DE LSNGSTEMI Waalwijkse en Langsiraaise Courant QfiUNEN ELSHOUT SPRANG BETERE TEXTIELS! VLIJMEN SPBANC-CAPELtE GAPELLE VAN LÜON-SGHRAUWERS Voor de Indonesië. Grotesftraat 282 WAALWIJK. MHiBattiBaifliMflKMa&e MAANDAG 11 SEPT. 1950 Uitgever VVaalvvijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO Wi HEI ZUIDEN OPGERICHT 1S7S. Bureau* GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 3*. SCHOOLSTRAAT II KAATSHEUVEL TEL. 66. 73e JAARGANG No. 74 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Coutract-adycrtenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Indonesië's nieuwe kabinet zal 't niet gemakkelijk krijgen. De grootste partij, tevens partij van Soe- karno, de P.N.I., zal de oppositie voeren. Door persoonlijk ingrijpen van president Soekarno heeft Natsir zijn kabinet kunnen vormen. De president heeft de P.N.I. (nationalistische partij) op Gambir ontboden, waarop de partij haar eis om binnenlandse zaken te bezet ten, liet vallen. Het nieuwe kabinet is rechts georiënteerd en, zoals Natsir mededeelde, een werk- kabinet. Nu, gewerktzaler wel moeten worden, tiet ku binet staat voor enorme pio- blemen; de economische si tuatie de binnenlandse vei ligheid (Oost-Java, Celebes), de kwestie Ambon, het com munistische gevaar, Nieuw- G Merkwaardig is dat de twee „militaire" .ministers beiden partijloos zijn, n.l. de Sultan en Abdul Halim, merkwaar dig is ook dat een ^deralist (en waarschijnlijk Ambon- nees) Pellanpessy, ministei van voorlichting is geworden. Op het laatste moment werd de minister zonder portefeuil le speciaal belast met de Irian (Nieuw-Guinea) kw<;Stie, Mo hammed Yamin .dl® links georiënteerd is, door Javaanse socialist Marsono Tjokroanimata vervangen. Ook de katholieke minister van landbouw, Kasimo werd op het laatste ogenblik ver bolgens „de Tijd" is tot mi nister van sociale zaken ook een katholiek benoemd, n.l. Hardjadi, dat is ons evenwel niet bekend. Natsir heeft in zijn verkla ring aan de pers blijk gege ven een reëel standpunt te hebben. Hij zei„Ik kan het Inonesische volk niets belo ven. Ik kan slechts aandrin gen op harde arbeid door het gehele volk. Het kabinet is dan ook een werkkabinet en zal minder tijd besteden aan reeepties en partijen, zoals ui het verleden het geval was. Het zal metterdaad populair moeten zijn, d.w.z. niet enkel en alleen bekendheid verwer ven door redevoeringen, doch het volk werkelijk benaderen en leiding geven." Er doen zich bij het be- shouwen van dit kabinet en kele vragen op. Ten eerste Wat zal er met Ambon gebeu ren Met de binnenlandse vei ligheid is de Sultan van Djokja belast en deze sultan is, hoewel vroeger zelf gene- raal-majoor par suite van het KNIL, zeker geen vriend van de Ambonnese militairen. Zijn troepen zijn op Boeroe reeds bezig een vliegveld aan te leggen, waarschijnlijk met de bedoeling van daaruit Am- bon aan te vallen. Ten tweede Nieuw Guinea. Weliswaar werd de minister zonder portefeuille niet direct belast met het vraagstuk Nieuw Guinea, maar het is toch wel duidelijk, dat hij ei iets mee te maken zal krij gen. Misschien heeft Natsir bij de benoeming van een so cialist in die functie rekening gehouden met de politieke verhoudingen in Nederland. Het probleem van de Darui Islam zal waarschijnlijk door dit kabinet voor een groot deel kunnen worden opge lost. Immers, de Mohamme daanse partij, de Masjoemi, bezet belangrijke posten en zal de fanatieke Darul Islam wel op tactische wijze trach ten te benaderen. Uiteraard lopen de doelstellingen van Masjoemi en Darul Islam niet zo ver uiteen. De Darul Islam wenst een Mohammedaanse staat en de Masjoemi wil de Islam als centrale godsdienst in de Indonesische maatschap pij zien. De oppositie in het parle ment zal gevormd worden door de P.N.I., de partij van Soekarno, en waarschijnlijK ook door de communisten. Hier dreigt het gevaar dat de nationalisten in communis tisch vaarwater zullen komen. De P.N.I.