Waalwijkse en Langsiraatse Courant O&anGeg. v.ax sth-attn. an Kioie.King.. Indonesië in de U.N.O. Woningnood nog steeds ernstig. S VAN DE VEN Raad van Waalwijk besluit tot: T HUIS VOOR GOEDE KLEDING VIER NOVEMBER DE DAG DER GEVALLENEN Middenstands- vraagstuk heeft aandacht! MAANDAG I OCTOBER '50 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HEI ZEIDEN 73c JAARGANG No. 80 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". De gemeenteraad van Waalwijk heeft Donderdag avond belangrijke bedragen gevoteerd voor vernieu wing van de St. Antoniusslraat en van de riolering van de Baardwijksestr aat. Voorts werd door een be grotingswijziging besloten tot doorbraak naar de Winterdijk tegenover Wilhelminastraat, terwijl de herbenoeming van de commissie voorziening woon ruimte voor de heer v. Seters aanleiding was om de aandacht te vestigen op de nog steeds grote woning nood. Nadat de voorzitter, burge meester Lambooy, de verga dering had geopend, deelde hij mee dat de heer Van den Hoven bericht van verhinde ring had gezonden. De notu len van de vorige vergadering werden ongewijzigd vastge steld. Onder de ingekomen stuk ken (zie agenda in ons num mer van vorige week Maan dag) bevond zich een mede deling van Ged. Staten dat zij hun beslissing omtrent het raadsbesluit van 25 Mei 1950 tol aankoop van 4 woningen van de N.V. André van Hilst hadden verdaagd, 's Middags echter had de voorzitter tele fonisch bericht ontvangen dat de aankoop was goedgekeurd. Betreffende het schrijven van de Maatschappij tot be vordering der bouwkunst, merkte de heer Duyvelaar op dat het volgens de gemeente wet wel geoorloofd was dat de gemeente scholen bouwde. Hij vroeg nu of dit ook gold ten aanzien van de architectuur. De voorz. zette uiteen dat het niet voorgeschreven was dat de gemeente zelf werken uitvoerde. Op verschillende plaatsen was het zelfs onmo gelijk. De gemeente Waalwijk had nu het geluk gehad dat het hier wel kon, waardoor de gemeente de directie zelf kon behouden. Bij de bouw der 100 woningen had dit 'n voor deel van 17000 a 18000 op geleverd. Het was echter niet de bedoeling dat alles voor de gemeente door Gemeentewer ken werd uitgevoerd, maar wel als dit voordeliger was, zoals nu ook met de bouw van het badhuis. Dit moest echter niet gezien worden als een vaste lijn, maar gebeurde om opportunistische redenen. In concreto beantwoordde de voorzitter de vraag van dhr. Duyvelaar dat de architectuur inderdaad wel aan de gemeen te mocht worden toever trouwd. De heer v. Well vroeg of voor de afbraak van de 4 wo ningen van André van Hilst de toestemming van de raad nodig was, waarop de voorz. hem verzekerde dat B. en W. hiertoe niet zou overgaan zon der de raad er in te kennen. De heer Verdoorn ging door op de vraag van de heer Duy velaar en verklaarde dat hij er in principe niet voor was dat werken door de dienst Gemeentewerken werden uit gevoerd. Het hoofd van deze dienst kon ook maar één ding tegelijk doen en hij vond dat de dienst overbelast was. En als er geen goed toezicht was werd het verlies groter dan de enkele duizenden guldens die er uitgespaard werden. Er moest geen regel van gemaakt worden. De voorz. merkte op dat, ook al werden er woningen door anderen gebouwd, de ge meente toch mede toezicht moest houden. Voorts meende hij te mogen aannemen dat Waalwijk in 1951 een behoor lijk kwantum woningen zou toegewezen krijgen en van te voren moest er dan bepaald zijn welk type woning men zou bouwen enz. Het was ge makkelijk als dit door Ge meentewerken zelf uitgewerkt kon worden. De heer Brouwer greep weer terug op de aankoop der 4 woningen der N.V. André van Hilst en vroeg of de wo ningen voorlopig zouden blij ven staan of direct zouden worden afgebroken.