ahoy WSum, p&uimvae. Zweden: Mensen zonder complexen en conflicten? ELSHOUT CAPELLE Schrijfmachineverhuur DeChinese Papegaai op dit Blad 6 6 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. Zó ziet een land er uit, dat geen oorlog doormaakte. FEUILLETON Abonneert U Wordt Nederland paraat V SURINAME. *OTTERi>AM 10-18 en 18-24 uur (tot 15 ton) aan alle overige vaartuigen of vlotten de ruimte moeten laten, welke deze nodig hebben om hun koers te volgen en te manoeuvreren. Zij kunnen niet verlangen dat men voor hen uitwijkt. Dat is dus juist de regel, welke de watersportbeoefenaar die weet hoe het hoort, als goede gewoonte heeft op de wateren, waar het B.A.R. geldt. Het is ook te verwachten dat deze regel in de nieuwe waterwegenwet, die in de maak is, zal voorkomen. Overigens zijn, evenals bij de bovengenoemde reglementen, de bepalingen voor de vaart met an dere schepen, slepen, vlotten en veren, van zeer groot belang, daar de kennis van het doen en laten van deze schepen voor de &atertoerist aanwijzing is om het veiligst voor zichzelf en zonder overlast te veroorzaken voor an deren, tussen de vele schepen zijn weg te vervolgen. Dit geldt voor alle reglementen, die op de ver schillende wateren van toepassing zijn en waarvan de voornaamste zijn opgenomen in de Almanak voor Watertoerisme, Deel I. Bestudeer deze reglementen en heb eerbied voor onze schippers. Wijk uit voor de beroepsvaart, tijdig en duidelijk, zodat de schip per nooit hoeft te twijfelen aan onze wellevendheid. Laten voorai ouders en ouderen de jongeren hier eens op wijzen de gehele watersport zal er wel bij varen. Wanneer het hok op een vochtige bodem staat, is het raadzaam dit op een stenen muurtje te zetten, dat min stens 30 a 40 cm. boven het terrein uitkomt en dan bin nen aan te vullen met rivier zand. Door de dikke laag ri vierzand trekt het vocht niet op. Wordt het heel slecht weer, dan kunnen de dieren binnen ^lijven. Een goed ver licht, ruim droog hok is des winters van zeer grote bete kenis. Bespuiting met creoline. Het bespuiten van hokken moet met 3% oplossing ge schieden, dit is voldoende. De creoline lucht, die de eerste tijd in het hok hangt, kan van invloed zijn op de smaak der eieren, vooral wanneer ze niet vaak worden uitgehaald. Ze krijgen het door lang in 't nest te blijven liggen, niet door de kippen zelf. Het beste is de leghokken midden op de dag of 's morgens te bewer ken en dan een paar nood- nesten in gebruik te nemen. Wanneer de gecreolineerde bakken, mestplanken en zit- stokken dan tot de avond buiten liggen, is de sterke lucht wel grotendeels ver dwenen. Stofbaden. Onder het bereik der die ren moet een laag droog zand of turfmolm zijn, waarin ze zich wassen kunnen. Niet buiten slapen. Zie vooral toe, dat de jonge hennen 's nachts niet in de legnesten slapen. Zet ze, als het donker is op de zitstok- ken, anders bevuilen ze de nesten. Onder geen beding mogen ze in bomen of strui ken overnachten. Aardappels als kippenvoeder. Buiten, op het platteland, worden aardappels aan de varkens gevoerd om ze vet te mesten. Ze zijn daar zeer ge schikt voor vanwege 't hoge zetmeelgehalte. Ook voor mestgevogelte komen ze daar om in aanmerking. Aan leg hoenders kan men ze echter ook geven, maar dan in ge ringe hoeveelheid. Eerst wor den ze gekookt en in ge stampte toestand vermengd met graanmeel. Men rekent ongeveer 1 kg. graanmeel tegen 3 a 4 gekook te aardappelen. KIPPENVRIEND. (Nadr. verboden). TELEVISIE-UITZENDINGEN IN VOORJAAR 1951. Prijs der toestellen geraamd op ongeveer 500. Wanneer de omstandighe den gunstig zijn en de zaken vlot verlopen, za lin 't voor jaar van 1951 in Nederland met