Waalwijkse en Langsiraaise Courani Gemeenteraad Waspik. VERBOUW van het OUDE GEMEENTEHUIS Raad strooit jaarlijkse subsidies uit MAANDAG 25 SEPT. 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HET ZUIDEN --** 73e JAARGANG No. 78 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' Wij zijn vorige week twee keer op een raadsvergade ring geweest waarin een twintigtal punten behandeld moesten worden. In het ene geval duurde het een dikke twee uur eer de raad zich door de agenda had heengeworsteld, maar Waspik deed het vlotter: in drie kwartier tijd had de raad de hele agenda afge werkt. Daarmee was weer de jaarlijkse stroom van subsidies toegekend en was de lastige kwestie van het oude gemeentehuis opgelost. Om goed half 8 werd de vergadering geopend door de voorzitter, burgemeester Cou- wenberg, waarna de notulen ongewijzigd werden gearres teerd. Onder de ingekomen stuk ken bevond zich een schrijven van de P.N.E.M. betreffende aansluiting aan het electrici- teitsnet van de woning van de heer Smits op de Zandschel. De kosten hiervan zouden 1000 bedragen en B. en W. achtten dit te hoog voor een enkele aansluiting. Naar aanleiding van een verzoek van de heer Akker mans c.s. over aansluiting van de Grauwsestraat werd mee gedeeld dat de kosten hiervan ƒ4305 zouden bedragen, voor 2 percelen 2305,09. Ook dit achtten B. en W. te hoog. De heer Zijlmans vond het ongepermitteerd dat deze weg niet verlicht was, terwijl er toch betrekkelijk veel verkeer was. De voorz. was van mening dat er weinig verkeer was tegenover de kosten van aan sluiting; hij achtte het onver antwoord om er zonder meer toe over te gaan. Wel wilde hij met de bewoners overleg gen over $en mogelijke bij drage hunnerzijds en hij stel de voor het schrijven zolang aan te houden. Dc heer Van den Broek was het met de voorzitter eens dat er wenig verkeer in deze straat was, maar dit zou zeker 100% toenemen als er ver lichting was. Hij raadde de voorzitter aan ook met de heer Smits te overleggen. De voorz. beloofde dit en dan zouden B. en W. de vol gende keer met een voorstel komen. De overige stukken werden voor kennisgeving aangeno men. In de commissie van onder zoek voor de gemeentereke ning 1949 benoemde de voorz. de heren De Glas, Van Kuijk en Timmers. De gemeentebe groting '50 werd zonder meer gewijzigd en aan het gemeen te-personeel werd 5% van 't loon uitgekeerd over het 3e en 4e kwartaal 1950, overeen komstig de circulaire van de minister van binnenlandse zaken. Vervolgens was aan de or de het voorstel tot medewer king ex. art. 72 der L.O.-wet 1920 aan de R.K. Meisjes school. Bij raadsbesluit van 13 October was er 15738.25 be schikbaar gesteld voor de bouw van 'n nieuw leslokaal, de definitieve kosten bleken echter 1474.41 hoger te zijn Bovendien werd er een aan vullend crediet gevraagd voor aanschaffing van inventaris en leermiddelen van f 324.35 en ƒ204.35. De inspecteur had 'n gunstig advies uitgebracht, zodat ook de raad de aanvul lende credieten beschikbaar stelde. Hij vond, als de ambtenaren een behoorlijk salaris hadden, moesten ze zelf maar de pre mie betalen.. Met hetgeen dhr. Van Kuijk over de moeilijkheden zei van de kleine zelfstandigen, was de voorz. het eens, maar die vielen niet onder de zorg van het gemeentebestuur. En als de gemeente voor de één niet kon zorgen, hoefde ze het voor de ander toch niet te laten. Dit gaf de heer Van Kuijk toe en verder ging de raad zonder meer met het voorstel accoord. Toen B. en W. voorstelden om enige aanvragen om tege moetkoming in vervoerskos ten ex. art. 13 der L.O.