Waalwijkse en Langstraatse Courant £en. JCo.nCnk&y.k &e.z.a&k aan oto.ndan, BERKDIJK L00N-0P-ZAND Erwtensoep en uien ST. JOAGHIMSMOER Worstelt met de begroting Verwiel's Lederwaren- en Sierkunsthuis Maar tijdig voor St. NICOLAAS! ZO JUIST ONTVANGEN VOOR BESCHAAFDE EN VERZORGDE CADEAUXI RAAD VAN GEERTRUIDENRERG VRIJDAG 24 NOV. 1950. Uitgever Waalwij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN DE ECHO VM HEI ZUIDEN "S 73e JAARGANG No. 95 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Door J. W. VAN SON. (Nadruk verboden). Londen, 21 November 1950. „Ik heb het grootste wonder gezien dat de wereld aan de ver baasde geest kan tonen." Dit ant woordde de beroemde Heine toen men hem eens vroeg wat hij van Londen dacht. Deze woorden kwamen in mijn gedachten toen ik Dinsdagavond vermoeid maar ge lukkig en voldaan huiswaarts keerde. Op een onbeschrijfelijke wijze heeft de grootste stad ter wereld H. M. Koningin Juliana en Prins Bernhard vandaag ge huldigd. Deze metropool heeft zich vandaag in al baar groot heid getoond. Nooit tevoren heb ik de woorden van Lord Rosebery „London, the pride of our race" beter begrepen dan thans. Overal zag men onze nationale driekleur met de Oranje-wimpel van de da ken wapperen. Grote warenhui zen hadden sieretalages aange bracht ter ere van de koninklijke gasten, ja, zelfs de traditionele Londense krantenstalletjes hadden zich in hun beste pak gestoken en waren met fleurige rood-wit- blauwe vlaggetjes uitgedost. Kortom. Oranje zwaaide zijn vredige scepter over Londen. De genen onder u, die een tijd lang in het buitenland woonach tig zijn geweest, weten wat het betekent als je in den vreemde je nationale symbolen zo trots ziet wapperen. Mij werd verteld dat er in Lon den pl.m. 4000 Nederlanders wo nen, doch vandaag leek het wei of er geen vier-, maar veertig duizend Nederlanders in Londen woonachtig zijn. Het leek of ie dereen vandaag Nederlands sprak. Telkens ontmoette je Nederlan ders en het scheen dat onder de ze Nederlandes ook de categorie Brabant vertegenwoordigd was. Toen ik hedenmorgen op mijn tocht door Londen een van de grote warenhuizen passeerde, klonk mij plotseling in onvervalst Brabants in de oren „Wè hebbc ze die roame toch mooi ve-sierd". Als Brabander kon ik natuurlijk de bekoring niet weerstaan om hen te vragen waar zij vandaan kwamen. En parmantig klonk het antwoord „We zèn van Til burg." Jammer voor deze dag was liet dat het gure donkere najaarsweer over het „Oranje"-zonnetje had gezegevierd en de lucht zwaar be wolkt was. Doch noch Brit noch Hollander scheen hier schijnbaar erg in te hebben en iedereen was in een opgewekte feestvreugde. Voor de geachte lezer en spe ciaal voor hem die Londen kent, even een beknopte beschrijving van die plaatsen en straten, die in de komende dagen op de voor grond zullen treden. Oxford Street en Regent Street zijn op 'n eclatante wijze versierd. Piccadil ly Circus, het hart van Londen, geleek een zee van vlaggen. De ambtswoning van Jhr. Michiels van Verduynen, Nederlands Am bassadeur in Londen, was prac- tisch onder onze nationale kleu ren en Oranje wimpels bedolven. The Mali, Londen's beroemde Statie Laan, was voor deze gele genheid wel heel bijzonder vier- sierd. Aan weerszijden van deze historische weg waren grote wit geverfde masten aangebracht, waaraan de Engelse vlag en de Nederlandse driekleur fier wap perden. Als speciale hoffelijkheid was aan