Binnen- en Buitenland KANKERBESTRIJDING. DUIVENSPORT WAALWIJK KORTE BERICHTEN Pianolessen DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DONDERDAG 24 AUGUSTUS 1950 NEDERLANDSE BUS IN FRANKRIJK VERONGELUKT. Eén dode, vijf gewonden. Een bus met zes Nederland se toeristen is Maandag op de gediplomeerd pianoleeraar. Ook lessen aan huis. J. LOMBARTS R.K.C.-ATHLETES WEREN ZICH WEER BEST. Door bijzondere omstandig heden verdedigde Mej. C. van Kuik de kleuren van R.K.C. alleen bij de Zuidelijke kam pioenschappen Zaterdag j.l. in Tilburg. Een uitstekende 3e plaats bij het ver-springen, met een sprong van 4.68 M., en een 5e plaats bij het hoog springen met de lat op 1.31 M. Zondag j.l. startten er bij de 3-kamp drie athletes en bij de 5-kamp één. Hier was het weer Mej. C. van Kuik die van zich liet spreken. Zij bezette de 1ste plaats bij het ver-springen met een sprong van bijna 5 M. (4.93), waar door zij èn clubrecord én per soonlijk record brak. De 3e plaats bij de 80 meter moest zij met vier andere meisjes delen, die allen 11.3 seconden liepen. Het kogelstoten lever de weer een 2e plaats voor haar op met een stoot van 8.92 M. Door deze drie pres taties bezette ze in het alge meen klassement de 2e plaats met 125 punten. P. van Peer kwam ook weer goed voor de dag. In de 80 M. serie werd zij tweede, met een tijd van 11.4 sec. Bij het verspringen behaalde zij een 5e plaats met een sprong van 4.43 M. Dat zij in het algem. klassement de 9e plaats be zette, kwam voornamelijk door het kogelstoten dat min der goed was, evenals bij A. Maas en N. Hensen. A. Maas wist in de serie 80 M. ook de 2e plaats te bezetten met een tijd van 12.3 sec.; de sprong van 4.20 M. bij het ver-sprin gen mag er ook zijn. In het algemeen klassement bezette ze de 19e plaats. N. Hensen nam deel aan de 5-kamp voor dames; ook hier speelde on bekendheid met de technische nummers een grote rol. Op de 100 M. en bij het ver-springen weerde ze zich prima: 2e op de 100 M. in 14.7 sec. en een sprong van 4.22 M. Een 14e plaats in het algemeen klas sement was de einduitslag. Zondag 3 September a.s. worden op het R.K.C.-terrein de clubkampioenschappen ge- houden. De strijd, zowel bij de dames als heren, zal groot zijn. Een voorspelling te ma ken wie de kampioen(e) 1950 zijn zal, is des te moeilijker daar er verplichte nummers zijn. Wil men dus in aanmer king komen van de titel „Kampioen(e) R.K.C. 1950", dan moet men aan alle num mers deelnemen. De nummers waarop de strijd tegen elkaar zijn zal, zijn voor dames als wel voor heren gelijk, name lijk 100 M., ver-springen, hoogspringen, speerwerpen en kogelstoten; bij de heren komt er enkel de 1500 M. nog bij. De titeldraagster bij de dames is P. v. Peer, bij de heren draagt hem J. de Graauw. Alle leden van de Athle- tiek-afdeling R.K.C. kunnen hieraan deelnemen. Aan strijd zal het dus niet ontbreken. ATHLETIEK. De Amerikaanse athleet Jim Fuchs heeft een nieuw record kogelstoten gevestigd: 17.95 meter. Het oude record, dat op zijn naam staat, was 17.91 meter. Netten; 16 F. v. d. Linden; 17 A. Couwenberg: 18 D. Schaaf- stra; 19, 35 P. Ligtvoet; 20 M. J. van Wanrooij; 21 P. Groot- swagers; 22 P. v. d. Velden; 23 M. de Vries; 24 A. Couwenberg; 25 J. v. Heeswijk; 26, 49 A. v. d. Hoven; 28 P. Dirksen; 29 C. de Bondt; 30. 46 A. Pijnenburg; 31, 32 J. v. Heeswijk; 33, 38, 53. 