Wijde Wereld j Waalwijkse en Langstraatse Courant Eén front in Korea. UIT DE -\ De Suiker-campagne in West-Brabant is begonnen. CARBOVIT beschermt Leven en Gezondheid JOS VAN DE VEN HET HUIS VOOR GOEDE KLEDING Brabant's gesneu velden te Waalre herdacht. VRIJDAG 29 SEPT. 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HEI ZUIDEN 73e JAARGANG No. 79 OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Met verbluffende snelheid hebben de troepen der V-N. het front dat zij door hun landing bij Seoel hadden gemaakt, verenigd met het bruggehoofd bij Poesan. Anderhalve week na hun eerste grootscheep se aanval was deze faze van het offensief voltooid: Seoel gevallen en door een snelle opmars vanuit het Noorden en vanuit het Zuiden een brede corridor, waardoor 100.000 Noord-Koreanen in de val zitten. Het was één van de stoutmoedigste operaties uit dé krijgsgeschiedenis. Dit alles geeft moed en her geeft het vertrouwen, dat bij velen door de benauwende ontwikkeling van de strijd on getwijfeld een gevoelige knak had gekregen. Hadden de Amerikanen zichzelf niet overschat en hun tegenstan ders onderschat? Het leek er aanvankelijk veel op. Maar wat wilden wij? We eisten een overwinning van een door de eerste klap half verslagen le ger en een handjevol hulp troepen, terwijl de vijand al les op alles zette om zo gauw mogelijk de overwinning een feit te maken, wel beseffend dat in snelheid zijn grote kans lag. Het verzet groeide, met het materiëel keerde ook het moreel terug bij de Zuid-Ko- reanen, het aantal U.N.O.- troepen nam toe, de kwaliteit der wapens werd steeds beter en men leerde de kracht en de zwakheid van de vijand kennen. Voorlopig bleef het bij een verbeten standhouden tegen verwoede aanvallen. En dat het lukte was een bewijs dat de communistische legers hun beste tijd gehad hadden. Toen kwam die verrassende invasie bij Insjon en op ande re plaatsen, blijkbaar 't defi nitieve keerpunt in de oorlog. De Amerikaanse mariniers rukten onmiddellijk op naar Seoel, dat zij in straatgevech ten stukje voor stukje be vrijdden. Andere afdelingen trokken over de grote weg naar Taegoe, naar t Zuidetir Daar hadden de Amerikanen ondertussen een doorbraak geforceerd door de Noord-Ko- reaanse linies, bezetten 'vVaeg- wan en Koemtsjon en gingen zo over dezelfde weg naar het Noorden om aansluiting te zoeken. De verbinding kwam Dinsdag tot stand tussen Soe- won en Tsjotsjoewon om 11.20 uur plaatselijke tijd. De Noord-Koreanen op Westelijk Korea zaten in een tang, 100.000 man die niet meer weg kunnen, noch bevoorraad kunnen worden. Ook de Zuid-Koreanen zelf hebben niet stil gezeten. Ver schillende landingen voerden zij uit. Zo bezetten ze op de Westkust de havenplaatsen Mokpo en Koensan, op de Oostkust Samsjok en vlak ten Zuiden van de 38ste breedte graad voerden ze een landing uit in de baai van Haejoe. Het is, geloven wij, niet zo dwaas te veronderstellen dat de eerstvolgende doelen der troepen van de V.N. Koensan en Mokpo zullen zijn, waar door van de grote groep inge sloten Noord-Koreanen weer kleinere groepen afgesneden worden. De militaire ontwikkeling op Korea stemt nu dus hoop vol. Wij hebben boven gespro ken over één front, wat eigen lijk niet helemaal juist is. Want er is er nog een waar zonder materiële wapens wordt gestreden, maar niet minder fel. Het zwaartepunt van dit front ligt in Lake Success bij de Verenigde Na ties. We hebben de laatste maanden al verschillende staaltjes gezien van de ver bitterde strijd die hier over dit onderwerp tussen Oost en Wost wordt gevoerd. Nu rijst de vraag: Wat als Zuid-Korea bevrijd is? Moeten de U.N.O.