^ Was er een norm aanwezig om het zo gauw mogelijk te doen? Deze vraag beantwoordde de voorzitter ontkennend. Waarmee de ingekomen stuk ken waren behandeld. Zonder meer werd ƒ75.15 beschikbaar gesteld aan 't be stuur der Christelijke School te v.m. Besoyen voor aan schaffing van leermiddelen voor het vak „Kennis der Na tuur" voor de 4e klasse. Bij het voorstel tot verhu ring van lokalen der Openba re School aan de Christelijke H.B.S., vroeg de heer v. Well of punt 4 van de huurover eenkomst („Indien de ge meente één of beide lokalen tijdelijk nodig heeft voor an dere doeleinden, moet zij daarover kunnen beschikken zonder terzake enige vergoe ding aan huurder verschul digd te zijn") alleen toegepast zou worden in gevallen van uiterste noodzaak, zoals ver kiezingen en dergelijke, wat de voorz. bevestigde. Daarop ging de raad met het voorstel accoord. Het voorstel tot vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer voor de ondernemings belasting op 2,4 werd zonder meer aangenomen. voor de verbetering van de St. Antoniusstraat verhoogd „met een opslag voor alge mene kosten voor het bedrijf van Gemeentewerken ad J 785.—." D" heer Verdoorn wilde nu weten met welk doel die 785.gevoteerd moesten worden. De voorz. antwoordde dat de algemene kosten van Ge meentewerken werden uitge streken over alle diensten. Als de gemeente geen eigen bureau had, zouden de werken uitgevoerd moeten worden door een particulier bureau. De kosten die dat zou mee brengen gingen nu naar Ge meentewerken. De heer Duyvelaar vroeg wat voor klinkers er in de St Antoniusstraat zouden ko men. zoals in de Wilhelmina straat, of als in de Stations straat. Het kwam hem voor 6 van de agenda, was nodig voor de aanleg van een straat van de Grotestraat naar de Winterdijk tegenover de Wil helminastraat. Deze zou een provisorisch karakter dragen. Daar er al was gebouwd, moest er echter ook een weg komen als uitvalspoort naar de toekomstige provinciale weg. Verder was het de be doeling dit gedeelte te ver fraaien en er een aardig plantsoentje aan te leggen. Met de meeste eigenaars was al overeenstemming bereikt en de voorz. hoopte ook met de heer Van Haren tot over eenstemming tc komen. De kosten zouden 18900 bedra gen. Deze begrotingswijziging behelsde verder een bedui dende verhoging van het sub sidie aan het Armbestuur. Nadat de voorzitter een vraag van de heer Brouwer had beantwoord, ging de raad met de wijziging accoord. Groter 1951 bouwvolume De commissie voorziening woonruimte, die aftrad, be stond uit de heren v. Hees- Besmettelijke-ziektengeiden. Aan de orde was vervolgens het voorstel tot vaststelling ener verordening op de hef fing van besmettelijke-ziek- tengelden, nodig omdat de ge durende de bezetting vastge stelde verordening op 1 Dec. a.s. vervalt en omdat noch ta rieven, noch de grondslag voor het verschuldigde be drag van de oude verordening overeenstemden met de uit gaven welke de gemeente zelf voor vervoer, afzondering, on derzoek en verpleging heeft te betalen. De heer Verdoorn stelde voor, de bedragen in art. 4 van de verordening precies andersom te lezen, omdat hij het nu nog al ingewikkeld vond, maar hij stond er ook weer niet zo op, dat het per se veranderd zou moeten wor den. De heer v. Heeswijk vroeg een toelichting op de school geldmaatstaf. Viel daar ieder een onder die belasting be taalde? De voorz. deelde mee dat die maatstaf was vastgesteld, of men kinderen had of niet. Vervolgens veronderstelde de heer v. Heeswijk dat de