elke mast een reusachti ge uit hout gesneden en goud ge verfde tulp aangebracht. Tulpen, „the un-official emblem of the Netherlands" zeggen de Engelsen. Doch laat ik U, in gedachten, mede naar het Victoria Station nemen, waar zo aanstonds H. M. de Koningin en Prins Bernhard met de Koninklijke trein uit Do ver zullen aankomen. Rond één uur in de namiddag hadden zich reeds duizenden toeschouwers in en rond het Victoria Station ver zameld, om toch maar zeker niets van de koninklijke aankomst te missen. De beroemde Londense Bobbies, alsmede Scotland Yard zorgden er echter voor dat het perron, waar de koninklijke trein zou aankomen, niet al te dicht werd benaderd. Het perron was voor deze gelegenheid in een wa re bloementuin herschapen, ter wijl grote rode karpetten het ge heel eeen „warme" aanblik ga- cen. Tegen half drie begonnen de genodigde gasten waaronder het voltallig corps der Neder landse diplomaten te arrive ren. Om ongeveer 5 voor drie ar riveerde de Engelse konnklijke familie. De Engelse koning was in het uniform van Admiraal der Engelse vloot. En dan om precies drie uur stoomt de koninklijke trein langzaam het Victoria Sta tion binnen. En terwijl de came ra's der persfotografen klikken, de televisie-apparaten het tafereel naar de huiskamers overbrengen en de muziek van de Coldstream Guards over het perron galmt, stappen de Engelse koning en ko ningin naar voren om hun ko ninklijke gasten te verwelkomen. Voor alle aanwezigen, doch zeer zeker voor de aanwezige Neder landers, was het een ontroerend ogenblik. Koningin Juliana, „on ze" koningin, was weer in ons midden. Elke Nederlander voelde weer opnieuw de hechte en heili ge band die Nederland aan Oran je bindt. Majestueus en vorstelijk begroette onze vorstin, gevolgd door de Prins der Nederlanden, de koninklijke gastheer en gast- vrouwe. Een Engelse kennis, die naast me stond, zei het zo fijnge voelig, toen hij met een enkel woord tegen me zeiYour Queen is a real Queen and Lady. Hoe trots en blij gevoel je je dan Ne derlander te zijn. En wat zal er in het hart van onze vorstin zijn om gegaan. Voor Haar was dit meer dan een staatsbezoek. Het was 't bevonden zich Koningin Juliana, de Engelse koning en de Hertog van Gloucester, broer van de Engelse koning. In de twede koets bevonden zich de Engelse koningin, Prins Bernhard en de Hertog de Beaufort, terwijl in de derde koets Dr. U. Stikker, Ne- denlandse Minister van Buiten landse Zaken, alsmede Jhr. Mr. Michiels van Verduijnen, Hr. Ms. Anibassadur hadden plaats geno men. Duizenden en duizenden toeschouwers hadden zich lr-pgs de te volgen route opgesteld en overal waar de koninklijke stoet passeerde, waren de toejuichingen niet van de lucht en het enthou siasme was zo groot dat het de somberheid van het weer ver dreef. 21 November 1950 zal in de Britse zowel als in de Nederland se annalen als een onvergetelijke dag vermeld staan. 21 November zal gedagtekend staan als de dag waarop Koningin Juliana en Prins Bernhard de harten van millioe- nen Engelsen stormenderhand veroverden. Na afloop van de koninklijke rijtoer verliet Koningin Juliana om kwart voor vijf wederom het Buckingham Paleis, teneinde in Te laat voor de opening van onze nieuwe zaak ZEERCHIQUELEREN DAMESTASSEN Exclusieve modellen uit Parijs, Londen en Offenbach. In reptiel, calfs, suède en peccarex. De laatste nouveauté's Slechts 'n enkel stuks van elk model, dus U koopt abso luut ,,iets aparts". Verder 'n rijk sortiment plastic dames tassen in alle prijzen. Grotestraat 264 Telef. 