Persil wit-stralend wit (UNEN A. VAN ADELBERG GRATIS POPPENWAGEN JONGENSFIETS gem. ZIT-SLAAPKAMER Dames-Mantel of Japon Shawl gratis Heren- of Jongens- Overjas Shawl gratis WAALWIJK muziekhandel rt GEEF MET ST. NICOLAAS IETS GOEDS L KROOT 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 24 NOVEMBER 1950 10 Nieuwe K0FFERGRAM0F00N IR0PISCH AQUARIUM f 50.- GUITAAR bruine leren DAMESJAS maal 42 55,. f40,- le koop gevraagd EEN AARDIGE TE KOOP HERENFIETS met lamp JONGENSFIETSJE (26 X li) MEISJESFIETSJE M. v. WIJK Vaartkant C 181 Capelle RIJKSAMBTENAAR ZOEKT per I December MET PENSION TABAK - SIGAREN - SIGARETTEN WAALWIJK Dames- en Herenmodes Led erwaren Wij hebben weer DASSEN SHAWLS HANDSCHOENEN BRETELS PETTEN ALPINO'S SOKOPHOUDERS Een schitterende collectie overhemden en Herenhoeden En verder alle Herenmodes zoals vanouds Een Sc. Nicolaascadeau Bij ons voor iedere beurs. Wij krijgen Bij aankoop van een een bijpassende IN ONZE HERENZAAK bij aankoop van een een bijpassende zuiver wollen P.C.v^nIEDSELJ GRAMOFOON PLATEN SINT een NICOLAAS bracht dit jaar bijzonder fijne collectie A. VAN AMELSVOORT Op de Markt 193 - Drogisterij RUBBER LAARSJES vanaf I 3.95 OVERSCHOENEN 1375 WARME PANTOFFELS in alle prijzen en kleuren VOOR TAFELTENNIS slaagt u bij ons zeer voordelig TENNiS SCHOEN met verende zool vanaf f 2.75 VOOR DE VOETBALSPORT; Voetballen, hand genaaid Kousen er> broeken VOETBALSCHOEN van het bekende merk Quick IJZER STERKE KINDERSCHOEN!N met garantie 32/35- I 6.95 - 36/39- f 7.95 DAMES- EN HEREN MERKSCHOENEN nog tegen oude prijzen Schoolstr. 30 KAATSHEUVEL had verworpen. Er werd dus over een verloren zaak gesproken. De heer Hartong hoopte nog dikwijls met ditzelfde voorstel te komen, en de heer Van Boxtel vo'elde er toch wel iets voor als de kosten uit de legesopbrengst konden bestreden worden. Wethouder Rugert voelde er nog maar veel voor om de zaak aan te houden tot een volgende vergadering en daartoe werd ten slotte besloten. Er zal een aparte vergadering aan deze materife ge wijd worden, nadat eerst de stuk ken hebben gecirculeerd. Tegen een vernieuwing van de rekening-courant overeenkomst met de Bank van Nederlandse Ge meenten had weer niemand enig bezwaar, zomin al s tegen het voorstel tot het beschikbaar stel len van gelden voor de aanschaf fing van nieuwe schoolbanken en 2 naaimachines in de R.K. Meis jesschool. Punt 7 was de vaststelling van het bedrag per leerling voor het bijzonder onderwijs. Omdat B. en W. meenden dat de bedragen van het vorig jaar van 19 en 21.50 resp. voor het gewoon lager on derwijs en voor het voortgezet lager onderwijs wel wat aan de lage kant waren, stelden ze voor beide bedragen mfet 2.50 te ver hogen tot 21.50 en 24. Dit vond de raad goed. Zonder er een woord aan te verspillen werd de vergoeding vastgesteld voor de kosten van de bijzondere scho len over 1949, idem voor het vak onderwijs en werd op verzoek van de minister artikel 55 quator der L.O. wet toegepast. Wat dat inhoudt weet ook uw verslagge ver niet, maar het gebeurt ieder jaar. INGEKOMEN STUKKEN. Tot zover was het dus ver wonderlijk vlot gegaan en waren we in korte tijd bij de twee laatste punten aangeland. De ingekomen stukken waren echter de voorbo den van het venijn. Het eerste stuk was een ver zoek van H. Bijvanck om een bouwterrein van 150 m2 achter de Kloosterstraat. Daar was vroeger de nieuwe R.K. kerk ge projecteerd, maar in het nieuwe uitbreidingsplan had dit terrein nog geen bestemming gekregen. Nochtans had de voorzitter