-leiders hebben even wel verklaard dat zij Natsir zullen steunen, indien het in het belang van Indonesië is. Hoe de houding van de com munisten zal zijn, kan m®n wel verwachten. Fel anti-Ne derland zullen zij alleen steun geven als het in hun rode kraam te pas komt. Minister Lokollo. Piet Lokollo is de minister van voedselvoorziening en be voorrading van de Republiek der Zuid-Molukken. Hij is met een motorboot door de blok kade rond Ambon gebroken en in Indonesië door vrienden naar Singapore geholpen. Van hier af kwam hij, dank zij zijn Nederlands paspoort, per K.L. M. naar Nederland en meld de zijn aankomst bij H.M. de Koningin. Minister Lokollo vroeg con tact aan met de Nederlandse regering ,maar kreeg hierop geen antwoord. Lokollo heeft heel wat verteld van de ver schrikkingen die Ambon moet doorstaan. De strijdkrachten van Soe karno hebben Boeroe en Ce- ram (beiden tot de republiek der Zuid-Molukken behorend) in het geheel niet zonder slag of stoot bezet. Met verschrik kelijke wreedheden hebben zij getracht het verzet op de eilanden te breken. Wij citeren een artikel van L. Vrooland in Elseviers Weekblad: De eerste landing op Boeroe werd afgeslagen, evenals de tweede, drie dagen later. Na de derde landing verzocht de APRIS-commandant om on derhandelingen over het be graven van de doden en het wegvoeren van de gewonden. Vier Ainbonnezen begaven zich aan boord van de „Radja •Wali" en werden vastgehou den als gijzelaars. Twee dagen ijialer toen de vierde en defi nitieve aanval kwam, werden 'deze vier gijzelaars gedwon gen voorop te lopen naar het fort Namlea; ze werden ge dood door het vuur van hun makkers. Het enige wat de A.P.R.I.S. met deze gewelddaden be reikt is, dat de Ambonnezen nog verbetener zullen strijden tegen de dreigende overheer sing. De A.P.R.I.S.-eenheden op Boeroe en Ceram hebben dan ook geen minuut rust. Vanuit de bergen en wouden doen de fanatieke Ambonne zen hun guerilla-aanvallen op de vijand. De A.P.R.I.S.-troe- pen zijn dan ook op de eilan den niet verder gekomen dan één bezette plaats op Boeroe en vier op Ceram. Verder wagen zij zich niet. De Ambonnezen vechten voor hun vrijheid, maar Ne derland is nog steeds niet van plan hun ook maar enige steun te verlenen. S. WERKTUIGENCOöPERATIE. De pas opgerichte werktuigen coöperatie, welke tot stand is ge komen op initiatief van de NCB, in samenwerking met de CAV, hield Vrijdagavond een vergade ring in café P. Klerkx. Op deze vergadering werd een bestuur ge kozen, waarin zitting hebben: H. Brok, voorzitter; J. Muskens, se- cretaris-penn., en commissarissen J. v. Drunen, G. v. Huiten en J. Klerkx. De vereniging telt thans reeds 35 leden. Besloten werd om voorlopig de volgende machines en werktuigen aan te schaffen Een aardappelstomer, een aard appelrooier, een aardappelpoter, een aardappelsorteerder, een vo rentrekker, een kunstmestzaaier, een zaaimachine, 5 opzetstukken voor sylo's, een kantensnijder, een vatspuit, een wentelploeg. De gehele agenda kon op deze avond niet worden afgewerkt. A.s. Dinsdag 12 Sept. des avonds om 8 uur zal opnieuw vergaderd worden, ditmaal