270 Waalwijk weerzien van een stad, waaraan Zij zulke dierbare herinneringen heeft. Londen, de plaats waar Haar koninklijke moeder vijf jaar lang gastvrijheid had genoten. Londen, de plaats waar Haar ko ninklijke gemaal vijf jaar lang zijn beste krachten voor de Neder landse zaak had gegeven. Enge land en het Engelse volk, dat ons vorstenhuis en ons volk zulk een warm hart toedraagt. Nauwelijks waren de koninklij ke gasten door de Engelse koning en koningin verwelkomd, of de juichkreten van de talloze toe schouwers galmden over het sta tion. Het „Lang leve de Konin gin" en „Long live Queen Juli ana" waren niet van de lucht. Het was een aandoenlijk schouw spel. De Goldstream Guards, die in hun scharlaken uniformen een verrukkelijke aanblik boden, vormden de erewacht, welke door Koningin Juliana werd geïnspec teerd. Toen begon de koninklijke rijtoer door Londen, welke vanaf het Victoria Station via Victo ria Street, Parliament Square, Whitehall, The Mali naar het Buckingham Paleis zou voeren. Nooit zag ik zulk een imposante processie. Vooral The Mali bood een indrukwekkend schouwspel. De afzetting van The Mali, ver zorgd door de afdelingen van Marine, Leger en Luchtmacht, in vol tenue en met opgeplante ba jonetten, verhoogde de aanblik, De Household Cavalry, gezeten op hun zwarte glimmende Friese paarden een geschenk van Prinses Wilhelmina aan de En gelse koning opende de ko ninklijke stoet. In de eerste koets de Westminster Abdij een krans te leggen op het graf van de on bekende soldaat. Des avonds zullen de Engelse koning en koningin aan hun ko ninklijke gasten een „State Ba- quet" aanbieden. Op Woensdagmiddag zullen H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden vertoeven op het terrein van de Nederland se Hervormde Kerk, Austin Fri ars, alwaar Hare Majesteit onder meer de eerste steen zal bezichti gen, welke werd gelegd door H. K. H. Prinses Irfene. Alle leden van de Nederlandse kolonie zul len daarbij in de gelegenheid ge steld worden aan Hare Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid 'n ontvangst te bereiden. Om half vijf van dezelfde dag zal de staf van de Nederlandse Ambassade in de ambtswoning van Hr. Ms. Ambassadeur aan Hare Majesteit en Z. K. H, wor den voorgesteld. Door deze zeer beknopte uit eenzetting hoop ik mijn oud plaatsgenoten een klein idee te hebben gegeven van het eerste staatsbezoek van Hare Majesteit Koningin Juliana en Zijne Ko ninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden aan Londen. (Wij danken onze trouwe le zer, de heer v. Son, hartelijk voor deze actuele reportage en betreu ren het dat de bijgevoegde opna men niet bruikbaar bleken. Red.) mvrnm LOOS ALARM Maandag namiddag omstreeks half vijf loeide de brandsirene en in minder dan een ogenblik za gen we de brandwagen uitrukken in de richting Wilhelminaplein, vanwaar een oproep ingekomen was, niet omdat daar brand ont staan was, maar omdat voor de zoveelste maal de vlammen hoog oplaaiden van drie punten van het vuilnisterrein, waar de lie ve jeugd refeds meerdere ma len zijn genoegen gevonden heeft om het brandbare materiaal aan het vuur prijs te geven. Laat het gevaar hieraan verbonden nu niet direct zo groot zijn, toch is dit niet geheel uitgesloten, vooral niet bij de harde wind, waarvan we de laatste tijd bijna dagelijks