daar niet graag gewone bebouwing, maar als het mogelijk was liever enkele villa's. Hij had het trou wens onder de aandacht van de Planologische Dienst gebracht. Daarom meenden B. en W. het niet aanstonds te kunnen verko pen. De heer Hartong meende dat de kwestie van de kerk nog niet was opgelost, al vond de Plano logische Dienst de plaats niet mooi. Dc voorzitter merkte op dat in het nieuwe plan geen kerk was geprojecteerd. Daar had men er zich mee afgemaakt, vond de heer Hartong, hoewel het hard nodig was. Hij achtte het in ieder geval bezwaarlijk daar huizen te bouwen. De heer Schot was van oor deel dat niemand het in zijn hoofd zou krijgen om op die plaats een villa te bouwen, maar anderen dachten dat men dat nooit zou kunnen weten. De heer Okkcrse racende dat het aanbeveling verdiende, gezien de woning-situatie de man een andere plaats aan te wijzen. Ook de heer Schot vond dat men de particuliere woningbouw moest bevorderen. De voorzitter constateerde dat de woningsituatie, de man een practisch alle ende haven over bleef, waar de gemeente zelf wilde bouwen. In ieder geval waren het allen er over eensv dat het gevraagde terrein (nog) niet vrkocht most worden. En daar bleef het voor het ogenblik biju Verder was er een schrijven van de Stdelijke Godshuizen, waarin in herinnering werd ge bracht dat de heer Vermeer in 1949 tot secretaris-penningmees ter van deze instelling was be noemd met een proeftijd van een jaar. Daar hij goed had voldaan verzochten ze hem met ingang van 1 Jan. 1951 vast te benoe men. De heer Schot had wel graag dat de Stedelijke Godshuizen in het vervolg iemand zouden zoe ken die nog geen behoorlijke be trekking had. De heer Hartong echter zei dat de raad de man zelf gekozen had en dat hij dus ook de bevoegdheid had iemand anders te benoemen. Dat gebeur de echter niet, want bij de stem ming werd de heer Vrmeer met algemene stemmen voor vast be noemd. Dan was er bezwaar inge bracht tegen het verzoek van de firma Spfeijer Brothers om een weg aan de openbaarheid te onttrek ken en wel door de machinefa briek Schipper-v. Dongen. De voorzitter deelde mee dat de twee belaighebbenden bezig waren een onderlinge regeling te treffen, zo dat de raad nu geen bslissing kon nemen. Dat gebeurde dan ook niet. DE BEGROTING. Dit was dan het sluitstuk van de openbare vergadering. De voorzitter begon dan met zich bij wethouder Rutgers aan te slui ten door de commissie van on derzoek, bestaande uit de heren Broeken, Schot en Van Boxtel, te danken voor haar werk. Ver volgens nam hij de verschillende punten uit het rapport onder de loupe en plaatste daarbij zijn op merkingen. Met de opmerking betreffende de ambtswoning was de voorzit- aer het eens. De commissie beval aan, aan de architect te vragen hoe het er mee stond en de voor zitter beaamde dat er spoed ach ter gezet moest worden. Wat betreft het politiebureau zou gauw bekend worden of er grond verkrijgbaar was. De voor zitter wac er echter niet voor om opdracht te geven tot het maken van tekeningen, zoals de commissie voorstelde, want men moest geen kosten maken die niet nodig zijn. Wethouder Broeken betoogde dat de commissie dit voorstel had gedaan om geen tijd te ver liezen als het zover was. Voorts achtte de commissie 't gewenst dat de raad inzage kreeg in de begroting voor de Vlees keuringsdienst 1951. De voorzit ter had er geen bezwaar tegen om dit aan de centrale gemeente Raamsdonk te vragen. De commissie merkte op dat het gemeente-archief niet brand vrij