-wet voor 50% in te willigen, gin gen er uil de raad stemmen op, met name van de heren Broks en Van den Broek om dit te verhogen tot 100%. De heer Van den Broek maakte er een voorstel van dat ge steund werd door de heren Van Kuijk en Broks. Het werd zonder stemming 'aangeno men. De verordening ter bescher ming van belangen van dor den in verband met uitbrei dingsplannen moest op ver zoek van Ged. Staten uitge breid worden met bepalingen ter bescherming in verband met rooilijnen. Dit deed de raad op voorstel van B. en W. In de verordening op de heffing van besmettelijke ziektegelden werd een tech nische wijziging aangebracht. Verlaging legesgelden. Daarna was aan de orde 't voorstel van B. en W. tot wij ziging van de legesverorde ning. Het tarief voor meer in lichtingen moest worden ver laagd omdat dit naar verhou ding hoger was dan voor één inlichting. Voor een bewijs van Nederlanderschap als reispapier zou in de toekomst niet meer verschuldigd mogen zijn dan 3.—, zodat de f 1.— voor het aanvragen en uitrei ken vervalt. Verder was tot heden voor het maken van muziek in café's e.d. inrich tingen een dubbele belasting verschuldigd; dit werd nu te ruggebracht op een recht van ƒ0.75, terwijl ook voor ver lenging van het sluitingsuur voor in de gemeente geves tigde vereniging in het ver volg een lager tarief zal zijn verschuldigd. De raad was 't hiermee eens. Punt 13 hield in een voor stel tot wijziging en aanvul ling van de vermakelijkheids- verordening. Ingevolge deze wijziging zal er in het ver volg geen vermakelijkheids belasting meer worden ge heven voor danslessen, ook al worden ze gegeven aan hen die in het dansen niet geheel onbedreven zijn, als ze maar het karakter van onderwijs dragen. Voorts werden de ta rieven herzien voor het ge- mu- stemming te komen. En als de mensen die hier uit moesten een woning kregen, werden anderen weer gedupeerd. De voorz. wees er op dat de onbewoonbaarverklaring een eis was van Ged. Staten in verband met de toewijzing voor krepeergevallen. Werden deze niet onbewoonbaar ver klaard, dan moesten het an dere zijn, want de gemeente had er tientallen. Twee van de drie eigenaars door de heer Van den Broek genoemd wil den hun woning niet herstel len omdat het weggegooid geld was, en de derde woning was een wrak. Als de ge meente het niet deed, dan zou de directeur van de Volks huisvesting het ambtshalve doen. Overigens moest de heer Van den Broek het niet zo zwaar nemen, het was meer een formele maatregel met 't oog op de toekomst. De heer Van den Broek bracht er tegen in dat ver schillende mensen graag in hun huis zouden blijven wo nen als het hersteld werd. De voorz. merkte op dat, als de eigenaar geen herstel werkzaamheden wilde laten verrichten en het was voor de gemeente niet de moeite waard het te laten doen, er niets anders overschoot dan onbewoonbaarverklaring. Dan zijn we met de extra toewijzing van woningen blij gemaakt met een dooie mus, vond de heer Van den Broek. Waarop de raad met 't voor stel accoord ging. Aan Mevr. Wed. A. de Klijn- Zwaans, C. N. Rekkers en Gebrs. Van Etten werd een premie beschikbaar gesteld voor het treffen van voorzie ningen wegens vrijwillige be schikbaarstelling van woon ruimte. Subsidie-stroom. Aan het prae-advies dat B. en W. gaven bij het voorstel met betrekking tot ingekomen subsidie-aanvragen, ontlenen wij het volgende: Door de definitieve door- bruik van mechanische braak van de Beatrixlaan was ziek in café,g e d gebleken dat er enerzijds z.g. overhoeken" waren overge bleven ter grootte van 0.04.29 hectaren, waaraan de gemeen te toch niets meer had en die aansloten bij een perceel, be horend aan het Waterschap „Het Zuider-Afwateringska- naal", terwijl anderzijds van dit Waterschap nog een stukje van 35 M2 moest worden aan gekocht voor de waterloop langs de Beatrixlaan. B. en W. stelden nu voor over te gaan tot deze aan- en verkoop tegen de prijs van 2500 per hectaar. De raad ging er mee accoord. Punt 8 was het voorstel tot vaststelling van een tijdelijke regeling inzake ziektepremie aan gemeentepersoneel. B. en W. stelden voor de ambtena ren die zichzelf moeten ver zekeren