l Wijde Wereld] Waalwijkse en Langsiraaise Courant C&ifta i JCoAea. UIT DE SANAPIRIN jaagt kou en pijn uit Uw body OPRICHTINGSVERGADERING Dames- hantien Gelei RAAD VAN VLIJMEN. Comité Europeesch Kampioen schap Biljarten 47|2 te Waalwijk ,,Het Rozeknopje" ie Capelle VRIJDAG 10 NOV. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HEI ZUIDEN 73e JAARGANG No. 91 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Men kan in de tegenwoordige tijd nooit voorzich tig genoeg zijn met het maken van berekeningen aangaande de afloop van internationale verwikke lingen, al lijken ze dan zo onbelangrijk als het con flict tussen Noord- en Zuid-Korea. Nog onlangs leek het er op alsof de oorlog daar binnen afzienbare tijd afgelopen zou zijn, nu kijken we weer tegen een onafzienbare kluwen verwikkelingen aan, verwar der en gevaarlijker dan de eerste. we kunnen alleen maar ho pen dat de verantwoordelijke leiders de situatie en de ont wikkeling meester blijven. Anders staat de wereld voor een ramp. Drie IJ-tunnels in Amsterdam. De dienst van Publieke Werken der gemeente Am sterdam heeft een rapport uit gegeven over de verbinding over en onder het IJ. Dit plan omvat een auto-tunnel, twee personen-tunnels, voor fiet- i sers en voetgangers en een Het is niet bemoedigend dit te moeten constateren en wel om verschillende redenen. Ge neraal Mac Arthur heeft zelf in zijn communiqué van eind vorige week aangegeven dat de Chinezen zonder oorlogs verklaring of iets dergelijks vanuit Mandsjoerije Korea zijn binnengerukt. Wat kan men daartegen doen? Het is gemakkelijk genoeg gezegd dat het vrijwilligers zijn, dus geen officiële Chinese troe pen. Bovendien zijn de reser ves buiten het bereik der U.N.O.-strijdmacht, omdat het natuurlijk ten enen male is op het graf van de Onbeken de Soldaat, een bezoek aan Koningin-Moeder Mary, een receptie op de Nederlandse ambassade en een gala-ban ket in Buckingham-Palace. De tweede dag is er een ontvangst van het corps di plomatique, een bezoek aan de Lord Mayor en aan de Ne derlandse Hervormde Kerk, terwijl 's avonds een Neder lands diner wordt aangeboden aan Koning en Koningin in Claridge Hotel. Daarna volgt nog een receptie van de re gering. De laatste dag van het be zoek wordt er een receptie gehouden op de Nederlandse ambassade voor vertegen woordigers van jeugdorgani saties en de Nederlandse ko lonie, welke receptie Konin gin Juliana en Prins Bern- hard zullen bijwonen. Op die dag zullen zij met hun ko ninklijke gastheer en gast vrouw ook aanzitten aan een lunch in de ambtswoning van Ernest Bevin, de minister van buitenlandse zaken. Op Vrijdag 23 November keert het koninklijk paar per vliegtuig, geëscorteerd door R.A.F.-toestellen, in Neder land terug. uitgesloten dat b.v. de lucht macht ingrijpt in Mandsjoe rije door bombardementen of beschietingen, zonder dat de situatie nog critieker wordt. De communisten hebben dus een veilig arsenaal achter zich, met een haast onuitput telijke voorraad mensenmate riaal, terwijl de wederpartij afhankelijk is van lange ver bindingslijnen. Het voordeel dat de Chinezen hebben is dus wel zonneklaar. Daarbij rijst de vraag: wat is de bedoeling van Mao's handelwijze in Korea? Een zeer belangrijke vraag, want zij is uiteraard beslissend voor het hele verloop van de Chi nese inmenging en daardoor waarschijnlijk ook gedeelte lijk voor het verloop van de strijd. En niet alleen op mili tair terrein, want, zoals wij vroeger al hebben geschre ven, de politieke strijd is zeker zo hevig en wel zeer voor naam is de vraag: hoe