kosten van de paratyphus on der de nieuwe regeling zou den vallen. De voorz. echter zei dat dit niet de bedoeling was. De ver ordening werd nu gewijzigd omdat de gemeente^ met de paratyphus had ervaren dat ze niet meer conform de wer kelijke kosten was. Dan had hij het verkeerd begrepen, meende de heer v. Heeswijk, maar hij zou het er in ieder geval roerend mee eens zijn geweest en hij bracht sterk naar voren het alsnog te doen. Deze nieuwe regeling gaf in ieder geval een juiste maatstaf. De voorzitter echter meen de dat dit niet juist zou zijn. De patiënten waren ziek ge worden onder de oude veror dening en hadden dus recht op behandeling overeenkom stig deze verordening. Er werd nooit een verordening vastge steld met terugwerkende kracht en wat strafrechtelijk gold, gold nog meer op finan- ciëel gebied, was het oordeel van de voorzitter. Verder achtte hij het ook om psycho logische redenen ongewenst om de nieuwe verordening toe te passen, ze zou pas in gaan op 1 December a.s. Wethouder Smolders lichtte toe dat de financiële gevolgen lang niet zo erg waren als ze zich hadden laten aanzien. Er was pas een nieuwe zieken fondsregeling ingegaan, waar door de aangeslotenen bij een ziekenfonds 42 verpleegdagcn van het ziekenfonds hadden gekregen, zodat de gemeente voor velen niet had hoeven zorgen. Hierna ging de raad met t W. ac- EN ZEER VOORDELIGE PRIJZEN GROfESTRAAT 178 -WAALWIJK voorstel coord. van B. en Uitvoering openbare werken. Van het voorstel inzake uit voering van openbare wer ken, omvattende de verbete ring van de St. Antoniusstr. en de vernieuwing van het riool in de Baardwijksestraat, hebben wij al het uitvoerig prae-advies gegeven. Daarin worden de geraamde kosten dat deze laatste stukken beter waren. De voorzitter meende dan ook dat de St. Antoniusstraat dezelfde klinkers zou krijgen als de Stationsstraat. Dan brak de heer Duyvelaar nog eens een lans voor ver breding van de overweg aan de St. Antoniusstraat. Er was nu een mooie Stationsstraat en er kwam een mooie brede St. Antoniusstraat, terwijl de overweg veel te smal was, vooral op de spitsuren. De voorzitter meende dat de verbreding van de St. An toniusstraat een reden te meer was om nog eens bij de be voegde autoriteiten te vragen de overweg te verbreden, vooral als het grote verkeer, wanneer de Noorder-Parallel weg eenmaal klaar was, ook over de Parallelweg zou gaan. Hij deed graag toezegging dat hij de nodige stappen zou doen. De heer Mombers pleitte er voor om de stukken van het riool in de Baardwijksestraat die nog bruikbaar waren ook in het nieuwe riool te gebrui ken, om daardoor de kosten te drukken. De voorzitter zei dat het riool van voor 1930 was en dat 't niet van buitengewoon goede kwaliteit was geweest. Wel verzekerde hij, als er nog goede delen waren, dat die zeker gebruikt zouden wor den. Het was overigens niet zeker dat het type hetzelfde was. De heer Brouwer merkte op dat bij de zinkputten in de Putstraat zo maar stukken asfalt op de aansluiting met het riool werden geworpen en hij meende dat daarin een ge vaar voor verzakken stak en vroeg daarop nauwlettend toe tG Zien" J x V De voorz. betoogde dat het college niet de hele dag bij 't werk kon gaan staan, noch de gemeente-opzichter en 't was een goede aannemer, die dit niet zo maar zou laten doen Nochtans zou hij de opmer king van de heer Brouwer on der zijn aandacht brengen De heer v. Heeswijk vroeg of de bestrating van de St. Antoniusstraat weer met de zelfde aannemer onderhands aanbesteed zou worden. Er was gesuggereerd dat deze man te duur zou zijn en hij gaf in overweging of open bare aanbesteding