WI0IEIDIEIR IDIES VADERLANDS Waalwijkse en Langstraatse Courant KANKERBESTRIJDING. DE BRABANTSE BIESBOSCH WATER, RIET EN BOS Bredase Najaarsbeurs 1950 voor de Vrouw VRIJDAG 1 SEPTEMBER '50 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 71 Abonnement 15 cent per week 1.95 per V wartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per in.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1»7§. Bureaux GROTESTRAAT 265 WAALWIJK TEL. SS. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES ..ECHO' Maar ook kostbare grond met grote mogelijkheden Zaterdag hebben vertegenwoordigers van de Neder landse pers op uitnodiging van de Kamer van Koop handel te Waalwijk een excursie gemaakt door de Biesbosch. Deze tocht en de uiteenzettingen die hierbij werden gegeven hadden een tweeledig doel: op de eerste plaats het geven van een betere voor lichting en vervolgens de urgentie aan te tonen deze kwestie tot een spoedige oplossing te brengen. Alvorens de journalisten in werkelijkheid te laten zien hoe de waterstaatkundige toe standen in de Langstraat zijn, gaf de voorzitter van de Ka mer van Koophandel te Waal wijk, de heer J. W. van Hees been, een overzicht van de feiten en de gevolgen die hieraan vastzitten. Al eerder hebben wij, naar aanleiding van het memorandum dat de Kamer aan de Tweede Kamer heeft overhandigd, hierop de aandacht gevestigd. De heer v. Heesbeen memo reerde het ontstaan van de Biesbosch door de St. Elisa- bethsvloed in 1421 en de aan slibbingen daarna, waardoor weer een groot deel van het overstroomde gebied water- vrij werd. Hij vestigde er de aan dacht op dat het niet alleen gaat om de Biesbosch zelf, maar vooral ook om de stroomgebieden ten Zuiden van Amer en Bergse Maas, waar jaarlijks 9000 ha. on der water lopen en 3 a 4000 hectaren moerassig worden; 8000 ha. lopen in de Bies bosch zelf onder. Van de 55.000 ha. die dit gebied om vat, worden er dus telkens niet minder dan 20.000 on bruikbaar. Verschillende redenen haal de de heer v. Heesbeen aan, waarom op urgentie in het watervrij maken wordt aan gedrongen. De voornaamste hiervan is de wijziging die de economische structuur van ons land heeft ondergaan: waren we vroeger vooral ma ritiem ingesteld (Indonesië leverde niet minder dan 20% van ons nationale inkomen op), nu heeft de scheepvaart een groot gedeelte van haar betekenis ingeboet. Ook de landbouwgebieden krimpen in. Anderzijds is ons onder wijs nog te wetenschappelijk en te weinig technisch inge steld. Welnu, de Biesbosch biedt, wanneer de 20.000 ha. beste kleigrond watervrij worden gemaakt, ongekende mogelijkheden zowel voor de industrie als voor de land bouw. Hoezeer de waterstaatkun dige toestand de ontwikkeling van deze streken handicapt, toonde de heer v. Heesbeen aan met enkele cijfers en an dere gegevens. De bevolkings ontwikkeling blijft ver ten achter met de rest van Bra bant: sinds 1930 17,67% tegen 35%, terwijl het geboorte cijfer ongeveer gelijk ligt. Er gaan onhoudbare toestanden heersen. Het gebrek van eenzijdigheid der industrie (schoenen en leder) kan niet opgeheven worden wegens 't gebrek aan industrie-terrei nen en goed vaarwater. De weg naar 't Westen is slecht, terwijl een weg door de pol der onmogelijk is omdat die onder water zou lopen. Daar is met ingang van 1 Augus tus nog de opheffing van het personenvervoer per spoor bijgekomen, wat met name ook voor de arbeiders grote bezwaren meebrengt: het rei zen is voor hen veel duurder geworden en hun arbeids prestatie vermindert doordat het reizen vermoeiender is ge worden. Daarbij moet men bedenken dat Waalwijk de derde industrieplaats van Noordbrabant is en wat het aantal arbeiders betreft, op de vijfde plaats komt. Ook de