televisieuitzendingen worden begonnen. Het televi sie-rapport, dat onlangs is uit gebracht, is namelijk voor de minister aanleiding geworden opdracht te geven over te gaan van de voorbereiding op de experimentele televisie. De uitvoering van dit experiment is opgedragen aan de Nozema, de N.V. Nederlandse Omroep Zender Maatschappij, waarin zitting hebben de Radio-raad, de regerings-commissaris voor het radiowezen, de omroep verenigingen en de P.T.T. De prijs zal zijn 500, en de bijdrage 30 per jaar. Kees Knip draafde de trap pen weer af, vloog het ge bouw van Bas Brom's Blad uit en sprong op zijn motorfiets. Luid toeterend reed hij met grote vaart dwars door het drukke verkeer. Hij keek niet links, hij keek niet rechts, hij dacht er alleen maar aan dat hij zo snel mogelijk bij com missaris Grijpgraag moest zien te komen. Die moest hem een paar stevige politie-agen- ten meegeven en dan zo vlug mogelijk terug naar Koppie, die in het eenzame huis de wacht was blijven houden. Dat was een flinke baas, die kleine Koppie. Die had toch maar helemaal alleen het ge stolen goud en de dieven ont dekt! Wat jammer dat zijn foto-toestel nu stuk was! Dat had die automobilist natuur lijk met opzet gedaan! Waar haalde hij nu zou gauw een andere camera vandaan? StPbks zou hij een paar prach tige foto's kunnen maken, als de bende geknipt werd! Zo peinzend stoof Kees Knip door de stad en dat was heel dom van hem, want daardoor lette hij niet goed op. Een grote blauwe auto schoot hem opeens van achteren voorbij en maakte vlak voor Kees Vi scherpe bocht, zodat hij niet anders kon doen dan de stoep oprijden. Met luid gerinkel van brekend glas vloog Kees Knip met motor en al een winkel-etalage binnen. „Dat was diezelfde auto! Dat deden ze expres!" bedacht hij, toen hij, midden in de etalage zit tend, een beetje van de schrik bekwam. En toen zag hij op eens dat hij wel tussen vijftig foto-toestellen zat. Het is een eigenaardige ge waarwording, als men, na de de overtocht van Kopenha gen naar Malmö, het Zweed se leven binnentreedt. Men waant zich in een andere wereld, waar de mensen geen armoede kennen, geen pro blemen en geen complexen. Ook lijken ze allemaal op el kaar, groot, blond, beleefd en zo op het oog zijn ze weinig gecompliceerd. Er schijnt geen plaats voor individua lisme, voor iets met een eigen aard, en toch wordt hier tot het uiterste met iemands ge makken rekening gehouden. Alleener is geen ver schil van smaak Nietemin is het uiterst prettig in de derde klas .te reizen en min stens evenveel comfort te hebben als bij ons in de tweede. Men heeft hier ge makkelijke zitplaatsen in de trein en iedere passagier heeft zijn eigen asbak, zijn eigen leeslamp, zijn waterkaraf met beker, enz. In de gang, bij de ingang van de wagon, hangt men zijn kleren op en depo neert men zijn bagage. Er is niemand tlie aan de mogelijk, heid denkt, dat iemand zich iets zou kunnen toeëigenen van een ander. Dit land heeft geen oorlog meegemaakt, hier gelden andere normen ALLES IS EVEN SCHOON Men komt voorbij Jonköping, waar de lucifer vandaan komt „utan svafel och fosfor" en voor bij de geboorteplaats van Linnae us gedurende de zeven uren sporens ontdekt men, dat er spe. ciale coupé s zijn voor moeders met zuigelingen, voor wie er al lerlei sanitaire dingen bij de hand zijn. Het is er allemaal zo zinde lijk en zuiver, dat zelfs onze Hol, landse netheid, die er toch ook wezen mag, hierbij smoezelig VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 70). Er klonk een schot maar niet uit Madden's revolver. Het kwam uit de zijden mouw van Chan. Het wapen van Madden viel klet terend op de vloer en er was bloed op