in café Gezusters Klerkx te Elshout. HANDBOOG. Op Zondag 10 Sept. kwam de Handboogvereniging in verga dering bijeen. De voorzitter open de deze bijeenkomst en heette al len van harte welkom. De secre taris las de notulen voor, die on veranderd werden goedgekeurd. Een afschrift van een schrijven werd voorgelezen, dat verzonden is aan een tweetal ieden, die in gebreke bleven hun verplichtingen na te komen. Hierover is veel ge discussieerd. Besloten werd een vervolgschrijven aan bedoelde le den te richten, waarin hen acht dagen tijd wordt gegeven voor 'n afdoend antwoord, en anders royement toe te passen. Daartegenover meldden zich twee nieuwe leden, die werden aangenomen, n.l. Tausch en C. Veltman. De prijsverschieting heeft plaats op de laatste Zondag van September. Deze zal georga- seerd worden als vorig jaar, met dit verschil dat de prijzen tot een bedrag van 20.— uit de rozen- gelden zullen worden gefinan cierd. Een schrijven was binnengeko men van de Ned. Bond, district 5 over de contributieregeling. Be sloten werd om vóór dit jaar con tributie te betalen voor twee zes tallen en een volgend jaar voor drie zestallen. Hierna volgde sluiting. STATIEDAG O.L.V. SCHUTS. Voor het eerst sinds de hcrin- stallatie van O.L.V. Schuts te Elshout is een aloud gebruik in ere hersteld, n.l. de statiedag of teerdag, volgens folkloristisch ge bruik op 9 Sep., de dag na de ge boortedag van onze Bescherm vrouwe Maria. De dag werd begonnen met een H. Mis voor de overleden gilde- broeders, opgedragen door de Z.Eerw. Heer Pastoor Versteeg, waarbij de gildebroeders in vol ornaat tegenwoordig waren. Na de H. Mis verzamelden de aanwezigen zich in het stamcafé. Te circa 10 uur werd met het schieten begonnen. Hierover kun nen we kort zijn. Er is zeer goed geschoten. Van da ruim 20 schut ters die deelnamen, waren er 7 die 4 en 6 die 3 punten haalden in de vier schoten. Zelfs jeugdige schutters en zij die bijna nooit schieten, werkten zich in de kop groep. Toen in de namiddag met het kampen werd begonnen, kwam de Z.E. Heer Pastoor de bijeenkomst door zijn tegenwoor digheid opluisteren. Na een harde kamp won ten slotte .de heer Fr. van der Wiel de eerste prijs een beeld van de Wonderbare Moeder van Elshout Beschermvrouwe van het gilde. Aan dé gehouden inleiding ont lenen wij Volgens folkloristisch gebruik is de dag na Maria Geboorte, 9 Sept., de statiedag of teerdag van O. L. Vr. Schuts. Zo geldt voor deze dag het gebruik, dat de gil- devaan onder de gildebroeders verpacht wordt. De gildetrom wordt publiek verpacht op de kerkmis- of kermisdag. Ieder jaar kunnen maar op twee dagen leden of gildebroeders worden aange nomen, op de statiedag slechts één, daar er maar één gildevaan is, en dan moet dat lid nog een familielid zijn van een gildebroe- der. Op de kermisdag alleen kan het publiek de gildetrom pachten. U zult dus thans een fout op merken, welke echter met opzet gemaakt is en wel: ten le omdat we voor het a.s. gildefeest actie ve krachten te kort hebben; 2e door onze activiteit meenden we een zodanige belangstelling ge wekt te hebben dat er wellicht aanvragen zouden zijn; 3e omdat we deze verpachting als 'n proef voor de volgende jaren beschou wen. Dan volgt nog een tweede oud gebruik. In vroegere dagen wer den ter belegging van gelden of ter bestrijding van onkosten schapen gehouden. Dit geschiedde zowel door de gildebroeders als door particulieren. Onze schutse, waarvan de folklore pas slechts vier maanden geleden in ere her steld is, staat er financieel