GAPELLE Waalwijkse en Langsiraatse Courant BEGROTING 1951 VASTGESTELD. Feest in Raamsdonk Gemeenteraad SPRANG-CAPELLE. Toegang Openbare Lagere School wordt betegeld I DR, UPS GEHULDIGD ZUSTER JUDOCA ONTVANGT GOUDEN EREMEDAILLE DE /VANDAG 30 OCT. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN OPGERICHT 1873. DE ECHO m HEI ZUIDEN 73e JAARGANG No. 88 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Burgemeester Smit sloot Vrijdagavond de raadsvergadering met een woord van erkentelijkheid aan de raad voor de vlotte afwerking van de agenda. Bij zon woord sluiten we ons graag aan, maar in de vergadering kunnen we dat moei lijk doen. Moet U denken, de raad van Sprang-Capelle be handelde een agenda van 16 punten in een goed uur tijd en had toen meteen de begroting voor 1951 besproken en vastgesteld. Dat was dan ook het enige punt waarover nogal wat woorden gevallen zijn. Overigens in de meest volmaakte harmonie. Er was deze keer maar weinig belangstelling van de kant van het publiek. Na de opening werden de notulen van de vorige verga dering met een kleine opmerking van de heer Dekkers vastgesteld. Bij de ingekomen stukken bevon den zich, behalve een aantal stuk ken van Ged. Staten een verzoek schrift van de bond van openbare leeszalen en boekerijen in de prov. Noord-Brabant te 's-Hertogen- bosch om een subsidie van 0,4 ct. per inwoner; een verzoek van de stichting lager nijverheidsonder wijs in de bisdommen Breda en Den Bosch om een subsidie van 1, 2 of 3 ct. per inwoner en een verzoek van de stichting gewes telijke sociale avondscholen van de katholieke middenstandsbond in het bisdom Den Bosch, om een subsidie van 25.B. en W. stelden voor op alle drie deze ver- zoe&n afwijzend te beschikken. Met het laatste was het de heer De Bas echter niet eens. Uit het feit dat er katholieke inwoners in de gemeente waren die er gebruik van zouden kunnen maken, stelde hij voor aan de gewestelijke so ciale avondscholen een subsidie toe te kennen. De voorzitter bracht hiertegen in, dat dit alleen gebeurde als er werkelijk leerlingen zo'n inrichting bezochten, zoals de R.K. Leer gangen. Maar de heer De Bas vond dat de school toch in stand werd gehouden voor eventuele leerlingen uit de gemeente en maakte er een voorstel van om de subsidie wel toe te kennen. Alleen de heer Kraak steunde het echter, zodat het niet in stem ming kwam. Op alle drie de ver- zoeken werd dus afwijzend be schikt. Over het verzoekschrift van Wed. P. A. v. d. Hoeven-Van Vegten om restitutie van betaald vergunningsrecht 19491950 in verband met intrekking van de onderhavige vergunning, zulks voor 1 kwartaal zijnde 23.44, werd goedgunstig beschikt. 4. Verzoekschrift van J. Pau- lides, A 79 te Sprang, om toe kenning van een hypothecaire geldlening voer de bouw van een woning. B. en W. hadden dit verzoek nader in overweging ge nomen en waren tot de overtui ging gekomen dat het financiële risico der gemeente, verbonden aan het verstrekken van hypothe caire geldleningen voor woning bouw, te groot was om aan ver zoeken van deze aard tegemoet te komen. De raad ging hiermee ac- coord. 5. Verzoekschrift als bedoeld in artikel 13 juncto art. 70 der lager onderwijswet 1920, van M. J. Wagemakers C 248. B. en W. stelden voor hierop afwijzend te beschikken. Hoewel de heer De Bas het hier eerst niet mee eens was, sloot hij zich na nadere in lichtingen bij de rest van de raad aan, die met B. en W. accoord ging. 6. Goedkeuring begroting van inkomsten en uitgaven van het burgerlijk armbestuur te Capelle voor het dienstpjaar 1951. Deze begroting sloot in inkomsten en uitgaven tot een totaalbedrag van 10521.69, waarbij als sluitpost was opgenomen de subsidie van de gemeente tot een bedrag van 2750. B. en W. stelden voor de begroting goed te keuren en dat deed de raad zonder meer. 7. Vaststelling van het bedrag per leerling van het openbaar ge woon lager onderwijs voor 