Waalwijkse en Langsiraaise Courant Wijde Wereld I W.TIMMERMANS ZONEN WILDRIT ALLERHEILIGEN ALLERZIELEN Het dogma Assurantiën op elk gebied. en zijn geschiedenis UIT DE n NEDERLAND EN DE VEILIGHEIDSRAAD OP ZATERDAG 4 NOVEMBER A.S. Kassiers an Commissionairs in Effecten w A A L w IJ K GEERTRUIDENBERG: HOTEL JANSEN WASPIK; HOTEL VAN IERSEL KAATSHEUVEL: HOTEL EUPHONIA ORUNEN HOTEL VISSERS WAALWIJK: HOTEL VERWIEL Inschrijfformulieren en reglemenfen bij boven staande adressen ver krijgbaar. MAANDAG 30 OCT. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT U KAATSHEUVEL TEL. Het geloof maakt op ons ge woonlijk geen bijster grote indruk. Het is niet iets wat ge met de hand kunt vatten of dat in stralende luister voor U staat, evenmin als het zich het sterkste uit in groot se manifestaties. Het enige wat wij er gewoonlijk over weten te zeggen is: „Het Ge loof is een gave Gods", en dan hebben wij er een voor naam aspect van getekend. Er zijn echter gelegenheden waarbij ook de grootheid van het geloof aan de dag treedt en daarvan gaan wij er dezer dagen een heel zeldzame be leven: een dogma-verklaring. De Paus zal op Allerheiligen plechtig dot geloofspunt ver klaren dat de H. Maagd Ma ria met ziel en lichaam ten hemel is opgenomen. Daar door wordt, zoals de bisschop pen in hun brief naar aanlei ding van deze plechtigheid zeggen, ons geen nieuwe waar heid geleerd. „Het is enkel de laatste en hoogste bevestiging van een waarheid, zodat hij, die deze waarheid zou durven ontkennen of betwijfelen, on trouw wordt aan zijn H. Ge loof. Door een dogma-verkla ring wordt ons namelijk op onfeilbare wijze bevestigd dat een waarheid werkelijk door God geopenbaard is en in de H. Schrift of Goddelijke Over levering ligt opgesloten. Geen nieuwe waarheid dus, maar wel een nieuwe en allerhoog ste zekerheid omtrent een waarheid". Dat de Kerk reeds grote waarde hechtte aan het feest van Maria Tenhemel opneming, blijkt wel uit het feit dat het één der vier ver plichte feestdagen is, met de hoogtijdagen Kerstmis, 's He ren Hemelvaart en Allerhei ligen. Door Haar onfeilbare uitspraak bevestigt Zij nu nog eens uitdrukkelijk het stand punt dat Zij steeds heeft in genomen en verplicht alle ge lovigen deze waarheid te aan vaarden. Door deze verplich ting wordt onze vrijheid niet beknot. Integendeel, de waar heid stond vast en nu komt de Kerk ons te hulp met een plechtige bevestiging, waar door de gelovigen in hun over tuiging worden gesterkt en de twijfelaars over hun laatste twijfels worden heengezet. Wat een heerlijke kring van waarheden, zo schrijft ons Episcopaat: Onbevlekt Ont vangen, Moeder van God door de overschaduwing van de H Geest, altijd Maagd, en ein delijk ongeschonden naar ziel en lichaam in de hemel opge nomen! Dat is onze Moeder. Is het wonder dat in het her derlijk schrijven woorden worden aangehaald uit 't on vergelijkelijke loflied van Ma ria zelf, het „Magnificat"? Duidelijk gaat in vervulling de voorspelling „dat alle ge slachten Haar zalig zouden prijzen", omdat „Hij, die machtig is, grote dingen aan Haar heeft gedaan". Daarvoor moeten wij dankbaar zijn niet alleen, we moeten beseffen dat de H. Geest ons deze waarheid niet voor niets laat voorhouden. ..Juist nu, nu het leven der zielen zo in gevaar is. nu de wereld steeds dieper dreigt te verzinken in mate rialisme, zinnelijkheid en li chaamscultuur, wijst Hij ons op de schoonheid van Zijn verheerlijkte Bruid, wier maagdelijk lichaam samen met de ziel in de hemel werd opgenomen". Hieruit moeten wij een les trekken. We moe ten ook gaan beseffen wat Maria voor ons betekent en vol vertrouwen onze toe vlucht tot Haar nemen, op aansporing van onze herders, die