r KAATSHEUVELc m Adverteert in dit blad Waalwijkse en Langsiraaise Courant mannenwerk Uit Loon-op-Zand's verleden F7T 1 LS f GUSTAV V f INDONESIË Inderdaad: Er gaat niets boven 'n pijp goede tabak I r~ u ■lÉDÉislièAÉriv W Mm Li LiÜj sprak jaap Lange. „Laatst zat ik met een moeilijk geval te kijken. Ik sleepte de ploegbaas erbij en vroeg wat hij er van dachthij haalt z'n tabaksdoos voor de dag ^»Stopeerst 'npijp"zegt ie „dan zal 't wel lukken? En laat ie nou gelijk hebben gehad." Gehuchtenbuurtschappen en landerijen Wo 1/ V tp- Ifth Propaganda- vergadering V. V.V. RUWE n HANDEN ?r Kas 1325.96 191.25 83.95 3.50 53.92 50.- 250.- 10308.71 220- 17500.- 21.25 13876.41 7841.37 3700- 307.02 84.- 2816.77 1050. 5225.32 798706.73 VRIJDAG 3 NOV. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO WET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 89 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Of de kronen luister tonen, Volken, staten bloeiend staan, Langer stonde duur' hun ronde, Maar hun avond spoedt toch aan. (Willem Bilderdijk). Als er één man geweest is, die de Hollandse dichter deze woorden had kunnen nazeg gen, was het wel Gustav V, Koning van Zweden, die Zon dag in de ouderdom van 92 jaren is overleden. Hij overschreed de leeftijd der zeer sterken en heeft een der meest bewogen tijdperken in de wereldgeschiedenis be wust meegemaakt. Het nabu rige Duitsland zag hij, onder leiding van Bismarck, uit groeien tot een keizerrijk, en als jongeman vernam hij hoe de oude Wilhelm van Pruisen in de spiegelzaal van Versail les tot Duitse Keizer werd ge kroond. Hij maakte het mee, dat in diezelfde spiegelzaal het doodvonnis over dit kei zerrijk getekend werd, hij er voer maar al te zeer de on behagelijke nabijheid van Adolf Hitler's Derde Rijk en zag ook dat ineenstorten. Hij heeft de oude Koningin Vic toria van Engeland goed ge kend, zag de Engelse troon achtereenvolgens ingenomen door Edward VII, George V, Edward VIII en George VI. Hij heeft het Habsburgse huis in zijn glansperiode zowel als in zijn verval gezien, en hielp krachtig mee om zijn land te houden uit twee catastrophale wereld-oorlogen. Geen ornament. Hij hielp krachtig mee ja, want Gustav V was geen vorst die het koningschap be schouwde als een ornament. Hij werkte hard, zoals alle Bernadottes en op het gebied der buitenlandse politiek was hij een autoriteit. Hij is het geweest die het initiatief nam tot een samen gaan der Scandinavische lan den, waardoor ze neutraal bleven in Wereldoorlog I. Tij dens Wereldoorlog II gelukte hem dit niet, maar zijn eigen land hield hij er buiten, zij het ten koste van zekere con cessies aan Hitler-Duitsland. Lange tijd stond hij als vorst aan het hoofd van de staat en benoemde en ontsloeg zijn ei gen ministers, maar de ken tering naar links had ook in Zweden ingezet en de socia listen voerden een felle strijd om de macht. Hun tegenstanders hebben toen geprobeerd het socialis tisch streven als anti-monar chistisch aan de kaak te stel len en trachtten de koning aan hun zijde te krijgen. Maar de socialisten werden geleid door de grote staatsman Branting, en toevallig hadden de koning en de socialistische leider sa men college gelopen en ken den ze elkaar zeer goed. Gus tav handhaafde zijn positie boven de partijen en bleef die positie alle jaren door behou den. Vele rechten en bevoegd heden, waarop