zijn hand. „Buig niet voorover", waarschuwde Chan, en zijn stem werd plotseling hoog en schril. „Postbode heeft lange wandeling gedaan, maar nu heeft hij einddoel van tocht bereikt. Buig niet voorover of ik plaats kogel in ietwat waardevol hoofd." „Charlie ben je gek", riep Victor. „Niet erg", glimlachte Chan. „Verleen mij de vriendelijke gunst achteruit te gaan, meneer Mad den". Hij raapte de revolver op, het geschenk van Bill Hart, leek het. „Zeer mooi pistool ik nu gebruik van maken". Hij liet Madden omdraaien, door zocht hem, en zette toen een stoel midden in de kamer. „Neem hier plaats, als u zich zo ver wilt ver, waardigen „Vervloektriep Madden. „Zet u neer', zei Chan. De grote Madden keek hem een seconde aan en liet zich toen on willig in de stoel vallen. „Meneer Gamble", riep Chan. Hij door zocht het tengere mannetje. „U hebt mooi, klein wapen in kamer achtergelaten. Zeer goed. Dit is schijnt. In Stockholm zijn de trams van luidsprekers voorzien, de conducteur hoeft de haltes niet uit te schreeuwen, hij is voor komend tegen de buitenlander, die de taal niet verstaat en weigert beleefd glimlachend een fooi Er schijnt in Zweden geen wo ningprobleem te bestaan, de hui zen zijn practisch ingericht, geen tierlantijntjes en allemaal moderne meubelen. Zelfs de woningen bui, ten de stad, midden tussen de dennebossen, hebben nog centrale verwarming, dubbele ramen en ieder huis is telefonisch aange sloten. Dit heeft vooral in de win ter ontzaglijk veel voordelen want dan ligt hier alles maandenlang onder de sneeuw. Het ruwe Zweedse klimaat moet, naar men zegt, verklaren, dat de Zweden boven alles prijs stellen op hui selijk comfort. Het ruwe klimaat wordt ook aansprakelijk gesteld voor de drinkgewoonten. Er zijn hier bijna geen cafés, waar men zijn alco holische begeerten kan bot vieren maar men koopt hier op de bon de sterke alcoholische dranken litersgewijs. Bij het drin ken volgt men een zeker ritueel, er is een etiquette volgens welke men elkander toedrinkt en waar bij een buitenlander héél goed moet oppassen om niet dronken te worden. De eerzucht om tegen zijn gastheren op te drinken, moet hij liever niet koesteren, dat lukt hem toch niet. SOCIALE KWESTIE OPGELOST. In Zweden schijnt de sociale kwestie opgelost en het gevolg daarvan is, dat men zich niet druk meer maakt om politiek. Er is 'n socialisatie tot stand gebracht zonder revolutie, zonder geweld dadige onteigeningen, met behulp van hetbelastingbiljet. De belastingen zijn hier zeer progres sief, wie 1000.- per maand ver. dient, moet minstens 400.- beT lasting betalen. En wie nog hoge re inkomens heeft, moet nóg meer bloeden, tot zelfs 95 van zijn inkomen toe. De verschillen in rijkdom schijnen dan ook in dit land opgeheven, ook uiterlijk zien de mensen er allemaal gelijk ge kleed uit. zodat het, voor een bui tenlander althans, moeilijk is een arbeider van een ondernemer te onderscheiden. De staat betaalt voor ieder kind een toeslag, on geacht de positie van de ouders krijgt men ongeveer 3.— per week voor ieder kind. Staatspen. sioen is iets, waar ieder burger op 67-jarige leeftijd recht op kan la ten gelden, ook de niet-arbeiders en de zelfstandigen. In het komen de jaar zal iedere Zweed recht hebben op kosteloze geneeskun dige verzorging, verpleging en hulp. Zweden gaat in sanitair op. zicht snel vooruit. De gemiddelde levensduur is er, na Nieuw-Zee- land en Nederland, de hoogste ter wereld, n.l. 64—65 jaar voor mannen en 67 jaar voor vrouwen- Zweden is geen gunstig land voor de handeldrijvende midden stand. De coöperaties hebben de neringdoenden naar het tweede plan verdreven. Één op de drie gezinnen in Zweden