f VALDA HET TYPE, DAT ALTIJD SLAAGT DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 13 NOVEMBER 1950 KOPPIE KOPIJ. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN j Militairen komen onder de wapenen Prachtig programma Nieuwe bodemvondsten te Haarsteeg Neem een doos echte KEELPIJN van de Kunstkring de Kamer te Waalwijk zich speciaal bezig gehouden met de Biesboschplannen. Het on der water lopen van pl.m. 15.000 ha. vruchtbare grond betekent ieder jaar een grote handicap voor onze streek. Met het watervrij maken van dit gebied is 40 millioen ge moeid. Op de begroting van 1951 is hiervoor 6 millioen uitgetrokken en verwacht mag worden, dat de werk zaamheden in 7 a 8 jaar vol tooid zullen zijn. Na gereed komen van dit grootse water bouwkundig werk. (het groot ste in Nederland na de Zui- derzee-werken) kunnen vele boederijen in de polders wor den gebouwd. Tot slot van zijn lezing be sprak de heer v. Heesbeen nog de verkeersproblemen in het rayon Waalwijk, dat als welvaartsrayon op de derde plaats komt na Tilburg en Eindhoven. De Kamer is mo menteel bezig met het opstel len van een memorandum aan de Minister van Waterstaat om de moeilijkheden op te heften. Van de gelegenheid tot vra gen stellen werd een druk ge bruik gemaakt. BENOEMINGEN. Z. H. Exc. Mgr. W. Mut- saerts, bisschop van 's Bosch, heeft benoemd tot kapelaan te Raamsdonksveer de Wel eerwaarde Heer Fr. C. J. van Loosdrecht, die assistent was dezer parochie. Tot geestelijk adviseur van de afdeling Vlijmen van de R.K. Middenstandsvereniging de Weleerw. Heer A. v. Leeu wen, O. Pr. kapelaan. BEKENDMAKING. Stremming landverkeer over brug tc Oosterhout. Ten behoeve van het de monteren van de Baileybrug en het monteren van de nieu we draaibrug over het Wil- helminakanaal in de Rijks weg nr. 27, gedeelte Keizers- veer-Breda, te Oosterhout, zal het wegverkeer gestremd zijn van 27 November 1950 tot en met 21 December 1950 of zo veel korter als mogelijk of langer als nodig zal blijken. Het verkeer moet omrijden over de 800 meter Oost waarts gelegen brug in de Bouwlingstraat. Het verkee? van wielrijders en voetgangers zal via de Zuidelijke kanaaldijk tevens gebruik kunnen maken van de brug over Sluis I in het Wil- helminakanaal. Koppie keek over de om heining en zag aan 't schuim- spoor achter de boot dat zij een scherpe bocht maakten en verder de zee op voeren. Wat moet ik nu weer ver zinnen? dacht Koppie en hij peinsde, maar hij wist niets meer te bedenken. Hij durfde het niet wagen om weer naai de radio-kamer te gaan. Kon hij maar van zijn schuilplaats uit een boodschap geven! Maar het was helemaal don ker, dus het zou niets gevert* Maar niemand had hem ge- als hij met zijn zakdoek ging zwaaien. Moedeloos liet Kop pie zich zakken en ging op de vloer van de uitkijkpost zit ten. Hij dacht diep na. Als hij nu eenskon hij nu maar.zo dacht hij telkens, maar hij kwam niet verder. Plotseling riep hij: „Boeaaa!" Gelukkig riep hij het zacht jes, maar hij schrok er zelf zo van, omdat het hem leek als of hij heel hard gegild had. hoord. Hij merkte tenminste geen onraad. Hij greep naar een klein kistje dat hij had zien staan en waarop hij op eens het woord had kunnen lezen, dat er met witte, heel vaag lichtgevende letters op stond: „Vuurpijlen". Vlug maakte hij het kistje open, greep één van de bussen die er in zaten, streek een lucifer af en stak de lont aan. BRIDGEDRIVE in Hotel Verwiel te Waalwijk Vrijdag j.l. werd in Hotel Verwiel een bridge-drive ge houden, die onder leiding stond van den heer F. Itali aander. In verband met de vele drives, die op het ogen blik overal worden gehouden, waren er geen inschrijvingen van buiten Waalwijk des te talrijker was de Waal wij kse opkomst. Zo werd deze drive een gezellig „Waalwijks on deronsje". Waalwijk maakte