W®* ELSHOUT BOUWPLAN voor volgend jaar Het Ivoren beeldje 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 25 SEPTEMBER 1950 6 Zorgwekkende ontwikkeling der werkgelegenheid. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. DE BOODSCHAP VAN HET HEIL OP VLEUGELS In het tweede deel van zijn sociaal-economisch overzicht van het tweede kwartaal '50 gaat het Economisch-Techno- logisch Instituut de industrië le werkgelegenheid in Noord- Brabant en haar ontwikke ling na. De conclusies zijn ge baseerd op gegevens van 30 September en 31 December 1949 en hebben betrekking op 777 in deze provincie geves tigde industriële ondernemin gen. Men lette er dus op dat de cijfers enz. gaan over het laatste kwartaal 1949. Toch hebben ze hun waarde behou den, daar de hier gesignaleer de ontwikkeling steeds verder gaat en dus ook steeds meer aanleiding geeft tot bezorgd heid en om maatregelen vraagt. De personeelbezetting in de gezamenlijke 777 bedrijven gedurende 't genoemde tijd vak nam met 1490 arbeiders toe, maar in sommige be drijfstakken, met name de aardewerk- en voedings- en genotmiddelen-industrie nam de bezetting met 1048 arbei ders af. De toename was Ver reweg de belangrijkste in de ledernijverheid (564) en de textielnijverheid (650). Die in de ledernijverheid was vooral de invloed van seizoensom standigheden. Vooral in de schoenindustrie werd de werkgelegenheid enigermate uitgebreid door de binnen komende winter-orders. Die in de textiel-nijverheid hoeft echter niet aan seizoens invloeden worden toegeschre ven. Het Instituut meent te mo gen aannemen, dat de verge lijking van de arbeidsbezet- ting aan het begin en aan het eind van het onderzochte kwartaal tot een toename der werkgelegenheid met 1000 a 1100 arbeidskrachten zou heb ben doen concluderen, als dit getal inet vertroebeld zou zijn geworden door tijdelijke uit breiding en tijdelijke inkrim ping van de arbeidsbezetting tengevolge van seizoensfac toren. Dat wil overigens niet zeggen dat het de ernstige consequenties der seizoens werkloosheid, zowel voor de arbeidende bevolking als voor het sociaal-economisch bestel der provincie Noord-Brabant wenst te abstraheren. Als men er rekening mee houdt dat de arbeidsbezetting der gehele textielnijverheid in Brabant voor een groot deel in boven staande gegevens is begrepen, mag men de toename der werkgelegenheid in Brabant gedurende het laatste kwar taal 1949 schatten op 1200 a 1300 arbeidsplaatsen. Daar de toename der in dustriële beroepsbevolking in Brabant naar schatting onge veer G000 personen zal be dragen, d.i. per kwartaal on geveer 1500, kan worden vast- gestéld dat ze in deze provin cie gedurende het laatste kwartaal 1949 voor een be langrijk deel kon worden op gevangen door uitbreiding der bestaande werkgelegenheid. Het aandeel echter van in dustrie-vestiging en emigratie in de oplossing van het werk gelegenheidsprobleem bleek uiterst miniem. Immers van 30 September tot 31 Decem ber 1949 nam 't aantal werk lozen met 1255 toe. Aange nomen dat de afname der werkgelegenheid in kerami sche en voedings- en genot middelenindustrie (1048 ar beiders) geheel te wijten was aan seizoens-invloeden, dan blijven er 200 a 300 werklozen over die niet geplaatst kon den worden, een cijfer dat correspondeert met het aan tal arbeidskrachten dat niet door uitbreiding van de be staande nijverheid kon wor den opgevangen (z.b.). Het kan dus niet ontkend worden dat op dit gebied een zorgwekkende ontwikkeling gaande is. Gedurende 1949 konden van de jaarlijkse toe name der industriële