agrarische belangen komen in de knel. De laatste jaren hebben de boeren on geveer 100 ha. grond moeten afstaan voor huizenbouw en straten-aanleg. Ook dit wordt een onhoudbare toestand, want de boeren kunnen hier evenmin werk vinden in de industrie. Het Land van Heusden en Altena haalde sinds 1930 maar een bevolkingstoename van 14,56%. Het is aangewezen op de Langstraat, maar een groot gedeelte van het jaar zijn de arbeiders afgesneden van hun werkgelegenheid. Het gevolg hiervan is natuurlijk dat ze werkloos raken. De heer v. Heesbeen vroeg 'zich af wat er zou gebeuren als dergelijke toestanden bo ven de rivieren zouden voor komen. Hij achtte het fout dat men deze toestand zonder meer accepteert. In 1943 be droeg de schade aan de oogst 450.000, de schade aan de grond wordt gemiddeld ge schat op 200.000, de havens slibben dicht, en dit terwijl in Amerika de Staat leningen verschaft aan kleinere onder nemingen, in Duitsland dras tische belastingverlagingen worden doorgevoerd; ook on ze streken bestaan toch voor een groot deel van kleinere ondernemingen. De kosten der Biesbosch- werken worden geraamd op 45 millioen gulden, een heel bedrag, maar niet te hoog, gezien 't belang van deze wer ken voor Noordelijk Noord brabant, meende de heer v. Heesbeen. Op korte termijn moet tot bijzondere maatre gelen worden overgegaan, want als de uitvoering nog tien a vijftien jaar moet du ren, is het misschien te laat. Naar de Biesbosch. Na een lunch, aangeboden door de Kamer van Koophan del, vertrok het gezelschap per bus van Tilburg via Waal wijk en de Langstraat naar Raamsdonksveer. In Waalwijk werd even gestopt bij de ha ven, waar ieder zich persoon lijk van de deplorabele toe stand kon overtuigen, in Was pik wordt op wat ééns haven was, zelfs kermis gehouden! Als ge gewoon per bus van Waalwijk naar Lage Zwaluwe rijdt, aanvaardt ge zonder meer het geslinger over de smalle wegen door de Lang straat, maar wanneer men er weer eens extra Uw aandacht op heeft gevestigd, beseft ge opnieuw hoe erbarmelijk deze verbinding van een niet on belangrijk industrie-gebied met het centrum van ons land eigenlijk is. We hoeven er hier niet over uit te weiden, want welhaast iedereen kent het uit ondervinding. Maar de Biesbosch is prach tig. Ge vaart langs bos en riet, met af en toe een grote boer derij, omringd door uitgestrek te landerijen, waarop de boer telkens moet worstelen tegen het water. Op het gebied van de Turf zak bijvoorbeeld, 90 hectaren groot, bracht een dijkdoorbraak niet minder dan 12.000 schade. Er werd van watersportzijde bezwaar gemaakt tegen indijking van de Biesbosch, wat van de ene kant niet te verwonderen valt. Maar voor hen blijft een oppervlakte van 700 ha. be waard en voor de rest moet tenslotte wat het zwaarste is het zwaarst wegen. Het is te hopen dat de Ka mer van Koophandel succes heeft met haar actie, om haast gezet te krijgen achter de" Biesboschwerken, tot redding van een belangrijk industrie- en landbouwgebied in Noor delijk Noordbrabant, dat an ders steeds meer bergafwaarts dreigt te glijden, en tot nut van ons land in zijn geheel. De Kamer heeft aangetoond dat de mogelijkheden van deze streken veel groter zou den zijn, alshet grote waterpi'obleem op korte ter mijn wordt opgelost. De re gering dient hier een open oor en oog voor te hebben, want de wensen die hier ge uit worden passen geheel in het kader van haar eigen streven: voldoende werkge legenheid te scheppen voor Nederlandse volk. De kansen zijn hier overvloedig. Men verwezenlijke de voorwaarden die ze tot werkelijkheid zul len maken. Ook voor de Langstraat is dit werk een grote noodzaak, voor hare havens, maar ook voor de uitbouw van de in dustrie, de Langstraat, die