WASPIK GEERTRUIDENBERG LANDBOUW tèr.m s-HERTOGENBOSCH OeChitiese Papegaai 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 SEPTEMBER 1950 6 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. heefl ven eiqen sfeer... Elegance Distinctie FRITS VAN DER VEN heeft een jarenlange inter nationale ervaring op het gebied van pelterijen. Wat U bij FRITS VAN DER VEN ziet, is met vak kennis en smaak ingekocht in de grote wereldsteden. MARKT 25 TEL. 8217 FEUILLETON vestiging van industrie, welke voor de opkomst der gemeente noodzakelijk is, maar zag met leedwezen dat de landbouw zo veel grond moest afstaan. Door een goede bevloeiïng, al dus de voorzitter, zullen wij be tere grond krijgen en dus meer. De heer Knippels gaf in over weging om straks, wanneer de nieuw geprojecteerde weg er een maal zal liggen, het verkeer van de fa. Lips over de Heistraat te leggen en dus het gedeelte naast de fa. Lips voor het publiek te sluiten. De voorzitter was van mening dat men dit natuurlijk straks nog zou kunnen bekijken. Wat betreft de nieuwe straat, deze zal 15 m. breed moeten worden en de fa brieken zullen 30 m. van de weg af Tvunnen bouwen. De raad keurde de wijziging goed en daarmede heeft Drunen een vast omlijnd plan gekregen voor een industrieterrein. Wat betrof het trekken van in dustrie naar onze gemeente, kwam in deze vergadering nog een ander voorstel, daarop be trekking hebbende, ter tafel. n.l. het voorstel van B. en W. voor het laten uitbrengen van een rap port betreffende industrievestiging in de gemeente door het Econo misch Technologisch Instituut te Tilburg. De kosten van een der gelijk rapport bedragen pl.m. 400.-. De heer v. Wezel vond dat nog al veel, maar de voorzitter, die het oen behoorlijk bedrag noemde, vond het toch niet te veel, als men bedenkt, dat men er op de eerste plaats industrie mede kan trekken, want dit geldt ook voor vestigingen in de toekomst en als men ten tweede eens bedenkt wat een werk en onderzoek er aan een dergelijk rapport is. En ten slotte eisen Ged. Staten, alvorens men industrie van enige omvang toe mag laten, een dergelijk rap port. De heer v. Drunen vond het. gezien de grote mogelijkheden voor de gemeente met een con junctuur-gevoelige industrie, als wij thans bezitten, van groot nut dat men een dergelijk rapport liet opmaken. Ook dit voorstel werd aange nomen. Verder keurde de raad goed de grondaankoop van een perceel achter de Achterstraat van de heer Klomp en een perceel aan de Eindstraat van de erven van wij len mej. Kools. De begroting 1950 wed in ver band met de genomen besluiten in deze vergadering gewijzigd. Goedkeuring werd ook gegeven voor het wijzigen van de garan tie-overeenkomst voor J v. Buul. De fa. Lips werd toestemming gegeven voor de bouw van een noodwoning met recht van opstal" Tot slot werd de nieuwe straat, welke zal komen langs de nieuwe school, van een naam voorzien. De straat, aldus de voorzitter, wordt al aardig volgebouwd; het zal een belangrijke straat worden, welke straks moet worden door getrokken naar de Badhuisstraat. Het is, aldus spr. te doen gebrui kelijk om door straatnamen de herinnering aan bepaalde perso nen levendig te houden en spre ker stelde voor de nieuwe straat te noemen naar de moeder des vaderlands, prinses Wilhelmina, een vorstin van formaat, waarom velen in het buitenland ons zelfs benijd hebben. De raad ging met dit voorstel accoord en zo zal de nieuwe straat dus de naam krijgen van Wilhelminastraat. Hierna sloot men deze verga dering, waarin belangrijke beslui ten werden genomen van ver strekkende betekenis voor de ge meente. WAALWIJK ALS ONDERWIJSCENTRUM. In aansluiting op het bericht in ons vorig nummer, kunnen we thans mededelen dat op de