1951. Dit werd vastgesteld op 23 per leerling. De begroting. «■BllBfBlWlH Sföl al M Jl ü*i 8. Vaststelling begroting van inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1951. De commissie van onderzoek, bestaande uit de heren Kraak, Vos en De Rooij, had geen aanleiding gevonden tot op- of aanmerkingen en stelden voor de begroting volgens het ontwerp vast te stellen. De heer De Bas vroeg waarom er geen ontvangsten op de begro ting voorkwamen van de Binnen- polder voor de brug in Capelle en hoe 't met de woningbouw stond, want hij zag weinig van de 22 toegewezen woningen. Voorts vroeg hij of er va nhet bouw volume van het volgend jaar niet een paar middenstandswoningen gebouwd konden worden, en hij wilde weten of er al iets naders bekend was uit Den Bosch over het uitbreidingsplan, want hij vond het nodig om zo snel moge lijk te trachten grond te kopen. Verder zag hij dat er voor de huishoudschool in Capelle een subsidie was uitgetrokken van 5970.—, maar bovendien nog een post van 5000 als bijdrage in het lager nijverheidsonderwijs; er stond echter niet bij voor wel ke schoei. De kasgeldlening vond hij verbazend hoog, was die niet om te zetten in een vaste lening? De heer Ros wenste iets te zeg gen als oudste raadslid. Hij bracht hartelijk dank aan B. en W., de secretaris en de ambtenaren die de begroting zo netjes in elkaar hadden gezet. Dan had hij nog een aangename opmerking. Tel- kenjare werd er tegen de reis- en verblijfkosten van de burgemees ter door een raadslid geageerd. Hetzelfde raadslid stemde nu in met een verhoging van deze post met 150 en de heer Ros was verheugd dat genoemde heer tot een ander inzicht was gekomen en blij dat de raadsleden in die geest nader bij elkander kwamen. Ook andere opmerkingen had de heer Ros. Hij dacht aan de stagnatie die werd ondervonden bij diverse werkzaamheden. Een jaar geleden had de raad besloten de mensen aan de Winterdijk van licht te voorzien en nu was het toch nog net zover als 10 jaar geleden. Hij erkende dat B. en W. altijd genegen waren spoed ach ter de zaken te zetten. Nu zaten daar mensen met soms 30 of 40 stuks vee, die ze s avonds met een lantaarn moesten gaan ver zorgen. Het antwoord dat de heer Ros de vorige keer op zijn vraag dienaangaande had gekregen vond hij raadselachtig. B. en W. moes ten desnoods zelf naar de P. N. E. M. gaan, want er moest iets niet in de haak zijn. Er was 1100 uitgetrokken voor kolensintels voor onderhoud van wegen. Vorig jaar was dat ook gebeurd, maar volgens in lichtingen van de heer Ros was er geen kool of sintel in de gemeen te geweest. Hij had grote lof voor wat er in de gemeente aan de wegen was gedaan, maar ook de bijwëgen moesten goed bijgehou den worden, zoals de Trampad of Wolfsnest. De heer Ros verzekerde dat de opmerkingen uit de goede bron van zijn hart kwamen en sprak de hoop uit dat Gods onmisbare ze gen op het werk zou mogen rus ten. De heer Oerlemans zag voor de kosten van instandhouding der school te Capelle 350 uitgetrok ken gezien. De scholen in Sprang en de Heistraat zagen er keurig uit, terwijl de school in Capelle volgens het zeggen van de voor zitter zelf niet in orde was. Daar om vond hij het bedrag erg laag. Dit moest verhoogd worden, op dat de school goed hersteld kon worden. De heer Genuït sloot zich aan bij de woorden van lof van dhr. Ros. Hij miste echter een post voor een tweede klok in de Sprangse toren. Enige jaren gele den had de heer Genuït daarom gevraagd en toen had de voorz. beloofd dat die te zijner tijd zou komen. Nu gaf de heer Genuit toe dat te zijner tijd een rekbaar be grip was, maar hij hoopte toch dat het niet op de lange baan ge schoven zou worden, want de in gezetenen zouden een tweede klok zeer op prijs sellen. Tenslotte constateerde de heer Dekkers dat er voor onderhoud van plantsoenen 2.