is om deze bouw en een eventuele exploita tie op zich te nemen; de hieraan verbonden risico's achleri wij voor een dergelijke vereniging inder daad groot. Anderzijds zijn wij er van overtuigd dat zich vol doende gegadigden zullen melden voor het overnemen der wonin gen. Immers de financiële facili teiten zijn bij herbouw het meest gunstig en hiervan kunnen even tuele kopers profiteren. De extra- kosten door de huidige tijdsom standigheden worden op deze wij ze grotendeels uitgeschakeld. Aan de hand van een globale becijfering der stichtingskosten kan dan ook worden aangenomen dat deze woningen voor 9000.- a 10.000.per stuk zullen wor den overgedragen. Met het oog op de plaats waar deze woningen worden gebouwd, achten wij dit bedrag alleszins aanvaardbaar. De bemoeienis van de gemeen te zal zich volgens onze verwach. ting kunnen beperken tot het ver strekken van de nodige gelden om de bouw te financieren. Naar on ze mening bestaat er dan ook geen bezwaar aan de St. Vincen tiusvereniging hiervoor een lening met een korte looptijd te verstrek ken. Voor het geval niet alle wo ningen aan particulieren zouden worden verkocht, ontmoet het o.i. ook geen bezwaar dat de ge meente de overgebleven wonin gen overneemt omdat een sluiten de exploitatie verkregen kan wor den. Wij stellen u daarom voor 1. De Vereniging van de H. Vin- centius a Paulo te Kaatsheuvel in staat te stellen de bouw van bovenbedoelde woningen te fi nancieren 2. in principe te besluiten tot aankoop tegen kostprijs van de woningen welke eventueel niet aan particulieren worden ver kocht. PERSONEELSUITBREIDING GEMEENTEWERKEN. 12. Voorstel tot personeelsuit breiding bij de dienst gemeente werken. Uit het prae-advies De dienst gemeentewerken neemt, zoals bekend, in alle ge nieenten een voorname plaats in. Ook in onze gemeente is zulks 't geval, blijkens het uitgebreide ver zorgingsgebied van deze dienst, omvattende a. bouw- en woningtoezicht b. onderhoud van de woningen van het gemeentelijk wo ningbedrijf c. vuilnis-, ophaal- en reini gingsdienst d. onderhoud van wegen en voetpaden e. onderhoud van plantsoenen en wandelpaden en f. rioleringen. Het beschikbaar zijnde lagere personeel staat evenwel in geen verhouding tot de grote omvang en de belangrijkheid van de hier voor geschetste werkzaamheden. Thans zijn in totaal 12 arbei ders in vaste dienst aangesteld, waarvan 1 werkzaam bij het wo ningbedrijf, 3 bij de vuilnisophaal- en reinigingsdienst, 2 stratenma kers, 2 arbeiders voor onderhoud van plantsoenen en wandelpaden en 4 abelders in algemene dienst, waaronder vallen de chauffeurs en het personeel voor onderhoud van de buitenwegen. In verband met de dringend no dig zijnde reorganisatie van de onderwerpelijke dienst, achten wij mede na voorlichting door de di recteur van gemeentewerken, de volgende aanvulling met vaste ar beidskrachten noodzakelijk. Woningbedrijf 3 arbeiders. Na deze aanvulling zal het mo gelijk zijn om alle voorkomende onderhouds_ en herstelwerkzaam heden aan gemeentewoningen in eigen beheer te doen uitvoeren. Met de huidige personeelsbezet ting en een totaal aantal wonin gen van meer dan 300, welk aan tal jaarlijks toeneemt, is zulks ui teraard niet mogelijk, zodat het merendeel van de aan deze wo ningen te verrichten werkzaam heden aan anderen moet worden opgedragen. De kosten hiervan zijn belangrijk hoger dan de per soneelslasten van 3 arbeiders (pl.m. 6650. De aanstelling van deze arbeiders is dus zeer ze