niet zo slecht voor. De schuld welke zij heeft, is volkomen verantwoord en gedekt door een subsidie. Hoe eerder we echter van de schuld af zijn, hoe prettiger dit is. Een mooi oud gebruik wordt daarom thans in ere hersteld. Een jong schaapke wordt hiervoor uitge leend, dat geweid moet worden. In het najaar, wanneer het slacht rijp is, wordt het schaap ver kocht. De opbrengst wordt aan gewend voor de uitbreiding en in standhouding van de folklore der schutse. Degenen die n schaapke van O. L. Vrouw willen weiden, kunnen zich daarvoor opgeven. De beschermheer, de E.A. Heer Snels, burgemeester van Drunen, benadrukte deze woorden, de hij vergezeld deed gaan van een aan sporing om voor dit prachtige gilde met hart en ziel te werken, om de oude traditie, die door de kapitein op het tapijt werd ge bracht, zo volledig mogelijk door te voeren en er aan vast te hou den. Een traditie die verwaarloosd is moet, gezien de grote geestelij ke verwording van thans, worden hersteld. Men houdt zijn hart vast als men zijn oor te luisteren legt in deze chaotische tijd. Daarom zal Elshout's Schutse, die in Bra bant een ereplaats inneemt, moe ten worden uitgebouwd en daar om, zo besloot hij Kapitein, houdt aan het idee van schaap- kens weiden vast. Verheugend is het te kunnen melden dat een 10-tal schaapkens konden worden uitgedeeld. Deze zullen, wanneer de tijd daar is, te bestemder plaatse terecht ko men. De gildetrom werd hierna ge pacht door Joh. de Gouw-Klerks. De hoofdman feliciteerde de Gouw met zijn lidmaatschap en hoopte dat hij een goed lid van de schuts zou worden, wat het nieuwe lid onder toepasselijke woorden beloofde te zullen zijn. Te 7 uur kwamen de gildebroe ders, vergezeld van hun vrou wen of verloofden, weer bijeen. Al heel spoedig zat er de stem ming in. Het duo Klerks zorgde direct voor de vrolijke noot door een lied te zingen, wat door hen zelf was gecomponeerd, en dat op de schuts betrekking had. Hierin kon men het gehele leven van de schuts beluisteren. Hierna kreeg de beschermheer de gelegenheid om in het kort enkele woorden tot de gildebroe ders en zusters te richten. Hij fe liciteerde de schuts met haar eer ste statiedag, die, voor zover hij kon constateren, een schitterend verloop had. Zich meer speciaal tot de gildezusters richtend sprak hij de hoop uit dat deze een sti mulans zouden zijn voor hun man nen en toekomstige mannen, want zij kunnen er van overtuigd zijn dat ze bij de schuts goed zijn be waard. Met een geestige kwink slag merkte hij op: wanneer uw mannen wel eens laat thuis ko men denk dan dat ze bij de schuts in veilige handen zijn en dat ze daar hard werken om de Schuts tot grotere bloei te brengen, waar aan gij uw hoognodige steun niet moogt onttrekken. Tot slot spoorde hij de mannen aan om ware leden van de schuts te zijn, de prettige samenwerking te bestendigen en stuk voor stuk propagandisten te zijn voor de goede zaak, de schutse. Hierop volgde een samenspraak tussen de dames de Haan en Boons Dit tweetal kweet zich bijzonder van hun taak. De maaltijd die hierna volgde, was goed verzorgd en hiervan werd een gretig gebruik gemaakt. Met voldoening kan worden teruggezien op deze schitterend geslaagde dag. Tot slot geven we hier de uit slag van de schietwedstrijd. Fr. v. d. Wiel le prijs en te vens koning voor de L.S.B. Vervolgens de namen der prijswinnaars L Verhoeven, Chr. Klerks, Ant. van Logten, A. Gelen, P. van Dommelen, A. Fitters, Joh. Klerks, G. van Keulen, Jos Lommers, J. van der Wiel (vaandrig), A. de