S DE LfiNGSTHMI Waalwijkse en Langstraatse Courant ZAL DE EMIGRATIE poortgang vinden HAARSTEEG Belasting-moeilijkheden VLIJMEN DRUNEN SPRANG CAPELLE ELSHOUT WASPIK SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body VRIJDAG 29 SEPT- 1950 Uitgever Waalwijksc Stoomdrukkerij ANTOON HELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO m HEI ZUIDEN w 73e JAARGANG No. 79 Abonnement 15 c.ejit per week 1.95 per kwartaal 2.29 franco p.p Advertentieprijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal t grief. OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL- 00. TEL.-ADRES ..ECH.O -. Nadat meer (lan een jaar lang volgepropte troepen- schepen in ons vaderland terugkeerden en daarnaast een bijna cvengroot aantal ambtenaren en zakenlie den uit ons voormalig Indië de terugreis naar het vaderland aanvaardden, zullen over enkele maanden de kaarten worden omgelegd. Een afnemende stroom grotendeels gedesillusioaaeerden gaat rust zoeken aan de stranden van de lage landen, wier bevolkings emmer daardoor overloopt. Een wassende stroom van moedigen verlaat onze kusten op zoek naar nieuwe toekomst en geladen met ondernemingszin en levens moed. Het Indië-probleem loopt naar zijn einde, het emigratie-vraagstuk neemt een aanvang. Ons land is een emmer, die overloopt, niet alleen door de scheuten repatriërenden die er in gegoten worden, maar ook doet het nog toenemende geboorte-overschot het bevol kingspeil steeds wassen. De emmer kan bijna niet meer worden vergroot. Komt er een scheut uit Indië en door was sende bevolking by, dan moet er een andere soheut weer uit. De vraag is maar of de ver spreiding van Nederlanders over de gehele wereld juist is en of wij niet de room uit de emmer laten wegvloeien, waardoor onze volkskracht wordt ondermijnd. Bovendien rijzen hier problemen rond de werkgelegenheid van onze bevolking, terwijl ook de pro ductiviteit van de inwoners van dit land in het geding komt. Wat moeten wij samen vattend denken van emigra tie? Laten wij enige acpecten van dit verschijnsel trachten te belichten en daarbij voor opstellen, dat wij als Neder landers reeds eeuwenlang ge wend zijn landgenoten te zien uitzwermen naar verre lan den. Wie dus spreekt van een modeverschijnsel zonder meer, is er naast. Er is alleen nu sprake van een massale uit tocht, waar vroeger de enke ling de wereldruimte zocht, wanneer de landsgrenZfèfl'Tien te eng toeschenen. Dit gra duele verschil heeft toch ge volgen, omdat wij het gehal te der emigranten er door ge wijzigd zien. Vroeger gingen er avonturiers en onderne mers met een ongekende wil om te slagen naar den vreem de. Alleen de laatsten slaag den in hun opzet. Slechts de sterksten konden winnen. Dat is veranderd. Nu ver trekken grote groepen land genoten naar benaalde stre ken van de wereld. Weliswaar worden zij daar met de aan wezige bevolking vermengd om de assimilatie te verge makkelijken, maar toch kan nu de een op de ander steu nen, waardoor het getal der genen, die zich elders meer kunnen ontolooien dan hier, toeneemt. Daardoor heeft nu niet alleen de' geboren emi grant een kans, maar ook de gene die door nationale vraag stukken tot de grote stap min of meer wordt gedwongen. De room is dik genoeg. nieuwe vaderland thuis te voelen. Indachtig aan de slag zin: waar ik het goed heb., is mijn vaderland, zullen velen hun zending als Nederlander bereid zijn op te geven om 't verleden zo spoedig mogelijk te vergeten en nieuwe kracht te vinden in hun toekomst verwachting. Herinnering aan rompslomp. Vooraf de bureaucratische organisatie van ops staats apparaat, de belastingdruk en het toenemende