57 L. v. Ree; 36, 43 P. Zijlmans; 34 L. van Geel; 36, 43 P. Zijl mans; 37 A. Couwenberg; 40 W. Kemmeren; 41 A. v. d. Ho ven; 45 J. Vesters; 48 W. van Heijst; 50 M. van Best; 36 A. Snoeren; 51 R. Timmers: 52 J. v. d. Berg; 55 P. Lugters; 58 M. Lensveld; 59 G. Smit; 62 A. Cou wenberg; 66 A. Kusten; 67 J. Muizei aar; 68 C. M. Snoeren; 70 I. v. Wanrooij. Zondag wordt een oefenvlucht gehouden voor late jonge duiven vanuit Rijsbergen. Inmanden Za terdagmiddag tussen 5 en 6 uur. LOONOPZAND. Zondag hield de P.V. De Luchtbode een wedvlucht vanuit St. Quentin. Deelname 152 dui ven. Dc prijzen werden behaald als volgt 1, 19, 24, 24 P. "v. d. Velden; 2, 32 C. v. d.' Velden; 3, 12, 21, 35 A. Spapens; 4, 9, 33 C. van Gompel; 5, 7 C. v. Dongen; 6. 14, 37 L. de Leijer; 8, 18, 34, 38 F. Damen; 10, 11 G. Vermeer; 13 J. Snoeren; 15, 16, 31 A. Ver- schuuren; 17 Adr. v. Dongen; 20 M. Vera; 22. 25, 27 L. van der Sanden; 23 A. J. v. Dongen; 28 M. Maas; 29 M. Wouters; 30 ]ac. Vera; 36 A. Beerens. Uitslag junioren; 1, 2 F. Krol; 3, 6, 7 P. v. Nooye; 4 C. van Wezenbeek; 5 M. Beerens; 8, 9 Gebr. v. Dongen; 10 K. Broeders. DRUNEN. Postduivenver. Dc Vredesduif. Wedvlucht vanuit Sint Quen tin, afstand 245 km, los 8,5 uur. Eerste duif 11.00.15 uur, 1388.94 m. per min., laatsté duif 11.17.22 uur, 1274.08 m. per minuut. M. de Graaf 1. 13, 35, 37; J. Biekens 2, 24; Gebr. Pelders 3, 11, 17; H. van Huiten 4, 33; Gebr. Ravenstein 5, 12; A. v. Halder 6, 10, 40; Hulten-Ravenstein 7; 34; Chr. Klerkx 8, 25; A. van Sluisveld 9, 41, 42; L. v. Dom melen 14, 15, 18, 19; Brok-Pulles 16; Mommersteeg 20, 23; J. van Kuik 21, 29; Brok-v. d. Lee 22, 36: M. v. Sluisveld 26, 39, 44; Willemse 27, 30; H. C. Pelders 28; G. v. Tuijl 31; J. Schapendonk 32, 38; C. van Boxtel 43. WAALWIJK. P. V. DE POSTDUIF. Uitslag van Zondag 20 Aug. vanuit St. Quentin, 241 km. Eer ste duif 11.00.58, laatste 11.15.34. D. Blok 1; Kooijmans 2, 34, 60; Lelz 3; Groeneveld 4, 5, 83; H. Lombarts 6, 20, 59; J. v. Mierlo 7; C. Hamers 8, 37, 77; Couwen berg 9, 21; v. Spijk 10, 35, 58, 62; C. Bouman 11, 17; Adr. Bak kers 12; Jos Bakkers 13, 32, 40, 79; Jan v. Bladel 14, 43; W. Klijn 15, 25; v. Vugt 16; Verhoeven- Verwiel 18, 33, 42, 48; W. Da- men 19; F. Schoemans jun. 22, 27, 38; Muskens 23, 29; D. van den Boomgaard 24, 28, 36, 65; J. C. Pulles 26, 63; P. Timmermans 30, 51, 68; C. v. d. Grindt 31, 53; G. v. Huiten 39; G. v. Boxtel 41; A. Schuwer 44; Th. Maas 45, 72; Jos v. Schayk 46; P. Snoeren 47; Schoenmans Sr. 49; M. Leijtens 50 78, 82; Strijk 52; P. Leijten 54; Tos v. d. Pas 55, 69, F. v. Delft 56; J. Lammers 57; J. Mulder 61; C. Schuwer 64, 73; P. v. Esch 66, 81; L. v. d. Gouw 67, 70; J. Treffers 71, 76; Jos v. Bladel 74; Veltmeijer 75; v. Gerven 80. Vrijdag inmanden voor Pont St. Maxence. Zaterdag van 56 u. inmanden voor oefenvlucht He renthals. KAATSHEUVEL. De K.P.V. hield Zondag een wedvlucht met jonge duiven van uit St. Quentin. Er werden 624 duiven ingekorfd. Lostijd 8.05; eerste duif 10.52.27; laatste prijs winnende duif 11.10.04. Uitslag 70 eerste duiven 1, 39, 61 Fr. v. d. Assem; 2. 15, 42, 60 A. Schrauwers; 3, 65 P. v. Wanrooij; 4, 47 M. v. d. Velden; 5 H. de Kort; 6 B. van Heesch; 7 J. Zeebrechts; 8, 12 W. Oomis; 9, 27, 63 J. van Riel; 10 Jac. v. Dongen; 11, 54 J. van Beers; 13 W. Kemméren; 14 Th. ZWEMMEN. IRMA SCHUHMACHER EUROPEES KAMPIOEN. De eerste en de tweede plaats 100 meter vrije slag op de Europese zwemkampioen- schappen in Wenen zijn door Nederlandse zwemsters ver overd. Irma Schuhmacher werd in een tijd van 1.06.4 Euroepes kampioen en Wies Vaessen werd met 1.07.1 twee de. Er heerste grote vreugde onder de Nederlandse kolonie in het Praterbad toen Irma Schuhmacher het ere-podium betrad. 