op zo schromelijke wijze is ge dupeerd door de opheffing van de personen-treinen op de lijn 's-HertogenboschLage Zwa luwe, vraagt dringend om spoedige maatregelen ten deze. IN DE BRABANTSE BIESBOSCH. Onder 't hoofd „Voortgang1 met inpoldering is zaak van landsbelang", schrijft de spe ciale verslaggever van de „Maasbode" o.m.: De inpoldering van de Bies bosch zal heel vruchtbaar land droogleggen, het aanleggen van wegen en bruggen met zich brengen en daardoor de bewoners van de Brabantse Biesbosch uit hun isolement verlossen. En niet alleen hen. Want het Land van Heusden en Altena, een in hoofdzaak agrarisch gebied, is via de Biesbosch op de Langstraat aangewezen. En in de nabu rige Langstraatse Buitenpol ders zal land worden droog gelegd, waarop ruim twee honderd nieuwe boerderijen gevestigd kunnen worden. Voor al deze mensen is de Langstraat met Waalwijk aan het hoofd, 't natuurlijke cen trum, dat echter tot dusver uiterst lastig bereikbaar is. Er loopt van de Langstraat slechts één weg naar 't Wes ten De inpoldering van de Bra bantse Biesbosch is al een oud plan van Rijkswaterstaat. Er is indertijd 45 millioen gul den voor uitgetrokken. Hier en daar werd reeds met de bestrijding van het water be gonnen. Maar men meent in de Langstraat, dat het tempo onvoldoende is. De Kamer van Koophandel van Waal wijk wenst daarom de aan dacht van heel Nederland op dit voor onze agrarische en industriële positie zo belang rijk project te vestigen. Het komt in belangrijkheid direct na dat van de Zuider zee en het is veel groter dan de Haarlemmermeer-polder. Alleen ai in de Brabantse Biesbosch kunnen 20.000 ha. vruchtbare kleigrond aan het iNeaeriandse bodembezit toe gevoegd en ter beschikkmg van ae boerenstand gesteld worden. „Een rare tijd". ,Tja", zegt een boer, die met noge waterlaarzen op zijn permanent door het water be dreigde grond staat, „het is een rare tijd en natuurlijk, alles kan niet zo gaan als ie dereen het zou wensen. Maar een gewoon mens vindt het toch zonderling dat bekwame boeren naar Canada en Au stralië trekken, nadat de Ne derlandse gemeenschap eerst al de lasten van hun vorming heelt gedragen, terwijl ander zijds getalmd wordt met een werk, dat honderden en hon derden boeren in eigen land een behoorlijk bestaan zal kunnen verscnaffen. In eigen land en eventueel op eigen grond! Want ai is het nu hoofdzakelijk grootbedrijf, na de noodzakelijke ruilverkave ling en dank zij betere ver bindingen zal het mogelijk zijn kleinere bedrijven te ves tigen en te doen renderen. Inzicht bij Tweede Kamer? De leden van de Tweede Kamer hebben enkele weken geleden de Brabantse Bies- bosch bezorht en zich een oordeel kunnen vormen over de belangrijkheid van deze voor de Langstraat branden de kwestie. Men hoopt daar, dat het gewonnen inzicht zal leiden tot een bevordering van een snelle oplossing. Een half verzande haven, zoals die van Waalwijk, waar schippers niet graag heen varen, omdat ze er telkens aan de grond zitten, dito haventjes in an dere plaatsen, grote verkeers moeilijkheden, welke vooral de in de Langstraat werken de arbeiders treffen, die soms anderhalf uur moeten fietsen om in de fabriek te komen en de zekerheid, dat hier nieuwe industrieën gevestigd zullen kunnen worden, als meer grond beschikbaar komt, het zijn allemaal argumenten die men met kracht naar vo ren brengt. Nergens en nooit is er een hechtere band geweest tussen regeerders en volk, als tussen het Huis van Oranje en het Nederlandse volk. Het komt in geen enkel land voor dat bij elk belang rijk congres of bijeenkomst een telegram van trouw en aanhankelijkheid aan de re gerende vorstin wordt gezon den. Hetgeen niet gebeurt uit traditie, maar uit een drang