hij krachtens de grondwet aanspraak had kunnen maken, liet hij stil zwijgend schieten, hij paste zich op zeer tactvolle wijze aan de nieuwe tijd aan. Daar om is in Zweden de monarchie nimmer bedreigd geweest en gold van Gustav V hetgeen volgens de overlevering eens tegen de stamvader van zijn huis, Napoleons maarschalk Bernadotte, was gezegd: Het enige gevaar dat U in Zweden bedreigt, is een verkoudheid en die kunt U voorkomen door overschoenen te dragen. Gustav V als mens. De oude koning, graatmager maar vitaal tot het laatst, was een beminnelijk en be mind mens. Het bewustzijn van de grote persoonlijke ge negenheid zijner onderdanen moet zijn leven bij de voort- duur hebben verlicht. Hij was een democraat in zijn hart en behoefde als zodanig nimmer te poseren, maar wist zich nochtans zonder moeite als vorst te doen respecteren. Hij was een groot sports man, zowel in de geestelijke als in de letterlijke betekenis van het woord. Tot op hoge leeftijd ging hij op de jacht en het tennisspel heeft hij in Zweden populair gemaakt. Aan de Rivièra met name hanteerde hij het racket met groot succes en „Mr. G.", zo als hij op de banen bekend stond, was een niet te onder schatten tegenstander; met bridgen versloeg hij eens de bekende Amerikaanse expert Culbertson. En nog slechts enkele jaren terug ging het verhaal dat Zijne Majesteit er nog altijd plezier in had het gezelschap te verbazen door plotseling, gezeten op zijn stoel, zijn voeten achter in z'n nek te leggen Geen regeringsrecord. In aanmerking genomen zijn zeer hoge leeftijd, heeft Gus tav betrekkelijk kort gere geerd. Hij kwam in 1907 op de troon en heeft dus zijn gou den regeringsjubileum niet gehaald. Zijn zoon de kroon prins Gustaaf Adolf zal blij mogen zijn wanneer hij zijn zilveren jubileum beleeft, want die is nu al 68 jaar. Gus taaf Adolf heeft, evenmin als zijn vader, zijn tijd in ledig heid doorgebracht. Als ar- chaeoloog is hij al lang geen amateur meer, maar een ge leerde van reputatie. Al hebben de Zweden het gouden jubileum van hun ko ning niet kunnen vieren, zij hebben geen gelegenheid voorbij laten gaan om hem te laten jubileren en te bejube len. Bij tal van gelegenheden bleek de grote aanhankelijk heid van de overigens nuch tere Zweden voor hun oude koning, die, ofschoon van Franse oorsprong, zo geheel en al één met zijn Noordelij ke onderdanen geworden was. Thans is hij gestorven een man die in de volle zin des woords heeft geleefd. Een vorst, die zich wist te hand haven in een tijd waarin de kronen over de straat rolden en het koningschap van ge daante en inhoud veranderde. Een mens, die hield van zijn medemensen en daardoor op hun genegenheid staat kon maken. Ook op Koning Gustav is het woord van Bilderdijk van toepassing geworden, maar in het in deze tijd heersende cul tuurpessimisme staat zijn ge stalte als een symbool van eerlijke plichtsbetrachting', van diep-menselijke vorste lijkheid, van verantwoorde lijkheidsbesef en schier on- uitblusbare levenslust. De zon, die zijn levensavond tot het laatst toe verhelderde, is ondergegaanhet eeuwige licht verlichte hem. De regering Natsir is nu bijna twee maanden aan het bewind. Het enige tastbare resultaat is een we kenlang debat over de regerings-politiek en een verschrikkelijke onveiligheid „van Sabang tot Me- rauke". Naar onze mening heeft het er in Indonesië nog nooit