— was uit getrokken. Nu zag hij graag dat er hier of daar een klein plant soentje bij kwam, want het was in Sprang-Capelle maar schraal in vergelijking met andere ge meenten. LICHT AAN DE WINTERDIJK. De voorzitter begon met de heer de Bas. Hij vestigde er diens aandacht op dat de bijdrage voor de brug in Capelle pro memorie op de begroting stond, maar de heer de Bas vond dat hij daar niet verder mee kwam. De voorz. zei dat die post op de begroting van het Waterschap door Ged. Staten moest worden goedgekeurd en dan kwam het vanzelf in orde. Betreffende de woningbouw deelde hij mee dat hij verwacht had dat er in de afgelopen week begonnen zou zijn, maar 't stond in ieder geval te gebeuren en de aannemer had verzekerd dat hij binnen drie maanden klaar zou zijn. Verder lag het in de bedoe ling ook middenstandswoningen te gaan bouwen. Mogelijk kon de gemeente een bouwplicht overne men voor twee woningen. Betreffende het uitbreidingsplan was er een bespreking geweest met ambtenaren van de Planologi sche Dienst. Daar waren o.a. de bezwaren betreffende Stam naar voren gebracht en ook betreffen de de begraafplaats. Daar zou in ieder geval een oplossing voor gevonden worden. Ook voor Vrijhoeve zou men trachten een plannetje te vinden. Voor bouw grond waren met de meeste men sen die er voor in aanmerking kwamen, al afspraken gemaakt en niemand had geweigerd, al wa ren sommigen ernstig gedupeerd, maar voor hen was getracht een oplossing te vinden. De voorz. dankte voor aller medewerking. De 5970.waren inderdaad voor de eigen huishoudschool, de 5000.voor de nijverheids school en huishoudschool in Waal wijk. Betreffende de laatste was er nog een procedure gaande, om dat de gemeente meende aan de huishoudschool geen bijdrage te hoeven te geven. Tenslotte antwoordde de voor. de heer Kraak dat het moeilijk was een vaste lening te sluiten, hieraan zouden B. en W. nog iets zien te veranderen. De heer Ros dankte de voorz. voor zijn lof en zijn opmerkingen. Op de laatste antwoordde hij al lereerst dat de reis- en verblijf kosten om verschillende redenen verhoogd moesten worden. Met de aanleg van electrisch licht aan de Winterdijk zou de komende (deze) week begonnen worden (Bravo! zei de raad), de stagnatie was een gevolg van moeilijkheden van de PNEM met de Provinciale Waterstaat. De 1100.— voor kolensintels werden ook wel anders besteed aan het onderhoud der wegen en over het Wolfspad had de voorz. geen klachten gehad. Voor de heer Oerlemans was de opmerking dat de 350. voor de school in Caoelle alleen gold voor het jaarlijkse onder houd. Bijzondere dingen kwamen op de kapitaaldienst. Te zijner tijd was inderdaad 'n rekbaar begrip, zei de voorzitter tot de heer Genuït betreffende een tweede klok voor Sprang. Er waren veel grote uitgaven, daar- om stond ze dit jaar nog niet op de begroting. De 6700.— van de oorlogsschade waren helemaal opgebruikt voor de eerste klok, de tweede zou minstens 10.000 kosten. Twee gulden, voor onderhoud van plantsoenen vond ook de voorz. niet veel, maar er waren practisch geen plansoenen. Hij had wel iets in zijn hoofd voor 't voorjaar, als er aan de Vaart kant nieuwe woningen gebouwd zouden vvorden, dan zou er daar een mooi geheel van gemaakt kunnen worden. Eerst zou hij ech ter natuurlijk overleg plegen in B. en W. en met de raad. De heer Oerlemans vroeg of er niets op te vinden was om de school in Capelle toch in orde te brengen; De voor?, antwoordde dat dit bij de vorige herstellings werkzaamheden behoorde en dat er opdracht was gegeven dit af te werken. De heer Winkelman merkte op dat de rekeningen nog niet waren binnengekomen en dat B. en W. dan pas stappen zouden kunnen doen. De rekeningen zouden niet betaald worden eer alles in orde was. De heer Dekkers hoopte dat de school nu in ieder geval afdoende in orde gebracht zou worden. Naar aanleiding van de elcctri- ficatie van de Winterdijk merkte de heer Winkelman nog op dat het uitstel ook B. en W. had ver wonderd. Ze hadden