Waalwijkse en Langstraatse Courant Belasting-moeilijkheden. De sociale zijde van de Schoenindustrie. Uit Nieuwkuijk's verleden. JT\ Gemeenteraad Loonopzand. Fractie Mallens trekt zich (voorlopig) terug. De watersnood van HOOFDSTUK II. DE NACHT VAN DE DOORBRAAK. Nieuwkuijk in 1880 DE ECHO VM HET ZUIDEN Bureau* GROTESTRAAT 285 WAALWIJK TEL. li. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. A ifWUiï- Een paar maanden geleden heeft de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Noord brabant aan de leden van de Tweede Kamer een Memoran dum toegezonden, waarin de ongunstige waterstaatkundige toestand in Noordelijk Noord brabant werd uiteengezet. De samensteller van dit memo randum ging uit van statis tische gegevens, welke aanto nen dat de bevolking van 't district van de Langstraat (practisch geheel N.W. Bra bant tot en met Moerdijk,) van 31 December 1930 31 December 1948 veel minder is toegenomen dan die van het overige deel van onze provin cie en ook aanzienlijk bij de bevolkingsvermeerdering van geheel Nederland is achter gebleven, ondanks het feit dat 't geboorte-overschot in N.W. Brabant wel wat lager is dan dat van de gehele provincie, maar dat van geheel Neder land aanzienlijk overtreft. De lijsten van ingekomen en ver trokken personen geven een verklaring van de ongunstige bevolkingscijfers er is in al le gemeenten van de Lang straat elk jaar een vertrek- overschot, wat weer een ge volg is van economisch-socia- le factoren, welke ook in het memorandum worden uiteen gezet, nauw verband houdend met de waterstaatkundige verhoudingen. Er is voor de landbouwers cultuurgrond te weinig, ter wijl voor industrialisatie te weinig geschikt gelegen ter reinen ter beschikking blij ven. Vestiging van nieuwe in dustrieën moet worden aan gemoedigd, maar de betrok ken instanties moeten even zeer een' open oog hebben voor de belangen van onze traditionele, in binnen- en buitenland bekende, schoen en lederindustrie. (Nog altijd levert de schoenindustrie in de Langstraat, wat de waarde betreft, bijna de helft van de productie van geheel Neder land). De betekenis van deze tak van bestaan voor de be volkingsvermeerdering blijkt ook hieruit, dat juist die ge meenten, waar deze indu strieën gevestigd zijn, wèl aanzienlijk in bevolking zijn toegenomen. Men vergelijke: de bevolking van het gehele district van de Langstraat (tot en met Werkendam en Woudrichem) nam van 31 De cember 1930 tot 31 December 1948 toe met 17,67%; van de eigenlijke Langstraat (met inbegrip van de gemeenten Heusden, Loon op Zand, Don gen en Geertruidenberg, maar zonder Vlijmen) met 21,5%; daarentegen Waalwijk met 37%, Dongen met bijna 32%, Drunen met 27% (met de grenswijziging van 1 Mei '35 is rekening gehouden), Geertruidenberg met 26%, Loon op Zand met 22,5%. Laten we, het uit een ver- keers-oogpunt bevoorrechte, Geertruidenberg buiten be schouwing, dan zien we dat de bevolking van de overige typisch-Langstraatse gemeen ten te zamen met bijna 30% is vooruitgegaan, d.w.z. met ruim 5% meer dan die van Nederland, maar nog altijd 6% minder dan die van Noordbrabant, alleen Waal wijk blijft met zijn bevolking (vermeerdering met ruim 37 procent) boven het gemiddel de van de provincie Noord brabant. Toch is er geen re den tot juichen of zelfs tot rustige zelfvoldaanheid. Alle gemeenten, ook Waalwijk, hadden in het tijdvak van 19317940 een vertrekover- schot, de gemeente Loon op Zand verloor in deze depres sie-periode daardoor niet min der dan 1023 inwoners. Toch is er één groep personen, die s Onvolledige raad neemt vlot vele besluiten Maandagavond kwam de raad der gemeente Loon op Zand in openbare vergadering bijeen, maar niet minder dan 7 leden waren niet aanwezig. De heren De Cock en Beerens hadden elk bericht van ver hindering gezonden en 5 leden van de fractie Mal lens hadden een schrijven gestuurd waarin ze mee deelden dat ze de vergaderingen niet meer zullen bijwonen. Dit was deze keer blijkbaar toch geen hinderpaal voor de raad om een aantal belangrijke besluiten te nemen en een agenda van 19 punten in drie kwartier af te werken. VRIJDAG 18 AUG. