l Wijde Wereldl Waaiwijkse en Langstraatse Courant BETERE TEXTIELS! Fabrieksarbeiders vergaderen UIT DE Gemeenteraad Waalwijk. VAN L03M-SGHRAUWERS Voor de Oost en West in Assemblée. DE LOONRONDE. Indonesië. "snnssiesarassvisiM Grotestraat 282 WAALWIJK. bevolkings onderzoek T.B.C. JIAANDAG 25 SEPf. 1950 Uitgever Vïaalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 78 OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 60. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECIIO". Dc algemene vergadering der Verenigde Naties is deze zitting goed begon nen. Het bleek al aan- stonds dat bet Oost tegen West op zijn scherpst zou zijn en spoedig stonden de hoogste woordvoerders der twee grote tegenstellingen, dc Sovjet-Unie en Ameri ka, tegenover elkaar. Bei den kwamen met vredes plannen, maar elk stond intussen op een standpunt dat onmogelijk met dat van dc ander verzoend kon worden. i .Uv Dean Achesón, de Amerikaan se minister van buitenlandse za ken, kwam met een programma van vier punten. Het eerste punt wil een voorziening treffen voor het bijeenroepen van een spoed zitting van de Assemblée binnen 24 uur, als de Veiligheidsraad wordt verhinderd handelend op te treden inzake een vredebreuk of een daad van agressie. Dit is er duidelijk op berekend om uit de impasse te raken waarin de Vei ligheidsraad nu al maandenlang verkeert door de terugkeer van Ruslaild. Malik heeft namelijk sindsdien elke actie van de raad, met name ten opzichte van Korea, .verhinderd door zijn veto. Door het snelbijeen roepen van de Al gemene Vergadering zou het Rus sische Veto omzeild worden. Punt 2 voorziet in het vormen van een Veiligheidspatrouille der V. N. om onmiddellijk onafhanke lijke waarnemingen te doen in elk gebied waar een internationaal ge schil dreigt. Volgens het derde punt moet elk lid van de U.N.O. een eenheid troepen gereed hou den voor directe dienst ten be hoeve der V.N. Tenslotte wil Acheson dat de Algemene Ver gadering een commissie instelt om het rapport te bestuderen over de middelen die .de V.N. zouden kunnen aanwenden om gezamen lijk de doelstellingen en beginselen van het handvest te verwezenlij ken. Na Acheson's voorstéllen deed de minister van buitenlandse zaken der Sovjet-Unie, Andrei Visjinski, zijn vleugels weer aan om vredes engel te spelen. Hij stelde voor dat de Grote Vijf een vredespact zouden sluiten, waardoor dan oor logspropaganda verboden zou moeten zijn, een verbod van atoomwapens onder strenge in ternationale controle en alle lan den zouden hun strijdkrachten met een derde moeten verminderen. Overigens heeft Visjinski deze voorstellen al een jaar geleden ter tafel gebracht en toen zijn ze ver worpen. Natuurlijk ontbraken in zijn re devoering ook de aanvallen op het Westen weer niet. Hij vond dat er veel onwettige besluiten waren genomen, omdat een van de grote mogendheden niet aanwezig was! Met betrekking tot Korea waren de besluiten onwettig en onjuist, om zo de gewapende in vasie te camoufleren. Verder wist Visjinski precifes dat de militaire uitgaven van de Verenigde Sta ten in vergelijking met voor de oorlog vertwaalfvoudigd waren. Over die van de Sovjet-Unie verstrekte hij maar geen nauw keurige gegevens. En op de lijst van oorlogsstokers prijktfe boven aan Churchill, terwijl er verder nog op voor kwamen generaal Bradley, Johnson, de afgetreden minister van defensie der V. S., en generaal Mac Arthun Na deze tirade ging de alge mene vergadering uiteen tot a.s, Donderdag. Het was weer ge weest als van ouds. Geen prijsstop. De 4e loonrtfnde zal ook 5% geven op de kinderbijslag en ouderdomsuitkering. De regering houdt vast' aan de maximum-grens der loons verhoging van 180 gulden. ZINKEN PASMUNT VERDWIJNT. De zinken pasmunt zal in 1951 