HEEMKUNDE Jaarverslag 0-e <£anQ-itKaatse. ic&utteKó met geweer en handboog DeChinese Papegaai op dit Blad DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1950 van de Culturels Vereniging „ONSENOORT" DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. Carbovit beschermt leven en gezondheid FEUILLETON (Wordt vervolgd). Abonneert U VER- VOOR HEEMKUNDE „LANGSTRAAT, LAND VAN HEUSDEN EN ALTENA E.O." WAALWIJK. Zaterdagmiddag hield bovenge noemde vereniging een buitendag op het Landgoed „Kraenven dat welwillend ter beschikking was gesteld door de WelEd.Gestrenge Heer Notaris A. Schaap alhier. Het doel van deze buitendag was het populair beoefenen der heemkunde in de uitgebreidste zin. Hetgeen in het heem op dit gebied te beoefenen is, wordt op zo n dag door de leden zelf naar buiten gedragen door enige korte lezingen en besprekingen. Op de ze wijze worden niet alleen diver se heemkundige onderwerpen aan gesneden, doch en dit is het doel behandeld om verder be studeerd te worden in vereni gingsverband, maar ook door de leden der vereniging zelf. Met eigen krachten zijn deze lezingen gehouden, hetgeen slechts dilettantenwerk blijft, en toch is dit de juiste manier ter beoefening en bestudering van de liefde voor het Heem. Op deze wijze zal men trachten deze liefde aan te kwe ken onder de leden, maar ook bij niet-leden en geïnteresseerden. Door vereend samenwerken kan de heemkundegedachte op de goe de manier verbreid worden. De opening geschiedde door de voorzitter, Drs. V. Timmermans, die sprak over het doel en stre ven der vereniging. Dit was de eerste dag in de vrije natuur, waarin meerdere leden zich op heemkundig terrein konden uiten. In de toekomst zullen meerdere dezer dagen worden georgani seerd, waarin diverse onderwer pen zullen worden besproken. De tweede spreker Pater Rij kers, kon niet op deze bijeen komst aanwezig zijn, waardoor dus „Het geologisch overzicht der streek" kwam te vervallen. Hierna kwam de heer G. Cou- wenbergh aan de beurt om zijn lezing te houden over „Brabantse persoonsnamen", waarbij hij de verklaringen gaf. De naamkunde, aldus spr., neemt in de heemkun de een belangrijke plaats in. Her haaldelijk ziet men deze in de toponimie en genealogie voorko men en vraagt men hier naar ver. klaringen. Tot 1811 zijn er vele gissingen naar namen van perso nen en zeker naar hun oorsprong en betekenis, maar toen werd de naam officiëler, door invoering van de bevolkingsregisters door Napoleon. De oudste namen wa ren afkomstig van afleidingen van voornamen of heiligennamen, b.v. Jan-Jansen, Joost-Joosten, Simon- Simons, Piet-Pietersen, enz. De naam naar de vaders werd: Janszoon, dus Jansen, en de naam naar de grootvaders: Jan Willem, Gerritszoon. Namen uit heiligennamen zijn Maas, Ausems, Rijkers, Goossen, Rutten, Arts, Tielman, Heiligers, die uit mans-namen zijn gevormd: die uit vrouwen-namen zijn: Eij- kens, Leijtens, enz. Als afkomstig van plaatsen noemde spr. de na men als van Baal, de Rijt, van Balkom, van Loog en dergelijke. Ook noemde hij namen die be trekking hebben op gehuchten v. d. Assum, van Huiten en v. d. Brekel. Namen in samentrekkingen zijn: Verlinden, Verheijden, Veraa. Naar beroepen zijn de namen overduidelijk, o.a. Bakkers, Smul. ders, Smits, Schilders, enz. De s vóór en achter deze aan duidingen zijn typisch Brabants. Er is in de middeleeuwen een tijd geweest van verlatijning der namen. Zo zien wij een persoon die Smits heette, zijn naam veran deren in Faber. Ook een latijnse uitgang kwam er dikwijls achter, b.v. Grotius