- troepen de 38ste breedtegraad overschrijden of niet. De Amerikanen schijnen er niet bijster veel voor te voelen, al thans niet om het alleen te doen. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken heeft tenminste aan de diverse delegaties laten we ten dat de Amerikanen niet van plan zijn hun legers zon der meer de 38ste breedte graad te laten overschrijden. In ieder geval zullen de an dere leden van de U.N.O. sa- tnen de meeste troepen moe ten leveren als de V.N. moch ten besluiten Noord-Korea te bezetten. President Truman heeft aangekondigd dat de Veiligheidsraad of de Alge- merte Vergadering in deze kwestie zal moeten beslissen. l De Russische afgevaardigde in de Veilighiedsraad, heeft aangekondigd dat hij voorstel len zal indienen met betrek king tot de Koreaanse kwes tie. Engeland zal de Algemene Vergadering een resolutie voorleggen over de toekomst van Korea. Deze stelt voor: 1. een afhankelijk, verenigd Korea te stichten (houdt aan neming hiervan in dat de troepen der V.N. de 38ste breedtegraad zullen over schrijden?); 2. voortzetting van de hulp der V.N. om de gewapende aanval af te slaan; 3. de vorming van een demo cratische regering voor heel Korea onder auspiciën der V.N., en 4. een krachtige U.N.O.-commissie in het leven te roepen om de uitvoering van de resolutie te waarbor gen. De Amerikaanse regering heeft haar instemming be tuigd met deze voorstellen. In Lake Succes zal dus waarschijnlijk de laatste faze van de strijd om Korea wor den uitgevochten. Mijnramp in Engeland. Tachtig mijnwerkers zijn in een mijn in Midden-Engeland om het leven gekomen, toen een transportband in brand- geraakte en het vuur de uit weg afsloot. De vlammen wekten gassen op, waardoor vele mannen stikten. Slechts negentien, die vlak bij de uit gang waren toen de brand -ontstond,- wisten -door Öe vlammen te ontkomen. Reddingsploegen zijn negen uur lang bezig geweest met te proberen de ingesloten man nen te bevrijden, maar 't gas maakte het reddingswerk practisch onmogelijk. De ge troffen mijngang werd afge sloten; in het dorp Cress well heerst grote rouw. Dit is de tweede mijnramp in Engeland binnen een maand. De eerste had plaats in Schotland op 8 September. Hierbij kwamen 13 mijnwer kers om het leven. Prijsstop. De minister van economi sche zaken heeft voor twee artikelen een prijsstop afge kondigd, n.l. voor textiel en voor fietsbanden. De textielregeling geldt voor de prijsvaststelling door groot- en kleinhandelaren van alle bedrijfskleding, wollen stoffen, kousen en sokken, wollen en molton dekens (be halve reisdekens), garens, stukgoederen (behalve kunst zijden stoffen), luiers en huis- houdgoederen. Als handels marge mag niet meer worden berekend dan een bedrag dat gelijk is aan de handelsmarge in geld, die in rekening werd gebracht voor hetzelfde goed gedurende de periode van 1 Juni 1949 tot en met 31 Mei 1950, verhoogd met 3 procent wegens de sindsdien opgetre den stijging der exploitatie kosten en de kosten van le vensonderhoud. Ten aanzien van buitenban den voor fietsen is voor het normale type in de maat 28 x 1,5 de maximumprijs voor de verbruiker vastgesteld op 4.85, welke prijs gold op 20 Augustus. Een ruime voorzie ning is gewaarborgd, aange zien de industrie een derde boven normaal produceert, terwijl hiervan niet meer dan 15% wordt geëxporteerd. Om het hamsteren tegen te gaan