R.K. Huishoud- en Industrieschool het aantal leerlingen is als volgt Dagschool 163 leerlingen Avondschool 136 leerlingen 299 leerlingen Het aantal leerlingen der Mid delbare Vakschool is niet 30, maar 55 (30 was 't aantal der nieuw aangenomen leerlingen). Dit vormt dus met de vorige opgaaf een totaal van 1527 leer lingen, die de middelbare, nijver heids- en Ulo-scholen in onze ge meente bezoeken. Zeer zeker een respectabel getal R.K. HOGERE BURGERSCHOOL A en B en R.K. MIDDELBARE MEISJES SCHOOL WAALWIJK. Zoals reeds in ons vorig num mer is medegedeeld, bedraagt het aantal leerlingen van de R.K. H.B.S. alhier thans 177 (alleen jongens), terwijl 65 meisjes de R K. M.M.S. bezoeken. Vooral deze H.B.S. vertoont duidelijk een streekkarakter, zoals uit on derstaande tabel blijkt Van de 177 jongens wonen in Waalwijk 77, Drunen 17, Vlij men 7, Heusden 7, Sprang-Ca- pelle 5, Kaatsheuvel 17, Loonop- zand 7, Waspik 13, Raamsdonk 6, Geertruidenberg 9, Made 5, Oosterhout 1, Tilburg 1, 's-Her- togenbosch 3 en St. Michiels- Gestel 2. Deze zijn als volgt over de klassen verdeeld Klas Ia 22, Ib 22, Ha 19, lib 22. IHa 20, Illb 23, IVA 9, 1VB 19. VA 9 en VB 12. 169 leerlingen zijn katholiek, 6 protestant en 2 israëliet. De Middelbare Meisjesschool heeft meer een plaatselijk karak ter. Van de 65 meisjes wonen 51 in Waalwijk, 2 in Drunen, 3 in Eethen, 2 in Sprang-Capelle. 3 in Kaatsheuvel, 2 in Waspik, 1 in Raamsdonk en 1 in Geertrui denberg. 58 Meisjes zijn katho liek, 6 protestant en 1 israëliet. De meisjes moeten nog steeds in twee tijdelijke gebouwen wor den gehuisvest. In twee kamers van het Gewestelijk Arbeidsbu reau zijn de eerste en tweede klas gehuisvst. die resp. 17 en ^leer lingen tellen. In het K.J.C.-ge- bouw in de Stationsstraat zijn de derde, vierde en vijfde klas on dergebracht, tellende resp. 11, 12 en 13 leerlingen Dit jaar is met de 5e klas be gonnen, zodat volgend jaar het eerste eindexamen van deze mid delbare school kan worden afge nomen. De school is reeds in 1946 door de Regerinq als middelbare school erkend. Het diploma geeft dan ook alle rechten, welke aan een middelbare school van meis jes officiëel zijn toegekend. Slordige kip. Jonge kippen leggen haar eieren dikwijls op alle mogelijke plaat sen en niet in de legnesten. Men lette er op dat de legnesten op 'n goede plaats staan, nl. in het half duister. Ook moeten er voldoende nesten zijn. Soms wordt een hen, die leggen moet, door de anderen verjaagd en dan laat ze soms haar ei vallen zo maar buiten het nest en gaat daarna nog heel onnozel op het nest zitten, zodra Het va cant is. Indien een kip ruwscha- lig'e eieren legt kan men dit mis schien verbeteren door wat zuiver krijt in het zachte voer te men gen. Dat kippen eerst hun leg begonnen en dan staken komt meer voor. Meestal zijn ze te jong met leggen begonnen, beter is het dat ze beginnen wanneer ze meer zijn uitgegroeid. Forceren is ver keerd. Groenvoer. Eenmaal per dag groenvoer ge ven is voldoende. Men gooit het maar niet zo in de ren, want dan wordt het vertrapt en vuil. Het is te voorkomen, door het groen voer op te hangen aan een touw tje, zodat het een halve meter bo ven de grond komt te hangen. Met kool gaat het best. Ander groen voer kan men in een netje op hangen, de kippen pikken er tus sen wel stukjes int. De mazen mogen niet te nauw zijn. KIPPENVRIEND. *|4israiil8jfl3F Nadruk verboden). BROEDER LUCILIANUS VIERDE FEEST. Broeder Lucilianus heeft Vrij dag zijn zestigjarig kloosterjubi leum gevierd, 's Morgens om 10 uur werd in de kapel van het klooster door Pastoor Ras een plechtige gezongen H. Mis opge dragen, welke o.a. door oud-leer lingen van Broeder Lucilianus werd bijgewoond. Van 12 tot 1 uur hield de dia manten