voor de Groot, Bol- sius voor Bols. Verder behandelde spreker nog namen die afkomstig waren van familiebetrekkingen, als Voogd, Mombers, Ooms e.cL; van hoeda nigheden als de Wit, de Rijk enz.; van lichaamsdelen of gesteldhe den, als Witlox, Voeten, Lips van dieren, als de Hond, de Leeuw, de Vos van titels, als de Graaf, de Koning, Schoutens, Spapens van karaktertrekken, als: Frijters, Trommels, Soffaerts, Fijneman, Kwaaitaal van kle dingstukken, als de Roos, Tab- bers. Brok, Braspennings. De laat ste kunnen betrekking hebben op uithangtekens. Vervolgens be sprak hij nog namen met betrek king tot het buitenland en de zee vaart. Hierna kreeg de heer J. Toori- ans gelegenheid zijn lezing te ge ven over „Het Gilde en zijn folklore". Hij bracht deze in ver band met de huidige gildedagen, waarin de folklore hoogtij viert. Spr. behandelde het ontstaan der gilden, als religieuze vereniging vanaf de oudheid. Ten tijde der Germanen waren zij reeds vereni gingen om hun goden te eren, hetgeen zij gezamenlijk, als vrije mensen, deden. De naam „Gilde" had reeds de betekenis van „ver bond en offer". In de tijd der ker stening werden de heidense gil den overgenomen, doch zij kre gen een christelijk aanzien. Zij werden beschermer van „Auther en Herd". Zij schutten nu, of be schermen de Kerk, haar eigen dommen en bedienaren. Zij waren dus godsdienstige verenigingen. Later kwam de burgerlijke aard en werden zij verenigingen van vrije poorters, om al hun belan gen te behartigen, zowel van de Kerk als van hun Heer. Daarbij kwam dan ook de bewapening resp. met handboog, kruisboog, hellebaard en geweer. Een groot verschil, aldus spr., moet er gemaakt worden tussen de religieuze gilden, ambachtsgil, den en schutterijen. De namen der gilden duiden op de zeer godsdienstige aard der le den. Zo kennen wij heden nog St. Sebastiaan's, St. Joris', St. Ambrosius', St. Catharina's, St. Barbara's e.d. De godsdienstig heid zien wij uit de plaatsen die zij innamen in de processies en optochten. De kermisdag van he den was vroeger de „Kerkmisse"- dag. Hij behandelde verder nog de teerdagen, het vogelschieten, het koningschieten, alsmede de kleding, die meestal is verant woord in heraldieke kleuren. Zo was het geel-blauw de kleur der Bourgondiërs en het rood-wit die der Lotharingers. Verder de ven dels, banieren, sjerpen, bestuur- deren en maaltijden. Het kostbaarste bezit der gil den, het gildezilver, w.o. gilde keten, patroonsplaat op juweel, papegaai en koningsplaten wer den uitvoerig besproken met be trekking tot de thans nog be staande gilden te Waalwijk: St. Joris, St. Ambrosius en St. Cris- pijn, St. Jan te Kaatsheuvel en St. Ambrosius, St. Hubertus, St. Crispijn te Loonopzand. Hierna volgde nog een bespre king over de trom- en vendeltra dities. De laatste werd nader be schouwd i.v.m. het religieuze doel van het .vendelzwaaien. Elke fi guur duidt een strijden en bidden aan, vandaar dat de vlag wordt beschouwd als „heilig" en deze door elke aanraking met de grond ontheiligd zou worden. Elke fi guur van boven 't hoofd tot aan de voeten wordt zowel rechts als links tweemaal gezwaaid. De die pere inhoud van dit eeuwenoude gebruik spreekt voor ons 'n dui. delijke taal, een christelijke taal, gaaf en mooi. Tijdens de pauze volgde een demonstratie in 't vendelzwaaien Als laatste spreker behandelde de heer F. v. Oostrum „De plant in het volksleven". Hij bracht de plant in verband met het volks geloof, vanaf de heidense tijd tot heden. Vele plant- en boomna men zijn dubbele namen, welke bijna altijd