beroeps bevolking ca. 1750 personen niet in het productieproces worden opgenomen. Behalve de jaarlijkse toe name, zal derhalve in de toekomst tevens industriële werkgelegenheid moeten wor den gecreëerd voor dat ge deelte der beroepsbevolking, dat in voorafgaande perioden niet kon worden opgevangen en dat hetwelk in de betrok ken periode o.m. vrijkomt uit militaire dienst en dit, terwijl tot op 'heden niet eens d,e jaarlijkse groei der industriële beroepsbevolking kon worden tewerkgesteld. Het lijdt geen twijfel, zo gaat het verslag verder, dat de maatregelen ter ^stimulering van de 'werkgelegenheid in dit gewest een steeds meer urgent karakter krijgen, ge zien het feit, dat de achter stand. in de vorm van werk loosheid, steeds grotere vor men aanneemt. hu^ao „Ze zijn weg!" riep Kees Knip en de commissaris zei ongeduldig: „Ja, dat zie ik ook wel, meneer Knip! Maar waar zijn ze heen? Dan had den we ze toch moeten tegen komen!" „En die blauwe auto staat er ook nog", zei de lange bri gadier, die nu ook de kelder was binnengekomen. „En is meneer Primeur er ook niet?" vroeg commissaris Grijpgraag aan de brigadier. „Als U hem ziet, zie ik hem ook", zei Kees Knip boos, „die hebben die rovers natuurlijk ook meegenomen! Maar ze moeten nog hier in huis zijn! Ze kunnen niet weg zijn, com missaris! Laten we gaan zoe ken!" Zij zochten het hele huis door, renden door alle kamers, zochten op de zolder en om 't huis, maar nergens was een spoor van de rovers te ont dekken. Kees Knip liep ver drietig de keldertrap nog eens af en ging moedeloos op de onderste trede zitten. Met een droevig gezicht bekeek hij zijn mooie, nieuwe camera. Nu had hij nog wel zo op een paar mooie foto's gerekend! Plotseling sprong hij op en liep naar één van de kelder muren. Een spleet! Voorzich tig stak hij zijn vingers er in en begon aan de steen te trek ken. Er zat beweging in! Op gewonden trok hij wat harder aan de steen en daar schoof een heel stuk van de muur open. Hij stak zijn hoofd dooi de opening en liet zijn zaklan taarn naar binnen schijnen. Hij zag een lange, donkere gang! Bedrijfstelling. Uit de bedrijfstelling van December 1949 blijkt dat het welvaartsrayon Waalwijk wat het aantal bedrijven betreft op de 4e plaats komt in de provincie, na Tilburg, Eindho ven en Oosterhout. Er staan n.l. 77 bedrijven aangegeven. Wat het aantal arbeidskrach ten betreft, komt het rayon op de 5e plaats, na Eindhoven, Tilburg, Breda en Helmond. Er werkten ioen 6087 arbei ders in dit rayon tegen 5698 in Spetember. Land- en Tuinbouw. In het vervolg zal het E.T.I. ook om de drie maanden een sociaal-economisch overzicht geven van de landbouw in Noord-Brabant, vooral om na te gaan in hoeverre de land bouwsector in Noord-Brabant van betekenis is als bestaans- bron en als werkgelegenheid voor een gedeelte der in onze provincie woonachtige bevol king. Allereerst wordt, op basis van de cijfers der Land- en Tuinbouwinventarisatie 1947, een overzicht gegeven van de arbeidsbezetting in de Land bouw. Wij ontlenen hieraan de cijfers der gemeenten in de Langstraat, zowel wat rang nummer als bezetting betreft, voor het aantal bedrijfshoof- den en het totaal arbeids krachten. Het gaat hier over 143 gemeenten in onze pro vincie. Wat 't aantal bedrijfshoofden betreft komt Vlijmen voor de Langstraat vooraan als nr. 17 met 470 bedrijfshoofden; dan als nr. 31 Loonopzand dat er 370 heeft; 38 Sprang-Capelle met 340; 43 Drunen met 321; 102 Heusden met 168; 105 Waalwijk met 152; 109 Was pik met 146; 112 Raamsdonk met 143 en als