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN OPGERICHT 1S7S. Na de opening deed de voorzitter mededeling van de berichten van verhindering van de heren De Cock en Bee rens en liet hij het schrijven voorlezen van de vijf andere leden die niet aanwezig wa ren. Dit luidde: De Brief. „Aan de heer voorzitter van de Gemeenteraad te Kaats heuvel. Door een bezoek te Uwen huize van een deputatie uit ons midden zowel als door de herhaalde vragen deswege in de gemeenteraad, moet zowel aan U als aan de heren wet houders zijn gebleken, dat de toewijzing van een hem pas sende woning aan de oud burgemeester dezer gemeente en diens familie een zeer be scheiden verlangen was van de grootst mogelijke minder heid in een gemeenteraad, welke in die raad vertegen woordigd is met meer stem men dan de gezamenlijke stemmen van de gezamenlij ke lijsten der meerderheid. De mededeling van een lid der meerderheid van de raad bevestigde ons bovendien dat van haar 8 leden er 7 waren voor onmiddellijke oplossing dezer kwestie, welke het mis noegen van een groot deel der bevolking van de gemeente reeds te lang gaande houdt. Schijnbaar zijn B. en W. dus niet geneigd met deze, 's raads mening, in voldoende mate rekening te houden. Uit de brief van het college van B. en W. nr. 2272 is slechts te concluderen dat het college niet geneigd is aan de oud burgemeester en diens familie enige voorrang te geven bij het oplossen van zijn huisves tingsmoeilijkheden, zulks in schijnbaar kennelijke tegen stelling met 's raads mening. Trouwens het feit dat reeds zolang hij en zijn familie nog steeds in deze gemeente geen hem passende woning is toe gestaan, spreekt hier niet mis te verstane taal. Onder deze niet gemakkelijk werkloos worden, het zijn de schoen- stiksters, de meisjes of vrou wen, die door haar technische vaardigheid zoveel hebben bijgedragen tot de bloei van de Langstraatse schoenindus trie. In elk nummer van dit blad komen advertenties voor waarin liefst bekwame stik- sters worden gevraagd en als de Langstraat er prijs op stelt het schoenenland bij uitne mendheid te blijven, dan is het noodzakelijk dat aan de opleiding van deze groep ar beidskrachten voortdurend aandacht wordt geschonken. Nu zijn er aan de fabrieks arbeid voor meisjes verschil lende bezwaren vertinden, zowel van sociale, als van mo- reel-godsdienstige aard. Het zou ons te ver voeren om hier op nader in te gaan. Paro chianen van St. Jan weten, dat juist dit probleem de bij zondere aandacht had van Pastoor, thans Deken, Heeze- mans en dat Z.Eerw., ondanks zijn vele andere zorgen, niet gerust heeft vóór Waalwijk een Katholieke Huishoud- en Industrie-school had. Deze naam geeft zo goed de be stemming aan: opleiding voor gezinsarbeid èn behartiging van de belangen der industrie. Van den beginne af is hier naar gestreefd en contact ge zocht met de schoenfabrikan ten ter plaatse en niet te vergeefs. Zowel de Waalwijk se fabrikantenbond als 't Ge meentebestuur hadden reeds in 1939 hun steun toegezegd om aan de Huishoudschool 'n opleiding voor schoenjstikster te verbinden en het was aan het ontbreken van machines in de periode 1940'49 te wij ten dat met deze opleiding, uniek in den lande, eerst thans kan worden begonnen. Daarover in een volgend ar tikel. Drs. G. J. de Vries. omstandigheden zullen onder getekenden de raadsvergade ringen, waar over deze aan gelegenheid, zoals uit het ver leden blijkt, niet gesproken kan worden en zelfs geen ant woord