DE LMDSimi ■LSHOUT NIEUWKUIJK VLIJMEN HAARSTEEG SPRANG WASPIK RAAMSDONKSVEER 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAtf MAANDAG 30 OCTOBER 1950 6 dogma-verklaring in DE ST. JAN TE WAALWIJK. 5.— 9790 9620 9556 lichaamsdeel dat aangetast is, kwijnt langzaam weg. In 1882 heeft een Duitse deskundige een instrument vervaardigd, waarmede hij in die tijd de verwekker van die ziekte kon aantonen. Het was namelijk 'n zeer kleine baccil, die vanuit de buitenlucht in ons li chaam komt. Het standpunt van Robert Koch is nu nog het prin cipe waarop de gehele bestrijding is gebaseerd, n.l. zorgt dat een gezond individu niet van buiten uit door tuberkelbaccillen wordt besmet. De leus van de S.O.T.U. is volgens Dr. Kirch, die perso nen zoeken die deze gevaarlijke baccillen verspreiden en deze per sonen te behandelen en hen van deze ziekte te ontdoen. Over enkele dagen zal één van de vele propagandisten U aan huis bezoeken en tevens de kos ten die daaraan verbonden zijn, in ontvangst nemen. De kosten voor elke persoon bedragen 1.—. (Personen die na 1 September 1938 geboren zijn, hoeven zich niet te laten doorlichten, daar dit op school reeds gebeurt). Bij de navolgende bedrijven is reeds een begin gemaakt met de doorlichting De Amstel, M. Bergmans. Hol- landia. Blok van Heijst. Donkers, van Dooren de Greeff, Dirks van Oers, Vincent Hoffmans en Zo nen, H. H. Janssen, De Kroon, De Louw, Pulles van Gerwen, C. Schapendonk, Gebr. Slaats. Trim- bach. Unique, Verhulst, VeWe kousenfabriek. De plaats van doorlichting zal nog nader in de Echo bekend worden gemaakt, maar het onderzoek heeft plaats in de Week van 6 t.m. 11 Nov. en wel op Maandagmiddag. Dinsdag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag middag. De uren voor deze on derzoek zijn voorlopig vastgesteld van 10 tot 12.30, van half 3 tot 5 en van 7 tot 9 uur. Woensdag (Allerheiligen), om 4 uur grote plechtigheid ONZE FEUILLETON. In ons vorig nummer heeft een bericht gestaan omtrent onze nieuwe feuilleton, wellc bericht bestemd was voor een later nummer, dus te vroeg werd geplaatst en zo nog al wat verwarring stichtte, te meer waar in ons vorig num mer door gebrek aan plaats ruimte, juist geen feuilleton was opgenomen. Hef laatste deel van de lo pende feuilleton staat nu in het nummer van heden en a.s. Vrijdag begint de nieuwe. Red. Frans verzeAsstuk, voerde ons terug in de jaren 19401945. In een zeer verlaten herberg aan de rand van een groot bos speelde het drama zich af. De zware rol van Chasseron, her- berghouder, werd op meester lijke wijze vertolkt door dhr. Tinus Mairer, die het karak ter van zijn zoon Frèdo goed kende. De heer Gerard van Lierop had de korte rol van pastoor Foret, en speelde die goed. Hij moest onderduiken want hij werd er van beschul digd dat hij aan Engelse mi litairen onderdak verleende. Hij vluchtte daarom naar va der Chasseron. Na veel praten met hem mocht hij daar blij ven en nam de naam van Jean Louis aan. Deze naam behield hij totdat op een ze kere nacht de zoon van de herbergier, Frèdo genaamd, die aan de kant van de Duit sers was, door een verzeke ringsagent (verzetsman) werd doodgeschoten. Frater directeur sprak in de pauze zijn dankwoord uit, vooral voor de goede verzor ging welke hij en zijn collega's hier in Waalwijk hadden on dervonden. Wij kennen Waal wijk, vervolgde de spreker, en daar zijn wij trots op. Hij ze gende de dag waarop hij Waalwijk had leren kennen, vooral door de heer Piet Mul- VOOR SALATIGA. Vorig bedrag i 673.94 N.N., om het bedrag vol te maken f 26.06 Totaal S 700.