om uiting te geven aan de ware gevoelens, die in alle lagen van de Nederlandse maatschappij leven. Het is de mystieke band die er is tussen volk en vorsten huis van Nederland. Kcningin Wilhelmina heeft deze band gesmeed met be hulp van haar onvergetelijke moeder, Koningin Emma. Deze vrouw, die waarlijk een Moeder des Vaderlands is, werd 31 Augustus 70 jaar. Zij heeft de leeftijd der ster ken bereikt. Het leven is wreed geweest voor Haar in deze 70 jaren. Hoeveel heeft Zij moeten doormaken in Haar persoonlijk leven en in dat van Staatshoofd. Kort na Haar geboorte reeds werd Zij gesteld voor de Koninklijke positie. De plicht stond aan de drempel van Haar leven. Maar Zij was waarlijk een Koningin door Gods genade. Waarlijk Koningin bij de gra tie Gods, zoals ieder Konink lijk Besluit begint. Op Haar zeventigste verjaardag is Prinses Wilhelmina niet meer op de troon van het Konink rijk. Een Dochter van de gro te Vrouw heeft Haar plaats ingenomen. Maar steeds onderhoudt Zij de band met Haar volk. Geen staatszaken meer weliswaar, waarover Haar welluidende stem voorlicht, maar Zij blijft ons vermanen tot bezinning, bezinning tot een beter leven. Een vermaning die voorkomt uit Haar groot geloof. Een ge loof dat de wereld juist thans behoeft, in deze verbijsteren de tijd. DE CENTRALE COMMIS SIE VOOR DE KANKER BESTRIJDING. Overziet men hetgeen Jat tot op heden op het gebied der kan kerbestrijding is verricht, dan mist men een landelijk plan van organisatie. Het is o.m. ter bevor dering van een doelmatige lande lijke organisatie, dat door de mi_ nister van Sociale Zaken een Centrale Commissie voor de kan kerbestrijding is ingesteld, welke haar arbeid in het najaar van 1949 begon. In deze commissie, welke onder voorzitterschap van de Staatssecretaris van Sociale Zaken (Volksgezondheid) staat, hebben zitting de voorzitter van de Gezondheidsraad, een verte genwoordiger van de geneeskun dig hoofdinspecteur v. d. Volks gezondheid, een vertegenwoordi ger van elk der 4 geneeskundige faculteiten, een vertegenwoordiger van het Nederlands Kankerinsti. tuut en een van het Rotterdams Radio-Therapeutisch Instituut, de Directeur van het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde en 'n vertegenwoordiger van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschap pij tot bevordering der genees kunst. Deze commissie heeft o.a. ook tot taak het verdelen van de beschikbaar komende gelden en het is dan ook verheugend, dat de Stichting „Het Koningin Wil- helminafonds" ditzelfde college heeft benoemd tot haar Commis sie van Advies. Bij 't uitbrengen van advies aan de Stichting over de besteding der gelden is der halve niet wederom een nieuw college ingeschakeld, doch werd door de benoeming van de Cen trale Kankercommissie tot Com missie van Advies de nodige co ördinatie gewaarborgd. HET KONINGIN WILHELMINAFONDS. De Stichting van het Koningin Wilhelminafonds als nationaal huldeblijk van het Nederlandse volk ter gelegenheid van het 50- jarig regeringsjubileum der Konin gin in 1948 is een belangrijke mijl paal in de geschiedenis van de kankerbestrijding geweest. Een oprichtingskapitaal van 2.000.000 gulden werd bijeengebracht met als doel„de werkzaamheid van het Nederlandse volk en deszelfs overheid op het gebied der kan kerbestrijding te bevorderen en te steunen. Zij tracht dit doel te be„ reiken door het verlenen van fi nanciële steun aan instellingen, oganisaties of personen, die zich, hetzij met het onderzoek naar de oorzaken, hetzij met de daadwer kelijke bestrijding van kanker be zig houden. Samen met t reeds hiervoor genoemde Nederlandse Kankerinstituut voert de vereni ging „Koningin Wilhelminafonds" de fondsenwerving. Gaf Koningin