zo slecht voorgestaan. Op Suma tra heerst een grote politieke spanning. De leidende figuren in Atjeh wensen zelfbestuur. Weliswaar zeggen zij niet uit het verband van de eenheids staat te willen, doch zij wen sen een dusdanige autonomie dat er, wanneer zij die inder daad zouden krijgen, er wei nig sprake van een eenheids staat meer zou zijn. Natuur lijk wensen de machthebbers in Djakarta dit niet. Het re sultaat: een groeiende span ning. Op Borneo is het in ver schillende streken zeer onrus tig. Soekarno heeft onlangs in Pontianak wel theatraal ge vraagd wie zij liever hadden Hamid of hemzelf, en toen hebben de toehoorders wel langdurig staan te schreeu wen dat zij Soekarno verko zen, maar zo verschrikkelijk veel schijnen de Borneo'ers toch niet van Soekarno te moeten hebben. Uiteraard is het erg moeilijk om tussen een menigte felle republikei nen een andere mening te verkondigen dan die van de massa. Op Celebes, dat tot de sou- vereiniteits-overdracht een oord van rust was, is thans aan een chaos ten prooi, voor al de Zuid-West punt. In het binnenland huizen tientallen guerillabenden die door de geregelde (wat men tenmin ste daar „geregeld" noemt) Indonesische troepen worden bestreden, 't Gevolg van deze gevechten is, dat er hele kam pongs worden platgebrand en honderden mensen gedood. Nu is de vraag wie nou ei genlijk de oorzaak van de on rust zijn, de geregelde troe pen of de guerilla's. Wij heb ben nooit enig verschil tussen deze twee gezien. En waar ko men die guerilla's eigenlijk vandaan? Toen wij op Celebes waren kon men rustig van Makassar naar Masamba wan delen zonder lastig te worden gevallen, of hoogstens door de dorpsdwaas. Maar nu kan men in Makassar amper bui ten de hoofdstraten komen, teneinde zeker te zijn weer heelhuids thuis te komen. Het is wellicht een hard gelag voor Djakarta dat de Neder landers moeilijk de zondebok kunnen zijn omdat er hoege naamd geen Nederlanders meer op Celebes zijn. Het demoneneiland Bali is al evenzeer een folterkamer geworden. Zoals men in de dagbladen heeft kunnen lezen zijn moorden en berovingen aan de orde van de dag. Vo rige week werd de Neder landse familie Landré uitge moord: Man, vrouw en drie kinderen. De A.P.R.I. (Indonesische strijdkrachten) hebben zuive ringsacties ingezet, maar of ze inderdaad resultaat hebben wordt niet gemeld. Op Java. Deze week zijn er in de be nedenstad van Djakarta hevi ge gevechten uitgebroken tus sen Nederlandse en Indonesi sche troepen. De Nederlandse jongens, nog niet zo lang in Indonesië, nooit in het ge vecht geweest en dientenge volge niet voldoende getraind en onbekend met de vecht methodes van de Indonesiërs, werden plotseling door een overmacht van de A.P.R.I. aangevallen. Was het wonder dat verscheidenen zich, onder gejuich van de Javanen over gaven. Het is bijna ongelofe lijk dat ze niet werden ver moord. Deze gevechten hebben zich verscheidene malen herhaald. Het is vreselijk dat de Neder landse jongens, onervaren en klein in aantal, worden bloot gesteld aan botsingen met de A.P.R.I Het gevolg is geweest dat de Nederlanders werden geconsigneerd en a.h.w. in de miserabele kampen van Dja karta worden opgesloten. Laat dc Nederlandse regering toch in Godsnaam deze jongens naar huis halen. Straks vallen er weer slachtoffers voor een zaak, die geen druppel bloed meer waard is. Er zijn al 3500 jonge levens