betrekt alle benodigde waren van de coöpe ratie. Deze is niet alleen bezitter van een veertigtal grote fabrie ken, confectiefabrieken en levens, middelenbedrijven veelal, maar de coöperatie exploiteert ook restau rants, grote warenhuizen, een fa briek voor aardewerk en porce- lein, een fabriek voor gloeilam pen, enz. ZIJN DE ZWEDEN GELUKKIG Dit alles zou, naar men mag aannemen, bij een buitenlander een gevoel van afgunst kunnen wekken. Merkwaardig genoeg is hiervan geen sprake. Men krijgt veeleer de neiging de Zweden te beschouwen als de laatste klein burgers, waarvan Nietsche profe tisch een beschrijving gaf„ze hebben het geluk uitgevonden en zijn onuitroeibaar als de vlooi enOmdat hun leven elke dag meer de volmaaktheid na dert, hebben ze geen behoefte meer aan romantiek: religieus zijn ze evenmin. De Zweden beoefe nen sportin de winter is dit de ski-sport, des zomers wordt voor al de wandelsport beoefend. Maar op de buitenlander maakt het Zweedse leven de indruk van verveling, men kent hier geen op. winding en enthousiasme en er is niets meer dat iemands heilige verontwaardiging wekken kan. Het verbaast dan ook niet, dat de Zweden zelden uitbundig zijn of uitgelaten vrolijk, en eerder tot neerslachtigheid en melancholie neigen. Hebben de mensen hier geen compexen Ook hier be driegt blijkbaar de uiterlijke schijn het aantal zelfmoorden in Zweden is uitzonderlijk hoog en het aantal krankzinnigen is zelfs het hoogst in de wereld En wat men er overal mist, dat is de uit bundige kjpderschaar in uitgela ten vrolijkheid, die in andere lan den als het onze zo weldadig aan doet. Ja, de kinderrijkdom is in dit hyperdemocratische land maar zeer pover en daarom is het toch een arm land. HANDBOOG VICTORIA. A.s. Zondag zal de Handboog, boogschutterij Victoria haar jaar lijkse verschieting van een zilve ren lauwerkrans houden onder eigen leden. L. S. B. A.s. Zondagmiddag om 3 uur komt het bestuur van de L.S.B. in vergadering bijeen in café Sie gers te Nieuwkuijk. Uitdrukkelijk wordt er op ge wezen dat op deze datum de in schrijvingen voor het kasteleins- concours bij de voorzitter moeten zijn ingeleverd, opdat kan worden vastgesteld wie van de heren kasteleins het concours zal kun nen houden. Inschrijvirgen na die datum komen niet meer in aan merking. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd dat de heren be stuurders of afgevaardigden van de L.S.B. bij hun opgaven moe ten meedelen hoeveel schutters er aan het concours te Nieuwkuijk op 3 September deelnemen. De vergadering begint precies om 3 uur en er wordt niet ge wacht. HENGELSPORT. De Hennelsportvereniging ..De Maasmond" organiseert op Za terdag 2 September a.s. een on derling kas-concours voor haar leden, die zich voor deelname kunnen opgeven, met het oog op de aankoop van de prijzen vóór 28 Aug. a.s., bij de voorzitter de heer J. Kraak. RIJDERS VAN HULPMOTOREN. De vergadering, om te komen tot oprichting van een vereniging van rijders van hulpmotoren, in café P. Pruijssers, op Maandag 21 Augustus j.l. was zeer slecht bezocht. Ondanks dit feit worden de pogingen om te komen tot op richting van een zodanige vere niging alsnog voortgezet en de bezitters van hulpyiotoren, zowel in Sprang-Capelle als uit nabu rige gemeenten, kunnen zich op geven bij de heren Kieboom, Kraak en Schuller, die thans het voorlopig bestuur uitmaken. Uit alles blijkt, dat Ame rika nu met alle hens aan dek probeert het gevaar te bezweren, waaraan het zolang achteloos en met een onnozel optimisme, dat op roekeloze lichtvaardigheid leek, is voor bij gegaan. Men zie z'n pres taties in Korea. Wij, hier in Nederland, kunnen echter niet de Ame rikanen