Broeder een receptie, die door personen uit alle lagen der bevolking werd bezocht. De geschenken van de oud leerlingen werden, met een fraaie oorkonde er bij, door de heren L. Mombers, J. van Heeswijk en M l v. d. Mee aangeboden. Broeder Lucilianus dankte ont roerd voor het geschenk en ver zocht allen, die voor de cadeaux hebben bijgedragen, zijn dank over te brengen. Van verscheide ne andere zijden werden eveneens geschenken aangeboden. De verdere feestdag werd in de intieme sfeer van het klooster, temidden van medebroeders en familieleden doorgebracht. Namens de oud-leerlingen zal nog een H. Mis in de parochie kerk van St. Jan worden opgedra gen. Dc dat.um zal in het „Kerk klokje" worden vermeld. WAALWIJKSE KRING VOOR KUNST EN WETENSCHAP. Opening 6c seizoen Vrijdag a.s. De Kunstkring zet het zesde seizoen in, nu de avonden weer langer worden en de be hoeften aar. ,,'n avond uit" weer toeneemt. Na dc bevrijding is de Kunst kring in ons winters verstrooi- ingsleven een vast punt en een belangrijk punt geworden. Om de drie weken een avond, die steeds met een goed programma, hetzij toneel, muziek, voordracht of iets anders gevuld wordt, en waar naar we begin September al uit kijken. De Kunstkring heeft na de be vrijding een nieuwe mogelijkheid aan het culturele leven van Waal wijk toegevoegd. Voor de oorlog traden de belangrijke toneelgezel schappen slechts af en toe te Waalwijk op en met het muziek leven was het niet beter gesteld. Teen na de bevrijding een on lesbare uitgaansdorst ons volk naar alles wat werd getoond, heendreef, heeft men in Waal wijk de zaken fors aangepakt en een organisatie opgebouwd, die ordenend optrad, in die zin dat zij kunstenaars van naam liet optre den, zodat den mensen geen be hoefte mzer hadden aan tweede rangs kunst en we zien de laatste jaren ook bijna geen beroepsge zelschappen meer buiten de Kunst kring in Waalwijk hun geluk be proeven. Door de Kunstkring zo groot mogelijk op te zetten en iedere groepering er in te betrekken, heeft men een flinke organisatie kunnen opzetten, die wat bereiken kan. Een plaats als Waalwijk kan zich heus de weelde van twee of meer kleinere organisaties niet veroorloven. De Kunstkring bekleedt 'n zeer eigen plaats in ons culturele le ven. Zij laat uitsluitend beroeps kunstenaars optreden van bijzon dere klasse. Zij is dan ook voor de andere culturele verenigingen geen concurrent, Iaat staan toe ziende voogd. Er is plaats voor vele culturele verenigingen, die elkaar kunnen bijstaan. Wc den ken hier b.v. aan onze toneelver enigingen, die, hoe goed ook, van beroepstoneel toch nog heel wat kunnen leren en daarvan dan ook dankbaar gebruik maken. Ook op muzikaal gebied is er een hartelijke samenwerking ge groeid tussen muziekleraren (e^- sen) en de Kunstkring. Op deze wijze is het mogelijk de jeugd meer waardering bij te brengen voor de meesters van de toon kunst. Het zesde seizoen van de Kunst kring belooft weer veel goeds. We zullen trachten iedere uitvoe ring in het kort in te leiden, zo dat daardoor het genieten sterk kan worden vergroot, omdat men dan minder vreemd tegenover het gebodene staat. Vrijdag a.s. treedt Cor Ruys op met zijn gezelschap. Is daarvoor een inleiding nodig Cor Ruys is ons tè goed bekend in een genre dat hem niemand verbetert. Bij Ruys zoekt u geen serieuze op lossing van een probleem; hij solt er mee en bezorgt u een genoeg lijke avond. Als u na afloop zegt: ,,er zat niks in", dan heeft Ruys zijn doel bereikt u 'n hele avond alle dingen „waar iets in zit" te doen vergeten. De opening van het Kunst kringseizoen belooft allerprettigst te worden, en een goed begin is 't halve werk zegt 't spreekwoord. SCHOOLZ WEMDIPLOMA. In het Hoefsven werden door do