beurtelings geschreven en opgebeld en waren dus niet in gebreke gebleven. De voorz. had nog meegedeeld dat de Binnenhaven eigendom van de gemeente was gebleken. Nu sprak de heer Kraak de wens uit dat de zaak daar in orde gebracht zou worden. De voorz. gaf toe dat het opviel dat dat gedeelte juist door de bewoners verwaar loosd werd. Hij maakte meteen gebruik van de gelegenheid om te spreken over de klachten die er waren binnengekomen over te weinig lichtpunten. Nu waren er veel geplaatst, echter waren er 6 kapot gegooid. Maar geen enkele inwoner die daarop lette of aan wijzingen gaf aan de politie. En dit achtte de voorz. te betreuren. De heer Ros had enige tijd ge leden met eigen ogen gezien dat een jongen een lantaarn kapot gooide. Hij was toen naar de ou ders gegaan en toen was het af gelopen. In een ander geval had hij echter de politie gevraagd de ouders te, waarschuwen en sinds dien keken die mensen hem boos aan. Daar hierna niemand meer iets had op of aan te merken, werd de begroting zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. 9. Wijziging begroting dienst 1950. Deze wijziging hield in een verhoging van de post reis- en verblijfkosten van de burgemees ter met 150.— raming van de kosten van medewerking aan de aanschaffing van schoolbanken en een schoolbord voor de bijzondere school te Sprang ten bedrage van 1957.10 idem voor herstel van oorlogsschade en het verrichten van werkzaamheden, bestaande uit het verbeteren van het school gebouw met gymnastiekbergplaats en speelplaats voor dezelfde school ten bedrage van 19935.69 en diverse technische wijzigingen. Zonder meer ging de raad er mee accoord. 10. Uitkering van een voorschot over het 4e kwartaal 1950 aan 't gemeentepersoneel. Ook met deze 5 ging de raad zonder meer accoord. 11Verhuur gemeentegrond aan B. J. K. Eijberts, concierge-ama nuensis aan de Prot. Chr. H.B.S. te Waalwijk, aan de Oostelijke zijde van de Molensteeg, groot 487.50 M2, voor het plaatsen van een houten woning. Ook al zon der meer accoord. 12. Verhuur van gemeentewo ningen aan de gemeentebode en P. J. van Drongelen, op de oude voorwaarden. Zonder hoofdelijke stemming accoord. GEEN DOORLICHTING VOOR T.B.C. 13. Massa-doorlichting der be volking voor t.b.c. bestrijding. Prae-advies De gemeentebesturen van Dru- nen, Vlijmen, Waalwijk, Loonop- zand en Waspik hebben besloten om de gehele bevolking van hun gemeenten in de gelegenheid te stellen zich te onderwerpen aan een röntgenologisch borstonder zoek. De kosten hiervan zullen minstens 1.per persoon be dragen, zodat deze voor de ge meente Sprang-Capelle 6000.— zullen belopen. De afspraak is ge maakt dat de raad zou worden voorgesteld deze gemeente in ge noemde doorlichting te betrekken, indien de naburige gemeenten in gelijke zin zouden besluiten. Hoewel dit thans nog niet het geval is (de gemeenten Dongen en 's-Gravenmoer hebben nog niet tot deelname besloten) vraagt het gemeentebestuur van Waalwijk naar het definiief standpunt ter zake van deze gemeente. Gelet op de hoge kosten en in aanmerking nemend, dat de mo gelijkheid bestaat dat meerge noemde doorlichting bij de wet zal worden geregeld, willen B. en W. eerst de mening van de raad ten opzichte van deze zaak leren kennen, alvorens nadere stappen te ondernemen. De heer de Bas stelde voor er even mee te wachten, omdat het een buitengewoon grote uitgave was en omdat daar niemand iets tegen inbracht, werd dienover eenkomstig besloten. Daarmee was de zaak afgedaan. 14. Aanbieding der gemeente rekening dienst 1949. In de commissie van onderzoek werden benoemd de heren de Bas, Ros en Timmermans. 1 5. Restauratie toren te Ca pelle. Voor de restauratie der dakrui ten van de Ned. Herv. Kerk te Capelle waren werkzaamheden toegestaan tot een bedrag van 5600.