zal die aflopen? Is het louter eigenbelang dat de Chinezen Korea zijn binnengetrokken, in die zin dat ze hun eleetriciteitsvoor- ziening willen veilig stellen door de trachten de centrales aan de rivier de Jaloe in be zit te houden. Maar dan zou den ze buiten de Amerikaan se luchtmacht hebben gere kend die waarachtig toch wel in staat is om die installaties in puin te gooien. En dat die daarvoor niet zal terugschrik ken blijkt wel uit het aanbod dat aan China is gedaan: te rugtrekken van de strijd krachten en dan wordt de electriciteitsvoorziening van Mandsjoerije gegarandeerd, anders bombardeert de lucht macht de electrische installa tie aan de Jaloe, waardoor 'n groot deel van Mandsjoerije zonder stroom zou komen te zitten. Het is dus niet waar schijnlijk dat de electriciteit het doel van de Chinezen is, of ze moeten buiten de waard gerekend hebben, hetgeen evenmin voor de hand ligt. Is het dan de bedoeling Ko rea voor het communisme te behouden? Dan komt de hulp toch wel erg laat, want was dat het doel dan had Mao toch niet hoeven wachten tot de oorlog bijna ten einde was. Nu zou het alleen meer tijd, materiaal en mensenlevens kosten. Een uitputtingsoorlog dan? Het lijkt een voor de hand liggende conclusie, zo goed als men het uit het verloop van de strijd zou kunnen afleiden. Natuurlijk geeft dit niet de oplossing van het raadsel, want ook zo'n uitputtingsoor log moet zin hebben. En dan gaan onze gedachten vanzelf naar Indo-China waar de Fransen op het ogenblik een strijd op leven en dood leve ren met de communistische opstandelingen. Ook hier is China hulpbron achter de schermen. Een dankbaar ob ject daarvoor is te zorgen dat de U.N.O.-troepen in Korea vastzitten. Frankrijk heeft nog wel geen hulp gevraagd, maar door de inmenging is de practische mogelijkheid tot hulp niet weinig verminderd. Hoe het ook zij en hoe moeilijk het is gissingen te maken, zeker is dat het Chi nese ingrijpen in Korea de toestand in de wereld niet weinig gevaarlijker heeft ge maakt. Wat er uit groeien zal, kan men slechts afwachten en z.g. gereduceerde pont voor handkarren, bakfietsen, be spannen wagens en auto's die niet van de auto-tunnel ge bruik kunnen of mogen ma ken. De kosten worden geraamd op 56 millioen voor de auto tunnel, 26 millioen voor de ene en 22 millioen voor de andere personen-tunnel. De bouwtijd wordt per tunnel op drie jaar geschat. In totaal zal met dit project een bedrag van 104 millioen en een tijd van 11 jaar gemoeid zijn. B. en W. van Amsterdam zijn voornemens zo spoedig mogelijk voorstellen ter zake van de tunnelbouw bij de ge meenteraad in te dienen. Koninklijk bezoek aan Engeland. Van 20 tot 23 November a.s. zullen Koningin Juliana en Prins Bernhard een officiëel bezoek brengen aan Enge land, het eerste van een Ne derlands regerend vorst of vorstin sinds mensenheugenis, al is er vooral het laatste de cennium wel een heel nauw contact geweest. Het konink lijk paar zal te gast zijn bij Koning George en Koningin Elizabeth op Buckingham-Pa lace. De heenreis wordt ge maakt met de kruiser „Jacob van Heemskerk" en de terug reis per vliegtuig. Koningin en Prins vertrek ken op 20 November uit Rot terdam. De volgende dag ont moeten ze dan in het Nauw van Calais een escorte Britse torpedojagers en R.A.F.