was en dit wist de voorzit ter. Bij de verbouwing zou dit in ogenschouw genomen worden. Over het dempen van de Ha ven, welke kwestie de commissie ook aonroerde, zou volgende week vermoedelijk een conferen tie gehouden worden. Het onderhoud der beplanting: de commissie drong er op aan meer aandacht te besteden aan de beplanting en de opzichter in deze geest te instrueren. Ook vond ze dat de restauratie van het bolwerk lang op zich liet wachten, maar de voorzitter be toogde dat dit niet aan B. en W_ lag, want die wachtten op de goedkeuring. Betreffende de be planting verzocht hij nog een maal de medewerking van de burgers, want hij was van oor deel dat de baldadigheid in Geer- truidenberg wel bizonder groot was. Hij deed een beroep op de ouders om mee te werken,, want politiemacht alleen hielp ook neit. De heer Veenus merkte op dat dit nu al de vierden keer was dat over het bolwerk iets in de begroting stond en hij had graag dat het in 1951 nu eens opge knapt werd. Vervolgens stelde de commis sie van onderzoek voor de los- wal in orde te maken en de be schoeiing te herstellen. De heer Hartong beval aan eerst naar de plannen van de rijkswaterstaat te informeren. Ook wilde de commissie dat de gemeente een aanlegsteiger zou aanleggen voor zeiljachten, maar de voorzitter meende met de heer Hartong dat dit niet los mocht staan van het vorige. Op de eerste plaats moest in het oog gehouden worden dat Geertrui- denberq een industrie-gemeente was. Daarom mocht het een niet ten koste van het andere. Daar om stelde de heer Hartoog voor gecombineerde plannen te laten maken, dan hoefde de uitvoering van een aanlegsteiger nog niet te wachten op het m orde brengen van de loswal. Daartoe werd be sloten. Naar aanleiding van de sub sidie aan het muziekcorps consta teerde de commissie dat er een achteruitgang was geweest van .Apollo". Ze hoopte dat de sub sidie het muziekcorps zou inspi reren tot grotere activiteit en dat de nieuwe directeur het hogerop zou krijgen. B. en W. konden zich hiermede volkomen vereni gen. Ze beseften dat Apollo een moeilijke tijd had. gehad en hoop ten dat het nu de goede richting, in zou gaan. De heer Hartong dankte als voorzitter van Apollo (1) B. en W. en de commissie voor hun in zicht. Ook hij hoopte dat de nieu we directeur de harmonie vooruit zou kunnen brengen. Er waren nu 26 nieuwe leerlingen, al wilde dit natuurlijk niet zeggen dat dit allemaal prima blazers zouden worden. Zorg om en voor de jeugd. De commissie achtte de aan leg van een speeltuin gewenst, uit particulier initiatief en met particuliere exploitatie met ge meentesubsidie. Ze hoopte dat dit op korte termijn tot stand zou ko men. De voorzitter sloot zich hierbij aan en zfei dat B. en W., als er een reeel verzoek zou ko men, graag subsidie zouden wil len geven. De heer Van Alphen had een afwijkende mening. Hij vond dat de gemeente de morele verplich ting had om voor een speeltuin te zorgen. Hij stelde voor dat er voor de volgende grote vacantie een kleine speeltuin zou zijn, om dat de jeugd elk speelterrein mis te. De voorzitter echter was het met de commissie eens dat het initiatief beter van de jeugdver enigingen zou uitgaan. De heer Schot was van plan contact op te nemen met de jeugd verenigingen, mogelijk zou het van die kant kunnen komen, maar hij hoopte dan ook op een flinke subsidie. De heer Van Alphen bracht daar tegen in dat wel gebleken was wat er van het particulier initiatief terecht kwam en hij bleef bij zijn voorstel. De heer Hartong