zal de winkelier slechts een nieuwe buitenband mogen af leveren tegen inlevering van een oude. Geheim Kamerdebat over Nieuw-Guinea. De Tweede Kamer heeft op voorstel van voorzitter Kor- tenhorst besloten over Nieuw- Guinea een geheim debat te houden. De socialisten wilden geen debat op basis van het rapport der Nieuw-Guinea- commissie, maar alleen naar aanleiding van een regerings verklaring. Anti-revolutionai ren en Communisten wilden wel debatteren, maar dan in het openbaar. Eefi voorstel van de heer Schouten in die geest werd verworpen, waar na het voorstel van de voor zitter werd aangenomen, met socialisten en communisten tegen. Koninklijk bezoek aan Friesland. Maandag en Dinsdag heb ben H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een of ficiéél bezoek gebracht aan de provincie Friesland. Ook bij dit bezoek werkte het weer niet erg mee, maar de harte lijke belangstelling der Frie zen was er niet minder om. Pauselijk vermaan STRIJD TEGEN EXCESSEN VAN COMMUNISME EN KAPITALISME. Paus Pius XII heeft ter ge legenheid van het Heilig Jaar alle katholieke geestelijken Maandag j.l. in de Exhortatie (Opwekking) „Menti Nostrae" aangespoord te streven naar grotere heiligheid, die een vereiste is van hun hoge roe ping en noodzakelijkheid voor een vruchtbaar apostolaat. Dit Pauselijk vermaan bestaat uit 120 korte hoofdstukken over Zij, die door omstandighe den de verschuldigde heffing voor de coupures C 1145, C 1146 en C 1147 niet hebben betaald, kunnen, indien zij coupures voor koffie alsnog wensen te ontvangen, een schriftelijk verzoek indienen bij het bedrijfschap, met ver melding van 't codenummer, waaronder zij bij de Distribu tief ienst waren ingeschreven. Aan hen zullen dan worden verstrekt de coupures C 1146 en C.1147 zonder betaling van heffing. Coupure C 1145 wordt niet meer uitgegeven. Wat het verstrekken van Zondagavond hadden Ko ningin en Prins zich te Mui den ingescheept op de „Piet Hein" en Maandagmorgen voeren ze naar Stavoren, waar ze om 1 uur aankwamen. Het Koninklijk paar werd hier be groet door de Commissaris der Koningin, Mr. H. P. Lint horst Homan en natuurlijk was ook het beroemde Vrouw tje van Stavoren aanwezig. Via een aantal kleinere dor pen, o.a. Koudum, waar oud jes die al in 1905 getuige wa ren geweest van het bezoek van Koningin Wilhelmina, aan H.M. een snuifdoos aan geboden, ging het naar Bols- ward. Ook hier waren histo rische personen herleefd. Har- lingen toonde een onuitblus baar enthousiasme in de re gen. Franeker was royaal met geschenken, zoals alle Friese plaatsen, en in de hoofdstad Leeuwarden maakten Konin gin en Prins een zegetocht in open rijtuigen. In dë Staten zaal werden de leden der Pro vinciale Staten aan H.M. voor gesteld, in de raadzaal wer den de koninklijke gasten door 't gemeentebestuur ont vangen en 's avonds was er een boottocht door de fantas tisch verlichte stad en een ga- la-avond met een Fries zang spel. De volgende dag was er nog een aubade en een sport- demonstratie., waarna het ko ninklijk paar zijn tocht door de provincie voortzette. Naast kleinere plaatsen volgden nog Dokkum, waar de Koningin o.a. een krans legde bij het monument voor de gevalle nen, en Heerenveen, waarmee het koninklijk bezoek aan Friesland ten einde was. DE PRIJSCONTROLE IS ACTIEF. Naar wordt vernomen heeft bij het nagaan van het prijs verloop bij industrie en han del de economische controle dienst zich in de afgelopen 14 dagen in het bijzonder gericht op die sectoren van het. be