een bijdrage te vei- lenen van de helft van de premie tot een maximum van 100. De heer Van Kuijk was hier in principe niet op tegen. Maar er waren een hoop klei ne zelfstandigen die zeker niet meer verdienden en toch maai voor zichzelf moesten zorgen. De raad nam het voorstel van B. en W. zonder meer aan. Onbewoonbaar-verklaring woningen. Overeenkomstig de wens van Ged. Staten en volgens 't rapport van de Dienst van Bouw-, Woning- en Wel standstoezicht stelden B. en W. voor, onbewoonbaar te ver klaren de woningen: Haven- dijk 7, Kerkstraat 44 en 46, t Vaartje 138, Benedenkerkstr. 12, Middenstraat 6, Schotse- Hooglandersstraat 8 en 101. De heer Van den Broek vroeg of het niet onverant woordelijk was om zoveel wo ningen tegelijk onbewoonbaar te verklaren. Als lid van de Woningcommissie kon hij er van meepraten, en B. en W. wisten het ook wel dat de moeilijkheden nog groot wa ren. Hij meende dat er nog wel een stuk of drie waren die opgeknapt konden wor den, n.l. de woningen van Boogmans, Van Iersel en Pols. B. en W. moesten trachten met de eigenaars tot overeen- 1. Alvorens de ingekomen aan vragen te behandelen, mogen wij LI er aan herinneren, dat een aan tal subsidies met name aan de be waarscholen, Thuisfronten. Har monie, St. Odulphus-Lyceum en de Stichting 1940—1945 tot we- derintrekking zijn verleend. M.a. w. blijven deze subsidies, zolang Uw College geen ander besluit neemt, stilzwijgend doorlopen. 2. Subsidie Kleuteronderwijs. Wij zouden van deze gelegen heid wel gebruik willen maken om het subsidiebedrag van de be waarscholen beduidend te willen verhogen. Zoals bekend veron dersteld mag worden, werd dit bedrag bij LIw besluit van 8 De cember 1948 no. 63 bepaald op 2.— per leerling en per jaar. De sociale noodzaak van dit on derwijs behoeven wij zeker wel niet nader uiteen te zetten, het zou slechts het constateren van een feit zijn. Wij mogen ons ge lukkig prijzen, dat het kleuteron derwijs in Waspik op een hoog peil staat. Volgens het verschenen rapport over het kleuteronderwijs in Noord-Brabant, samengesteld door het provinciaal opbouwor- gaan „Noord-Brabant", zijn er van de 377 scholen in Noord- Brabant slechts 8.2 die aan al le normen, die er gesteld worden, voldoen, m.a.w. die „volmaakt"' zijn, en hiertoe behoren dan o.m. de Waspikse kleuterscholen. Waar zowel U als ons College de onmisbaarheid van dit kleuter onderwijs erkennen, rijst alleen de vraag naar welke maatstaven het subsidie moet worden toegekend. In de loop der jaren zijn onder scheidene gemeenten in de omge ving tot subsidiëring van het bij zonder kleuteronderwijs overge gaan. Uit een door ons ingestelde enquête is gebleken, dat het nieu we subsidiebedrag in doorsnee 5per leerling en per jaar bedraagt. Het komt ons voor dat er mede in verband met de stij ging van personeels- en materi aalkosten alle aanleiding bestaat om het subsidiebedrag voor de kleuterscholen in deze gemeente te stellen op 5.- per leerling en per jaar. 3. R.K. Landbouwschool te Raamsdonk. Het bestuur van de school ver zoekt voor het jaar 1951 een sub sidie toe te kennen van 20.— verzoek om het subsidiebedrag te bepalen op 40.— per leerling en per jaar, waarin dus verdis conteerd wordt een verhoging van de subsidiebedragen over de jaren 1949 en 1950, moeten wij positief bezwaar maken, omdat dit 'n ver kapte verhoging zou betekenen van de subsidies over afgelopen jaren. Hierdoor zou een precedent ge schapen worden, waarvan de ge volgen niet te overzien zijn. Wij stellen U mitsdien voor over 1951 het subsidiebedrag vast te stellen op 20.— per leerling en p. jaar. 4. Stichting Katholieke Gezins zorg te Waalwijk. Evenals in vorige jaren vraagt deze Stichting een subsidie van 1.50 per verzorgingsdag. Het bestuur van de Stichting schat het aantal verzorgingsdagen op 350, zodat voor 1951 een subsidiebe drag van 350 x 1.50 525.