ons uitnodigen: „Laat ons nu toch tot de troon der ge nade gaan!" Koningin van alle Heiligen. Door deze titel jvan de H. Maagd wordt wel treffend aangeduid in welk bijzonder licht het feest van Allerhei ligen dit jaar komt te staan. Op de dag dat wij onze voor sprekers in de hemel allen te- samen extra vereren, wordt een nieuwe parel toegevoegd aan de kroon van de Koningin dezer voorsprekers. Mogen wij niet hopen dat zij voor ons de overvloedige genaden zullen afsmeken die wij juist in deze tijd zo hard nodig hebben? Mogen wij dan ook niet verwachten dat zij ons, meer nog dan anders, ge schonken zullen worden, voor al op voorspraak van Haar die de Middelares is van alle ge naden? Wij herhalen daarom de woorden der bisschoppen: Laten we met vertrouwen tot Hen gaan, want met zulk een machtige voorspraak zal ons vertrouwen niet beschaamd worden". Wij kunnen ons Allerhei ligen niet goed denken zonder dat onze gedachten tevens gaan naar de volgende dag, Allerzielen. In deze dagen treffen we een innige vereni ging tussen de Strijdende, Lij dende en Zegepralende Kerk, tesamen 't Mystieke Lichaam van Christus vormende. Zoals het goed is dat wij een keer per jaar alle heiligen tesamen aanroepen, zo is het goed en noodzakelijk dat wij jaarlijks de zielen van onze dierbare overledenen geden ken. Hoevelen zouden er ech ter niet zijn die sterven zon der te weten dat ze iemand achterlaten die voor hen zal bidden? In dit licht gezien krijgt Allerzielen een veel ruimere betekenis. Vooral in deze tijd. Immers, nog steeds woeden er oorlogen en sneu velen er duizenden, onver wacht en vergeten. Nog steeds worden er massa-moorden ge pleegd op talloze mensen van wie de wereld niet weet of ze dood of levend zijn. Zou het niet goed zijn met Allerzielen voor hen speciaal te bidden opdat God hun de rust geve die ze hier op aarde niet heb ben mogen genieten. O, we hebben allemaal onze dier baren, aan wie we misschien door het jaar ook niet zoveel denken en aan wie we dan graag deze gedenkdag wijden. We moeten das tevens besef fen dat we allen lidmaten zijn van Eenzelfde Lichaam. Wij kunnen de leden die lij den helpen door gebed en of fers en zijn daartoe ook ver plicht. En zouden wij dan hen die ons misschien het meest nodig hebben, vergeten? Wij mogen onze christenplicht niet eng opvatten, maar tenminste die ene dag waarop de Kerk op bijzondere wijze de over ledenen gedenkt, ons bij Haar universaliteit aansluiten. Het is zeker niet toevallig dat Allerzielen daags na Al lerheiligen valt. Laat ons van die nauwe verbondenheid ge bruik maken en de voorspraak van hen die de eeuwige ge lukzaligheid hebben bereikt ook inroepen voor hen die nog, geheel op anderen aan gewezen, lijden om dit geluk eens te bereiken. Laten we dat bedenken en er naar han delen. Geloven is naarmate hef verstand er op wordt ge oefend, zelfs met de bijzondere genade van God een zo moeilijke deugd; het is zo moeilijk innerlijk in te stemmen met uitspraken die ons door verstand noch ervaring bekrachtigd worden, doch voor haar aanvaardbaarheid afhangen van het woord de'r Kerk als Gods orakel, dat zij altijd de uiterste zorg heeft betracht om de reeks der waarheden, en de zin der uitspraken, waarvoor zij deze volstrekte aanvaar ding vraagt, zoveel mogelijk te beperken. Kard. Newman On certain difficulties. Het dogma is een leerstel ling die door de Kerk tot openbaringswaarheid wordt verklaard en tegelijk gefor muleerd is. Zo'n leerstelling werd meestal reeds lang aan genomen, maar moet door het onfeilbare leergezag der Kerk formeel tot dogma worden verklaard alvorens het een geloofspunt is. Na de uit spraak ex cathedra door de Paus, is ieder verplicht het