ker verantwoord en betekent, ze ker voor de toekomst, zelfs be sparing. Reinigingsdienst4 arbeiders. Deze uitbreiding is nodig in verband met de reorgansatie van deze dienst. Zo is naast de chauf feur van de vuilnisauto een ar beider nodig, terwijl bovendien voor het in orde houden van het vuilnisterrein enz. een aparte kracht dient te worden aange steld. Daarenboven zal voor het vegen van de straten en wegen een afzonderlijke veegdienst wor den ingesteld, bestaande uit twee werklieden. Tot op heden is de huisvuil- en stratenrenigingsdienst door haar onderbezetting niet in staat ge weest te doen wat van haar ver wacht mag worden. De voorge stelde personeelsuitbreiding be oogt dit onderdeel beter voor haar taak geschikt te maken, waardoor het aanzien van de ge meente gunstig zal worden beïn vloed. Stratenmakers 2 arbeiders. Men heeft thans slechts de be schikking over 1 stratenmaker met 1 opperman. Het zal mitsdien geen betoog behoeven dat dit aan tal voor een gemeente met een uitermate uitgebreid straten- en wegennet zoals de onze, onvol doende is om alle voorkomende werkzaamheden uit te voeren. Het noodzakelijke gewone on derhoud aan straten, trottoirs en pleinen, kan onmogelijk door 2 arbeiders worden verzorgd, wes halve wij verdubbeling van dit aantal noodzakelijk achten. Algemene dienst4 arbeiders. Zoals wij hiervoor reeds op merkten, is onze gemeente voor zien van een dicht wegen, en stra- tennet. Ook de wegen in onze gemeente vereisen een beter en meer uitgebreid onderhoud dan voorheen het geval was en kon zijn. Wij richten hierbij vooral ons oog op de buitenwegen, die voor het uiterlijk aspect onzer ge meente en voor het natuurschoon, dat in de zeer nabije toekomst voor het toeristenverkeer ontslo ten gaat worden, van zeer groot belang zijn. Hier immers doet de vreemdeling zijn eerste en dik wijls blijvende indrukken op. Het zal u derhalve zonder meer duidelijk zijn dat aanstelling van 4 vaste arbeiders voor dit onder deel van gemeentewerken nodig is. Nu door inwilliging van ons voorstel de gemeente ongetwijfeld op elk gebied een beter aanzien zal krijgen en de mogelijkheden van exploitatie van natuurschoon eveneens zeer aanzienlijk zullen worden vergroot, verzoeken wij u: a. het hiervoor nodige crediet ad 15.000.beschikbaar te stellen b. de in de salarisverordening neergelegde formatie voor het personeel bij gemeente werken, dienovereenkomstig te wijzigen. 13. Voorstel tot aankoop van gronden van G. van Deudekom. Uit het prae-advies Als gevolg van de uitbreiding der bebouwing moet regelmatig landbouwgrond als bouwterrein in gebruik worden genomen. De be trokken landbouwers dien deze gronden moeten afstaan, onder vinden hierdoor vaak moeilijkhe den, welke niet altijd door 't ver_ lenen van schadevergoeding kun nen worden opgelost, omdat zij niet in de gelegenheid komen an dere grond in gebruik te nemen. Wij hebben daarom uitgezien naar de mogelijkheid om de be schikking te krijgen over grond, welke kan dienen als ruilobject bij t aankopen van gronden die nodig zijn voor de uitbreiding der bebouwing. G. van Deudekom hebben wij bereid gevonden hem in eigendom toebehorende percelen met een gezamenlijke oppervlakte van 4.59.90 ha. aan de gemeente te verkopen. De eigenaar wenst voor zijn gronden een bedrag van 0.35 per m2, hetgeen neerkomt op 16.096.50, te ontvangen. Dit bedrag is samengesteld uit koop prijs en vergoeding voor bedrijfs. schade. Het prijzenbureau voor onroe rende goederen heeft als hoogst toelaatbare prijs voor deze grond een bedrag van 7709.