|"T DE Wijde Wereld) Waalwijkse en Langstraatse Courant Is Europa al bij voorbaat verloren Gemeenteraad Drunen. KORTE BERICHTEN Verplichte loonsverhoging, controle op prijzen, enz De toelichting der regering Twintig woningen extra voor industrie Binnenkort nieuwe vestiging VRIJDAG 8 SEPTEMBER 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HEI ZUIDEN 73e JAARGANG No. 73 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2 25 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Abonnement OPGERICHT 1S71 Bureaux: GROTESTRAAT 2«5 WAALWIJK TEL. SR. SCHOOLSTRAAT il KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES ..ECHO" In een door de regering uitge geven communiqué is medege deeld dat zij besloten heeft door het College van Rijksbemidde laars een beschikking te doen uit vaardigen waarbij met ingang van de eerste volle loonweek van Sep tember 1950 (dat is voor hen die een maandsalaris ontvangen 1 September) een verhoging van 5% wordt voorgeschreven voor diegenen, die de leeftijd van 23 jaar bereikt hebben, dan wel ge huwd of kostwinner zijn en wier arbeidsverhouding is geregeld in een C.A.O. of bindende loonrege ling. Voor de mannelijke werkne mers, die de leeftijd van 23 jaar hebben bereikt, zal daarbij een minimumverhoging van 4 cent per uur gelden, terwijl aan niemand krachtens deze beschikking een groter loonsverhoging mag wor- den toegestaan dan 180 per jaar. Voor wat betreft de manne lijke en vrouwelijke werknemers beneden 23 jaar en niet gehuwd of kostwinner zijnde, zal de mo gelijkheid worden geopend, om de lonen te verhogen volgens een ge leidelijk opklimmende schaal. Voor die bedrijfstakken, waarin de naleving dezer beschikking tot ernstige economische moeilijkhe den zou leiden, kan door het Col lege van Rijksbemiddelaars, ge hoord de Stichting van de Arbeid en de betrokken partijen, dispen satie worden verleend. Verzoeken om dispensatie moe ten uiterlijk 16 September a.s. bij het College van Rijksbemiddelaars zijn ingediend. Het college beslist omtrent deze verzoeken uiterlijk 15 October a.s. Gedurende de pe riode dat het college nog geen uit spraak heeft gedaan, wordt de verplichting tot het toekennen der loonsverhoging opgeschort. Indien het college het verzoek afwijst, moet de verhoging met terugwer kende kracht worden toegekend. Daarnaast zal door het College van Rijksbemiddelaars een ver gunning worden gegeven om een zelfde loonsverhoging toe te ken nen voor die arbeidsverhoudingen welke niet bij C.A.O. of binden de beschikking zijn geregeld. De positie van het overheids personeel tenslotte zal door de regering afzonderlijk worden ge regeld. KINDERBIJSLAG NOG NIET VERHOOGD. Voor wat betreft de kinderbij slagen en andere uitkeringen krachtens de sociale wetgeving overweegt de regering tevens een verhoging te bevorderen. Het overleg dienaangaande tus— sen de regering en de Stichting van de Arbeid is nog niet geëin digd. - 1 Zo spoedig mogelijk echter zal hieromtrent een beslissing worden genomen. WAAKZAAM T.A.V. PRIJSSTIJGING. De regering, zo blijkt uit het communiqué, heeft geen maatre gelen genomen tot het afkondigen van een zogenaamde „prijsstop", al is zij wel van mening dat be paalde maatregelen op het gebied van de prijzen niet kunnen wor den ontbeerd. In dit verband volgt de rege ring nauwlettend de krachtige prijsstijging, die zich op de inter nationale grondstoffenmarkt voor doet. De consequenties daarvan, zo meent de regering, zullen in gemeenschappelijk overleg tussen de bij de Europese Betalings Unie aangesloten landen onder ogen moeten worden gezien, daar de weerstandskracht en de verdere toekomst van geheel West-Euro pa hierbij in het geding is. Daarnaast staat de regering op het standpunt, dat een inflationis- tische prijsbeweging met kracht moet worden tegengegaan. Zij meent intussen, dat voorshands voor dit laatste niet behoeft te worden gevreesd. De