geofferd; is dat nog niet genoeg? Agitatie tegen Nederlanders. De dappere verdediging van Ambon, waar de Indonesische troepen, ondanks bombarde menten, al wekenlang geen stap vooruit komen, is de oor zaak van de agitatie tegen Ne derlanders en Ambonnezen op Java. Ook de kwestie Nieuw-Gui- nea is een aanleiding voor 't voorspellen van een nieuwe bersiap-periode. (Zoals men weet werd in 1945 een ver schrikkelijk bloedbad aange richt, waarbij talrijke Euro peanen, Indo-Europeanen en Indonesiërs op wrede wijze werden vermoord. (Deze tijd staat bekend als de bersiap- periode). In Semarang en elders heb ben een groot aantal Neder landers dreigbrieven thuis draagt de naam bersiap-perio- gekregen, anoniem natuurlijk, waarin beloofd wordt dat alle Nederlanders in Indonesië zullen worden vermoord als er iets ten gunste van Ambon wordt ondernomen of wan neer Nieuw-Guinea niet spoe dig onder het gezag van Bung Karno komt. De Nederlanders zien de toekomst met grote angst te gemoet. En dit is niet zozeer om de enorme gevaren die zij zullen lopen als de Neder landse regering voet bij stuk houdt, maar omdat zij niet geloven dat de Nederlandse regering Nieuw-Guinea inder daad tot elke prijs wil behou den en dat de offers die on getwijfeld hiervoor gebracht moeten worden, niet alweer tevergeefs zullen zijn als de regering later Nieuw-Guinea toch aan Indonesië zou laten. Deze gedachtengang kun nen wij maar al te goed be grijpen. Ons „beleid" van de laatste jaren is er de reden voor. Dit is de balans van 2 maan den kabinet-Natsir. Steeds verder glijdt de „Gordel van Smaragd" weg langs een hel ling die steeds steiler wordt en aan het eind waarvan een grote Sovjet-ton staat. En Stalin, Mao Tse Tung en Ho Sji Min lachen in hun rode vust. S. v. A. IV. Behalve het eigenlijke Loon en men dit steeds na Kerkstraat, Mo- Kaatsheuvel bestaat Tvi«ui.iv-i Loon-op- Zand nog uit enkele voorname delen n.l. Berkdijk, de Moer er, de Loonse Dijk en tenslotte het Loons Hoekske. Bcrndijk, zoals de naam oor spronkelijk is, ontleent deze naam aan de dijk, waaraan 't gebouwd werd. De naam is nog betrekke lijk jong en houdt met de Bernse Hoeve de herinnering levendig aan het bezit van de abdij van Berne in deze streken. Ook hier is de uitspraak van het volk de juis te. Luistert, en ge hoort de oudere mensen nog zuiver Berndijk zeg gen. Het iatere Berkdijk, r.u de officiële benaming, is dus weer een verbastering van de eigenlijke naam. De Moer of St. Joachims Moer, zoals Pastoor Kamp z.g. het zo graag genoemd wilde zien, ont leent zijn naam aan de vele moer- gronden of turfgronden, die zich juist hier in de Heerlijkheid Ven- loon uitstrekten. Evenals Kaats heuvel, is de Moer ontstaan rond een hoeve van de Heer. Het is ook een van de oudste delen van de Heerlijkheid. Loonse Dijk De oudste naam voor dit gedeelte is de Hollandse dijk. Hier immers liep de grens tussen Holland en Brabant, tevens de grens van de Heerlijkheid Ven- loon in het Noorden. 