pro fiteren, om nog niet te spreken van de last, die de bewoners van Tramlaan en Gasthuisstraat en omgeving ondervinden van de verstikkende rook. Reeds meer dere malen is tegen deze balda digheid van de jeugd geprotes teerd en gewaarschuwd, doch tot heden zonder blijkbaar resultaat. Naar wij vernemen zijn de daders van de laatste brandstichting be kend en zal de politie het moge lijk nu niet meer bij een waar schuwing laten. We menen in de ze opnieuw een beroep te mogen doen op de ouders onzer kinderen, want vaak reeds is gebleken, dat het spelen met vuur heel noodlot tige gevolgen gehad heeft, zonder dat dit de kinderen vermoeden. GRONDWERKEN. Kaatsheuvel zit momenteel druk in de moeilijkheden, die straat- en rioolverbetering noodzakelijk met zich brengt. De Schoolstraat is daar een klein voorproefje van geweest en nu volgt het grote werk in de Gasthuisstraat en Tramlaan, aangenomen door de fa. Santbergen uit Geertruiden- berg. Wife de laatste daqen een kijkje nam in en om de Markt en het Westelijk gedeelte van de Gasthuisstraat, heeft kunnen con stateren, dat deze grondwerken nu niet juist een aangename sfeer scheppen voor de omwonenden, vooral niet bij het vele regen achtige weer. Doch de bewoners van de Gasthuisstraat en later de Tramlaan zullen zich gaarne deze onaangenaamheden getroosten in de wetenschap dat zij daardoor verlost worden van de jarenlange misère, die een onvoldoende rio lering met zich brengt. Doch ook hier is het weer de jeugd, die vaak onbewust, de werkzaamhe den bemoeilijkt en de toestand voor de omwonenden nog minder aangenaam maakt. De politie, hier bijna voortdurend aanwezig, heeft de handen vol om zowel de jon gens als de meisjes in hun ver makelijk spfel(?) te remmen. Het kan niet uitgesloten blijven, of hier komen vandaag of morgen ongelukken van, waarom we eok hier de medewerking der ouders nodig hebben om dit te voorko men en de werkzaamheden niet meer dan nodig te bemoeilijken. BENOEMD. Nu de steeds voortschrijdende \yerkzaamheden aan het natuur park „De Efteling" steeds groter omvang aannemen en de acco modate van het park zowel tech nisch als administratief steeds meer werk vraagt, is het noodza kelijk gebleken, dat aan het hoofd der Stichting een vaste kracht verbonden werd, die de verant woordelijke leiding draagt. Als zodanig is door het bestuur der Stichting benoemd de Weled. Zeergel. heer Drs. H. Peters- Weem, die reeds vanaf 1 Novem ber als zodanig in functife is ge treden. EEN MOOIE PRESTATIE. In de buurt Tramlaan Gast- huisstraat en Prins Hendrikstraat had Maandagavond de laatste vergadering plaats in café van Heeswijk, wat betreft de thuis gekomen jongens uit Indië. Het prachtig resultaat dat hier onder leiding van de heer Mallens is behaald, mag voor iedereen een aansporing zijn wat er in goede geest en verstandhouding te be reiken valt en mag een voorbeeld worden genoemd voor alle ande re buurten uit Kaatsheuvel. Voorzitter Mallens opende de ze vergadering met allen een van harte welkom te heten en memo reerde dat de zware taak die op de schouders van het bestuur was gelegd, dank zij de spontane medewerking van de gehele buurt tot een gofed einde was gebracht. Hij gaf 't woord aan de heer Sieping om verslag uit te bren gen over de financiële toestand. De penningmeester deelde mee dat het gemiddelde bedrag wat in de 6 collecten was opgehaald bfedroeg 146.31. Het totale be drag aan inkomsten