gegeven wordt op wat is gevraagd geworden, niet bijwonen. Zij verzoeken U be leefd hiervan en van de in houd van dit schrijven de ge meenteraad onverwijld in kennis te stellen." Dit schrijven was getekend door de heren Mallens, Groot- swagers, Van Kuijk, Elshout en Van Laarhoven. Antwoord van de voorzitter. De voorzitter betreurde het dat deze heren aanleiding hadden gevonden om niet mee te werken aan de werkzaam heden van de raad. In de brief was naar voren gebracht dat B. en W. de kwestie niet zou den willen oplossen. B. en W. wilde iedere kwestie oplos sen, maar ze vonden geen aan leiding om een woning voor de heer Mallens te vorderen. Dit was het enig punt van verschil. Aan de heer Elshout hadden B. en W. geschreven dat de eigenaar van een vrij gekomen pand gelegenheid kreeg om een voorkeurcan- didaat naar voren te brengen. Indien mogelijk werd daar mee rekening gehouden. Al leen als er hogere belangen op het spel stonden, gingen B. en W. aan de candidaat van de eigenaar voorbij. Als de heer Mallens naar voren zou worden gebracht, zou hij overeenkomstig die regeling behandeld worden. De agenda. Hiermee was deze kwestie voor het ogenblik afgehan deld en de raad kon aan de behandeling van zijn agenda beginnen. Eerst werden de openstaande notulen zonder meer ongewijzigd vastgesteld en daarna werden de ingeko men stukken, die wij met de agenda-punten en de prae- adviezen in ons nummer van 1.1. Vrijdag hebben gepubli ceerd, voor kennisgeving aan genomen. Bovendien was er nog een goedkeuring binnen gekomen van het besluit tot het heffen van 150 opcenten op de personele belasting. Ook dit werd voor kennis geving aangenomen. Betreffende het voorstel tot het verlenen van een tege moetkoming in verzekerings kosten aan gemeente-ambte naren, vroeg de heer v. Noye of dit een zelfde regeling was als in het vrije bedrijf. De voorz. antwoordde dat de ambtenaar zichzelf verze kerde en dat de gemeente de helft betaalde tot max. 100. De heer Broeders vroeg of de regeling voor alle perso neel gold. Alleen voor die ambtena ren, lichtte de voorz. hem in, die niet verplicht verzekerd waren. Daarop ging de raad met 't voorste] accoord. Zonder meer werden goed gekeurd de voorstellen tot 't sluiten van een kasgeldlening van 300.000 bij de Stichting Algemeen Mijnwerkersfonds van de Steenkolenmijnen in Limburg te Heerlen voor de tijd van drie jaar, waarna het misschien mogelijk zou zijn een vaste lening te sluiten: tot het overnemen van nood woningen van het rijk en tot het beschikbaar stellen van gelden aan de R.K. Meisjes school „St. Teresia" te Kaats heuvel voor de aanschaffing van een aantal nieuwe school banken. Verbeterde gaslevering voor Loon op Zand. Bij het voorstel tot het tref fen van voorzieningen voor de gaslevering aan Loon op Zand merkte de heer v. Noye op, dat de door B. en W. voorge stelde oplossing inderdaad de goedkoopste was. Maar zou ze ook afdoende zijn in de toe komst? De voorz. zette uiteem dat er nu 400 aansluitingen wa ren in Loon op Zand. Als er b.v. 1000 kwamen, zouden er nieuwe maatregelen genomen moeten worden. De voorge stelde oplossing was bere kend op 250 M3, er waren 150 M3 nodig. Met deze re geling zou men het dus kun nen volhouden tot 700 a 800 aansluitingen. Werd dit aan tal hoger, dan zouden er mo gelijk nieuwe maatregelen ge nomen moeten worden. Hiermee was de heer v. Noye tevreden gesteld en de raad nam het voorstel z.h.st. aan. Betreffende het voorstel tot aanvulling van het raadsbe sluit tot uitbreiding van de straatverlichting, deelde de voorz. nog mee, dat eind Oc tober prijsopgave van de P.N.E.M. verwacht kon wor den ten aanzien van de uit breiding in die delen van de gemeente die er nog voor in aanmerking kwamen. In No vember kon de raad er dan over beslissen. De heer v. Noye