geloofspunt als waarheid aan te nemen. De grondslag van alle dog ma's vormen de Heilige Schrift en Goddelijke Overle vering. Uiteraard staan noch m de Bijbel, noch in de Over levering alle waarheden van het Geloof duidelijk opge- schreven. Door de eeuwen heen hebben wijsgeren en kerkvaders, theologen en mystieken gezocht naar ver borgen waarheden in de Schrift en elders. Zo vond Tertullianus van Carthago het begrip Trinitas (Drievuldigheid) en legde hiermee de basis voor het dogma aangaande dit Ge loofspunt. Maar meestal is een dogma niet de vrucht van geleerden, maar wordt een leerstelling reeds lang algemeen aange nomen. Natuurlijk moet er veel onderzocht en bestudeerd worden en is er veel gebed nodig voor het kerkelijk leer gezag zijn uitspraak doet. In de 3e en 4e eeuw heers ten de z.g. Ariaanse twisten. Het Concilie van Nicea beslis te in 325 dat Christus God en mens is, in wezen één met de Vader. In 431 werd het eerste dog. ma over de H. Maagd afge kondigd. Het Concilie van Ephese (431) kondigde als dogmatische waarheid af dat Maria de Moeder van God is. Vóór het Concilie van Tren- te kondigde de Kerk nog twee Maria-dogma's af: In 553 ver kondigde zij op de tweede Algemene Kerkvergadering van Constantinopel dat de Moeder van Jezus Maagd is en op het Concilie.van Late- ranen in 649 werd als waar heid afgekondigd dat Maria ook na de geboorte van Chris tus Maagd is gebleven. In de 16e eeuw kwam de Reformatie tot stand en was er wanorde in de Kerk en de aanvallen van buiten waren hevig. Maar in moeilijke tijden heeft het de Kerk nooit aan strijders ontbroken. Wij zien het door de gehele geschiede nis. In de moeilijke tijden van de 13e eeuw, toen onbekwame mannen de stoel van Petrus bezetten, waren het de mon niken van Cluny die de strijd aanbonden tegen de vijand, zowel binnen als buiten de Kerk. Vooral richtten zij zich tegen de investituursdwang. In andere moeilijke tijden gaf God heilige mannen aan de wereld, zoals St. Franciscus. In andere tijden van verval en strijd waren het de grote hervormingsconcilies, die in de Kerk orde op zaken stelde. Na de Reformatie werd het belangrijkste Concilie der Kerk, dat van Trente gehou den. Het Concilie hield aller eerst een verwerping in van die leerstellingen en de vast stelling van de Katholieke leer. Alle vroegere dogma's werden bekrachtigd en veel decreten werden vastgesteld, o.a. van de kerkelijke hiërar chie, van de kloostergeloften, de H. Mis, van de relikwieën en van de verering van de H. Maagd. Onze landgenoot de H. Petrus Canisius, zoon van de burgemeester van Nijme gen, was één der drijvende krachten van dit Concilie. Sinds 't Concilie van Tren te is de theologische leer en haar ontwikkeling met twee dogmatische beslissingen ver rijkt. Het Vaticaans Concilie bevestigde de onfeilbaarheid van de Paus in zaken van Ge loof en zeden het z.g. dogma der Infalhbilitas. Op 10 December 1854 kwam het hoogtepunt van de ver ering van de Moeder Gods door de afkondiging van de Onbevlekte Ontvangenis. En wat een blijdschap was er in de Katholieke wereld toen Maria zelf enige jaren later het nieuwe dogma 4te Lourdes bevestigde. „Je suis l'immaculée Con ception" sprak Maria tot Ber. nadette, Ik ben de Onbevlek te Ontvangenis. En nu staan wij voor een nieuw Dogma, waarschijnlijk het enige in ons leven. De grootste gebeurtenis van 't H. Jaar zal Woensdag geschie den. De roemrijk regerende Paus zal plechtig afkondigen en ieder als Geloofswaarheid voorhouden dat Maria met ziel en lichaam in de hemel is opgenomen. Aan de kroon van de Ko ningin des Hemels wordt een nieuwe parel aangebracht. Er zal vreugde zijn op de aarde en er zal vreugde zijn in de hemel. S