voor het eerst kennis met het Howell- systeem, waarbij ieder deel nemers-paar gedurende de wedstrijd al de andere paren voor enkele spellen ontmoet. Het veelvuldige wisselen bij de Howell voor 16 paren bleek wel wat vermoeiend een les voor de organisatoren voor een volgende keer. Onder de 30 spellen, die moesten worden gespeeld, bleken verscheidene interes sante verdelingen te zitten, waarbij in iedere lijn sterke spellen mogelijk waren. Er waren mooie prijzen be schikbaar, die door de vol gende paren werden gewon nen lste prijs de heer en mevr. J. v. Mil met J01 punten. 2de prijs Mevr. v. Oldenbeek en Mevr. Dirks met 95 punten 3de prijs de heer en Mevr. Donkers met 93 punten. 4de prijs de heer en Mevr. Minke met 92^ punten. De 5de prijs moest worden verloot, daar de paren Mevr. Aarts en dhr. KI ij berg, Mevr. Tielen en Mevr. Hoff- mans, Mevr. Greve en Mevr. Donkers allen met 88Vè pun ten uit de strijd kwamen. De loting besliste ten gun ste van Mevr. Aarts en de heer Klijberg. terst belangrijke objecten, die bin nenkort zullen worden onder zocht. De Heemkundekring, die gere organiseerd is en binnenkort uit gaat komen met een eigen maan delijks tijdschrift, hoopt'n vrucht baar contact Ie leggen tussen haar leden en de overige inwoners van Groot-Vlijmen, om de cultuur van het voorgeslacht te leren ken nen en de goede verworvenheden te kunnen handhaven, en zij hoopt daarbij gaarne de belangstelling te ondervinden, die zulk 'n stre ven waard is. In de vervlakking van de tijd geest zou dit hoognodig zijn. Winterprogramma van Katholiek Thuisfront. Krachtige initiatieven ten dienste van de militaire zielzorg. AANBESTEDING. Zaterdagmorgen had de aanbesteding plaats van 8 wo ningwetwoningen aan de Pie- ter Vredestraat. De uitslag is als volgt F. Schuurkens, Tilburg 73360.— A. Kleingeld, Kaatsheuvel 83390.— J. Leijtens, Raamsdonk 85346.— Pepping, Kaatsheuvel 87900.— Alsemgeest, Den Bosch 88000.— L. Kooien, Waalwijk 88200.— L van Kampen, Waalwijk 89050.— M. Kleingeld, Waalwijk 91200.— Donkers, Oosterhout 91430.— J. Broeke, Terheyden 92000.— NAAR HUIS. Met het troepentransport schip „Waterman" komen de volgende militairen uit onze omgeving naar huis: Sergt. H. L. Did'den, Be- soijensestraat 126, Waalwijk. Sold. J. Snoeren, Hill 77, Kaatsheuvel. Met het troepentransport schip „Empire Brent" komt naar huis: Hfd. Mva. Schr. 3. J. M. Jooren, Markt 13, Geertrui- denberg. De „Waterman" zal vermoe delijk 24 Nov. en „Empire Brent" 3 Dec. in Rotterdam aankomen. Fundamenten van 15e eeuwse Uithof gevonden Konden we enige dagen gele den schrijven over het vinden de funderingen van de oude Haar- steegse Kapel aan de Laan van Onsenoort, thans kunnen we be richten, dat de heer A. v. Enge len, secretaris van de plaatselijke Heemkundevereniging van Groót- Vlijmen zijn onderzoekingen heeft uitgebreid tot een object, dat is gelegen in de Haarstcegse Hoe ven op het erf van de landbou wer Godefr. v. Bokhoven. Reeds eerder was het bekend, dat hier in de omgeving is geves tigd geweest een uithof van het Cistercicnserklooster Mariëndonk te Elshout. Bij het wegruimen van puin enige jaren geleden werd ('oó- de arbeider Mart. Hagen al hier een fundering aangetroffen, van welk gegeven de Heemkun dekring dankbaar gebruik maakte om in deze richting de voelhorens uit te steken. Bestudering van luchtfoto's bewees al spoedig dat in een flinke omtrek hier puin of fundamenten zich ondergronds moesten bevinden. De spade ging in de grond en al spoedig kwamen op een diepte van 1.25 M. funderingen bloot. Daar ze steil aflopen is het bloot gelegde gedeelte waarschijnlijk van de binnenbouw, terwijl het 'n typische bijzonderheid is, dat zij op de natuurlijke witzandlaag zijn opgetrokken. Feitelijk zou men dus moeten spreken van on derste muurgedeelte