BONT dbfe Zuiveringsschap De Donge WONDERLIJKE BEKORING VAN Va**- -HERTOGENBOSCH Het Ivoren beeldje 6 6 Diploma-uiireiking Nijverheidsschool vindt U in al haar rijkdom en uitzonderlijke charme bij Frits van deR Ven. Bont, in alle schakeringen en tal loze variaties. VROu* ^ARKT 25 - TEL. 8217 DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. miwïK Nieuwe cursus record aantal leerlingen. Vrijdagmiddag had de tra ditionele plechtigheid van de halfjaarlijkse prijsuitreiking plaats van de Nijverheids- schooi. Hierbij waren tegen woordig het bestuur van de stichting, de heren gecommit teerden, directeur en leraren. De burgemeester had bericht van verhindering gezonden. De bijeenkomst werd geo pend door de voorzitter, dhr. Jan Tielen, die in een korte toespraak wees op het belang van de diploma-uitreiking, een traditie, geen sleur, omdat daarvoor de gebeurtenis te belangrijk is. Het diploma is voor de leerlingen immers een bewijs dat zij de lessen aan de school met vrucht hebben gevolgd, en is tevens een prachtig entree voor hun toe komstige loopbaan. De heer Tielen waarschuw de de gediplomeerden echter niet te denken dat ze hiermee klaar waren, maar zei dat het een bewijs was dat hun in 't verdere leven goede diensten zou bewijzen, temeer omdat de grote waarde van vak onderwijs meer en meer wordt ingezien. Verder sprak de voorzitter over de goede naam van de school, die meer en meer ge waardeerd, hetgeen blijkt uit het grote aantal van 125 nieu we inschrijvingen voor de nieuwe cursus, waarmee een record aantal cursisten Van bijna 300 wordt bereikt. Hij uitte zijn voldoening dat zich daaronder ook 25 schoenma kers bevinden. De goede naam van de school blijkt ook uit 't feit dat ze uitgekozen is voor experimenteel onderzoek in verband met nieuwe plannen voor het nijverheidsonderwijs. De heer Tielen feliciteerde de geslaagden, de hoop uit sprekend dat ze plezier zou den hebben van hun diploma, dankte directeur en leraren voor hun goede zorgen en sprak tenslotte een speciaal woord van welkom aan de twee leraren voor godsdienst en maatschappijleer, kapelaan Van den Heuvel en Ds. Jens. Vervolgens ging hij over tot het uitreiken der diploma's. De geslaagden zijn: Smeden-bankwerkers. Joh. Klerks, Cor Koogje, Jan Bonis, Joh. Laarakker, Mart. v. Gelder, Jan Berg mans, Lucas v. d. Houdt, Joh. v. Loon en Jan Vesters, allen uit Waalwijk. Adriaan Pruysers en Johan de Rooy, Capelle. Mar. v. Vuuren, Sprang- Capelle. André Meeuwsen, Joh. Eb bing, Mari Glaudemans en Jozef de Kort, allen uit Kaats heuvel. Antoon Meyer en Martijn Pijnenburg, Loon op Zand. Joh. Boeren, Heusden. Wilh. Kivits, Vlijmen. Niet gediplomeerd 4. Timmeren. Hubert Schellekens. Lamb Maas en Wilhelm. Schoelitsz, allen uit Waalwijk. Marinus Musters, Joh. van Beers, Bertus v. d. Hoven, Corn. Sips, Joh. Sips en Leen- dert Snijders, allen uit Kaatsheuvel. Mart. Leermakers en Joh. v. Noye, Loon op Zand. Jan Komejan, Eethen. Joh. v. d. Schans, Sprang- Capelle. Marinus v. Iersel, 's-Gra- vemoer. Mar. Rozenbrand en Jozef de Wit. Capelle. Joh. de Bont en Henk Jan- kowski, Vlijmen. Godefridus Joosen, Waspik. Joh. de Groot, Raamsdonk- (dorp). Corn. v. Dongen, Geertrui- denberg. Niet gediplomeerd 4. Schoenmakers. Dirk Pol, Mari de Werd. Bernardus v. Wijk, Jan Pul les, Gerard Kampen, Mari v. Riel, Ad. Buys, Antoon Ver hoeven en Theo de Haan, al len uit Waalwijk. Loek de Rooy, Kaatsheuvel. Joh. Pulles en Joh. de Wijs, Drunen. Piet v. Bers, Vlijmen. Karei Varossiau. Sprang. Corn. v. Dun, Tilburg. Niet gediplomeerd: geen. Een bizonder woord van waardering had de heer"Tielen voor degenen, die naast hun diploma nog een extra prijs hadden behaald. Dit waren Smeden-bankwerkers. Ie prijs: Adriaan Pruyssers, Capelle. 