— N.N., dank ter ere van Maria en St. An- tonius voor een goe de uitkomst - - j ,_j ders, die vanuit Grave naar voor de schoolgaande jeugd. Waaiwijk is vertrokken. Zo- Om 7 uur plechtige dogma viering met feestpredicatie De St. Jans-actie heeft bij alle parochianen circulaires doen bezorgen over de beteke nis der dogma-verklaring en over de feestelijkheden van Allerheiligen en Allerzielen. De St. Jan moet te klein blijken om alle deelnemers aan deze plechtigheden te be vatten. NED HERV. GEMEENTE. De Ncd. Herv. Gemeente zal a.s. Dinsdag 31 October een Herdenkingsdienst houden dei- Kerkhervorming, waarbij zal voorgaan Ds. Jens. De commissie uit de Ver eniging voor Chr. Nat. Onder wijs alhier, bestaande uit ver tegenwoordigers van Waal wijk-centrum, Baardv/ijk en Sprang/Waalwijk, heeft nog maals een beroep gedaan op de schoolvereniging „Besoij- en" om op grond van hare verantwoordelijkheid voor het christelijk onderwijs in geheel Waalwijk, terdege te over wegen de eventuele uitbrei ding van 't bestaande school gebouw of haar medewerking te realiseren aan een nieuwe centraal gelegen christelijke school. FILM EN TONEEL UITVOERING TEN BATE VAN DE BLINDEN IN DE GILDENBOND. Geweldig succes voor de blinden van Huize „St. Henricus" uit Grave en „The Melody Band". Zaterdagmiddag werd in de Gildenbond een Filmuitvoe ring gegeven voor de jeugd. De hoofdfilm liet het te huis zien waar de blinden hun vermaak en hun verpleging vinden. Hoe zij leren op school en opgeleid worden voor een vak. Het was een heel interessante film en de kindex-en genoten er van. Na deze hoofdfilm werden zij nog vergast op een teken film, wat hun vreugde nog vergrootte. Om 6 uur hadden de blin den in hetzelfde gebouw een koffietafel, die bediend werd door Gezinszorg. Om 8 uur 's avonds werd. een toneeluitvoering gegeven van het actuele drama: De herberg „De vier winden". Zoals te verwachten was, was de zaal van de Gildenbond tot in de uiterste hoeken gevuld met belangstellenden, zowel 's middags als 's avonds. Ei- moesten zelfs nog stoelen bij gezet worden. Voor de opening en gedu rende de pauze speelde het amusementsorkest „The Me lody Band" met pianobegelei ding van de heer Piet Mul ders. De heer H. van Berkel sprak namens dhr. P. v. d. Hoven zijn dankwoord uit voor de geweldige opkomst van het publiek en vooral de genen die medewerking heb ben verleend tot het slagen van deze avond. Na de heer H. van Berkel voerde Frater Adrianis het woord. Hij dank te in het bijzonder de heer v. d. Hoven met zijn collega's voor de grote moeite die zij zich hadden getroost om deze avond tot een onvergetelijke te, maken. Daarna sloot hij zich bij de vorige spreker aan. Na deze korte toespraak gaf hij een korte explicatie van de inhoud. Het toneel, dat zeer goed verzorgd was, bracht het pu bliek onmiddellijk in de juiste stemming. Het stuk, een doende is Waalwijk zeer be kend gewoi'den in Grave, ook doordat naast het orkest „The Melody Band", die ver scheidene malen voor de jon gens gespeeld heeft, ook ver schillende toneel- en zangver enigingen in het Blinden instituut optraden. Hij maakte enkele opmerkingen over de blinden, en zei o.m.: er is met onze jongens veel te be reiken, zoals U ziet hierachter op het toneel. (Zij waren niet alleen in staat met de Ge zinsverzorgsters een prettig dansje te maken, maar kon den op het toneel hun man netje wel staan). Hij sprak zijn persoonlijke waardering uit over hetgeen zijn jongens px*esteerden, temeer daar voor deze uitvoering het repeteren bijna onmogelijk was omdat één der spelers na de grote vacantie was thuisgebleven en men deze speciaal voor deze gelegenheid moest laten over komen. Tenslotte richtte spri zich tot de organisatoren van deze avond „The Melody Band", meer speciaal tot haar leider de heer v. d. Hoven, voor hetgeen vooral door hem gepresteerd was tijdens de af gelopen drie weken. Overal ging hij er op uit om te bede len voor zijn goede zaak en overal vond hij gehoor. Want Waalwijk vindt het prettig te kunnen geven wanneer het is voor onze blinden. Naast de heer v. d. Hoven