-vlieg- tuigen. Te Dover zullen ze dan begroet worden door de broer van de Britse koning, de her tog van Gloucester. Daarna gaat het hoge gezelschap met een speciale trein naar Lon den. Daar zullen op het perron ter begroeting aanwezig zijn Koning George en Koningin Elizabeth, Prinses Elizabeth, de hertog van Gloucester en anderen. Geëscorteerd door cavallerie zullen de hoge gas ten naar het paleis rijden. Voor de rest van de eerste dag staan nog op het program een bezoek aan de Westmin ster Abdij met kranslegging Prins Bernhard brengt van 27 tot 30 November een be zoek aan Malta. Schoolstrijd in België. De Kamer van Volksverte genwoordigers in België heeft de begroting van onderwijs goedgekeurd met 107 stem men van de C.V.P., dat was precies genoeg. Socialisten, li beralen en communisten had den de vergadering vóór de stemming verlaten. Dit was al de derde keer dat er over het ontwerp zou gestemd worden. Ook de twee vorige keren was de oppositie weggelopen, waardoor er niet genoeg le den aanwezig waren. De oor zaak van deze wegloperij was dat de katholieke regering van plan is de katholieke scholen dezelfde subsidie te verlenen als de staatsscholen. Nationale Reserve. Onlangs is de definitieve opzet van de Nationale Re serve gereed gekomen. In Mei a.s. zullen 15 bataljons zijn gevormd, in totaal 16.500 man, voorzien van staven en ver- zorgings-eenheden. De Natio nale Reserve is provinciege- wijs verdeeld in districten, die weer onderverdeeld zijn in zes afdelingen die elk een compagnie zullen leveren. Zes compagnieën vormen dan sa men het bataljon dat elk dis trict in Mei 1951 klaar moet hebben. Men verwacht dat dit zonder veel moeilijkheden kan gebeuren. Het aantal vrij willigers bedraagt nu 7000 en de aanmeldingen gaan nog in stijgende lijn. De opleiding is als volgt in gericht: in het tweede jaar oefenen de vrijwilligers 200 uren, te vex'gelijken met de eerste oefening der dienst plichtigen. In het tweede jaar oefenen zij in pelotops-, com pagnies- en bataljonsverband, en in de volgende jaren zul len de reservisten eens per jaar een week in een kamp bij Arnhem verblijven. De aanwerving en selectie van de vrijwilligers blijft de taak van „Steun Wettig Ge zag". Zoals bekend, heeft de In ternationale Federatie beslist dat volgend jaar te Waalwijk het Europees kampioenschap biljarten ancre-kader 47/2, waarvan Kees de Ruyter thans titel-houder is, zal worden gehouden. Dit naar aanleiding van een verzoek tot de voorzitter van de Ned. Biljartbond Jhr. Mol- lerus door onze burgemeester mr. Lambooy, ter gelegen heid van de huldiging van Kees de Ruyter. Jhr. Mollerus heeft dit ter algemene verga dering der Federatie te Lu xemburg ter tafel gebracht en hierop werd gunstig be slist, zodat Waalwijk de eer, maar ook de veel-omvattende taak te beurt valt dit Euro pees tournooi te mogen orga niseren en te verzorgen. Zeer zeker een ^er voor een ge meente van een omvang als de onze, maar ook een moei lijke taak, die heel wat in spanning en moeite zal ver gen om te komen tot een in elk opzicht verzorgd tournooi, dat elke critiek kan door staan en niet onder hoeft te doen voor welk kampioen schap in welke grote stad dan ook. Tot dit doel waren dan Dinsdagavond een aantal he ren door burgemeester Lam booy bijeengeroepen in Hotel Verwiel, waar de burgemees ter, na een welkomstwoord, de plannen, de werkzaam heden en moeilijkheden uit eenzette en mededeelde dat de volgende dames en heren waren uitgenodigd en toezeg ging van medewerking had den gegeven. Hoofd-Comité Gerard Verwiel, Voorzitter. Jos. J. Klijberg, Vice-voor- zitter. J. H. v. Mierlo, le Secre taris. H. J. Verwiel, Secretaris organisator. Th. J. Bakkers, Penning meester. Koos Bergmans, Voorzitter Comité gebouwen. H. Gompen. A. Hamers, Voorz. Tech nisch Comité. Bij guur weer en huishoudelijke