voor ons laten wer ken en bewapenen. Ook wij hebben de lessen te trekken uit de internationale toestand, en die houden nog wel iets anders in dan in de gauwig heid wat hamsteren en dan maar afwachten wat er van komt. Onze regering kan, om het geen ze op defensiegebied tot dusver deed, of beter: naliet, geen al te groot verwijt wor den gemaakt. In de ons om ringende landen is het op dit punt nauwelijks beter gesteld en wij hebben dan nog met de uitputtende Indonesische af faire te maken gehad. Als men al verwijten ging doen, dan zouden die trou wens evenzeer het Nederland se volk moeten worden ge maakt. De op vrijwilligheid gebaseerde Nationale Reserve is op een grote mislukking uitgelopen; ook nu, terwijl duizenden met angstvisioenen rondlopen, is er wel een run op de winkels, maar op de wervingsbureaux van de Nat. Reserve blijft het een slappe boel. Als de tekenen niet bedrie gen mogen we vertrouwen dat er op defensie-gebied een an dere wind ten onzent gaat waaien. Eerst heeft de rege ring een herziene begroting ingediend van niet minder dan 850 millioen, maar daaruit bleek nog allerminst het voor uitzicht op een krachtige ver dediging van ons vaderland; vooral wat de opkomst onzer jongelingsschap betrof en ook met de wijze van verdediging van ons land om de ramp van bezetting van ons af te weren, was men allerminst duidelijk of legde men zich bij voor baat bij prijsgeving van ons grondgebied neer; aan verde digingswerken werd weinig aandacht geschonken enz. Geen wonder dat de Twee de Kamer en de pers hierover niet erg te spreken waren, want men weet bij ervaring en men ziet het thans in Ko rea, hoe snel de hulp van bui ten komt en daarom moet het met onze defensie een hele andere kant uit en de symp tomen daarvoor zijn er. De laatste publicaties der regering wijzer er op: de vol ledige bewapening, kleding en indeling van de 2e en 7 De- cember-divisie, geharde krij gers uit Indonesië, de her oproeping van de lichting 1949 II die na een half jaar oefening naar huis was ge zonden, dat alles getuigt van een begrip van de toestand zoals die in de wereld, maar vooral in Europa en speciaal West-Europa heerst. Het ka der dat men blijkbaar maakt is aan te vullen met voor treffelijke officieren en onder officieren van het K.N.I.L., zodat wij ook hiervoor gereed staan. Er worden offers gevraagd, grote offers op elk gebied, maar de noodzakelijkheid dwingt en aan deze plicht kunnen wij ons niet onttrek ken. Er zijn de laatste tijd nog al wat gunstige berichten over Suriname, die wel de aan dacht verdienen in een perio de, waarin 't dagelijks nieuws over het algemeen van weinig opwekkend gehalte is. Het verslag van de Surinaamse Bank is gunstig van toon. De Bauxietmaatschappij gaat het niet slecht en de plannen van het Welvaartsfonds maken goede voortgang. Wij vermelden dit feit met nadruk, omdat wij van me ning blijven dat de emigratie ons land verzwakt en wij ei genlijk iedere bekwame man, die naar een vreemde vlag trekt, betreuren, en heel wat liever zien, dat bekwame en energieke Nederlanders naar Suriname verhuizen. Daar is plaats genoeg en daar waait nog de Nederland se vlag en wij vragen daarom aandacht voor de tekenen, die er op wijzen, dat er in Suri name toch waarlijk wel iets te doen schijnt te zijn. Aldus, driestart Elsevier. Zeer terecht, want aan de kwestie Suriname en Curasao wordt door landbouwers en arbeiders die emigreren zul len nog zo weinig aandacht besteed en dit is toch zeker wel de overweging dubbel waard. JAGER SCHOOT OP MEISJES. Een verbolgen eendenjager heeft van een schiethut uit op een aan tal meisjes geschoten met een jachtgeweer. Hij had de meisjes