vroeg of 't voorstel alleen sloeg op die delen die al uitgebreid waren. De voorz. beaamde dat het hier ging over de uitbreiding waarmee men al bezig was. De heer Sins vestigde er de aandacht op dat er in Berk dijk een weg van 700 M. was, waar maar één lichtpunt stond. De voorz. deelde mee dat die weg bij de uitbreiding was inbegrepen. Ten aanzien van het nade lig saldo bij de aanbieding der gemeente-rekening '50 merk te de voorz. op, dat 't nade lig saldo werkelijk ƒ25054.14 moest zijn. Bovendien had de gemeente haar recht bepleit op grotere uitkering uit de ondernemingsbelasting. Vorig jaar had ze ƒ80.000 ontvan gen, dit jaar 130.000. Als dit bedrag vorig jaar ook was ontvangen, zou er geen na delig saldo geweest zijn. Bij de benoeming van een commissie van onderzoek wer den er 3 x 8 stemmen uitge bracht. Gekozen werden de heren Sins met 7 stemmen, Broeders met 7 stemmen en v. Noye met 8 stemmen. Verbetering en verfraaiing Dongenseweg. De verbetering van de Don genseweg, het aanleggen van trottoirs en riolering en het aanbrengen van een boombe planting achtten B. en W. no dig voor de bewoners en voor de beveiliging tegen het ver keer. Bovendien was het ook gemakkelijk voor het verkeer zelf. De heer Broeders stelde het op prijs dat het zover geko men was. Hij was tchter van mening dat de kosten voor een boombeplanting be ter elders besteed zouden kun nen worden, of de bomen moesten degelijk beschermd worden. De voorz. was het hier vol komen mee eens. Het ge meentebestuur had getracht de jeugd op te voeden, maar het was nog niet gelukt. Nu waren B. en W. van plan de bomen zo te laten afrasteren dat er niemand meer bij zou kunnen. Op een vraag van de heer Sins deelde de voorz. mee, dat het de bedoeling was het vuil van de woningen naar de wa tertoren door een gesloten ri ool te laten lopen. De raad ging daarop z.h.st. met het voorstel accoord. Op punt 11, het voorstel tot het financieren van woningen te bouwen door de St. Vin- centiusvereniging, had nie mand iets tegen. De vraag van de heer Kern- meren, of deze bouw buiten het gewone volume om ging, kon de voorz. bevestigend be antwoorden. Ook het voorstel tot personeelsuitbreiding bij de dienst gemeentewerken van 12 tot 25 man, ontmoette bij geen der aanwezigen te genstand. Zonder discussie of stemming gingen er vervolgens door het voorstel tot aankoop van gronden van G. v. Deudekom en het voorstel tot vaststelling van de 9de wijziging van de begroting 1950. Verbetering van Woningwetwoningen^ Punt 15 behelsde het voor stel tot het verbeteren van woningwetwoningen te Loon op Zand, waarmee volgens 't prae-advies een bedrag van ƒ88.211.20 zou gemoeid zijn, waarin echter het rijk 75% zou bijdragen, terwijl er ook wel een huurverhoging uit zou volgen. Verder deelde de voorz. mee dat binnen niet al te lange tijd ook voorstellen zouden worden gedaan voor verbetering van de woning wetwoningen te Kaatsheuvel. De heer v. Noye zei dat hij alleen maar verheugd kon zijn dat het eindelijk zover geko men was. Ook de andere he ren gingen met het voorstel accoord. Zonder discussie of stem ming werden twee kasgeld leningen van elk 100.000 voor één jaar verlengd. Het voorstel tot het treffen van een gemeenschappelijke regeling met naburige ge meenten met betrekking tot de bosbrandbestrijding, was niets als het vastleggen van 'n bestaande regeling op ver zoek van de Commissaris der Koningin. Op een vraag van de heer Elshout deelde de voorz. mee dat degenen die door de com mandant werden aangewezen om bij de brandbestrijding te helpen een vergoeding zou den krijgen, alhoewel niet dezelfde als de bosbrandweer- lieden. De raad keurde de voorge stelde regeling z.h.st. goed. De vraag van de heer Kern- meren bij het voorstel tot het doen verrichten van een mas sa