bestaan uit een dui velse en een heilige naam. Men heeft voor het Handekenskruid, een orcfhideesoort, de naam Dui- velshand en Mariahand. Door overleveringen zijn veel duivels namen gebleven, doordat vele planten giften of sappen bevatten alsmede brandhareti of doornen bezitten. Zo noemde spr. voor de brandnetel de Duivelstong, de bosrank, als woekerplant de Dui- velswijngaard. Vele namen, die spreker ver klaarde, staan in verband met hegsen en Joden. Terwijl vele hun naam aan Maria danken, zijn er ook veel die aan O. L. Heer her inneren, b.v. de Ereprijs, met zijn kleine blauwe bloempjes wordt genoemd O. L. Vrouwe- of Ma- riaoogjes. Het St. Janskruid heet te O. L. Heer, of Jezusbloed. De heilige boom, de eik, was ook een gevloekte boom, terwijl de els en de wilg steeds gevloekt waren. De els vertoont na afhak king een bloedrode kleur, de wilg draagt wel bloemen, doch geen vruchten. Als echte planten die de „plant- lore" vertolken, noemde spr. de varens en zwammen, waaromheen vele verhalen zijn geweven. Naast deze vergelijking speelt ook de signatuursleer in de plantlore een grote rol. Vroeger dacht men met het goud-gele sap der stinkende gou we goud te kunnen maken, van daar de naam. Het longkruid (bladvorm) werd gebruikt voor longziekte. Zo ook 't leverkruid. Enige verhalen betreffende het riet, de eik en biezen werden be. handeld, waarna de voorzitter 't woord nam. De heer Timmermans sloot de ze bijeenkomst, die zeer geslaagd mag heten, met de hoop uit te spreken, dat meerdere van deze dagen zullen worden gehouden, om de zelfwerkzaamheid der le den aan te kweken en te bereiken dat meer leden de lezingen en de excursies zullen bijwonen. Ge tracht zal worden op deze manier „elck wat wils" te geven in het zeer uitgebreide programma van de heemkunde. J. TOORIANS Fzn. Gesterkt en bemoedigd door het succes, dat de culturele vereniging Onsenoort in het eerste jaar van haar bestaan mocht oogsten, is zij er, na gedegen voorbereiding in de zomermaanden, in geslaagd met een programma van goed ge halte het tweede jaar van haar bestaan in te gaan. Veel werk moest worden verzet. Doch bij de aanvang van het zeizoen 1949- 1950 mocht men een verheugende groei van het aantal leden consta teren. Mede daardoor was de ver eniging in staat meer dan spre kers alleen te engageren. Het seizoen werd geopend op Zondag 23 October met het op treden van het tot ver in het bui. tenland bekende knapenkoor: „De St. Jozefzangertjes" uit Helmond. Onder de bekwame, leiding van de heer Driessen, die de nodige (soms overvloedige) toelichting gaf, vertoonden zij met hun glas heldere stemmen, feilloos toontref- fen en gevoel voor rhytme, soms verbluffende staaltjes van hun kunnen. Het gedeelte, gewijd aan het onvolprezen Gregoriaans, had meer het karakter van een demon stratie dan van een concert. Ook middeleeuwse polyphone muziek werd vlekkeloos uitgevoerd, ter wijl bekende oud-Nederlandse volksliederen het programma be sloten. Ook het folkloristische element was betrokken in hun op treden. Sierlijke volksdansen met beurtelings eenvoudige of inge wikkelde figuren, werden achter eenvolgens op fijnzinnige of ko mische wijze, maar altijd met vol. Ie overgave, gedanst. Een avond die veel belangstelling trok en de ze ook ten volle verdiende. Een groot aantal bezoekers trok op Zondag 20 November de veel besproken voordracht van Dr. W. Theunissen, die grote pe rioden uit het christelijke Westen confronteerde met de hoogtepun ten van de geschiedenis uit het christelijke Oosten, waarbij de actuele