inkapselen van handel en industrie in een ongekend aantal leiding gevende organen, vervult een groot aantal emigranten over het algemeen vrijheid minnende geesten met een grote dosis onbehagen. Door deze geestesgesteldheid zal men het nieuwe land eerder waarderen en zal men in den vreemde eerder verstaan, dat hun nieuwe landgenoten niet gekomen zijn met de gedach te: bü ons is alles beter. Daar om zullen deze mensen goede emigranten zyn, met open ar men elders worden ontvan gen, maar geen ambassadeurs van Nederland kunnen wor den genoemd tenzij de stem van het geboorteland dit alles overheerst. Zgl men, iloor_gmigratie het overschot aan arbeidskrach ten kunnen opvangen? Bij het huidige stijgende geboorte cijfer stellig niet. Alleen zal een uittocht op grote schaal de zorgen van hen, die geroe pen zijn om ajle arbeid-vra- gende handen werk te geyen, er door worden verlicht. Die zorgen zullen er echter niet door worden weggenomen, hetgeen door werkgevers ooik zeker niet wordt gewenst, im mers deze laatsten hebben belang bij een ruime markt van arbeidskrachten, waar door het peil van vakbe kwaamheid wordt opgevoerd en de lonen worden gedrukt- Nu de geweldige uitbrei ding van de West-Europese defensie weer vele handen werk zal geven, waardoor vooral de vraag naar ge schoolde handarbeiders weer geweldig gaat toeneipeb> moet men zich afvragen of er niet spoedig stemmen zullen op gaan om de emigratie van ge schoold personeel stop te zet ten. Dit menen wij echter bij voorbaat te moeten afwijzen. Het verwerken vgn defensie orders, hoe nodig ook, is een tijdelijke bezigheid en stellig geen doorslaggevende factor bij een bepaling van zijn toe komst. De toekomst van een deel der Nederlanders ligt in den vreemde. Laten wij hierin to nen over een vooruitziende blik te beschikken- De overheid gaat de goede weg op nu drie bekende troe- pensohepen, de „Waterman", de „Zuiderkruis" en de „Gro te Beer" voor emigratie-toch ten worden bestemd. Alle hulp aan hen, die met inzet van al hun energie de zo zwa re deuren naar een nieuwe toekomst in den vreemde dur ven openbreken tot hun eigen heil en tot zegen van de ach- terblüvers in het vaderland- Met de economische verzor ging zal de sociale en gods dienstige verzorging gelijke tred moeten houden en ook daaraan wqrdt wederzijds druk gearbeid. Dr- M- R. M. oniw. avonden word<a gegeven. Ieder zal zich beijveren'om twee sprekers voor die avonden te krijgen. De Zeereerw. heer Pastoor, die mede bij deze bestuursvergadering aanwezig was, beloofde voor «cn goed verwarmde zaal te zullen zorgen.Hij hoopte zelfs met Jan. in het nieuwe parochiehuis te zit ten. Hij wenste zelfs de par. ont- w ikkelings avonden met een mu zikale omlijsting te kunnen doen verzorgen. Hoe het ook zij. men kan ver zekerd zijn dat het gezellig en zeer leerzaam zal worden voor iedereen. Was de zaal vorige winter maar matig bezet, dit moet dit jaar anders zijn. Of men np boer .burger of arbeider is, ieders belang vordert dat deze avonden druk beztet zijn uit alle lagen van het parochiële leven. Concert. In de harmoniezaal van café J. v. Öijen gaf Zondagavond j.l. de harmonie St. Caecilia met mede werking van haar zusterverenigin gen Dameskoor Levensvreugd en Zangvereniging Vriendenkring, haar jaarlijks concert. Oorspronkelijk zou dit concert ln de maand Augustus in de tuin van genoemd café reeds zijn ge houden, doch door overbelasting van het programma is het moeten worden uitgesteld. De zaal was goed gevuld, wel een bewijs dat de inwoners de harmonie een goed hart toedragen. Na een mars ter inleiding wterd de Ouverture Ca valerie Légère ten gehore