inplaats van fundamenten. De stenen konden aanstonds wor den gedetermineerd als de zoge naamde kloostermoppen, 'n steen soort, die algemeen bij klooster- bouw werd aangewend in de vijf tiende eeuw. Volgens de archieven van klooster Mariëndonk te Elshout heeft de stichting van de uithof plaats gehad in 1450. De Hoeven, die haar naam ontleent aan be wuste Hof of Hoeve, bestaat he den dus 500 jaar. Zoals te verwachten was, werd er bij het afgraven een en ander gevonden aan voorwerpen, o.a. gebrandschilderd glas, vuurstenen, tegels, scherven, sloten, enz., die tezijnertijd aan de deskundigen zullen worden voorgelegd. Daar het ondoenlijk is om geheel het uitgestrekte terrein af te graven, zal de wichelroedespecialist var, de Heemkundekring, de heer de Gouw uit Nieuwkuijk, binnen af zienbare tijd de verdere funderin gen opsporen, wat het werk aan* merkelijk zal vereenvoudigen. Getracht zal ook worden om 't gemeentebestuur te bewegen van dit belangrijke object een lucht foto op geringere hoogte te doen nemen. Om de lezer duidelijk te maken dat door deze foto's funderingen kunnen worden opgespoord, kan worden gewezen op het feit, dat dit geen gewone opnamen zijn, doch middels een zeer bepaald procédé voorwerpen aanduiden, die zich onder de grond bevinden, en ook door lichtere of donkere kleur het watergehalte van die grond aangeven. Van duizenden meters hoogte bleken zij zelfs een ondergrondse waterput aan te ge ven. De gebruikte foto's zijn dooi de geallieerden genomen na de oorlog en via de Topografische Dienst ter beschikking gekomen. Naast deze twee genoemde ob jecten zijn er nog een aantal uii Een tijd van intense activiteit onder de toekomstige recruten is achter de rug. Met duizenden heb ben jongemannen aan de oproep van Katholiek Thuisfront, hier en daar geassisteerd door de Katho lieke Actie, gehoor gegeven om in retraites of vormingsbijeenkom sten de noodzakelijke voorlichting op het militaire leven te krijgen. Het voor dit doel geschreven boekje ,,En nu soldaat"werd hierbij in duizenden exemplaren gratis verspreid. Het bewapenen van deze tien duizenden jongemannen heeft we derom een belangrijk dee! van de katholieke geestelijke verzorging naar de kazernes verlegd, waar ruim zestig aalmoezeniers van vloot- en landmacht hen opwach ten. Dit eist ook e-»n grotere in spanning van Katholiek Thuis front, dat op zich heeft genomen de materiële zorg hierbij zoveel mogelijk weg te nemen. Om dit groter aantal recruten zoveel mogelijk te bereiken, is de wekelijkse oplage van het gratis verspreide katholieke soldaten- blad „Salvo" verhoogd tot 13.000 exemplaren per week. Bovendien zijn voor deze winter in het ka der van verantwoord amusement een 300 filmvoorstellingen gepro jecteerd in de katholieke Militaire Tehuizen, hospitalen en sanato ria. Voor de hospitalen en sana toria zijn uitgebreide katholieke leesportefeuilles besteld. Het inschakelen van nieuwe garnizoenen of het uitbreiden van de bestaande, stelt ook de Mili taire 1 ehuizen voor problemen. Met goedvinden van de Centrale van Militaire Tehuizen worden zes Tehuizen gebouwd of ver bouwd; deze zijn in Leeuwarden, Deelen, Deventer, Bussum, Venlo en Ede. Het kapitale bedrag van 656.000.is hiermede gemoeid. Daar bijna alle 43 Militaire Te huizen met exploitatie-tekorten werken, dacht Katholiek Thuis front, zoveel als het daartoe in staat is, door abonnementen op dagbladen en tijdschriften en door aankoop van boeken en amuse mentsmiddelen, daarin zoveel mo gelijk de helpende hand te bieden. Nieuwe taken wachten. Het in uitzicht stellen van de legering in Duitsland kondigt een hele reeks nieuwe voorzieningen ran, waar van de omvang nog in genen dele te overzien is. Het bestuur van Katholiek Thuisfront is zich wel bewust, dat de militaire zielzorg, in verband