problemen en spanningen boeiend en zeker oorspronkelijk werden belicht. Ruslandhet grote raadsel, oorsprong, werk zaamheid en invloed van 't com munisme werd sterk belicht. Prachtige gramofoonplaten om. lijstten het geheel. Pieter van der Meer, voor de vereniging reeds een oude beken de, had aanvankelijk een aan dachtig gehoor. Helaas werd zijn voordracht over Leon Bloy tegen de verwachting in, geen hoogte punt. Wel bleek hij weer een spreker met fijnzinnige gaven om zijn hoorders iets mee te geven. Mogelijk schuilde de fout in de keuze van het onderwerp, dat de leden weinig aansprak. Waar schijnlijk is de lichte onvoldaan heid te wijten aan de vermoeid heid, over hem gekomen na zijn grote tournée in België. Spreker was enigszins geagiteerd. Ook het feit dat hij zonder pauze en in haast alles afwerkte, droeg niet bij tot het welslagen van deze avond. Wat te zeggen over vijf eeu wen middeleeuwse kunst, voorge dragen door de conservator van het Aartsbisschoppelijk Museum Dr. D. Bouvy Het feit dat Dr. Bouvy door lezingen en publica ties steeds meer de aandacht trekt, was voor de vereniging een gerede aanleiding hem op haar agenda te plaatsen. Aanvankelijk beloofde zijn betoog uitermate boeiend te worden. Doch de be perkingen, die spreker zich ter elfder ure had opgelegd om slechts de Noordelijke Nederlanden van dit tijdperk in zijn betoog te be trekken, daarbij gevoegd de po gingen die hij in het werk stelde om zich toch maar begrijpelijk en populair uit te drukken, schaad den in ernstige mate het boeiende van zijn voordracht, die vei viel in herhaling. Ongetwijfeld toonde hij zich meester van zijn Mof, doch het enthousiasme waarmede hij zijn prachtig werk aan ge noemd museum verricht, kon hij niet laten doorklinken in zijn voordracht, waardoor hij de aan dacht van zijn toehoorders niet geboeid kon houden. De vereni ging betreurt ten zeerste dit on verwacht verloop en zou niet gaarne zien dat hiermede een precedent geschapen is cm geen besprekingen over kunst te laten houden. Door onvoorziene omstandig heden, geheel liggend buiten de schuld van de vereniging, alsmede door het feit dat van overheids wege geen toestemming vterleend werd de datum te verschuiven naar de volgende Zondag, moest het optreden van het prachtig musicerend kamerensemble van het Brabants Orkest plaats heb ben op 'n avond in de week. Vooral hierdoor was het aantal toehoorders gering, welk feit zfeer te betreuren viel. Velen waren ongetwijfeld verhinderd. Maar als zo dikwijls hadden de wegblijvers ongelijk. Wat het orkest ons die avond geboden heeft was werke lijk sublifem. De toehoorders mochten het genot smaken een voortreffelijk op elkaar ingespeeld ensemble van ware kunste naars aan het werk te zien. Het enthousiasme en de werkelijke overgave waarmede de prachtige werken van Schubfert, Danzig en Mozart ten gehore werden ge bracht, maakten deze avond tot Kees Knip bedacht zich niet lang, greep een mooi fototoe stel dat vlak naast hem lag, stond op en hing het om zijn schouder. „Stuur de rekening maar naar meneer Brom van Bas Brom's Blad", zei hij tegen de winkelier, die op het lawaai was komen toesnellen en met open mond en wringende handen naar de schade in zijn etalage stond te kijken. Toen stapte Kees Knip uit de win kelkast, greep zijn motorfiets en baande zich een weg door de toegestroomde voorbijgan gers. Vlug sprong hij op zijn motor en vloog weer weg. Hij stopte bij het politie-bureau en stoof de kamer van com missaris Grijpgraag binnen, die met de handen in 't haar woelde en met