gebracl*., gevolgd door de Paradijsvogel, OVERDRACHT VAN EEN BJEDklJF OF BEROEP TEGEN LIJFRENTE. (Slot). De vraag ^oct zich voor, of dp verkoper van een bedrijf tegen lijfrentp, in het jaar van overbracht, als premie van Lijfrente nog een bedrag in numbering mag brengen op zijn inkomen. Dit is niet toe gestaan, want het bedingen van de lijfrente is d,e laatste daad van de bedrijfsuitoefe ning en staat d,us in verband met een bron van inkomen. En premies v.an lijfrente m°- gen alleen dgu worden afge trokken als zij geheel buiten een bron vap inkomen staan. 30-jarig bestaan. Zaterdag 30 September zal de Zangvereniging Uitspanning door Inspanning op feestelijke wijze in intieme kring haar 30-jarig be- staansfeest vieren. RV. DE ZWALUW. Zondag zal dpor verschillende leden worden deelgenomen nan t grote attractie-concours vpnuit Park^stpne, Engeland, georgani seerd door de C.C. Breda en Om streken. Leden van de Zwaluw, veel succes Zondag. Grote ontvangst Aalmoezenier Kolen. Rijk win terpro granmia van K.A.B. afd. Drunen. De gedachte, dat door de emigratie de room van ons volk, de doorzetters en onder nemers, wordt afeeschept, is stellig niet iuist. Ook een ge deelte van de melk vloeit mee af, om de bovengenoemde reden. Daarnaast kan worden opgemerkt, dat de roomlaag op ons volk dik genoeg is om wat verdund te worden! Wij bezitten een overmaat aan in tellectuelen en ondernemers, waarvoor de in den lande aanwezige hoeveelheid kapi taalgoederen niet groot ge noeg is om allen een goede kans te geven zich naar ver mogen te ontplooien. De res terende bovenlaag van ons volk is dus groot genoeg om Neerlands naam in West-Eu ropa hoog te houden. Eerder zal de kracht der achterblij vers toenemen, omdat het ge drang der overmaat tot ver slapping der geest- on hand kracht leidt. T .and verhuizers worden veelal met de verheven naam van ambassadeurs van Neder land in den vreemde gesierd. Laten wij dit vooral in de juiste verhoudingen zien. Al verstaan veel emigranten, dat ons kleine landje aan zijn te grote bevolking geen goede toekomst kan bieden, toch voelen allen zich enigszins te leurgesteld bij het verlaten van hun vaderland. Zorg, te leurstelling, mislukkingen bij de opbouw van hun bestaan, desillussie bij het verwezen lijken van idealen is vaak het enige, dat hen nog bindt aan Nederland en zy wensen zich zo spoedig mogelijk in hun In de komende winter zes ontwikkelings-avonden. De lange winteravonden staan weer voor de deur. De K.A.B. afd. Drunen heeft voor 1950-51 weer een rijk gevarieerd winter- programma klaar. Evenals de voorgaande jaren zullen verschil lende sprekers diverse onderwer pen, die we actueel mogen noe men, komen behandelen. Stond het winterprogramma van verleden jaar meer in het teken van de H. Jaarrboodschap „Vrë- de", dit jaar zullen meer direct de grote problemen van heden en toekomst worden behandeld. De grote vraag waarop men in deze zes ontwikkelingsavonden een ant woord zal trachten te qeven is: Hoe staat het met ons bevolkings probleem? Dreigt er werkelijk een overbe volking; hebben wij in de toe komst nog bestaansmogelijkheden voor ons zelf en onze kinderen? Dit zijn vragen waarop zes spre kers deze winter zullen trachten een antwoord te geven. De mogelijkheden van verbete ring, uitbreiding en of vestiging van nieuwe industrie zullen be handeld worden, evenals de mo rele gevaren die een steeds gro tere industriebevolking bedreigen. Op 6 Nov. as. zal de diocesane voorzitter der K.A.B. het ontwik kelingswerk van de K.A.B. in Drunen komen inleiden en komen spreken over de K.A.B. in het al gemeen. Op 20 Nov. snijdt Kap. Kolste- ren het onderwerp van dit ont wikkelingswerk aan wanneer hij gaat spreken over „Zwaar weer op til" en hij zal schilderen in welke tijdsomstandigheden wij le ven en hoe de algemene toestand is. Op 11 Dec. komt een oude be kende naar Drunen, n.l. de eerw. pater Henricus, die als onderwerp heeft „Arbeid voor ons volk Met dit onderwerp zal de indus trialisatie en al wat daarmede sa menhangt worden besproken. 