CYKOOM DUEESM AW) DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 29 SEPTEMBER 1950 Hoornvlies - centra Nederl. Roode Kruis. Benoemingen in het Bisdom Den Bosch en Uw beurs grenzen. Besteed dus Uw geld met overleg en maak Uw keus uit de aparte, rijk gesorteerde V& D collectie mantels en japonnen, zowel voor Dames als Jongedames. DEN BOSCH EINDHOVEN TILBURG Sinds enkele tientallen ja ren heeft men zich toegelegd op een methode om bij blin den of zeer slecht zienden, ten gevolge van een vertroe beling van het hoornvlies, dit hoornvlies te vervangen door een ander, dat doorschijnend is. Men is hierbij aangewezen op de ogen die bij levenden om bepaalde redenen moeten worden verwijderd maar die zijn zeer schaars of op de ogen van pas overledenen. In Nederland hebben enke le artsen, die sinds een tien tal jaren ook deze operatie verrichten, zich tot de minis ter van Sociale Zaken gewend met het verzoek een weg te vinden waardoor het gebrek aan ogen zou worden verhol pen. Op verzoek van de Ge zondheidsraad en van de mi nister, heeft het Nederland- sche Roode Kruis zich belast met de organisatie van een hoornvliescentrum. In Janua ri werd daartoe een commis sie opgericht, waarin alle des kundigen zitting hebben. Hoewel sindsdien talrijke personen hun ogen na hun dood hebben aangeboden, kon hiervan geen gebruik gemaakt worden omdat de tijd tussen afnamen en inplanten bij de patiënt zo kort moet zijn, dat in de practijk slechts de ogen van hen die in een ziekenhuis zijn overleden, in aanmerking komen. Het is dus onmogelijk zich reeds tijdens zijn leven bij het Nederl. Roode Kruis op te geven, wel kan men zijn familie van zijn bedoelin gen op de hoogte brengen. Want die moeten tenslotte, als men in een ziekenhuis overlijdt, in overeenstemming met de wil van de overledene, de toestemming geven. Voorlopig zal nog niet over al gebruik gemaakt kunnen worden yan de aangeboden ogen, maar toch,zal men wel beseffen dat men een mooie daad van mensenliefde stelt door te kennen te geven na de dood zijn ogen eventueel beschikbaar te willen stellen. Volgens een globade schatting moeten er momenteel vele honderden en slecht zienden geholpen worden en jaarlijks komen er enkele honderden nieuwe gevallen bij. Uiter aard kunnen alleen zij gehol pen worden wier blindheid is te wijten aan vertroebeling van het hoornvlies. Door samenwerking van al len kan het resultaat bereikt worden dat ieder die voor hoornvlies-overbrenging in aanmerking komt, geholpen kan worden. Artsen zullen ge schikte gevallen opsporen, artsen en verpleegsters kun nen nadere inlichtingen ge ven, ieder kan de wens te kennen geven zijn ogen na zijn dood te willen afstaan en 't Nederlandsche Roode Kruis helpt door alle belangstellen den samen te brengen en pro paganda te maken voor dit menslievende werk. Z.H. Exc. Mgr. W. Mut- saerts, bisschop van 's-Herto- genbosch, heeft benoemd tot pastoor te Eindhoven (Villa park) de weleerw. heer A. J. A. M. Holtus, onder gelijktij dig eervol ontslag aan de weleerw. heer C. J. C. van Oerle; tot moderator-gods dienstleraar aan het St. Jans- Lyceum te 's-Hertogenbosch de weleerw. heer Fr. P. M. Werner; tot moderator-gods dienstleraar aan het St. Ma ria Lyceum te 's-Hertogen bosch de weleerw. heer M. A. M. van Dijk; tot kapelaan te Nijmegen (St. Anna) de wel eerw. heer J. J. J. Verhoeven; tot kapelaan te Liessel de eer waarde heer A. W. M. de Haan, priester van het Semi narie; tot pastoor te Lith de weleerw. heer H. E. v Laar hoven, onder gelijktijdig eer vol ontslag aan de zeereerw. heer P. v. d. Linden; tot rec tor te Budel-Dorplein de wel eerw. heer W. Thijssen; tot kapelaan te Tilburg (H. Sa crament) de weleerw. heer A. P. J. Damben; tot kapelaan te Boxtel (St. Petrus) de wel eerw. heer Fr. P. Verhagen; tol kapelaan te Gemert de eerw. heer P. H. Raaymakers, priester van het seminarie; tot kapelaan te Tilburg (O.L. Vrouw, Koningin van de Vre de) de weleerw. heer G. M. van Drielen; tot kapelaan te Berghem de eerw. heer fi A. J. Krijbolder, priester van het Seminarie. PHILIPS BEGINT RADIO- BEDRIJF IN OOSTERHOUT, De gebouwen van de fineer- fabriek Van der Struyck, aan de Bredaseweg te Oosterhout (over 't bedrijf werd onlangs het faillissement uitgespro ken) zijn opgekocht door de N.V. Philips. Het complex, dat een oppervlakte van 6 a 7 hectaren beslaat, zal worden gebruikt voor de vestiging van een radio-afdeling. Voor 1 November reeds moet de fa briek ontruimd zijn. On over! schei er ii ook gebo king: eram wore schei send er ei De spre 1 over en 0 emir waa: wort rij ze de bevc duel van kom vatt tie? L. van te 1 opsl lanc wer uitz den moe is t spri tocl lin| wai te due vol te wij er me om de. dei ste J tre ge ke. we wi on m; nu ne ge ki to ni gr ge st ol

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 4