- wordt gevraagd. Wij stellen U voor het subsi diebedrag te bepalen op 1.50 per verzorgingsdag. 5. Stichting R.K. Leergangen te Tilburg. Het curatorium der R.K. Leer gangen vraagt ook voor dit jaar wederom subsidie aan. Wij stellen U voor evenals in '50 'n subsidie te verlenen van 50 per leerling per jaar uit deze gemeente. 6. Sticht. Gewestelijke Avond scholen van dc Katholieke Mid denstand in het bisdom 's-Bosch. Wij stellen U voor een gelijk bedrag als over 1950 f 20.— per leerling) als subsidie toe te ken nen. 7. Afdeling Waspik van het Wit-Gele Kruis. Dc werkingssfeer van deze ver eniging is overbekend en wij stel len u derhalve voor op gelijke ba sis als in 1949 en 1950 de subsi die vast te stellen (40% van de contributie). 8. Stichting Nederlandse Ka tholieke Schildersschool St. Lucas te Boxtel. Wij stellen U voor ook voor 1951 een subsidie toe te kennen van 50.— per jaar en per leer ling uit deze gemeente. 9. Vereniging „Nederland en Oranje" te Waspik. b. Provinciale Raad in Noord brabant van de Nederlandse Ver eniging tot bevordering van de arbeid voor onvolwaardige ar beidskrachten; c. Vereniging Ko ningin Wilhelminafonds en d. Van de Stichting Vrienden van het Brabants Orkest. Uw College zal met ons van het grote nut van al de verenigin gen op sociaal en cultureel gebied ten volle overtuigd zijn, maar de stroom van aanvragen om subsi die neemt dermate toe dat t eind er van niet te overzien is en de financiële toestand der gemeente zulks op de duur niet toelaat. Wij willen ons daarom bij het verlenen van subsidies zo enigs zins mogelijk beperken tot die verenigingen en instellingen waar bij een aanwijsbaar plaatselijk be lang is betrokken. Dit wil niet zeggen dat wij in bijzondere ge vallen hierop niet eens een uit zondering zouden willen maken (als b.v. de Stichting 1940-'45), maar willen dit dan van geval tot geval beoordelen. Op grond van deze omstandig heid stellen wij U derhalve voor, hoezeer ons dit ook spijt, op dc onder punt 11 genoemde aanvra gen afwijzend te beschikken. De raad ging zonder meer met het voorstel van B. en W. accoord. In punt 17 werd voorgesteld het Vergunnings- en Verlofs- recht te verhogen, n.l. voor nieuwe bedrijven voor de eer ste maal het vergunningsrecht van 100 op 170, het maxi male vergunningsrecht voor een hotel-vergunning van 25 op ƒ45 en het verlofsrecht van ƒ25 op ƒ45. De raad vond dit goed. Het oude gemeentehuis. Met betrekking tot 't voor stel tot verbouwing van het oude gemeentehuis, gaven B. en W. in het prae-advies een toelichting waaraan wij het volgende ontlenen: Wie uitvoerige raadsver- slagen van zijn gemeente raad of van plaatselijke organisaties of verenigingen wil lezen, abonnere zich op dit blad, dat deze door eigen verslaggevers uit voerig en juist laat opnemen Het behoeft geen betoog dat een dergelijke vereniging onmis baar is in onze dorpssamenleving. Weliswaar steunt zij financiëel in hoofdzaak op particuliere bijdra gen, maar dit neemt niet weg dat ook van overheidswege deze ver eniging gestimuleerd en gesteund dient te worden. De toekenning van een subsidiebedrag van 150 per jaar is dan ook ten volle ver antwoord. Aangezien de onder 1 t.m. 9 genoemde instellingen zijn, die over de afgelopen jaren steeds subsidie hebben genoten en te verwachten is, dat zij hiervoor permanent in aanmerking zullen blijven komen, stellen wij U voor de aan deze instellingen toe te kennen subsidiebedragen, als hier boven genoemd, evenals aan de instellingen onder no. 1, tot we- derintrekking te verlenen. 10. Stichting Christelijke Hoge re Burgerschool te Waalwijk. In ons voorstel van 27 October 1949 no. 76 hebben wij de ge grondheid tot verlening van sub sidie aan deze Stichting betoogd. Het subsidiebedrag voor 1949 1950 werd door Uw College be paald op 150.