Uit Nieuwkuijk's verleden. Het Ivoren beeldje DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1950 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. De watersnood van 1880 DE VAKSCHOOL AAN HET ONTGROENEN. KONINKLIJKE BELANGSTELLING. H. M. de Koningin, Be schermvrouwe van het Jaar beurs-Instituut heeft 1.1. Dins dag een bezoek gebracht aan de 53e Jaarbeurs. Onder de stands die in enkele afd. in 't Hoofdgebouw Vredenburg werden bezocht, werd in de schoenen-afdeling ook die van de Timturschoenfabrieken al hier met een bezoek vereerd, wat natuurlijk door deze en de Ned. Schoenindustrie zeer op rijs is gesteld. De direc teur, de heer Jos. Klijberg en zijn vertegenwoordigers wer den aan H. M. de Koningin, die grote belangstelling voor 't geëxposeerde artikel toon de, voorgesteld. (Vervolg) Ontzaglijke moeite kostte het, I nog niet meer noordwaarts af te drijven en tussen de huizen door te komen, die reeds diep onder I water stonden. Ook hier was de I stroming hevig genoeg en was de I nood groot en 't gevaar niet denk- I beeldig dat de woningen omver I geworpen zouden kunnen worden. I Aan 't kasteel, dat voor 't ogen- j blik verlaten en goed gesloten I scheen, lag een stevige schuit, die I wij haalden om met dubbele spoed I te kunnen werken. Terwijl die I schuit met een onzer varensgasten I benevens een der bewoners en I zijn zoon bemand, het ontruimen I van de woning der beide laatsten I volbracht, namen wij het tegen- I over liggende huis voor onze re- I kening. Dt arbeid vorderde lang- I zaam. In de diep onder water I I staande woning konden wij niet I doordringen alles moest door 'n I dakvenster aangegeven of liever I toegeworpen worden. De armé I I mensen smeekten ons om zoveel I I mogelijk te redden brood konden I zij niet missen, want daar zij er I de voorkeur aan gaven op de na. I bijgelegen molen, die trouwens I hoog en droog op een heuvel lag, I afgezet te worden, kon het lang I duren eer de eerste schuit met le- I vensmiddelen ter plaatse kwam. I Om even dit verslag te onderbre- I ken de bewuste molen, waarvan I I hier sprake is, lag voor 't kasteel I op 't Moleneind, beter bekend I I onder Schapensteeg. (De bena- I ming Kloosterstraat zal er wel I nooit in komen en in gaan bij de I I mensen, hetgeen niet erg is). De I molen is later gesloopt de heu- I vel afgegraven met welk zand I de eerste gracht voor het kasteel I werd gedempt. Om dan het verslag weer te hervatten de beste kleren en het linnengoed konden we evenmin in de woning achterlaten, olie, om de donkere angstige en lange nachten te verlichten, mocht niet ontbreken daarenboven smeekte I de man pns een ketel met zoete melk over te nemen voor zijn doodzieke vrouw, zodat onze schuit tenslotte vol raakte. Wij haastten ons de kostbare last op de molen af te zetten, waarna wij ten tweede male naar de verdron ken woning gingen om de man, vrouw en kinderen af te halen. De boot van 't kasteel had even eens haar twee tochten gemaakt en teen begon de avond te vallen, zodat het hoog tijd werd dwars door het onbetrouwbare en ge vaarlijke water de terugweg te i beginnen. In haast gebruikten we 1 een paar sneden roggebrood met 1 spek wij allen hadden van des r morgens af niets op waarna wij van de beide door ons aan i land gezette huisgezinnen afscheid I namen. Met moeite werkten we b ons weer tegen de stroom op, na- n gezwaaid door de dankbare men sen. Vóór de morgen was er niets a meer te doen h?t was wachten c op licht. Met bloedend hart zet- h ten we onze weg naar Vlijmen o voort. Toen 't reeds geheel don- n ker was, bereikten we dit dorp, e zelf behouden, maar niet geheel C tevreden, omdat we niet meer d mensen hadden kunnen redden. o Nijkamp, Loonopzand, lid. In het interim-bestuur hebben zittingJ. Nienhuis, Den Bosch, voorzitterW. Roes, Delft, vice-voorzitter