4000 Weners aanhoor den het Wilhelmus, dat door het hele Oranje-kamp uit vol le borst werd meegezongen. Irma Schuhmacher maakte haar overwinning door een formidabele eindsprint. Als een scherp mes sneel zij door het water en toen zij reeds had aangetikt, kon zij Marie Vaessen en haar Deense ri vale Gretha Andersen de laat ste meters nog zien zwem men. Het was een prachtig duel tussen Marie Louise en Gretha om de tweede plaats. Maar de Limburgse vocht zo als zij wellicht nooit had ge daan en daar was de Deense niet tegen opgewassen. Acht seconden eerder dan Gretha tikte zij aan. 24 ZWEMMERS OVER HET KANAAL. Vijftien deelnemers zijn uit gevallen tijdens de door het Engelse dagblad „Daily Mail' uitgeschreven massa-wedstrijd over het Kanaal. De 41-jarige luitenant Hassan Abdel Re- him werd winnaar in deze monsterrace en brak tevens alle bestaande records door 't Kanaal in 10 uur en 52 min. over te zwemmen. „Allah, Allah zij geloofd. Een record" riep Hassan uit toen hij Dinsdagmiddag zo fris als een hoentje het En gelse strand opstapte. Hassan was blijkbaar zo in zijn ele ment, dat hij meteen weer wilde terugzwemmen, maar zijn vrienden beletten zulks. Eileen Fenton was de eer ste vrouwelijke deelnemer en verdiende hiermede ook 10.000 gulden, die de „Daily Mail" beschikbaar heeft gesteld. De Nederlandse Willy Croes- v. Rijssel, die voor de derde maal het Kanaal probeerde over te zwemmen, moest des morgens om kwart voor zeven wegens hoofdpijn opgeven. 's Avonds laat hadden zeven mannen en twee vrouwen de Engelse kust bereikt. De ove rigen waren uitgevallen. DE STAKINGEN. 2000 E.V.C.ers UITGESLOTEN De wilde communistische sta kingen in Amsterdam en Rotter dam zijn zo goed als ten einde. In beide steden hebben de terreur acties van de E.V.C. slechts een fiasco kunnen boeken. De staking in Rotterdam is practisch ten einde. Alle vaste arbeiders hebben hedenmorgen het werk hervat, terwijl ook de meeste losse arbeiders, op slechts enkele honderden na, zich voor werk hebben aangemeld. Het ligt in de verwachting dat ook de laatste stakers in de loop van de dag weer aan het werk zullen gaan. De met veel tam-tam aange kondigde staking van het tram personeel in Amsterdam is in het geheel niets geworden. Op de ver. gadering in Krasnapolsky waren van de 1500 man slechts 225 ver schenen. Zeven sprekers tracht ten de aanwezigen voor de sta king enthousiast te maken, even wel zonder resultaat. De heer Gerrit Blom, voorzitter van de Bond van Nederlands Overheidspersoneel, aangesloten bij de E.V.C.zette definitief een streep onder alle stakingsplannen door te verklaren dat hij het mo menteel niet de juiste tijd achtte om de tram stil te leggen. Een hard, doch noodzakelijk beslui heeft het Comité van Ac- tit, waarin zowel vertegenwoordi gers van werknemers als werk geversorganisaties zitting hebben, genomen, door communistische stakers van werk uit te sluiten. Slechts Unie-leden en te goeder naam bekend staande georgani seerde arbeiders krijgen met toe stemming van het comité gelegen heid tot werken. De patroons der steenzetters hebben Dinsdagavond besloten E.V.C.ers te weren. „Wij laten hen niet meer beslissen wanneer er gewerkt zal worden" zo zei men. De samenwerkende patroonsver, enigingen staan op het standpunt dat onder geen voorwaarde E\ C ers tot het werk zullen worden toegelaten. Alleen dan kan er ge werkt worden als een daartoe strekkend schriftelijk verzoek wordt ingediend, waarop 't Co mité van Actie zal beslissen. Deze harde maatregelen zijn nodig om de terreur van de EVC te breken. De topleiding van de K.A.B. zal vandaag vergaderen met de voorzitters van de aange, sloten vakbonden