drijfsleven, welke voor de voorziening van de dagelijkse levensbehoeften van overwe gend belang zijn. Een groot aantal onderzoeken werd in gesteld, voornamelijk in de levensmiddelen-, schoenen-, huishoudelijke artikelen- en rijwielbandenbranche. Honderden proces-verbaals werden opgemaakt. DE PRIJSAANDUIDING. Nu ook politie-contróle. Om de prijscontrole zoveel mogelijk effect te verlenen zal naast de economische contro ledienst ook de Rijks- en Ge meentepolitie in het bijzonder toezien op de naleving van de prijsaanduidingsplicht. Het op goed leesbare en zichtbare wijze aanduiden der prijzen stelt de consument in staat ook zelf op de hem gevraagde prijzen controle uit te oefe nen. HUISEIGENAREN WENSEN 25% HUURVERHOGING. De Nederlandse Bond van huis- en grondeigenaren heeft een adres gezonden aan de raad van ministers, waarin met de meeste aandrang ver zocht wordt het percentage der algemene huurverhoging te stellen op 25 pet. en de da tum van inwerkingtreding dei- wet tot huurverhoging op zo kort mogelijke termijn te be vorderen. OPDRACHT VAN „RADIO-HOLLAND" VOOR PHILIPS N.S.F. Van de N.V. Ned. Telegraaf Mij. „Radio-Holland" ontving de Philips N.S.F. fabriek te Hilversum opdracht tot het bouwen van een 65-tal korte- golf-Zenders, 140 zendappara ten ën 50 hoodzenders voor de middengolf en 150 voe dingsapparaten. ABONNEERT U OP DIT BLAD. de instelling van de priester ten opzichte van zijn taak en over de moderne gevaren, die de godsdienst en de priester bedreigen. De Paus spoort de priesters met nadruk aan zich niet vreesachtig en onzeker te tonen bij de bestrijding van de verdorvenheid van 't com munisme of van het kapitalis me, welks ernstige gevolgen de Kerk niet heeft nagelaten te veroordelen. In zijn Vermaan wijst de Paus de priester er op, dat de bedoeling van het Heilig Jaar vooral is een terugkeer van alle gelovigen tot de zuivere leer en de geest van 't Evan gelie. Daarbij is allereerst noodzakelijk, dat de priesters, de leiders van het gelovige volk, de geest van ware hei ligheid bezitten. Wat de werkgever niét en wat hij wél moet doen voor 't BEDRIJFSPENSIOENFONDS VOOR DE LANDBOUW. Niemand zal kunnen bewe ren dat het Bedrijfspensioen fonds voor de Landbouw het de werkgevers moeilijk maakt om aan hun verplichtingen ten aanzien, van de premie betaling te voldoen: de werk gever behoeft aleen de zegels bij de Boerenleenbanken aan te schaffen en voor 't overige zorgt het Fonds. De boekjes Thëfblanco zegelbladen wor den netjes bij de werkgever thuis bezorgd en na het einde van elk kwartaal worden de beplakte en ingevulde zegel bladen ook weer bij de werk gever aan huis opgehaald. Men zou zo zeggen: eenvoudiger kan het al niet. De ervaring leert helaas dat de werkgevers lang niet over al de tegemoetkoming, die het Fonds hun door deze wijze van uitvoering biedt, waar. deren. Het komt nog veel te vaak voor, dat de werkgever de man van de S.V.C. alsof dat heel gewoon is een paar keer voor niets laat komen, of dat hij het vanzelfsprekend vindt dat de S.V.C.-vertegen- woordiger hem helpt bij het invullen van de zegelbladen. Dat doet die S.V.C.