consulent L. O., dc heer Mig- cilden en de heren M. v. d. Heij den, hoofd der Openbare Lagere School en Reitsma, chef-badmees ter, de examens schoolzwemmen voor de diploma's A, B en C af genomen. De uitslagen waren als volgt Openbare Lagere School: Di ploma A Jongens: geslaagd 4, afgewezen 1. Meisjes: geslaagd 3, afgewezen 1. Diploma B: Jongens geslaagd 1, meisjes geslaagd 1. Nuts ULO: diploma A: jongens geslaagd 1, meisjes geslaagd 2. Diploma B: jongens geslaagd 1. meisjes geslaagd 2. Diploma C: Jongens geslaagd 1, afgewezen 2, meisjes geslaagd 1afgewezen 1 R.K.H.B.S. en Chr. H.B.S.: Di ploma A: jongens geslaagd 3, af gewezen 2, meisjes geslaagd 5. Diploma B: jongens geslaagd 3, meisjes geslaagd 3. 37). Toen de indringer na de klap, die Koppie hein met het stuk hout had gegeven, op de grond was gevallen, zette Koppie zich weer in postuur om de volgende rover een tik te geven. Maar het bleef stil. Hij hoorde niets meer. Waar waren die anderen nu Koppie begreep er niets van. Hij kroop van de stoel af en keek eens om de hoek van de deur de donkere gang in Niets te zien Hij ging weer terug en zag toen, dat de man bezig was op te staan. Vlug nam Koppie het eind touw, waar mee Slim hem in dc auto had vastgebonden en begon de man te boeien. Dat viel niet mee in het donker en bovendien was de man erg lang en zwaar. Hij was zeker nog verdoofd van de klap, want hij verzette zich niet erg. Toen de man geboejd was, nam Koppie hem bij de voeten vast en sleepte hem naar de keldertrap. Hij maakte de deur open, schoof de man er door en gaf hem een NAAR HUIS. Met het troepentransportschip „Goya", dat op 23 September a.s. in Amsterdam wordt verwacht, zullen uit onze omgeving repatri ëren Dokter A. J. J. de Bruin, Hoofdstraat 94, Kaatsheuvel. Sold. A. J. v. Dongen, Ko ningsstraat N 91, Raamsdonks- veer. Korp. A. A. Heyblom, Veer- straat 6, Waspik. SCHOENENSHOW. Het Modecentrum voor de Schoen- en Lederbranche zal op Woensdag 27 September a.s. des namiddags te 2.30 uur, speciaal voor de modepers in 't Victoria- Hotel. Damrak te Amsterdam, een show van schoenmodellen houdén. K. J. M. V. Op de Donderdagavond gehou den vergadering van de K.j.M.V. werd uitvoerig de komende KRO- propaganda-actie besproken in verband met het zilveren jubileum van de KRO. In samenwerking met de andere jeugdorganisaties zal men dc komende weken trach ten die R.K. gezinnen, die nog geen lid zijn, voor hun eigen om roep te interesseren. Verder werden nog punten van het komende winterprogramma in behandeling genomen. VELDWEDSTRIJDEN voor JACHTHONDEN. Niet zo heel velen zullen er misschien aandacht aan geschon- hun manier van zoeken, snelheid en uithoudingsvermogen, voor staan en natuurlijk hun neus. Een weinig spectaculair onderzoek, zo wel voor jagers als toeschouwers vooral als er weinig wild te vin den is zoals deze morgen. Ge ziet de hond het veld doorkruisen, van links naar rechts, van rechts naar links, tot hij opeens iets merkt dan begint hij te „trek ken", recht er op af naar het schijnt. Soms echter kan het ge beuren dat de hond plotseling het spoor weer bijster raakt en dan begint weer het zoeken, van voren af aan. Daar werd de eer ste dag mee gevuld. Ze kregen al lemaal hun beurt, Astor van de Wijde Peel, Beng, Mascotte. Ben van Warken, Smile van Oud- Wassenaar. Normanda, Amice de Peelhond en Astelda bij de jeug dige honden, geboren na 31 De cember 1948 Bino van Lipsia, Wopke van Zuidpool, Rotos, Wandala en Asta van Laarwoud bij de gebruikshonden. Met het vorderen van de wedstrijd, die steeds interessanter werd, groeide de belangstellino en in de loop van de middag kwamen er heel wat mensen kijken. Na een prettige vergadering en samenkomst op Donderdagavond in Hotel Verwiel, volgde Vrijdag avond een gezellig en goed diner in De Twee Kolommen. Zaterdag kwamen de meer in teressante" proeven aan de beurt, maar daarover elders. 