— vastge steld. Aan de rijksconsulent voor grond- en pachtzaken is gevraagd mede te delen of een bedrag van 8387.50 wegens vergoeding van bedrijfsschade redelijk is. Waar schijnlijk zal deze met dit bedrag accoord gaan. Wij stellen u voor te besluiten tot aankoop van bovenvermelde gronden voor de prijs van 7.709 alsmede een vergoeding wegens bedrijfsschade toe te kennen, wel_ ke door de rijksconsulent voor grond- en pachtzaken als nood- zakelijk^wordt aangemerkt. 14. Voorstel tot vaststelling van de 9e wijziging van de be groting 1950. VRAGEN en MENINGEN van onze lezers LEOPOLD DE lilde. VERBETERING WONINGWETWONINGEN LOONOPZAND. 15. Voorstel tot het verbeteren van woningwetwoningen te Loon opzand. Prae-adviesDe na de eerste wereldoorlog in deze gemeente gebouwde woningwetwoningen verkeren in een zeer slechte staat. Deze toestand is eensdeels een gevolg van de constructie en in richting der woningen, anderdeels van het achterwege blijven van onderhoudswerkzaamheden. Bij 'n onderzoek door de technische dienst bleek, dat met incidentele voorzieningen geen afdoende ver betering kan worden verkregen. Daarop is overgegaan tot 't ver vaardigen van een bestek, waarin, per complex de werkzaamheden, welke aan iedere woning moeten worden verricht, zijn opgenomen. De woningen in Loonopzand zijn het eerst onder de loupe ge- nomen en de hoofdingenieur-di recteur der volksgezondheid heeft bij zijn schrijven van 2 Augustus 1950, nr. 5833/7358 medegedeeld, dat de minister van wederopbouw en volkshuisvesting in principe accoord gaat met de uitvoering der in het bestek omschreven voorzieningen aan deze woning wetwoningen. De minister is voorts bereid tot dekking der kos ten aanvullende bouwvoorschot- ten te verstrekken van in totaal 88.211.20, met een looptijd ge lijk aan de restant-looptijden van de oorspronkelijke voor de bouw dezer woningen verleende voor schotten. Ook voor woningwetwoningen zal een huurverhoging moeten worden doorgevoerd wij heb ben de minister echter medege deeld, dat onzerzijds geen prijs op verhoging der huur wordt ge steld voordat deze woningen vol doen aan daaraan redelijk te stel len eisen. Nadat de in het bestek omschreven voorzieningen zijn uitgevoerd, zal dit het geval zijn en bij de herziening van de huur- Waarom schrijf ik over de Koning der Belgen? Omdat hij één van de symphatiekste vorsten is uit de geschiedenis. Koning Leopold, afstamme ling uit het Huis Saksen-Ko- burg, is gezien onder de Vla mingen, het land waarin de Katholieke Partij het sterkst naar voren treedt. Door toe doen van genoemde partij be haalde de Koning de meer derheid der stemmen. Het is aan de leiders der Katholieke Partij mede te danken dat de Belgische Con go de Congo der Belgen is gebleven, door geer* inmen ging te dulden van grotere staten. Zij bleef rechts georiën teerd en speelde niet onder één hoedje met de Sociaal- Democraten, waaruit fatale gevolgen voort hadden kun nen komen, door halfslachti ge of twijfelachtige genomen besluiten.-' Ik keer terug op de weg van Leopold de lilde. 