verzocht weg te gaan, omdat het wild verjaagd werd, en toen zij aan dit verzoek geen gehoor ga ven, schoot hij met hagel in hun richting. Vier van de dertien meisjes werden getroffen, èèn zo ernstig dat operatief ingrijpen nodig bleek. De jager, de 19-jarige B. uit Hilversum, is door de rijkspo litie gearresteerd. schriftelijke typelessen met ver strekking van schrijfmachine: Handelsinstituut Baggerman te Zaltbommel. Alleen vertegenwoordiging voor de Langstraat: Laageinde 83 te Waalwijk. Tel. 211 uw stoel. En niet te vergeten, me neer Thorn, ook ongewapend. Makkelijke stoel voor u ook." Hij ging achteruit en keek hen in het gezicht. „Victor, ik doe nederig voorstel, u zich voegen bij groep. U altijd overvloedig dwaze jongen. Ik herinner mij in HonoluluZijn toon werd koel. „Ga vlug zitten, of ik maak gaatje in u en licht zware last van moeders gemoed." Hij trok een stoel tussen hen en de wapenverzameling aan de muur. ,,Ik zal ook wagen mij neer te vlijen", verklaarde hij. Hij keek op de klok. „Ons wachten zal misschien lang duren. Meneer Thorn, een voorstel komt bij mij op. Neem zakdoek en verbind ge. wonde hand van Chef". Thorn haalde een zakdoek te voorschijn en Madden stak zijn hand uit. „Wat duivel, waar wachten we op snauwde de millionnair. „Wij wachten terugkeer van meneer Bob Eden af", antwoord de Chan. „Ik zal veel mee te de len hebben als hij verschijnen. Thorn voltooide zijn liefdewerk en sloop weer naar zijn stoel. De grote klok tikte voort. Met het geduld dat zijn ras kenmerkt, zat Chan zijn vreemde groep gevan genen aan te kijken. Een kwartier verliep, een half uur, de minuut wijzer begon langzaam het uur van negen te naderen. Victor Jordan schoof onrustig heen en weer op zijn stoel. Wat een gebrek aan eerbied tegenover een man, die millioenen waard was. „Je bent niet bij zinnen Charlie", protesteerde hij. „Misschien" antwoordde Chan. Wij wachten af en zien". Daar ratelde een auto htt erf op. Chan knikte. „Lang wachten bijna voorbij", verklaarde hij. „Nu meneer Eden komen". Zijn gelaatsuitdrukking veran derde toen er op de deur werd geklopt. Ze werd open geduwd en er kwam een man naar binnen. Een gezet, vastbesloten man met een rood gezichtKapitein Bliss van de Afd. Moordzaken. Ach ter hem kwam nog iemand, een mager, gespierd individu, met een zeer wijde hoed. Zij staarden vol verbazing naar het schouwspel daar vóór hen. Madden sprong op. „Kapitein Bliss ik ben blij dat ,u komt. U bent juist op tijd." „Wat betekent dit vroeg de magere. „Meneer Madden", zei Bliss, ik heb Commissaris Harley Cock meegebracht. Ik geloof dat u ons nodig hebt." „Dat hebben we zeker", ant woordde Madden. „Deze Chinees is waanzinnig geworden. Neem hem zijn revolver af en arresteer hem." De commissaris ging naar Char lie. „Geef mij je vuurwapen John", beval hij. „Je weet wat 't zeggen wil een Chinees met 'n revolver in Californië. Deporta tie. Ach hij heeft er twee." „Commissaris", zei Charlie met waardigheid. „Sta mij de eer toe, mij voor te stellen. Ik ben Serge ant Speurder Chan, van de po litie in Honolulu." De commissaris lachte. „Wat je zegt. Nu, ik ben de koningin van Sheba. Geef me die andere revolver, of wil je je schuldig maken aan verzet tegen een be ambte „Ik pleeg geen verzet", zei Chan. Hij gaf zijn eigen wapen af. „Ik vestig er alleen uw aan dacht on, dat ik een broederbc- ambte ben en ik smacht u te be hoeden voor een fout, die n bitter zult betreuren." „Ik waag het er op. Nu, wat is hier eigenlijk aan de hand De commissaris wendde zich tot Mad den. „Wij komen hier vanwege de moord op Louie Wong. Bliss zag deze Chinees gisteravond in een trein met die Eden, uitgedost in