8 Jan. Ook dan komt een goe de bekende naar Drunen, n.l. de eerw. pater Fidentius. Deze spre ker heeft als onderwerp „De we reld is zo groot" waarin speciaal het vraagstuk van de emigratie zal worden behandeld. Op 29 Jan. komt patter Adam met het pakkende onderwerp „Eten alleen is nog geen leven", de De mens leeft niet van brood alleen. Zelfs al zouden industria lisatie, emigratie, geboorteregeling, kortom verbetering van economi sche omstandigheden de grote ma teriele nood inderdaad in voldoen de matte lenigen, dan nog blijft de hedendaagse mens bedreigd door gevaren die op geestelijk ter rein z'n zieleleven, z'n vrije mens zijn, aantasten. Op 19 Febr. zal de heer van Zon uit Eindhoven het ontwikke lingsprogramma 1950-'51 komen besluiten met 'n samenvatting van het voorgaande. Hij zal spraken over het sociale christendom, so ciale rechtvaardigheid en sociale liefde. Dank zij het actieve bestuur en de bloeiende arbeidersbeweging in Drunen, kan dit alles in de eigen plaats tot stand komen. Het is een groots en rijk programma, dat de volle belangstelling waard is en dat zeer zekter de algemene kennis van onze arbeiders zal verrijken, tot eigen en algemeen welzijn. Moge dit programma ten volle slagen. De spreekavonden zijn alle op Maandag in de gymnastiekzaal. Aanvang 7.30 uur. Toegang vrij. Vergadering K A-B. Maandagavond 2 Oct. leden vergadering der K.A.B. in Het gymnastieklokaal. Aanvang 7.30 uur. Dinsdag kwam Aalmoezenier Kolen na een verblijf in lndië weer in zijn woonpiaais terug. De buurt had een prachtige versiering aan gebracht en 's avonds werd een zanghulde gebracht begeleid met j muziek. De nummers werden uit- j stekend ten gehore gebracht. De voorzitter de heer Krieger, overhandigde namens de buurt een prachtig rijwiel. Aalmoezenier Ko len dankte voor dit prachtig ca deau. Spreker was er enigszins verlegen onder, dit had hij niet kunnen verwachten, te worden ge lijk gesteld met de andere jongens die uit lndië terugkeren. Na zijn gloedvolle rede danke hij allen die hebben medegewerkt aan de grote ontvangst en de prachtige versiering, voor de zang- hulde en vooral voor het prachti ge cadeau. Na afloop bleef de buurt nog gezellig bijeen. De Vader van Aalmoezenier Kolen overhandigde de voorzitter van de buurt een gesloten couvert. Thans is de buurt van de Hoge Maasdijk weer druk in de weer om soldaat v. d. Linden te ont vangen, die op weg naar huis is uit Indië en vermoedelijk 10 Oct. thuis komt. Uitvoering K.A.B. afd. Vlijmen. Maandag gaf de toneelvereni ging Kunst en Arbeid uit Qen Bosch, regie de heer Grosveld, een uitvoering in het patronaat voor de leden met hU9ne fames van de K.A.B., K.A.V. en K.A.J. Opgevoerd werd het Offer van Aart Donus. Het extra dankwoord van de adviseur kapelaan van Leeuwen was zeker op zijn plaats. een polka voor picolp, uitgevoerd door de 16-jarige J. van Heijst. Het programma werd afgewis seld door optreden van het da mes- en mannenkpor. Na de pqu- ze hoorde men de Esp ana-wals en de Slavonic Rhapsody. Na afloop dankte de heer A. van Beurden zowel de koren als het publiek voor hun medewer king. Aanbesteding. Maandag had in het café van dqr Loo door architect van Huiten ujt Waalwijk de aanbe steding