ontwikke ling enerzijds van de geldcircula tie en anderzijds van de goederen voorziening geeft hiertoe geen aanleiding. Niettemin wenst de regering er geen twijfel over te laten bestaan dat zij elke niet-noodzakelijkc prijsverhoging met kracht zal te gengaan. Zij doet daarom allereerst een dringend beroep op alle onderne mers om geen ongemotiveerde prijsverhogingen toe te passen. Zij zal voorts de gang van za ken met betrekking tot het prijs verloop van een aantai voor het levensonderhoud belangrijke arti kelen nauwkeurig onderzoeken en tot de vaststelling van prijsrege lingen overgaan, indien zou blij ken, dat de prijzen zijn verhoogd boven hetgeen kostprijstechnisch verantwoord mag worden geacht Daarnaast zal zij ook in het al gemeen ongemotiveerde prijsver hogingen met behulp van de daar toe beschikbare wettelijke midde len met name de prijsopdrij- vings- en hamsterwet actief tegengaan. In verband hiermede zal aan de economische controle dienst de voor het bovenstaande noodzakelijke omvang worden ge geven. S.E.R. ZAL ADVISEREN. Naast de genoemde aanstonds te nemen maatregelen, is de rege ring bovendien voornemens, ge zien het grote belang van deze aangelegenheid voor het Neder landse sociaal-economische leven, omtrent het gehele vraagstuk der in de naaste toekomst te voeren prijs- en loonpolitiek het advies in te winnen van de Sociaal Eco nomische Raad. CONSEQUENTIE VAN DE INTERNATIONALE SITUATIE. Van het overleg met de Stich ting van de Arbeid zegt de rege ring, dat vooral door de recente internationale spanningen en hun economische consequenties een nieuwe toestand was ontstaan, tengevolge waarvan de regering de wenselijkheid ener verhoging van 5 tot het behoud van recht vaardige sociale verhoudingen moest onderschrijven. Economisch, aldus de regering, is deze sociaal gerechtvaardigde verhoging op den duur slechts houdbaar, indien door 't gehele bedrijfsleven met inspanning van alle krachten wordt gestreefd naar een verdere verhoging van de productie en arbeidsproducti viteit. Men meent verder niet dat deze loonronden nog door andere ge volgd zullen worden, aldus onze zegsman. De regering zal trach ten de „voorsprong", die thans bereikt is, te behouden. Wat de subsidie betreft, heeft de Regering zich gedacht, zo ver nemen wij, te gaan tot een pla fond van 200 millioen gulden; voor de margarine b.v. zal een bedrag van maximaal 85 milli oen worden uitgetrokken. dwarsbomen leerd. heeft hij niet ver- Resoluties in de Veiligheidsraad. Het is weer raak geweest in de Veiligheidsraad. De Rus Jacob Malik heeft in verschÜlende vergaderin- gen opnieuw czn deel van 's raads aanzien te grabbel gegooid. Op de eerste plaats door zijn veto op de Amerikaanse resolutie waarin alle landen verzocht wordt zich van steun aan Noord-Korca tc onthouden, vervolgens door zijn nota waarin Amerika er van be schuldigd wordt een onschuldig Russisch vliegtuig tc hebben neergeschoten en tenslotte door de belachelijke klacht dat de Amerikanen barbaarse bombardementen zouden uitvoeren op burgerlijke Noord-Korcaansc doe len. toelaten, zolang haar republiek niet als lid van de U.N.O. is aan genomen. Van dit onderzoek zal dus ook niet veel terecht komen. Is het wonder als men een beetje schamper wordt wanneer Door zijn veto heeft Malik be wezen dat hij weigert aan de kant van de Verenigde Naties te gaan staan in het Koreaanse contiict. De kans daartoe had hij eerder, door zijn maandenlang wegblij- de Veilighcidsraad gaat? ven, voorbij laten gaan. Nu lijkt deze houding wel erg brutaal, zich op een dergelijke wijze aan de zijde van de aanvaller te plaatsen, maar de heer Malik heeft het zich gemakkelijk ge maakt door de oorlog op Korea te kwalificeren als een burger krijg, begonnen door de Zuid- Koreanen die nu steun ontvangen van de Amerikanen. Een respec tabele vergissing dus van de over grote meerderheid van de Ver enigde Naties, maar