van zijn kant was van mening dat het moge lijk was met algemene samenwer king iets te bereiken. Hij was graag bereid mee te werken. Hiet moest dan op zo breed mogelijke basis worden opgezet. Dit moest niet ten volle op de rug van de gemeente worden afgeschoven, ook particulieren moesten bijdra gen. Het werd er dan op gehou den dat in dife richting stappen gedaan zouden worden. Betreffende de volksgezondheid constateerde de commissie de af wezigheid van wettelijke maatre gelen tegen wandgedierte. De voorzitter deelde mfee dat B. en W. betreffende dit „springge- deelte haastig waren geweest en bood een verordening ter vast stelling aan, die vlot werd aan genomen onder dankzegging van de hefer Veenus. Onder het hoofdstuk volkshuis vesting beval de commissie aan bij Ged. Staten stappen te doen om een zo groot mogelijk bouw volume los te krijgen en voor het uitbreidingsplan drong ze aan op spoed. B. en W. waren er druk mee bezig, zei de voorzitter. De openbare wferken waren voor de commissie aanleiding om een reorganisatie van de vuilnis ophaaldienst voor te stellen: een vuilnisauto en emmers aan te schaffen en een garage te bou wen. De voorzitter wilde in dit op zicht iets minder hard van stapel lopen en B. en W. eerst prijsop gaaf laten vragen. Wethouder Broeken wilde de zaak omkeren en eerst besluiten tot aanschaffing en dan prijsop gaaf vragen, maar dat vond de voorzitter een slag in de lucht en de raad was het hier mee eens. Vervolgens drong de commissie aan op bestrating van de Water poortstraat en de Gasthuisstraat. Rumoer om werktijden. Ook met de werktijden van het personeel der secretarie hield de commissie va nonderzoek der be groting zich bezig. Ze constateer de de de ambtenaren maar 35 uur per week wferkten en wilde dit nu vaststellen op 42J4 uur. Qp de eerste plaats om geen uitzonde ring te maken op andere ge meenten en vervolgens uit zuinig heidsoverwegingen. De voorzitter merkte op dat de werktijden in andere gemeenten over het algemeen 41j^ uur wa ren, In Geertruidenberg was het inderdaad 35 uur, maar vaak werd er 's avonds overgewerkt, zonder dat dit werd betaald. Bo vendien was het aantal vastgestel de verlofdagen nog nooit door 'n ambtenaar helemaal opgenomen. De heer Hartong zwaaide het secretariepersoneel lof toe en achtte het niet nodig de werktijd te verlengen. Het voorstel van de commissie vond hij stotend voor het personeel. Wethouder Broeken achtte 41 uur en betaald overwerk heel re delijk en betwijfelde of het per soneel nu met overwerk en al wel 4-1 Yi uur wferkte. De heer Van Boxtel vond het billijk dat alle werk betaald zou worden en dat de vacantie hele- werd opgenomen. De heer Hartong vond het nog- spijtig dat het voorstel van de commissie op deze manier was ingekleed. De hefer Veenus was zeer te vreden over het secretarieperso neel, maar hij kon zich toch voor stellen dat deze mensen graag wilden weten waar ze aan toe waren. Bovendien achtte hij de kritiek van de heer Hartong op de commissie niet juist. Wanneer men een commissie bfenoemde, moest men ze vertrouwen en ze anders niet benoemen. De heer Van Alphen meende dat de raad toch wel van mening mocht verschillen met de com missie, maar de heer Brofeken betoogde dat de wijze waarop de heer Hartong critiek leverde niet aangenaam was. De heer Hartong van zijn. kant meende naar voren te moeten brengen dat het voor stel stotend was voor het perso neel. De voorzitter bracht de voor delen van de huidige regeling naar voren, maar toen het tot