noemde fra ter-directeur de heer Piet Mulders. „Ze zijn er samen op uitgetrokken en nu ziet U, belangstellenden, hier het re sultaat. Voor ik in St. Hen ricus kwam, had ik niet zo'n erg „grootse" gedachten van Waalwijk. Ik word wel niet zo gemakkelijk verlegen, maar nu schaam ik mij toch een beetje". (Dit verwedkte alge meen gelach). Tot besluit dankte frater-directeur allen en eenieder die had medege werkt aan het slagen van deze avond. Toen kwam de grote ver rassing. De leider van „The Melody Band" trad naar vo ren en sprak het volgende: Ik dank U hartelijk voor de waarderende woorden tot de jongens van onze Band en tot mij gesproken en ik kan hier niets andere op zeggen dan dat al wat wij gedaan hebberr niets anders is als onze plicht die wij te vervullen hebben je gens onze medemens. Ik be loof U, Frater, als wij de hulp en de medewerking van de ingezetenen van Waalwijk mogen blijven ontvangen, wij volgend jaar wederom met 'n avond ten tonele zullen ko men. Als bijzonderheid kunnen wij nog mededelen dat de blinden van St. Henricus nu in studie gaan nemen „De On dergang". Het is een oorlogs stuk van een Waalwijkse to neelschrijver, n.l. Tiny v. d. Heijden. Het batig saldo zal nog na der in „De Echo" bekend wor den gemaakt. LIEDERTAFEL „OEFENING en VERMAAK"" De Liedertafel is voorne mens haar eerste wintercon- eert te geven op 30 November a.s. Voor deze gelegenheid is het bestuur in ondei'handeling met de eerste bariton der Ne derlandse opera, de heer Theo Bay lé. Agenda. Woensdag 1 Nov. 12 uur repetitie dames „Oefe ning en Vermaak" bij Hotel Italiaander. Totaal 705. CHRISTUS KONING. Het feest van Christus Ko ning is Zondag in de parochie St. Jan weer plechtig gevierd, ïn het plechtig Lof om 7 uur werd een Sacramentsprocessie gehouden waaraan vele man nen deelnamen. NAAR HUIS. Met het troepenschip „Nel- ly", dat vermoedelijk 11 Nov. a.s. te Rotterdam aankomt, komen de volgende militairen uit onze omgeving thuis: Korp. A. G. v. d. Aa, Kerk straat 3, Elshout. Sid. J. M. A. Stokman, Spoorsti-aat 17, Waspik. Sid. I H. A. v. Gorp, Ben Kerkstraat 72, Waspik. S!d. I C. v. d. Heuvel, Sta tionsstraat 144 c, Vlijmen. Sla. M. F. Kleingeld, Sta- tionssti-aat 85, Waalwijk. VOOR DE JONGEREN. Ons bericht van vorige week Vrijdag over de jongeren organisatie is een beetje on gelukkig uitgekomen, omdat er een regel was uitgevallen. De zaak is, dal er volgende week Woensdag in hotel „De Twee Kolommen" een bijeen komst woi-dt belegd voor jon geren die het fundament moet zijn waarop in Waalwijk en andere plaatsen van de Lang straat jongeren-afdelingen van de K.V.P. worden gebouwd. De man die daar mogelijke moeilijkheden zal oplossen is de heer F. Bastiaenen uit Eindhoven. Wie een uitnodi ging krijgt kome dus beslist, en ook anderen zijn welkom. WEER THUIS. Zondagmiddag kwam Willy Bakkers uit Indonesië weer thuis. De buurt had voor een smaakvolle versiering en, zo als langzamerhand in de Sta tionsstraat traditie is gewor den, voor een fiets die door de heer Dekkers namens de buurt werd aangeboden. De heer Schoenmans trad op namens dé buurtvereni ging „De Stiéht". Er was veel belangstelling en verder is er in huize Bak ken: goed gefeest. KUNSTKRING. Op 14 November, de twee de muziekavond van dit sei zoen, zal voor de Kunstkring optreden het Nederlands Trio, bestaande uit Theo Olof, viool, Carel van Leeuwen Boom kamp, cello en Gerard Hen- geveld, piano. Deze drie emi nente kunstenaars zullen trio's uitvoeren van Saint-Saëns, Beethoven en Tschaikowsky. Men houde deze avond dus vrij. GEVONDEN en VERLOREN. Gevonden: zilveren speldje met steen; contact-sleuteltje A 892 kinderlakschoentje; wit kinderwantje; blauw kinder- wantje; een paar dameswan ten; bruin wollen kinderwant je; jonge Duitse herder (zw.