28 Mei 1940, België capitu leert. De koning in zijn func tie als opperbevelhebber der strijdkrachten legt de wape nen neer tot verder behoud van zijn volk, om langer no deloos tegenstand te bieden. Evenals de opperbevelhebber der Nederlandse strijdkrach ten, volgde hij door onmacht gedwongen diens voorbeeld. Inplaats van te vluchten (hetgeen Spaak van de Ko ning verlangde), bleef hij zijn troepen en volk getrouw.' Heeft de Koning hierin mis daan? De Sociaal-Democra ten en andere trawanten had den een motief gevonden de Koning valse beschuldigingen toe te schuiven, die zijn val zouden veroorzaken. Na ja ren wachten zag Spaak de kans schoon zijn slag te slaan. De leider der Sociaal-Demo craten, de man van de min derheid, de metgezel van de leider der communisten en over de grens gekomen Fran se raddraaiers namen de weg tot geweld door Wet en Con stitutie met voeten te treden. Spaak, ik weet weinig van de man af, draagt in geen ge val christelijke beginselen met zich, die inhouden dat een land bij de gratie Gods geregeerd wordt. Waarom is aan Leopold 't regeren onmogelijk gemaakt, tot dc afstand van de troon ten behoeve van zijn Eoudewijn? Als dank moed, beleid en trouw? In 1918 trachtte Troelstra met zijn rode leger de Konin gin van de troon te stoten, hetgeen volkomen mislukte, omdat het overgrote deel der Nederlandse bevolking in haar hart Oranje met zich droeg' Misschien heeft het zo moe ten zijn! Thans zijn de ogen geopend voor het gevaar, dat duidelijk aantoont wat in de partij der Sociaal-Democraten schuil ging, de revolutie in samen werking met nog roder ge kleurde kameraden en Franse onruststokers, beloond voor hun vuile daden met geld uit Moskou. P. M. Kreugel. röntgenologisch borstonderZOpU onderwerpen. Wil dit massa derzoek goede resultaten 0D]ö°n' ren dan dient dit systematiek geschieden. Bovengenoemde stik ting wil het onderzoek dan 1," volgens een bepaald pr0Qr7 doen geschieden. Voor de div, streken van Noordbrabant i«T urgentie van het onderzoek kT paald en zodoende is een 0v zicht verkregen van de gemeent' die het eerst in aanmerkinq d** nen te komen. De Langstraatgemeenten Va- s-Gravenmoer tot en met V] men. alsmede de gemeenten Lo0r opzand en Dongen, worden, m het oog op de frequentie van aantal gevallen in deze he: geacht onmiddellijk voor een^^' mas. sa-onderzoek in aanmerkino t komen. Wij zijn overtuigd van 't qroie belang dat dit onderzoek voor a volksgezondheid betekent. Hei 6 een droevig feit dat ook in 0n-e gemeente een beduidend aantal gevallen van tuberculose voork0 men. De bestrijding dezer ziektê zal doeltreffender ter hand kun- nen worden genomen, nadat eer' massa-onderzoek eventueel thans onbekende infectiehaarden heeft aangetoond. Rekening houdend met de re- sultaten in andere gemeenten schatten wij dat zich pl.m. 10.000 personen zullen doen onderzoek ken. De kosten hiervan kunnen op 10.000.worden gesteld. Bijdragen van bedrijven en de genen die zich aan het onderzoel onderwerpen, kunnen zoals elderj is geschied, het grootste deel der kosten dekken. Wij menen hierb: ten minste te mogen rekenen 03 50%, zodat rond 5000.— ten laste der gemeente zal blijven. Gezien het grote belang da: hieraan verbonden is, stellen w; u voor medewerking te verlener aan 't verrichten van een massa, röntgenologisch borstonderzoek bii de bevolking dezer gemeente et daarvoor het nodige crediet be schikbaar te stellen. 19. Rondvraag. zoon voor nadelig slot 49.110.28 b. kapitaaldienst inkomsten 659.935.55 uitgaven 1258.144.96 nadelig slot 598.209.41 Wij stellen U voor ingevolge artikel 38 van het reglement van orde voor het onderzoek dezer re kening een commissie te benoe men. Verbetering Dongenseweg. 