ONTWERP UITBREIDINGSPLAN VASTGESTELD Het Ivoren beeldje DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 30 OCTOBER 1950 GEMEENTERAAD WAALWIJK Grond voor nieuwe H.B.S. en M.M.S. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. 2 Het voornaamste punt dat de raad van Waalwijk Donderdagavond te behandelen had, was wel de vaststelling van het ontwerp-uitbrciaingsplan. funda mentele bezwaren kwamen niet naar voren, al werden er diverse aanmerkingen op onderdelen gemaakt. Maar burgemeester Lambooy kon alle sprekers tevre den stellen. Wel hadden verschillende leden ernstig bezwaar tegen de nieuwe tarievenverordening voor de Gemeente Licht- en Waterbedrijven, doch de meerderheid ging met B. en W. mee. Nadat de voorzitter de verga dering met gebed had geopend, deelde hij mee dat de heer Van Oss bericht van verhindering had gezonden. Vervolgens werden de notulen van de beide vorige ver gaderingen zonder op- of aan merkingen vastgesteld. (Voor agenda en prae-adviezen venvij zen wij naar onze nrs. van 20 en 23 October). .De ingekomen stukken, waar onder de ontslagaanvrage van A. P. de Raat en de benoeming van F. Kemperman, werden voor ken nisgeving aangenomen en aan J. C. van der Lee wterd op zijn ver zoek het vergunningsrecht terug gegeven. De commissie die de geloofs brieven van het nieuw-benoemde raadslid F. Kemperman onder zocht, adviseerde de raad dc heter Kemperman toe te laten. Hetgeen gebeurde. Zonder meer werd ook 1008 beschikbaar gesteld aan het be stuur van de R.K. Meisjesschool te v.m. Baardwijk voor aanschaf fing van benodigdheden voor het onderwijs in lichamelijke oefening. Straatnamen. Vervolgens stelden B. en W. voor een nieuwe verordening op de straatbelasting vast te stellen en die te wijzigen. De heer Brouwer vroeg punt 9 (vaststelling van straatnamen) voor punt 5 te behandelen, opdat de raad zijn mening zou kunnen geven over de wijziging der straatnamen). In punt 5 was die al verondersteld. De Voorzitter stelde daarop voor de punten gecombineerd te behandelen. De heer Verdoorn was ver wonderd dat de dr. Mollerstraat werd herdoopt. Hij vond dat dit een hoop hinder meebracht voor de mensen die daar wonen, in verband met drukwerk enz. Kon deze naam niet gehandhaafd blij ven en de nieuwe straat Pieter Vreedestraat genoemd worden? De voorzitter merkte hier tegen op dat het meer voorkomt dat een straatnaam wordt Veranderd. Ver schillende straten in Nederland zijn na de oorlog naar grote mannen genoemd, die later min der groot bleken te zijn. Boven dien had de wijziging van dc Dr. Mollerstraat een heel bepaalde reden. Vroeger had het plan be staan om de H.B.S. naar Dr. Mol- ler te noemen, maar door omstan digheden was dit toen niet door gegaan. Dit plan bestond nu als nog en nu vond men het passend om de straat waar het nieuwe ge bouw zou komen te liggen ook naar dr. Moller te noemen. Pie ter Vreedestraat kon ze in ieder geval niet genoemd worden, want de namen in de buur£ ten Oosten van de Putstraat was ge reserveerd voor de emancipators van Brabant. Het ongemak vond de voorzitter maar klein en hij zou niet graag hebben dat dr. Moller niet de plaats kreeg die hem toekwam. De heer Verdoorn vond het lo gisch dat de straten met namen van het koninklijk huis, die onder de oorlog gewijzigd waren, na de oorlog weer veranderd waren. Maar van de dr. Moilerstraat was het doopwater nog maar nauwe lijks opgedroogd. Hij wilde er geen voorstel van maken de naam te handhaven, maar hij zou het toch wel op prijs stellen als er niet telkens veranderingen werden aangebracht. De voorzitter merkte