40-JARIGE DIENST. Dezer dagen herdacht de heer ken hebben, dat de Nederlandse A" v- Herwijnen de dag, dat hij if m voor 40 jaren in dienst trad van j de N.V. Stoomschoenfabriek A. H. van Schijndel. Op de gebrui kelijke wijze heeft men de jubila ris gehuldigd. Door de directeur, de heer C. Pullens, werd de heer v. Herwijnen geprezen om zijn toewijding en ijver voor het be drijf en werd hem een geschenk onder couvert aangeboden. De heer C. Holster bracht de gelukwensen van het personeel over en overhandigde de jubilaris een prachtig schilderstuk en een fraaie oud-Hollandse wanddoek. Het feest werd verder in de huiselijke kring voortgezet. Vereniging „Langhaar" dezer da gen najaarsveldwedstrijden heeft gehouden in de jachtvelden van de heren P. v. Schijndel, Mr. v. d. Heijden en R. Robeers achter Waalwijk en Drunen. Toch is dit een zeer belangrijke gebeurtenis in de jagerswereld en eigenlijk ook voor de hondenliefhebbers uit Waalwijk en omgeving, want de fine fleur van de raszuivere con tinentale honden in Nederland verscheen er op het appèl, iets wat nu niet zo heel dikwijls ge beurt, want het was wel 'n twin tig jaar geleden dat er een offi ciële veldwedstrijd in onze pro vincie was gehouden. Twee dagen lang werden die langharigen, kortharigen en grif fons dan „geëxamineerd" onder het oog van een bij uitstek des kundige jury, op al de goede ei genschappen, die ze moesten heb ben bij veldarbeid, apporteren, appèl en waterarbeid. Vrijdag morgen vertrokken de jagers uit alle delen van het land gezamen lijk van de Markt naar het jacht terrein achter Baardwijk, waar eerst de jeugdige honden op di verse punten beproefd werden Vandaag herdenkt de heer Henri van Iersel het bijzondere feit, dat hij gedurende 40 jaren directeur was van het R.K. Kerk koor in de parochie van de H. Bartholomcus. De goede naam, die dit zangkoor in plaats en om geving heeft, dankt het voor een groot deel aan zijn grote muziek- kennis en voortreffelijke leiding. De heer A. de Br.uijn viert op dezelfde dag z'n 40-jarig jubileum VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN door EARL DERR BIGGERS. 74). De woestijnwind was koel en opwekkend toen zij buiten kwa men. waar de kleine auto gedul dig stond te wachten. Paula ging achter het stuur zitten. „Stap in, meneer Chan", noodde zij. Chan ging naast haar zitten. Bob gooi de zijn valies in de bagage-afde ling achterin en kwam naar het deurtje. „Schuif wat op, Charlie", zei hij. „Maak de advertenties niet tot leugenaars. Dit is een wagen voor drie personen". Chan schoof wat op. „Ogenblik van lichte ongelegenheid voor mij", merkte hij op. „De grote uitgestrektheid van mijn opper vlakte wordt pijnlijk merkbaar". Nu waren ze op de weg. De Jozuabomen wuifden hen een spookachtig vaarwel toe in het maanlicht. „Charlie", zei Bob, „je droomt er zeker niet van, waarom je hier eigenlijk zit?" „Juffrouw Wendell zeer vrien delijk", zei Chan. „Vriendelijk en voorzichtig", lachte Bob. „Je bent hier als een Wilbur een soort van buffer tussen deze jonge dame en de ge vreesde instelling het huwelijk. Zij gelooft niet in het huwelijk, Charlie. Waar, denk je, zou ze die dwaze gedachten opgedaan hebben?" „Overvloedig dwaas", zei Chan. „Er moet tegen haar geredeneerd worden." „Er zal tegen haar geredeneerd worden. Ze heeft jou meege vraagd, omdat ze weet dat ik dol op haar ben. Ze heeft het gezien in mijn grote vertrouwde ogen. Ze weet, dat mijn kostbare vrij heid niets waard schijnt, sinds ik haar heb ontmoet. Zij beseft, dat ik haar nooit meer los laat dat ik plan heb, haar