een boos ge zicht de rapporten over de drie bankovervallen zat te lezen. „Commissaris!" riep Kees Knip, „ik weet waar de rovers zitten en waar zij het gesto len goud hebben verborgen! U moet 'n paar agenten mee sturen! Maar vlug, commissa ris, vóór ze weg zijn! Koppie Kopij wacht op ze!" „Wie is Koppie Kopij?" vroeg de commissaris, „is dat één van de rovers?" „Eén van de rovers?" Dat is de man die ze gevonden heeft! Dat is de knapste speurder van de hele stad, commissaris! Daar kunnen Uw mannen nog wat van leren, commissaris! Maar maakt U nu voort, commissaris, anders komen we te laat!" Commissaris Grijpgraag wil de eerst kwaad worden, maar hij begreep dat er haast bij was en nam de telefoon. bij voedselvergiftiging en allerlei maag- en ingewandbezwaren, alsmede diarrhee, misselijkheid, opgeblazen gevoel enz. Carbovit is volkomen onschadelijke absorbtie- kool in dragée-vorm, zodat de mond bij het innemen ervan niet zwart wordt. Veilig altijd Carbovit in huis te hebben. Safety first. Flacon 1 gld. Doos 40 ct< een hoogtepunt in het seizoen. Een onvergetelijke avond ook, werd ons geboden door Rien Nout, Cees Griffioen en Tilly van der Werff, die declameerden en zon gen over het lijden des Heren. Het gezelschap toonde zich, zijn idealen om als moderne ministre- len de gids te zijn van allen die heimwee hebben naar de schoon heid, waardig. Uit hun voordracht en zang snikte ontroering doch straalde ook moedige levensdurf. Wij mochten genieten van prach- tigte stiloverwegende poëzie, vro me volksverhalen over 's Heren lijden en in eenvoud aangrijpende zang. Beter slot van een seizoen is nauwelijks denkbaar. Dit over de culturele uitingen der vereni ging- Ten slotte. De Culturele Ver eniging Onsenoort heeft gedurende de twee jaren van haar bestaan bewezen levensvatbaarheid te be zitten. Zij zal ook in de toekomst steeds haar beste krachten geven om in 'n werkelijk gevoelde be hoefte naar hoger leven, zinvol- led ontspanning en kunstgenot, te voldoen. Moeilijkheden en wan begrip zal zij niet onderschatten, doch trachten te overwinnen. Te weinig nog kent men haar doel en streven. Te wéinig nog is men zich bewust van de waarheden die zij nastreeft. Gij die wij als onze vaste en trouwe bezoekers leerden kennen, propageert ons werk 1 Immers, door een groter ledenaantal kunnen wij «le pro gramma's steeds beter verzorgen. Vol vertrouwen gaan wij het dër- de jaar van ons bestaan in. Reeds is er veel werk verzet om bec nieuwe seizoen mooi en aantrek kelijk te maken. In het komende programma hebben wij, geleid door de opgedane ervaring van het vorig seizoen, alles vermeden wat boven of buiten interesse of begrip der leden ligt. Reeds staat vast de opening door Dr. Mel- chior over zijn tocht naar Afrika. Het Brabants Orkest, Henk Schaer met z'n Advent- en Kerstgedachte, terwijl Drs. Jean Eyckeler het ko mend sfeizoen zal sluiten. Mogen velen zich ook dit jaar wederom laten inschrijven voor het komen de winterseizoen en zich verze keren van een kostbare en leer- volle avond. Zondag 28 Aug. kwam het be stuur van de L.S.B. in vergade ring bijeen in café Siegers te Nieuwkuijk. Alle verenigingen, behalve St. Jan te Kaatsheuvel waren present. De aanvang van het concours op Zondag 3 September werd be paald op 1 uur. Na 11 uur v.m mag geen schot meer op een der banen worden gelost. Daar Nieuwkuijk niet over vol doende materiaal beschikt, zegde Heusden toe voor de wippen zorg te zullen dragen. De prijzenaan- koop voor de personele baan zal geschieden door Nieuwkuijk zelf, bijgestaan