met de omstandighe den in Duitsland, wel met heel aparte wensen zal komen. Het ligt eveneens in de bedoe ling om op korte termijn te ko men tot een eigen katholiek vor mingscentrum. De bedoeling van dit centrum is, de katholieke mi litair gelegenheid te bieden zich op zijn katholieke taak in het le ger te bezinnen en hem daartoe enige summiere vorming te geven. Voor dit werk is Majoor Aalmoe zenier P. Groenendijk aangewe zen. Vermoedelijk zullen ze'er binnenkort de eerste bijeenkom sten in Huize „Vijverduin" tc Bloerrendaal plaats vinden. Ook ten aanzien van de troe pen in Nieuw-Guinea, de Oost en West, Korea en de varende Ma rine blijft Kath. Thuisfront attent. Met het oproepen van de re cruten naar de kazernes is de be langrijkheid van Katholiek Thuis front weer aanmerkelijk gestegen. Het katholieke volksdeel zal het Katholieke Thuisfront hierbij on getwijfeld steunen, omdat de be langrijke geestelijke verzorging van onze jonge katholieke mili tairen tot een volle en waardige ontplooiing kan komen. A STILLES Morgen, Dinsdag 14 Nov. komt het hoogtepunt van 't eerste gedeelte van het pro gramma van de Waalwij kse Kring voor Kunst en Weten schap. In „Musis" zal dan het Nederlands trio optreden, be staande uit Gerard'Hengeveld, piano, Theo Olof, viool en Ca- rel van Leeuwen Boomkamp cello; drie van de beste Ne derlandse musici. Hier is Uw kans om drie werken te horen, of, voor sommigen, om er mee kennis te maken, van Saint Saëns, Beethoven en Tsjaikowski. Voor de muziekkenner heb ben deze namen een ver trouwde klank en hij zal ze ker op deze avond aanwezig zijn. Maar de Kunstkring heeft ook vele leden die deze muziek niet kennen en der halve er ook niet van houden. Meer dan elders geldt in de muziek: Onbekend maakt on bemind. Vooral tot de laatste groep zouden wij ons willen richten en hun iets vertellen van de muziek, die Dinsdag wordt gespeeld. Een trio was oorspronkelijk niet voor de concertzaal be stemd, het was bestemd om schoonheid en ontspanning te brengen bij de mensen thuis. Vermogende families huurden vroeger goede musici om in hun woning te komen spelen. Later is ook de kamermuziek naar de concertzaal verhuisd en dit is in zekere zin te be treuren, maar het is nu een maal zo en het kan ook met anders. Evenwel is dit een reden temeer om dit concert te bezoeken. Laten wij U nu iets vertel len over de componisten die op het programma staan en hun muziek. Het is natuurlijk niet mogelijk om in het be stek van een krantenartikel een volledig beeld van b.v. Beethoven en zijn werken te geven. Over deze componist is een hele bibliotheek ver schenen. Ludwig v. Beethoven stamt uit een Vlaams geslacht. Hij werd op 17 December 1770 in Bonn geboren en overleed 26 Maart 1827 in Wenen. Beethoven leefde dus in de enorme tijd van de Franse revolutie. Hij had aanvanke lijk een grote verering voor Napoleon en zag in hem DE vrijheidsheld. Toen hij echter vernam dat Napoleon zich tot keizer had laten kronen, ver scheurde de emotionele Beet hoven woedend het titelblad van zijn 3e symfonie, dat de naam Bonaparte vermeldde. Beethoven was ook een tijd genoot van Mozart en Hayo'n; van Haydn heeft hij nog enige lessen ontvangen. De compo nist heeft een stormachtig leven gehad: een moeilijke jeugd, een verschrikkelijke worsteling met zichzelf en zijn muziek en de handicap van zijn doofheid, die reeds op 30- jarige leeftijd begon. viool en piano en kamermu ziek geschreven. Het trio in Es-groot, is, naar wij menen, het eerste trio dat Beethoven, op 20-jarige leef tijd, schreef. In 1795 deed hij in Wenen zijn intrede met 3 trio's voor piano, viool en violoncel. Het derde hiervan, in c klein, is het boeiendste en Beethovens eigen krach tige persoonlijkheid wordt hierin duidelijk kenbaar. Dit trio is zo hartstochtelijk van toon