-man waar lijk niet voor zijn genoegen, maar alleen omdat hij nog meer tijdverlies wil voorko men. Om nog maar niet te spreken van de werkgever, die met het aanschaffen van de zegels wacht tot hij een paar keer is aangemaand. volgende coupures betreft wordt meegedeeld, dat deze t.z.t. automatisch zullen wor den afgegeven voor de hoe veelheid die destijds door de Distributiediensten is ver strekt, of de hoeveelheid die op verzoek van belangheb benden door het bedrijfschap i: vastgesteld. AMBTENAAR VER- i DUISTERT 20 a 30 MILLE. In een raadsvergadering van de gemeente Rolde heeft de burgemeester Th. Ph. Baron Mackaay een verklaring af gelegd in verband met de door de gemeente-ambtenaar A. A. ter secretarie gepleegde fraude. De burgemeester zei, dat is komen vast te staan, dat A. zich gedurende 2 jaar onrechtmatig gelden heeft toegeëigend, zonder dat dit gemerkt werd. Wel had het reeds lang de aandacht ge trokken dat hij leefde op een wijze, die niet in overeen stemming met zijn functie was. Na een diepgaand onder zoek werd A. gearresteerd. Concrete cijfers over het ver duisterde bedrag ontbreken nog, maar dit wordt geschat op 20.000 a 30.000 gulden. MOORD EN ZELFMOORD TE NAARDEN. Zondagmiddag heeft de po litie te Naarden in de villa van de 64-jarige gepension- neerde marine-officier K. aan de Van Dijklaan 2 te Naarden het stoffelijk overschot aan getroffen van de bewoner en zijn tien jaar jongere vrouw, die met bijlslagen van 't leven beroofd is. K. zelf vond de dood door gasverstikking. Het drama, dat zich waar schijnlijk Zaterdagnacht of Zondagmorgen heeft afge speeld, werd ontdekt door de zuster van K., die haar broer een bezoek wilde brengen en op haar bellen geen gehoor kreeg. Met buren drong zij via een ladder de slaapkamer fan het echtpaar binnen, waar men de vrouw op het bed zag liggen. Toen zij geen teken van leven gaf, waarschuwde men de politie. Deze ontdekte dat de vrouw door bijlslagen gedood was. De bijl werd in de nabijheid aangetroffen. De echtgenoot werd gevonden in de badkamer in de badkuip; de gaskraan van de geyser was geheel opengedraaid. Ook EN ZEER VOORDELIGE PRIJZEN GROTESTRAAT 178 —WAALWIJK Die werkgevers met hun opvatting van: „ik zal wel eens wat aan die zegelbladen doen wanneer het mij schikt", jagen het Fonds nodeloos op kosten. Vergeten zij hierbij, dat alle kosten door het Fonds zelf moeten worden gedragen en zij het dus uiteindelijk in hun eigen portemonnaie zul len gaan voelen? Doen zij het niet terwille van een vlotte gang van zaken bij het Fonds, laten zij dan terwille van hun eigen belang er voor zorgen dat bij de aanvang van elk kwartaal de zegelbladen over het voorafgaande kwartaal beplakt en ingevuld gereed liggen om aan de S.V.C.-ver tegenwoordiger mee te geven. COUPURES VOOR KOFFIE. Het Bedrijfschap voor Gra nen, Zaden en Peulvruchten deelt aan belanghebbenden mee, dat de verhoogde koffie prijzen, in verband met de in trekking der subsidie door de regering, gelden vanaf 24 Sep tember en dat de heffing van 1.—per Vi kg. voor de cou pures C 1146 en C 1147 komt te vervallen. Degenen die voor deze coupures reeds de hef fing hebben betaald, ontvan gen het betaalde bedrag te rug. de levensgeesten van de rnan bleken te zijn geweken. De politie neemt aan dat de man zijn vrouw met bijlsla gen heeft vermoord en daar na door middel van gasver stikking de hand aan zichzelf heeft geslagen. Omtrent de oorzaak tast de politie in het duistei. Volgens familie en kennissen van het echtpaar was de verhouding tussen man en vrouw goed. Wel leed de man aan zwaarmoedigheid. TRAGISCHE VERGISSING. Meer dan 150 Britse solda ten. zijn Zaterdag aan 't front bij Waegwan ten Westen van de Naktong gedood of gewond door bommenwerpers van de Verenigde Naties en aanval lende Noord-Koreanen. De vliegtuigen, uitgezonden om de Britten te steunen, wierpen bij vergissing hun bommen