laatste (143) Geertruidenberg met 19 be drijfshoofden. Totaal aantal arbeidskrach ten: Weer vooraan Vlijmen als nummer 26 met 781 ar beidskrachten; 44 Loonopzand met 617; 51 Sprang-Capelle met 582; 52 Drunen met 569; 101 Raamsdonk met 354; 104 Heusden met 333; 107 Waspik met 296; 114 Waalwijk met 261 en weer als laatste (143) Geertruidenberg met 58 ar beidskrachten in de land bouw. 50.000 WONINGEN. Scholenbouw op de voorgrond. Van het bouwplan 1951, dat zoals gemeld met ƒ110 mil- lioen boven het bouwplan '50 uitkomt en in totaal 1474 milliooen beloopt, is de post voor woningbouw ad 560 millioen verreweg de groot ste. Aangenomen is, dat in 1951 ongeveer 50.000 wonin gen gereed zullen komen. Door het bouwen van duplex- woningen zal het aantal ge zinnen, dat gehuisvest kan worden, groter kunnen zijn dan 50.000. De minister gaat er van uit, dat de uitgetrokken bouwvo lume over de diverse sectoren als volgt zal worden verdeeld: herbouw woningen 80 mil lioen, woningwetwoningen 220 millioen, particuliere woningbouw met Rijkssteun 180 millioen, vrij sector 80 millioen. Het volume voor de boerderijen bedraagt 65 mil lioen gulden. Dit zal moeten dienen voor de gehele boer derij enbouw, met inbegrip van wederopbouw van diverse boerderijen. De minister meent, dat het volume voor de nijverheid, groot 22 millioen, in alle be hoeften voor 1951 kan voor zien. Voorop is gesteld, dat de industrialisatie niet wegens ontoereikendheid van het vo lume in de nijverheidssector mag worden geremd. Mocht niettemin de industrialisatie een zodanige vlucht nemen dat het programma te kort schiet, dan zal overwogen worden deze hoogst belangrij ke sector meer volume te ge ven, desnoods ten koste van andere sectoren. Voor de bouw van scholen is ƒ70 millioen uitgetrokken tegen 48 millioen in 1950. Dit is noodzakelijk wegens 't buitengewoon hoge geboorte cijfer van de na-oorlogse ja ren. Over slechts enkele ja ren zullen de aanmeldingen voor het eerste leerjaar der L.O.-scholen sterk in aantal toenemen. Bouw-aanvragen om deze stoot op te vangen zullen voorrang moeten heb ben. Daardoor zullen andere, tot de scholensector behoren de groepen, zoals gymnastiek lokalen en lokalen voor kleu ter-onderricht min of meer in het gedrang komen. Voor de bouw van kerken is 15 millioen bestemd. Met de verhoging van 14 millioen (1950) tot ƒ23 millioen (1951) ten behoeve van de gezond heidszorg, wordt voornamelijk beoogd, de uitvoering van het bouwprogramma voor zieken huizen, psychiatrische inrich tingen en sanatoria te versnel len. DE BIESBOSCH. In de begroting van Water staat wordt gezegd "dat in de komende jaren belangrijke waterstaatkundige werken zullen worden uitgevoerd als: Indijking van de Brabantse Biesbosch en watervrij maken van het gebier van Donge en Oude Maasje. Een ranke Dakota staat op het vliegveld. De motoren zijn het luchtbed begonnen en het gezelschap er rondom heen gaat aanstalten maken om af scheid te nemen. Het is een vreemd gezelschap: het wit en zwart en bruin van toog en pij. Er is niets van de koude zakelijkheid en vanzelfspre kendheid waarmee anders een vliegtuig wordt bevolkt. Het is een missie-vliegtuig. Een Missie-bisschop groet ergens onder de vleugel zijn familie; een wit zustertje met 'n paar tranen in de ooghoeken lacht vanaf de trap van het vlieg tuig en zwaait een laatst vaar wel: een vaarwel voor het leven. De motoren gieren hef tiger. Er worden zegens ge geven, geglimlacht en bemoe digend op schouders geklopt. De pioniers van het geloof gaan hun arbeid beginnen of