verdwijnen uit de cir culatie. GOUDEN F.N.Z. ONTVANGT piaedicaat KONINKLIJKE. De Algemene Nederlandse Zuivelbond (F.N.Z.) heeft in de Houtrusthallen te 's-Gra- venhage zijn gouden jubileum gevierd. De hele ruime hal was gevuld met vertegen woordigers van aangesloten fabrieken en talrijke binnen- en buitenlandse gasten. Vele hoge autoriteiten waren op de feestvergadering, die door de voorzitter van de F.N.Z., mr. J. Linthorst Homan, geopend werd, aanwezig. Zij ontving het praedicaat „Koninklijke". XNOEIERIJEN MET EFFECTEN. Tweehonderd personen gedupeerd. Op last van de Officier van Justitie heeft de centrale re cherche van de Haagse poli tie een onderzoek ingesteld naar de manipulaties van de commissionnairs in effecten K. van S. 64 j. en L. G. 49 j. Deze vennoten van een in middels geliquideerd effecten kantoor aan de Java-straat te Den Haag hebben eind 1949 surséance van betaling ge kregen. De tekorten beliepen toen zeven ton. Uit familie kapitaal werd echter een aan zienlijk bedrag als schadever goeding uitgekeerd, zodat nog een totaal tekort van onge veer vijf ton overbleef. Het onderzoek van de po litie heeft thans uitgewezen dat v. S. en G. op vermoede lijke ongeoorloofde wijze heb ben beschikt over het effec tenbezit van cliënten door hierop bij bankrelaties bedra gen tot 250.OOU gulden op te nemen. Men beeft hun daar om verduistering ten laste ge legd. Zij zijn ingesloten in 't Huis van Bewaring te 's-Gra- venhage. De benadeelden zijn onge veer 200 kleine effectenbezit ters. EMIGRATIE-PLAN VOOR AUSTRALIë. In vijf jaar tijds ÏOC.OOO man. 3 October zal er een Neder landse emigratie-missie naar Australië vertrekken, tenein de aldaar met de regerings autoriteiten besprekingen te voeren over een groot emi gratie-plan voor de tijd van vijf jaren. Het plan zou voor. zien in de emigratie van Ne derlandse boeren en arbei ders met hun gezinnen tot 'n totaal van 20.000 a 25.000 per jaar. ZALT-BOMMEL IN FEESTTOOI. Zalt-Eommel herdenkt deze week zijn 1100-jarig bestaan. Zaterdag werd een óoncours- hyppique gegeven, waaraan Prins Bernhard deelnam. Er wordt een revue gegeven van S. Zoetmulder, concerten enz. een machtsapparaat van volko men betrouwbare élementen no dig. En helaas is dit niet het ge val. Het is b.v. een bekend feit dat er aan de golf misdaden, die momenteel weer over Djakarta slaat, -verscheidene politiemannen medewerken. Het leger noch de politic heeft de regering in de hand. Het is vaak voorgekomen dat lagere commandanten zich niets van de bevelen van hun superieuren aantrokken. Het is zeer wel mogelijk dat zij op die manier zullen trachten door actiés tegen de Nederlanders de kwestie Nieuw-Guinea te be- invloeden. In planterskringen houdt men met deze mogelijkheid ernstig re kening. De afdeling Oost-Suma- tra van „De Nederlandse vereni ging" heeft een telegram aan Dr. Drees gezoncjen., waarin wordt gezegd „dat haars inziens <|cn af wijzing door Nederland van de Indonesische aanspraken op Irian (Nieuw-Guinea) de zakelijke en persoonlijke belangen van de Ne derlanders alhier ernstig zal kun nen schaden ën spreekt in ver band hiermede het vertrouwen uit dat de Nederlandse regering het vorenstaande voor ogen houdt bij het bepalen van haar standpunt." Varia. De regeringsverklaring zegt dat 80.000 militairen van de APRI (de Indonesische strijdkrachten) bin nen drie maanden gedemobiliseerd zullen worden. Volgens dezelfde verklaring zijn 30.000 militairen van het KNIL naar de APRI over gegaan, 700 man vroeg ontslag en 8000 man vertrok naar Nederland. De hulp van de Nederlandse Marine aan de ALRI (Indonesi sche marine) zal m.i.v. 1 Januari a.s. worden gestaakt. Nicuw-Guinea. Indonesië in de V.N. Dé regering heeft in de Twee de Kamer meegedeeld, dat zij geen aanleiding