's-Gra.ven- moer, Sprang en Capelle waren Hollandse dorpen, evenals Besoij- en, Baardwijk en Waspik. Loons Hoekske Dit is de N.O. hoek van de Heerlijkheid. Van de vroegste tijden af grensde hier Loon aan Waalwijk en van de eerste tijden af heeft Loon \ooral dit grondgebied moeten verdedi gen, o.a. tegen Foyken Foykens- zoon, een van de Heren van Waalwijk en tegen Dierick van der Merwede, Heer van Baard wijk in 1450. Behalve deze grotere delen, waarvan Berndijk veruit het jong ste is, werd in het Straatskwar. tier het gebied als volgt inge deeld Allereerst ligt daar de Kerk straat, waarmee alle oude cijns boeken beginnen. Het is allerdui delijkst dat zij haar naam ontleent aan de zo pas nog zo prachtig ge restaureerde kerk uit de 14e eeuw die hier aan deze straat ligt. Het is vanouds het centrum van Loon geweest. Dan volgt het Kraanven. Ook dit is een zeer oud gedeelte van Loon. De oude hoofdlijsten noe- lenstraat en Klokkenberg. Volgens Dr. A. Weijnen die ik raadpleegde omtrent de etymologie van deze naam. moet Kraanven betekenen: Ven, waar kraanvogels overnach ten. In het Oosten van ons land leven deze dieren nog. Vandaar dat we daar toponiemen tegenko men^ als Kraanland, Kranenland en Kranengoor. Daar zelfs de oud ste handschriften deze naam Craenven geven, lijkt mij deze verklaring wel de juiste te zijn. De zo juist genoemde Molen straat dankt haar naam aan een van de molens van de Heer van Loon. Dit was een windkorenmo- len. Ook het Moleneind komt op die manier aan de naam. Wan neer er later ook op de Vaert een molen gesticht wordt, zal de straat er langs de Nieuwe Molen straat genoemd worden ter onder scheiding van de Molenstraat in Loonopzand. Dan het Land van Kleef, dat waarschijnlijk weer genoemd is naar een familienaam. Immers, wij treffen onder de oudste en meer gegoede families van Loon in de 15e en 16e eeuw verschillende personen aan, die de familienaam van Kleef voeren. Vaststaande bewijzen zijn hiermede voor de naamsverklaring nog niet gele verd, maar enige vingerwijzing hebben we hier wel. Bellooneen verbastering van Westloon. Dit gehucht lag inder daad ten Westen van Loon, toen de eerste kerk en het centrum van Loon nog lag op de olaats, die nu Kerkenakker heet. Later, toen Loon op de tegenwoordige plaats kwam te liggen, vond men die naam toch niet kloppen en kwam men tot de verbastering Best- Loon. Tegenwoordig ziet men de oude naam weer terugkomen en de meesten zeggen weer West- Loon. De Klokkenberg is nog een her innering aan het feit dat de ge broeders Moer daar hun klokken goten. Of ze hier een vaste klok kengieterij dan wel een tijdelijke gietplaats hebben gehad, kan nog een interessant onderzoek vormen. Tenslotte de Kommer, die ook reeds zijn naam droeg in de 15e eeuw. Het was de schanstoren voor het kasteel. Op de Tilburgse weg, even voorbij het kapelletje, kan men er nog de ringgrachten van zien aan weerszijden van de weg. JOH. RIJKERS, M.S.F. CM. Zoals bekend, werd onlangs opgericht de „Vereniging voor Vreemdelingenverkeer Loon-op- Zand—Kaatsheuvel", die ten doel heeft de bevordering van het vreemdelingenverkeer in algemene zin in de gehele gemeente Loon- op-Zand. Met recht kan gezegd worden dat deze vereniging in een reeds lang gevoelde behoefte voorziet. Vooral nu er o.m. krachtdadig naar wordt gestreefd het natuur schoon onzer gemeente voor het grote publiek te ontsluiten en wij denken hierbij vooral aan de grootse uitbreiding en vervolma king van het tot „Natuurpark De Efteling" omgedoopte R.K. Sport en Wandelpark is zulk een vereniging onmisbaar. Teneinde de gehele gemeente met de doeleinden en werkwijzen van V.V.V. op de hoogte testel len, is door het bestuur een pro- paganda-vergadering belegd, die op Dinsdag 7 November a.s. des avonds om 8 uur in