herbeginnen. En als de vogel hoog in de lucht snelt en zijn schaduw een groot kruis op de aarde tekent, dan weten wij dat het de glorie van het Kruis is, dat vervoerd wordt naar vreemde landen. Na de oorlog zijn de missio narissen over de gehele we reld, onder aansporing van de Heilige Stoel, begonnen hun vervoer in eigen handen te nemen. De organisatie, die daarvoor gesticht werd, kreeg de naam RAPTIM en 't hoofd kantoor werd gevestigd te 's-Gravenhage. Door deze sa menbundeling wordt het ver voer aanmerkelijk goedkoper, soms zelfs tot halve prijs ge reduceerd. Waar de medewer king algemeen is, worden spe ciale vliegtuigen ingelegd. De weg door de wereld, die voor de zakenman steeds kleiner wordt, moet ook voor de mis sionaris kleiner en zo goed koop mogelijk worden. Daar voor ijvert RAPTIM. Ook ou ders van missionarissen, voor al van missie-zusters, hebben al deze gelegenheid aange grepen om een bezoek te brengen aan de missie van hun kind, iets waaraan tot nu toe niemand durfde denken. De RAPTIM spreidt zijn ac tiviteit over de gehele wereld uit. Elk vliegtuig dat vertrekt, is een beeld van de heilige Kerk door de veelheid van talen en pijen en door de éne blije apostolische geest. In de afgelopen week werden o.a. 91 missionarissen van en naar Afrika vervoerd. Deze missio narissen waren van 13 ver schillende nationaliteiten en 15 verschillende ordes. Er wa ren Belgen, Engelsen, Neder landers, Duitsers, Ieren, Fran sen, Zwitsers, Canadezen, Zuid-Afrikanen, Oostenrijkers en Italianen. Onder de geva- riëerde ordes in bruin, wit en zwart waren Witte Paters, Dominicanen, Mill Hillers, Ca- pucijnen, Benedictijnen, Pa ters van de H. Geest, van het H. Hart van Jezus, van het Goddelijk Woord, Passionis- ten, Servieten, Marianhillers, Witte Zusters, Ursulinen en nog andere buitenlandse Con gregaties. Onder hen waren 4 Missie-bisschoppen, waarbij Mgr. van Oorschot en de Ne ger-bisschop Kiwanuka. In deze snelle tijd zendt God zijn heilige boodschap op vleugels. J. v. C. JUVENAAT - BERGEN OP ZOOM BESTAAT 50 JAAR. Reünie van oud-studenten. Op 6 December van dit jaar zal het een halve eeuw ge leden zijn dat te Bergen op Zoom twee Priesters van het H. Hart een schuchter begin maakten met het stichten van een Juvenaat, voor de oplei ding van Priesters-Religieu- sen. Het was tevens het suc cesvol begin van een Neder landse Provincie der Congre gatie van de Franse Pater Leo Dehon. Dit heugelijke feit gaat op Sinterklaasdag herdacht en gevierd worden met gepaste luister. Daarna, op 2e Kerst dag, zal er een reünie van oud-studenten plaats vinden, waarbij men allen gaarne zou begroeten, die in de loop van deze halve eeuw het inmid dels tot een machtig instituut uitgegroeide Juvenaat hebben verlaten. Honderden priesters zijn in het Juvenaat opgeleid en arbeiden in de Congrega tie; anderen bereikten hun doel: het H. Priesterschap buiten het Genootschap of hebben hun levenstaak in de wex-eld gevonden. Voor deze twee laatste groe pen echter geldt, dat men niet over alle adressen van oud-studenten beschikt, voor het verzenden van een per soonlijke uitnodiging en daar om wordt ook langs deze weg een oproep gedaan. Aan de geïnteresseerden wordt daar om hierbij meegedeeld, dat de rector van het Juvenaat vóór 24 September gaarne bericht verwacht van de oud-Juve- nisten, die aan de reünie op 2e Kerstdag wensen deel te nemen. GELEERDE OPTICIENS. De Nederlandse opticiens moeten gi'ote taalpheno- menen zijn. Haar vakbond, de Nederlandse, let wel Nederlandse, vereniging van fabrikanten van