— per jaar en per leerling uit deze gemeente. Wij hebben in ons voorstel alle rechten voorbehouden omtrent de grootheid van het subsidiebedrag van volgende jaren, aangezien aan gelijkwaardige inrichtingen als de R.K. H.B.S. te Waalwijk en St. Odulphus-Lyceum te Tilburg 100.— per leerling en per jaar werd toegekend. Aangezien deze school nog in haar oprichtingsperiode verkeert, menen wij, dat er aanleiding be staat om voor 1951 nog een sub sidiebedrag toe te kennen van 150.— per jaar en per leerling uit deze gemeente, doch voor 1952 en volgende jaren dit bedrag Zonder twijfel staat vast. dat j evenals de hierboven met name de kosten ook van dit onderwijs genoemde onder bijzondere Mid- over de gehele lijn gestegen zijn. In verband met het grote be lang van dit soort onderwijs, in het bijzonder voor de landbou wende bevolking, menen wij dat er alle aanleiding bestaat om het subsidiebedrag van het vorig jaar ad 10.— per leerling te verho gen tot 20.— per leerling en per jaar. Tegen de suggestie het delbare en Hogere Scholen vast te stellen op 100.— per jaar en per leerling en dan dit laatstge noemde bedrag tot wederintrek- king toe te kennen. Wij stellen u voor aldus te besluiten. 11. Verder zijn aanvragen in gekomen voor toekenning van subsidie aan a. het Provinciaal Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noordbrabant: Naar aanleiding van de uit spraak van de Raad voor het Rechtsherstel tot nietigverklaring van de koop en verkoop van de voormalige ambtswoning, nam Uw Raad vooruitlopend op de door voormelde Raad nog te ne men beslissing m.b.t. de nadere bestemming dezer woning het volgende besluit. Ie. in te trekken zijn besluit van 18 October 1949 houdende aanbod aan de Raad voor het Rechtsherstel om de woning Be nedenkerkstraat 91, na vrijkoming ter bewoning beschikbaar te stel len van Mevrouw M. Dekkers- Raaijmakers alhier, onder vrijwa ring van inwoning 2e. te bepalen, dat Mevrouw M. Dekkers-Raaijmakers de thans door haar bewoonde en in eigen dom aan de gemeente toebehoren de woning (voormalige ambtswo ning) gelegen aan de Raadhuis straat 13, gedurende haar leven mag blijven bewonen 3e. in beginsel te besluiten tot de bouw van een nieuwe abmts- woning voor de burgemeester de zer gemeente 4e. te bepalen dat, wanneer Gedeputeeide Staten geen goed keuring mochten verlenen aan de bouw van een nieuwe ambtswo ning, het bepaalde onder punt 1 en 2 komt te vervallen. Bij brief van 3 Juli delen Ge deputeerde Staten mede, dat, nu de Raad voor het Rechtsherstel de gemeente in hare Onbezwaar de Eigendomsrechten op het on derhavige pand heeft hersteld, het College om financiële redenen er overwegend bezwaar tegen heeft dat de gemeente tot het bouwen van een woning, bestemd voor de burgemeester (nieuwe ambtswo ning) zou overgaan. Dit brengt derhalve met zich mede, dat punt 4 van Uw voor meld besluit automatisch toepas sing vindt. In verband hiermede behoort formeel dit besluit te worden "ingetrokken, waartoe wij U voorstellen te besluiten. Uw voorzitter heeft Uw Raad o.m. geadviseerd niet vooruit te lopen op de beslissing, die de Raad voor het Rechtsherstel nog m.b.t. de eventuele nadere bestem ming der woning nog zou moeten nemen en dat deze beslissing ver moedelijk op korte termijn zou worden genomen. Op 4 Juli 1950 heeft de Raad voor het Rechtsherstel een onder zoek ter plaatse ingesteld m.b.t. de door partijen gedaffie voorstel len t.k. enerzijds de door de ge meente ter beschikking gestelde woning Benedenkerkstraat 91. an derzijds de door Mevrouw Dek kers aangeboden samenwoning. De heer President van de Raad voor het Rechtsherstel heeft bij dit bezoek op verzoek van Mevrouw Dekkers het voor stel gedaan om het oude gemeen tehuis tot woning t.b.v. Mevrouw Dekkers te verbouwen. De heer president meende, dat op deze basis een schikking langs minne lijke weg mogelijk zou zijn. De Raad voor het Rechtsherstel zou dan, in afwachting