-. De heer de Bas stelde voor een wijzer op de klok te laten zetten om werkelijk te kunnen zien hoe laat het was. Wethouder Winkelman deelde echter mee dat er indertijd prijs opgaaf was gevraagd. Voor een tweede wijzer en een automatisch windwerk bedroegen de kosten 1500.Daarvan schrok de raad hoorbaar. De voorz. beloofde de volgen de vergadering er op terug te ko men, waarna de raad met het voorstel accoord ging. 16. Mededelingen. Ie. Met betrekking tot de ge vraagde betegeling van de toe gang tot de openb. lagere school te Capelle wordt medegedeeld, dat B. en W. geen vrijheid kunnen vinden om voor te stellen deze te doen betegelen, aangezien dit ge paard zou gaan met het leggen van tegels op grond, aan derden toebehorend. B. en W. willen echter wel overgaan tot herbe strating van het gedeelte, dat ei gendom der gemeente is. Dit zou gebeuren met gewone stenen. Met tegels, ook op het terrein van de Bie, zouden de kosten 550.bedragen, alleen op het terrein van de gemeente 275 en met stenen 150. De heer de Bas had een royaal gebaar verwacht, vooral in ver gelijking met de duizenden gul dens die werden besteed aan de school in de Hcistraat. Bovendien werd het pad practisch alleen ge bruikt door kinderen van de school. Als B. en W. zelf niet bereid waren, zou de heer de Bas voorstellen het geheel te bestra ten. De voorz. wierp tegen dat B. en W. niet krenterig waren ge weest voor de school in Capelle, maar nauwelijks was het ene ge beurd of de heer Poldervaart kwam met iets anders en dat was niet prettig. De heer de Bas verzekerde dat wat hij nu zei helemaal uit hem zelf kwam. Wethouder Maijers zei dat de bestrating zou worden opgehaald, maar dat er geen nieuwe tegels gelegd zouden worden, zeker niet op het terrein van een ander. Hij meende dat het al een grote ver betering zou zijn als de klinkers waren opgehaald. De heer de Bas bracht hierte gen in dat het met tegels een mooi geheel zou worden. Hij maakte er een voorstel van en hoopte dat de raad het zou aanvaarden. De heer Dekkers sloot zich ge heel bij de heer de Bas aan en ondersteunde zijn voorstel. De heer Vos was het eens met de voorzitter. Waarom kwam de heer Poldervaart niet met alle wensen ineens Hij wilde echter niet dat de school stiefmoederlijk zou worden behandeld en vond dat de bestrating maar uitgevoerd moest worden. De heer Ros meende dat, als vroeger de gemeente de bestra ting had gelegd (wat inderdaad het geval scheen te zijn), de ge meente ook voor herbestrating moest zorgen. Nu streken ook B. en W. over hun hart en gaven toe. Er zullen dus tegels komen voor de somma van 550, ook op het terrein van de heer de Bie. Daar er voor de rondvraag niets was binnen gekomen, kon de voorzitter de vergadering sluiten met zijn boven aangehaald woord van erkentelijkheid en gebed. En wij naar huis. Bond van Plattelandsvrouwen. Het actieve bestuur van de Plattelandsvrouwen te Sprang- Capelle heeft voor Woensdag 1 Nov. a.s. uitgenodigd Mevr. We gener Sleeswijk van Balen-Blan ken. Deze zeer bekwame spreek ster zal een lezing houden in de Landbouwhuishoudschool te Ca pelle over het onderwerp: Op voedingsmoeilijkheden van kinde ren op alle leeftijden. Deze mevrouw met haar lange naam beheerst haar onderwerp uitstekend en de plattelandsvrou wen zullen er goed aan doen deze ongetwijfeld interessante lezing te bezoeken .temeer daar de Huis houdschoel veel comfort biedt en een gezellige sfeer geeft aan de bijeenkomsten. Elke plattelands vrouw, die maar even kan, wipt er tussen uit en toont daarmee zijn belangstelling en medeleven, zowel tegenover het bestuur als tegenover de genodigde spreek ster. Aanvang kwart voor 8. Propaganda-avond van Volksonderwijs. Volksonderwijs, afd. Sprang- Capelle e.o. zal haare jaarlijks feestavonden houden op Woens dag 8 en Donderdag 9 Nov. a.s. in de zaal van de heer E. C. Cové aan de Nieuwevaart. Medewerking verleent de To neelvereniging „Harmonie' uit Oosterhout, die ditmaal een vro lijk spel in 3 bedrijven zal opvoe ren, getiteld: „Weet je nog?" Daar