wStC- IU^trïm. va? de ÜN Ls' ®>aIs men weet, Ïüïi, Nederland gevierd en wel met een bij eenkomst in de Ridderzaal onder auspiciën van de Vereniging voor Internationale Rechtsorde. Bij die gelegenheid wees minister-president Drees er op dat ?JL?rgan,S?t,e Van de Verenigde Naties voor haar welslagen is aangewezen op de inspirerende kracht van de gewone mens en dat het niet de regeringen of de vertegenwoordigers dier regeringen te Lake Success zijn die een nieuwe en betere toekomst voor ons kunnen openen. Dit is een wooi-d dat dp iancj steeds verder af van de democratische wereld. Wan neer men de oorzaken hier van gaat opzoeken, lette men op de grote rol die de angst speelt bij de ontwikkeling der internationale verhoudingen. Een onberedeneerde vrees beheerst, ondanks hun schier oneindige hulpbronnen en macht, de handelingen der Grote Mogendheden. De Duit se invasie in Rusland heeft vrees doen ontstaan voor de tbedreiging van eigen volks bestaan en onafhankelijkheid, die met vertogen en verdra- 73e JAARGANG No. 88 Abonnement* 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". woord dat de moeite van het overwegen waard is niet alleen, maar ook waard is toegepast te worden. Meestal staan wij vrij afwij zend tegenover de U.N.O., redenerend dat er toch niets behoorlijks is uitgericht en vergetend dat de toestand waarschijnlijk over het alge meen heel wat droeviger zou zijn dan ze is, als de Verenig de Naties er niet waren ge weest. Ook daarop heeft Dr. Drees gewezen. We moeten daarom begrip trachten te krijgen voor het werk van deze organisatie en voor de ZIE ONDER SPORTNIEUWS. O edel herte, o vrije Vrouwe die Adam ongeschonden liet, hoe vuilt, terwijl ik U aanschouwe mij 't schoonste dat de zonne ziet! O Diamant uit 's Heren handen gevallen; dauwdrop, nieuwe en schoon, daar s hemels ooge ik zie in branden; onaangeraakte Wereld- kroon! (Guido Gezelle). S. v. A. moeilijkheden die onvermij delijk vastzitten aan een sa menwerking tussen zo ver schillende ideologieën als mo menteel de wereld beheersen. In het kader van wat wij hierboven schreven is ook van groot belang dat wat de staatssecretaris van buiten landse zaken, Mr. N. S. Blom, bij dezelfde gelegenheid heeft gezegd over de positie van Nederland in de Veiligheids raad. Willen wij de U.N.O. en haar organen begrijpen, dan dienen wij toch zeker wel op de hoogte te zijn van de plaats die Nederland daarin inneemt, vooral nu ons land weer voor twee jaar een zetel heeft gekregen in de Veilig heidsraad. In zijn rede herinnerde Mr. Blom er aan hoe Dr. .Colijn eens had gezegd hoe de Ne derlander, in een behaaglijke armstoel vanuit een knus hoekje, het internationaal ge beuren placht gade te slaan als een voorbij trekkende pro cessie en hoe hij zich thans in de noodzakelijkheid bevond met die optocht mee te lopen. De Nederlandse regering te Londen besefte die noodzaak en zette zich met kracht in voor de idee der Verenigde Naties. Zo behoorde ons land tot de eerste zes die zitting kregen in de Veiligheidsraad. Ook thans weer heeft Neder land een plaats in die Raad. De sfeer in de Veiligheids raad, aldus Dr. Blom, is alles behalve ideaal. Maar men moet niet vergeten, dat, wan neer de Veiligheidsraad zich bezig houdt met wat 't Hand vest noemt „vreedzame be slechting van geschillen", er om te beginnen al twee par tijen tegenover elkaar staan. Er is al een begin van ruzie en wel over de meest vitale belangen van de betrokken volken, dikwijls van de ge hele wereld. Ieder verdedigt met kracht het eigen stand punt en daarom gaat het in de Raad nogal eens heftig toe. Terwijl aanvankelijk ge vreesd werd dat de U.N.O. uiteen zou vallen in een blok der groten en een blok