uit de woestijn weg te halen maar zij dacht, dat ik er niet over spreken zou, als jij er bij was." „Ik begin mij te voelen gelijk geraamte op feest", zei Chan. „Niet zo somber ik voel je volstrekt niet als zodanig", ver zekerde Bob hem. „Ja ze dacht dat ik niét over de zaak reppen zou maar ze heeft het mis. Ik spreek er toch over, Charlie, ik heb dit meisje lief". „Natuurlijk", zei Chan. „Ik heb plan, haar te trouwen". „Vferheven, gepast plan", stem de Chan toe. „Maar zij heeft geen woord gezegd". Paula lachte. „Het huwelijk!" zei ze. „Laatste toevlucht van zwakke geesten. Ik heb een fijn leventje, dank je wel. Ik heb mijn vrijheid lief en die zal ik ver dedigen". „Het spijt mij dat te horen", zei Chan. „Sta mij toe, dat ik enige woorden spreek, ten gunste van gehuwde staat. Ik ben iemand, die weet. Waar is betere plaats dan nieuw tehuis? Waarlijk, één aards paradijs, waar zorgen spoorloos verdwijnen, waar de he melse melodie van vrouwenstem alles doet trillen in vreemde sym phonic". „Dat klinkt wel aardig", merkte Eden op. „Hand in hand dwalen met vrouw door avondstraten, wande ling aan strand bij maneschijn. Ik herinner mij gelukkige lente van mijn eigen huwelijk met onbe grensd smachten." „Hoe vind jij, dat het klinkt, Paula?" drong Bob aan. „En deze jonge man", ging Chan voort „ik ben niet in staat te vatten, waarom u tegen stand biedt. Voor mij is hij over vloedig flinke kerel. Ik heb grote genegenheid voor hem". Paula bleef zwijgen. „Zeer grote gene genheid", voegde Chan er nog bij. „Nu, als het daar op aan komt", erkende het meisje, „heb ik ook wél wat genegenheid voor hem". Chan gaf Bob een ribbestoot. Zij bestegen de donkere heuvels en de lichten van Eldorado sche nen hen tegemoet. Toen zij voor het hotel stopten, werden zij be groet door Holley en Victor. „Ziezo", zei de redacteur, „Je tas staat op het kantoor, Charlie, de deur is niet op slot". „Veel dank", antwoordde Chan en vluchtte weg. „Holley keek omhoog, maar de witte sterren. „Het spijt me, dat je heengaat, Eden', zei hij. „Het zal een beetje eenzaam zijn, zon der jou". „Maar je komt in New York", opperde Eden. Holley glimlachte, hoofdschud dend. „Neen, ik ga niet. Vanavond heb ik een telegram verzonden. Eenige jaren geleden, misschien maar nu niet. Nu kan ik niet gaan. Ik weet niet hoe maar dit woestijnland houdt me vast. Ik zal voortaan New York alleen zien in de bioscoop". Ver weg, op de kale vlakte verbrak het fluitje van de trein naar Barstow de stilte van de woestijn. Charlie kwam om de hoek: jas en vest van Sergeant Chan hadden de Kantonnese kiel van Ah Kim vervangen. „Hese stem van spoorweg kon digden aan eindè van ons avon tuur", merkte hij op. Hij nam Pau la's hand. „Aanvaard laatste wens van ietwat vermoeide postbode. Moge dit voor u zijn, begin van grootste levens-avontuur. En ge lukkigste". Zij staken de lege straat over. „Adieu", zei Bob, toen hij en het meisje in de schaduw van het sta tionsgebouw bleven staan. Iets in de warme druk van haar slanke sterke vingers, zei hein alles, wat hij wenste te weten, en zijn hart klopte sneller. Hij trok haar naar zich toe. „Ik kom gauw terug", beloofde hij. Hij deed de smaragden ring aan haar rechterhand. „Alleen maar ter herinnering", zei hij. „Als ik terugkom, zal ik een plaats vervanger meebrengen de stra lendste keuze uit de mooiste voor raad van het land. Onze voor raad". „Onze voorraad?" „Ja". De trein was rammelend binnen' gestoomd, en Chan riep haar toe vanaf de treeplank. „U weet het nog niet, maar voor u wordt droom van elk vrouwenleven be waarheid u zult een man trou wen, dife eigenaar is van juwelen- winkel!" EINDE. duwtje. Rommeldebommeldebom ging het, toen de lange geboeide man de trap