bril- montux-en heeft een cata logus het licht doen zien waarvan alleen de titel in de Nederlandse taal is ge drukt. De hele tekst van het boekje staat in het Frans, Duits, Engels en Spaans. Had U gedacht dat onze opticiens zulke enorme ge leerde bollen waren? Wij vinden het maar niet mis. 30-JARIC. BESTAANSFEEST ZANGVER. „UITSPANNING DOOR INSPANNING". Onder presidium van de thans ontslapen voorzitter, de heer Jan Verhoeven, werd de Zangvereni ging „U.D.I." opgericht. De heer Verhoeven heeft zijn functie waargenomen tot de oorlog uit brak, toen de Zangvereniging ge doemd was ten onder te gaan en tot aan de bevrijding haar werk zaamheden moest staken. Door de onvermoeide arbeid van de heer Verhoeven werd kort na de bevrijding weer met de voorbereidende werkzaamheden begonnen, om tot de heroprichting te geraken. Vlotte dit in het be gin niet al te best voor wat het ledental betreft, allengs werd dit beter. Met hart en ziel heeft de heer Verhoeven gewerkt om de Zangvereniging groot te maken. De heer C. Lainbrechts werd direct na de bevrijding tot direc teur benoemd en onder zijn lei ding is de vereniging geworden tot wat ze nu is. Niet alleen werd het mannen koor heropgericht, maar in 1946 begon men te werken om te ko men tot de oprichting van een da meskoor. Aanvankelijk ging dit niet van een leien dakje, maar eenmaal op de been, meldden zich meer en meer dames aan. In 1948 werd besloten om van deze twee zangverenigingen één vereniging te maken n.l. een gemengde zang vereniging. In Aug. 1948 kreeg de vereni ging een gevoelige klap. Haar voorzitter, de heer Jan Verhoe ven, werd door de dood aan zijn familie en aan de zangvereniging ontrukt, en dit terwijl men van alle kanten druk bezig was om zijn gouden huwelijksfeest zo in tiem mogelijk te vieren. In een speciaal belegde verga dering werd de overleden voor zitter herdacht en in diezelfde ver gadering werd de heer Joh. van Venrooij tot voorzitter gekozen. Het bestuur werd na de samen smelting uitgebreid met een twee tal dames en bestaat nu uit negen leden. De vereniging is thans pl. m. 50 leden sterk. Naast de zangvereniging werd een toneelgezelschap opgericht. Dit gezelschap wordt dienstbaar gemaakt niet om naar buiten op te treden, maar om een gezellige avond te verschaffen aan de ere leden en donateurs, waarover de vereniging nogal beschikt en te vens om de leden zelf bij hun feestavonden ontspanning te ver schaffen. In 1949 werd voor de eerste maal naar buiten opgetreden en werd deelgenomen aan een con cours te Tilburg. Met grote pun ten werd de eerst prijs behaald in de 3e afdeling. Hoewel nog nooit op enig concours geweest, werd aanstonds gestart in de 3e afde ling en met succes. In 1950 werd deelgenomen aan verschillende festivals in de om geving. Hiermede zijn wel de voor naamste gebeurtenissen vermeld. Door de drukke bezetting in 1950, zoals deelname aan festivals,, is het onmogelijk gebleken om het 30-jarig bestaansfeest op grootse wijze te vieren en het is hiervoor ook te laat in het jaar geworden. In intieme kring zal dit feit op Zaterdag 30 September feestelijk worden herdacht. Het ligt echter in de bedoeling om het volgend jaar deze viering met een festival te besluiten. Van de feestelijke herdenking hopen we een en ander te kunnen mededelen en we besluiten met een hartelijk proficiat aan de ju bilerende vereniging „U.D.I.". Het ga U crescendo NEDERLAAG-TOURNOOI BILJARTEN In het café „De Gekroonde Hoed" van de Gez. Klerks alhier werd 't nederlaagtournooi biljar ten voortgezet. Te gast waren Nooit Gedacht