dat Haydn hem waar schuwde voor het „duistere en bizarre" in zijn muziek. Later verrijkte hij de trio litteratuur met enkele mees terwerken, o.a. een in Bes, 'n prachtig imposant stuk. Het werk, dat Dinsdag wordt gespeeld, is dus een jeugdwerk en de invloeden van Mozart b.v. zijn hier en daar nog te herkennen. Het trio bestaat uit vier delen, de normale bouw van een com positie. Het begint met een snel deel, dan volgen twee al- legrotto's, iets rustiger delen dus, en eindigt weer met eep vlug deel. Saint Saëns. Charles Camille Saint Saëns is één van de merkwaardigste figuren uit het muziekleven van het tweede deel van de vorige eeuw. Hij zag in 1835 het levenslicht. Deze Franse componist heeft een omvang rijk oeuvre achtergelaten: niet minder dan 11 opera's, 5 symfonieën, talrijke kamer- rnuziek, marsen enz. Vele van zijn werken worden regelma tig gespeeld, o.a. zijn 2e pia noconcert. Zijn kamermuziek staat slechts weinig op het programma. Daarom moet men er zeer dankbaar voor zijn dat het Nederlandse trio een werk van deze belangrij ke componist in Waalwijk komt spelen. Zijn trio in F-groot bestaat ook uit vier delen evenals dat van Beethoven. Een levendig vlug deel (allegro vivace), 'n zacht slepend tweede deel, gevolgd door een presto, vluchtig en opgeruimd om weer met een allegro te ein digen. VRAGEN EN MENINGEN van onze lezers Niettemin heeft hij ons een oeuvre nagelaten dat hem t.ot één van de grootste genieën aller tijden stempelt; prac- tisch al zijn werken, w.o. 9 symfonieën, 5 pianoconcerten en een vioolconcert staan re gelmatig op het programma van alle orkesten ter wereld. Zijn laatste symfonie (die ca. 5 kwartier duurt) bezit als laatste deel een hemelbestor mend koor op fragmenten van Schillers „Ode an die Freu- de". Verder heeft Beethoven een grote mis, de Missa So- lemnis ,en veel muziek voor Tsjaikowski. Peter Iljitsj Tsjaikowski werd 7 Mei 1840 te Wotkinsk geboren. Aanvankelijk was hij bestemd voor een ambte lijke functie en volgde des wege de juristenschool te St. Petersburg. Hij werd ambte naar aan het ministerie van Justitie, maar nam in 1863 ontslag om zich geheel aan de muziek te wijden, daartoe in staat gesteld door de finan ciële hulp van een rijke dame. Tsjaikowski heeft veel ge reisd en op die reizen prach tige muziek geschreven. „Tsjaikowski, een wonder lijk samenstel van innerlijke controvorsen. Van nature Rus in hart en nieren, van cultuur West-Europeaan. Tegenstel ling die hij nooit heeft kun nen overbruggen, niet in zijn kunst, ook niet in zijn leven. Thuis zijnde grijpt hem een hevig verlangen naar de vreemde aan en zwerft hij door Italië en Zwitserland of vlucht hij naar Parijs. Maar 't duurt niet lang of een on weerstaanbare kracht drijft hem weer naar „Moedertje Rusland". Aldus heeft Herman Rutters de Russische meester uitste kend gekarakteriseerd. De be kendste werken van hem zijn wel de 5e en 6e symfonie, de ouverture 1812, het le piano concert, de Notenkrakerssuite e.a. HET T.B.C.-ONDERZOEK. Ik geloof niet, geachte re dactie, dat de werkgevers en werknemers tevreden zullen zijn over de organisatie van het massa-onderzoek naar t.b.c. Het was zó voorgesteld: de patroons betalen een gul den per werknemer, het on derzoek geschiedt aan de lo pende band in een dichtst na bij zijnd bedrijf, dus verlet zou er ongeveer niet bij zijn. maar het is anders iuitge- komen. Met het eerste onderzoek van een middelmatig perso neel was zo ongeveer IVfe uur gemoeid; een volgend maal moest men de uitwerking la ten zien, weer zeg een uur en tenslotte waren van verschil lenden de foto's mislukt of gebroken, dus weer naar het ziekenhuis voor een nieuwe foto. Men moest zich daar om 4 uur melden, de dokter kwam om kwart over vijf en men was zo om ongeveer kwart over zes gereed, en in