arbeid J. W. van Heesbeen, Voorz. Comité financiën. C. Thomas. J. Tielen, Voorz. Pers en Propaganda. J. Timmermans, Voorzitter Comité Ontvangst en Huis vesting. Verder zullen worden uit genodigd om zitting te nemen in Comité gebouwen: J. W. H. Kobben, P. G. v. Vliet en Koevoets. Comité financiën: Jacq. Spijkerman en Th. Bakkers. Comité Pers en Propaganda: H. Swinkels, A. Tielen, Jos. de Kort en A. Hamers. Comité Ontvangst en Huis vesting: H. Gompen, L. v. Oudheus- den, Mej. A. Gragtmans, Mej. Lambooy en Ir. Roelofs Heyr- mans. Technisch Comité: W. Kamp en J. Passier. Wedstrijd-leiding en Pro- test-commissie: De heer Avé, A. W. A. van Haaren en W. Kamp. Binnenkort hopen wij ook de lijst van leden van het ere-comité te publiceren. •J,r?"fc-.rfvLKJl-' dl 1 i 1 Het tournooi zal gehouden worden in het gebouw der K.A.B., dat voor deze gelegen heid een hele metamorphose zal ondergaan en waar ook een speciale verwarmings- en verlichtings-installatie wordt aangebracht. Speciale tribunes, geschikt voor 500 personen, zullen door de firma Mulder te Haarlem worden geleverd. Het concours wordt gehouden van 1114 Januari en ver moedelijk bestaan uit 8 deel nemers, afgevaardigden uit verschillende landen, o.a. België, Frankrijk, Zwitser land, Spanje, Portugal. Gedurende die dagen wor den ongeveer 80 officials en persmensen verwacht en in het kantoor van de heer L. van Oudheusden, die dit ge heel belangeloos beschikbaar stelt, zullen 'n telex-apparaat I en telefoon-cellen worden op- gericht, waardoor de gehele wereld van dag tot dag en van uur tot uur op de hoogte zal worden gehouden van het geen in Waalwijk plaats grijpt. Vanzelfsprekend zal dus Waalwijk gedurende een 4-tal dagen de algehele we reldbelangstelling genieten en zullen deze dagen dus ook voor de naam onzer plaats en ook vanzelfsprekend voor het gehele Waalwijkse zakenleven van de allergrootste beteke nis worden geacht. Het Comité rekent er dan ook vast op dat de gehele bur gerij zal medewerken, zowel moreel als financiëel, om deze organisatie perfect te doen slagen. vierde op grootse wijze haar 40-jarig Jubileum, Grote belangstelling en taltijke toef spraken met vele bloemstukken, een pronkstuk van een taart. Op waarlijk grootse en waar dige wijze heeft de Gem. Zang vereniging Het Rozeknopie op Maandag 6 November j.l. haar 40-jarig bestaan gevierd met een drukbezochte receptie, gevolgd door een prettig feestelijk samen zijn van bestuur, enkele genodig den, werkende leden en hun echtgenoten. Het podium, alsmede de zaal van het stationskoffiehuis van de heer P. Pruijssers, was voor dit doel in een feestzaal omgetoverd met behulp van vlaggen, slingers en palmen, hetgeen het geheel een vrolijke, prettige aanblik gaf. Reeds dadelijk bij de aanvang van de receptie, die om half 8 begon, bleek dat velen van de gelegenheid gebruik maakten om bestuur en directeur te compli menteren met dit jubileum. Hoe wel ongebruikelijk voor een re ceptie werd, omdat geen andere vorm mogelijk was, door velen het woord gevoerd, veelal verte genwoordigers van diverse zus terverenigingen en verenigingen, die een nauw contact met de ju- bilaresse onderhielden. De Edelachtbare heer Smit, burgemeester van Sprang-Capelle opende de rij van sprekers met een korte, toepasselijke redevoe ring, waarbij hij zijn dank uit sprak voor het vele culturele ge not, dat het Rozeknopje in de loop der jaren aan de gemeente had geschonken. De heer H. A. Kerst, vice- voorzitter van het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" te Capelle, herinnerde