röntgenologisch borst-on- derzoek of dit verplicht zou worden gesteld, beantwoord de de voorz. ontkennend; wel zou er een intensieve propa ganda voor gevoerd worden. De raad zag er blijkbaar het belang ook van in, want hij ging zonder meer met het voorstel accoord. Rondvraag. De heer Sins was de eerste die van de fondvraag gebruik maakte. Hij wees op 't steen puin dat al lang op de weg van B. v. Dongen naar Lee mans lag. Daar was in geen jaren iets aan gedaan. De voorz. antwoordde dat B. en! W. op advies van de wegen-commissie opdracht hadden gegeven aan de Hei demaatschappij om die te ver beteren, maar die had er blijkbaar nog geen gelegen heid voor gehad. Er zou nog eens op spoed aangedrongen worden. De volgende weg waarvoor de heer Sins pleitte, was die van de Kruisstraat naar de Loonsedijk. De voorz. zei dat er succes sievelijk werd gestreefd naar verbetering der wegen. Bin nenkort zouden er weer be langrijke voorstellen gedaan worden. KINDERAFTREK. I. In zijn aanschrijving van 12 Mei 1950 heeft de Minister van Financiën o.a. het vol gende bepaald ten aanzien.1 van pleegkinderen: Een kind kan slechts als pleegkind worden aangemerkt indien het als een eigen kind wordt onderhouden en opge voed. Volgens het nieuwe ar tikel 467 Burgerlijk Wetboek zijn de ouders gehouden naar draagkracht te voorzien in de verzorging en opvoeding van hun kinderen. Dit geldt dus ook voor pleegkinderen. Heeft een pleegkind eigen II. Iets dergelijks doet zich voor bij meerderjarige kinde ren, die studeren. Het is mo gelijk om voor kinderen, die meerderjarig zijn en nog stu deren, kinderaftrek te krij gen. Zij mogen dan nog geen 25 jaar zijn. Zijn zij ouder dan 25 jaar, dan is kinderaftrek nog mogelijk indien de studie door oorlogsomstandigheden onderbroken is geweest. Dit laatste is echter geen wette lijke regeling en er bestaat dus geen recht op aftrek. In een dergelijk geval zal de vader zich moeten afvra gen wat voordeliger is: kin deraftrek vragen of aftrek wegens buitengewone lasten. Onder buitengewone lasten kunnen alleen de kosten van levensonderhoud vallen en niet de eigenlijke studiekos ten. Is 't kind nog geen 25 jaar, maar wel meerderjarig, dan heeft men die keus niet. Men kan n.l. niet ontkennen) dat men recht op kinderaftrek heeft, terwijl aftrek van bui tengewone lasten alleen mo gelijk is voor die kinderen, waarvoor men geen recht op kinderaftrek heeft. De heer Broeders vroeg, als B. en W. van plan waren licht aan te brengen in de school in De Moer, of ze dit onder de vacantie wilden laten doen. De voorz. merkte op dat in de juist goedgekeurde begro tingswijziging ƒ800 was uit getrokken voor verlichting in de school en bij het hoofd. Als het mogelijk was zou het nog onder de vacantie gebeu ren. De heer v. d. Lee bracht onder de aandacht van B. en W. dat het houtgewas langs de Lijksteeg tussen Kraanven en Provincialeweg onhebbelijk en gevaarlijk was. De betrokken eigenaar was 73e JAARGANG No. 67 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". inkomsten of draagt een der de bij in de kosten, dan is er kans dat men niet naar draag kracht in de verzorging en opvoeding bijdraagt en dus geen kinderaftrek krijgt. In zoverre is er verschil met het minderjarig eigen kind, dat eigen inkomsten heeft en waarvoor men toch kinderaftrek krijgt. Heeft een zakenman een minderjarig pleegkind dat meewerkt in het bedrijf, dan heeft hij de keus tussen af trek van het uitbetaalde loon of kinderaftrek. Hij moet dus zo rekenen: Een andere interessante mogelijkheid is nog deze: Een minderjarige oefent een zelfstandig beroep uit. De wet noemt enkele voorbeelden van zelfstandige beroepen, o.a. notaris, deurwaarder, arts enz. De meeste van die ge noemde beroepen kan een minderjarige niet uitoefenen, maar componist of letterkun