is 877.86, de totale uitgaven 853.10, zo- dat er nog een batig saldo was van 24.76. De voorzitter dankte de penn. voor z'n goede zorgen en allen die het mogelijk hadden gemaakt dit mooie resultaat te bereiken, om iedere Indië-vaarder bij zijn thuiskomst een geheel compleet rijwiel aan te bie den. Dit betreft op de allereerste plaats de huisvrouwen van onze 67 gezinnen, die hebben laten blijken in deze toch al zo moei lijke tijd op de juiste wijze te willen meeleven mfet hen die naast hun dagelijkse zorgen nog andere en grotere zorgen hadden, nl. de behouden thuiskomst van hunne kinderen. Ook werd dank gebracht aan de heer Vfesters, die door zijn medewerking de taak van het be stuur heeft verlicht. Een speciaal woord van dank gold de heer Boelen, de onnjis- bare man in deze buurt wat be treft de versifering, die het mo gelijk heeft gemaakt steeds zon der enige kosten een blijk van uiterlijke waardering aan te bren gen. Hfet nog in kas zijnde batig sal do van 24.76 werd door de ge hele vergadering in handen gege ven van het bestuur om dit voor een door hen bepaald doel te ge bruiken. Van de rondvraag werd geen gebruik gfemaakt en de voor zitter sloot de vergadering met nogmaals een hartelijk woord van dank aan allen en de hoop en de wens dat dezelfde goede geest van verstandhouding in de buurt zou blijven bestaan. HONDENSPORT. Op de internationale honden tentoonstelling gehouden te Utrecht op 18 en 19 Novfember, ingeschreven 900 honden, be haalde Frans Elshout met zijn Dwfergpincher reu Zampa von Hügelicht in open klasse Uitmun tend en reserve kampioen. Ook Jan Kroot behaalde met zijn Tibetaanse Terrier reu Polly in open klassfe een le prijs. TAFELTENNIS. Zaterdag j.l. speelde N.V.R. 3 tegen K.A.T. 3, een derby die steeds meer dan gewone spanning met zich brengt. Nam N.V.R. al spoedig de leiding, K.A.T. wist daarop een gelijke stand te for ceren, waarna N.V.R. opnieuw een 42 voorsprong nam. Toen was het opnieuw K.A.T. dat in goed spfel de achterstand inliep en in een 54 voorsprong omzette. De laatste wedstrijd was opnieuw voor de thuisclub, zodat het ein de kwam met een 55 gelijk spel. De totale uitslagen waren: Koekerellen I—N.V.R. 1 2—8 N.V.R. 2—N.V.R. 4 7—3 N.V.R. 3—K.A.T. 3 5—5 Het komende programma luidt: N.V.R. INever Down 6. N.V.R. 2—R.K.C. 2. Excelsior 2—N.V.R. 3. Silvia 4—N.V.R. 4. R.K. PAR. ZANGKOOR ST. JAN. Zoals te doen gebruikelijk vier de het R.K. Par. Zangkoor St. Jan reeds Maandag, de van ouds vastgestelde dag, zijn Cfeciliafeest. Onder leiding van enkele jongere zangers was dit jaar een program ma ontworpen, dat in gezellige saamhorigheid het zangersfeest gemaakt heeft tot een groot suc ces. Om goed twtee uur werd op het terrein achter Restaurant Eu- phonia begonnen met een voetbal wedstrijd tussen tenoren en bas sen, onder leiding van een lid van 't knapenkoor. Met 30 sloegen de vlugge tenoren, de traditioneel tragfere bassen. In een kegelwed strijd op de banen van Euphonia waren het opnieuw de Tenoren, die de eerste prijzen wegpikten. In huize Jan van Dun, waar het Koor feitelijk zijn feest vierde volgde nog een vogelpikwedstrijd, waarin opnieuw de hoogste lau weren door de tenoren gfewon- nen werden. De Hoogeerw. Deken v. d. Brekel verscheen daarna op 't ge zellig samenzijn, bracht dank voor de buitengewone zorg waar mede de diensten opgeluisterd wa ren, speciaal zijn gouden pries terfeest en huldigde de heer W. Kolsteren