van een ter zake mogelijke oplossing, zijn be slissing m.b.t. de nadere bestem ming van de woning, tot nader datum opschorten. Ofschoon dezerzijds vroeger deze oplossing onder ogen was gezien, hadden wij dit voorstel niet durven doen, omdat de zeer gerechtvaardigde vrees bestond, dat hierop niet zou worden inge gaan. Met genoegen namen wij dan ook nota van deze mededeling van de heer President, dat Me vrouw Dekkers nu zelf met dit voorstel kwam. Wij moesten bij deze verbou wing rekening houden met de om standigheid. dat met het oog op de kosten en rendabiliteit deze verbouwing dienstbaar moest wor den gemaakt, zowel voor het cre- ëeren van woonruimte, als gara geruimte voor dc brandspuit met trekker en behoorlijke bergruimte voor het materiaal van de brand weer en gemeentewerken. Na het bezoek van de Raad voor het Rechtsherstel werd de zerzijds onverwijld opdracht ge geven terzake een plan te maken, welk plan Mevrouw Dekkers ter inzage is gezonden. Hierna heeft tussen partijen een bespreking plaats gehad, waarbij Mevrouw Dekkers bepaalde wensen van ondergeschikt belang m.b.t. deze verbouwing heeft geuit. Voor zo ver dit technisch en financiëel verantwoord was, is aan de wen sen van Mevrouw Dekkers tege moet gekomen. Het herziene plan is daarna alsnog aan Mevrouw Dekkers ter inzage gezonden en terzake is volledig overeenstem ming bereikt. Intussen was dezerzijds aan Gedeputeerde Staten gevraagd hoe of dit College t.o. de hier boven geschetste oplossing stond. Bij brief van 27 Juli 1950 heb ben Gedeputeerde Staten bericht dat zij in beginsel niet afwijzend tegenover het gedane voorstel tot verbouwing van het oud-gemeen tehuis staan, maar alvorens in deze een definitieve beslissing te nemen, een volledig financiëel overzicht van de kosten en baten wordt ingewacht. Mevrouw Dekkers is bereid het te verbouwen pand te huren voor haar leven, met deze ook voor ons begrpelijke restrictie, dat de huur ontbonden kan worden, als zij bij ziekte ter blijvende ver pleging in een ziekenhuis moet worden opgenomen. Wij menen dat op deze volko men gezonde financiële basis een verbouwing ten volle verant woord is. Voor zoveel de brandweerga- ragc en bergingsruimte voor het materiaal van brandweer en ge meentewerken betreft, mogen wij het volgende opmerken. Reeds jaren doet zich de be hoefte gevoelen aan een behoor lijke garageruimte voor het onder brengen van de brandspuit en trekker, alsmede bergruimte voor het materiaal van de brandweer en gemeentewerken. De bestaande ruimte onder het oude gemeente huis is niet alleen gebrekkig en ondoelmatig, maar plaatsing van de trekker is niet mogelijk. Noodgedwongen moet de trek ker dan ook elders worden onder gebracht, waarvoor jaarlijks 130 aan huur moet worden betaald. Afgescheiden van deze kosten is ook brandweertechnisch deze toe stand volkomen fout. Wij hebben een ogenblik de bouw van een nieuwe brandweergarage overwo gen, maar zijn voor de zeer grote kosten teruggeschrokken. Volgens bekomen inlichtingen hebben de kosten van een modern geoutilleerde brandweergarage in een gemeente in de Langstraat dr 28.000.— bedragen. Wij menen dat een dergelijke uitgave voor deze gemeente te zwaar is, temeer waar tegenover deze lasten geen directe baten staan. De oplossing moet derhalve gevonden worden in de bestaande ruimte onder het oud gemeentehuls. Wij menen hierin volgens het ontworpen rlan volkomen geslaagd te zijn. Vol gens dit plan kunnen zowel spuit en trekker, als het materiaal van de brandweer en gemeentewerken behoorlijk worden ondergebracht. De verbouwingskosten voor dit doel worden begroot op rond 4500.-. Wij stellen ons voor deze on rendabele kapitaalslasten in 10 jaren af te schrijven, door een jaarlijkse bijdrage van 450.