10. Voorstel tot verbetering van de Dongensewfeg en het aan leggen van trottoirs en riolering, alsmede het aanbrengen van een boombeplanting. Praeadvies De Dongenseweg heeft vanaf de Kruisstraat tot aan de grens van de gemeente Dongen een opper vlaktebehandeling nodig, waarbij tevens zwakke plaatsen moeten worden bijgewerkt. Voorts dienen, ter voorkoming van het afbrokke len der kanten, zg. opsluitstroken te worden aangebracht, waarvoor elders vrijkomende klinkers kun nen worden gebruikt. Dit werk zal een bedrag van rond 13.500 vergen. Teneinde de Berkdijk een beter verzorgd aanzien te geven, ach ten wij het nodig dat wordt over gegaan tot het aanleggen van trottoirs aan weerszijden van de wfcg en wel vanaf de gemeente woningen tot aan het zg. kerk- pad. Hiervoor dient rond 19.000 te worden gevoteerd. Aanleg van trottoirs is niet moe gelijk zonder over te gaan tot het dichten van de sloot voor de R.K. Kerk. Als gevolg hiervan zal een voorziening moeten worden ge troffen voor de afvoer van het huis- en hemelwater, dat thans grotendeels via deze sloot plaats VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 65) „O, Chan is eerzuchtig antwoordde Bob. „Heb je hem gesproken?" „Ja." Holley wees naar een koffertje in de hoek. „Hij heeft zijn gewone kleren hier gelaten. Hij verwacht, geloof ik, dat hij ze binnen een paar dagen weer kan aantrekken. „Waarschijnlijk zal hij ze dragen in de gevangenis", zei Bob somber. „Hij heeft je ze ker wel over Bliss gespro ken." „Ja. Ik ben bang dat er moeilijkheden komen." „Ik ben er zeker van. Zoals je waarschijnlijk weet, heb ben we daarginds weinig ver nomen." Holley knikte. „Ja en wat je vernomen hebt, steunt mijn afpersingstheorie. Er is hier ook iets gebeurd, dat mijn vermoedens bevestigt." „Wat dan?" „Madden's kantoor in New York heeft hem weer vijftig duizend dollars gezonden, over de bank hier. Ik had het er zo-even over met de direc teur. Hij gelooft niet dat hij zoveel in contanten bij elkaar kan krijgen vóór morgen, en Madden heeft er in toege stemd te wachten." Bob dacht na. „Ongetwijfeld is je theorie juist. De baas wordt afgeperst. Al heeft Chan ook een goede moge lijkheid geopperd hij denkt dat Madden geld bij elkaar haalt...." „Dat weet ik hij heeft 't me gezegd. Maar dat geeft geen verklaring van Slappe Flip en de professor. Neen, ik geef mijn lezing de voorkeur. Ofschoon ik moet toegeven dat hij het grootste raadsel is „Dat is zeker", antwoordde Bob. „En naar mijn gevoelen hebben we gedaan wat een mens doen kan, om het op te lossen. Vanavond geef ik de paarlen. Dat heeft Chan zeker verteld?" Holley knikte. „Ja je breekt er zijn hart mee. Maar van je eigen standpunt heb je volkomen gelijk. Alles heeft zijn grens en die schijn je nu bereikt te hebben. Ik hoop vurig dat er vóór vanavond nog iets gebeurt." „Ik ook", zei Bob. „Gebeurt er niets, dan zie ik niet hoe ik mezelf er toe krijgen zal om maar, wat drommel, wij hebben rekening te hou den met mevrouw Jordan. Voor haar doet het er niets toe, dat Madden iemand ver moord heeft." „Het is yan het begin af aan voor jou een moeilijke positie geweest", antwoordde Holley. „Je hebt je er goed doorgeslagen. Ik bid vurig en ik heb eens gehoord van een krantenman, wiens ge beden verhoord werden. Maar dat is jaren geleden." Bob stond op. „Ik moet weer naar de ranch. Heb je Paula vandaag nog gezien?" „Aan 't ontbijt zag ik haar, in de Oase. Ze zou naar Pet ticoat Mijn gaan." Holley lachte. „Maar, wees niet be zorgd ik breng je wel naar Madden." „Neen, zeker niet. Ik huur een wagen." „Doe het niet. De