met zijn 45-jarig zan gersjubileum waarnaast hij nog onder dankbetuiging voor de be wezen diensten een achttal Ere diploma's van de Ned. Gregorius- vfereniging uitreikte aan zangers, die meer dan 25 jaren het koor gediend hadden. Na een goed ver zorgd maal, dat hospes P. van Dun alle eer aandeed, werd een non-stop-programma van muziek, ballet(?)voordracht en hersen gymnastiek afgewerkt tot het te vroege sluitingsuur, dat de toe hoorders in de ban van gfezellige belangstelling hield zonder een ogenblik te verflauwen. WIJ JONGEREN. De overkoepelings-organisatie Wij Jongeren, houdt Vrijdag 24 November zijn maandvergadering in het patronaat. Vrijdagavond wordt een echtfe Wij Jongeren avond, zonder spreker, doch uit sluitend contact-avond met uit wisseling van eikaars ideeën op cultureel en amusant terrein. On getwijfeld een avond die zal bij dragen tot het grote doel van de overkofepeling: het onderlinge contact te verstevigen. AGENDA. Vrijdag 8 u. n.m. Contactavond in het Patronaat van Wij Jonge ren. Zaterdag 8 u. n.m. Apollo-The- ter „Prima Ballerina". Toegang alle leeftijden. Zondag 8 u n.m. Toneelavond Tilb. Brandweer: 't Begon in de Gracht", zaal J. van Dun. Maandag 8 u. n.m. Repetitie Harm. Apollo. Zondag 7 u. n.m. Tofewijzing prijzen K.W.-Actie in de Hoofd straat bij voorz. C. v. d. Velden. K. W.-ACTIE. In steeds stijgend succes ver loopt de K.W.-Actie van de R.K. M.V. Als een bewijs van dit suc ces volgt Zondag 26 November een tweede toewijzing van prij zen. Waar het terrein op de Markt door de aanleg van een nieuwe riolering bfezwaren ople vert voor een grote volkstoeloop, zal de toewijzing der prijzen thans geschieden in de Hoofdstr. bij de slagerij van de voorzitter van de K.W.-Actie, de heer C. v. d. Velden. Als eerste prijs wordt wederom een vet varken toegewfezen, doch daarnaast vol gen nog een vijftigtal waardevolle prijzen, die toegekend worden op de opgeplakte ingeleverde formu lieren van de K.W.-Actie. Op nieuw zal blijken dat met het ko pen ter plaatse niet alleen de Middenstand ter plaatse, doch ook het eigenbelang gediend is. T oneeluit voering „De strijd tussen de duivel en 'n ziel". Onder deze titel gaf de plaat selijke toneelvereniging Don Bos- co j.l. Zondag 19 Nov. in een geheel uitverkocht parochiehuis een uitvofering die volkomen ge slaagd mag heten. Wij consta teerden dat zij zeer is vooruit ge gaan. Doordat velen teleurgesteld moesten worden zal Zondag 26 Nov. nogmaals een opvoering worden gegeven in het parochie huis. Het publiek was een en al bewondering ovfer stuk, spel en spelers en de ovatie aan het ein de was dan ook een warme waar dering voor het gebodene. A.s. Zondag volgt nog een 2e en laatste opvoering, waarbij men goed doet tijdig en wel 's mor gens na de Hoogmis, plaatsen te bespreken. Sofia's Concert met een feestelijk tintje. A.s. Maandag zal in de zaal der Kon. Harmonie Sofia s ver eniging een concert worden aan geboden, bij welke gelegenheid de installatie zal plaats vinden van de nieuwe Ere-voorzitter Jhr. A. Verheyen, ter voorziening in de vacature ontstaan door het over lijden van diens vader, wijlen de Hoog Weledelgeboren Heer Jhr. Mr. F. X. Verhfeyen. Tevens zal op deze avond plaats vinden de plechtige uitrei king aan de Kon. Harm. Sofia's Vereniging van het Internationaal Vaandel der Ned. Federatie van Harmonie- en Fanfare-gezel schappen, door de Alg. Voorzit ter de Edelachtbare Heer