de club uit Oosterhout geen onbekende voor Capelle is, en men reeds meermalen heeft kunnen genieten van deze goede amateurs, zal het wel niet aan belangstelling ontbreken. Het stuk trok in Oosterhout volle zalen. De programma's wor den bij de leden thuis-bezorgd, terwijl tegelijk de contributie wordt geïnd. Het ligt in de be- doelinq van Volksonderwijs, on middellijk na deze uitvoering, een poging te ondernemen om weer met eigen krachten een stuk op te voeren en hiermede het seizoen te besluiten. De baten komen dan ten goede aan het Ouderfonds der openbare school. Vrijdag zijn in Raamsdonksvecr twee voortreffelijke mensen ge huldigd, die hun hele leven in dienst van de naastenliefde heb ben gesteld Zuster Judoca en Dr. Lips. De bevolking van de gemeente Raamsdonk heeft Zr. Juloca een prachtige hulde bereid. Burgemeester J. H. M. Prins- sen was de woordvoerder van de commissie, waarin vertegenwoor digers van alle bevolkingsgroepen katholiek als niet-katholiek, zit ting hadden. De Burgemeester sprak o.m. Soms wordt de sleur van het dagelijkse leven onderbroken door grote feiten, ook in de klooster gemeenschap. Een professiefeest is eigenlijk geen feest van de bui tenwereld, maar hoort thuis in de eigen sfeer van het klooster. Uit de gehele gemeente Raams donk is een comité gevormd om het feit te herdenken dat gij, Zus ter Juloca, 40 jaar geleden in de Congregatie van de Zusters van Liefde van Schijndel zijt ingetre den en Uw hele leven in dienst van Uw God en Schepper hebt gesteld. Tevens is het ongeveer 35 jaar geleden dat U in het zie kenhuis hier kwam. Veel lief en ontzaglijk veel leed hebt gij mee gemaakt. Gij hebt hier 35 jaar ge diend. Wij willen blijk geven van de waardering voor het prachtige werk van de zusters in het zie kenhuis. Dag en nacht hebt gij al Uw krachten aan de zieken gege ven. Wellicht had gij deze dag ir. stilte willen vieren, maar wij moe ten blijk geven van onze grote waardering en dank voor U, hoofdzuster Judoca en Uw staf van medewerksters. Wij zijn bui tengewoon dankbaar en erkente lijk voor hetgeen gij hebt gedaan. Moge God U nog vele jaren ge ven. Gij hebt eens gezegd dat, hoe goed de inrichting van het zie kenhuis ook is, er nog iets aan ontbreekt, n.l. een radio-installa tie. Het is ons bekend, dat gij hiervoor reeds een spaarpotje hebt. Het comité heeft gemeend het beste te kunnen doen een be drag aan dit spaarpotje te schen ken. Misschien.is het nog niet ge noeg, want een dergelijke instal latie zal wel duur zijn, doch het helpt in ieder geval. Door de in woners is een bedrag van 1000 bijeengebracht en dat schenk ik U thans voor Uw voortreffelijk werk en dat van het gehele con vent. Ik heb, aldus vervolgde de E.A. Heer Prinssen, als burgemeester nog een verheugende mededeling te doen. Bij Kon. Besl. van Don derdag heeft de Koningin aan Zr. Juloca de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau toegekend en deze hebt U ruimschoots verdiend. Namens de Koningin en de minis ter van Sociale Zaken zal ik U deze uitreiken. Ik ben wel niet elke dag met spelden bezig, maar het zal toch wel gaan. Hierna spelde burgemeester Prinssen de gouden medaille op het kleed van Zuster Judoca. Door alle aanwezigen werd het Wilhelmus gezongen en door de Burgemeester werd een driewerf hoera op de Koningin en Zuster Judoca uitgebracht. De zusters antwoordden met een hoera voor de burgemeester. Zr. Judoca dankte ontroerd voor het geschenk. Op deze onder scheiding had ik zeker niet gere kend, zei de jubilerende zuster moge' het een vrijbrief zijn voor de hemel, dan kan O. L. Heer later ook gedecoreerd worden. De vele aanwezigen wensten Zr. Juloca en Moeder Overste geluk. Or.der hen bevonden zich o.a. B. en W. van Raamsdonk, de gemeentesecretaris, de paro chiële geestelijkheid, Dr. Lips en vele anderen .Namens zijn collega's sprak Dr. Lips de jubilaresse toe: Het is voor mij een. groot voor