de zaal van Euphonia zal worden gehouden. Na de opening door de voorzitter zal de heer P. J. J. Jacobs, direc teur van de Provinciale Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer, een causerie houden over bevor dering van vreemdelingenverkeer en tourisme en al wat daarmee samenhangt. Aan verschillende inwoners is een circulaire toegezonden, waar in men tot bijwoning der meeting wordt uitgenodigd. Daar het ui teraard niet mogelijk was om de gehele gemeente op deze wijze te verwittigen, zij er uitdrukkelijk op gewezen, dat iedereen van harte welkom is. Vooral de neringdoende mid denstanders onzer gemeente zul len goed doen vertegenwoordigd te zijn. Met de bewoordingen van de circulaire zij gezegd, dat be vordering van het vreemdelingen verkeer niets meer of minder be tekent dan het bevorderen van de belangen van nagenoeg alle inwo ners. In aansluiting hierop wordt nog de aandacht gevestigd op het be richt in dit blad van 27 October 1950 onder Loon-op-Zand. Daar in wordt gesproken van een in Loon-op-Zand opgerichte V.V. V.afdeling, die op 7 November a.s., in samenwerking met de af deling Kaatsheuvel, een vergade ring heeft belegd. Naar het bestuur van V.V.V. ons mededeelt, berust dit bericht op een vergissing of op uit ver keerde bron verkregen inlichtin gen. Er is n.l. opgericht één vere- r-IlP! r» H Ti- I niging voor Vreemdelingenver keer Loon-op-Zand Kaatsheuvel die werkzaam is voor het gehele gebied der gemeente en voor de diverse kerkdorpen geen aparte afdelingen heeft. Ook zonder deze rectificatie zal het voor eenieder, die enig begrip van zaken heeft, duidelijk zijn, dat voor onze ge meente niet voor elke woonkern een afzonderlijke afdeling kan worden in stand gehouden. Zulks brengt versnippering, waar sa menwerking een eerste eis is. Als bekend voorbeeld vermelden wij dat zelfs de grootstad Eindhoven, een agglomeratie van minstens een vijftal grote dorpen, géén afde lingen, doch één V.V.V. .voor de gehele gemeente heeft. Trouwens, de samenstelling van het bestuur spreekt in deze een zeer duidelijke taal, immers daar in hebben zitting de heren J. van Dongen, M. v. Esch en E. J. B. Nijkamp uit Loonopzand; J. M. G. v. Kemenade, voorz., J. A. M. Reijnen, secr., J. Kemmeren en H. J. IJpelaar uit Kaatsheuvel en W. v. Kuijk, C. Nouwens en A. v. d. Ven uit Berkdijk. De ver schillende wijken vormen geen onderafdelingen, doch de verte genwoordigers van die wijken vormen samen het bestuur van dc V.V.V. Loon-op-Zand—Kaats heuvel. TAFELTENNIS K.A.T. Tafeltennis Brab. Bond. KAT 3 behaalde weer 'n klin kende overwinning op Beatrix I uit 's-Bosch. Na een 3—2 ach terstand werd de stand op 7—3 gebracht in 't voordeel van KAT. Als uitblinker gold H. Balvers, die een prima partij speelde. Uitslag Beatrix 1 KAT 3 3-7. Uitslag KAT 1-PNEM 2 9-1. Maandag 6 Nov. KAT 2— NVR 2. Maandag 6 Nov KAT 3— KTC 2. DE DRIE MUSKETIERS. Het Apollo-theater heeft voor de komende filmdagen weer een uitstekend programma. Een der meest komische films in techni color van de Metro-Goldwyn- Mayer „De Drie Musketiers", naar het eeuwig jonge verhaal van Alex. Dumas, zal Zaterdag, Dinsdag en Woensdag a.s. draai en. In deze kostelijke rolprent is een meesterlijke vondst de bezet ting van de hoofdrol door de on verschrokken held d.Artagnan, gespeeld door Gene Kelly. De verdere hoofdrollen zijn in handen van de drie Musketiers