dige kan een minderjarige wel zyn. Veronderstel dat U een be gaafde zoon hebt, die novel len of hele romans schrijft. Zijn inkomen daaruit is 2000.Wat hiermee te doen? U moet dit inkomen aange ven, maar niet op grond van art. 43 van het Besluit (ver meld aan 't eind van het aan gifte-biljet) daar U als ouder het vruchtgenot heeft. (Zie art. 371 Burgerl. Wetboek). Heeft de jonge letterkundi ge meer kosten dan baten, dan is de consequentie hiervan dat U Uw eigen inkomen mag verminderen met het negatie ve inkomen van Uw zoon, ter wijl U bovendien nog recht op kinderaftrek heeft. v. Loon. aangeschreven om hierin ver betering te brengen, zei de voorz., en als hij 't niet deed, zou de gemeente zelf 't doen. Tenslotte was de heer v. Noye de tolk van de bewo ners der Tuinstraat toen hij zei, dat die al meermalen een verzoek tot B. en W. hadden gericht voor verbetering van de weg en 't aanbrengen van een lichtpunt. De voorz. beloofde dat kos ten en mogelijkheden van bei de onderzocht zouden worden. Daar er hierna niets meer aan de orde was, sloot hij de vergadering met de christe lijke groet. (Vervolg). Zoals we eerder beschreven, maakte de heer J. van Helvoorr, gestoord in z'n nachtelijke slaap, zich verdienstelijk door 'n briefje te schrijven aan het dijkbestuur te Heusden. De letterlijke inhoud van dit „schrijven'' drukken we hier af „Heden heb ik vernomen, dat er gevaar bestaat aan de Pe perstraat. Kom dus spoedig over. Dat uit dit briefje al een ge weldige nonchalance en onver schilligheid van de steller spreekt, is duidelijk uit de weinig accura te, ja, de algehele afwezigheid van enige datering. Daarbij kwam dat de bezorgers van het bericht zelf niets wisten van de toestand aan gaande de dijk, en zij de heer M. Boll, burgemeester van Eethen, en de heer Tuijl (beide heren hadden die nacht de wacht) niets naders konden mededelen. De heer Boll maakte dadelijk werk van het gevraagde de heemraad A. Verhoeven werd gewekt en de loco-dijkgraaf te Herpt gewaar schuwd. Een rijtuig werd inge spannen en niet lang daarna kwam het rijtuig de richting Nieuwkuijk in. De opzichter Tuijl die voor dit nachtelijk avontuur niet veel gevoeld zal hebben en zich behaaglijk dacht in 't warme bed, meende, in Herpt gekomen, maar te moeten uitstappen hij zou zelf te voet wel weer terug gaanOngestoord werd de rit nu voortgezet tot in de nabijheid van de Herptse Hoeve. Interes sant vinden wij de reis van dit gezelschap beschreven Eensklaps wordt de raad op merkzaam gemaakt door een ei genaardig geklots onder tegen de bak van het rijtuig. De heemraad stak het hoofd buiten het portier om naar de oorzaak van dat ge luid te zoeken, zag dadelijk dat de weg onder water stond en dat de paarden tegen de stroom in liepen. Hij beval de koetsier door te rijden zo hard als de paarden konden lopen. Geen honderd pas sen was het rijtuig in de laan van Haarsteeg gevorderd, of de paar den kregen een zware boom, die dwars over de weg dreef, voor zich. Ze trachtten de hindernis te nemen, maar het rijtuig was voor hen een handicap en de boom kwam tussen de voor- en achter poten. Het rijtuig kon niet verder. In een oogwenk stond daar de heemraad tot aan de heupen in het water naast de paarden, be gon ze uit te spannen en werd met de dijkgraaf en de koetsier in de woning van v. Ingen op de Haarsteeg opgenomen want vlak bij hen had 't voorval plaats Inkomen 9.000.Loon pleegkind 1.000.—. Zonder kinderaftrek betaalt de pleegvader ƒ9000.groep II ƒ2.122. en het pleegkind: 900.— groep I 17.20 ƒ2.139.20 Trekt de pleegvader het loon niet af, dan betaalt hij 10.000.groep III met 1 kind 2.265. Voordeel van de eerste regeling 125.80 (met Verenigingsheffing en event. Sociale lasten is geen rekening gehouden).

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5