dat is geen hindernis voor de Sovjets. Zij roe- het hardst, dus zij hebben gelijk. Desalniettemin zal dit veto wel geen practische gevolgen heb ben, tenminste niet direct. Even als een aanneming van de Amerikaanse resolutie verhinderd zou hebben dat de Noordkoreanen van Chinese en Russische zijde steun ontvangen. Hoe dat kan heeft Malik aangetoond door het incident met het militaire Russi sche vliegtuig. Het was weer het bekende recept: met veel lawaai uitbuiten. De Sovjetbommenwer per immers bevond zich, volgens Malik, 8 km ten Zuiden van een eiland dat 140 km van de Kore aanse kust ligt, was ongewapend, bevond zich op een afstand van 10 km van het Amerikaanse (V. N.) schip en werd aangevallen door elf Amerikaanse jagers. Kan het bruter? Ja zeker, want de Ame rikaanse luchtmacht heeft op bar baarse wijze onverdedigde bur gerlijke doelen in Noord-Korea, zoals ziekenhuizen e.d. gebombar deerd. Dit was een klacht van Noord-Korea die de Sovjet-Unie overnam. De Amerikaanse afge vaardigde bracht duidelijk naar voren dat de luchtmacht van de V.N. alleen militaire doelen bom bardeert en dat de bevolking al tijd tijdig gewaarschuwd wordt. Tenslotte werd de klacht als niet bewezen zijnde verworpen met 9 tegen 1 stem, terwijl Joego-Slavië zich van stemming onthield. Nog meer opwekkend nieuws uit de Verenigde Natiesvorige week heeft de Veiligheidsraad ook een Russische resolutie afgewe zen waarin werd verzocht alle troepen van de V.N. uit Korea terug te trekken. Acht leden stemden tegen, Egypte en Joego- Slavië onthielden zich van stem ming en Malik stemde voor. Dan heeft de Amerikaanse afgevaar digde nog verzocht om een com missie samen te stellen om ter plaatse een onderzoek in te stel len naar aanleiding van de rood- Chinese klacht dat Amerikaanse vliegtuigen een dorp in Mandsjoe- rije zouden hebben gebombar deerd. Maar de communistische Chinese regering heeft bekend ge maakt dat zij geen commissie van de V.N. op haar grondgebied zal We hebben er de laatste tijd re den genoeg toe gehad. Wat is er in de maand Augustus bereikt, toen Jacob Malik voorzitter was? Wij menen ons te herinneren dat men het niet eens tot de volledige opstelling van de agenda heeft gebracht. Daarna is het niet veel beter geworden. Rusland, heeft niet gedaan wat sommigen nog verwacht hadden en is gebleven om zijn obstructiepolitiek met on verminderde kracht voort te zet ten. En men kan niet ontkennen dat het aardig lukt, want het werk van de raad ligt al die tijd al praktisch stil. Nu stelt men zijn hoop maar weer op de alge mene vergadering die binnenkort bijeen komt. Een troost hebben we, de besluiten in Maliks afwe zigheid genomen, met name dat inzake Korea, kunnen zonder al gemene instemming niet meer on gedaan gemaakt worden. Het is dus te begrijpen dat de Sovjet- Unie nu maar liever obstructie voert dan nog eens zich terug te trekken, want dat is een fiasco geworden. .Volgens overeenkomst". Razzia's in Frankrijk. De Franse Sureté Nationale heeft een groot aantal buitenland se communisten gearresteerd, die deel uitmaakten van vijfde colon nes. Vliegende colonnes hielden razzia's in Parijs, het Noorden, het Zuid-Oosten en het Zuid- Wésten van Frankrijk. Er werden een driehonderd verdachte perso nen gearresteerd, meest Polen, Tsjechen, Joegoslaven en Span jaarden. Ze waren al enige tijd van te voren gadegeslagen. Ver schillenden waren overigens de politie toch nog te glad af ge weest en bleken met onbekende bestemming te zijn vertrokken. De gearresteerden worden of wel over de Duitse grens gezet ofwel geïnterneerd in een kamp op Corsica. Deze razzia door de Frans Su reté was de grootste op commu nisten sinds 1939. In Januari van dit jaar werden 82 Polen ge arresteerd en uitgewezen. Duitsland in de verdediging. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Ache- son, heeft op zijn wekelijkse pers conferentie verklaard, dat het uiterst wenselijk is een geschikte vorm te vinden waarin Duitsland zou kunnen deelnemen aan de Westeuropese defensïemaatrege- len. Dit onderwerp zou morgen op de conferentie van de minis ters van buitenlandse zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk ter sprake komen. Acheson zei verder dat West-Europa zich in het komende jaar terdege dient te herbewapenen. Volgens hem heb ben de West-Europese leden van het Atlantisch Pact nog maar nauwelijks een begin gemaakt met de opvoering van de militaire sterkte die noodzakelijk is. Wat de ministersconferentie te New-York betreft, deze zal ook in andere opzichten belangrijk worden. De Engelse minister van buitenlandse zaken, Bevin, ver klaarde dat ze van groot belang zal zijn voor de mensheid en Acheson zei, dat verschillende onderwerpen op ruimere basis be handeld zouden worden dan ooit tevoren op een conferentie van de Grote Drie. van de Vereniging voor Huis vrouwen en in samenwerking met de stedelijke middenstand en de V.V.V. „Breda Vooruit" de eer ste na-oorlogse najaarsbeurs voor West- en Midden-Brabant inge richt, zoals wij reeds in onze voorbeschouwing hebben geschre ven. Tal van stands hebben er een plaats gevonden, waarbij de bezoekers worden voorgelicht over en demonstraties kunnen aan schouwen van de nieuwste snufjes op huishoudelijk gebied, terwijl daarnaast dagelijks een mode show wordt gehouden. Naast dit alles zal men zijn ontspanning kunnen vinden in gevarieerde programma's, waaraan verschil lende radio-artisten hun medewer king verlenen. Een groot aantal genodigden was tegenwoordig bij de officiële opening. Verschillende sprekers brachten hulde aan de initiatief nemers, waarna Breda's burger vader een openingswoord sprak. Mevrouw Prinsen opende hierna de tentoonstelling met het door knippen van het traditionele lint. Een bezoek aan deze tentoon stelling is voor iedere vrouw ten zeerste aan te bevelen. Passiespelen Tegelen. Meer dan 100.000 bezoekers. De Passiespelen te Tegelen hebben tot dusverre meer dan honderdduizend bezoekers getrok ken. Er zullen dit jaar nog vier spelen worden gegeven. Prijsopdrijvings- en ham sterwet weer in werking. Koninklijk Besluit. AUTO REED BENZINEPOMP OMVER. Een dode, twee lichtgewonden. Op de Haarlemmerweg in Am sterdam is Donderdagavond 'n ern stig auto-ongeluk gebeurd, dat 'n verhuizer het leven heeft gekost. Omstreeks half zes naderde uit de richting Haarlem met grote snelheid een personenauto. Plot seling raakte de bestuurder de macht over zijn stuur kwijt, vol gens zijn eigen verklaringen zou de stuurinrichting defect zijn ge raakt. De auto schoot over een vluchtheuvel en reed daarna een benzinepomp ondersteboven. In deze pomp ontstond kortsluiting, waardoor de uitstromende benzi ne vlam vatte. Een verhuizer, die achter de pomp bezig was een wagen op te laden, werd gerankt en was vrijwel op slag dood. Hij kreeg bovendien brandende ben zine over zich heen. De auto kwam tenslotte bran dende tot stilstand tegen 'n huis. De beide inzittenden waren er uit geslingerd en hadden lichte ver wondingen opgelopen. De bewo ner van het huis had de tegen woordigheid van geest de wagen weer achteruit te duwen, waar door hij voorkwam, dat zijn huis eveneens vlam vatte. Nadat de bestuurder en zijn metgezel in een ziekenhuis waren verbonden, zijn zij door de politie verhoord. Er bleken geen termen aanwezig tot hun aanhouding over te gaan. De totaal uitge brande auto werd in beslag ge nomen. De brandweer bluste de bran dende benzine. Tegenover de vaak geuite me ning, dat Europa in een conflict met Rusland bij voorbaat verloren is te achten, heeft het Parijse blad „Le Figaro" in een reeks gedocumenteerde beschouwingen het standpunt verdedigd, dat het integendeel in staat moet worden geacht zich tegen de Sovjet-Unie te verdedigen. Ongetwijfeld, aldus de „Figa ro", heeft het Westen na 1945 grote risico's