Emma haar naam aan de tuberculosebestrijding, de naam van Koningin Wilhelmina zal voortaan in één adem ge noemd worden met de kankerbe strijding. Gzïnspireerd door een konink lijk voorbeeld wordt thans met kracht aan verdere versterking van het fonds gewekt. Zeker, eea beginkapitaal van twee millioeri gulden is heel mooi, maar zoals uit het voorgaande wel geblekea is, zijn er voor een doelmatige kankerbestrijding vele, zeer vele millioenen nodig. Naast hetgeea de overheid kan doen, moet daar., om een beroep gedaan worden op het Nederlandse volk. Dat dit be roep weerklank vindt, blijkt wel! uit het feit, dat de Vereniging Koningin Wilhelminafonds thans reeds over 742 plaatselijke afde lingen en contactpersonen kan be schikken. Reeds 585 gemeenten hebben zich bereid verklaard een vaste contributie van Yi cent per inwoner te geven. Ook van on dernemerszijde wordt steun onder vonden. Zo gaf de Koninklijke Shell bij haar 60-jaxig jubileum het waarlijk vorstelijk bedrag van vijfhonderdduizend gulden voor de kankerbestrijding. Daarnaast echter is ook de kleinste gift wel kom. Op velerlei wijzen blijkt de bevolking inderdaad mede te le ven. Voetbalwedstrijden, bridge- en klaverjastournooien, collectes op Van 8 tot 17 September. Voor het eerst na de be vrijding zal er in Noord-Bra bant een grote Najaarsbeurs voor de Vrouw worden ge houden. Deze Najaarsbeurs wordt georganiseerd te Breda onder auspiciën van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen van 8 tot en met 17 September a.s. in de zalen van „Concordia" met aanslui tend Paviljoen. In het comi té hebben zitting bestuursle den van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen afd. Breda, van de Bredase Mid denstandsvereniging en van de V.V.V. „Breda-Voor uit die allen hun medewerking verlenen. Ook van gemeente wege ondervinden de organi satoren de grootst mogelijke medewerking en de burge meester, Mr. dr. Claudius Prinsen, heeft zich bereid verklaard de Beurs op 8 Sep tember a.s. officiëel te ope nen. De organisator van de Bre- 1950, de dase Najaa— seerd ten bate van het fonds. De N.C.R.V. oogstte groot succes met de „Haak-In" actie voor de kankerbestrijding. Zo zouden nog vele voorbeelden genoemd kun nen worden in elk geval is wel gebleken dat de vereniging met recht een NATIONALE vereni ging genoemd kan worden, te, meer nog, daar in het bestuur alle geestelijke en maatschappelijke stromingen vertegenwoordigd zijn en in de beste verstandhouding samen de strijd aangebonden heb ben tegen deze volksvijand, de kanker. Is nu ook niet elk lid van onze bevolking verplicht zijn bijdrage te leveren, straks in de collecte bus of anders op gironummer 26000 van het Koningin Wilhel minafonds te Amsterdam. De collecte voor het Wil helmina Kankerfonds zal in onze gemeente plaats hebben op Zaterdag en Zondag a.s. 2 en 3 September. De werving van vaste leden zal in November a.s. in onze plaats geschieden. Heemstede, heeft op een pers conferentie enkele bijzondei - heden verteld over dit evene ment voor de Brabantse, spe ciaal de West-Brabantse huis vrouw. Men streeft er niet al leen naar de beurs zakelijk aantrekkelijk te maken, maar men tracht ook een prettige sfeer te scheppen voor de be zoeksters door diverse vormen van amusement, als muziek, conférence, film-voorstellin gen, grote en kleine prijzen, enz. Eén van de zaken waarbij het mes aan twee kanten snijdt, is ongetwijfeld de modeshow. Deze wordt ge houden door M. J. Witte- veen's Mode-magazijnen te Breda, in samenwerking met de specialiste op dit ge bied, Mevr. Hans Smit te Amsterdam. De show wordt vior maal per dag gegeven, twfee maal 's middags en twee maal 's avonds; mocht blijken dat er ook 's mor gens voldoende