door de heer J. Ver boord uit Vlijmen. De bomen zullen Vrijdagavond gecontroleerd worden door W. de Kort en G. van Keulen (wegens nalatigheid der schietcommissie, die haar ver, plichtingen bij de andere concour sen niet is nagekomen).. Verder kwam ter sprake de persoonlijke kampioenschappen. Besloten werd om hiervoor 10 prijzen in natura beschikbaar te stellen. Hiervoor werd W. de Kort aangewezen en werd hem G. van Keulen toegevoegd. De wisselbekerprijs zal omstre den worden op de vaste boom. VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 71) „Delaney herhaalde de com missaris. „Ontegenzeggelijk" antwoordde Chan. ,,U hebt de waarde van mijn toespraak in twijfel getrok ken tegenover het woord van P. J. Madden. Verheugd u te zeg gen dat deze toestand niet is voorgekomen. Dit is niet P. J. Madden. Zijn naam is Jerry De laney". Bob Eden was stil binnen ge komen door de patiodeur. „Mooi werk, Charlie", zei hij. Je bent er achter. Maar hoe ter wereld heb je dat gesnapt „Niet lang geleden", antwoord de Chan, schiet ik revolver uit zijn greep. Merk op, verband om zijn hand, noteer, het is de linker. Eens, in deze kamer, vertelde ik u, dat Delaney links was." Door de open deur, achter Bob, kwam een grote, forse, maar ver moeid uitziende man. Een van zijn armen hing in een doek en zijn gezicht was bleek onder een baardgroei van tien dagen. Maar hij dwong eerbied af door zijn houding: hij stond daar, als een toren van graniet, al was zijn grijze pak nu lelijk gehavend. Somber keek hij Delaney aan. „Nu, Jerry", zei hij, „je bent goed in je rol. Maar dat hebben ze mij altijd gezegd de lui, die je bij Mc Guire ontmoet hebben. Ja werkelijk heel goed. Zoals je daar staat in mijn huis, met mijn kleren aan, lijk je meer op me dan ik zelf." HOOFDSTUK XXII. DE WEG NAAR ELDORADO. De man bij de deur kwam ver der de kamer in en keek nieuws gierig rond. Zijn oog viel op Thorn. „Zo, Martin", zei hij, „ik heb je gewaarschuwd dat het niet luk ken zou. Wie van de heren is de commissaris Cox kwam naar voren. „Ik, meneer. U bent zeker P. J. Mad den Madden knikte. „Ik geloof het wel, ik heb het altijd gedacht. We telefoneerden om de politie op een ranch aan de weg en er werd ons gezegd dat u hier was. We heb. ben dus nog iemand voor uw ver zameling meegebracht." Hij wees naar de deur waardoor nu Holley binnen kwam hij had Slappe Flip vast aan een arm. Maydorf's handen waren op zijn rug vast gebonden. Paula en Evelyn kwa men ook binnen. „Doe deze nieuwe gast van Delaney ook de handboeien maar aan, commissaris", opperde Mad den. „En dan zal ik een lijstje van aanklachten indienen tegen dit groepje, dat ze wel een poosje rustig houden zal". „Zeker. meneer Madden", stemde de commissaris toe. Toen hij naar voren kwam, hield Chan hem tegen. „Eén minuut. U hebt parel snoer „O ja, goed zo", antwoord de Cox. Hij gaf Chan de paarlen en deze legde ze in Maddens hand. „Ten volle bewust, dat u ze in New-York wilde hebben", merkte hij op, „maar u zult grote vriendelijkheid plegen ze hier in ontvangst te nemen. Ik heb ze ge dragen tot buitenste grens van hedendaagse uithoudingsvermo gen. Kwitantie wanneer het u schikt. Dank u." Madden glimlachte. „Best, ik neem ze aan." Hij stak het snoer in zijn zak. „U bent zeker meneer Chan. Bob Eden heeft me onder, weg over u gesproken. Ik ben heel blij, dat u hier geweest bent". „Gelukkig u te dienen", boog Chan. De commissaris draaide zich om. „Ziezo, meneer. De aan klacht is zeker poging tot dief stal „En nog heel wat meer", voeg de Madden er bij, „waaronder