genomen. Terwijl de Sovjet-Unie haar wapens intact hield en er vele nieuwe aan toe voegde, verwees Amerika ze naar de dumps en verkocht ze voor oud roest. Amerika vestigde al zijn hoop op de atoombom en het vermoeide Europa vroeg niets be ters dan op dit wapen te mogen rekenen. Het is zelfbedrog ge weest, Korea heeft de beperkin gen aangetoond die aan het ge bruik van de atoombom zijn ge steld. Nu herbewapent Amerika in grote haast en zijn vrienden blijven niet achter. En hoe zijn nu de krachtsver houdingen De Sovjet-Unie heeft een be volking van tenaastebij 200 milli oen zielen. Maar daarvan zijn 133 inillioen blanken, wat niet zoveel meer is dan de gezamenlijke be volking van de landen van het Pact van Brussel (104 millioen). En het totaal van de Atlantische Pact-naties in Europa dus bui ten Amerika is 162 millioen. Van een Russisch overwicht op dit punt kan dus niet gesproken worden. Op andere belangrijke gebieden is de Sovjet-Unie bepaald 'n ach terlijke mogendheid. De productie van auto's is er thans 500.000 stuks per jaar, 'n cijfer dat West- Europa al in 1934 haalde. En Amerika maakt 6.2 millioen au to's per jaar. Het indexcijfer voor de produc tie van electriciteit, gietijzer, staal, kolen en cement in Rusland is 1500 tegen 3000 voor West-Eu ropa en 6000 voor Amerika. De olieproductie van Amerika is ne genmaal die van Rusland. Hoe zijn de krachtsverhoudin gen op militair gebied De USSR bezit momenteel 175 actieve divi sies met 14000 vliegtuigen. Een 100-tal divisies staan in de rich ting van West-Europa opgesteld. Dit leger is waarschijnlijk voor een derde deel gepantserd. De Russische straalvliegtuigen, zo neemt men aan, zijn zeker zo goed als de geallieerde. Bij een mobilisatie zouden die strijdkrachten ongetwijfeld ver dubbeld kunnen worden. En hier tegenover heeft West-Europa maar belachelijk weinig te stellen. Maar Rusland heeft enorme gren zen te verdedigen en zijn spoor wegdichtheid is zeer gering. Dit in aanmerking nemend, zal Rus land tegen West-Europa, als het nu zou aanvallen, niet veel meer dan 100 divisies en 7000 vlieg tuigen in 't veld kunnen brengen. Er dient aan herinnerd te wor den, dat Frankrijk in 1940 100 di visies op de been had, België 22, Engeland 11 en Nederland 12 di visies. Duitsland had er 130 en Italië 60. Tesamen vormt dat een macht van 335 divisies Resumerend, aldus de Figaro, is de toestand thans zo, dat Rus land ogenblikkelijk een groot aan tal divisies van hoge offensieve waarde zou kunnen laten marche ren en dat West-Europa daarte genover maar heel weinig kan 1 stellen. Zo bezien verkeert West- Europa dus in groot gevaar en het dient onverwijld te handelen. Maar, betoogt de schrijver, men moet dat gevaar ook niet over drijven. Het spruit alleen maar voort uit het belachelijke feit dat West-Europa totaal ongewapend is. Indien het wil, kan het dit spoedig verhelpen; wanneer het een voldoende militaire inspan ning wil doen, kan het zich voor iedere Sovjet-aanval behoeden. En die krachtsinspannig kan op gebracht worden zonder dat zijn levensstandaard in gevaar komt te verkeren. De Sovjet-Unie weet dat alles zeer goed. Daarom tracht zij Mid den-Europa te beheersen en de Duitse eenheid in haar voordeel te herstellen. Zij poogt hierdoor de balans der krachten te haren gunste te doen doorslaan. Hierin ligt het groot gevaar dat West- Europa bedreigt en vandaar de noodzakelijkheid om onverwijld te herbewapenen. In een decreet van de Hongaar se regering wordt bepaald, dat al le religieuze orden op vier na hun activiteit moeten staken. Ze moe ten hun klooster binnen drie maanden verlaten. Uitzondering is gemaakt voor de orden en kloos ters waarvan de leden bestemd zijn voor het onderwijs in de scho len die volgens de overeenkomst tussen Kerk en Staat van 30 Au gustus, in stand zijn gehouden. Door deze maatregel komt het probleem aan de orde hoe in het onderhoud