— aan de kapitaaldienst. Uiteindelijk stellen wij U voor 1. te besluiten tot verbouwing van het oude gemeentehuis ge deeltelijk tot woning en gedeelte lijk tot brandweergarage, volgens het bij dit voorstel ter inzage ge legd plan 500.000 GULDEN heeft de Nederlandse regering beschikbaar gesteld voor het bouwen van een gebouw voor het Hoge Commissariaat in Djakarta. Salatiga heeft een gebouw nodig voor de Hoogste Com missaris, en daarvoor moet Zijn volk de gelden beschik baar stellen. Tot Zijn volk behoren ook wij. Wij in de Langstraat. Het is onze plicht om te helpen wanneer het gevraagd wordt. Ik kan niet zeggen dat die plicht algemeen wordt verstaan. 't Is jammer, maar elke week moet ik de Pastoor van Salatiga teleurstellen. De brievenbus van dc „Echo" staat elke dag open om Uw bijdragen te ontvan gen. Onze correspondenten door de gehele Langstraat zullen Uw bijdrage gaarne medenemen. Ons gironummer is: 50798. U ziet, U behoeft maar heel weinig moeite te doen. Maar doe die weinige moeite dan ook. 't Is hard nodig 2. credieten beschikbaar te stel len. 2. tot onderhandse verhuring van het woongedeelte aan Mevr. Dekkers gedurende een tijdvak van 10 jaren. De heer Broks verklaarde dat de raad met B. en W. ver heugd was dat de kwestie zo tot een goede oplossing was gekomen. Toch had hij nog bezwaren, hij vond n.l. 't aan zicht van het huis niet fraai. Ook de heer De Glas juich te het toe dat er een oplos sing was gevonden. Doch ook hij vond het jammer dat er op deze manier gebouwd moest worden. Was er dan geen op lossing te vinden? De voorz. betoogde dat dit inderdaad onmogelijk was omdat de kosten van verdere verbouwing veel te hoog zou den lopen. Ged. Staten zou den dit zeker niet goedkeu ren. Waarna de raad met het voorstel accoord ging. Het laatste voorstel dat op de agenda voorkwam was dat tot toekenning van premieen krachtens de E.W.P.-regeling. De raad keurde goed dat een premie werd toegekend aan L Kuijsters, C. den Rooijen, A. M. Verschuren en A. Ver schuren. Dan deelde de voorz. nog mee dat indertijd van het Wa terschap grond was gekocht en de loswal om niet was overgenomen. Er was toen vergeten bij te bedingen dat de boeren gedurende de bie ten-campagne daar het recht tot storten van bieten zouden hebben. Het Waterschap zou nog graag deze bepaling in gelast zien. De voorz. achtte het beter om zelf de boeren dit recht te geven dan via t Waterschap en stelde voor te bepalen dat de oude loswal tijdens de bieten-campagne uitsluitend gereserveerd zou worden voor het storten van bieten. Op voorstel van wet houder Van Dongen zou dit bii akte vastgelegd worden. De heer De Glas kon de voorzitter op zijn vraag of an deren hierdoor niet gedupeeid werden, geruststellen, want er gleef nog 70 M. kade over. Vervolgens kwam nog aan de orde de benoeming van de advies-commissie voor wo ningtoewijzing wegens perio diek aftreden der tegenwoor dige. De voorz. drukte zijn waar dering uit voor het werk dat. de commissie het afgelopen jaar had verricht. Hij wees er op dat het een moeilijk en ondankbaar werk was, maar anderzijds ook een sociaal werk. Hij wilde de commissie verzoeken haar werkzaamhe den dit jaar voort te zetten en de raad verzocht hij de commissie uit waardering bij acclamatie te herkiezen. Zo werden de heren De Glas, Zijlmans, Tuinman, Van den Broek en Kamp herbenoemd. De heer v. d. Broek hoopte ook dit jaar met de andere commissie-leden vriendschap pelijk samen te werken en veel mensen te kunnen hei pen. Tenslotte vroeg hij nog hoe het met de gasvoorziening stond. De voorz. kon hierover mee delen dat er plannen bestaan om Waspik, Raamsdonk, 's Gravenmoer, Geertruiden- berg en Made op het mijngas- net aan te sluiten via Oostei - hout. Er worden momenteel besprekingen gevoerd met de mijn-directie of dit op het ogenblik kan. Op de duur zal het in ieder geval wel komen, zei de voorzitter, waarna hij de openbare vergadering sloot.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5