misschien goedkoper zou zijn. "Verder had hij gehoord dat er bij het werk aan de riolering in de Baardwijksestraat moeilijk heden konden komen met de waterstand en hij vroeg hier mee rekening te houden. De voorz. antwoordde dat t de bedoeling was zo gauw mo gelijk met de uitvoering van het werk te beginnen, mede in verband met het seizoen. Ook het eerste punt had zijn aandacht. Hierna ging de raad met t voorstel accoord. Ingelast werd nog een voor stel tot het verlenen van een kasgeld-lening aan de Middel bare Vakschool voor de Le der- en Schoenindustrie, dat de raad zonder meer goed keurde. Nieuwe straat. De wijziging van de begro ting 1950, voorgesteld in punt wijk, v. Setérs, Dalleu, Mej. Bramlage en de heer Kees. Bij stemming werd dezelfde commissie herbenoemd. De uitslag was als volgt: v. Hees wijk 13 stemmen, v. Seters 10," Dalleu 11, Mej. Bramlage 13, Kees 14; Kemperman 7, Brouwer 1 en Meys 1. De heer v. Seters dankte voor het vertrouwen in hem gesteld en bracht nog eens de woningnood naar voren. Hij kreeg de indruk dat Waalwijk een achterstand had in de huizenbouw, al leek het erg mooi. Er wa? geen mogelijk heid geweest om industrie woningen toegewezen te krij gen, zodat wanneer het nood zakelijk was de één een wo ning te geven, een ander af gestoten moest worden. Ver der had de gemeente nog ver schillende inwoningen, dhr. v. Seters meende ongeveer 300. Dan waren er nog vele huwelijkscandidaten tussen 30 en 35 jaar, voor wie 't hoog tijd werd dat ze konden trou wen, maar er was geen kijk op. Verschillende slechte wo ningen waren er ook, de heer v. Seters meende dat er wel een kleine 100 opgeruimd moesten worden. Intussen wilde hij niets afdingen op B. en W., want die deden hun uiterste best. Maar wel spoor de hij aan al het mogelijke te doen om meer woningen te krijgen. Tenslotte deed hij 'n beroep op de burgerij van Waalwijk, om als ze woon ruimte over hadden deze be schikbaar te stellen voor hu- welijks-candidaten. De voorz. meende dat de woorden van de heer v. Seters uit aller hart waren gegrepen. De gemeente was er niet ge nadig afgekomen in 1950. Het gemeentebestuur had een be roep gedaan op Ged. Staten, maar die hadden betwist dat de behoefte hier groter zou zijn dan elders en zo had de gemeente geen woningen toe gewezen gekregen. Desalniet temin bleven B. en W. niet stilzitten. De toewijzing voor Noord- Brabant voor 1951 was vrij groot, vooral voor de indus trie-gebieden, waartoe zeker ook Waalwijk behoort. De voorz. vertrouwde dan ook in 1951 een grotere toewijzing te krijgen. De heer Brouwer merkte op dat B. en W. de uiteindelijke beslissing hadden over de ver deling der woonruimte. Hij verzocht hun dan ook er re kening mee te houden als huiseigenaren serieuze candi- daten naar voren brachten. Er waren mensen die mis bruik maakten van het feit dat hun een woning werd toe gewezen en een onnoemelijke achterstand hadden in de huur. De voorz. antwoordde dat, als een huis werd gevorderd, de eigenaar hiervan in kennis werd gesteld. Hij kon dan een candidaat naar voren brengen en als het een urgent geval betrof, werd er rekening mee gehouden. Voorts was het 't principe van B. en W. dat er maatregelen werden genomen dat de eigenaar zijn huur zou krijgen. Ook de heer v. Heeswijk dankte voor het vertrouwen dat in hem was gesteld en hij legde er de nadruk op dat hij de toestand niet alleen zorg wekkend, maar zelfs beden kelijk vond. Hij sprak de hoop uit dat er een verbetering zou kunnen worden gebracht in dc toestand. De twee laatste punten wer den in vertrouwelijke zitting behandeld. Na de heropening stelde de voorz. punt 