plaats dat men het onderzoek liet geschieden in gebouw of fabriek in de buurt, moest men naar de vertste uithoe ken marcheren. Enfin, ik wil maar zeggen dat deze organi satie allesbehalve perfect ver liep en men in de toekomst de zaken beter moet regelen of ze niet anders voorstellen dan ze zijn. Een fabrikant. Het Nederlandse trio zal 't trio in a-klein spelen. Dit werk heeft Tsjaikowski opge dragen aan de nagedachtenis van Nikolai Rubinstein, „a la mémoire d'un grand artiste" staat op het titelblad, de di recteur van het conservato rium van Moskou. Zijn verdriet over het heen gaan van Rubinstein vindt zijn weerklank in de droevige smartelijke melodie van het eerste deel. Het tweede is een reeks prachtige variaties op een thema dat een herinnering is aan een uitstapje dat hij eens met Rubinstein heeft gemaakt. In het laatste deel ('t werk bestaat uit 3 delen) keert de smartelijke melodie van het begin weer terug en het be sluit als een marche funèbre. Dit trio is één van de geniaal ste werken uit de oeuvre van de Russische componist. Denkt U nu vooral dat dit programma „zware" muziek is. Sommigen verschrikken al als zij „grote terts" horen, maar deze aanduiding is een voudig de toonaard waarin een werk is geschreven. Werkelijk, dit is geen „zwa re" muziek. Ik durf te wed den dat U verschillende ge deelten van deze werken U bekend in de oren zullen klinken. Vooral de muziek van Beethoven en Tsjaikows ki „ligt goed in het gehoor". Met Saint Saëns zal men wel licht de eerste keer wat meer moeite hebben. Maar komt U in ieder ge val luisteren. Vele mensen houden niet van muziek om dat zij niet de moeite doen om er naar te luisteren, be toogden wij in een vorig ar tikel. En dat is ook zo. On bekend maakt onbemind. U weet werkelijk niet welk een wereld van schoonheid U ontbeert, door Uw eigen schuld, door niet naar muziek te luisteren. Grijp deze kans, die de Kunstkring U biedt. Tot slot nog een verzoek Kom niet te laat. S. v. A. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 4) Mijn zoon was mijn vreugde, mijn zonnetje. En jij lijkt in uiterlijk, in je ma nier van kijken, van praten en van lachen als twee drup pels water op hem, dat ik, als je hier bij ons bent, mij kan voorstellen dat hij nog in leven is. Denk eens aan, wat mij dit beduiden moet. Ja, denks eens aan wat een balsem dat is voor haar arm gewond moederhart, viel Mr. Cornish in. Je kunt het leed verbannen en weer ge luk aanbrengen in haar be staan, als je wilt. Ik?.... Maar hoe dan? stamelde Gerard. Op deze wijze, hernam Mr. Cornish, door de plaats van onze zoon te vervullen, dus tot ons te komen als een zoon, door zijn naam en zijn positie aan te nemen en zó onze hoop, het doel van ons eerzuchtig streven te doen herleven. Wij zijn rijk en be zitten een prachtig landgoed. We verlangen niets liever dan je als onze zoon te kunnen aannemen, je al de voordelen 1e gunnen, verbonden aan het bezit van rijkdom, en je dus geschikt te maken voor de positie die wij zo gaarne zou den zien, dat je later in het Parlement of in het openbare leven zoudt innemen. U maakt mij verlegen! Ik ben u immers totaal een vreemde?U weet niets van mij af! Wij kunnen oordelen over je karakter door wat wij al van je gezien en onder vonden hebben, betuigde Mr. Cornish met klem. We heb ben je steeds bestudeerd, je opmerkzaam gadegeslagen van de eerste dag af dat je hier kwam; en we zijn tevre den. Ik wéét niet wat ik zeg gen moet, sprak Gerard ver bijsterd door het voorstel. Het lijkt mij zo zelfzuchtig om te profiteren van een dergelijke edelmoedigheid, alles aan te nemen en er niets tegenover te kunnen stellen. Maar dat is het juist: jij kunt ons het grote geluk be zorgen van weer een zoon te hebben, sprak Mr. Cornish. Maar je hoeft niet op dit ogenblik te beslissen; je