- bruin); grijze shawl; rode por- temonnaie; doos rubberhak- ken; zwarte portemonnaie; ceintuur. Verloren: zwarte vulpen (Parker); herenpolshorloge; groene vulpen; gevlamde vul pen; bruinieren etui; spring touw; kop van fietslantaarn; bos sleutels; zakboekje; les rooster; potlood; portemonnaie met 55.reservewiel van landbouwwagen; rode step; etui met 100.dozijn zwar te rubberhakken; donkerblau we overjas; rechter dames- want; wollen das; polsharloge; bruine glacé handschoen. Het fiscaal noodrecht zal verdwijnen en de Nederlandse burger zal wëer vrij tegenover de belastingen staan. De verplichte inlichtingen worden beperkt tot de commerciële sfeer. Er komt een einde aan zekerheidsstellingen, verlenging van de navorderings termijn, aan het recht van toegang tot gebouwen en woningen, huis zoeking, 't blokkeren van gelden, 't onderzoeken van safes. Het onderzoek van boeken en 't geven van inlichtingen wordt verlicht en de zwijgplicht wordt geëerbiedigd. Een welkome verlichting zeer zeker. Aanbesteding. Onder architectuur van de heer Hub. Baaijens, architect te Heus- den, had alhier de aanbesteding plaats van de Kapel der Eerw. Zusters der Maria-Stichting. De uitslag was als volgt: A. Snijders, Elshout 10994.74 J. v. d. Loo, Elshout 10650. J. de Bont-v. Huiten, Nieuwkuijk 9453. Gebr. v. Delft, Elshout 8037. Aanbesteding woonhuis voor rekening van A. van Delft Mzn. te Elshout: ingeschreven werd A. Herijgers, Drunen 11400 M. Schapendonk, Drunen 11390 A. v. Iersel, Drunen 11084 J.' v. Hees, Waalwijk 10706 P. Lommers, Elshout 10100 Gebr. de Wit, Drunen 9960 Gebr. v. Delft, Drunen C. v. d. Aa, Elshout J. v. d. Loo, Elshout Opbrengst Kinderpostzegels. De verkoop van Kinderpostze gels heeft alhier opgebracht 89.50. UITVOERING. Op Zaterdag cn Zondag 28 en 29 October j.l. gaf de harmonie De Eendracht alhier in café van Baardwijk een grote najaarsuit voering. De muzieknummers wer den onder leiding van de direc teur, de heer v. Moors, keurig uitgevoerd en hadden een aan dachtig gehoor. Hierna had de vertoning plaats van de Holland se film ,,Op Hoop van Zegen". Deze film viel bij het publiek ten zeerste in de smaak. AANRIJDING. Vrijdagavond circa 8 uur reed de broodbezorger Jo van der Ven verblind door een tegenligger, met zijn bestelwagen op de langs de weg geparkeerd staande vrachtwagen van v. Caem. Het wagentje van v. d. Ven werd hierbij aan de rechterzijde geheel in elkaar gedrukt, terwijl de bestuurder geen letsel bekwam. De politie heeft een en ander in onderzoek. Thuiskomst uit Indië. De soldaat v. d. Heuvel is thans op weg naar huis en wordt op 10 Nov. thuis verwacht. De buurt is reeds druk in de weer voor de ontvangst. Kruis boogge zeischap Rozenjacht. Zondag 5 Nov. maandvergade ring in café A. van Vugt. Be langrijke agenda: de binnencon- coursen zijn weer op komst. Opkomst gewenst. Postduivenver. de Zwaluw. Zaterdag 4 Nov. jaarvergade ring van de Zwaluw. Zeer be langrijke agenda. Opening, Jaar overzicht van de voorz., jaarver slag penningmeester en formulie ren afhalen voor de grote ten toonstelling op 26 Nov. a.s. Komt allen op tijd; aanvang 7 u. n.m. Uitvoering voor Carnaval. Zaterdag 28, Zondag 29 en Maandag 30 Oct. werden Bonte avonden gegeven voor de Carna val 1951. Medewerkenden waren de Carnavalsgroepen uit Vlijmen. De belangstelling was Zaterdag matig, maar Zondag was de zaal 1 oonkunst van Joh. Peijnenborg tjokvol; voor hedenavond zijn reeds vele plaatsen besproken. Het waren gezellige avonden, waar alle groepen toe hebben bij gedragen. De verschillende scènes werden goed afgewerkt; men heeft volop kunnen genieten van muziek, zang en voordracht. Het geheel stond onder goede leiding van dhr. B. Oremans. Als bijzondere atractie kwam nog een kleine verloting, die goed in de smaak viel. Carnaval 1951 kan mét een gerust hart worden tegemoet gezien. Toneclver. V.G.T. De Toneelvereniging