ziet om een alge mene prijsstop af te kondigen, zoals was gevraagd. Zij is van mening dat deze onverenigbaar is met de vrijmaking van het han delsverkeer waarnaar zij streeft. Niettemin houdt de regering nauwkeurig het oog geircht op de ontwikkeling der prijzen, terwijl zij bovendien het advies van de Sociaal-Economische Raad heeft gevraagd. Minister Van den Brink beloof de dat er ernstig opgetreden zou worden tegen onnodige prijsver hogingen, maar wees er ander zijds op dat sommige prijsverho gingen. als gevolg van het stijgen der prijzen op de wereldmarkt niet konden worden tegengegaan. Schérp veroordeelde de minis ter het hamsteren. LABOUR WINT MET 6 STEMMEN. De Britse labourregering heeft de in het Lagerhuis ge houden stemming over de na tionalisatie van de ijzer- en staalindustrie gewonnen met 306 tegen 300 stemmen. De minister-president van de republik Indonesia heeft in een rede voor het parlement medege deeld dat Indonesië het lidmaat schap van de Verenigde Naties zal aanvragen. De aanvraag geschiedt in verband met de gewichtige vraagstukken betreffende Oost- en Zuid-Oost Azië, welke vermoe delijk binnenkort in de V.N. ter tafel zullen komen. Wanneer eenmaal Indonesië lid van de UNO is, zal, volgens Nat- sir, de volledige afschaffing van het kolonialisme principieel wor den voorgestaan. In de regeringsverklaring, die 2 uren duurde, heeft de Indonesische regering verklaard, dat zij op zeer korte termijn op energieke wijze de oplossing van de Nieuw-Gui nea kwestie zal bevorderen, naar de geest van de Indonesische as piraties. ,,lk hoop, aldus Natsir, dat de Nederlandse regering zal inzien, dat een spoedige oplossing van deze kwestie de verhouding tus sen Indonesië en Nederland slechts ten goede zal komen. Onze rege ring rekent een bijleggen van dit geschil tot een harer eerste plich ten." Yamin, lid van de Indonesische afdeling van de gemengde com missie, die de onderhandelingen over Nieuw-Guinea moet voor- bereiden, heeft een ander geluid laten horen. Hij heeft de Neder landse regering verteld „dat het vanzelf spreekt, dat wij andere maatregelen zullen moeten nemen als Indonesië het gebied niet ver krijgt." Nu behoeven wij van een grote mond niet zo erg bang te zijn. Wat heeft b.v. Sutomo niet door de eather geschreeuwd de laatste ja ren, vanuit een veilig oord overi gens. Als we van Sutomo bang waren g'eweest, was het Neder landse leger in 1945 al uit Java geknikkerd. Dat is echter niet ge beurt, vijf jaar later gingen we vrijwillig. En zo zijn er zoveel grote schreeuwers geweest. Toch kan Indonesië heel wat bedreigingen waar maken. Er is geen macht in Indonesië die de Nederlanders beschermt. De Ne derlandse troepen in Indonesië zijn van geen betekenis meer. De Ne derlanders daar zijn aan de ge nade of ongenade van de macht hebbers ter plaatse overgeleverd. Ook aan de ongenade. Dat blijkt wel uif een kortelings gehouden proces tegen een 22-jarige Neder lander, dié door een landrechter tot vijf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld omdat hijzijn eigendom tegen diefstal had ver dedigd, waarbij een van de die ven werd gewond en later is overleden. Of de andere dieven gestraft zijn, vermeldt de historie niet. Er is geen reden te veronder stellen dat Indonesië een Neder landse weigering om de souverei- niteit over Nieuw-Guinea aan In donesië over te dragen zonder meer zal accepteren. Plaatselijke machthebbers zullen er zeker niet voor terugschrikken in zo n geval de Nederlanders het leven onmo gelijk te maken. Plaatselijke macht hebbers, schrijven wij met opzet. Want officieel zal voor agitaties tegen de Nederlandse bevolkings groep geen toestemming worden gegeven, maar kleinere groothe den zijn vaak zeer eigenzinnig op getreden zonder dat