F. Pul les, Waalwijk, secretarisF. van Iersel, Waalwijk, pen ningmeester en R. Renault, België, lid. ZIJN HUISVROUWEN SPORTIEF Sinds Zondagmorgen durven we, met de hand op het hart, ja zeggen. We zijn n.l. getuige ge weest van het diploma zwemmen voor gehuwde dames, variëren de in leeftijd tussen 35 en 50 jaar. Het water van het „Hoefsven" was 17 graden en de examencom missie stond, in lange regenjas sen gewikkeld, kraag tot aan de oren, in de sieperende motregen te kleumen. En daar gingen ze van de plank, gekleed en wel en begonnen lachend nog wel aan de eerste eis, 50 m. gekleed zwemmen. En allen slaagden Sommigen zwommen zelfs het eer ste en tweede diploma direct ach ter clka.ir. Vertel ons niet meer, dat getrouwde vrouwen niet spor- eief zijn Wij weten beter. der slaan dan ik dacht, dat moet ik zeggen Maar zou je me nu niet losmaken Dat touw kunnen we straks nog wel beter gebruiken denk ik". Koppie knielde bij Pieter Primeur neer en maakte vlug het touw los. „Neem me niet kwalijk, meneer Primeur, maar !ik dacht heusf'. „Nou, stil maar, Koppie", zei Pieter, toen hij los was en zijn pijnlijke armen wreef, „het was ook dom van me om zo binnen té komen. Ik had kunnen weten dat jij op de rovers zat te loeren. Maar nu moeten we handelen Vlug Ik hoor een autoKoppie luisterde en hoorde in de ver te inderdaad een auto stilhou den. Er klonken stemmen. Pieter sprong op, liep naar het knopje van het licht en draaide het om. Koppie voel de zijn hart in zijn keel bon zen, toen hij in het pikke donker stappen hoorde nade ren. Meneer Primeur, eh ik....", stamelde Koppie he lemaal in de war, „ik dacht dat Udat U een van die „Dat ik een van die rovers was, zeker Mooi is dat Kom ik hier als een haas naar toe om jou te helpen en uit dankbaarheid geef je me een klap, die me sterretjes liet zien Leuke collega ben jij, Koppie. Maar je kan har- OPBRENGST T.R.C.-COLLECTE. Dc straatcollecte, die Zaterdag 9 Sept. is gehouden ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkan ders Lasten" heeft opgebracht 207.65. AFSCHEID. De verkenners en voortrek kers van de Andreas Zijl- mansgroep zullen Donderdag 28 September a.s. afscheid nemen van hun Aalmoezenier Kap. Heerkens. Zij doen dit op hun eigen wijze, met een kampvuur. Dit zal op die dag, des avonds te c.a. 8 uur gehouden worden op het terrein van de Firma Mombers. CONCERT „ST. CRISPIJN". Bij gunstig weer zal de har- nonie „St. Crispijn" a.s. Zon dag 17 Sept. op de kiosk op de Markt een kort concert geven van IVz9 uur n.m. Het programma luidt als volgt 1. Erato, Mars J. C. de Wit 2. Guillaume Teil Fantaisie Sur l'Opera de Rossini arr. J. Martin 3. Ducasse, solo voor Bariton E. Rens 4. Sinfonia Joh. Chr. Bach 5. Flots du Danube, Wals S. Ivanovici 6. Cavalleria Rusticana, Fantaisie P. Mascagni 7. El Capitan, Mars Sousa JEUGDRAAD. Op de gemeente-begroting 1950 is een subsidie uitge trokken ten bedrage van 1000.tot steun aan de jeugdbeweging. Dit bedrag is speciaal be doel voor de organisaties van de jeugd beneden de 17 jaar of kort daarboven. Ter ver deling van deze subsidie zal een jeugdraad worden ge vormd, die aan B. en W. hier over advies zal uitbrengen. Naar wij vernemen zal de jeugdraad bestaan uit 5 leden, 2 uit de R.K. Jeugdstandsor- ganisaties, 1 van de vrouwe lijke jeugdbeweging, 1 van de Verkenners en 1 uit de Protestantse jeugdverenigin gen. Door de R.K. Jeugdstands- organisaties werden J. Swin- kels en A .Schomaker als af gevaardigden aangewezen. De andere leden zullen zo spoe dig mogelijk worden be noemd. Hoewel de Vakschool nog niet zo lang een middelbare school is, heeft zij al een ont groeningstraditie. Dinsdagavond was het weer zover. De cursisten voor het nieuwe schooljaar moesten danig aan de tand gevoeld worden, waarbij Waalwijk zo'n beetje op