2e prijs: André Meeuwsen, Kaatsheuvel. Schoenmakers. voor vlijt. Ie prijs: Joh. de Wijs, Dru nen. 2e prijs: Dirk Pol, Waal wijk. Timmeren. Ie prijs: Jan Komejan, Ee then. 2e prijs: Joh. v. d. Schans, Sprang-Capelle. 3e prijs: Marinus v. Iersel, 's-Gravemoer. De voorzitter feliciteerde hen en spoorde de anderen aan hun goede voorbeeld te volgen. Vervolgens wees hij nog op het streekkarakter van de school, sprak zijn tevre denheid over het aantal leer lingen en hoopte het beste voor de groei en bloei van de school. De directeur, de heer C. G. M. van Steenderen, was ver heugd over de richting, die de school nu was ingeslagen. Het gehalte van de leerlingen was beter dan het geweest was, op de eerste plaats te danken aan een betere huisvesting en ook gedrag en ijver waren over 't algemeen goed. Hij feliciteer de de geslaagden, maar wees er hen ook van zijn kant op, dat ze er nog niet waren,doch een mijlpaal hadden bereikt. Straks x^uden zij de plaats van ouderen moeten innemen. Hij sprak de hoop uit, dat het onderwijs veel vruchten zou afwerpen. Tenslotte dankte de direc teur de heer Tielen voor het vele, dat hij als voorzitter voor de school deed, hij dank te het bestuur, de gecommi- teerden, de leraren en allen, die aan de school en het on derwijs meewerkten. Daarna las hij de namen voor van degenen, die bij de diverse cursussen bevorderd waren. Voordat hierna de bijeen komst werd gesloten, spraken vertegenwoordigers van de ge slaagden (Johan de Rooy, Capelle voor de smeden-bank werkers, Hubert Schellekens, Waalwijk voor de timmerlie den en Loek de Rooij, Kaats heuvel voor de schoenmakers) dankwoorden voor de genoten opleiding en opvoeding, waar hij ze namens hun mede-leer lingen ook stoffelijke blijken van waardering aanboden. Hierna sloot de voorzitter deze plechtigheid. AFSCHEID. Donderdagavond namen de Verkenners van de Andreas Zijlmansgroep, op hun roman tische wijze, met een kamp vuur afscheid van hun aal moezenier, Kap. Heerkens. Er werden verscheidene kampvuurnummers ten beste gegeven, waarin op geestige wijze diverse feiten uit de zes iaren, die aalmoezenier Heer kens bij de Andreas Zijlmans groep heeft doorgebracht, ten tonele werden gevoerd. Hopman Bertels bood na mens de groep aan de schei dende aalmoezenier 'n fraai, in leer gebonden album aan. De aalmoezenier dankte met een geestige speech voor dit geschenk en gaf tenslotte al len zijn priesterlijke zegen. K. M. H. C. De algemene ledenvergade ring, die de K.M.H.C. Donder dagavond hield, werd geopend door de vice-voorzitter, dhr. Th. van Dongen. Na het voor lezen der notulen van de vo rige vergadering volgde de mededeling, dat de club de koninklijke goedkeuring heeft verkregen en aangenomen is als lid van de K.N.H.B. Waar schijnlijk zal ze binnen 2 a 3 weken de beschikking krij gen over het gebouwtje in de speeltuin, als clubhuis. Bij de periodieke bestuursverkiezing werd mej. A. Hooymaayer met algemene stemmen als be stuurslid gekozen in de plaats van mej. M. van Iersel. Verder trad, wegens omstan digheden, de penningmeester, de heer A. de Kort af, waar voor nog geen nieuw lid is ge kozen. Hierna werd de verga dering gesloten. SPELDJESDAG. Op Donderdag 5 October a.s. v/ordt er een speldjesdag ge houden voor het Christelijk t reciasserings-, opvoedings- en Onze collectie is werkelijk enig in haar soort. Zij biedt U een ongekende keuze van elegante modellen. Zij getuigt van grote vakkennis en