ook poging tot moord met voor bedachte rade." Hij wees op zijn verbonden arm. „Ik zal u alles zo vlug mo gelijk vertellen, maar ik ga er bij zitten." Hij ging naar zijn schrijf tafel. „Ik ben wat zwak ik heb het niet best gehad. U weet al in grote trekken wat er gebeurd is, maar u kent niet de achtergrond, de geschiedenis van de zaak. Ik moet terug gaan naar 'n speel- ruis in de Vier en Veertigste Straat, in New-York. Bent u op de hoogte van New-Yorkse gok kers en hun manieren „Ik ben maar eens in New- York geweest", zei Cox, „en het beviel me er niets." „Dat kan ik me voorstellen, antwoordde Madden. Hij keek om zich heen. „Waar zijn mijn sigaren O hier. Dank je, Dela ney, dat er nog een paar over zijn. Nu, commissaris, tot beter begrip zal ik dan vertellen van een geliefd speelhol van slecht befaamde gokkers en vertrouwden in New-York een hol dat twaalf of vijftien jaar geleden goede zaken deed. Het was des tijds algemeen bekend, dat er in de rijk gemeubileerde huizen waar ze loerden op argeloze buitenlui, bepaalde leden van de club aan gewezen waren om bekende milli- onnairs, als Gould, Vanderbilt en ook mij, uit te beelden. De groot ste zorg werd daaraan besteed portretten van deze mannen wer den bestudeerd zo mogelijk wer den zij zelf nauwkeurig nagegaan, om hun lengte ,bouw, houding en kleding te kunnen nabootsen. Hoe zij hun haar borstelden, wat voor bril zij op hadden, hun bijzondere gewoonten niets was te onbe tekenend om aan hun aandacht te ontsnappen. De prooi, die zij op het oog hadden, moest volkomen misleid worden, zodat hij zich in de hoogste kringen waande opge, nomen, en het spel voor eerlijk aanzag". Madden hield even op. „Natuurlijk lukte het werk niet altijd even goed, maar ik had het ongeluk dat Delaney, een gewe zen toneelspeler, zoiets als een kunstenaar was. Beginnend met n oppervlakkige gelijkenis, kwam hij tot een nabootsing van mij, die met de jaren steeds beter werd. Geruchten kwamen mij ter ore, dat ik elke nacht het speel huis van zekere Jack Mc Guire bezocht. Ik zond mijn secretaris, Martin Thorn, op onderzoek uit. Hij berichtte, dat Delaney goede zaken er mee maakte natuur lijk zou hij niet iemand, die mij goed kende, kunnen bedriegen maar hij leek genoeg op mij om lui, die mij alleen van portretten kenden, er in te laten lopen. Ik gaf de zaak in handen van mijn advocaat, en van hem vernam ik dat Delaney onder bedreiging van gearresteerd te worden, toegezegd had er mee op te houden. „En ik geloof dat hij er ook mee ophield in de speelhuizen. Wat daarna gebeurde, kan ik slechts vermoeden, maar ik ge loof dat ik het wel raden kan. Deze beide Maydorfs, Slappe Flip en" met een knikje naar Gamble „zijn broer, die bij de politie bekend staat als „de Pro fessor", dachten alles uit voor de bende van Mc Guire. Zij moeten al lang geleden het plan hebben gevormd om Delaney voor mij te laten optreden bij een bepaalde gelegenheid. Zonder de hulp van mijn secretaris konden zij niets doen, maar zij vonden hem blijk baar bereid. Tenslotte kozen zij de woestijn als geschikte omge ving voor hun onderneming. Dit was een uitmuntende keuze. Ik kom hier zelden weinig mensen komen bij me als ik er ben. Had den ze me maar eenmaal hier, zonder familie, dan was het een voudig. Al wat ze te doen had den, was mij uit de weg te hou den en dan verschijnt P. J. Mad men met zijn secretaris, die in de buurt beter bekend is als hij niemand zal zijn identiteit in twij fel trekken, vooral als hij er net uitziet als zijn portretten." Madden trok in gedachten