plaats voor het bouwen van een boerderij voor rekening van de landbouwer H. de Vaan. Ingeschreven werd als volgt Kleingeld, Kaatsheuvel 27.560 Wijnands, Capelle 27.460 Oversteeg. Capelle 27.442 J. v. Bokhoven, Vlijmen 24.860 J. v. Veluw, Haarsteeg 24.825 J. v. Beijnen, Nieuwkuik 24.100 J. v. Oosterhout, Haarsteeg 23.737 A. v. Beijnen, Haarsteeg 22.535 Gunning voorbehouden. Het bouwen van een woonhuis annex bergplaats voor rekening van de heer W. v. Es, waarvan de aanbesteding onlangs heeft plaats gehad is thans gegund aan J. van Veluw, timmerman, alhier. Inenting tegen diphtheric. Van gemeentewege wordt al hier de gelegenheid gegeven tot kosteloze inenting tegen de be smettelijke keelziekte diph'hterie. Voor Yrijhoeve-Capelle en Sprang zal de inenting plaats vin den op Donderdqg 5 October a.s. des namiddags 3 uur in het ge bouw van de Chr. Volksbond al hier. VERKENNERS. De Vterkennersgroep Jan de heeft het voornemen over enige tijd wederom een uitvoering te geven; men is bezig een revue- avond te organiseren. Het plan bestaat verder aan de groep een afdeling welpen te ver binden. Jongens van 712 jaar kunnen zich vopr de welpen-af- delipg aanmelden. Het is dyidelyk, dat een lijf- renlebeding voor de verkoper nog a,l risicomeebrengt. Gaan de zaken van de nieuwe ei genaar slecht, dan kan de lijf rentetrekker procederen zo veel hij wil, maar waar ï^jcts te halen is, verliest zelfs de keizer zijn recht. Daarom kjest men veelal een tweede, veiliger vorrp. 2e. De verkoper bedingt, dat de koper een koopsom zal storten bij een Levensverze- kcringmij., als koopsom van een lijfrente ten gunste van de verkoper. Djt lijkt heel veel op de eerste vorm (zie vorig art.), maar 'n nadere beschou wing zal anders doen blijken. Stort de koper een som by een Levensverzekeringmaat- schappy, dan rs hij „van alles af". De verplichting tot uit kering van een lijfrente be rust voortaan bij de Levens verzekeringmij. Derhalve: voor de koper geen verplich ting op de balans en uiter aard geen uitkeringen meer te doen. Wat doet nu eigenlijk de koper? Louter zijn bemidde ling verlenen bij het tot stand komen van de lijfrenteverze kering. Men krijgt immers de zelfde figuur ars de koper in het voorbeeld eerst f 70.000. aan de verkoper zou geven en de verkoper deze 70.000. weer terug geeft om te laten 'storten als koopsom voor de lijfrente. Het zou hetzelfde zijn als de verkoper „Jantje Contantje" kreeg en zelf de som zou storten. Daarom bleef belastingheffing over in ons voorbeeld f 20.000. slechts dan achterwege, als een en ander geschiedde zoals in het voorbeeld. Bleef!, want er is thans bepaald dat: indien by overdracht van een geheel bedrijf of v^n een zelfstandig deel 'van een bedrijf of van een beroeps-uitoefening, de tegenprestatie bestaat in een door de koper by een derde, bijv. eey Levensverzekering maatschappij gesloten of af te sluiten lyfrën,te, ten aanzien van de verkoper de over drachtswinst (in ons voor beeld 20.0Q0.niet tot zijn inkomen kgn worden gere kend. Bij de overdracht blyft dus belastingheffing over 20.C00.achterwege. De uit keringen worden jaarlijks volledig belast. Bestaat de tegenprestatie gedeeltelijk in contanten en gedeeltelijk in een lijfrente, dan, is goedgekeurd, komt de kapitaalwaajrde van de lijf rente in de eerste plaats in mindering op de overdrachts- winst. Met de cijfers van het voorbeeld, wordt het dus: Overdrachtsprys 70.000. en wel 50.000.— in contan ten en 20.000.— kapitaal- waarde lijfrente, blijft er dus njqts te belasten. Bedroeg de overdrachtssom 80.000.en wel 60.000. in contanten en f 20.000. lijfrente, dan blijft er te In lasten 'als overdrachtswinst f 30.000.