afrolde. Met de vol gende trap deed Koppie net zo en toen de man eindelijk kreunend in de kelder lag, draaide Koppie het licht aan. „Pietcr Primeur" schrok hij opeens, toen hij de man aan keek en hem herkende. Pieter Pri meur kreunde en deed zijn ogen open. Hij keek Koppie nijdig aan en zei ..Zeg, jij bent ook een mooie Wat betekent dat alle maal, Koppie als koorzanger, maar tevens als secretaris-penningmeester. Geen wonder dat het vandaag groot feest is onder de leden van het koor. Wij bieder, beide jubi larissen onze gelukwensen aan. OUDEN VAN DAGEN. Thans heeft het Oranje-Comité de route van de a.s. trip, die dit comité aan de ouden van dagen aanbiedt, bekend gemaakt. Op Dinsdag 12 September des n.m. half twee wordt gestart en gaat de reis via Oosterhout, Tilburg en Alphen naar Baarle-Nassau. Na een korte onderbreking aldaar gaat de reis via Chaain, Ulven- hout naar Breda, om van 't mooie Mastbos te gaan genieten. Naast meerdere consumpties, die de oud jes zullen worden aangeboden, ontvangt ieder nog drie belegde broodjes, terwijl de dames versna peringen en de heren nog rook artikelen zullen krijgen. Vanuit Breda komen zij weer naar Den Berg terug, waar zij dan om streeks 8 uur weer worden ver wacht. Daar het aantal deelne mers erg hoog is, zal met twee bussen worden gereden. MAGNESIUMBEHOFFTE IN LAND. EN TUINBOUW. Het is een bekend feit dat de laatste tijd steeds meer de aan dacht van boer en tuinder wordt gevraagd voor de betekenis van het magnesium voor de planten groei. Dit is zeer terecht. Ten on rechte wordt namelijk nog wel eens verondersteld, dat het mag nesium voor de plant slechts dc betekenis heeft van een sporen element. Niets is minder waar, want magnesium speelt naast stik stof. fesforzuur, kali en kalk even eens een zeer belangrijke rol. Zonder magnesium is plantengroei beslist niet mogelijk. Wanneer wij in het afgelopen seizoen onze ogen goed de kost gaven, dan kon worden waarge nomen, dat zowel bij granen (b. v. haver) als bij hak vruchten (bieten en aardappels) de mag nesiumvoorziening veel te wensen overliet. Ook in de fruitteelt za gen wij herhaaldelijk verschijnse len van magnesiunitckort optre den. Er kan worden geconstateerd dat er over het algemeen veel te weinig aandacht wordt besteed aan de magnesiumbehoefte van 't gewas, terwijl het juist een drin gende eis is om ook de magnesi umvoeding van onze gewassen niet te verwaarlozen, nu wij onze bodemproductie zo hoog mogelijk moeten opvoeren. Bij de bemes ting van onze zand- en veengron den zullen wij derhalve gebruik moeten maken van magnesium- houdende meststoffen, zoals Tho- masslakkenmcel. patentkali, kie- seriet, kalkmeststoffen, die mag nesium bevatten, enz. Een van de belangrijkste mag- nesiumhoudende meststoffen is echter wel het Thoinasslakken- meel. Wij brengen deze meststof juist daarom naar voren, daar zij een grote rol speelt bij de be mesting van onze cultuurgronden. Bij een prijsvergelijking met an dere meststoffen, waarbij men zich dan uitsluitend baseert op het fosforzuur, wordt nog te wei nig aandacht geschonken aan de veelzijdige werking van Thomas- slakkenmeel. Dat deze meststof naast gem. 17% fosforzuur, 50% kalk en een hele reeks andere voor de plant onmisbare bestand delen, ook nog 2—5% magnesium bevat, is van het allergrootste belang. Wij kunnen constateren dat van alle afzonderlijke kunstmest stoffen met slakkcnmeel steeds het meeste magnesium in de Neder landse cultuurgronden wordt ge bracht. Het is dan ook een geluk kige omstandigheid dat, nu de in voer van deze meststof weer aan zienlijk is geworden, de magne siumtoevoer aan de Nederlandse bodem tegelijkertijd kan worden verhoogd.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6