boven op hen. Na de mislukte luchtaanval vielen de Noord-Koreanen aan. FRANSE EXPRESSE-TREIN ONTSPOORD. Zes jongens gedood, velen gewond. Zes leerjongens, vari 15 tot 17 jaar oud, van een staalfa briek bij Nancy, kwamen om het leven, toen de sneltrein NancyParijs met een vaart van 95 km. uit de rails vloog. Dit gebeurde bij Loxeville Er waren nog zeven zeer ern stig en 20 ernstig gewonden. De oorzaak van de ramp was het breken van een as, waardoor de locomotief en 5 wagons uit de rails liepen en kantelden. Korea. De Nederlandse vrijwilligers voor Korea zul len in de tweede helft van October naar het Verre Oos ten vertrekken. Van tevoren krijgen zij nog een intensieve training, o.a. in België. U.N.O. De Veiligheidsraad zal Indonesië in de Algemene Vergadering voorstellen als lid van de U.N.O. Bij de stem- «ming in de raad over dit lid maatschap stemden alle leden voor, alleen nationalistisch China onthield zich van stem ming. Jacob Malik heeft zich tegenover een „vredesdelega- tie" uit Baltimore voorstan der verklaard van een ont moeting tussen Truman en Stalin. Het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken heeft deze uitlatingen „slechts propaganda" ge noemd. Grootste oogst, die Nederland ooit heeft gekend. De suiker-campagne in W. Brabant gaat deze week weer beginnen. Maandagmiddag om 2 uur kwamen cfe snijmolens van de „Dinteloord" en de „Roosendaal" in werking, die van de „Zevenbergen" Woens dag. De suikerfabriek te Steenbergen (CSM) ontving Maandag de eerste bieten, waarna gisteren de campagne een aanvang nam. De „Wit- touck" te Breda, eveneens een fabriek van de CSM, start als laatste volgende week Dins dag. Geschatte bietenoogst 3 milliard kilo. Het belooft dit jaar de groot ste suikeroogst te worden, die Nederland ooit gekend heeft. In de eerste plaats ligt dit aan de grote uitzaai, welke die van vorig jaar nog met 4 a 5000 hectaren overtreft. Vervol gens is ook de opbrengst dit jaar weer zeer goed; de biet is goed gegroeid. Alleen het suikergehalte is nog al aan de lage kant gevolg van te weinig zonneschijn maar zal dat van vorig jaar waar schijnlijk toch nog met onge veer een half procent over treffen. In totaal zullen dit jaar in 't gehele land naar schatting ongeveer 3000 millioen kg. bieten geoogst worden, waar van een suikeropbrengst van ruim 360.000 ton mag worden verwacht. Dat is genoeg om de con sumptie voor huishoudelijk verbruik, bakkerijen enz., maar exclusief condens-indus- trie, ruim te dekken. Het werd overigens tijd dat de biet on der het mes ging, want de voorraad, waarover Nederland beschikte, is tenaastebij op. Dinteloord: 5 millioen per dag! De campagne aan de drie VCS-fabrieken zal tot onge veer 16 December duren, met dien verstande dat één der fa brieken iets eerder uitdraait. De „Dinteloord" die met een dag-capaciteit van 5 millioen kg. werkt, zal in totaal onge veer 450 millioen kilo verma len, de „Roosendaal" en de „Zevenbergen" elk 225 mil lioen kilo, met een dag-capa citeit van 3 millioen. Gezamenlijk zullen de drie „Coöperatieven" dus ongeveer 900 millioen kilo bieten ver snijden en naar schatting een suikeropbrengst bereiken van 117.000 ton, wat ongeveer ge noeg is om het huishoudelijk verbruik van geheel Neder land te dekken. De campagne te Steenber gen zal tot minstens Kerstmis duren, zo vernamen wij. De verwerking per etmaal be draagt daar ongeveer 2000 ton. Vermoedelijke suikerproduc tie: 180.000 ton. Aan de „Wittouck", die eveneens tot ongeveer Kerst mis zal draaien, wordt een capaciteit gehaald van 3.5 mil lioen kilo per dag. In totaal zullen daar ongeveer 300 mil lioen kilo worden versneden. Werk voor 3500 man in de fabriek. Voor zeer velen betekent de campagne weer een tijd van intense arbeid. Alleen reeds de drie V.C.S.