ver diept aan zijn sigaar. „Al jaren heb ik die zet ver wacht. Ik was van niemand ter wereld bang behalve van De laney. De mogelijke schade, die hij me berokkenen kon, was ont zaglijk. Eens zag ik hem in een restaurant; hij zat me te bestude ren. Nu ze moesten lang wach, ten maar dat soort is geduldig. Veertien dagen geleden kwam ik hier met Thorn en ik voelde dat er iets in de lucht zat. I Mocht het tot een kamp komen tussen Herpt en Baardwijk met een gelijk aanal punten, dan zal een halve partij, d.i. 12 schoten, door 6 schutters worden gelost, die alle 12 na elkaar zullen wor den geschoten, dus eerst de ene en daarna de andere vereniging. Een verzoek van de heer de Kort om niet met de hand op de rug te schieten bij het kampen, werd goedgevonden alleen voor hen die boven de 70 jaar zijn. Voor de anderen werd dit afge wezen, daar er dan aan de kamp geen einde zou komen. De heer de Kort kon zich hiermede vere nigen. Voor deelname aan het con cours werden 74 deelnemers op gegeven en wellicht zal dit getal nog worden overtroffen. Kasteleinsconcous. Hiervoor waren 6 inschrijvin gen binnengekomen. Nieuwkuijk was de hoogste inschrijfster met 50.Bepaald werd dat dit concours gehouden zal worden op 24 September a.s. Voor wat be treft de korpsprijzen, deze zullen, voor zover zij niet geschonken worden, uit de kas van de L.S.B. worden gefinancierd. Ter verga dering werden al drie prijzen be schikbaar gesteld. De heer A. de Kort maakte van de rondvraag gebruik om de taak der schietcommissie te belichten. Hij bracht in herinnering dat de bomen op Vrijdagavond geplaatst moeten zijn opdat genoemde com missie op die dag de gelegenheid heeft om de zaken te controleren, zodat bij een eventueel afkeuren der bomen de organiserende ver eniging de gelegenheid heeft om het euvel te herstellen, waardoor vele narigheden voorkomen kun nen worden. Eveneens kwam de bekercom missie ter sprake. De heer W. de Kort stelde de vraag, waar men zich kon vervoegen wanneer er zich eventuele moeilijkheden zou den voordoen. De heer v. Keulen is het gehele jaar present geweest maar de andere commissieleden, inclusief de leider, hebben het er bij laten zitten. De voorzitter zei dat uiteinde lijk toch alles bij hem terecht kwam. Dit jaar is, aldus de voor zitter, alles goed verlopen en we hopen op het laatste concours geen moeilijkheden te beleven. Op de jaarvergadering, aldus de voorzitter, zal de benoeming van een nieuwe schietcommissie en een bekercommissie aan de orde worden gesteld. Wat verder de schietcommissie betreft, deze zal zich ten volle aan de haar opge dragen taak moeten geven en ge wenst is dat deze heren goede schutters zijn, die zich een objec, tief oordeel kunnen vormen. Hiermede waren allen het eens. De heer A. de Kort verzocht dit gesprokene nu reeds uitdrukkelijk in de notulen op te nemen. De voorzitter vroeg of er acht v dagen voor het laatste concours nog een bestuursvergadering moet worden gehouden. Gezien het feit dat dit een oude traditie is, die dit jaar nogal eens schipbreuk heeft geleden, en op de laatste bestuursvergadering besloten werd om de oude tradities te handha ven, werd besloten hieraan ge volg te geven op Zondag 17 Sep tember in café Siegers. De volgorde van schieten op Zondag 3 September is als volgt 1. St. Joris, Nieuwkuijk; 2. St. Catharina, Herpt 3. St. Blasius Heusden 4. O. L. Vr. Schuts te Elshout 5. St. Jan, Kaatsheuvel: 6. St. Crispijn, Besoijen: 7. Julia na, Vlijmen; 8 St. Ambrosius te Baardwijk.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2