stelten werd gezet. Overal zag je vakscho- lieren lopen in of andere fan tastische kledij de een liep met een (vieze) luier aan, de ander met een groot bord „ik j doe het nog in mijn bed" op zijn buik, enz. De groenen moesten natuur- lijk diverse dwaze dingen doen. Midden op de Markt stond een leerling de ver keersborden te poetsen, daar moest er een de ramen wassen, elders werd een wagen met 2e jaars voortge trokken en nog veel meer. Op de kiosk werd nog een concert gegeven, waar helaas, door het geschreeuw van de oudere scholieren, weinig van te horen was. Het moet wel mooi geweest zijn. Het was in ieder geval een jolige boel en de ontgroening, al was die nog wel niet aan een Hogeschool voor de Leder- en Schoenindustrie, bracht heel wat leven in de brouwerij. De Vereniging „Vedehova", voor leerlingen van de Vak school heeft een vergadering gehouden, om een nieuw be stuur te kiezen. Het Stambestuur werd als volgt samengesteld F. Spa pens, Waalwijk, Voorzitter G. Hoevenaars, Gilze, vice- voorzitterJ. Pulles, Waal wijk, secretaris C. van Loon, Dongen, penningmeester G. Dinsdag en Woensdag draait „De Gevaarlijke Leeftijd", waarin een brillant advocaat, maar slecht huisvader wegens deze laatste eigenschap in zijn huwelijk moeilijkheden krijgt. Er komt namelijk een medeminnaar in het spel. Ge lukkig echter wordt de advo caat ziek en heeft hij nog een bevallige dochter, wat hem eensdeels de ogen opent en anderzijde de minnaar afrea geert. Dit gaat wel niet zon der meer, maar alles komt toch in orde. Voor hen, die minstens 18 jaar zijn. toegedaan dat „Visschersluct" oorzaak is van het tot stand ge komen looprecht langs de Maas, aan het adres van haar secretaris, Winterdijk 29, kennis te nemen van de actie, bij de A.H.B. inge zet tegen het looprecht. Wij raden elke hengelaar in Waalwijk aan, indien hij niet is georganiseerd in een der drie hen gelaarsverenigingen (overdadig voor een plaats als Waalwijk) bij een collega - vissfcr een georganiseerde hengelaars, in zage te vragen van het Sep tembernummer van de A.H.B. (Bondsorgaan) waarin „ten voe- tenuit" het tot stand komen van het looprecht wordt beschreven, en waarin tevens op andere wijze de in de aanvang van dit relaas genoemde beschuldiging is weer legd, in de initialen „R. te W." Ten overvloede„Visschers- lust" is geen vriendin van het looprecht, doch buigt na ge daan verzet als minderheid voor een meerderheid, zonder „opblazen van de oevers der Maas of een of andere rancune maatregel, zijnde verwerpelijk en ondemocratisch." Aangezien de Domeinen het looprecht uitsluitend verlenen aan leden van de A.H.B., omdat zij j (de Domeinen) daardoor verhaal hebben op eventuele vernielingen waarvoor een cautie (waarborg som) moest worden gestort, dient ieder die langs de Maas wil vis sen (uitsluitend om te vissen) deel uit te maken van een bij de I A.H.B. aangesloten vereniging. Laat elke visser, georganiseerd I of niet georganiseerd, in de wa- I teren waarin hij het visrecht uit oefent, zorgen dat er gen klach ten komen van de eigenaars. Hierdoor moeten de verbodsbepa lingen komen. Wij hopen dat nog eens de toegang naar de Maas zal worden ontsloten en voor ieder een, indien er geen vernielingen of anderszins aan de Maas meer voorkomen (oorzaak van 't loop recht), waaruit dan tevens kan blijken dat het looprecht geen ex tra belasting zal blijken te zijn ge weest. Overigensin heel Ne derland wordt het looprecht langs de rivieren doorgevoerd. Er kan over dit onderwerp geen „pennestrijd" worden ge voerd in de Echo van het Zuiden of ander blad, zodat „ingezon den op dit „ingezonden" niet beantwoord kunnen worden. Wij „Visscherslust" zijn echter te al len tijde bereid, op ons secretari aatsadres verdere inlichtingen te verschaffen en (of) meningsver schillen te bespreken VRAGEN