recht U namens mijn collega's onze gelukwensen te kunnen aan bieden. U heeft zeer veel gedaan, vroeger in het oude huis en later in het nieuwe. Mede door Uw toedoen heeft het ziekenhuis zich grote roem verworven. U hebt de meest verheven en gebiedende plicht gedaande plicht van naastenliefde. Met scherpe geest en weergaloze ijver, met veel tact hebt gij de zieken verpleegd, lij den verzacht en in droefenis ge troost. Als blijk van onze waar dering, dank en erkentelijkheid moge ik hier dit schilderij aan bieden. Dr. Lips haalde de doek, die voor het schilderij hing, weg. Het is een prachtig schilderij, voor stellende de Tenhemelopneming van Maria. Zr. Judoca verklaarde nergens zo blij mee te zijn als met dit schilderij, dat zo goed gekozen was, omdat 1 November het dog ma van de Tenhemelopneming van Maria wordt afgekondigd. Ik ben een groot Maria vereerster, zei Zr. Judoca, en ik ben er heel blij mee. HULDIGING DR. LIPS. Om half twaalf kwam het co mité van huldiging naar de wo ning van Dr. Lips. De voorzitter van het comité, Dr. v. d. Werf, prtes de jubilaris voor zijn grote kennis en naastenliefde. De beste jaren van Uw leven, aldus dr. v. d. Werf, hebt U voor Raams donk gegeven. Al Uw patiënten wensen U van harte geluk. Ik geef U de verzekering dat U de grote dank en vriendschap van allen met wie U contact had, voor altijd hebt verworven. Ik hoop dat het U gegeven mag zijn Uw krachten nog lange jaren voor Raamcdonk te geven. Hierna bood hij namens alle cliënten de jubilerende geneesheer een prachtig zilveren theeservies aan. Dr. v. Hilten sprak namens de vele doktoren, die Dr. Lips kwa men gelukwensen Lips, zei Dr. v. Hilten, je bent een combinatie van kennis en menselijkheid. Jij hebt altijd ge werkt met wegcijfering van alle eigen belangen. Vroeger ging je er elke dag met de fiets op uit. Dag en nacht, van 's morgens vroeg tot 's avonds laat, ging je zo naar je patiënten. Commerciële overwegingen kende je niet. We kwamen je soms tegen in een be drukte stemming, en dan was dat omdat het een van je patiënten niet goed ging. In de stad verlangt men naar zo'n arts. Het zieken huis is onder jouw leiding uitge bouwd. Dr. v. Hilten betrok ook me vrouw Lips in zijn huldiging. Hij sprak zijn waardering uit voor de steun die mevr. Lips haar man gegeven had in zijn moeilijk werk. Hierna bood Dr. v. Hilten aan de jubilerende geneesheer een ge schenk aan, een antiek bord van Delfts blauw. Dr. Lips dankte voor de waar derende woorden en mooie ge schenken. Velen kwam de jubilerende dokter gelukwensen, o.a. burge meester en wethouders, de secre taris, de H.H. geestelijken, vele collega's en talrijke patiënten. Wij sluiten ons daarbij gaarne aan. miwïïï DE TUBERCULOSE BESTRIJDING. Algemeen röntgenologisch borst-onderzoek in onze gemeente. Vrijdagavond had in zaal Tha lia, onder voorzittërschap van de Edelachtbare heer burgemeester Lambooy, de algemene vergade ring plaats voor de bestrijding van tuberculose. De voorzitter heette allé aanwezigen van harte wel kom, speciaal Dr. Kirch, direc teur gezondheidsdienst voor die ren in Noord-Brabant, tevens be stuurslid E.O.T.U. (Stichting Op sporing Tuberculozen). In zijn openingswoord zette hij de be langen uiteen, verbonden aan de bestrijding van deze gevaarlijke ziëkte, hetzij direct, hetzij indirect. Dat moet geschieden door zich te laten doorlichten en als het nodig is zich te laten inspuiten met het B.C.G.-vaccin. Met de doorlichting volgens de voorzitter krijgt men het meest gewenste resultaat, en tevens kan men precies nagaan waar de haard van deze kwelgeest zit. Dan hield Dr. Kirch een vlotte en zeer duidelijke uiteenzetting van het ontstaan van deze ziejete. Dr. Kirch begon met de woorden: Tuberculose is een woord van de laatste jaren, vroeger heette het „Tering". Dit laatste woord is wel duidelijk genoeg, want een

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5