I en II uit Drunen. Reeds bij het eerste vijftal werd de grootste nederlaag van 26 ca ramboles teniet gedaan en door P. Pullens gebracht op 33 caram boles, zegevierend over Fr. Spie- rings. Het gehele vijftal ging met 30 caramboles ten onder. Hier volgt de uitslag van het eerste vijftal. EEBC I Elshout NG I Drunen L. Kuipers-Th. v. d. Wiel 4141 H. Brok-C. v. d Hoven 67—48 G. Klerkx-P. v. Ravcstein 35—37 Fr. Spierings-P. Pulles 33—66 Th. v. d Besselaar- M v. Delft 33-47 lies dan het le vijftal, n.l. 17 ca ramboles. Hoogste aantal car. N. G. II L. v. Ravensteijn 57 car.; hoogste aantal car. NG I P. Pulles 66 car. hoogste aantal car EEBC I H. Brok 67 car.; hoogste aantal car. EEBC II M. Kuipers 46 car. Maandag 25 September a.s. wordt 't nederlaagtournooi voort gezet. Als gasten komen dan „Oe fening baart Kunst" te Vlijmen. GESLAAGD. 'U' '"Mföt'T' 5 Voor het diploma hovenier tweede knecht slaagde te Breda onze plaatsgenoot de heer J. G. Kemmere, gemeentebode. Totaal 209-239 Na deze kamp volgden de 2e vijftallen van bovengenoemde verenigingen. Wist P. Pullens de nederlaag (grootste tot op heden) op te voeren tot 33 car., zijn club genoot L v. Ravensteijn deed er nog een schepje op en versloeg J. Jozen met 38 car, hiermede de grootst nederlaag toebrengende van het gehele nederlaagtournooi. Hier volgt de uitslag van 't 2e vijftal. EEBC II Elsout - NG II Drunen A. Mcrkx-W. Vissers 39—26 H. Pullens-M Klerkx 2946 J. Jozen-L. v. Ravensteijn 19—57 Fr. Bergmans Th. v. d. Sanden 32—26 M. Kuipers-J. Danklof 4623 Totaal 165—178 Ook het 2e vijftal ging ten on der, zij het dan met minder ver- TONEEL. De toneelvereniging Concordia was vorige week in hotel Roo- vers in vergadering bijeen. Er werd o.a. besloten voorlopig geen toneelstuk in studie te nemen we gens te drukke werkzaamheden van enkele leden. GOED AFGELOPEN. Toen men Vrijdagmiddag bij de havenwerken bezig was 'n sluis deur van ongeveer 700 k.g. in de juiste stand te brengen, schoot een der kettingen los, waardoor het gevaarte omlaag stortte en toevalligerwijze juist in de daar voor aangebrachte gleuf neer kwam. Dhr. Molenaar, die on der aanwijzingen stond te geven, kwam zodoende met de schrik vrij. :3rj MUZIEK. Dinsdag zal in de St. Bartho- lomeuskerk alhier de plechtige inzegening plaats vinden van het huwelijk van Mej. C. Snellens met de bekende musicus, de heer Chr, Kuijten. Dat de verschillen de verenigingen, die onder de be kwame leiding van de heer Kuij ten staan, op die dag van hun be langstelling blijk zullen geven, staat ongetwijfeld vast. Zo is ons nu reeds bekend, dat de Tilburgse harmonie „L'Echo des Montag- nes", die onlangs naar de Vaan delafdeling promoveerde, in haar geheel naar Waspik komt om een serenade te brengen. Om onge veer 8 uur zal zij aan de 's Gra- venmoerseweg arriveren en dan in mars verder trekken. Ook de harmonie „St. Bavo" komt die dag vanwege het hu welijksfeest van haar dirigent naar Waspik en verder nog een koor uit 's Gravenmoer. Na tuurlijk ontbreekt ook de Was- pikse harmonie niet. Dit korps zal de reeks serenades om 8 uur openen. WIST U DIT AL De muziekliefhebbers wacht weer een genotvolle avond. De harmonie Volksvlijt en Volksver maak zal n.l. op Zondag 1 Oc tober des avonds in de zaal van Hotel v. Iersel een concert geven. Houdt dus nu reeds die Zondag avond hiervoor vrij. KORTE BERICHTEN. Het wittebrood wordt één cent duurder. Dinsdag 19 September des morgens om 9.25 uur heeft het wonder van het vloeibaar worden van het bloed van de H. Januarius in de kathedraal van Napels ten aanschouwe van vele duizenden gelovigen zich herhaald. Op Schiphol werden op de vuilnisbelten van de K.L. M. duizenden gebruiksvoor werpen gevonden, als hand doeken, servetten, theelepel tjes, zout-vaatjes, dienbladen, vorken enz., die slechts een maal waren gebruikt en daar door de nonchalance van het personeel waren neergewor pen. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 4). Nu, zó vroeg zullen er nog wel geen klanten komen, dacht Mies, toen de deur ein delijk dicht ging achter haar bezorgde tante en nu heb ik de handen vrij om het hier eens in te richten naar mijn eigen smaak. Ze was nu al drie maanden in Amsterdam, en die tijd had een ander mens van haar ge maakt, vleide zij zich. Ze was niet langer het naïve, goedge lovige jonge ding dat zo'n on bepaald vertrouwen had ge steld in Eric Valentijn en was overtuigd dat ze er een twee de keer niet meer zo zou in lopen. Als ik ooit trouw, sprak ze bij zichzelf, dan zal het zijn om de voordelen van een goe de positie; niet door een ro mantische opvatting. Mannen zijn immers in het geheel niet romantisch aangelegd; ze hou den zich enkel maar zo, als ze menen ons daarmee in te pak ken. Ze begreep niet, hoe ze ooit voor Eric had kunnen voelen en wat Helena eigen lijk in hem zag, was haar een puur raadsel. Op dit ogenblik was zij met hart en ziel bij haar werk. Ze verschoof en verschikte de meu belen net zo lang, tot het maga zijn iets had van een ouderwets ingerichte zitkamer; natuurlijk zonder enige stijl, maar het ge heel maakte een deftige, gezellige indruk, met de Perzische kleden op de vloer, de kleurige kussens op divan en canapé, de tafel met het prachtige Chinese servies, de Japanse vazen op de kasten en de ouderwetse kaarsenkroon in het midden met de sierlijk geslepen prisma's. Na afloop gunde Mies zich even de tijd, om te genieten van haar werk en sprak half-luidfe Me dunkt, als het het er nu niet gezellig uitziet.... Dat zou ik ook menen! hoor de ze daar ineens een stem ach ter zich; en met schrik keerde ze zich om. Ze herinnerde zich nu dat de winkelbel de vorige dag al dienst gtweigerd had .zodat er ongemerkt een jonge man binnen gekomen was, die naar haar keek met ondeugende tinteling in de ogen, dat hij haar zo verrast had, terwijl er tegelijk ook bewonde ring sprak uit zijn blik. Op zakelijke toon vroeg zij Wat kan ik voor U doen, mijnheer? Misschien wilt u éven rondkijken? De jonge man gaf gretig gevolg aan die uitnodiging. Hij had enige tijd voor het winkelraam gestaan met de bedoeling er misschien even binnen te gaan, toen hij Mies ontdekt had. Dank zij haar suc cesvolle arbeid, zag zij er zo blo zende en gtanimeerd uit, dat hij dan ook niet langer had gedraald, maar naar binnen gestapt was. Ja, ziet U, ik kom eigenlijk een huwelijkscadeau uitzoeken voor een vriend van mij. En nu niet zo'n gewoon, alledaags voor werp, zoals hij er natuurlijk zo vele krijgt, maar iets origineels. Hoe vindt U dit theeservies? Niet onaardig, antwoordde hij; echttr meer aandacht schen kend aan Mies persoonlijk, dan aan het porcelein. Toch geloof ik niet dat mijn vriend er nu zo door getroffen zou zijn! O, er zijn nog genoeg an dere dingen! Kijkt u nog maar eens goed om u heen! Het was wel een aardige jonge man, vond Mies; en hij was heel goed gekleed, zodat zé er niet aan twijfelde of hij hoorde tot de soort klanten die Tante graag kreeg. Drijft u deze zaak alleen? vroeg hij, overal rondneuzend, maar intussen steeds van Mies genietend. Ja, ik weet wel, zo veel jonge damts doen dat tegen woordig. Maar