Haan, W. Klerks. M. v. d. Wiel, Jo de Gouw, J. Merkx, J. v. d. Wiel, (hoofdman), M. Tausch, E. de Haan, Jos Klerks, J. v. d, Aa, G. v. d. Wiel, J. v. Esch, L. Wolfs, W. Snelders, C. v. d. Aa, G. van Engelen, A. Veltman, C. Klijn. Overzicht van het Bondscon- cours L.S.B. (geweer) vindt men in het volgend nummer. INTREDE Ds. C. STREEFKERK. Voor de Ned. Herv. gemeente van Sprang was het j.l. Zondag een bijzondere dag: na een her derloze periode van sléchts een half jaar mocht zij weer een eigen herder en leraar ontvangen in Ds. C. Streefkerk, overgekomen van Ernst. Na in de voormiddag-gods dienstoefening door Ds. Zonnen- berg van Ooltgensplaat in het ambt te zijn bevestigd en tot zijn werk te zijn ingeleid met 'n pre dikatie over Lukas 14 23, ver bond Ds. Streefkerk zich in de middag-godsdienstoefening aan zijn nieuwe gemeente. Zijn Eer waarde had tot tekst voor zijn intreepredikatie gekozen 2 Corin- thé 4 „Maar wij hebben deze schat in aarden vaten, opdat de uitnemendheid der kracht zij van God en niet uit ons." In zijn voorafspraak wees Z.E. er op dat nu hij voor de eerste maal voor deze gemeente als haar eigen herder en leraar optrad, de indrukken zich vermenigvuldigen, waar alle reden toe is, waar Z.E. pas moest scheiden van een ge meente dié hij 4 jaar onder Gods zegen mocht dienen. Van het be gin af heeft Z.E. zich tot de ge meente van Sprang aangetrokken gevoeld en hij heeft er dan ook nog vrede mee dat hij de kerke- raad kon mededelen dat hij over kwam. In de zekerheid dat de mens voor de ééuwigheid is ge schapen en het eeuwige leven al leen gelegen is in het kennen van de enige waarachtige God en Je zus Christus die Hij gezonden heeft, wil Z.E. hier arbeiden en die schat aanprijzen en onder Gods zegen der blinden ogen openen. In zijn predikatie wijst Ds. Streefkerk op de heerlijkheid en de verantwoordelijkheid van het gezantschap Gods, alsmede op de zwakke krachten en het verheven doel van het ambt van herder en leraar. Met de bede dat de Here moge geven dat hij in Zijn kracht moge wérken, opdat er zegen op zijn arbeid moge gezien worden, en het moge zijn: „niet ons, o Heer, maar Uw Naam alleen zij de ere", besloot Ds. Streefkerk zijn met aandacht gevolgde predikatie. DIAMANTEN KLOOSTERFEEST. Opj Dinsdag 12 Sept. a.s. hoopt de Eerw. Zuster M. Angélique van het Gezelschap van J.M.J. in het Liefdegesticht St. Franciscus Xaverius alhier haar diamanten kloosterfeest te herdenken. Zo een diamanten kloosterfeest, ofschoon dit toch ook niet al te dikwijls voorvalt, al geen zeld zaamheid moge zijn, dan toch'ze ker wel het feit, dat deze zuster van die 60 jaren er 59 in Vlijmen geweest is, daar anders toch en kele verplaatsingen in elk kloos terleven normaal zijn. Bijna 50 jaren heeft Zr. Angé lique in de Vlijmense Bewaar school doorgebracht en heeft zij de meeste Vlijmense kleuters op zien groeien tot jongeman en jong meisje, tot vaders en moeders, zelfs lot opa's en opoe's, want verschillende opa's en opoe's ken nen Zr. Angélique nog vanuit hun kleuterjaren. Wat een geduld heeft zij gehad met al die „ukjes". Hoevelen heb ben aan haar hun eerste opvoe ding en ontwikkeling, vooral op godsdienstig gebied, te danken. Wie thans de moderne Vlij mense bewaarschool of liever ge zegd kleuterschool, want het is werkelijk iets meer dan „bewa ren" dat hier gebeurt, ziet, zal het nog niet zo'n moeilijke taak vinden hier te werken, maar vroe ger, onder moeilijker omstandig heden, toen men nog niet de be schikking had over de diverse