de centrale regering er iets aan dééd of kon doen. Uiteraard heeft het leven van een Nederlander momenteel in Indië niet zoveel waarde. Deze toestand is buitengewoon betreurenswaardig. Indonesië heeft De onderhandelingen tussen vertegenwoordigers van de Sar- bupri, de vakbond van onderne mingsarbeiders, en van het Land- bouwsyndicaat hebben tot resul taat dat het loon van de onder nemingsarbeider tot 3 per dag is verhoogd. In planterskringen is men wel iswaar verheugd over het accoord, maar men ziet, mede door de ho ge lonen, de toekomst donker in. De prijzen van nu zijn eigenlijk reeds te hoog. Als de prijzen da len zullen vele ondernemingen het niet kunnen bolwerken. Soekarno heeft in Bandjermasin verklaart dat er nu, nu de Neder landse troépen weg zijn, er geen zondebok meer is, die de schuld kan krijgen voor allerlei onlusten. „Nu rust de verantwoordelijkheid bij ons. Indien thans ongeregeld heden plaats hebben dan zijn wij, dan bent U, de leiders hier, daar voor verantwoordelijk aldus de heer Soekarno. zijnde openbare werken is het naar onze mening noodzake lijk de volgende werken tot stand te bregen. 1. Verbetering St. Antoniusstraat. De rijweg dezer straat is als gevolg van het toenemende verkeer te smal geworden. De straat vormt de toegangsweg tot onze gemeente via Sprang. De breedte van de rijweg met fietspaden is 5.80 m. Deze dient te worden vergroot tot 7 m., hetgeen gezien de totale straatbreedte zeer gevoeglijk kan. De in het Noordelijk deel van de straat liggende granietkeien kunnen momenteel voordelig worden verkocht, zodat er thans een gunstig# gelegenheid is om dit werk uit te voeren. De kosten worden geraamd op 15815.—, te verhogen met een opslag voor algemene kosten voor het bedrijf van Gemeentewerken ad i 785. tot 16.600.—. De opbrengst der oude keien en klinkers is hierin verwerkt. B. en W. verwijzen naar 't ter inzage liggende ontwerp besluit tot wijziging der be groting. Openbare vergadering van de raad dezer gemeente op Donderdag 28 September 1950 te 19% uur, ten gemeente huize. Punten van behandeling 1. Vaststeling van de notu len der vorige vergadering. 2. Ingekomen stukken a. Van de Gedeputeerde Staten. 1. Goedgekeurd raadsbe sluit van 2 Februari '50 tot verkoop bouwter rein aan de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor de Langstraat. 2. Goedgekeurd raadsbe sluit van 30 Maart 1950 tot aankoop grond tus sen de Eerste en Twee de Zeine van G. F. van Loon. 3. Mededeling verdaging beslissing omtrent het raadsbesluit van 25 Mei 1950 tot aankoop van 4 woningen van de N.V. André van Hilst. 4. Goedgekeurd raadsbe- besluit van 25 Mei 1950 tot aankoop grond tus sen de Mr. van Cooth- straat en de Kerkstraat van F. J. L. Mombers. 5. Goedgekeurd raadsbe sluit van 29 Juni 1950, nr. 25, tot wijziging dei- begroting 1950. 6. Goedgekeurd raadsbe sluit van 29 Juni 1950. nr. 6, tot wijziging der begroting 1950. 7. Goedgekeurd raadsbe sluit van 29 Juni 1950, nr. 57, tot wijziging der begroting 1949. 8. Goedgekeurd raadsbe sluit van 27 Juni 1950, tot onderhandse ver pachting van de jacht op de gemeente-eigen dommen. 9. Goedgekeurd raadsbe sluit van 27 Juli 1950, tot het aangaan van een 3-jarige kasgeldlening, tot het aangaan van 'n groot 300.000.met de Coöp. Centrale Boe renleenbank te Eind hoven. 10. Ontvangstbericht van het raadsbesluit van 31 Augustus 1950 tot wij ziging der politie-veror- dening. b. Van het Middenstands- borgstellings-fonds voor de Langstraat en 't Land Van Heusden en Altena. Verslag over 1949. c. Van de Maatschappij tot bevordering der Bouw kunst (Bond van Neder landse Architecten) te Amsterdam. Schrijven betreffende het inschakelen van gemeen telijke diensten van pu blieke werken voor het uitvoeren van werken in het vrije bedrijf. 