ik vindt het dan toch altijd even ondernemend en knap! De zaak is van mijn tante en ik logeer hier enkel maar een paar maanden, ofschoon ik mis schien ook wel blijf, als zij ten minste denkt dat ik er de ge schikte voor ben! Daar twijfel ik niet aan. Ik begrijp nog niet hoe u zo goed op de hoogtt komt van al deze dingen en hun waardé! Ik zal u eerlijk opbiechten: sommige vind ik heel mooi, maar anderen zou den bij mij de vuilnisbak ingaan. Maar je hebt van die maniakken met zo'n ware verzamelwoede, en daar moet u het zeker van heb ben? Mits glimlachte eens even, maar achtte het politieker niet verder op dit onderwerp door te gaan. Het duurde lang eer hij zijn keuze kon bepalen en hij veront schuldigde zich 't Is wat moeilijk voor mij, ziet u. Ik verwachtte ook nooit, dat dit vriend van mij trouw plannen had. Hij had wat druk geleefd, zoals wij dat noemen en hij had al veel liefdesrelaties ge had, maar in de regel duurde dit niet langer dan een week! Wat mij betreft, ik vind zijn aanstaan de vrouw een feeks! Maar dat moet hij weten. En we ken nen elkaar al zó lang, dat ik toch niet in gebreke wil blijven htm een cadeautje te zenden. Misschien hebt u nog wel het een of ander eigenaardig ornament? Dit heb ik juist vanmorgen ontdekt in een donker hoekje van het vertrek. Vóór hem zette ze een ivoren Boeddhabteldje, een paar deci meter hoog en prachtig uitgesne den. De hoofdbedekking was met edelsteentjes ingelegd en het ge heel wat zeker hetl oud. O, dat is net wat ik heb ben moet! Ik denk, dat hij er wel heel erg mee ingenomen zal zijn. Hoeveel kost het? Mies keek eens aan de onder kant en zei toen: Vijf en twintig gulden. Dat is niet duur. Goed, dat neem ik. Wilt u het maar voor mij inpakken? Is dat allts voor vandaag? vroeg Mies, een beetje teleurge steld over de geringe inkoop. Ze had zeker gemeend dat hij wel een goede honderd gulden besté den zou en wat zou Tante dan in haar schik zijn geweest. Ja, voor vandaag is het weer genoeg. Zo nu en dan zal ik eens weerkomen en zien wat u er soms bijgekregen heeft. Maar zó druk trouwt er niet een vriend van mij en mijn kamers staan al overvol! Gaat u wel eens uit naar dan cings en zo? vroeg hij, terwijl hij zijn portefeuille te voorschijn haalde om zijn inkoop te betalen. Mies schudde het hoofd. Tot nog toe niet. Tante wil niet, dat ik alleen ga en ik ken hier geen andere meisjes. Later hoop ik wel eens in de gelegen heid te zijn. Ik ben dol op dansen. Ik ook. U danst zeker ver- rukktlijk. Daar is uw hele ver schijning naar. Hoort u eens, als ik toevallig soms kaarten kreeg voor een dancing of een schouw burgvoorstelling, zoudt u dan mee willen gaan. Ik voel mij nu zo eenzaam, want toen ik pas uit In- dië kwam kende ik haast geen mens meer. U zoudt er mij dus een groot genoegen mee doen? Mies kreeg een erge kleur, en weer drong hij Toe, zegt u nu „ja"? Htt moet ook zo saai voor u zijn, om hier maar altijd opgesloten te zit ten, zonder enige variatie in uw leven. Tante laat mij dikwijls uit gaan. Maar zij is wat ouderwets van opvatting en dancings zijn, volgens haai4 dus uit den boze! Als ik er eens toe overging, dan moest ik „spijbelenziet u? Nu goed! Dan maar „spij belen". In ieder geval zal ik daar op wachten, op hoop van ztgen! Hoe is uw naam eigenlijk? Want als ik u nu bij voorbeeld kaarten of zo iets wilde zenden, dan moest ik die toch weten. Mies Segers. Ze merkte dV hij verrast was, terwijl hij de naam in zijn zak boek optekende ,en hij vrotg dan ook:

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6