om zich te be raden over de situatie, die thans is ontstaan door het besluit van werkuitsluiting van de communis- weg naar Gerardmer (Fr.) op een stilstaande vrachtauto ge reden. De schok was bijzon der hevig. Dit ongeluk heeft aan dhr. M. Zaalberg, gymnastiekleraar uit Bilthoven, het leven ge kost. Hij is in het ziekenhuis overleden. Zes Nederlanders zijn naar het ziekenhuis in Gerardmer overgebracht. Behalve dhr. Zaalberg waren dat mevrouw Zaalberg, de heer M. v. Wen- zen, mej. Vletter, mej. v. d. Sluys, allen uit Leiden en de heer M. Vletter uit Aalt.en. WESTERLING NAAR NEDERLAND Dinsdagmorgen is de vroegere kapitein Raymond Paul Pierre Westerling uit Singapore vertrok" ken. Voordat het vliegtuig op steeg zei hij, naar Nederland te willen gaan. Woensdag zouden Mevr. Westerling en de kinderen in Singapore aankomen. Deze gaan nu rechtstreeks naar Neder land. In Londen, waar Wester ling eerst naar toe gaat, zal hij het vliegveld niet mogen verla ten, maar direct moeten doorrei zen naar Amsterdam. In Brussel wordt er rekening mee gehouden dat Westerling naar België zal gaan en vandaar naar Spanje. Hij heeft n.l. een Spaans visum. In België kan hij met zijn Neder lands paspoor terecht. Het is ech, ter waarschijnlijk dat België hem als ongewenste vreemdeling zal uitwijzen. Volgens een mededeling van 28 Fcbr. zal Westerling bij zijn aankomst in Nederland wor gen gearresteerd. Hij heeft in In donesië voldoende strafbare fei ten gepleegd, zo zei men destijds, om een arrestatie te wettigen. Voor zijn vertrek deelde Wes terling nog mede dat hij via in vloedrijke relaties zijn legertje aan de Verenigde Naties zal aan bieden om overal ter wereld waar dit nodig zou zijn, ingezet te wor den. «tische wilde stakers. Tevens zal worden besproken hoe, indien dit. in de toekomst nodig mocht blij, ken, een nog sterkere offensitve houding kan worden aangeno men. Uit bovenstaande blijkt hoe de EVC met haar wilde stakingen haar eigen glazen heeft ingegooid en hoe haar arbeiders thans voor de poorten staan die zij zelf heeft afgesloten. „ZEVEN PROVINCIËN- TE WATER. Met drie forse klappen hakte Koningin Juliana gisterenmorgen de laatste beletselen weg, die de vierde Nederlandse kruiser „Ze ven Provinciën" sinds 19 Mei 1939 op de helling van de Rot terdamse Droogdok kluisterden. De nieuwe oorlogsbodem gleed, met de vlekken van de champag ne nog op de neus, zijn element in. Bijna 30 vliegtuigen van de Marine Luchtvaart Dienst daver den boven de nieuwe aanwinst van de Koninklijke Marine. Na de doopplechtigheid van 't nieuwe schip verzamelden de ge nodigden zich in de timmermans, werkplaats van het bedrijf, waar Ir. K. van der Pols Hare Majes teit dank bracht. Het prachtig be werkte bijltje, dat de Koningin zojuist had gebruikt, werd Haar in een sierlijk omhulsel aangebo den. CANADEES PLAN VOOR GRATIS WAPEN LEVERANTIES. Canada heeft een plan ontwor pen om landen van het Noordat. lantische pact in Europa "gratis van wapenen te voorzien, zo is van welingelichte zijde te Ottawa medegedeeld. Men verwacht dat het plan, dat door het parlement moet worden goedgekeurd voor dat het kan worden uitgevoerd, op de bijeenkomst te Londen be sproken zal worden. Canada zou volgens dit plan een gedeelte van zijn geschut, vliegtuigen en andere militaire uitrusting zonder enige betaling aan West-Europese landen over dragen. In ruil hiervoor zou Ca nada eventueel enige uitrusting ontvangen van andere lande® van het Atlantische pact, vermoedelijk van de V. S. Elke drie kwartier sterft een slachtoffer van deze ziekte. Dezer dagen