op, dat hij niet de straten had bedoeld met namen van het koninklijk huis, maar b.v. Rooseveltlaan en Stalinlaan. De heer Mombers zei dat het een traditie in Waalwijk was om bedoelde laan, de laan van Gragt- mans te noemen en dat hij die graag bewaard zou zien. Hierop antwoordde de voorzit ter dat B. en W. dit in breder verband wilden zien en boven dien, het was maar een spitsvon digheidje, het was geen laantje van Gragtmans, maar van de ge meente. De heer Van Well wilde de dr. Mollerstraat niet veranderen, maar de laan noemen naar een andere man die veel voor het on derwijs in Waalwijk had gtedaan en een groot vriend was van burgemeester Moonen, deken Hee- zemans. De voorzitter echter vond dat dr. Moller toch wel nauwer bij het middelbaar onderwijs be trokken was dan deken Heeze- mans en hij geloofde dat men er deze laatste geen plezier mee zou doen. Verder was hij er niet voor om straten naar nog levende per sonen te noemen. De heer Brouwer pleitte voor passender namen voor Hooisteeg en Groensteeg, omdat hem voeral het woord stteeg niet beviel. De voorzitter zou het echter jammer vinden als deze namen uit Waal- wijks historie zouden verdwijnen. Daar kon de heer Brouwer zich wel mee verenigen, maar hij hoopte niet dat de naam trok op de weg dit er lag. De heer Van Seters was het wel eens met wat de heer Ver doorn had gezegd en ook hij raad de aan de naam van pastoor Hee- zemans in gedachten te houden voor een straatnaam, want dit zou in Waalwijk zeker op prijs ge steld worden. Hierop ging de raad met de punten 5 en 9 accoord. Het voorstel tot het aangaan van een rekening-courant over eenkomst met de Nederlandsche Handel Maatschappij N.V. werd zonder meer goedgekeurd. Voor het onderzoek der gemeente- en bedrijfsrekeningen over 1949 werd een commissie gekozen, bestaande uit de heren Duyvelaar,, Meys en van Heeswijk, resp. met 10, 11 en 8 stemmen. De voorgestelde wijziging van dc begroting 1950 had betrekking op het slachthuis, waar een kleine vernieuwing aangebracht moest worden, o.a. een pomp. Verder zou er ook een afscheiding aan gebracht worden tussen de mon tagewoningen (betonmuurtjes), zo als indertijd gevraagd was. De heer Van Well was blij dat dit gebeurde, maar nu vroeg hij of er ook niet voorzien kon wor den in een afscheiding van de wo ningen langs de nieuwte Pieter Vreedestraat. De voorz. deelde mee dat hierover al een verzoek was binnengekomen, dat doorge stuurd was aan de directeur van gemeentewerken. Het kwam ook B. en W. voor dat hier iets moest gebeuren, al zou het op een an dere manier moeten zijn, omdat deze afscheiding langs de straat zou komen te liggen. Met deze wijzigingen ging de raad toch al vast accoord. Het uitbreidingsplan. Bij de aanbieding van het uit breidingsplan stippelde de voor zitter eerst de weg uit die het zou gaan. Nu moest de raad het ont werpplan vaststellen, waarna het ter inzage zou komen te liggen; daarna moest het definitief vast gesteld worden, met de bebou wingsvoorschriften. Daarna gaf hij nog een toelich ting bij het prae-advies. Het oor spronkelijke plan was in 1939 en 1942 gewijzigd, maar na de oor log was het opnieuw bekeken, mede in verband met nieuwe as pecten op bouwkundig gebifed. De grote lijn van het nieuw opgestelde plan lag in de typische structuur van de gemeente, waar uit was voortgevloeid de nadere precisering van de opdracht: een harmonische uitbouw tussen Gro testraat en spoorlijn. Het hoofd doel was een behoorlijke en ver antwoorde woonaccomodatie te scheppen. Dit kon het best door opvulling tussen Grotestraat en Spoorlijn. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 13). Heb ik daar dan reden voor? Ik dacht dat jij ook weg was Ja. ik ben naar Friesland ge weest, daar heb ik nog heel wat familie en die waren allen zo gul en gastvrij, dat ik er veel langer gebleven ben dan ik mij voorge nomen had. Toen ik op het eind van de vorige week terugkwam, vond ik een briefHoor eens. kan je mij ook vertellen, waar de dochter van Jan Segers, Marie, ergens woont Je bent immers familie van hem Dus misschien weet je dit wel Ze draalde even met antwoor den. Ze heette zelf ook Marie, maar ze kon nog wel een nichtje hebben van die naam. Waarom wilde je haar adres weten Omdat ik haar iets van be lang heb mee te delen. Ik ben haar voogd, zie je. Als je het mij niet kunt zeggen, dan zal ik moe ten adverteren. Nu, ik zal zien of ik haat- adres kan opsporen, zei Mies peinzende. Ze wilde n.l. even met zichzelf overleggen na wat He lena haar had medegedeeld, leek het niet aannemelijk dat haar va der haar wat nagelaten zou heb ben. Waarom ter wereld zou nu juist Theo haar voogd moeten zijn Jan Segers is al maanden lang dood, ging ze voort. Dus hoe kom je er nu ineens bij om Voorts was er naar gestreefd om de grote verkeersmoeilijkheden te beperken en B. en W. meen den daarin geslaagd te zijn. In de toekomst zouden er 4 mogelijkhe den zijn om van Oost naar West te komen: door de Grotestraat, over de Provincialewteg door de polder, interstratelijk (van welk al een gereed voltooid was) en over de weg langs de spoorlijn, speciaal voor het verkeer naar Tilburg. Er was gezocht naar een gun stige plaatsing van de openbare gebouwen, het groen, tterwijl er een nieuw groot plein bedacht was voor kermis eventueel, ten toonstellingen, circussen, demon straties enz. (Vredesplein). Was het plan financieel te kostbaar? De voorzitter was dank baar dat het plan al voor een groot gedeelte was uitgevoerd zonder onteigening. In deze ge meente waren er altijd twee ver velende dingen: de grond moest aan eigenaars ontnomen worden en hij was vrij kostbaar. Men moest zich er maar niet teveel zorg over maken. Het was gelukt de begroting sluitend te krijgen, al was het de vraag of het ook dit jaar zou gaan. En ofschoon de raad vele besluiten had geno men die belangrijke investeringen vergden, toch was de gemeente Waalwijk op belastinggebied een van de laagste in het land: be treffende de personele belasting sloeg ze wel een record en het schoolgeld was bijna zo laag als toegestaan was. De raad had met B. en W. er naar gestreefd om van Waalwijk een goede woon- en werkgemeen- te te maken. Het was gewenst dat Waalwijk voor de industrie iets te bieden had, voordelen van cul turele aard, niet in dubbeltjes uit te drukken, toch van groot be lang. Ook daarnaar was gestreefd. Op- en aanmerkingen. Vervolgens was het woord aan de raadsleden. De heer Van Se ters opende de rij sprekers met te beamen dat Waalwijk mfet grote sprongen was vooruitgegaan. Maar het was verschrikkelijk dat Waal wijk was gehandicapt door de op heffing van de spoorlijn. De heer v. Seters kon zich niet indenken hoe de Spoorwegen deze verant woordelijkheid hadden kunnen dragen. Bovendien was het bus vervoer ook onverantwoordelijk, zoals de arbeiders nu na een zwa re dagtaak moesten reizen. Hij hoopte dat de industrie zou toe nemen en dat er ook zware in dustrie zou bijkomen, maar ook daarin was men gehandicapt door gebrek aan een spoorweg. Hij pro testeerde daartegen. En tenslotte hoopte hij op meer geluk voor de gemeente in de woningbouw. De voorzitter bevestigde dat het verkeersprobleem en de wo