10 aan de orde, het voorstel tot aan koop, ruiling en verkoop van grond. Het betrof grond tus sen de Mr. van Coothstraat en Kerkstraat, toebehorend aan de heer N. Gragtmans en Mej. A. Gragtmans. De voorzitter noemde deze transactie een belangrijke stap verder naar de openlegging van het ter rein daar. De raad ging met het voorstel accoord. Even eens met het voorstel tot ver koop van een bouwterrein van 45 x 20 M. tussen Mr. van Coothstraat en Kerkstraat aan H. J. F. Smelt; het ging hier over dezelfde grond als in punt 10. Tenslotte werd er nog gun stig beschikt over reclames op straatbelasting van N. Hen driks te Kaatsheuvel en C. Bel aan de Zomerdijkweg. Hierna werd de openbare vergadering gesloten met ge bed. misdaden bekijkt, wordt men met angst vervuld. Omdat dit schone land, met zijn volk, dat zoveel rijke cultuurschatten heeft opge bracht. verloren dreigt tc gaan. Verloren in een verschrikkelijke chaos en ana-chic. „Elsevier" van Vrijdag j.l. telt een reeks misdaden gedurende enige dagen gepleegd De kas sier van de droogdok-maaschap- pij te Soerabaja van 57.000 be roofd bij Pitcairn Syme jn de zelfde stad, in de vroege morgen, 52.000 gestolen. In enkele dagen tijd werden 7 kinderen ontvoerd, die tegen een hoge losprijs weer aan de ouders werden teruggege ven. Één ontvoerd knaapje ver telde dat hij van arme ouders was en werd meteen vrijgelaten. In Soerabaja worden per dag 6 5 9 overvallen gerapporteerd, en dan die niet gerapporteerd worden... Het vacantie-oord Mega-Men- doeng bij Buitenzorg werd door een gewapende bende van 40 man aangevallen. Een Amerikaan kreeg een bui'.kschot, het huis van Mohammed Hatta werd met ko gels doorzeefd. Na een vuurge vecht, dat uren duurde, werd de bende verdreven. Dc bergtuin in Tjibodas is wegens onveiligheid gesloten. De gehele streek van Buitenzorg, Sockaboemi en Tii- andocr wordt met de dag gevaar lijker. Het is daar niet geraden zich 's avonds buiten te begeven. In dit gebied werd een Zwitser vermoord. In de Djamnangs huist een bende onder leiding van Tjttè Socbroto, die 200 actieve leden en duizenden aanhangers telt. De politie ontraadt 's avonds en 's nachts elk verkeer. In Bata via is het, vooral in dc stadskam- por.gs, uiterst gevaarlijk. Trou wens, ook in de binnenstad is het geen pretje. Een Chinees werd midden op straat geheel ontkleed en van al zijn bezittingen beroofd. In kampong Senèn. in het hartje van de stad, werd een Chinese re chercheur en zijn vrouw in koe- 'en bloede vermoord. Het is een trieste, trieste lijst. En het ergste is dat niets er op duidt, dat binnen afzienbare tijd de verschrikkelijke toestand ook maar enigermate zal verbeteren. S. Jn de toelichting op de be groting 1950 van het Minis terie van Economische Zaken zegt de minister o.a. dat de Middenstandsvraagstukken 'n bijzonder onderdeel van de economische politiek vormen. Een krachtige middenstand is voor een evenwichtige be volkingssamenstelling van groot belang. De bevordering van zulk een krachtige mid denstand is 't doel van de eco nomische politiea Hierbij zal aan de middenstand geen kunstmatige bescherming moe ten worden geboden. In deze politiek is in de eerste plaats van belang de bevordering van de vakbekwaamheid van de betrokken onderneming. In de tweede plaats mogen genoemd worden de hulp aan de middenstand door middel van credieten, teneinde tijde lijke financierings.moeilijk- heden te overbruggen. Een zeer gewichtig punt voor de versterking van de positie van het middenstandsbedrijf is voorts de samenwerking der ondernemingen in groter en kleiner verband. De minister tracht de gedachten van