in een krachtige toe spraak aan de samenwerking die er altijd had bestaan en nog be staat tussen beide verenigingen. Hij memoreerde de ziekte van de voorzitter van „Kunst na Arbeid" en hoopte dat die weer spoedig hersteld zou zijn. Een prachtige serenade van „Kunst na Arbeid", die inmiddels was gearriveerd, onderstreepte telkens de woorden van de sprekers. De heer L. Poldervaart sprak in gelijke geest namens Volkson derwijs en Oranjevereniging. Dit deed ook de heer Kraak namens de voetbalvereniging Wit-Zwart. Een kleine delegatie, bestaande uit de heren M. C. Rijken, A. Cpierings en H. de Jong bracht bij monde van de laatste haar wel gemeende felicitaties over van de zustervereniging Hallelujah uit de Heistraat. Hij wees daarbij op het feit, dat ondanks het principiële verschil samenwerking waar die mogelijk was, zeker niet is uitge sloten. Hij dacht daarbij aan de nationale feesten en hoopte dat deze samenwerking van blijvende aard zou zijn, daarbij tevens de aandacht vestigend op het feit, dat zulks bij principiële verschil len alleen mogelijk is in een de mocratisch staatsbestel. De heer W. Hoolboom uit Overschie overhandigde namens het Gem. Koor Caecilia een bij zonder aardig blijvend aandenken in de vorm van een jubileumbe kertje met een toepasselijke in scriptie. Al deze verenigingen, alsmede de schaakclub De Vrije Pion en de Motorclub Marijke deden hun toespraken vergezeld gaan met 't aanbieden van mooie bloemstuk ken. De grote verrassing kwam ech ter aan het slot in de vorm van een reuzetaart, aangeboden door de beschermvrouwe der vereni ging, Mevr. Gerlach. die met en kele goedgekozen woorden dit product van edele bakkerskunst, rijk versierd met tal van symbo len, aan de zangkunst ontleend, overhandigde, of beter gezegd liet aanvoeren. Het was 'n prach tig gezicht. Omringd door 40 brandende kaarsjes, aan de top de cijfers 19101950 van heer lijk banket, ontlokte dit aparte en van originaliteit getuigende ge schenk een aparte ovatie aan al len, die dit kostbare geschenk za gen binnendragen. Voorwaar een zeer bijzondere geste. Nadat de heer J. v. d. Hoek namens de oudleden een geschenk had aangeboden in de vorm van een prachtig doek, was 't woord aan de leden van de Zangvereni ging zelf, die evenals de muziek vereniging enkele mooie nummers ten gehore bracht. Hierna was het woord aan de hefcr G. A. S. de Bas, voorzitter van de Zangvereniging Het Ro zenknopje, die voor de moeilijke taak stond de rij van sprekers en andere personen te beantwoor den. Op rustige, waardige wijze, soms enigszins ontroerd, wanneer de gedachten een ogenblik ver toefden bij hen, die de vereniging ontvielen of die door ziekte niet aanwezig konden zijn, kweet hij zich van zijn lastige, doch tevens mooie opdrachthet overbrengen van zijn warme dank aan diverse sprekers en genodigden, in het bij zonder de burgemeester, die zo welwillend was geweest dit jubi leum bij te wonen. Allen die op een of andere wijze bij dit feest waren betrokken, allen die op een of andere wijze blijk hadden ge geven met de jubilerende vereni ging mede te leven, hetzij door 't aanbieden van een geschenk, het zij door een felicitatietelegram of een eenvoudig kaartje, bracht hij zijn hartelijke dank, zeker niet te vergeten de oud-directeur de heer Snijers, alsmede de huidige direc teur, de heer Sars. Na een kort overzicht gegeven te hebben van hetgeen het Roze knopje in de afgelopen periode had gepresteerd, het zeer betreu rend dat de heer W. J. v. Nieu- wenhuizen niet in ons midden mocht zijn wegens ziekte, memo