van meer dan 10.000 kloosterlingen van 59 orden moet j mogelijk te maken. De oplossing De Prijsopdrijvings- en Ham sterwet 1939 is bij Koninklijk Be sluit van heden met ingang van 27 September opnieuw in wer king gesteld. Voorts zullen de in artikel 24 tweede lid van de Dis- tributiewet 1939 bedoelde artike len dier wet bij Kon. Besluit met ingang van 27 Septem ber opnieuw in werking treden. De formulering ten aanzien van de Distributiewet betekent, dat al le artikelen van genoemde wet op nieuw in werking zullen treden. Op grond hiervan kan zonodig op de bestaande organisatie van distributiekringen een nieuw distri butie-apparaat worden opgebouwd Bij navraag bij het ministerie van Economische Zaken bleek, dat de wederinvoering der wet geenszins betekent, dat de rege ring opnieuw tot distributie zal overgaan. De Distributiewet be vat regelen, die zijn bedoeld om „in geval van oorlog, oorlogsge vaar of andere buitengewone om standigheden een doelmatige distri butie van goederen in het belang van de volkshuishouding, lands verdediging en veiligheid van niet- militaire personen of lichamen worden voorzien, van dit probleem wordt in het decreet niet aangegeven. Er werd gezegd dat dit een zaak is voor een commissie uit vertegenwoor digers van kerk en staat. Een klein gedeelte van de priesters kan maar onder de wereldgeeste lijkheid geplaatst worden. Al in begin Juni hebben de Hongaarse autoriteiten een groot aantal kloosters doen ontruimen en de bewoners naar concentratie kampen overgebracht. Later is er weer een gedeelte vrijgelaten. Ook in het paradijs van Tito is de toestand van de katholieke Kerk nu niet zo rooskleurig. Er is een groot gebrek aan priesters omdat er velen voor militaire dienst zijn opgeroepen, terwijl er ondertussen ook een groot aantal in de gevangenis zitten. Al heeft Tito dan met Moskou gebroken en al staat hij blijkbaar bij de Amerikaanse regering in de gunst, de methoden om de Kerk te Geen mariniers naar Korea. Teneinde een zo groot mogelijke homogeniteit te bereiken in het contigent Nederlandse landstrijd krachten, dat ten behoeve van de Verenigde Naties naar Korea zal worden gezonden, heeft de Ne derlandse regering afgezien van het zenden van een compagnie mariniers en besloten uitsluitend een eenheid der Koninklijke Land macht, zoals bekend bestaande uit vrijwilligers, beschikbaar te stel len. HET „RIJK DER VROUW" TE BREDA. Grote Najaarsbeurs in Breda geopend. „Concordia" te Breda kan tot en met 17 September terecht het „Rijk der Vrouw" worden ge noemd. Hier is nl. op initiatief DE KAPPERS VAN TILBURG! Van Tilburg uit begint de vic torie! Enige kappers aldaar heb ben de al of niet kale kop pen bij elkaar gestoken en de vriendschappelijke strijd aanqe- bonden tegen de eenling uit Een in de kapperswereld, dié door zijn behandelingsmethode van kaal- hoofdigen een nationale beroemd heid verwierf. Of liever tegen het voortbestaan van het „geheim van kappers, zoals die uit Een". Dit geheim, zo redeneerden zij, moet gemeengoed worden. En om aan die redenering kracht bij te zetten, organiseerden zij in Hotel Piet Mulder een demonstratie, waarbij zij de resultaten toonden van een serie in het laatste half jaar ondernomen experimenten op het gebied van haarhygiëne. Bij deze experimenten werden zij ge assisteerd door drs. J. Willekens, arts. Hoofdroos, cirkelvormige kale plekken, vroegtijdige vergrij zing en haardegeneratie bleken door hen succesvol bestreden. De kappers, bemoedigd door deze gunstige resultaten zijn daar op gaan ijveren voor de oprich ting van een organisatie, ten doel hebbend onder geneeskundige con trole de methodische haarhygiëne verder te ontwikkelen. Een actie comité is gevormd, dat de naam draagt„Actie-comité ter bevor dering van methodische haarhy giëne". Hulde aan de Tilburgse dapperen Vijfduizend jonge Grieken van 14 tot 20 jaar, door de bur geroorlog uit hun