zal de jaar lijkse collecte voor de kankerbestrijding worden gehouden. Naar aanlei ding daarvan publiceren wij thans een artikel van deskundige hand over de kanker en de organisatie van de bestrijding van deze vresélijke ziekte. Kanker is een ziekte, welke bo ven de leeftijd van 40 jaar in veelvuldigheid toeneemt. Dit is vooral toe te schrijven aan de verlenging van de gemiddelde le vensduur, welke in Nederland 100 jaar geleden nog geen 40 jaar be- droég, doch nu reeds tot 67 is gestegen. Er overlijden nu per jaar ongeveer 14.000 Nederlanders aan kanker. Men kan het aantal nieu we patiënten per jaar in ons land schatten op ongeveer 18.000. Niet alleen het verschil in leeftijdsop bouw van de bevolking is oor zaak van het toenemen van kan ker. Er bestaat een toeneming van sommige orgaankankers onder in vloed van schadelijke, van bui tenaf inwerkende factoren; zo wordt de toeneming van long kanker in verband gebracht met het sigaretten roken. Men denke aan de invloed van teer op het ontstaan van huidkanker. Op het in Juli te Parijs gehouden vijfde internationale kankercongres werd er vooral van Amerikaanse zijde op gewezen, dat 95 van de pa tiënten met longkanker zware ro kers zijn en 90 sigarettenrokers. Landen als IJsland, waar tot vóór 1940 wéinig sigaretten werden ge rookt, vertonen de laagste sterfte cijfers aan kanker. In de toekomst zal men op grond van de weten schap, dat bepaalde factoren kankerverwekkend kunnen wer ken, praeventieve maatregelen kunnen treffen. Deze zullen ech- tër gebaseerd moeten zijn op fun damenteel wetenschappelijk on derzoek. Internationale samenwer king op dit gebied heeft plaats door het Internationaal Comité voor Wetenschappelijk Kankeron derzoek, waarin Dr. Korte\^g uit Amsterdam als afgevaardigde voor Nederland zitting hééft. Dit comi té is tevens het adviserend lichaam van het Internationaal Verbond tegen de Kanker. De maatschappelijke betekenis van kanker is groot. Reeds werd op het grote aantal zieken en op het sterftecijfer gewézen. Ook het arbeidsverlies is zeer aanzienlijk, daar 40 van de kankergevallen wordt vastgesteld beneden de leeftijd van 65 jaar, dus bij de ar beidende bevolking. Millioenen worden per jaar uitgegeven aan de béhandeling en verpleging van kanker. Bestrijding dezer ziekte is dus een economisch belang voor onze samenleving van de eerste orde. Kankerregistratie. Vóór alles is nodig een goede kankerregistratie in Nederland. Onze kennis omtrent de aard van de kankér is onvoldoende en in het bijzonder schiet onze kennis nog te kort inzake de resultaten van de verschillende behande lingsmethoden. Daarvoor is het nodig nauwkeurige gegevens om trent de kankergevallen te verza melen en deze statistisch te ver werken. Dé instelling van een zo danige registratiedienst is in voor bereiding. Hier ligt met name een taak voor het Rijk. Of de behandeling een chirur gische is of uit radium- of Rönt- genbestraling bestaat, dan wel dat een andere methode wordt toege past, vroegtijdige hérkenning van de ziekte is van overwegende in vloed op het resultaat van de be handeling. Wat een goede en in tensieve voorlichting in deze ver mag, bewijst ons o.a. Amerika. Zo daalde in Massachusetts het tijdsverloop tussen het optreden der eérste ziekteverschijnselen en het eerste bezoek bij de arts van 6V2 maand in 1927 tot minder dan 3 maanden in 1945; het aantal personen dat medisch advies vraagt binnen 1 maand na de eerste symptomen nam met meer dan de helft toe. Een andere Ame rikaanse ervaring op het gebied van de vroegé herkenning van kanker is die van de