Athos, Porthos en Aramis, door v. Hef- lin, Gig Uoung en Bob Coote voorts Laduy de Winter door Lana Turner, Constance door Ju ne Allyson en Richelieu door Vic. Prince, 't Geheel is een fas cinerend, boeiend schouwspel, ro mantisch en avontuurlijk in prach tige kleuren uitgebeeld. Een ver haal boordevol actie en beweging tot in de perfectie gespeeld. BOERENLEENBANK. Donderdagavond hield de Boe renleenbank Afd. Kaatsheuvel haar jaarvergadering in de grote zaal van de R.K. Gildenbond. Na een kort openingswoord wer den de gewone huishoudelijke punten en de agenda afgewerkt. Bij de bestuursverkiezing werd met algemene stemmen het aftre dende lid, de heer Jan Klein, her- BEZITTINGEN. C.C.B. Rek. Cour. Deb. lopende rek. Deb. voorschQtten C.C.B. Jaar deposito Effecten aand. CCB Aand. Hyp.-bank Overige effecten Roer. goed brandkast Overlopende posten Giro Premie zegels BPL Te vorderen voorschotten ld. van effecten ld. van provisie ld. kosten voorsch. Nog te betalen 2 schutbladen kozen. In de vacature G. Klijn van de Raad van Toezicht, die niet herkiesbaar was, werd dhr. J. Smulders gekozen. De voorzit ter bracht dank aan het aftredend lid G. Klijn voor dc bewezen diensten. De balans met rekening over 't dienstjaar 1949 werd volgens in gediend concept goedgekeurd. De balans vertoont de volgende cij fers SCHULDEN. 5225.32 Cred. spaarg. dir. 586148.46 opvord. 683292.39 16156.54 Cred.» dep. met 1 jaar 19535.93 91166.87 Cred. lop. rek. 18500. houders 22056.85 400.— Nog te betalen in 100- opdr. derden 2295.30 16752.50 Reserve 22288.54 l.~ Belasting reserve 440.40 13683.01 C.C.B. zegeldepot 3480.- 4260.90 Belasting reserve 511.40 3430.- Te betalen kosten 56.91 Winst boekjaar 1005.26 Effecten koersversch. 757962.98 757962.98 In de rekening over 't dienstjaar '49 komen de volgende cijfers voor: INKOMSTEN. Kas 10579.26 C.C.B. Rek. Cour. 220012.33 Lop. rek. stortingen 204990.01 Spaargelden inlagen 295025.32 Voorsch. aflossingen 5913.13 Ontv. van en voor derden Overlopende posten Zegeldepot Eff. koersverschil Belasting reserve Giro Belasting reserve Premie zegels P.B.L. Rente voorschotten Rente loDcnde rek. Rente C.C.B. Rente Effecten Prov. voorschotten Prov. lopende rek. Diversen Kosten in rek. gebr. Kosten diversen Div. ontv. (boeten) Retour belasting 12539.30 13.40 3700 - 21.25 9357.98 17000.- 1050 - 270.- 2596.02 977.-18 13702.73 539.10 70.25 77.39 40.87 4.50 28.60 13.50 211.40 UITGAVEN. Spaargelden 220764.88 C.C.B. Rek. Cour. 272664.87 Lopende rekening 157562.31 Voorsch. uitbetaald 49700.— Uitbet. aan derden C.C.B. zegeldepot Jaar deposito Voord, koersverschil Overlopende posten Deb. reserve Premie zegels P.B.L. Belasting reserve Bijzondere reserve Giro Overboek, winst '48 Rente spaargelden Rente lopende rek. Prov. C.C.B. Onkosten Toegev. Bel. res. Kassaldo einde 1949 609.60 950 - 19247.16. 566.61 13683.45 De voorgestelde wijzigingen in statuten en huishoudelijk regle ment werden met algemene stem men aanvaard. Medegedeeld werd dat de bankinlage in het afgelo pen jaar met 13% vermeerderd was, dat 20 nieuwe leden waren toegetreden en 46 nieuwe boekjes 798706.73 waren uitgegeven. De voorzitter deed een aanspo ring om actief deel te nemen aan de papieractie ten bate van het t.b.c.-fonds en de komende kring vergadering en studiedagen in Til burg te bezoeken.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5