V.G.T. heeft besloten een paar uitvoerin gen te geven voor Pater v. Kes- sel. Reeds worden huis aan huis kaartjes verkocht; de opbrengst is groot. Opgevoérd wordt: Het Smeulende Vuur. De volgende week zullen de uitvoeringen plaats vinden. - Biljarten. Woensdagavond 25 Oct. speel de de biljartvereniging 't Hoekje, gevestigd in café J. de Gouw, een vriendschappelijke wedstrijd tegen de biljartver. De Wolfshoëk, ge vestigd in café van Son te Dru nen. De uitslag was als volgt t HoekjeDe Wolfshoek H. v. d. Heijden R. de Gouw 7535 J. v. d. Brandt J. de Gouw 5075 J. Meesters—Th. v. Son 75— 38 J. v. HelvoirtJ. van Boxtel 32— 75 A. v. d. BrandtA. v. d. Broek 7475 J. SlegérsM. de Gouw 7544 Totaal 381—342 Hoogste serie 't Hoekje: H. v. d. Heijden 16; hoogste serie De Wolfshoek: J. v. Boxtel 11. De wedstrijd wérd door de ont vangende vereniging gewonnen met 39 punten. R. K. J. B. Voor de leden van de R.K.J.B. zal deze winter door de laird- bouw-onderwijzer M. Witlox uit Cromvoirt een cursus worden ge geven in veevoederberëiding en de doelmatige voedering daarvan. Donderdagavond had de eerste les plaats, die door de voorzitter van de plaatselijke afdeling van de N.C.B., dhr. F. v. Bëijnen, werd geopend. .Na de heer Witlox welkom te hebben geheten, richtte hij zich tot de deelnemers en zet te uiteen dat het voor de jonge boeren van zeer groot belang is, om zich meer en mëer te ont wikkelen en door het toepassen van een doelmatige werkwijze te trachten het bedrijf zo rendabel mogelijk te maken. Een enkel woord wijdde hij nog aan de moeilijke bestaans- en vëstigings- mogelijkhëden voor de jonge landbouwer. De eerste les. die daarna een aanvang namen, werd door de cursisten met grote belangstelling gevolgd. Ontwikkelingsavond In de zaal „de Harmonie" van J. van (Jijen, sprak Donderdag avond voor de leden van de K. A. de K.A.V. en de boerin- nenbond, de Diocesaan leider van de K.A.J., Rector Jansen uit Eind hoven, over het onderwerp „Het Jeugdprobleem". bpreker werd door de voorzit ter van de K.A.B. dhr. L. v. d. Heijden ingeleid, die tevens de talrijk opgekomenen welkom heet te. Rector Jansen, daarna het woord verkrijgende zette de moei lijkheden waarin de jeugd ver keert, op voor iedereen duidelijke wijze uiteen. Met tal van voor beelden toonde hij aan welke ge* varen hen bedreigen en hoe voor* al slechte lectuur, films en gevaar lijke omgang hun invloed uitoefe nen op de opgroeiende jeugd. Als béste afweermiddelen daartegen noemde hij een goed Katholieke opvoeding en de gezellige sfeer van de huiselijke haard, terwijl als hulpmiddel een goede jeugdbewe ging grote diensten kan bewijzen. Hierna werden nog enkele films over de jeugdbeweging vertoond. Na afloop dankte Kapelaan Glaudemans zowel Rector Jan sen als het talrijke publiek voor het welslagen van deze eerste ont wikkelingsavond. FILMVERTONING. Donderdagavond werden in de zaal van de Chr. Volksbond een tweetal voorstellingen gegeven van de propaganda-film van het Ned. Bijbelgenootschop, getiteld „Geen grenzen meer". De voorstellingen werden resp. geopend door de plaatselijke pre- dikanten, de Weleerw. heren Dsi C. Streefkerk en Ds. M. J. Mul der, die de aanwfezigen hun openingswoord opwekten u»c steun aan het Ned. Bijbelgenootschap door gebed en offer om alzo me dearbeiders te worden in Gods Koninkrijk. Met belangstelling volgden de aanwezigen de mooie sprekende film, die in beeld en woord een duidelijk beeld geeft van het om vangrijke werd van het Ned. Bij-* belgenootschap. De heer Coumou uit Zeist, propagandist van het genootschap, sprak vervolgens een: kort propagandistisch woord, waarin hij o.m. mededeelde dat de bijbel tot nu toe reeds in bijna 1125 talen is verschenen en ver- der de taak van het N.B.G. in het kort uiteenzette. Spr. constateerde dat in Sprang nog geen 50 leden of