C. G. M. van Riel, Burgemeester van Angerlo, als hoogst geplaatst corps in de Vaandelafdeling en Ere-Afdeling op het Internationaal muziekconcours te Oosterbeek op 9 Juli j.l. in sectie Harmoniecorp- touw werd gezet, een succes voor de R.K. Middenstandsvereniging beloofde te worden lag voor de hand, want door het comité zijn zorgen noch moeite gespaard om dit succes zo hoog mogelijk op te voeren. Naast de talrijke grote prijzen welke haar bestemming eerst op 6 December zullen krij gen, wordt reeds enkele Zaterda gen het kopend publiek verrast door bij de defelnemende winke liers van een „Blinde Man" een kans te krijgen op een mooie prijs. St. Nicolaas-rondgang. Heden kwam bij het bestuur van Loon op Zand's Belang het telegram binnen dat St. Nicolaas 1 zich heeft voorgesteld, a.s. Zon dag ons dorp met een bezoek te vereren en een rondgang door alle straten te maken. Om 12 uur zal de Sint worden afgehaald bij het Kasteel aan de Tilburgse weg, waarna de tocht onder muziek zal worden voort gezet. Een paar CARBOVIT-dragées na het eten nemen de uienlucht weg. sen. In het muzikale gedefelte zul len de beide concoursnummers van het Int. Nat. concours te Oosterbeek, waarmede deze lau weren werden behaald ten uit voer worden gebracht, terwijl als afwisseling het Sofia's klein or- kfest de avond met enige nummers zal opluisteren. St. Nicolaas-Actie R.K. Middenstands ver. Dat de grote actie voor St. Ni colaas, welke reeds vroegtijdig op ST. NICOLAAS. Zondag 26 Nov. a.s. zal de Sint, vergezfeld van z'n knechten, wederom z'n gebruikelijke rond gang maken door ons dorp. Te vens zal worden gecollecteerd teneinde St. Nicolaas in deze tijd van duurte enigszins tegemoet te komen. AGENDABERICHT. Zondagavond 19 uur toneeluit voering R.K.J.B. „Oessin Blanda". Verenigingsbelang - Gemeentebelang „Lest best", denken blijkbaar de Bergse vroede vade ren en ze plaatsten de ingekomen stukken en de ge meentebegroting achteraan, want die nemen het meeste tijd in beslag. „Het venijn schuilt dus in de staart", denkt uw verslaggever en hij blijkt er niet ver naast te zijn, want als hij tegen elven moet hollen om de laat ste bus te halen, zijn de heren het nog niet eens over de subsidies. Nu ja, de bestuursleden van diverse ver enigingen zitten er ook niet voor niets. Het begon heel rustig toen burgemeester Bianchi om kwart voor 8 de vergadering van half 8 opende. De notulen wferden zonder commentaar goedgekeurd, waarna wethouder Rutgers bij wijze van uitzondering onmiddel lijk het woord vroeg. Dit van wege de behandeling der begro ting dife op de agenda stond, zei hij. Eerst zwaaide hij lof toe aan de commissie van onderzoek, al waren B. en W. het niet op alle punten met haar eens. Voorts deed hij een beroep op de raad om de begroting vlot en zakelijk te behandelen, o.a. om geen hu moristische koppen meer in de krant te krijgen. Hij stelde zfelfs een verrassing van St. Nicolaas in het vooruitzicht als alles goed zou verlopen. Ongetwijfeld waren de leden dit vooruitzicht en het beroep een uur of drie later al lemaal al vergeten. Het eerste punt van de agenda was de vaststelling der herzie ning van het uitbreidingsplan in hoofdzaak. De N.S. spoorwegen hadden er bezwaar tegen dat de nieuwe provinciale weg de spoor weg nog eens zou kruisen, maar de voorzitter achtte dit geen groot bezwaar voor dat ene goederen- treintjfe per dag. Overigens was dit een kwestie tussen de Provin ciale