Health Main tenance Cancer Prevention Servi ces, bij welke dienst zich grote groepen van personen, die zich van geen ziekte bewust zijn, vrij willig op vaste tijden laten onder zoeken. Een groot aantal geval len van kanker werd op deze wij ze zeer vroegtijdig ontdekt. Ook het Röntgenologische be volkingsonderzoek op tuberculose levert niet vermoede gévallen van kanker der borstorganen op, veel al nog in een vroeg stadium. Bij een onderzoek van 2.000.000 per sonen in Engeland werden op de ze wijze 257 gevallen van kanker ontdekt. Grote kapitalen nodig. De arbeid voor de kankerbé- strijding vraagt grote kapitalen. De inrichtingen in ons land zijn ten enenmale onvoldoende gehuisvest. De bouw van een nieuw Kanker instituut, waar een radio-therapeu tische afdeling van 100 bedden in wordt opgenomen, benevens een laboratorium, geoutilleerd voor het meest moderne onderzoek en een sociaal-médische afdeling, waar onder meer de centrale registratie voor ons land in^wordt onderge bracht, is urgent. Even urgent is de bouw van een nieuw Radio- Therapeutisch Instituut te Rotter dam. De wetenschappelijke arbeid in andere laboratoria en met na me in de Universiteits-laboratoria dient gesteund en gestimuleerd te worden. Organisatie, voorlichting, we tenschappelijke arbeid, nieuw bouw, dit alles is noodzakelijk en mogelijk, mits het beginkapitaal van het Koningin Wilhelmina- fonds van 2.000.000 tot een veelvoud aangroeit. Dezer dagen wordt in Nederland de jaarlijkse collecte gehouden voor de kan kerbestrijding, waardoor elke in woner van ons land in de gele genheid zal komen zijn bijdragé te leveren in de strijd teen deze ge vreesde volksziekte. Wat tot dusver in Nederland gedaan werd in de strijd tegen dc kanker. Indien men over het verleden van de kankerbestrijding in Ne derland schrijft, dan dient men daarbij de landelijk werkende Ver eniging „Het Nederlandsch Kan kerinstituut" in het centrum te plaatsen. Deze vereniging streefde er naar niet alleen alles te doen, wat het wetenschappelijk onderzoek zou kunnen bevorderen, doch ook de maatregelen te treffen om patiën ten te béhandelen en te verple gen. M.a.w. naast een volledig geoutilleerd laboratorium zou een volwaardige kliniek tot stand moeten komen, welke, bij voor keur tezamen verenigd tot één ge heel, gewijd zou zijn aan de kan ker en andere kwaadaardige ge zwellen. Dit streven gaf in 1913 het aanzien aan de hierboven ge noemde vereniging en vervolgens aan de instelling van het Antoni van Léeuwenhoekhuis te Amster dam, waar zowel in het laborato rium als in de kliniek belangrijke bijdragen aan de kankerbestrijding werden geleverd. Het zou echter onjuist zijn te menen, dat deze bijdragen uitslui tend kwamen uit het Kankerinsti tuut te Amsterdam. Zo moet ook met ere genoemd worden het in 1914 gestichte Rottérdamsch Ra dio-Therapeutisch Instituut, wel ke instelling, evenals haar zuster- inrichting te Amsterdam, zeer ve le patiënten, lijdende aan kanker, aan zich verplicht heeft. Uiteraard hebben ook de Universiteiten, zo- wél clinisch-wetenschappelijk als therapeutisch belangrijke bijdra gen aan de kankerbestrijding ge leverd, terwijl eveneens in andere laboratoria gedacht wordt hierbij in het bijzonder aan dat van de De Bruïne-Groeneveld Stichting arbeid verricht werd, wélke in de toekomst voor het oplossen van de talrijke proble men op dit terrein van groot be lang kan blijken te zijn. Steeds meer kwam men tot de overtuiging, dat zowel in de ge neeswijze als bij het wetenschap pelijk onderzoek groepsarbeid van verschillende deskundigen nood- zakélijk