3. Voorstel tot beschikbaar stelling van gelden overeen komstig artikel 72 der lager onderwijswet aan het be stuur der Chr. school te Besoijen voor aanschaffing van leermiddelen, (ƒ75.15) 4. Voorstel tot verhuring lo kalen Openbare School aan de Chr. Hogere Burger school (als vorig jaar). 5. Voorstel tot vaststelling van 't vermenigvuldigings- cijfer voor de onderne mingsbelasting (2.4 6. Voorstel tot vaststelling ener verordening op de hef fing van besmettelijke-ziek- tengelden. 7. Voorstel inzake uitvoering van openbare werken (zie hieronder). 8. Wijziging begroting 1950. 9. Herbenoeming leden com missie voorziening woon ruimte. 10. Voorstel tot aankoop, rui ling en verkoop van grond. 11. Voorstel tot verkoop van Bouwterrein. Prae-advies van punt 7 der Agenda Naast de reeds tot stand ge komen en nog in uitvoering 2. Vernieuwing riool Baard- wijksestraat. Dit werk is reeds sinds en kele jaren geplaatst op het program van uit te voeren openbare werken. In verband met plannen tot algehele her ziening van het rioleringsplan is het tot nog toe steeds uit gesteld. Het riool in deze straat ligt te hoog, zodat de lozing van het afvalwater en van de fae- caliën van vele woningen niet naar behoren kan geschieden. Door de talrijke lekkage's is de grond op verschillende plaatsen geïnfiltreerd door faecaliën, welk euvel reeds geconstateerd wordt in de nabijheid van fundamen ten en meterputten. Dit moet op de duur zeer nadelige ge volgen hebben voor funderin gen, gas-, water- en electrici- teitsleidingen. Langer uitstel is niet meer verantwoord. De kosten van het werk worden geraamd op 57.000.inbe grepen die van nieuwe huis aansluitingen, alsmede de kos ten van de in verband hier mede noodzakelijke gedeelte lijke herstrating. Hierbij komt voorts een kostenopslag van 5% van de Dienst van Gemeente Wer ken, wordt totaal 59.850. B. en W. verwijzen verder naar de specificatie, gegeven bij 't ter inzage liggende ont- werp-besluit tot wijziging der begroting. B. en W. stellen voor het voor beide genoemde werken nodige crediet beschikbaar te stellen op de dienst 1950, zo dat zo spoedig mogelijk met de uitvoering kan worden aan gevangen. GESLAAGD. IN JANUARI EEN SOCIALE SCHOOL. In Januari zal de Sociale School in Waalwijk starten. Dat was het voornaamste van dc vergadering van de R.K. Fabrieksarbeiders van vorige week Donderdag. Kapelaan Lempens heeft er de arbeiders met een enthousiaste rede toe opgewekt. Spr. deelde mede dat reeds vorig jaar door dc K.A.B. pogingen in het werk zijn gesteld om tot oprichting van een Sociale School te komen. Door allerlei oorzaken kon toen nog niet worden begonnen. Maar nu is er de gelegenheid en dié moet worden aangegrepen. temeer waar anders de Sociale School misschien naar een andere plaats gaat. De ontwikkeling van dc arbei der is dringend noodzakelijk en de Sociale School is daarvoor het aangewezen middel. De K.A.B. is reeds lang geen strijdorganisatie meer. Het overleg is daarvoor in de plaats gekomen. Dc ontwikke ling van de arbeider moet daar mede gelijke tred houden. Men zal zich afvragen, zo zei kapelaan Lempens, kan ik met de Sociale School meer verdienen Dit zal aanvankelijk niet het ge val zijn. Er zullen offers voor ge bracht moeten worden om de cur sus met vrucht te volgen. De K.A.B. heeft niet enkel te zorgen voor het materiële welzijn van zijn leden, maar vooral voor de godsdienstig-zedelijke vorming. Óok hiervoor is dc Sociale School. Naast lessen in economie, sociologie, sociale wetgeving e.d. worden godsdienstlessen gegeven Zoals reeds gezegd, het volgen van een cursus vraagt offers, voor velen wellicht grote offers. Et- zijn 4 lesuren per week. plus nog het huiswerk dat gegeven wordt, zij het in geringe mate. Maar deze