fijne smaak, zij komt aan de hoogste wensen tegemoet. En ondanks sublieme kwali teiten en exclusieve modellen, prijzen, die U beslist zullen meevallen. Wendt U tot het bonthuis van vertrouwen en distinctie Voorzichtig liep Kees Knip nog een pair passen verder de don kere gang in. Toen stond hij weer «til. „Ik weet het I" fluisterde hij opeens, „het is de zee W zijn vlak bij He zee, commissaris Rno, maarcommissaris! De zeereis!" „Wat kletst u nu weer. meneer Knip! Welke zeereis bedoelt u?" bromde commissaris Grijpgraag ongeduldig, „laten we nu doorlo pen „Die kerel, die Koppie in de auto had gesleurd, heeh hem ge zegd dat ze een zeereis gingen maken Maarmaar dan zijn ze er vardoor commissaris, vlug." En Kees Knip begon opeens hard te lopen. De commissaris en de politieagenten holden hijgend met hem mee. Plotseling maakte de gang een bocht en daar ston den ze in een wijde rotsopening, waarin het water wild klotste. Kees Knip scheen met z'n lantaarn in het rond en liet de straal rus ten op een kleine aanlegsteiger. Vlak voor hen konden zij door de opening de zee zien. „Ze zijn weg Met 'n bootje!" riep Kees. Commissaris Grijpgraag kwam direct in actie. „Als de weerga terug, mannen commandeerde hij, „laat een politibericht omroe pen. brigadier! En laat een poli- tiebcot uitvaren Vlug We heb ben geen tijd te verliezen verzorgingswerk van de ver. .,Het Hoogeland", die haar heilzaam werk verricht in 4 kolonies en 4 tehuizen. Graag aanbevolen. INLEIDING PIANO-AVOND HANS IIENKEMANS Donderdag a.s. in „Musis Sacrum". Als één van de meest ge slaagde muziek-avonden van de Kunstkring herinneren wij ons het concert van het Con certgebouw-trio in 't voorjaar van '48 in de intieme achter zaal van Hotel Verwiel. Jan Keessen, Henk v. Wezel en Hans Henkemans brachten 'n avond van sublieme muziek. En Hans Henkemans aan de vleugel, voor de meesten van ons 'n onbekend pianist, deed het verlangen rijpen deze pia nist nogmaals te horen. Hans Henkemans is geen onbekend pianist meer. Voor de radio vertolkte hij alle piano-concerten van Mozart en zijn Mozart- en Debussy- vertolkingen beginnen steeds groter roep te verwei-ven. Geboren in 1913 te 's-Gra- venhage, ontving hij reeds op vijfjarige leeftijd zijn eerste piano-lessen. Later werd zijn opleiding Voortgezet bij B. van den Sigtenhorst-Meijer, George van Renesse, Willem Pijper. Aan de Rijks-Univer siteit studeerde hij in de me dicijnen, maar na afloop daar van trok zijn hart weer naar de muziek. Behalve als uitstekend pia nist, ontwikkelde hij zich steeds meer tot één onzer bes te componisten. Zijn Passe- gaglia en Gigno, door hem zelf met het Concertgebouw- Orkest onder van Beinum te Parijs uitgevoerd, werd een enorm succes; zijn concert voor fluit en concert verwierf een regerings-prijs. Het programma van Don derdag a.s. doorziende, moe ten we eerlijk zeggen dat Henkemans er zich niet met een „provinciaal avondje" af maakt. Het programma is van de allerhoogste klasse en stelt aan de pianist bijzondere ei sen. Mozart's sonate a kl. (KV 310) behoort tot het mooiste dat deze componist ooit schreef; het tweede deel, het Andante Cantabile is buiten gewoon zangerig. Van Chopin speelt Henke mans een nocturne, polonaise, impromptu, we zouden zeg gen, om even op adem te ko men voor Franck's machtige Prelude, Choral et Fugue, ge componeerd in 1884 en waar in we enige invloed van Cho pin aantreffen. Na de pauze speelt Henke mans natuurlijk „zijn" Debus sy. Deze grootmeester van de moderne Franse muziek komt in de meeste muziekprogram ma's veel te veel op de ach tergrond. Zijn zeer eigen