ningbouw de grootste problemen waren in de gemeente, maar die waren nu niet aan de orde. De heer Duyvelaar was het niet eens met de vterdeling der groenplaatsen. Het Westen had hiervan meer gekregen dan het Oosten, terwijl het bovendien de villawijk kreeg. In dearbeiders wijk waren er niets als smalle stroken, terwijl juist de arbeiders dikwijls geen tuin hadden. De heter Duyvelaar drong er dan ook iets van zijn dochter te willen weten - Hij had een brief voor mij in bewaring gegeven aan een lid van de expeditie, toen hij sterven de was en die man is eerst veel later opgedoken, zodat dc brief mij pas onlangs in handen kwam. Het is ook eigenlijk geen brief, maar een soort testament, waarin hij mij benoemde tot voogd over zijn dochter Marie. Zijn geld is belegd in een Indische bank en van daaruit is het dividend be taalbaar. 'Nu zou ik dat meisje nog graag vinden eer mijn verlof om is. Ga je al gauw terug, vroeg Mies zo onverschillig mogelijk. De volgende maand pas. Dan mag ik het wel zo spoedig mogelijk horen hè, als je het adres van Marie Segers gevonden hebt. Goedendag. Hij stak haar de hand toe en terwijl zij de hare daarin legde, fonkelde de topaas aan haar wijs vinger. Ze wist dat hij de ring gezien had, schoof hem haastig van de vinger en liet hem in zijn hand glijden. Deze werd verleden week onder een kabinet gevonden. Ik geloof dat die van jou is. Je hebt er mij al eerder een gegeven, antwoordde hij glimla chend. Behoud nu deze, die staat zo goed aan je vinger. Die andere was niet van jou. Dat weet ik, hij was mij te nauw. Maar ik heb niets gezegd tegen mijn neef Eric. Hoor eens, Mies, voor ik ga wilde ik je toch nog even belijden dat het mij spijt dat ik die avond zo lelijk tegen je geweest ben. Je had gelijk dat je mij zo afsnauwde. De volgende morgen wilde ik je mijn excuses gaan aanbieden, maar toen was „Nou zullen we jou toch 'ns mores leren, vadertje", riep Slim en hij rende met Nick op Koppie of. Maar die wachtte niet. Met een wanhoopssprong vloog hij laag over de grond tussen de twee mannen door, die hem wilden grijpen, maar pardoes met de hoofden tegen elkaar bonsden. Vliegensvlug schoot Koppie de deur uit en het trapje op. Slim en Niek rende luid schreeuwend achter je al weg bij Greet Bakker. Dan ben je ook niet zo heel vroeg op geweest, zeg, antwoord de zij met een ondeugende tinte ling in haar ogen. Mevrouw Bak ker was allerliefst voor mij. En het eerste deel van de avond was toch ook heel prettig. Kan je het mij vergeven Hij hield haar hand in de zijne gesloten en keek haar met guitige en tegelijk tedere blik in de ogen. Bedenk wel dat ik voor jaren,* ja, misschien wel voor altijd, wegga. Dit kon dus wel de laatste gele genheid zijn om het mij te verge ven. Wie weet wat een berouw je zou hebben als ik voor immer weg was en het dus te laat zou zijn. Ze moest ondanks zichzelf la chen. Nu, goed dan, het wordt je vergeven. Hij bracht haar hand aan de lippen en antwoordde dankbaar Edelmoedig gehandeld, jon gedame. Zie nu nog dat je je nichtje vindt, dan is die moeilijk heid weer overwonnen. Dit zeggende verliet hij de winkel. Mies keek naar de hand die hij gekust had en bracht die lang zaam aan de lippen. Daar ging de bel weer en nu was het mevrouw Beaumont. Die avond schreef Mies een briefje aan kapitein Th. Valen- tijn en adresseerde het aan zijn club Waarde kapitein Valentijn, Als u Marie Segers spreken wilt, komt u dan hier aanstaande Vrijdag tussen twee en drie, dan kan die ontmoeting plaats hebben. Hoogachtend, Mies Segers. Vrijdag zou tante Tulie weer hem aan. En op dc