hulpmiddelen, enz., was het een grote opoffering bewaarschoolzus- ter te „spelen", want men moest dan kind met de kinderen zijn. Hoe het zij, wij twijfelen er niet aan of het zal Zuster Angé lique op 12 Sept. niet aan bewij zen van belangstelling en sympa thie ontbreken. Nog vele jaren 1 medewerking en de belangstelling van Z.E. en Mevr. kunnen de verenigingen rekenen. Zich richtend tot het hoofd en het personeel der Chr. School zegt Ds. Streefkerk dat men zijn be langstelling in hun werk zal ver staan, daar Z.E. zelf enige jaren bij het onderwijs is werkzaam ge weest. Hij begroet hen als mede arbeiders in de dienst des Heren en wenst hen een rijke zegen toe. Verder richt Ds. Streefkerk zich tot Burgemeester Smit: het verblijdt hem zeer dat de burge meester tegenwoordig is en dat hij zich als hoofd der burgerlijke gemeente wil stellen onder het gezag en de tucht van Gods Woord. Z.E. doet een beroep op de bereidwilligheid tot hulp en steun bij voorkomende gelegenhe den en hoopt dat de Here de burgemeestér tot rijke zegen voor de gemeente mag stellen. Ds. Streefkerk dankt verder zijn zwager, Ds. van Rennes, die zijn familiekring vertegenwoordigt, zéér hartelijk en richt zich ver volgens tot zijn collega, Ds. Mul der, Geref. predikant. Het ver heugt Z.E. dat Ds. Mulder deze dienst bijwoont en in wie hij een collega mag begroeten die veel belangstelling heeft in de gang van zaken in de Herv. Kerk. Ds. Streefkérk spreekt de hoop uit dat zij een groot terrein zullen vinden tot samenwerking in de uitbreiding van Gods Koninkrijk. Tot slot richtte Ds. Streefkerk zich nogmaals in het bijzonder tot zijn nieuwe gemeente en zegt dat het voor hem niet gemakkelijk ge weest is om van zijn vorige ge- méente te scheiden. Met vertrou wen neemt Z.E. de herderstaf in deze gemeente op. Laten wij trachten elkander lief te hebben, zegt Ds., maar wijst er daarbij op dat de liefde van twee kanten moet komen. Dan gaat Z.E. met goed vertrouwen de toekomst te gemoet en Ds. Streefkerk ver zoekt de gemeente hem in het ge bed te dragen, opdat hij een ge trouw uitdeler moge zijn. Pastorie betekent: huis der gemeente: wel nu, wil zé als zodanig gebruiken; komt met Uw vreugde en smart,' de deur staat altijd open, aldus Ds. Streefkerk. der van harte welkom en de ge meente en hoopt dat Z.E. de vruchten van zijn arbeid moge plukken en de gemeente er wel bij mag varen. Als laatste spreker richt ouder ling Jac. Timmermans zich tot de nieuwé herder en leraar om na mens kerkeraad en gemeente een enkel woord te spreken. Toen Ds. de woorden herder en leraar uit sprak welden verschillende ge dachten in zijn hart op. Het is slechts een korte spanne tijds ge weest. tussen het afscheid van Ds. de Bruijn en het ogenblik van thans, waarop wij U als onzé herder en leraar mogen verwel komen. God heeft het wel ge maakt, aldus dhr. Timmermans, ^ijn barmhartigheid en trouw is groot, dies zijn wij verblijd. Vele gemeenten in ons vader land kregen telkens na het uit brengen van een béroep een af wijzende beslissing, daarom ver vult dankbaarheid ons hart, nu II de vrijmoedigheid had de roeping naar Sprang op te volgen. Maar bovenal dankt spr. de Allerhoog ste God, Die het zo heeft willen leiden dat LI tot onze gemeente zijt overgekomen. Spr. hoopt dat weldra stérke banden van gene genheid en trouw Ds. inet de ge meente en de kerkeraad zullen verbinden. Hij hoopt dat de Here bij al de arbeid aan Ds. Zijn kracht en wijsheid moge schen ken om de aan U toevertrouwde gemeente te vertéllen van de rijke