or ganisaties zoveel mogelijk te stimuleren. De minister stelt zich voor in het thans aangevangen par lementaire jaar indiening van een aantal wetsontwerpen te bevorderen. Vooreerst een be- drijfsvergunningenwet ter vervanging van het tijdens de bezetting tot stand gekomen bedr ijf s vergunn ingenbeslu it en de daarbij buiten werking gestelde bedrijfsvergunnin- genwet van 1938. Voorts kan in dat verband genoemd worden een vesti gingswet, die de vestigings wet kleinbedrijf 1937 en 't be sluit algemeen vestigingsver- bond kleinbedrijf 1941, als mede enige andere tijdens de bezetting getroffen wettelijke maatregelen zal vervangen. Een belangrijke wettelijke maatregel, welke naar ver wacht mag worden aan de Staten-Generaal zal worden voorgelegd is voorts een wet met betrekking tot kartel vraagstukken. Donderdag is Indonesië bij ac clamatie in de Verenigde Naties toegelaten. Een gelukkige beslis sing Immers thans is het vroe gere Nederlands-Indië internatio naal erkend als een vrije souve- reine natie. Gelukkig ook omdat thans beide Unie-partners lid van de V.N. zijn. De Nederlandse gedelegeerde. Mr. van Heuven-Goedhart, heeft zijn vroegere partij- en kamerge noot medegedeeld dat hij de toe lating van Indonesië van harte toejuicht. Hij zeide te vertrouwen dat Indonesië zich realiseert, dat het met de andere landen voor dc zware, maar fascinerende taak staat, het handvest der organisa tie hoog te houden en de wereld vrede te bewaren. Uiteraard brengt de komst van Indonesië in de Uno konsekwen- ties met zich. Hoewel Palar geen Mohammedaan is, doch (bij een Brabantse familie) katholiek is opgevoed, zal het Islam-blok in de V.N. versterkt worden. Indo nesië is een overwegend Moham medaans land. Waarschijnlijk zal ook het anti- Sovjetblok door Indonesië wor den versterkt. Hoewel Indonesië voorlopig, met India, een neutra liteitspolitiek zal voeren. Een an der aspect is dat Indonesië waar schijnlijk vóór de toelating van Rood-China zal stemmen. En dit is eigenlijk wel te begrijpen. In donesië en China hebben vele be trekkingen, niet in 't minst door de 10 mi'lioen Chinezen, die in Indonesië woonachtig zijn. In ie der geval is dit een punt van overeenkomst met Nederland. omdat wij het China van Mao Tse Tung reeds hebben erkend. Nogmaals, wij vinden het ver heugend, dat Indonesië tot de or ganisatie der Verenigde volkeren is toegelaten en wij hopen van harte dat er in de UNO 'n goede samenwerking tussen Nederland en Indonesië getoond zal worden. PROTEST UIT AMBON. De vertegenwoordiger van de Republiek der Zuid-Molukken, Dr. Nikulujuw, heeft van zijn re gering een telegram ontvangen, waarin hem wordt opgedragen bij de Nederlandse regering te pro testeren tegen het gebruik van de Nederlandse schepen Amsteldijk en Sumatra bij de operaties der Indonesische strijdkrachten ter voorbereiding van de beslissende aanval op Ambon en nog andere vrije landen van de Republiek der Zuid-Molukken. Inmiddels is dit protest schriftelijk aan de mi nister-president overhandigd. DE VEILIGHEID OP JAVA. Het is treurig gesteld met de veiligheid op Java. Het gaat er op lijken of Java een paradijs is voor rovers en moordenaars. De lijst van misdaden, moordaansla gen. roofovervallen, smokkelarij, is adembenemend lang. Het volk van Indonesië ver wachtte gouden bergen van de souvereinitcitsoverdracht cn la ter van de vorming van de een heidsstaat. Maar de gouden ber gen zijn nog niet geleverd. Zc hebben nog alleen de modderslo ten. Wanneer men de lijst van EEN MOOI INITIATIEF VAN KATHOLIEK THUISFRONT. Op Zaterdag 4 November om 10.30 uur zal op initiatief van het Hoofdbestuur