begunstigers van het N.B.Gj waren, wat alleen te verklaren is door de onbekendheid met het wérk van het N.B.G., want anders zou men meehelpen aan dit nood zakelijke werk der bijbelversprei ding. Het N.B.G. staat voor ont zaglijke finantiële moeilijkheden, vooral in Indonesië. Staande de samenkomst verklaarden enige der aanwezigen zich bereid tot steun aan dit werk. De belangstelling was niet bij eonder groot en had ook grotër moeten zijn; de thuisblijvers heb ben zeker veel gemist, want het was een bijzonder leerzame en mooie avond. HERV. MANNENVER. A.s. Dinsdagavond half 8 komt de Nëd. Herv. Mannenvereniging „Troffel en Zwaard" alhier, in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk in jaarvergadering bijeen. Naast de gebruikelijke bijbel studie, komen de jaarverslagen aan de orde. CHR. BESTURENBOND. De Chr. Besturenbond Sprang- Capelle houdt a.s. Dinsdagavond 8 uur een algemene vergadering in het gebouw van de Chr. Volks bond, ter bespreking en voorbe reiding van de Novembër-propa- ganda voor het C.N.V. N. E. O. A.s. Dinsdagavond houdt de voetbalvereniging N. E. O. haar jaarvergadering in haar clublokaal bij de heer J. Trompen. Op deze vergadering worden allé leden met hunne dames ver wacht. De volgende punten ko men aan de orde: 1. Opening door de voorzitter; 2. Jaarverslag secre taris; 3. Jaarverslag penningmees ter: 4. Verkiezing van een Elftal commissie. Daarna wacht de aanwezigen een aardige verrassing en zal de avond mét een gezellig samenzijn worden besloten. Laat geen enkel lid afwezig zijn, U zult er geen spijt van hebben. DANKUUR. In de Geref. Kerk alhier zal a.s. Donderdagavond 8 uur dankuur voor het gewas worden gehouden, waarin hoopt voor te gaan Ds. M. J. Mulder. „BOENG TONI". Eerste Lustrum „Gezelligheid". Ter viering van het eerste lus trum der Dilëttantenvereniging „Gezelligheidwerd door deze vereniging j.l. Zaterdagavond voor een uitverkochte zaal in het ge bouw van de Chr. Volksbond de eerste opvoering gegeven van het mooie tropenspël in drie bedrijven van Arie van der Lugt: „öoeng Toni". De voorzitter der vereniging, de heer F. Schiedon, opende de uit voering met een kort woord van welkom, in 't bijzonder tot de be schermheer der vereniging, Dr. H. Winkelman en Mèvr. Winkelman. Spr. danktë de beschermheer voor de grote steun die de vereniging gedurende de vijf jaren van haar bestaan van hem heeft ondervon den en gaf een kort overzicht van de avonden van ontspanning die gedurende deze 5 jaren door de vereniging werden gegeven. Het spel verplaatst ons naar de Oostkust van Java en heeft plaats ten huize van de planter Gerard Verbrugge, ten tijde van de eerste politionele actie onzer jongens. Wannéér het gordijn opgaat, zien we een Oosterse galerij, waar mevr. Verbrugge (mevr. C. Ver- steeg-Herman), Miep, dochter van Verbrugge en vërloofde van Dr. Toni (mej. M. Nieuwenhuizen Willy, jongste dochter (mej. D. Spierings) "en Sarina, Javaans meisje en pleegdochter van de Verbrugge's (mej. Jo van Zëlst), in zenuwachtige stemming, bij af wezigheid van de planter, koffers aan het pakken zijn, om te vluch ten uit angst voor de aantocht zijnde T.R.I.-troepen. Wanneer eerst Dr. Toni van den Berg (Sip Ramsteijn) en éven later de heer des huises (G. Bax), binnenkomen en resp. verklaren dat men niet kan en niet wil vluchten, wordt het pakken ge staakt en ontstaat er een woor denstrijd omtrent de gevoelens die men koestert over de T.R.I. en de Hollandse jongens, waarbij vooral Miep meermalen hëftig kan uit vallen en het haar verloofde kwa lijk neemt dat hij ook gewonde T.R.I.