en MENINGEN van onze lezers ERE DE HELD. In verschillende geïllustreerde bladen treft men telkens afbeel dingen aan van opgerichte monu menten, gewijd aan de nagedach tenis van hen, die zich in de gru welijke strijd voor onze onafhan kelijkheid heldhaftig hebben ge dragen tegen de overweldiger. W at moet het voor velen in de Langstraat en in het bijzonder voor de naaste familie, een ont goocheling zijn geworden, dat voor hem, die zijn leven gelaten heeft voor deze vrijheid, nog geen herinneringsmonument is onthuld. Als er één is die recht heeft op de dankbaarheid van ons ganse volk, dan is dat zeker Jan de Rooij, die men de held van de Langstraat noemt. Waarom moet dit zo lang du ren Ruim 5Yi jaar heeft het nu al geduurd en nog steeds leeft men in afwachting. Als men de praat, die er over gaat, geloven mag, dan is er met het comité iets niet in orde. Laat ons hopen dat dit niet zo is, want als dat waar zou zijn, zou dat meer dan ergerlijk zijn. Waarom kon in Waalwijk wel reeds een monument voor de ge vallenen onthuld worden De tijd dringt dat een ereschuld afgedaan wordt en een monument verrijze, „de held van de Langstraat" waardig. Navoh. LOOPRECHT. De heer A. Roozq, secretaris van „Visscherslust", schrijft ons Looprecht langs de Maas. Het is gebleken dat ongeorga niseerde hengelsport-beoefenaars te Waalwijk de Vissersvereniging „Visscherslust" alhier, beschuldi gen oorzaak te zijn dat er een looprecht langs de Maas benodigd is, indien men in de Maas wil hengelen, en waardoor deze groep ongeorganiseerden ernstig is benadeeld geworden. Het is in de kringen van de bij de Alg Hengelaasbond aangeslo ten verenigingen in Brabant een bekend feit, dat juist de afdeling „Waalwijk 1 (Visscherslust; ernstig en met klem heeft gepro testeerd tegen het tot stand komen van dat (een) looprecht. Dus tegenovergesteld van bo vengenoemde bewering. Wij nodigen elke Waalwijkse sportvisser uit, die de mening is VISSERSVERENIGING „VISSCHERSLUST". Algemene vergadering op Maan- I dag 18 Sept. 1950 nam. 8 uur bi I Fr. v. Helvoirt, Putstraat. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. a. ingekomen stukken; b. uit gegane stukken. 4. Verkiezing vaandeldrager. 5. Verkiezing aanvulling roye mentscommissie. 6. Mededelingen (o.a. Wielen Besoijen) 7. Rondvraag. 8. Sluiting. PLOTSELING STERFGEVAL. De heer Th. Leijtens, wo nende Winterdijk v.m. Baard wijk en werkzaam op de le- derfabriek „De Amstel" al hier, werd Dinsdagmorgen dood te bed gevonden. Een hartverlamming had een vroegtijdig einde gemaakt aan dit jeugdig leven, waar de overledene eerst 47 jaar was. LUXOR-THEATER Van Vrijdag t.m. Zondag kunt U hier gaan kijken naar „Prima Ballerina", waarin de dertien jarige Margaret O'Brien een naijverig danseresje speelt. Ze wil een voorstelling beder ven, omdat ze 'n hekel heeft aan een nieuwe ster, maar veroorzaakt een ongeluk, dat haar zelf ook erg treft. Het komt tenslotte uit en 't wordt haar vergeven en zo is alles weer goed. Deze film is ook in technicolor en brengt ballet muziek van Tschaikowsky, Smetana, Gounod, Fr. Kreis- ler, Beethoven en Dave Rose. Maandag en Woensdag het tweede deel van de seriefilm „De Spookhaven", waarin de ontknoping volgt. Wie het eerste deel is bevallen, gaat natuurlijk ook naar 't tweede deel kijken, dat heet „Het Zeemonster". MUSIS SACRUM Van Za- terdga t.m. Maandag dwaas heid in „De Roemrijke daden van Danny" (Kaye natuur lijk). Danny is een ongeluk kige jongen, want hij is al maar bang om ziek te wor den. Om de dokter in de buurt te hebben wordt hij liftboy in een ziekenhuis. (Uiteraard heeft hij daar ook aardige verpleegsters in de buurt). Maar het ogenblik komt, dat hij onder dienst moet, waardoor hij met zijn vriend en twee verpleegsters (behalve de rest) op een Zuidzee-eiland terecht komt. Hier