is. Het zijn niet alleen ge neeskundigen, die hun bijdragen aan de strijd tegen de kanker le veren, doch ook biologen, chemi ci, physici, genetici, mathematici en technici. Hoe algemener deze werkgemeenschap, hoe productie ver arbeid men mag verwachten. Terécht heeft men het daarom zeer betreurd, dat het kort na de eerste wereldoorlog bestaande Am sterdamse plan, om namelijk een volledig instituut te bouwen naast het aan de Amstel gepro jecteerde Academisch Ziekenhuis, wegens de precaire toestand van 's Rijks financiën geen voortgang kon vinden. Behalve het zeer belangrijke wetenschappelijke werk, dat in het Kankerinstituut werd verricht (o.a. door Dr. Korteweg op het gebied van de erfelijkheid bij kan ker) heeft deze instelling ook een belangrijke bijdrage geleverd aan de voorlichting. Dr. Wassink heeft zowel door wetenschappe lijke publicaties medegewérkt aan de voorlichting der geneeskundi gen, als door lezingen, tentoon stellingen enz. het publiek een juister inzicht gegeven in vele vraagstukken op het terrein van de kankerbestrijding. Steeds werd weer gewezen op de groté bete kenis van de vroegtijdige herken ning der ziekte en een spoedige, doelmatige behandeling. Wordt vervolgd. BURGERLIJKE STAND Geboren: Maria L. Th. A., dv. W. P. C. de Rooij-v. Alem Johannes W. J., zv. J. J. van Hilst—v. Best Chris- tiaan J. H., zv. H. M. Brou wers-van den Hoven. Overleden: Cornelis G. v. d. Anker, 69 j., weduwn. van J. A. Treffers. Huw.-aangiften: P. J. Ligt voet 37 j. te Loon op Zand en A. J. Swinkels 29 j. te Waal wijk L. L. M. Olieslagers 29 j. en G. A. Pullens 27 j., beiden te Waalwij*. Gehuwd: J. G. van Huiten 26 j. en C. A. M. Teurlings 25 j., beiden te Waalwijk P .J. A. van Oorschot 23 j. en M. P. Roomer 19 jaar, beiden te Waalwijk L. de Man 26 j. en A. M. Timmermans 24 j., beiden te Waalwijk A. A. H. IJsseldijk 28 j. te Drunen en J. C. de Jongh 26 j. te Waalwijk C. M. M. Peters 26 j. te Oosterhout en M. J. J. van den Dungen 24 j. te Waal wijk. Ingekomen: G. T. van der Lienden en gezin van Utrecht H. M. A. Gosselaar van Bussum M. E. W. Klerkx van Weert P. Dalmaijer van Sprang-Capelle J. J. Bergman en gezin van Haar lem J. W. Snijders van Sprang-Capelle H. J. Wies man van Woerden F. Ver- weij van Rotterdam A. J. Koevoets en echtg. van Loon op Zand J. C. Wassenaar en gezin van Drunen J. D. de Roon en echtg. van Bus sum. Vertrokken: C. H. J. C. Ra ming naar 's-Bosch S. M. de Ree naar Haskerland P. J. M. T. v. Engelen naar Rotterdam J. Heerkens naar Vugt C. G. F. van Nimwegen naar Heusden J. P. J. Hobbelen naar En schede P. A. Pulles, echtg. van Loon en dochter naar Tilburg M. Bouman naar Loonop Zand J. W. M. Berkers naar Roermond W. J. Verbaarschot naar Schiedam H. J. A. Postma naar Boxtel. Vrijstelling van de dienst plicht wegens broederdienst voor de lichting 1951 wordt verleend aan de ingeschrevene, die ten minste drie broers heeft of gehad heeft die dienen of gediend heb ben bij de landmacht, bij de zee macht of bij de Overzeese krijgs macht. Meer dan 124.000 Canadese spoormannen hebben het werk neergelegd. Bij de stakingen in de V.S. zijn 50.000 spoormannen be, trokken. In Canada zijn de nood diensten in het leven geroepen. Het parlement is in spoedzitting bijeen gekomen. TE KOOP: Divans f25.—, dressoirs f50.—, buffetten f 50.—, Istoelen, tafels, le dikanten en spiralen, bedden v.a. f25.—, Kinderfietsje zowel voor jongen als meisje, 4 jonge Pinchert- jes, 3 maanden C. v. d SLUYS Laageinde 92 WAALWIJK Min. LoefHtraat 39 WAALWIJK.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 3