Christus en de arme zondaar en Hij LI tot zegen moge stellen voor de gemeente tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk en tot eer van s Heren nooit genoeg volprezen Naam. Op verzoek van ouderling Tim- mérmans zingt de gemeente haar nieuwe herder en leraar staande de zegenbede uit Psalm 134 toe. Na een dankwoord van Ds. Streefkerk voor de tot Z.E. ge richte woorden en voor de zegen bede, gaat Ds. voor in dankge bed, waarna de godsdienstoefening wordt beëindigd. Het ruimé kerkgebouw was in beide diensten tot in alle hoeken gevuld. In zijn toespraak richtte Ds. Streefkerk zich na de predikatie allereerst tot zijn bevestiger, Ds. Zonnenberg, en dankte hem voor zijn woorden ter inleiding. Het verheugde Z.E. dat Ds. Zonnen berg, die een grote plaats in zijn gezinsleven heeft ingenomen, deze dag in dit midden is en voor de wijze waarop hij Ds. heeft be vestigd. Verder dankte Ds. Streeikerk de consulent, Ds. van der Peut van Besoijen, voor zijn bereidwil ligheid de bevestiging af te staan aan Ds. Zonnenberg. Mede na mens de kerkeraad brengt Z.E. Ds. v. d. Peut dank voor de ar beid en de zorg tijdens de vaca ture aan de geméente besteed. Met de kerkeraad kwam Ds. reeds meerdere malen in contact en Z.E. dankte hartelijk voor de vele bewijzen van genegenheid die hij van die zijde reeds mocht ont vangen en zeide dat de kerkeraad zich van zijne genegenheid over tuigd mocht houden. Z.E. heeft geen andere verwachting, dan dat zij in de toekomst mogen samen werken en tesamen mogen zoeken om in het werk des Heren alles te doen tot uitbreiding van het Ko ninkrijk Gods ter plaatse. Ook dankte Ds. Streefkerk de heren Kerkvoogden en Notabelen van harte voor de moéite die zij zich getroost hadden om zijn over komst zo prettig voor te bereiden. Ds. en Mevrouw zijn zeer dank baar voor de wijze waarop hun wensen werden vervuld, meer nog dan zij konden verwachten. Voorts richtte Ds. Streefkerk zich tot de organist en de koster, dié de orde en de wijding van de openbare eredienst mede bevor deren en hoopt dat zij met toe wijding hun werk zullen blijven doen. Mede namens Mevrouw dankte Ds. Streefkerk de verschillende verenigingen voor de vele bloemen en welkomstgroeten bij hun komst in de pastorie ontvangen. Op de De nieuwe herder en leraar wordt hierna als eerste toege sproken door de consulent, Ds. v. d. Peut, die mede namens het Classikaal bestuur en de aanwe zige en niet-aanwezige predikan ten spreekt en zegt dat het voor Sprang heden een bijzondere dag is; maar niet alleen voor de ge meente, ook voor U, aldus Ds. v. d. Peut, nu U staat aan het begin van uw werk in deze gemeente. De consulent is dubbel dankbaty dat hij Ds. Streefkerk hier mag begroeten en hém een welkom mag toeroepen en hij hoopt dat j Ds. met ere de plaats van zijn voorganger in de classis mag in- j nemen, waar men gewend is hui- selijk met elkander om te gaan. Als consulent was dit gelukkig zodat de weken dat Z.E. het con sulentschap moest waarnemen, ge makkelijk te tellen zijn en het »s hem een grote vreugde dat hij de staf aan Us. Streéfkerk mag over geven. De vriendelijkheid en pret tige omgang waarmede de mensen hier de predikant toetreden, zal Ds. wel ondervinden. Stelle God de Here U en uw gezin tot rijke zegen voor de gemeente Sprang en zij al uw stréven er op gericht de Kerk des Heren te bouwen, al dus besluit Ds. v. d. Peut. Ds. v. Rennes bidt de nieuwe dominé toe, dat de hemelse Vader hem genade en kracht moge schenken om in vrede en met vrucht zijn'Wérk te