-soldaten helpt. Ondertus sen komen onverwachts Holland se troepen in de buurt, waarvan er enige bij de familie Verbrugge worden ondergebracht en komt het weer spofedig tot een conflict, in 't bijzonder tussen Johan Everts luitenant der infanterie (J. Haver- hals) en Dr. Toni. Wanneer aan het einde van het eerste bedrijf het gordijn valt, is het alsof men aanvoelt dat geen der medewer kenden zo vast mëer staat in zijn mening omtrent de vraag hoe zij moeten staan tegenover het pro bleem blank en bruin. Het tweede bedrijf laat, na het treffen tussen T.R.I.-troepen en onze jongens, de behandeling der gewonden zien, die bij Verbruggë worden binnengebracht. Als de ëx- Jappenofficier Wi Cheng, thans instructeur der T.R.I., (M. de Cloe) en een Javaans soldaat (H. M. de Bie) de Hollandse soldaten bij Verbrugge vinden, kan Dr. To ni, die voorgeeft dat de Hollan* ders zwaar géwond zijn, slechts door zichzelf als gijzelaar beschik baar te stellen, voorkomen, dat zij worden meegevoerd. Miep, geheel overstuur, ziet nu in dat zij haar verloofde ten onrechte heeft -ver dacht van te hëulen met de vijand. Het derde en laatste bedrijf laat ons zien in welke moeilijke positie de Hollandse jongens hier zijn ge- komen, daar zij zich niet meer biji hun troep kunnen aansluiten, zon der daarmede het leven van Dr. Toni in gevaar te brengen. Ten slotte worden plannen beraamd, om tegelijk èn Dr. Toni te red den èn de T.R.I.-mannen onscha delijk te maken. Als na de ge slaagde uitvoering van deze plan nen, waarvan een onzer jongens echter niet meer terugkeert, Dr. Toni en luitenant Everts weer ar riveren en deze ëlkander de broe derhand reiken, valt het gordijn en dankt het publiek de speelsters en spelers met een daverend applaus voor het gepresteerde. Wanneer we nu ons oordeel ovér het opgevoerde spel mogen geven, dan mogen wij gerust zeg gen dat de regisseur, de heer C. Dekkers, eer van zijn werk heeft gehad, want over 't algemeen werd het stuk op zeer verdienstelijke wijze opgevoerd. De eerste twee bedrijven vooral blonken uit door vlot en ongedwongen spel. Het derde bedrijf was voor in de aan vang heel wat minder vlot; mëer- dere speelsters en spelers waren er hier even uit, hoewel men zich. spoedig wist te herstellen. Ongetwijfeld is het voor regis seur wel een moëilijke taak de- juiste personen voor de verschil lende rollen te vinden in een klei ne vereniging, maar hier heeft hiji in verschillende spelers en speel sters dan toch zekér een keuze- gedaan, die bijzonder gelukkig is geweest, want vooral de hoofd rollen werden door de heren G- Bax (die zijn figuur ook mee heeft). Sip Ramsteijn, J. Haver- hals, A. Kamërman, J. Ramsteijn: A. Ramsteijn en M. de Cloe en de dames M. Nieuwenhuizen en Jo van Zeist, op keurige wijze ver tolkt en uitgebeeld. Ook de bij rollen voldeden goéd; het spel van- me vr. Verbruqge (mevr. Versteeg- Herman) voldeed thans zeer goed door haar rustige houding. Dat de vereniging in de 5 jaren van haar bestaan grote vordërin- gen heeft gemaakt, bleek duidelijk, zowel uit spel als uitspraak, hoe wel aan dit laatste zeker nog bijzondere aandacht behoort te worden besteed, want dit kan nog beter. Tenslotte moe ten wij opmerken, dat door meer deren der aanwezigen in de zaal meermalen op hinderlijke wijze, door gelach op het spël werd ge reageerd, wanneer zulks ten enenmale niet te pas kwam. Heden (Maandag)-avond^vordt het stuk andermaal opgevoerd. Aan het slot sprak de bescherm heer, Dr. Winkelman de jubileren de vereniging toe, waarbij hij her innerde aan de eerste uitvoerin gen, toen de vereniging nog rijk was aan kinderziekten, maar die toen toch reeds een succes wer den en waarover eenieder enthou siast was, wat voor de leden een aanmoediging was verder te gaan. Helaas riepen de successen weer standen op, van een zijde waarvan het niet verwacht.werd, die voer spr. hoogst pijnlijk waren. Dr. Winkelman meent dat de gevoe lens ten opzichte der vereniging nu wel een beetje gewijzigd zijn en zegt dat men in dezë vereni ging iets ziet van een intensief levende dorpsgemeenschap