stemming kwam over het voor stel van de commissie, werd door allen gestemd voor 41}/$ uur wer ken met uitbetaalde overuren, be halve de hferen Hartong en Heur- ter. O, die subsidies! Hiermee was de commissie aan het einde van haar op- en aanmerkingen en ze stelde voor de begroting voor het overige vast te stellen over eenkomstig het ontwerp. Maar zover was het nog lang niet, want de voorz. had nog een aantal aanvragen om sub sidie in petto. Eerst deelde hij mee dat de subsidies in de begroting wa ren opgenomen, zoals ze het vorig j-aar waren vastgesteld. Nieuw was een aanvraag van f 50 van de R.K. Leesbiblio theek „St. Vmcentius" en overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd dit toe gekend. Op een verzoek van de Stichting Lager Nijver heidsonderwijs te Tilburg werd afwijzend beschikt, ora- ^dat de gemeente zelf een am bachtsschool heeft. Zo ook op een verzoek van de vereni ging „Onze Marine". Ook de Protestantse Be waarschool vroeg subsidie. B. enW. stelden voor in ver band met 't aanhangige wets ontwerp betreffende rijks subsidie hier voorlopig afwij zend over te beschikken. Dit standpunt namen B. en W. ook in ten opzichte van de andere bewaarschool. De heer Veenus beklaagde zich een beetje dat de tarie ven van de bewaarschool veel hoger waren dan de gesub- sidiëerde school en meende uit dien hoofde dat de be waarschool geen subsidie no dig had. Overigens gaf hij toe dat „hij er niet in zat". „U hebt er vroeger in ge zeten", zei de voorzitter. De heer Hartong meende dat de bewaarschool van de Zusters indirect voordeel had van een gemeentelijke bij drage omdat ze een school lokaal van de lagere school in gebruik had. De voorz. merkte echter op dat daarom juist geen geld beschikbaar was gesteld voor de bouw van 'n nieuw school lokaal. Er werd derhalve be sloten geen van beide scholen subsidie te verlenen. Betreffende de aanvrage van de V.V.V. Geertruiden- berg hadden B. en W. geen voorstel. Daarom stelden ze voor dit aan te houden tot de volgende vergadering, want ze hadden allemaal geen ge gevens over deze vereniging. De heer Schot wees er op dat de V.V.V. van groot be lang was en drong er op aan als het mogelijk was subsidie tc verlenen. B. en W.stonden er in principe dan ook niet onwil- lend tegenover. Toen kwam Right 'Oh op de proppen. De voorzitter her innerde er aan dat voor deze vereniging in 1948 de subsidie was verhoogd tot 750 en in 1949 had ze 250 gekregen en nu schreef ze dat over 1949 geen financiëel overzicht kon worden gegeven. De voorzitter vond dat er op deze manier maar lichtzin nig werd omgesprongen met gekregen gelden. Bovendien kreeg de gemeente op haar verzoek alleen een begroting van de voetbalclub, terwijl er twee afdelingen waren, en van de fancy-fair werd de op brengst ook niet opgegeven. Dit alles was niet bedoeld als aanmerking, verzekerde de voorzitter, maar alleen als op merking. Toen schoot de heer Schot uit zijn slof als penningmees ter van Right 'Oh (2). Hij be greep niet waarom de burge meester telkens op die 750 kwam. Hij wist ook wel dat het een janboel was geweest en die 750 waren nu een maal weg. Nu had de vereni ging. een topbestuur gekregen over de beide afdelingen, maar dat was pas onlangs in werking getreden. En op 20 October was de uitslag van de fancy-fair nog niet bekend geweest. Daarop informeerde de heer Hartong belangstellend of de vereniging de schuld die ze had erkende, en ook hierover werd de heer Schot boos, of nijdig zoals de voorzitter zei. De vereniging