wordt hij per ongeluk held en krijgt hij het meisje, dat hij eerst helemaal niet be doelde. Dit is het geraamte. Hoe dwaas dat allemaal gaat kan men zelf gaan bekijken, als men tenminste 18 jaar is. De film is in technicolor en Danny en Dinah zingen lied jes. DE SPAR JUBILEERT. De Spar", de organisatie van zelfstandige middenstanders, viert Dinsdag 19 September a.s. haar 15-jarig bestaan in Brabant. Het is dan n.l. 15 jaren geleden dat de N.V. Mol-Pauwels te Nieuw- kuijk met een zeer beperkt ,an_ tal winkeliers in Spar-verband ging samenwerken. Het 10-jarig jubileum werd i.v.m. de toestand niet gevierd. De ontwikkeling van De Spar in deze periode is waarlijk enorm geweest. Wij denken aan de mil- iioenen-oinzet, toepassing moder ne methodes, de advertentiecam pagnes, verspreiding folders e.d. Op 19 September a.s. zal daar om in het Casino te Den Bosch een jubileumvergadering worden gehouden, waarbij van 2—4 uur bestuur en directie van de Spar- afdeling, Brabant-Oost, zullen recipiëren. HOOFDSTUK IV. DE REDDERS DANK. In zijn bekende boek „Het blin de mensdom" zegt prof. de Greeff ergens, dat er in onze dagen ook nog wel naastenliefde is. Maar het is koud en kil en haast zo niet meer te noemen, het is alles te FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Gelukkig behoefde deel. Bovendien kunnen we toch nog fachten, is 't niet Neen, liefste, dat kunnen wij niet. Daar is te veel onzekerheid aan verbonden. Ik had je in het geheel niet van mijn liefde moeten spreken, maar ik kon niet anders, geloof mij Herinner je je nog die eerste keer dat wij elkaar ont moetten Je was van je fiets ge vallen op dat hobbelige pad en je had schrammen opgelopen aan de pols en aan de ellebogen. Ik reed er net langs en heb je toen opge holpen en je de eerste hulp ver leend. En toen die buitenpartij, toen we samen zo heerlijk gewan deld hebben en ik naar aanleiding daarvan nog moeilijkheden met Helena had. En dan al die andere keren dat je nog stilletjes zag weg te glippen en dat wij elkaar m 't schemerdonker ontmoetten en dat ik je in de armen heb gesloten zo als nu Maar dit nu liefste, be duidt het einde van al die heer- lijke ogenblikken. Wij moeten af scheid nemen. Het kan niet an ders tegenover onszelf en tegen over anderen. Alleen wilde ik ditmaal nog even met je samen komen om je te zeggen dat, wat je ook te horen of te zien zult krijgen, ik niet ontrouw ben ge weest aan mijn liefde voor jou en dat het nooit weer zo kan wor den voor mij als ik mij dit met jou had voorgesteld. Die ellendi ge armoede, bestond die niet, dan zou er niets tussen ont gekomen zijn HOOFDSTUK I. Het was de avond van het bal op „Huize Merkesteijn". Uit alle openslaande deuren en vensters straalde volop licht, zodat ook de tuin niet donker was te noemen, temeer daar hier en daar in de kleine laantjes Chinese lantaarns hingen. Overal stonden stoelen paarsgewijze bijeen, want het was te warm om in de balzaal te blij ven door degenen, die niet aan het dansen deelnamen. Bedienden met bladen vruchten ijs en limonade liepen af en aan; kortom, er ontbrak niets aan deze feestelijkheid. Wat Helena Mer kesteijn eenmaal ondernam ook op dit gebied was altijd even groots opgezet, even ruim en gul behandeld. Zc was een jongedame van nog geen dertig en behoorde tot de toonaangevende kringen. Ze was zeer knap van uterlijk en ook in tellectueel knap, en zat in alle mogelijke ^maatschappelijke vere nigingen, terwijl ze uiterst spor tief was, wat betekende op ten nis- en golfbaan. Zij deed aan zwemmen, roeien, zeilen en auto rijden. Helena was zich zeer goed bewust van de algemene bewon dering en ze genoot er van, als de mensen bijvoorbeeld zeiden Ik begrijp niet, hoe je daar allemaal tijd voor hebt Wordt vervolgd ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6