krant is klaar, en ik weet nog minder raad met mijn tijd dan anders. Vooruit." Weer voerde Horatius hen over de ruwe weg tussen de heuvels door. Toen zij op de gloeiende woestijngrond kwa men, geeuwde de redacteur. „Ik heb vannacht niet veel geslapen", verklaarde hij. „Over Jerry Delaney ge dacht?" vroeg de jongen. Holley schudde het hoofd. „Neen. Er is iets gebeurd iets, dat mij alleen betreft. Dat persgesprek met Madden heeft mijn oude vriend in New York op het denkbeeld gebracht me daar een baantje aan te bieden een heel goed baantje. Gisteren heb ik me door een dokter in Eldorado laten onderzoeken en hij zei, dat ik gaan kon." „Prachtig!" riep Bob. „Ik ben allemachtig blij voor je." Er was een vreemde uit drukking'in Holley's ogen ge komen. „Ja", zei hij, „de ge vangenisdeur gaat open, na al die jaren. Van dit ogenblik heb ik gedroomd er naar verlangd en nu „Wat?" „Nu aarzelt de gevangene* Hij is bang, zijn rustige cel te verlaten. New York het is niet meer het oude. Zou ik er weer kunnen wennen, vraag ik me af." „Onzin", zei Bob. „Natuur lijk zou je er wennen." Holley zag er nu vastbeslo ten uit. „Ik zal het proberen zei hij. „Ik ga. Waarom zou ik mijn leven hier vergooien? Ja - ik begin daarginds weer." Hij bracht Bob tot aan de ranch. De jongen ging dade lijk naar zijn kamer en zodra hij zich wat opgefrist had, liep hij naar de patio. Ah Kim ging langs hem heen. „Nieuws?" fluisterde Bob. „Thorn en Gamble heel de dag weg in grote wagen", ant woordde de Chinees. „Anders niet". Hij was blijkbaar nog verzonken in verslagenheid. In de woonkamer vond Bob de millionnair; doelloos en eenzaam zat hij daar. Madden monterde op, toen de jongen binnen kwam. „Veilig terug?" zei hij. „Draycot gevonden? Je kunt vrij spreken. We zijn alleen." Bob liet zich in een stoel neervallen. „Het is nu alles in orde, meneer. Vanavond om acht uur geef ik u de Phil- limore paarlen." „Waar?" -•Hier op de ranch." Madden fronste de wenk brauwen. „Ik had liever dat het in Eldorado was. Je be doelt, dat Draycott hier naar toe komt „Neen. Om acht uur heb ik de paarlen, en dan zal ik ze u geven. Indien u de over dracht geheimhouden wilt, kan dat geschikt worden." „Goed". Madden keek hem aan. „Heb je ze nu al?" op perde hij. „Neen. Om acht uur heb ik ze." „Nu, ik ben blij het te ho ren", antwoordde Madden. „Maar ik zeg je alvast, als je weer uitstelt „Wat bedoelt u uitstel len?" „Je verstaat me. Denk je dat ik gek ben? Sinds je hier bent is er telkens uitstel ge weest met dat halssnoer." Bob aarzelde. Het ogenblik leek gekomen om wat open hartig te zijn. „Ja, dat is zo", erkende hij. „Waarom?" „Omdat ik meende dat er hier iets niet in de haak was". „Waarom dacht je dat?" „Voor ik u dat vertel waarom veranderde u van be sluit, in de eerste plaats? In San Francisco wilde u, dat 't halssnoer in New York ge leverd zou worden". „Om de eenvoudige reden", antwoordde Madden, „dat ik toen dacht, dat mijn dochter met me mee ging naar 't Oos ten. Haar plannen zijn ver anderd ze gaat regelrecht naar Pasadena, voor 't groot ste deel van het seizoen. En ik stel me voor het halssnoer daar in de kluis te leggen, dan kan zij het dragen wan neer zij wil". „Ik heb uw dochter ontmoet in San Francisco", zei Bob. „Het is een mooi meisje." Madden keek hem scherp aan. „Zo, vind je?" „Ja. Zij is nu zeker nog in Denver?" Even zweeg Madden, hem nog steeds aankijkend. Toen zei hij: „Neen. Ze is niet meer in Denver." „Zo. Hebt u er iets tegen, me