-fabrieken zul len in deze twee en een halve maand 2000 arbeiders aan de slag hebben, de buitendienst met zijn hele ontzaglijke sleep van transporten dan nog niet meegerekend. Niet minder dan 40.000 ton Scheepsruimte, met, schepen variërend van 50 tot 800 ton, is gecharterd om de bieten aan te voeren. Daar bij komen dan nog (Roosen daal en Zevenbergen) de z.g. spoor-bieten. Steenbergen werkt met 500 man op de fa briek, Wittouck met ongeveer 1000 man. Het ziet er naar uit, dat de campagne overal een vlot ver loop zal hebben, althans in zoverre het de fabrieken aan gaat. De „Dinteloord", de „Roosendaal" en de „Zeven bergen" hebben in de loop van dit jaar een aanzienlijke ver betering in de outillage on dergaan. Roosendaal en Ze venbergen b.v. kregen een nieuw ketelhuis en nieuwe electrische centrales. Na de campagne zal de „Zevenber gen" bovendien worden om gebouwd tot witsuikerfabriek, terwijl zij dan ook de beschik king krijgt over een pulp- drogerij. Op het land echter belooft de oogst niet geringe moei lijkheden te zullen opleveren, nu het weer zo uitermate slecht is. De fabrieken zullen als gevolg daarvan ook wel veel tarra te verwerken krij gen. (Brab. Nwsbl.). Onder zeer grote belang stelling werd Zondagmiddag in het historische kerkje te Waalre de jaarlijkse herden king gehouden van Brabants gesneuvelden. Onder de aan wezigen merkten wij o.a. op: vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen als vertegenwoor diger van H.M. de Koningin, minister Van Maarseveen. ge neraal Kruis en echtgenote en prof. dr. J. de Quay, commis saris der Koningin in Noord- Brabant. De aanwezigen werden wel kom geheten door drs. G. Ban nenberg, voorzitter van de stichting „Herdenking Bra bants gesneuvelden". Tijdens de plechtigheid werden door vice-adm. Rost v. Tonningen de gedenkborden onthuld waarop de namen van de in Indonesië gesneuvelde Bra bantse militairen zijn ver meld. Deze borden hangen naast die met de namen van de gesneuvelden in de oorlog 1940—1945. De beiaardier van de Ka thedraal St. Jan uit 's-Bosch, Toon van Balkom, bespeelde voor het eerst het nieuwe carillon, dat door Brabantse ondernemingen en particulie ren aan de Stichting is aange boden. De herdenkingsrede werd uitgesproken door de letter kundige Antoon Coolen, die de zin van het offer schetste, gebracht door de gesneuvel den in Indonesië en die zijn vreugde uitsprak over 't feit, dat de door de bezetter ge roofde klokken uit het his torische kerkje veelvoudig zijn teruggekeerd. Na een korte toespraak van prof. de Quay speelde de bei aardier het Wilhelmus. Voorts werden verschillende kransen gelegd. Tot besluit defileerden allen langs het graf van Bra bants onbekende soldaat. DEN BOSCH. - In Den Bosch is door het architectenbureau Kropholler de bouw aanbesteed van een nieuwe kerk aan de Graafseweg. Het werk werd ge dund aan de fa. v. d. Wortel te Tilburg. Kropholler heeft ook het prachtige raadhuis te Waalwijk gebouwd. WENEN. - In Wenen zijn Woensdag tijdens communistische betogingen tegen de loon- en prijspolitiek der regering ernstigé onlusten uitoebroken, waarbij ió* wel enige betogers als politie-- egetlten Wérden gewond,

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1