erkende de schuld wel moreel, maar zou ze niet afbetalen enzovoort enzovoort, maar later bleek dat de vereniging dit wel zou doen als ze kon. De heer Har tong werd er in het begin zo min als iemand anders veel wijzer van. De voorzitter ging door op zijn chapiter. Hij betoogde dat de subsidie niet alleen was bedoeld voor de manne lijke afdeling, want juist de gymnastiekafdeling achtte hij van het grootste belang. Was er een top-orgaan over alles heen, dan moest de gemeen te een financiëel overzicht van de hele vereniging heb ben; bleven de afdelingen toch naast elkaar staan, dan was het de zaak van de ge meente de subsidies te ver delen. Toen de heer Hartong het een en ander duidelijk was geworden, stelde hij voor de twee afdelingen samen een subsidie te verlenen van 250 en dit voorlopig elk jaar te verhogen met 150 tot del ging van de schuld. In deze geest werd tenslot te besloten een subsidie te verlenen van 400, nader te splitsen, De bibliotheek van 't „Nut" kreeg overeenkomstig haar verzoek een subsidie van 30. Daarna was het de heer v. Alphen die zijn nood kwam klagen als bestuurslid van de zangvereniging (3). Die kreeg 50 subsidie en vorig jaar was daar nog bij gekomen 25 van de Oranjevereniging en 7.50 voor auteursrechten. Dat was er dit jaar allemaal af en zo miste de zangvereni ging 32.50 subsidie. Hij stel de daarom voor om de ge meente-subsidie te verhogen tot S 100. Wethouder Broeken vond 't niet aardig van het Oranje comité dat het nu geen bij drage meer leverde, maar achtte dit toch geen grond voor verhoging van subsidie. De voorzitter zei dat het subsidie geven een ziekte was geworden en constateerde dat er nog meer zangverenigin gen waren. Er was nog een mannenkwartet en een dub bel mannenkwartet; hij zag ze a] aankomen. Wethouder Broeken wilde de keerzijde van de medaille tonen en waarschuwde de raad in het oog te houden dat het over de gemeentefinan- ciën ging. Er moest een grens zijn. Als voorz. van de Oranje vereniging (4) moest de heer Hartong natuurlijk dit comité verdedigen en betogen dat de inkomsten dit jaar veel ge ringer waren. Toen moesten wij gaan en we hoorden de voorzitter nog juist zeggen dat er elk jaar wel subsidies bij kwamen, maar dat er nooit af gingen. Daarom weten we niet of het voorstel van de heer v. Al pben er door is gekomen en of er nog meer bestuursleden aan het woord zijn geweest, op de bres voor hun vereni ging. Maar de gemeente-be groting zal er tenslotte wel door zijn gekomen. Daarna moest de raad nog geheime besprekingen voe ren. Dat zal wel morgen zijn geworden. TE KOOP AANGEBODEN I 45.- Waar zegt de uitgever. Brieven met prijs enz. onder No. 3473 bur v. d. blad EEN MET LAMP Kerkstraat 121 Waalwlik TE KOOP (26 X 11) Alles zo goed als nieuw OP GOEDE STAND Brieven onder No. 3474 bur. v. d. bi Voor de a,s. ST NICOLAAS zijn wij ruim gesorteerd in In SIGARETTEN hebben wij weer luxe DOZEN en BUS TES van 50 stuks. Alle merken SIGAREN ook volop EXPORT. Ruime sortering PIJPEN en ROOKBENODIGDHEDEN. SIGARENMAGAEIJN Wed. C. VERHOEVEN-BROK Vaartstraat 76 KAATSHEUVEL Beleefd aanbevelend I STATIONSSTRAAT 67/ WAALWIJK RUIME KEUZE IN Pick-ups, Accordeons, Hohner Mondorgels, Guitaars reeds vanaf f37,50 Banjo's en Mandolines enx enx. co PARFUMERIEËN. EAU DE COLOGNE, TOILLETART1 KELEN, SCHOONHEIDSARTIKELEN, POEDERS, CKÊME, LOTIONS, cdz. /en de allerbeste binnen- en buitenlandse hulzen In ruimste keuze, en voor elke beurs KAATSHEUVEL

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 10