verrichten. Vervolgens spreekt Ds. Mulder namens de Geref. Kerk en noemt het een eer bij het intrede tegen woordig te kunnen zijn. De uit nodiging daartoe van de kerke raad, waarvoor Ds. Mulder dankt, bewijst reeds dat er in de ge meente Sprang een goede ver standhouding heerst. Met de ge meente is Ds. verblijd dat na zo korte tijd de plaats van herder en leraar weer vervuld is en dat Ds. Streefkerk ook staat op de grondslag van Gods onfeilbaar Woord. Ook persoonlijk bidt Ds. Mulder Z.E. Gods zegen toe op zijn arbeid en hoopt dat zij met elkander een goéd contact en sa menwerking mogen vinden. De Here zegene U bij uw .werk tot opbouw der gemeente en tot eer van Hem, aldus Ds. Mulder. Burgemeester Smit zegt dat het gemeentebestuur gaarne gevolg gegeven heeft aan de uitnodiging om bij deze voor het onderdeel Sprang zo bejangrijke gebeurtenis tegenwoordig te zijn. Voor de tot hem gerichte woorden zegt Bur gemeester Smit dank en Z.E.A.^ Verzekert dat de medewerking volgaarne gegeven wordt. Burgemeester Smit spreekt de hoop uit dat onder Ds. presidium het kerkgebouw in zijn oude luister mag worden hersteld. Als burgemeester heet Z.E.A. Ds. Streefkerk en zijn gézin ver- LANDELIJKE RIJVER. „DE MARGRIETRU1TERS". A.s. Zaterdag 16 September zullen de „Margrietruiters", die 24 Juli j.l hun 5-jarig bestaan herdachten, dit feest meer open lijk vieren. Op het verlicht - ter rein bij het raadhuis in Vrijhoeve zullen des avonds te 7 uur de monstraties gegeven worden. Leden en donateurs, maar ook alle belangstellender, in de ruiter sport zullen daar weer eens kun nen genieten van de prestaties van deze kranige ruiters, die on der leiding van hun instructeur de heer J. van Bruchem, de laatste weken weer ernstig geoefend heb ben. Het belooft een gebeurtenis te worden in de ruitersport en wij twijfelen er niet aan of zij zullen bij deze gelegenheid niet alleen hun beste paardje, maar ook hun beste beentje voorzetten, oin weer eens te tonen wat zij alzo in deze vijf jaren bereikt hebben. Wij konden reeds getuige zijn bij de vooroefeningen en zagen daar hun kranige prestaties. C?.- rousselrijden. hindernissprinqen, vrijheidsdressuur, pyramiderijden. een nummer vol sensatie, en meerdere nummers wachten LI. Voor consumptie op elk gebied wordt gezorgd. Luidsprekers zul len er hun stem doen horen en de fanfare Sirena zal haar medewer king verlenen. Het belooft dus 'n mooie avond te worden. De Mar grietruiters rekenen op Uw aller belangstelling, waar ze recht op hebben, en ook op... mooi weer. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij gaarne naar de ad vertenties in dit blad en naar dc reclamebiljetten. Wij hopen dat het een geslaag de avond zal mogen worden en dat niet alleen dc belangstelling groot mag zijn uit de omliggende gemeenten, maar ook uit liet Overmaasse. Wij wensen dfe Margrietruiters een hartelijk succes. Wat men vond of verloor. Bij de opperwachtmeester groepscommandant van de Rijks politie alhier zijn inlichtingen te bekomen omtreo.t de volgende ge vonden en verloren voorwerpen: Gevonden: een tricot dames- vest; bankbiljet van j 50: kinder- portemonnaie met inhoud. Verloren: grijs damesjasje: licht blauw wollen babymutsje: poëzie album: rijbewijs A; bosje sleutels: zilv. armband: kindérwindjack. Wit-Zwart wint. De voetbalveren. Wit-Zwart maakte Zaterdagnamiddag een trip naar St. Maartensdijk, waar voor het nederlaagtournooi ge speeld werd tegen Smerdiek; met 43 werd daarvan gewonnen.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1