Waterstaat en de N.S. Van ernstiger aard achtte hij het be zwaar van de fa. Speier, die wel enkele hoekjes wilde afstaan, maar niet zoals was voorgesteld. Dfe heer Hartong merkte op dat er destijds een plan voor de Ha ven was gemaakt, dat hij niet juist achtte. Nu zou hij een ver groting van dit plan in hoofdzaak willen laten maken, waarop de details beter zouden uitkomen, want nu was er nog tijd om het in orde te brengen. De voorzitter antwoordde dat het terrein van de Haven in overleg met de raad werd uitgezet: de volgende ver gadering zou hij met nieuwe ge gevens komen en hij liet dit de secretaris noteren. De raad ging met de voorgestelde vaststelling accoord. Het volgende punt was de vast stelling van het uitbreidingsplan in onderdelen. Ook hiervoor had de heer Hartong een opmferking. In vorige vergaderingen had hij enkele punten naar voren ge bracht en hij achtte nader beraad gewenst. Bovendien konden velen uit de kaarten zich geen juist beeld vormen van het plan, wes halve hij ovferleg had gepleegd met de directeur van de am bachtsschool. Die had zich bereid verklaard er een maquette van te maken. De voorzitter achtte dit heel nuttig en gewenst en hij gaf de raad in overweging het aan bod dankbaar te aanvaarden, wat deze dan ook dfeed, evenals het voorstel van B. en W. De begroting der Stedelijke Godshuizen 1951 werd zonder meer goedgekeurd. Bouw-, woning- en wel- standstoezicht. Betreffende dit punt stelden B. en W. voor een gemeenschappe lijke regeling met andere gemeen ten vast te stellen. Eindelijk was dit definitieve plan gekomen; het was zoveel als grootste gemene deler van alle wensen der ver schillende gemeenten en daarom bleven er natuurlijk wensen. De inrichting was zo dat er een top orgaan zou komen en daaronder verschillende kleine kringen voor direct contact. De heer Van Boxtel opperde de mogelijkheid dat de gemfeenten in de toekomst misschien voor weinig kosten een eigen technisch ambtenaar zou kunnen aanstellen. Hij had de stukken niet goed kunnen bestuderen en daarom stelde hij voor ze alsnog te laten rouleren en de zaak aan te hou den, waartegen de voorzitter geen overwfegende bezwaren had. De heer Hartong had wel over- weendge bezwaren, maar dan te gen het voorstel van B. en W. Al direct na de oorlog had hij gecon stateerd dat Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht niet aan alle wensen voldeed en ook deze re geling voldefed daar niet aan. Dat Raamsdonk, Geertruidenberg en Made in een geheel werden on dergebracht achtte hij geen ver betering. Er was een afzonderlijk bouwtoezicht en een welstands toezicht. Het laatste achtte de hefer Hartong een gevaarlijke on derneming. Het was een kwestie van smaak, waarin men niet altijd even gelukkig was, getuige het karakter van de Markt. Nochtans erkende hij de noodzaak. Ook van toezicht op de bouwvoorschriften, maar dan door een niet-belang- hebbend ambtenaar. In die geest deed hij een voorstel, tevens om de kosten daarvan te bestrijden uit de opbrengst van de'lfegesver ordening, die in de komende ja ren eer zou stijgen dan dalen. Ook hij vond het spijtig dat B. en W. geen exfemplaar van de regeling hadden laten circuleren, daardoor had de raad een beter inzicht kunnen krijgen. De voorzitter bracht er tegen in dat de heer Hartong al herhaal delijk met dit voorstel was geko men en dat de raad het telkens

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 9