politieboot wilde de druipende commissaris Grijpgraag net tegen Kees Knip zeggen dat het geen zin had om nog verder te blijven doorvaren, toen de marconist uit zijn hut kwam hollen en riep Commissaris, een bood schap. Ze varen naar Water gat! Net ontvangen! Bood schap van Koppie Kopij! Maar hij brak plotseling af!" naar een verkoping zijn en Brunt zou ze dan gemakkelijk op een boodschap kunnen uitzenden, of hij kon de winkel waarnemen, terwijl zij boven Theo ontving. Brandend van verlangen zag zij de Vrijdag tegemoet en zodra mevrouw Schoevers weg was, deed ze haar mooiste jurk aan en maakte ook bijzonder werk van haar kapsel. O heden, daar gaat de bel. Zou hij mij wel willen geloven zonder dat ik hem een geboorte- acte tonen kan - Er is iemand voor u, juf frouw, riep Brunt naar boven, en zij riep terug Laat die heer maar in de zitkamer, asjeblieft. Het volgend ogenblik gaven ze elkaar de hand en vroeg hij in spanning Nu, is zij er nog niet Hier is zij, antwoordde Mies, leidde hem naar de Veneti- aanse spiegel en wees op haar ei gen beeld. Kijk, dat is Marie Se gers, in de wandeling Mies gehe ten. Ik sprak ook geen leugen, toen ik zei dat ik Jan Segers maar heel weinig kende Vader was immers haast altijd weg"? Wel vond ik het verschrikkelijk, toen ik zo onverwacht en onvoorbe reid van zijn dood hoorde. Ge loof je mij nu of niet vroeg zij wat uitdagend. Een paar seconden bleef hij sta ren naar het alleraardigste fi guurtje in de spiegel, ten prooi aan allerlei tegenstrijdige gedach ten en gevoelens. Toen sprak hij eindelijk Ja, ik geloof je. Eigenlijk had ik het al eerder kunnen we ten, maar ik dacht dat Marie eenmaal een familienaam was, dus dat het niets te verwonderen zou zijn, dat twee nichtjes dezelfde „Een boodschap van Koppie Kopij?" vroeg de commissaris ongelovig, maar toen opeens schreeuwde hij: „Volle kracht vooruit, stuurman! Naar Wa tergat! Zo hard je kunt! En lichten uit! Au!" Die laatste kreet ontsnapte hem toen Kees Knip de commissaris een harde klap op zijn schouder gaf. „Wat een kerel, die Kop pie!" riep Kees „wat een ke rel!" naam droegen. Nu ik ben blij dat jij het bent, zei hij met droeve glimlach. Segers liet nu wel geen fortuin na, maar je hebt toch een goede duizend gulden inkomen per jaar. Dat is aardig voor een meisje dat er zelf nog bijverdient. Zo, dus je bent de dochter van Jan Segers Ja, je lijkt ook wel wat op hem, ofschoon het niet zo in het oog vallend is. Hoe kwam vader er toe om je tot mijn voogd te maken Ken de hij je dan zo goed Ik geloof van wel. We zijn bevriend geraakt gedurende zijn vorige expeditie in Tibet. Hij nam mij mee, omdat ik enkele Tibe taanse dialecten ken, zodat wij ons hier en daar onder de bevol king verstaanbaar zouden kunnen maken. Had ik maar eerder qe- weten dat je zijn dochter was. Ja, zeg dat wel, zuchtte Mies en dacht aan het ivoren beeldje. Hoor eens, gisteren heb ik Eddie de Klerk gezien en hij heeft mij precies verteld wat er die avond gebeurd is, van dat nood lottige huwelijkscadeau en je ver gissing in de prijs. Waarom heb je eigenlijkOf neen, ik weet waarom je het niet toelicht te, dat was juist zo mooi van je. Heel mijn leven zal ik het mijzelf niet vergeven dat mijn houding tegenover jou zo minderwaardig was. Maar dat kon je niet helpen. Het was zeer natuurlijk. En ik kon kapitein de Klerk niet ver klappen, want dat zou pijnlijk ge weest zijn voor allen die er bij betrokken waren, 't Was alles tengevolge van mijn vergissing. Maar doe je best er nu niet meer aan te denken, dat doe ik ook. Hoor eens Mies, je kunt nu m E er op dat