reerde hij nog even het hoogte punt van de reeks successen door het Rozeknopje behaald: nl. het concours te Schiebroek in 1939. waarbij in de Superieure afd. een le prijs met 375 punten, zijnde 't hoogste aantal punten op dit con cours, met lof der jury, benevens de directeursprijs en een ereprijs, werd veroverd. Spreker deed een beroep op de leden, oud-leden en de burgerij, om in de toekomst het Rozeknopje trouw te blijven. In verband hier mede bracht de voorzitter een woord van hulde aan twee oude getrouwen, nl. de heren M. van Dongen en L. Heurter, die 40 ja ren het Rozeknopje hebben ge diend en waarbij de eerste nog steeds als penningmeester en de laatste als bestuurslid voor de vereniging werkzaam is. Als blijk van waardering werd door de voorzitter in een geestig speechje aan de heer M. van Dongen een horlogeketting en aan de heer L. Heurter een portemonnaie aange boden. Beide htren, de eerste met bewogen stem, bedankten de voor zitter recht hartelijk voor deze aardige attentie. Het geheel werd ondersreëpt door krachtige toe juichingen van de zijde van de aanwezigen. Hiermede was het officiële ge deelte geëindigd en werd het feest in intieme kring voortgezet. Op prettige wijze werden door verschillende leden toneelstukjes opgevoerd, liedjes gezongen, toe passelijke gedichtjes voorgedra gen enz., zodat de tijd zeer snel SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende Thermogène verdrjft de sner pende pUn. verstreek. Het sluitingsuur naderde dan ook ongemerkt en na een kort slotwoord keerde ieder zijns weegs met de tonen van de ac- cordeonmuziek door de heer van der Linden ijverig ten beste gege ven, nog in de oren, vergezeld van de beste en mooiste herinne ringen aan een waardig en zeer geslaagd jubileum en met het vas te voornemen bezield, zijn (haar) beste krachten te geven voor het reeds oud in jaren, maar nog vol jeugdig vuur bezielde en zo ge vierde Rozeknopje. De Vlijmense gemeenteraad heelt Woensdagavond in een buitengewoon aangename sfeer een grote agenda vrij vlot afgewerkt. De notulen van de vorige ver gadering werden ongewijzigd vast gesteld en Verschillende ingekomen stukken werden voor kennisge ving aangenomen. In het raadsbesluit van 30 Juni 1950, betr. toewijzing van grond aan C. F. de Raat, moest een verrekeningsclausule worden op genomen. B. en W. stelden voor dit alsnog te doen. De heer v. d. Ven vraagt waar om dit niet ineens is gedaan. De voorzitter: De richtlijnen hiervoor zijn van 27 Juli 1950 en het raadsbesluit is van 30 Juni 1950, dus dit kon niet. Punt 3 vermeldde een aantal verordeningen uit de bezettings tijd, die opnieuw moesten worden vastgesteld. Hetgeen z.h.st. ge beurde. Punt 4. Wijziging der politie verordening. Deze wijziging be handelde het opslaan van veevoe der e.d. in de buurt van huizen en de openbare weg. Veevoeder mag volgens deze wijziging niet worden opgeslagen of ingekuild dicht bij andermans woning ol dichter dan 10 meter van de open bare weg. De heer Wijkmans vraagt de aandacht van B. en W. voor de inkuiling, die in de Pastoriestraat is geschied. Deze was niet in overeenstemming met de verorde ning. De voorzitter deelt mede dat de verordening spreekt van een hin derlijke stank. Als die er is moet ingegrepen worden, maar de voor zitter heeft zelf geroken cn er is geen sprake van stank. En, zo zëgt de voorzitter, mijn reukorga nen zijn goed ontwikkeld. De heer Spanjes: Voor de Vlij mense boer zal het een moeilijke zaak blijven om het kostbare vee voeder op te slaan. De boeren in Vlijmen hebben niet zoveel