van Kath. Thuis front in de Kathedraal van Den Bosch een plechtige Mis van Requiem worden opgedragen voor de zielerust van de gesneuvelde en gestorven militairen van Mari ne, Land- en Luchtmacht en het K.N.I.L. De plechtigheid zal door vele hoge kerkelijke en wereld lijke autoriteiten worden bijge woond. De erewacht en doden wacht zullen gevormd worden door de militairen van het korps Stoottroepen uit Den Bosch. De familieleden van de slachtoffers hebben toegang tot deze plechti ge herdenking en kunnen kaarten aanvragen bij Katholiek Thuis- {ront, Gedempte Burgwal J4 Den laag. Dit initiatief van Katholiek Thuisfront zal de vele ouders, die nimmer hun zoon, of de jonge vrouwen, die nimmer haar man uit de militaire dienst terug kre gen, tot troost zijn. Want hieruit blijk dat zij, die het zwaarste of fer brachten, welk een mens kan brengen, niet zijn vergeten. Ka tholiek Thuisfront zal blijven bid den voor de matroos van de Java- zee, voor de doodgeranselde van de Birmaweg, voor de verhonger de in de kampen, voor de moe gestredene en bezwekene in het korte Nederlandse oorlogsgeweld, voor de onbekende op een Indo nesisch ereveld. Zij allen had den het leven gewild, maar onze zaak eiste hun leven opzij stierven voor het Vaderland. Reoeds eerder gaf Katholiek Thuisfront blijk van eerbied voor dit onmeetbaar offer van de mili tair en van zorg voor de ziel van de overleden soldaat. Niet alleen werden de erevelden van Indone sië door de zorg van Katholiek Thuisfront verfraaid, maar tevens zullen in Indonesië, waar 21 ere velden zijn, op de graven van onze helden tien jaar lang heilige Missen worden opgedragen. Het plechtig gedenken op Za terdag 4 November zal vele ou ders naar de Kathedraal van Den Bosch brengen en zij zullen ge troost worden door een gezamen lijk gedragen leed en door het ge bed en medeleven van Katholiek Nederland. Die, ver van land en lieven, vielen of stierven in een lazaret, vergeet hen niet, gedenk hun zielen toch onverflauwd in Uw gebed. Van 21 tot 24 November KONINKLIJK BEZOEK AAN ENGELAND. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een uitno diging aanvaard tot een offi cieel bezoek aan de koning en de koningin van Engeland op Buckingham Palace in Lon den. Het bezoek zal duren van Dinsdag 21 tot Vrijdag 24 November a.s. NEDERLAND WEER IN VELIGHEIDSRAAD. Nederland zal op 1 Januari, na een afwezigheid van vier jaar, voor een periode van 2 jaar als niet-permanent lid in de Veiligheidsraad terugke ren. De Algemene Vergade ring van de Verenigde Volken heeft met 47 van de 59 stem men de met Nieuwjaar vrij komende zetel van Noorwe gen aan Nederland toegewe zen. Naar verluidt heeft de Indonesische afgevaardigde, de heer Palar, vóór de Neder landse candidatuur gestemd. GEEN UITLEVERING VAN WESTERLING. De regering zal aan België niet de uitlevering van kapi tein Westerling vragen en evenmin zal zij tegen Wester ling een rechtsvervolging doen instellen terzake van het hem toegeschreven onmenselijk op treden in Zuid-Celebes. Aldus luidt het antwoord wat mi nister dr. W. Drees mede na mens de ministers van Justi tie en Buitenlandse Zaken heeft gegeven aan het com munistische Tweede Kamerlid H. Gortzak, die over deze zaak vragen had gesteld. Wel heeft het Openbaar Mi nisterie de nodige maatrege len getroffen, aldus de minis ter-president, om een straf vervolging tegen Westerling in te stellen, zodra deze hier te lande zal worden aange troffen. Op grond van het gel dende uitleveringsverdrag met België is uitlevering echter niet mogelijk. ABONNEERT U OP DIT BLAD.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5