— minus 20.000.— is 10.000.—. Intussen blyft weer niet in alle gevallen de tegenpresta tie geheel onbelast. Kiest men byv. een lyfrente-polis, met het beding dat de koopsom zal worden terugbetaald, in geval de verzekerde overlijdt vóór het ingaan van de lijf rente (dit zal byv. hqt geval kunnen zijn, indien iemand rijn bedrijf overdraagt omdat hij een betrekking heeft ge kregen. waaraan geen pen sioen is verbonden en nu door de verkoop van de zaak zijn „oude dag" veilig stelt) dan wordt de polis gesplitst in een deel lijfrente en een deel „an dere verzekering". Op de koopsom- van het laatstge noemde deel vindt dan be lastingheffing plaats. Alleen in die gevallen, dat men te doen heeft met een „echte" lijfrente-polis, of met een po lis welke krachtens uitdruk kelijke bepaling met een po lis van lijfrente wordt gelijk gesteld, vindt de besproken tegemoetkoming toepassing. Men zal dus goed doen in voorkomende gevallen zijn licht op te steken bij een des kundige. v. Loon. want alle aanwezigen waren vol Kankerbestrijding. De speldjesverkoop t.b.v. de Kankerbestrijding bracht in Dru nen 125.op. „Licht van bet Land". Wij herinneren er nogmaals aan dat het openluchtspel „Licht van het Land" a.s. Zondag ten 2 uur voor de laatste maal gaat Evenals in onze recensie, spo ren we eenieder aan dit werk van recfor Brex en 't spel van de bil- na 200 Drunense amateurs onder regie van Jo van Ero te gaan zien; het is de laatste kans. Parochiële ontwikkelingaavonden De besturen der K.V.P.. K.A.B. en R.K.T.B. ziin overeengekomen om tevenals voriq laar Gezamenlijk de parochiële ontwikkelinnsavon- den te verzorgen. Er zullen 6 par. wa>»i w lof over het gebodene; »»or alle spelers niets dan lof. Na afloop kwam voor de K. A. B. het afscheid van haar voorzit ter de heer Kolen, wegens vertrek naar Helmond. Namens bestuur en leden sprak de heer Joh. Wijk- mans de scheidende voorzitter toe en bracht dank voor glltes wat hij voor de K.A.B. heeft gedaan, want een groot organisatieman gaat hpen. Hij bood hem een cou vert aan en de beste wensen in ^ijn nieuwe standplaats. De eerste avond voor de leden van de K.A.B. is in alle opzich ten-geslaagd. Leden, blijft uw ijverig bestuur trouw; er staat de ze winter hetel wat op het pro gram. Rozen jacht. Zoodag hield het Kruisboog- gezelschep Rozeqjacht, gevestigd in café A. van Vugt een sluitings concours, waaraan ook de aspi- jantieden deelnamen. Het spreekwoord, wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, was hier zekter op zijn plaats, want het as pirantlid A. v. d. Meijden wist zich met 84 punten in 20 pijlen als nummer één te plaatsen. De voorzitter de heer C. v. d. Meijden reikte met alle trots zijn zoon de eerste prijs uit. Prachtige prijken waren beschikbaar gesteld voor dit sjptconcours dat schit terend is geslaagd. Na de prijs- uitrteiking bleven allen nog gezel lig bijeen. Posttluivenver. De Luchtvaart. Htet is reeds enkele jaren de ge woonte geweest, dat de postdui- venverenufkng De Luchtvaart één harer vluchten tijdens het seizoen in dienst der liefdadigheid sfclde, door 't houden van 'n vlucht ten bate v. d. tbc-bestrijding. Ook dit jaar had de vereniging een der- gtelijke vlucht willen organiseren, doch doordat de toestemming tot het houden dezer vlucht te laat is binnen gekomen en het vlieg- seizocn thans voorbij is, ziet het bestuur zich genoodzaakt het hou den dezer liefdadigheidsvlucht tot hret volgend seizoen uit te stellen. De vereniging houdt Zaterdag 30 September des avonds 7 uur in het clublokaal café Cové-van der Haart voor ledqn met hunne da mes de jaarlijkse