woningen in Besoijen geen Besoijens, maar een alge meen Waalwijks Belang was. Hij achtte het economisch het voor deligst voor de gemeente om daar ergens een doorbraak te maken en raadde aan dit te zijner tijd nader te bekijken. De voorzitter merkte op dat er nog diverse mogelijkheden waren, in de Antoniusparochie, ten Oosten van de Putstraat en dan nog eventueel in Besoijen. Daar blijkbaar verder niemand meer iets op- of aan te merken had, stelde hij vervolgens voor het ontwerp-uitbrteidingsplan goed te keuren, waarna het 4 weken ter inzage zal liggen. De raad ging er zonder hoofdelijke stemming mee accoord. Negen tegen vier. Aan de orde was toen het voorstel tot wijziging der tarie- ven-verordtening, waarover men ook al eerder het prae-advies in ons blad heeft kunnen lezen. De heer Brouwer vroeg voor wie de bijzondere betalingsvoor waarden golden, die in de veror dening waren aangeduid. De heer Van Well had btezwaar tegen het voorstel, want hij acht te het goed mogelijk dat iemand niet direct zou kunnen betalen. Als de kwitantie tweemaal werd aangeboden dan had de verbrui ker tenminste 8 dagen tijd om voor geld te zorgen. De heer Van Steters vroeg de mogelijkheid dat de verbruiker voor hij eventueel werd afgeslo ten in beroep zou kunnen gaan. De heer Van Heeswijk onder- schretef de woorden van d« beren Van Well en Van Seters. Hij achtte het maar de vraag of de bepaling administratief straf of soepel zou worden gehanteerd. Hij vond het een gevaar dat er geen concurrentie was voor de gemeenttebedrijven en wees er op dat alle postbodes en wissellopers twee keer moeten lopen. Hij zag in de voorgestelde maatregelen de mogelijkhteid tot allerlei strijdvra gen en hij meende ook dat het best kon zijn dat er niet onmid dellijk geld beschikbaar was. En de bedragen zijn niet zo licht te genwoordig, zei de heer Van Heeswijk. Voor B. en W. antwoordde de wethouder van bedrijven, de heer Smolders. Op de eerste plaats deelde hij de heer Brouwer mee, dat bijzondere betalingsvoor waarden alleen onder zeer bij zondere opstandigheden gelden. Tot de heer Van Well zei hij dal de toestand zoals die na de be vrijding was ontstaan, niet be stendigd kon blijven. Bij eerste aanbieding betaalde gtemiddeld 30 bij tweede aanbieding nog eens 30 zodat er dan nog 40 overschoot, die dan pas een waar schuwing kregen. Hij meende dat hierin verandering moest komen. De verordening zou op 1 Januari ingaan en vooral in het begin sote- pel toegepast worden, want de aangeslotenen zouden het moeten leren. Hij had van een andere ge meente gehoord dat daar bij eer ste aanbieding 90 werd voldaan. Alvorens tot afsluiting werd overgegaan, moest er hetel wat aan vooraf zijn gegaan, verze kerde wethouder Smolders. Hij herinnerde zich dat het ooit ge beurd was. De verhoging der be dragen was voorgesteld om ze enigszins in overeenstemming te brengen intet de werkelijkheid. Be taalde de betrokken persoon niet bij eerste aanbieding, dan werd een strookje achtergelaten waarop duidelijk stond aangegeven wat er moest gebeuren. De hele wijzi- zeker nooit meer voor mij gaan voelen na al wat ik tegen je ge zegd heb Maar toch zou ik wel graag hebben dat je wist, dat het enkel uit jalouzie en teleurstelling was dat ik zo tegen je optrad. Greet weet dit ook, je kunt het haar vragen. Ze heeft het dade lijk doorzien en ze mocht jou heel graag. Een paar dagen geleden nog wilde ze alles weten van... ons, en ze zei mij geen bepaald vleiende dingen, toen ze hoorde dat ik je niet was gaan opzoeken. Ze is erg lief en goed voor mij geweest, zei Mies