land verdreven, zouden binnenkort in de Oost- Duitse uraniummijnen te werk ge steld worden. Tachtig kinderen zaten in een bus, toen deze bij Udine in Italië een berghelling afraasde en over een oever neerstortte. De eerste brichten sprken van 10 do den en minstens 30 gewonden. Het Groene Kruis bestaat 50 jaar. Er zijn ruim 1000 plaatse sters en 496 wijkgebouwen. lijke verenigingen, 1200 verpleeg- De raad der gemeente Drunen kwam Vrijdagdagavond in spoed eisende openbare vergadering bij een, onder voorzitterschap van de E.A. heer Burgemeester Snels. Afwezig waren de heren Fr. Ploegmakers en Lamb, van Dru nen. Notulen en ingekomen stukken werden verschoven naar de vol gende vergadering. Aan de orde was het voorstel van B. en W. tot het bouwen van 20 goedkope woningen met verminderde bijdrage. Dit voorstel, aldus de voorzit ter, is de aanleiding geworden tot deze spoedeisende vergadering. Als industrie-gemeente heeft men van Ged. Staten o.a. 20 woningen toegewezen gekregen, welke ech ter voor 15 Oct. al of niet moe ten zijn aangenomen. Ged. Staten willen nl. deze woningen, zo zi) in Drunen niet worden gebouwd, voor de provincie niet verloren laten gaan. Het verheugde de voorzitter, dat de gemeente Drunen als in dustrie-gemeente ook meetelt en dat men thans deze woningen heeft willen toewijzen aan de ge meente Drunen. Maar dit brengt voor de gemeente ook bepaalde consequenties mee. De woningen moeten nl. door de gemeente zelf worden gebouwd met de vermin derde rijksbijdrage en mogen dus niet worden overgedragen aan de Stichting Woningbouw Lips, voor welke industrie deze extra wonin gen mede werden toegewezen. Gelukkig beschikt de gemeente momenteel over voldoende grond. Men wil de woningen op de vol gende plaatsen bouwen, nl. 14 x 2 in de Burgemeester van der Heij- denstraat, welke spoedig zal moe ten worden doorgetrokken, en 3 x 2 of 2 x 3 op de Schanswijk aan de Noordzijde. Men zal mogen bouwen met een inhoud van 260 m3. De voorzitter sprak de hoop uit dat de raad deze gelegenheid niet voorbij zou willen laten gaan. De heer v. Wezel vroeg hoe het stond met de financiering, daar I het hier gold de woningen met de verminderde rijksbijdrage. De voorzitter stelde de vragen steller gerust. De heer v. d. Wiel had niet veel te zeggen, althans niet in de openbare vergadering over dit voorstel, maar hij beloofde er na de vergadering nog op te zul len terug komen. Het voorstel van B. en W. om 20 woningen te bouwen werd goedgekeurd. Verder was aan de orde de wijziging van het bouwplan van de fa. Schaars langs de Badhuis straat. De bouwplannen van de firma Schaars hebben, aldus de voor zitter, een hele wijziging moeten ondergaan in verband met het feit dat de fa. Schaars 45 m van de weg (Badhuisstraat) af moet blijven. Naast het industrieterrein waar op de fa. Schaars bouwd is nl. door de planologische dienst en rijkswaterstaat een weg geprojec teerd of liever was een weg ge projecteerd, want door de wijzi gingen welke men heeft aange bracht is de situatie thans geheel anders komen te liggen. Thans is een weg geprojecteerd vanaf de Badhuisstr. in Oostelijke richting en N.O. richting naar de Heistraat. Al wat ten N. van deze weg ligt is industrieterrein. De fa. Schaars zal nu bouwen aan de noordzijde van de weg, met de fabriek in de richting dus van de fa. Lips. De voorzitter deelde mede dat er momenteel nog een onderhan deling plaats vindt voor de ves tiging van een niet onbelangrijke industrie in onze gemeente, welke industrie zich dan oók op het thans geprojecteerde terrein zou kunnen stationeren. Lang werd over deze verstrek kende wijzigingen en plannen ge debatteerd. De heer v. d. Wiel was eerst bang dat men de fa. Lips teveel zou inbouwen, maar de voorzitter stelde hem gerust dat deze nog voldoende ruimte was gelaten. De heer v. Wezel zag graag de

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5