stijl stelt aan de uitvoerder zeer hoge eisen. Dat Henkemans alle twaalf delen van de le Préludes (1910) speelt, zal ze ker de waardering van de be zoekers wegdragen. De muziekliefhebbers zullen Donderdag zeker kunnen ge nieten van iets zeer schoons. De Kunstkring heeft het voor de jeugd wel weer zeer aan trekkelijk gemaakt: voor 50 cent een piano-avond van zo hoog gehalte, zal hopelijk zeer gewaardeerd worden. SOCIALE SCHOOL DER K.A.B. Reeds langer bestonden er plannen bij de Bossche Dioc. Bond der K.A.B. om in Waal wijk een sociale school te ope nen voor de leden der K.A.B. uit de Langstraat. Thans zullen deze plannen werkelijkheid worden, nu blijkt dat er onder de K.A.B.- leden animo bestaat voor deze school. Het aantal aanvragen is van dien aard, dat vorige week een actie-comité is gevormd, dat de voorbereidingen zal treffen om in Januari a.s. de sociale school te openen. Het moge in deze tijd een verblijdend verschijnsel zijn dat er nog arbeiders zijn die het grote belang beseffen dat door studie hun geest wordt verrijkt, hetwelk hun in de toekomst bij het werk in de P.B.O. van groot nut zal zijn. Wij «denken hier vooral aan de ondernemingsraden en eventuele commissies waarin onze arbeiders zitting zullen nemen. De arbeider, die niet ontwikkeld is, zal hiervoor geen kans krijgen, doch zij, die ontwikkeld zijn, zullen de belangen hunner mede-arbei ders op de juiste manier kun nen behartigen. Het georgani seerde bedrijfsleven van straks zal ook voor een groot deel gedragen moeten worden door de arbeiders zelf. Katholieke arbeiders uit de Langstraat, grijpt deze unieke gelegenheid die U geboden wordt en geeft U ook op als deelnemers. Vooral doen wij ook een beroep op de jongeren in de K.A.B. en K.A.J. om deze school tc bezoeken. Het actie-comité wordt ge vormd door: Kap. Wassenberg. Adviseur K.A.B. Kap. Lempens, voorm. Di recteur der Soc. School te Valkenswaard. Jac. Swinkels, K.A.J. Baard- wijksestraat 62. W. IJpelaar, Credo Pugno, le Zeine 84. Jos. v. Well, K.A.B., Vic toriestraat 20. Op deze adressen kunt U zich ook aanmelden. Mr. v. d. HEIJDEN VOORZITTER. Sinds veertig jaren vormt de vervuiling van het riviertje De Donge een probleem. Deze ver vuiling vindt vooral zijn oorzaak in de gemeenten Dongen en Rij en, door de vele leerlooierijen de zer gemeenten. In veertig jaren is deze materie, door de uitbreiding van de industrie, een steeds gro ter vraagstuk geworden. Door de afvalstoffen van de looierijen, die door de Donge worden afgevoerd, is het water van dit riviertje to taal ongeschikt gewerden om vee te drenken. Zelfs zijn gevallen van miltvuur hierdoor voorgeko men, terwijl de vis uit het water is verdwenen. Reeds in 1924 is op dit euvel geattendeerd. Er werd toen aan dc minister van Arbeid rapport uitgebracht over de toestand in het stroomgebied van de Donge, waardoor een doodssteek werd toegebracht aan de schoonheid van het Brabantse land. Enige jaren later werd in de Dongense gemeenteraad in principe besloten om tot een reinigingsinstallatie te geraken. Sindsdien zijn een eindeloze reeks vcgaderingen belegd en conferenties gehouden om een dergelijke installatie inderdaad tot stand te brengen. De grootste be zwaren die de zuivering tegen hielden, waren de enorm hoge kosten, vooral voor Dongen en Rijen. Thans is men definitie! van plan de zuivering van De Donge metterdaad door te voeren. Vanwege de Gedeputeerde Sta len van Noorbrabant zijn de wa terschappen „De Donge" en „De Benedcn-Douge" aangezocht een waterschap te vormen, dat onder de naam „Zuiveringsschap De FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 6). Waarschijnlijk was de deur niet stevig genoeg toegetrokken en teen zij er door die bewegingen van het schrijven dus wat tegen gedrukt had, ging ze open en zog Mies een keurig ingerichte hall voor zich. Zou kapitein de Klerk achte loos zijn geweest met het sluiten van de deur of zou hij ze opzet- lelijk niet goed toegetrokken heb ben, omdat hij er bijvoorbeeld dadelijk weer in wilde Hij kon wel even een brief op de pest zijn gaan brengen. Mies besloot dus af te wachten. In de hal stonden een stoel en een tafeltje, en, daar ze de gehele dag al op de been was geweest, ging ze er- nu maar bij zitten. Vanaf haar plaats kon zij in dc daarop uitkomende kamer kijken en haar vrouwelijke nieuwsgie righeid dreef haar er toe om op de tenen eens even binnen te gaan kijken, want uit de inrich ting van het vertrek zou ze al licht het een en ander kunnen op maken betreffende het karakter van de bewoner. Ze vond het voor een heer al leen wel wat te weelderig inge richt met de Perzische kleedjes, diepe armstoelen, kleurige Smyr na kussens en prachtige zijden gordijnen. Op de schoorsteenman. tel stond een rij lege zilveren portrellijstjes. Waarom leeg vroeg ze zich met verbazing af. Ineens viel haar blik op een haar bekend voorwerp, dat mid den op tafel stond, het in bruin papier gewikkeld ivoren Boeddha beeldje De hemel zij dank, net is er nog riep zij spontaan en strekte er onwillekeurig de hand naar uit. Zou het nie: beter zijn het maar dadelijk mee te nemen en een verklarend briefje achter te laten Als hij het dan nog wdde hebben, dan kon hij de volgende dag weer aankomen De hemel zij dame, wat is er nog En inao ik ook vragen wat u hier op mijn kamers doet vroeg daar een ster. achter haar. Ze schrok geweldig en werd 'n jongeman gewaar die op de drem pel naar haar stond te kijken. Maarhij was voor haar een totaal vreemde. Zou hij dan kapitein de Klerk zijn en was dit niet de naam van de klant van die morgen 7 In haar verlegenheid bleef zij precies zo staan, mt de hand uit gestrekt naar het pakje, terwijl zij vuurrood werd van teleurstelling en van schaamte. De jongeman sloot de deur inet de sleutel en trad op haar toe. Op plagende toon nodigde hij Gaat u er bij zitten en ver telt u mij er eens alles van. Mies voelde haar knieën onder knikken, haar lippen varen droog, haar tonq kleefde baar aan het verhemelte, toen ze tot het besef kwam dat ze in een strik gevan gen was. Dit was een heel ander tvne van man dan het jongmens, dat die ochtend in de winkel was ge weest. Ze zou haast niet geloofd hebben dat die twee vrienden waren, als dit niet gebleken was uit het ingepakte beeldje, dat zij op rafel zag staan. ik kwam hier cm dat hijg de ze en wees naar het pakje. Om datWat zit daar dan in Maar komt u eerst eens op adem, zei hij cn nam zelf plaats in de armstoel die tussen haar en de deur stond, zonder af te wachten dat zij al zat. Ei genaardig hè, dat u gekomen zou zijn om iets wat ik zelf niet wist dat er was. Maar dat zullen we nu maar laten voor wat het is Het was ook mijn eigen schuld, dat ik de deur niet goed gesloten had, maar ik ging even een brief naar de bus brengen op dc hoek van de straat. Dus hij dacht, dat zij met inbre kersplannen gekomen was. Nu. misschien kon ze hem dit ook niet ten kwade duiden, in aanmerking genomen de omstandigheden waar onder zij zich had vertoond. Ze zou dan ook niet naar binnen ge gaan zijn, als ze het niet voor de woning had gehouden van de jongeman die het beeldje had ge kocht. Ik kan u alles geheel ver klaren, zei ze, haar best doende om zo kalm