feestavond. Inenting tegen diphtheric. Van gemeentewege wordt de gelegenheid geboden kosttelpos te worden ingeënt tegen de besmet telijke ziekte dipjuherie op Vrijdag 6 October a.s. des namiddags 3 uur ten huize vpn pr. Gerlach. in café De Sportwereld gekomen tot oprichting van een onderlinge competitie der biljartclubs in deze gemeente. Vermoedelijk zullen op Maandag 9 October de eerste wedstrijden wprden gtespeeld. In een van onze volgende num mers hopen wij hierop nog eens terug te komen. Toneel. De toneelvereniging Henri Bcl- letable is ook dit jaar weer dc eerste vereniging, die met een de finitief plan komt. Zij zal n.l. het toneelspel „Boterinne" door K. Bergsma en K. Dierckse in studie nemen. De rollen worden al ver deeld en volgende week hoopt men met de repetities een aanvang te nemen. Muziek. VRAGEN en MENINGEN van onze lezers GOED GERADEN. Mej. Toos Wassenfcerg bliik» zee- goed te lpinren raden. Op de B-virs voor d* Vrouw te Bre da heeft zij ee-aden dat cr in een pot 38Q58 Vo'fiebonen za'en Er zaten er 38043 in en zij had de derde prijs verdiend. Zaterdag kon juffrouw Wassenbera bij de firma „Geto" een 30-deliq glazen dripkservies komen afhalen. Biljart. Oo initiatief van enkele biljart- litefhebbers is men Dinsdagavond Zoals wi) reeds meldden geeft de harmonie Volksvlijt en Volks vermaak Zondagavond in dc zaal van hotel van Iersel een concert. Naast enkele marsen staan op het programma werken van Rossini, Vlessing, Zeljer en Rich. Wag ner. Voor de muziekliefhebbers staat dus een genotvolle avond voor de deur en ongetwijfeld zul len velen Zondagavond de har monie komen beluistteren. Viering feest H. Thercsia. Op Zondag 8 Octobter zal in de St. Theresiakërk alhier een pon tificale Hoogmis worden opgedra gen ter viering van het feit dat het ?5 jaar geleden is dat de Kleine H. THeresia heihg werd I verklaard. Tevens zal volgende week het jaarlijkse triduum worden gehou den ter v.oorhereiding op het feest van de patropes der kerk. IIJSLO. Dc Verenigde Sta ten hebben besloten bij de komen de verkiezingen in de Algemene Vergadering voor zetels in dc Vei ligheidsraad de candidatpren van Nederland, Brazilië en Turkije te j steunen. VOOR OUDEN VAN DAGEN Geen reden! tot ongerustheid. Blijkens vragen die ons hebben bereikt, zijn er oudjes die zich bezorgd maken hoe het zal gaan met hun uitke ring, daar de Noodwet Ou derdomsvoorziening eigenlijk op 1 October a.s. afloopt. Deze noodwet is immers met ingang van 1 October 1947 in werking getreden voor drie jaar. In die tijd zou er dan een definitieve regeling tot stand kompn. Maar de be trokken instanties hebben die regeUng nog niet klaar, zodat ze ook niet in jerking kan treden. Een logisch gevolg hiervan is dat de Noodwet Ouder domsvoorziening van k^cht blijft tot nader order. In zo verre is er dus geen reden tot ongerustheid, want de uit kering blijft op dezelfde basis gewoon doorgaan. De eierproductie in 1949, welke via de handel werd afge zet, bedroeg ca. 1.235.000.000 stuks, waarvoor in het algemeen lopende prijzen konden worden gemaakt. In het eerste halfjaar 1950 werden ca. 900.000.000 stuks eieren via de handel afge zet, tegen 715.000.000 stuks in dc eerste helft 1949, waarvoor de gemaakte prijzen eveneens bevre digend konden worden genoemd. Nederland. De Eerste Kamer heeft na een debat van 5 uur de Interimregeling voor de Neder landse Antillen aanvaard. Vooral oud-minister Jonkman (P.v.d.A.) opperde nogal bezwaren tegen de voorgestelde zetelvterdel.nq Cu racao 12 Aruba 8. Ook fci) gipg echter tenslotte met het ont werp accoord.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5