te zeggen „Ze logeert bij vrienden in Los Angelos." (Wordt vervolgd). prijs zal dan tevens in aanmer king moeten worden genomen de verbeteringen welke hiervan het gevolg zijn. Het prijzenbureau voor onroerende goederen wordt bij de vaststelling van de huur prijs ingeschakeld en wij ver wachten daarom dat de nieqwe huurprijs op een redelijk peil zal komen te liggen. Wij merken nog op dat voor gedeeltelijke dekking dezer kos ten kan worden beschikt over 4.518.76 uit het onderhouds- fonds, alsmede over 9.169.06 uit het in de laatste 2 jaren gevorm de fonds voor achterstallig on derhoud. Aan de hand van vorenstaande stellen wij u voor 1. te besluiten tot het doen uit voeren van de herstelwerk zaamheden, omschreven in het bestek nr. 1 van 25 Oc tober 1949, aan 43 woning wetwoningen te Loonopzand: 2. aan te vragen en te aan vaarden uit 's rijks kas een aanvullend voorschot ter fi nanciering van de sub 1 be doelde herstelwerkzaamhe den, tot het bedrag dat voor het uitvoeren dezer werk zaamheden nodig zal blijken. 16. Voorstel tot verlenging van twee kasgeldleningen. 17. Voorstel tot 't treffen van een gemeenschappelijke regeling met de gemeenten Drunen, Hel- voirt en Udenhout met betrekking tot de bosbrandbestrijding. MASSA ONDERZOEK T.B.C. 18. Voorstel tot het doen ver richten van een massa-röntgeno- logisch borstonderzoek bij de be. volking dezer gemeente. Prae-advies: De toeneming van longtuberculose maakt, naar de mening van de geneeskundig in specteur der volksgezondheid, in tensivering en uitbreiding van het onderzoek naar de ziekte nood zakelijk. De stichting tot opsporing van tuberculoselijders in de provincie Noordbrabant (Sotu), heeft zich ten doel gesteld om de gehele be volking dezer provincie aan een DUIVENSPORT. KAATSHEUVEL. De K.P.V. vloog Vrijdag vac Dax. Afstand 995 km. Ingekorte 89 duiven. Lostijd Vrijdag 13 u Eerste duif Zaterdag 3.26 Al n.m. Uitslag Zaterdag 1 Hoff man 2 M. v. Wanrocy-Sulsterj 3 D. Mathijsen 4 G. v. d. Lin den 5 Jan Brenc 6 A. Snoe ren 7 M. v. Boxtel 8 en G. Kemmeren 10 L. Ververs; 11 L. Hamers. Zondag: 12, lj A. Schrauwers 13 G. v. d. Lin den 14 L. Hamers: 15 L. Ver. vers 16 J. v. d. Linden 17 C. v. Wanrooy 22 A. Schrau wers 19 P. v. d. Velden; 2' M. v. Wanrooy-Sulsters 21. Chr. Steenbergen. BERKDIJK. Junioren-vereniging „De Vrolijk Vliegers". Bovengenoemde ver. hield o; Zondag 6 Aug. j.l. een wedvlucht vanuit Quevy. Afstand 164 kir Ingemand werden 34 duiven Lostijd kwart voor acht. De prij zen werden als volgt behaald 1, 8 Th. v. Riel; 2 F. Dinge- mans 3. 7 P. de Man 4 W. v. Osch 5 A. Grootswagers 6 J. Donders 9 H. Grootswagers. A.s. Zondag wordt de grote T.B.C.-vlucht vervlogen, waar aan allen natuurlijk meedoen en waaraan de gehele Berkdijkse be volking zijn steun zal verlenen VLIJMEN. Postduivenver. ,.De Zwaluw". WEDVLUCHT DAX. In concours 59 duiven. La Vrijdag 1 uur n.m. Eerste duif H. Boom Zondagmorgen. 2 N. v Esdonk 3 L. de Laat4 J. Oos- ttrwaal. Maandag kwamen er nog verschillende. voor hele dagen. Mevr. WILDEMAN, Kerk straat 74, Waalwijk. TE KOOP AANGEBODEN 1 eiken Slaap kamer-ameublement 1 prima Haard als nieuw 1 keukenfornuis als nieuw 1 kinderwagen als nieuw gang en traplopers. Aan hetzelfde adres GEVRAAG! P. POT, Kerkstraat 121, Waalwijk. Te bevragen 's avonds tussen 7 en 8 uur. Te bevragen Baardwijkse straat 105, Waalwijk, Te koop gevraagd: Brieven onder no. 3372 burea van dit blad.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6