mogelijk te lijken, als u eerst even kijkt, wat er in dat pakje zit. Of neen, wacht u even, er zit een ivoren Boeddhabeeldje in, dat voor u gekocht werd door ene vriend van u, die vanmorgen in de winkel kwam bij mijn tante. Ik heb mij vergist in de prijs, maar kwam eerst tot die ontdek king, toen tante vanavond al thuis was. Ik ging hierheen, omdat ik meende dat uw vriend er woonde. Zo Nu, ik begrijp dan wel wie die vriend was. Hij is de eni ge, die zo'n lofwaardige inval kon hebben om mij een Boeddhabeeld je te geven. U dacht dus dat hij hier woonde 7 Na deze bekenteni's zal ik er dan het papier eens af doen. Terwijl hij hiermee bezig was, sloeg Mies hem gade en ging nu hoe langer hoe meer berouw krij gen van die stap. Wat zou tante Julie zich ergeren, als ze het toch weten moest. Haha riep kapitein de Klerk, achterover geleund in zijn stoel van het beeldje genietend. Dit is een artistieke inval van Theo. Of hebt u het voor heir, gekozen Maar nu beweert u dat u gekomen is om het weer mee te nemen omdat ,u meende, dat u het bij Theo op de kamer zoudt vinden Dat is nu wat te veel van mij gevergd, dat ik er nu afstand van zou doen. Wat is het verschil in prijs Als u mij dat kunt laten zien, dan denk ik, dat ik het wel weer in orde kan maken. Mies was op het punt die vraag te beantwoorden, toen zij ineens bedacht, dat dit Theo misschien in moeilijkheden zou brengen. Vooreerst kon 't hem wel in het geheel niet schikken, om het wa re bedrag te betalen, cn, als hij het soms niet wilde, dan kon de andere partij het hem nog kwalijk nemen Kunt u het mij nu niet te ruggeven, dat het tenminste nog even in de winkel blijft Mis schien dat uw vriend morgenoch tend dan al bij tante aankomt. Het was vreselijk dom van mij, maar ik heb mij vergist in de cij fers. Kapitein de Klerk keek ook eens onder op het beeldje naar de prijs en riep Tweehonderd vijf tig gulden Allemachtig, Theo was vandaag dan wel in een gulle bui. En u heeft Hem zeker honderdvijftig gulden gevraagd. Ja, die twee is precies een één. Nu, dat maakt dus een verschil van honderd pop. Toch wil ik die liever betalen dan dat ik het beeldje weer naar de winkel terug laat gaan. Theo zal het hier hebben neergezet even voordat u kwam en toen hij mij niet vond, zal hij zich uit be scheidenheid teruggetrokken heb ben. Hij is anders niet rijk genoeg om er zo royaal langs te gaan, zelfs niet voor 'n oude schoolka meraad Mies dacht dat de schoolkame raden dan waren opgegroeid tot mannen van een heel verschillend type, want kapitein de Klerk was wel knap, maar toch zag hij er wat verlopen uit, vond zij. Was ze maar één ogenblik eerder ge komen, want hoe zou de kapitein er nu ooit geloof aan slaan, dat Theo maar vijfentwintig gulden had besteed voor dat beeldje. Mies begreep ook heel goed. dat een dergelijke malle vergis sing de ronde zou doen op de clubs en dat Theo daardoor be spottelijk zou worden gemaakt. De fout lag ook oorspronkelijk aan haar en met al wat in haar was wilde ze die herstellen, zon der dat haar tante er in enig op zicht onder leed. Goed, geeft u mij dan die honderd gulden en ik zal een kwi tantie voor u schrijven, zei ze op haar meest zakelijke toon. Wordt vervolgd. ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. Vraag en aanbod. Worden gevraagd: Enige metselaars. Volslagen schilders. Enige timmerlieden. Machine-bankwerker, tevens plaatwerker. Overleersnijders. Sn ij meester. Opzoler. le Klas modelleur. Prima ophalers. Leerling snijders. Mannelijke stikkers. Diverse arbeiders voor de zwikkerij. Diverse jeugdige schoen- en lederfabrieksarbeiders. Kantoor- en magazijnbedien den 15 tot 16 jaar. Een halfwas meubelmaker. Opzichters voor goudmijnen in Zuid-Afrika. Leerling slagersknecht. Meisjes voor confectie-ateliers Schoenstiksters Thuisstik- sters. Lederwarenstiksters. Geroutineerde handschoenen- stiksters. Dagmeisje. Dag- en nachtdienstboden. Werkster. Bieden zich aan: Een herenkapper. Leerlingen automonteurs en leerlingen electro-monteurs, beide met opleiding Nijver heidsschool. Handzwikkers. Houtenhakkenzetter! Een hulpmodefleur. Arbeiders voor zwikkerij en finish-afdeling. Looi-meester. Hulp-snijmeester. Stikmeester. Aankomend modelleur snij- meester. Leerling schoenmachine-mon teur. Een mach. houtbewerker. Diverse chauffeurs. Een paswerker. Kleermaker (grootwerker). Brood, en banketbakker. Diverse landarbeiders, grondwer kers, tuinbouwarbeiders. Een correspondent in vreemde talen. Een boekhouder. Diverse kantoorkrachten met MULO en HBS opleiding. Enige jongste vrouwelijke kan toorbedienden. Een leerling verkoopster. Aanmeldingen dagelijks tus sen 9 en 12 uur voormiddag op het Arbeidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, te lefoon 63. Deze bekendmaking is gel dig tot en met 7 Oct. 1950. Donge" speciaal is belast met de zuivering, van het riviertje. In het dagelijks bestuur, dat door Gedepueerde Staten is be noemd, hebben zitting Voorzit ter Mr R. v. d. Heijden te Loon- opzand; Secretaris-penningmees ter P. v. d. Perk te 's-Graven- moer; leden Ir. J. Krügers te Til- lurg, Dr. J. Sweens te Dongen; Mr. E. van Mierlo te Gilze; F. v. Oers te Ooslcrhout en G. v. d. Assum te Dongen. Eindelijk is dus het begin van het einde van een lange lijdens-'" weg gekomen. De zuivering, reeds zo lang verwacht, zal nu een feit worden. Dit zuiveringsschap is het eerste en tot nog toe enige in Nederland, dat voor een dergelijk doel is opgericht. Moge dit nieuwe college spoe dig met zijn taak klaar komen. VERDïEPINGSRETRAITE. In het Cenakel te Tilburg wordt van 21-—24 Oct. een verdiepings retraite voor meisjes gegeven, een retraite, die ons de weg zal ope nen naar een hoger godsdienstig leven, naar een meer bewust ka tholiek leven. Een weg, die ons immers dikwijls zo duister, zo moeilijk, zo onaangenaam lijkt en waarop wij daarom maar zo wei nig vooruitgaan. Hoe vooruit te komen? zo zuch ten wij wel eens 't zal met mij wel altijd hetzelfde blijven, zegt een ander. Neen, dat hoeft niet, kom maar eens een verdiepings retraite meemaken in het Cena kel en u zult zien dat veel moei lijkheden zich oplossen, het gebed veel gemakkelijker wordt en de plicht van iedere dag licht. „Een dieper godsdienstig leven maakt blije mensen". EEN DORP VAN DE AARD BODEM VERDWENEN. Waar eens 't dorp Surte (ten N. van Gothenburg) stond, be vindt zich thans een ravijn van 15 mëter diepte en 200 meter breedte. Aanhoudende regens had den een kleilaag in beweging ge bracht, waardoor het dorp 1600 meter verschoof. Toen er beweging in de huizen blokken kwam brak er een paniek uit. Een vrouw is om het leven gekomen, doordat zij naar de kel der snelde. Het spoorwegstation en ongeveer 600 mfeter spoorbaan zijn verdwenen. Telegraafpalen zonken weg en de draden lagen op de grond. Sommige der étagewoningen kantelden. Gas- en waterleiding buizen staken uit de grond en hier cn daar stond de vochtige grond onder stroom. Ontsnappend gas en water verhoogden de verwar ring. Meer dan 100 personen worden vfermist. Men vreest, dat zij met het puin van hun huizen naar de rivier zijn meegesleurd. Officieel is slechts één dode gemeld.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6