belangstel ling voor bestaat, dan wordt er nog 'n show ingelast. Daar komt nog iets bij: veelal wordt door de klant geuit dat er bij zo'n gelegenheid alleen luxe wordt vertoond en dan alleen nog voor slanke figuren. Aan allebei deze bezwaren wordt tege moet gekomen, want men verzekerde ons dat er keu ze zou zijn „voor de een voudigste beurs en voor de meest verfijnde smaak" en anderzijds zullen de man nequins ook grote maten dragen, van 44 tot 46. Voeg daar nog bij dat de mode show muzikaal zal ingeleid en begeleid worden door de pianist J. van Ake, dan kun nen de dames wel bevroe den dat ze één van de grote attracties van de Bredase Najaarsbeurs zal worden. Dit is natuurlijk niet alles. De Beurs beoogt op de aller eerste plaats de consument op een prettige wijze nader in contact te brengen met de producent of verkoper, die be last is met de verkoop van de geëxposeerde artikelen. Zo wel de Bredase winkelstand als de grote landelijke fabrie ken zijn goed vertegenwoor digd, zodat het Bredase „Con cordia" een lusthof zal wor den voor de huisvrouw. Bak- en kookdemonstraties zijn natuurlijk onontbeerlijk; diverse plaatselijke en lande lijke firma's zullen hun pro ducten dan ook exposeren en demonstreren. Een unieke demonstratie is het met de hand bedrukken van wand kleden door de heren Gras Heyen en Ulco Kooistra; dezep hebben na zorgvuldig experi menteren in het Franse stadje Les Baux aan de Middelland se Zee, met stoffen en verf, de eerste wandversiering in linoleumdruk in ons land ge bracht. De sierkunstenaar in glaswerk, de heer J. Huigens te Rotterdam, zal dagelijks op de Beurs een proeve van zijn talent op het gebied van glas blazen geven. Tenslotte heb ben ook voedsel-, huishoude lijke en gezinsvoorlichting n plaats op de Beurs gevonden, waar de huisvrouwen vele waardevolle wenken kunnen ontvangen. Het amusement wordt ver zorgd door de bekende radio conferencier Daan Hooykaas, die op velerlei wijzen ver strooiing zal brengen; boven dien is er een beurs-orkest o.l.v. Bas Meegdes. Prijzen zijn er vele te win nen, de gehele dag door, want men zei ons dat er geen on derscheid zal gemaakt worden tussen morgen, middag en avond. Elke 500ste bezoekster heeft kans op een grote of kleine "prijs; onder de grote zijn b.v. een salon- en een huiskamer-ameublement, een damesfiets, radio, stofzuiger enz., kleine prijzen zijn er honderden. En zo zouden we kunnen doorgaan met het opnoemen van de talloze nuttige en aan gename zaken die de Bredase Najaarsbeurs voor de Vrouw 1950 belooft te brengen; wat dit „voor de vrouw" betreft, men beweerde dat de mannen er zich even goed thuis zullen voelen. Mocht dit niet zo zijn, dan is er vanzelfsprekend nog een restaurant, waar de echt genoot desnoods op vrouwlief kan gaan zitten wachten! Wie dus tussen 8 en 17 Sep tember een dagje uit wil, kan deze Beurs in haar gedachten houden, waar de beloften die de Brabantse vrouw gedaan zijn ingelost zuilen worden HALF MILLIOEN BEZOEKERS OP AVIFAUNA. Zondagmiddag wandelde mej. C. J. v. d. Berg uit Den Haag met haar verloofde voorbij het struisvogelkamp op Avifauna, toen zij hoorde omroepen, dat haar nummer, A. 37015, het half millioenste was. Zij werd naar de bovenzaal van het restaurant ontboden, waar zij werd toegesproken door dé directeur, de heer G. v. d. Brink, die haar een en veloppe met inhoud overhan digde. De heer v. d. Brink merkte op, dat wel weinig mensen verwacht zullen heb ben dat Alphen aan de Rijn een half millioen bezoekers zou trekken voor „Avifauna". De cassière, die het kaartje had verkocht, gaf mej. v. d. Berg een tuil bloemen en ten slotte werd het paar nog een diner aangeboden.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1