lessen zijn een uitstekende vrije tijdsbesteding, speciaal voor de jongere leden. Wij moeten onze vrije tijd benutten om onszelf om hoog te brengen, zichzelf meer te ontwikkelen. En het is de jeugd in de eerste plaats die hiervoott moet zorgen. Het is spr. duidelijk dat de le den, die op de vergadering aan wezig zijn, de kern van de vak bond is. Dat is gelukkig, want speciaal de goede kern wil spr. bereiken. Vanuit deze kern moeten de eerste leerlingen komen, 't School geld kan voor niemand een be zwaar zijn, slechts 0.25 per week. waarbij dan nog de aan schaf fingskosten van enkele boe ken komen, die echter over drie jaren verdeeld kunnen worden. De beste leeftijd om de school te volgen, is die tussen dc 25 en 35 jaar, maar eigenlijk is men nooit te oud om de cursus te volgen. Grijpt Uw kans 1 De heer v. Seters bespreekt nog enkele practische kanten van de Sociale School. In Januari wordt met de lessen begonnen. De Waaiwijkse K.A.B. moet voor tenminste 20 leerlingen zor gen. Er zijn al enkele leden, die zich voor dc school hebben laten inschrijven, doch er moeten er nog meer komen. Spr. vertelt een voorbeeld uit de practijk. Bij eer. van dc grootste bedrijven in Brabant werd een sollicitant voor een goede betrekking aange nomen, omdat hij in het bezit was van dipïoma van een Sociale School. De voorzitter bespreekt nog verscheidene zaken Het minder goede vergaderingbezoek. De spanning tussen lonen en prijzen. De verhouding van lonen en prij zen. zegt de voorzitter, heeft dc voortdurende aandacht van de K.A.B., de vakcentrale en de Stichting van dc Arbeid. Het is duidelijk dat door de loonsverho ging nog lang geen oplossing is gevonden. Maar wij in Nederland kunnen vele kwesties niet alleen oplossen, de invloeden van natio nale en vooral internationale aard zijn enorm. Daar moet rekening mee worden gehjuden. Spr. memoreerde verder het 35- jarig bestaan van dc A.K.W.V. en de goede samenwerking die er, vooral de laatste jaren, met deze vereniging is geweest. Dc pensioenregeling voor dc lederindustrie is gereed gekomen. De statuten en reglementen zijn gereed en zijn via het College van Rijksbemiddelaars dc regering toegezonden. Eenzelfde regeling voor de schoenindustrie is in voorbereiding. Wanneer de rege ling voor de lederindustrie ingaat, is nog niét bekend. Wel staat vast dat zij verplichtend zal zijn voor elk bedrijf. Verder zal er n nieuwe jeugdloonregeling in de lederindustrie komen. Voor het winterprogramma zijn een vijftal sprekers genodigd. De eerste is Jef dc Brouwer, die in November een lezing zal houden. Op 9 October zal er een algeme ne vergadering zijn. Voor het pa troonsfeest is een toneelgezel schap geëngageerd en er zén nog meer attracties in voorbereiding. De voorzitter beantwoordde verschillende vragen, waarna de adviseur kapelaan Wassenberg aanspoorde t^t een grote: verga deringbezoek. De voorzitter sloot met de christelijke groet. Mej. Anny van Gulik uit Tilburg, leidster van de da- mes-afdeling van „Kunst en Kracht" alhier, slaagde voor het examen Verenigingsleid ster gymnastiek. Deze examens worden alge- nomen vanwege de Ned. R.K. Gymnastiek-Federatie, onder toezicht van een Rijksgecom mitteerde. Mej. van Gulik kreeg een extra compliment van de jury voor haar prachtige cijfers in de verschillende vakken. JAARMARKT TE WAAL WIJK OP DONDERDAG 28 SEPTEMBER 1950. BEWAARSCHOOL. De Bewaarschool, waar lan ge tijd het noodziekenhuis is gevestigd geweest, is van daag met ruim 250 kinde ren wederom met 't kleuter onderwijs begonnen. IN DE LANGSTRAAT. In overleg met de Inspec tie Volksgezondheid was het bevolkingsonderzoek door de Stichting tot Opsporing van Tuberculose-lijders in de pro vincie Noord-Brabant, welk onderzoek eind Augustus/be gin September