zacht. Nu, goedendag. Ik zal bij je komen met de vereiste papieren. Je tante zal er toch niets tegen hebben dat je bezoek krijgt van je voogd En nog wel mijn dank dat je mij geen wrok toedraagt. Hij stak de hand naar haar uit, maar ze nam die niet aan. Heb je zo'n haast vroeg zij. Ik mag een vriend van mijn vader toch wel vragen te blijven thee drinken Ik wilde zo graag, dat je mij nog het een en ander van hem vertelde. Je hebt hem zeker veel beter gekend dan ik. Mies, antwoordd hij boud, ik geloof niet dat ik kan voort gaan met zo enkel maar „goede vrienden" met je te zijn. Zou je het mij nu niet voldoende kunnen vergeven om zelfs een beetje voor mij te gaan voelen Hij had zich zover over haar heengebogen, dat zijn lippen on willekeurig haar voorhoofd raak ten, en Ik ben al een hele tijd gele den voor je gaan voelen, fluister de zij. Dus je hoeft niet weg te gaan, Theo EINDE. op aan in het Oosten meer grond aan te brengen. De heer Meijs merkte op dat er in Besoijen weinig bouwgele- genheid was. Waarom was dan het deel achter Besoijen tussen Grotestraat en nieuwe Provinciale weg niet in het plan opgenomen? De heer Verdoorn had een paralelle opmerking. Juist het ge deelte tussen Kerkstraat en Be- soijensestraat was goede cultuur grond en hij vond het jammer dat hiervan een groot deel voor park hestemd was, temeer omdat er Weinig plaats was voor arbeiders woningen. Hij betreurde het met de heer Meijs dat er geen plaats was boven de Winterdijk. Besoijen was stiefmoederlijk behandeld, wat weer tot gevolg had dat Be soijen ontvolkt raakte. Hij sttelde voor het geprojecteerde park te halveren en de rest voor arbei derswoningen te bestemmen. De heer Van Well merkte op dat de Kloosterweg, waar op het ogenblik nog al vteel gebouwd werd, niet in het uitbreidingsplan was opgenomen. Verviel nu de mogelijkheid om daar te bouwen? Voor de bewoners van de Dr. Ringerstraat vroeg hij een kortere verbinding naar school en kerk. De heer Brouwter verklaarde zich een voorstander van dem ping van de Haven. Ze kostte veel geld, vooral als de Prov. weg aangelegd zou worden, ter wijl er grote moeilijkheden waren om er binnen te komen. Hij meen de dat het beter was de haven naar de Btergse Maas te verleg gen. De heer Van Heesbeen vond de uitbreidingsplannen voor de sport terreinen te groot; hierdoor werd een landbouwer gehandicapt die daar een boerderij wilde bouwen. De heer Van Heeswijk felici teerde B. en W. met dit uitbrei dingsplan, maar onderstreepte de woorden van andere leden be treffende Besoijen. Was hij het eerst met de heer Duyvelaar eens, bij nadere bestudering meen de hij dat de verdeling van het groen goed was. Enerzijds lag er de villawijk, anderzijds lagen er sportvelden, terwijl er nog de mo gelijkheid bestond tot verdere uit breiding met groen. Antwoord van de voorzitter. In zijn antwoord maakte de voorzitter eerst enktele opmerkin gen over de groengedeelten. In het centrum lag het wandelpark, terwijl er tussen Mr. van Cooth- straat en Kerkstraat nog een be perkt gedeelte bestemd bleef voor villabouw. Hij vond dat het groen niet nog mteer beperkt moest wor den, want op de eerste plaats moest er voor villabouw een pret tige omgeving zijn en vervolgens bestonden er plannen om daar het ziekenhuis te bouwen en dat moest ook in het groen staan. Deskundigen waren van mening dat het bestemde terrein te klein was en dat er een gebied van on geveer 2Yi ha nodig was. Daar om was het niet uitgesloten dat het ziekenhuis elders zou komen. Overigens was het plan niet iets waar men niet onderuit zou kun nen, de raad hield de