der kleinen, is het gans anders gelopen. We zien thans ande re blok-vorming: het samen gaan van de Zuid- en Midden- Amerikaanse staten, de lan den van het Nabije Oosten (de Arabische Liga) en wellicht spoedig de Aziatische landen, wellicht onder leiding van de grote Indische staatsman Pan dit Nehru. Door deze ontwikkeling drijven de landen rond Rus gen niet kan worden wegge nomen. De Russen kunnen verzeke ringen, dat de atoombom e.d. nimmer voor een aanval op de Sovjet-Unie zullen worden gebruikt, nimmer zo aanvaar den als wij, omdat de angst voor een nieuwe inval en de onbekendheid met de demo cratie en haar werkwijze hen steeds het ergste doet vermoe den. Stellig vormen degenen die de vrede wensen, zowel voor als achter het ijzeren gordijn, de volstrekte meerderheid. De eindeloos grote moeilijkheid is steeds, dat de verschillen in denkwijze zo groot zijn, dat een direct gemeenschappelijk gesprek daarover nagenoeg onmogelijk is geworden. Van groot belang noemde Mr. Blom het daarom, dat er in Lake Success een platform is waarop Russen en Ameri kanen elkaar ontmoeten zon der dat ze bijzondere stappen daartoe behoeven te doen, hetgeen wellicht als bewijs van zwakheid en neiging tot een compromis zou worden uitgelegd. Een geheel nieuwe ontwik keling is verkregen door het z.g. Plan-Acheson, waarbij één der Grote Vijf niet langer door een veto een optreden tegen agressie kan tegenhouden, terwijl alle staten verzocht zal worden geoefende strijd krachten gereed te houden die onmiddellijk ter beschik king kunnen worden gesteld om op te treden in dienst der V.N. Toch hangt, aldus spr., een duurzame vrede niet al leen van zodanige maatrege len af, maar dient men de be ginselen van het Handvest na te komen, de rechten van de mens te eerbiedigen, goede economische en sociale toe standen te bevorderen. Aan de Mandsjoerijse grens. Het einde van de „grote" oorlog in Korea schijnt in zicht. De Zuid-Koreanen heb ben de Chinese grens bereikt en zijn genoodzaakt daar te stoppen. Wij schrijven „grote" oorlog, want uiteraard zal het nog wel enige tijd duren eer het rustig is in Korea, anders hadden de Nederlandse vrij willigers niet meer hoeven gaan. Ze zullen daar echter nog genoeg werk hebben met zuiveringsacties en als bezet tingstroepen, overigens iets wat ze al meer aan de hand gehad hebben. Nu schijnt het ondertussen aan die Chinese grens niet helemaal pluis te zyn. Op de eerste plaats wijzen de be richten op fellere tegenstand van de Noord-Koreanen, zelfs van druk die ze uitoefenen en vervolgens doen hardnekkige geruchten de ronde dat een flinke Chinese troepenmacht in Korea opereert. Welke con sequenties dit meebrengt is moeilijk te zeggen. Onder tussen zijn de troepen der Verenigde Naties weer ver sterkt met Amerikaanse ma riniers die in Wonsan aan land zijn gegaan. We mogen toch wel de conclusie trekken dat zonder complicaties de oorlog in Korea niet lang meer kan duren. En dan de con structieve arbeid. Pontecorvo. De verdwijning van de Brit se atoomgeleerde Bruno Pon tecorvo heeft heel wat stof doen opwaaien. De Engelsen doen al het mogelijke en on mogelijke om de verblijfplaats van de man op te sporen. Het laatst is hij gezien in Finland, waar hij uit het vliegtuig in een diplomatieke auto stapte en verdween. De meest voor de hand liggende conclusie is natuurlijk dat hij naar Rus land is gevlucht of gebracht. Groot-Brittannië heeft in ie der geval al zijn diplomatieke missies opdracht gegeven te weten zien te komen waar prof. Pontecorvo is. Met deze zaak heeft de Brit se Veiligheidsdienst weer een flinke klap gekregen, nu nog niet zo larig geleden dr. Klaus Fuchs op atoomspionnage is betrapt. Er zal wel