zou aanvan gen, wegens de gevallen van paratyphus uitgesteld. Men heeft toen de plannen zodanig gewijzigd, dat eerst de bevolking van Hoge- en Lage Zwaluwe, Terheijden en Best is doorlicht, welke plaat sen oorspronkelijk na het on derzoek in de Langstraat aan de beurt zouden komen. Op 2 October a.s. wordt nu een begin gemaakt met het bevolkingsonderzoek in de Langstraat, en wel zodanig dat eerst werknemers(-neem- sters) van de in Waalwijk ge vestigde industriële onderne mingen behandeld worden. Men verwacht hiervan een zekere propagandistische voor bereiding, omdat op deze wij ze straks in een groot aantal gezinnen in en buiten Waal wijk de vader, zoon of doch ter uit eigen ervaring kunnen vertellen „dat het geen pijn doet", „dat het in een tel ge beurd is", enz. Door een be paalde administratieve con trole zullen deze personen la ter niet meer worden opge roepen bij het bevolkings onderzoek in hun woonplaats Het onderzoek dat 2 Octo ber begint, zal zoveel mogelijk in de bedrijven geschieden, wanneer daar een geschikte localiteit voor aanwezig is. Voor kleinere en middelgrote bedrijven wordt gestreefd naar combinatie met ondei- nemingen die dicht in de i buurt gevestigd zijn. Het pirquetteren, fotogra feren (filmen) en de na-con trole geschiedt uitsluitend door daartoe bevoegde medici met hun assistenten. Het is verheugend, dat ver reweg de meeste leden van de Fabrikantenkring ..Lang straat" zich reeds schriftelijk tot medewerking bereid ver klaarden. ELFDUIZEND BAKKERS PROTESTEERDEN. Elfduizend bakkers, onder wie ook dc bakkers van Waalwijk, Kaatsheuvel en Omstreken, wa ren Woensdag 20 Sept. te Am sterdam in de Apollo-hal, het Concertgebouw en Bcllcvue bijeen om te protesteren tegen de door de regering voorgenomen verho ging van de omzetbelasting op banket tot 8 H%. 1° bussen, waarop grote plakkaten met het opschrift „Wij protesteren, een koekje is geen weelde" werden de duizenden uit alle delen van het land naar de hoofdstad ver voerd, waar zij werden ontvangen door de voorzitter van het lande lijk actie-comité, die in zijn woord van welkom tot de aanwezigen, waaronder een tiental kamerle den en vertegenwoordigers van de diverse vak- en middenstands organisaties, sprak van een inva sie zoals men hier in Nederland nog niet gekend had en die tot uiting bracht de wil van de mid denstander om zich te verzetten tegen de willekeur en dc zoge naamde koude socialisatie van onze regering. Toen het actie comité zijn werk begon, rekende men er op pl.m. 2000 mensen te zullen moeten ontvangen en wat zien we de drie grote zalen blij ken bijna te klein.. Spreker ver heugt zich over deze massale op komst, de middenstand komt op gang. Door de verschillende sprekers werd met kracht van argumenten geprotesteerd tegen de door de regering gevoerde belastingpoli- tiek t.a.v. de middenstand in zijn geheel en de bakkers in het bij zonder Men erkende gaarne dat de moeilijkheden, waarvoor de re gering zich zag gesteld, groot waren en men bleek tevens ten volle bereid een redelijk deel van de lasten die op de bevolking drukken, te dragen, maar men vertikte het voortaan zich te laten gebruiken als lastdier. Met algemene instemming wer den de woorden van Dr. Zee- gers, econ. adviseur van de Chr. Middenstandsbond ontvangen, die de regering op zedelijke gronden het recht ontzegde de Nederland se bevolking nog zwaarder te be lasten, zolang zij zelf niet de ui terste zuinigheid betrachtte. De meeste sprekers, welke zelf practiserende bakkers waren, brachten in niet mis te verstane woorden tot uiting dat het zo niet langer kon en dat deze demon stratie voor de regering het be wijs moest zijn dat het „tot hier en niet verder" geen gemeen-

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1