bevoegdheid om het ieder ogenblik te wijzigen, al moest men dat natuurlijk niet doen. Betreffende de bouwmogelijk- heid in Besoijen gaf de voorzitter toe dat daar inderdaad weinig ge bouwd was, maar dat kwam om dat de elders aangekochte grond zo gauw mogelijk productief ge maakt moest worden door er op te bouwen. Overigens kon hij meedelen dat van het bouwvolu me 1951 een gedeelte in Besoijen zou besteed worden, ten Noord oosten van de Besoijensestraat. Verder, bestond de mogelijkheid om evenwijdig met de Besoijense straat te bouwen. Was er dan nog meer behoefte dan was er de mo gelijkheid tot wijziging in de groe pering en uitbreiding in Noorde lijke richting. Het had niet veel zin om dit in het plan op te ne men, omdat het nu toch niet kon. Het gedeelte tussen Kerkstraat en Hoekeinde was wtel in het plan opgenomen, omdat, als binnen 3 of 4 jaar de Provinciale weg tot stand kwam, aangesloten moest kunnen worden aan de oude kern. i De voorzitter gaf toe dat de opmerkingen over te weinig groen Juist leken. Maar daar stelde hij tegenover dat er 2 mogelijkheden Zijn tot recreatie: door groen ge realiseerd in het wandelpark, en door speelruimte', gerealiseerd in het Vredesplein. Bovendien zou er nog groen komen ten Oosten van de Putstraat. Bovendien be- stond bij verdere ontwikkteling de mogelijkheid tot verdere uitbrei ding van het groen, terwijl sport velden en speeltuin in het ooste lijk deel lagen, wat men in het Westen moest missen. Aan de heer Van Well ant woordde de voorzitter dat de Kloostterweg was opgenomen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak en dat het doortrekken van de Dr. Ringersstraat een kwestie was van praktische uitvoering van een bestaand plan. Nadat de heer Brouwer zijn be toog nog eens had herhaald, deel de de voorzitter mee dat het ha venplan, waarvoor de raad onge- vteer een half jaar geleden gelden had beschikbaar had gesteld, al voer een groot deel klaar was. Hij meende dat het beste was deze voor de gemeente zo belangrijke kwestie uit te stellen tot het plan in de raad zou komen. Overigens was in het uitbreidingsplan al verondersteld dat een gedeelte van de Haven was afgedamd. Tot de heer Van Heesbeen zei de voorzitter dat het wel eens meer zou gebeuren dat een alge- mteen belang voor een bijzonder moest wijken. Hij achtte de mo gelijkheid tot aanleg van sport terreinen vlak bij de bebouwde kom van grote importantie. Hiermee waren alle sprekers in eerste instantie beantwoord. Nog eens bezwaren. Voor de twteede ronde meldde zich als eerste de heer Verdoorn weer aan. Omdat de mogelijkheid tot wijziging van het plan bleef, kon hij zich voorlopig met het antwoord van de voorzitter te vreden stellen. Hij meende echtter dat een park hoge kosten zou eisen, omdat het aantal arbeiders voortdurend zou moeten groeien. Wanneer het iets minder kon, moest de gemeente het maar wat bescheidener aan doen. De heer Duyvelaar was nog niet helemaal bevredigd. Hij gaf toe dat de villawijk in het groen moest liggen, maar de arbeiders wijk moest niet helemaal zonder zijn. Hij had b.v. het oog op het pleintje voor de nieuw gteprojec- teerde kerk ten Oosten van de Putstraat en op het Vredesplein. Dit laatste achtte de voorzitter practisch niet meer uitvoerbaar, gezien de omgeving van diverse scholen en fabritek, waardoor het veel te veel onderhoud zou eisen. Wanneer er inderdaad tot uitbrei ding werd overgegaan, was het tijd om er over te spreken voor de nieuwe kerk b.v. een parkje aan te leggen. De heter Van den Hoven wees

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2