burgerkleren en zo vriend schappelijk als het maar kon." „U bent op het rechte spoor, commissaris", verzekerde Madden hem. „Ongetwijfeld heeft hij Lou ie vermoord. En nu heeft hij tus sen zijn kleren een snoer paarlen dat mij toebehoort. Ik verzoek u, hem dat af te nemen." „Uitstekend, meneer Madden", antwoordde de commissaris. Hij maakte aanstalten om Charlie te fouilleren, maar deze voorkwam hem. Hij overhandigde hem het paarlsnoer. „Ik geef het u in bewaring", zei hij. „U bent wetsbeambte en verantwoordelijk. Wees voor- zichtig." Cox bekeek de paarlen. „Wat een snoer Buitengewoon mooi, meneer Madden. Het behoort u toe, zegt u „Ja zeker „Commissaris", smeekte Chan, met een blik op de klok, „als ik nederig voorstel mag doen, wees niet overhaast. U zult uzelf woe. dend over grote afstand in woes tijn schoppen, indien u nu fout begaan.' „Maar als meneer Madden zegt dat de paarlen zijn eigendom zijn „Dat zijn ze", zei Madden. „Ik heb ze gekocht van de juwelier Eden in San Francisco, tien da gen geleden. Zij behoorden toe aan de moeder van meneer Jor dan hier." „Dat is volkomen waar", er kende Victor. „Dat is mij voldoende", merkte Cox op. „Ik zeg u, ik ben van politie in Honolulu", protesteerde Chan. „Kan best zijn, maar denk je nu dat ik jouw woord aanneem te genover dat van iemand als P. J. Madden Meneer Madden, hier zijn uw paarlen „Een ogenblik", riep Chan. Deze Madden zegt, dat hij de zelfde is die halssnoer gekocht heeft bij juwelier in San Francis co. Vraag hem alstublief naar lo. caliteit van juwelenmagazijn." „In de Post Straat", zei Mad den. „Welk gedeelte Beroemd ge bouw aan overkant. Welk ge bouw „Commissaris", protesteerde Madden, „moet ik me dit laten welgevallen van een Chinese kok? Ik weiger te antwoorden. De paarlen zijn van mij." Victor Jordan's ogen waren nu wijd open. „Wacht even", zei hij. „Laat mij iets zeggen. Meneer Madden, mijn moeder heeft mij verteld van de tijd, toen u haar voor het eerst gezien hebt. U was toen werkzaam waar in welke betrekking Madden's gezicht werd paars. „Dat is mijn zaak." De commissaris zette zijn wij den hoed af en krabde zich het. hoofd. „Nu, het kon wel eens goed zijn als ik dat sieraad nog even vasthoud", peinsde hij hard. op. „Kijk eens hier, John of eh Sergeant Chan, als je zo heet waar wil je verduiveld op aan sturen Hij keerde zich plotseling om, toen Madden een gil gaf. Deze was tersluiks naar de wapenver zameling aan de muur gegaan en stond daar nu met één er van in zijn verbonden hand. „Ziezo", riep hij, „ik heb er genoeg van. Handen omhoog jij, commissa ris Gamble neem hem de paarlen af. Thorn haal de tas van mijn slaapkamer." Met volkomen voorbijzien van zijn eigen veiligheid, sprong Chan op hem toe en greep de arm die de revolver vast hield. Hij draai de hem om en het wapen viel op de vloer. „Enige, wat ik ooit kunnen Ie. ren van Japanner", zei hij. „Ka pitein Bliss, bewijs dat u waar politiebeambte bent, door Thorn en professor handboeien aan te doen. Indien commissaris goedheid wil hebben mijn persoonlijke au tomatische terug te geven, die ik gebruik als speurder op Hawaii, zal ik verantwoordelijk zijn voor deze Madden." „Zeker krijgt u die terug", zei Cox. „En ik moet u feliciteren. Nooit heb ik moediger daad ge zien Chan grijnsde. „Vergeef mij, als ik lichte verbetering aanbreng. Op kort geleden morgen bij da geraad, heb ik zeer druk werk gehad deze prachtige verzame ling ouderwetse wapenen te ont laden. Lange,, stoffige karwei, baar ik ben blij het gedaan zijn." Hij wendde zich plotseling tot de grote man naast hem. „Handen omhoog, Delaney", riep hij. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2