plaats. Als het veevoeder oordeelkundig wordt ingekuild, verspreidt een kuil practisch geen stank. De heer van Ooye: Wordt dit verbod voor de hele gemeente van kracht? Voorzitter: Alleen in de be bouwde kom. De heer van Ooye zegt nog de Vlijmense weg niet onder de ver- ordening te laten vallen. Het komt hier niet op een kuiltje aan, aldus de heer van Ooyfc. De raad gaat z.h.st. accoord. Punt 5 (zie agenda in ons vo rig nummer). De heer v. d. Meerendonk: De verschillende inspecteurs hebben geadviseerd de gelden voor de school beschikbaar te stellen. En als de inspecteurs iets besluiten hebben wij niets te vertellen. Het is beter maar direct ja te zeggen, je hebt er verder toch niets aan te zeggen. Wfe behoeven alleen de centen maar te geven, zelfs heb ben we er geen controle op waar dat geld blijft. Laten wij in het vervolg een beetje voorzichtiger te werk gaan en er rekening mëe houden dpt dit gemeenschapsgeld is. Het is de wens van de raad alles te geven wat nodig is, maar de scholen moeten eok medewerken om de gemeentebegroting gezond te ma ken. De voorzitter is het hiermee eens. Punt 6. Voorstel om het „Plein" te bestemmen voor de kermis. De heer Spanjes: Het terrein waar de V 1 destijds is gevallen wordt nu volgebouwd. Schiet er nu niet een plaatsje over ter nage dachtenis aan de mensen die daar gewoond hebben. Een monument b.v. voor de 20 mensen die er zo noodlottig om het leven zijn ge komen. Voorzitter. Hier is aan gedacht. Er zijn hieromtrent besprekingen gaande, doch er staat nog niets vast. Punt 7 wordt z.h.st. goedge keurd. In punt 8 wordt het aantal op centen voor de personele belas ting gehandhaafd op 150. De vergoeding voor de leerlin gen der verschillende scholen wordt als vorig jaar vastgesteld. Punt 10 a. Goedkeuring der be groting van het Burgerlijk Arm bestuur. De heer v. d. Meerendonk heeft met leedwezen geconstateerd dat de tegemoetkoming van gemeente wege weer is verhoogd tot f 45.000. Het grootste deel hier van is ondersteuning in geld. Hij wil verzoeken aan het Burgerlijk Armbestuur om zoveel mogelijk rekening te houden met de finan ciële nood der gemeente. Voorzitter: De waarde van de gulden is gedaald en daarom ver wondert mij deze post niet. Dit bedrag moest gegeven worden. De heer Wijkmans vindt ook dat dit bedrag wel nodig zal zijn. Wij moeten niet gaan bezuinigen op de mëest noodlijdenden, aldus de heer Wijkmans. De heer v. d. Meerendonk: Dit was natuurlijk mijn bedoeling niet. De noodlijdenden hebben eerder te weinig. Waar nodig is moet geholpen worden. De voorzitter: De Sociale dienst houdt hier nauwlettend toezicht op. Wij helpen gaarne. De be- hoefigen worden geenszins verge ten, maar er zijn inderdaad gren zen. De heer v. d. Ven vraagt steun voor kinderen van minvermogen den, die een goede aanleg hebben om te studeren. Hij vraagt of er niet eens een proef genomen kan worden om collectief deze jonge lui te steunen. Door een deskun dig instituut moet dan rapport worden uitgebracht voor een eventuele candidaat. De voorzitter: Wij willen graag dit idee overnemen en uitwer ken. T.z.t. kunnen wij U dan een plan met de kostenberekening voorleggen. De heer Spanjes: Toekenning van steun aan noodlijdenden duurt soms lang en men komt in zo n geval vaak bij een raadslid. Kan dan het raadslid advies uitbren gen? Voorzitter: B. en W. is niet het orgaan ervoor, maar Maat schappelijk Hulpbetoon. De secr.- penningmeester hiervan heeft het recht om in urgente gevallen di rect voorschot te geven.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1