een reor ganisatie van komen. Nederl. resolutie. Het waarnemend hoofd van de Nederlandse delegatie bij de Algemene Vergadering der Verenigde Naties in Lake Success heeft in de Politieke Commissie een resolutie in gediend voor actie tegen tegen agressie. Deze resolutie gaat er van uit dat de hele mensheid in vrede en veilig, heid wenst te leven en dat dit kan worden bereikt als alle regeringen zich gedragen naar de beginselen van het Hand vest en erkennen dat agressie de ergste misdaad is die men tegen de wereldvrede kan be gaan; op deze gronden ver klaart de Nederlandse rege- rine dat het voor het in stand houden van de vrede noodza kelijk is, dat tegen agressie verenigde actie wordt onder nomen en dat ieder land zich bereid verklaart internatio naal toezicht van de Verenig de Naties op de productie van atoombommen te aanvaarden, om een verbod van atoom wapens mogelijk te maken. Ook acht de resolutie een al gemene regeling betreffende de bewapening nodig om zo langzamerhand tot verminde ring te komen. De resolutie werd met in stemming begroet door de Verenigde Staten. Engeland, Frankrijk, de Libanon en Mexico. De tweede politieke com missie is begonnen met de be handeling van de kwestie Spanje. De communistische landen verzetten zich hier tegen. Het is alleen te hopen dat de vrije landen de moed kunnen opbrengen om zich ook in deze van het Sovjet karretje los te maken. Het Korea- detachement vertrokken. Donderdagmiddag 26 Octo ber 1950 precies 12 uur klonk over de Lloyd-kade in Rotter dam het Wilhelmus en enkele minuten later werd de Zui derkruis door krachtige sleep boten van de kade losgetrok ken. De Zuiderkruis: 't schip waarmede het Nederlandse contingent vrijwilligers naar Korea reist om daar onder de banier van de Ver. Naties mede te werken aan het her stel van vrede en recht. Welke taak de 650 Neder landse militairen daar zullen krijgen, is nog niet bekend. De Luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, die het com mando voert over de vrijwil ligers, vertelde ons voor het vertrek dat hij de opdracht heeft zich in Korea te melden biJ het opperbevel van de strijdkrachten der Ver. Na ties en dat het van de toestand zal afhangen of zijn mannen een strijdende dan wel een bezettende taak zal worden toebedeeld. Waarschijnlijk zal het Nederlandse contingent deel gaan uitmaken van het 8e Amerikaanse leger. Vast staat in ieder geval, dat het detachement in Korea' zelf in de omgeving van Tae- goe een maand lang zal wor den getraind in het gebruiken van de Amerikaanse wapens die daar na aankomst zullen worden beschikbaar gesteld. Overste den Ouden toonde zich zeer dankbaar voor de goede gaven die N.I.W.I.N., R.A.O. en de band Nederland- Indonesië ten behoeve van de Nederlandse vrijwilligers heb ben gezonden, o.m. muziek instrumenten, sportmateriaal en een installatie voor het op nemen van groeten naar huis. Voor het vertrek van de Zuiderkruis bestond grote be langstelling, ook van Belgi sche militaire zijde. Namens H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard voerde de vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen het woord tot de vertrekkende manschappen. Hij wenste hun namens H.M. en Z.K.H. een goede reis en wees op de historische beteke nis van het feit, dat thans weer evenals in 1940 Neder landse troepen zullen optre den naast troepen van andere landen. Hij spoorde de mili tairen aan door hun gedrag de naam van Nederland hoog te houden. VIER DODEN OP ONBEWAAKTE OVERWEG. Vrijdagavond is een personen auto op een onbewaakte overweg in de gemeente Deurne op een trein gereden. Alle vier inzitten den werden gedood.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1