en als zodanig moet men niet gering den ken over hetgeen hier gebeurd is. Spr. wekt de -leden op tot voort gaan en de prestaties steeds op te voeren, opdat de vereniging er een zal worden als b.v. de harmonie, die men niet meer zou willen mis sen. De voorzitter dankt Dr. Win kelman voor het gesprokene en spreekt de hoop uit dat de be schermheer steeds aan de zijde der vereniging zal blijven. Verder danktë hij voor de grote belang stelling. Aan de uitgang werd een col lecte gehouden voor de invaliede militairen die uit Indië zijn terug gekeerd (de Bond van Ned. Oor logsslachtoffers) WIT-GELE KRUIS. Reeds enige tijd geleden kreeg het bestuur van het Wit-Gele Kruis alhier bericht van de Alge mene Overste der Zusters van het Gez, J.M.J., dat zij zich door -ge brek aan verplegend personeel in de ziekenhuizen genoodzaakt zag de Eerw. Zuster Corneline uit de wijkverpleging terug te trekken. Door het bestuur werd alles in 't werk gesteld om dit besluit onge daan te maken, doch tevergeefs Met ingang van 1 November zal deze sympathieke en zorgzame wijkverpleegster Waspik gaan verlaten. Velen en vooral de zie ken zal dit ten zeerste spijten. Een woord van dank voor het vele goed dat zij in onze Waspik- se gezinnen deed, is hier zeker op zijn plaats. In haar plaats werd benoemd Zuster Hermus uit Ze venbergen. Gemeenteraad. Vergadering van de Raad der gemeente Waspik op Vrijdag 3 November 1950 om 19.30 uur ten gemeentehuize alhiër. Agenda 1Notulen. 2. Ingekomen stukken. 3. Aanbieding Gemeente-be groting 1951. 4. Voorlopige vaststelling Ge meente-rekening 1949. 5. Goedkeuring Rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1949. 6. Voorstel tot vaststelling van het bedrag per leerling ex. art. 101 L.O. wet aan de Bijzondere Scholen voor 1951. 7. Voorstel tot instelling van een maandmarkt. 8. Voorstel in verband mët het Besluit Bezettingsmaatregelen. 9. Voorstel tot (hernieuwde) vaststelling van een Verordening op de heffing van Besmettelijkë Ziektengelden. 10. Voorstel tot (hernieuwde) vaststelling van Verordeningen op de heffing van Vergunnings- en Verlofsrecht. 11. Voorstel tot (hernieuwde) vaststelling tot wijziging van de Legesverordening. 12. Voorstel tot onderhandse verhuring van een gemeente-wo ning. 13. Voorstel tot het verlenen van medewerking ëx. art. 72 L.O. wet aan de Herv. Chr. School. 14. Voorstel i.v.m. een aan vrage om bijdrage in de vervoer kosten ex. artikel 13 L.O. wet. ZONDAGSDIENST ARTSEN Ook de huisartsen van Geer- truidenberg en Raamsdonksveer hebben met ingang van Zondag 1.1. een Zondagsdienst ingesteld, die begint Zaterdagavond om 8 uur en eindigt Zondagavond 12 uur. Beurtelings doen dan dienst dokter Pos, dokter Lips, dokter Jaspers en dokter de Boer. Des Vrijdags wordt de dienst bekend gemaakt. Damnieuws D.G.V. De onderlinge damcompetitie werd voortgezet met de 4e en 5e ronde. De uitslagen waren als volgt P. BlomTh. Zwets 20 J. Steigenga—Jos Verduyn 2—0 J. SteigengaJos Vërdijn 20 J. C. SchottJ. Boelaars 20 2 inhaalpartijen werden er ge speeld: J. SteigengaJ. Boezer 11 J. C. SchottM. D. Barel 11 De 5e ronde G. v. ErkA. Vingerhoets 02 T. BoëlaarsP. Blom 02 Th. Zwets—Jos Verduyn 2—0 L. JooreJ. C. Schott 02 Ook de jeugdspelers hebben gang er in. P. VissersN. Qauytaal T. StasserJoke Joere P. Vissers—J. Stasser Sip StfeigengaJoke Joore 2-0 0—2 2-0 0—2 R.K. Middenstand. De R.K. Middenstandsver. St. Franciscus gaf een winteruitvoe- ring voor haar leden en genodig den in Hotel Huis ten Deijl. Op gevoerd werd het toneelstuk Le- ontientje, naar het bëkende boek: „De pastoor uit de bloeiende wijngaard" van Felix Timmer mans. Kunst en Genoegen uit Haarsteeg speelde dit prachtige stuk op uitnemende wijze. De belangstelling voor deze uit voering was buitengewoon groot.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 6