hebt vier en twintig uren bedenk tijd. Kom morgen om vier lur hier weer en deel ons dan 't resultaat van je overleg mee. Mr. Cornish stond op en trad aan het venster, of hij eerst nog iets in overweging nam en keerde toen tot Ge rard terug. Er is nog maar één ding waar ik je op attent wil ma ken, zei hij hoogst ernstig. Wij verwachten dat je onze naam aanneemt, of liever die van de zoon die wij verloren hebben, zodat er niets aan onze illusie ontbreekt. Je zult worden: Claude Cornish, en wij zullen ons geheel als je vader en moeder beschouwen; ons huis zal het jouwe zijn en je zult alle rechten en privi leges genieten van onze zoon en erfgenaam. Vóór alles moet je nooit spreken van het ver leden waar wij niet mee in deelden, zodat het voor ons geheel kan zijn of we onze jongen wéér hebben. Ga dat nu overdenken. Gerard schudde ze zwijgend de hand en spoedde zich weg, verbijsterd en opgewonden. Zodra de deur achter hem dicht was en zijn voetstappen niet langer gehoord werden, verdween de ernstige uitdruk king op het gelaat van Fran cis Cornish; hij wierp 't hoofd achterover en lachte luide. De vis hapt toe! Zij stak waarschuwend de hand op en fluisterde met een blik naar het venster: Wees voorzichtig! Mijn hemel, wie zou mij nu kunnen horen? En als dit nu het geval was, wat kwam het er dan nog op aan! Hij komt morgen terug en ik weet hoe zijn antwoord luiden zal, en jij ook, Sibilla. Ik geloof het ook. Nu zal je toch wel toe geven dat het nog zo dwaas niet was, zoals je een maand geleden beweerde. Ja, ik vond het voorstel toen onuitvoerbaar; het leek mij meer iets van een sprook je te hebben. Met koortsachtig ongeduld ging Mr. Cornish het vertrek op en neer lopen. Er zal nog heel wat te bedenken vallen, zei hij peinzend, want we hebben te doen met een helder verstand en met een nauwgezet jong mens, die „niet alles voor niets zal willen aannemen", zoals hij zegt. Wat hij denkt is betrek kelijk van niet veel belang. Wij zullen hem wel kunnen leiden waar we heen willen. Maar met Queenie, zie je, zullen wij meer moeite heb ben. Neen, dat ben ik niet met je eens. Tegenover haar zul len we de zaak ook heel goed tot een oplossing kunnen brengen. In ieder geval heb ben wij nog twee maanden. Ja, nog twee maanden! HOOFDSTUK III. Is u vrij van dienst, Zus ter? De dokter, die aan 't hoofd stond van het militaire hos pitaal in het Noorden van Engeland, bleef eerbiedig even wachten tot het bevalli ge jonge meisje de trap af was, waarna hij zich weer naar boven zou begeven naar een speciaal geval dat zijn aandacht vroeg. Hij nam waar de donkere kringen onder de grote grijze ogen, het gevolg- van gebrek aan slaap, en deel nemend zei hij: Dat nachtwerk zal te veel voor u zijn, Zuster. U bent het niet gewoon, wél? Ja, het is dwaas van mij; ik kan overdag maar niet sla pen, ofschoon ik er toch ook wel aan wennen zal. Ze lachte eens, maar 't trof de dokter dat zij bleker was dan anders, dat haar stem ook vermoeid klonk en haar ogen te zeer schitterden. Hij voelde nog iets meer dan gewone sympathie voor het vlugge, knappe verpleegstertje, dat ook zo geliefd was bij de pa tiënten. De laatste tijd maakte hij dan ook steeds een praatje, wanneer de gelegenheid zich hiertoe voordeed. U bent nu al ruim een maand hier, begon hij weer, en u bent een uitstekend plaatsvervangster geweest voor Zuster Tyler, terwijl zij vacantie heeft. Maar zo'n voortdurend tekort aan slaap dat gaat toch niet. Ik denk wel dat u weer uw dagver- pleging zult kunnen opnemen, maar nachtdienst blijkt te vermoeiend voor u. O, een paar weken zou ik het best nog kunnen vol houden, dokter. Maar Zuster had rust hoog nodig en de directrice heeft er dan ook steeds op aangedrongen dat ze die nam. Wordt vervolgd.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2