WAAEWYK Luxe VAL DA Waalwijkse en Langstraatse Courant DAMES PANTOFFELS Juist ontvangen b Sint Nicolaas in Waalwijk •Neem een doos^chte^ pastilles UW HOEST ..Li: lJ MAANDAG 27 NOV. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN verschijnt 2 x per week. Dit blad DE ECHO \M HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 96. Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES: „ECHO' K.O.B. BISDOM DEN BOSCH. Vergadering op 23 November 1950 in Hotel Verwiel te Waal wijk. De voorzitter opende de ver gadering met de Chr. groet. De vergadering was slap bezocht, dit was zeker een gevolg van het slechte weer. Een Godsdienst cursus B en een hoofdencursus kunnen wegens te weinig deelna me geen doorgang vinden. Het af delingskoortje is ontbonden; ge lieve de muziek aan mej. C. Géb- bing, Grotestraat 371, Waalwijk, te retourneren. Steunend op de actieve leden is het Bestuur vast besloten op de ingeslagen weg voort te gaan en al het mogelijke te doen voor de behartiging van de geestelijke en stoffelijke belan gen van de leden. De notulen werden zonder wijziging goedge keurd. Onder de ingekomen stukken was een rapport van het K.O.V. Inzake jeugd en film. Dit rapport handelt over de misstanden die er zijn bij 't bioscoopbezoek door de jeugd. Punt 3 der agenda: Mededelin gen. De open clubs staan voor alle leden open, gaat er naar toe want het is zeer interessant. Sommige leden hebben geen ac te van benoeming of hebben soms niet een acté van ontslag gehad. Dit kan voor de betrokken per sonen grote moeilijkheden ople veren. Door het Centraal Bureau wordt een acte van benoeming verstrekt die de volle instemming van bet Hoofdbestuur heeft. Punt 4 Bespreking verkiezing candidaten voor het hoofdbe stuur; de oud-voorzitter de heer C. van Roy is candidaat gesteld voor het H.B. De vergadering keurt goed dat er aan alle afde lingen namens de leden een cir culaire wordt verstuurd, waarin de heer C. van Roy wordt aan bevolen. Punt 5 der agenda: Vijf-minu ten-woord van de Geest. Advi seur. Spreker sprak over film en jeugd. De gevaren liggen niet in wat de film te zien geeft, maar in datgene wat te denken geeft. De ouders en andere opvoeders moeten de kinderen beschermen voor de gevaren van de film. De ouders moeten uitmaken wat voor t kind geschikt is. De ouders mogen niet wijken voor de mode, maar zij moeten hun eigen inzicht volgen. De voorzitter dankt de geest, adv. en zegt dat het misschien wel eens goed is om dit punt op een oudersavond te bespreken. Hierna volgde van ons oudste afdelingslid dhr. G. G. Carpay een lezing met lichtbeelden over: Mijn rtis naar Aruba.. Allereerst besprak hij de geo grafische ligging, klimaat, de landbouwproducten, alsmede de middelen van bestaan. We kre gen ook te horen de zeden en gewoonten der bevolking. Voor jonge onderwijzers en onderwijze ressen is hier zeker toekomst. Hierna volgden de persoonlijke belevenissen van de spreker, zo wel aan boord als op 't eiland. Een en ander werd opgelucht door een zestigtal mooie foto plaatjes. Alles bijeen een zeer in teressante lezing, die we ook aan andere afdelingen gerust warm kunnen aanbevelen. De voorzitter dankte de héér G. Carpay voor de prettige lezing, welke ons zeer veel geleerd had. Na de rondvraag sloot de voorzitter met de chr. groet. NAPOLEON DE VIERDE. De Kajotters hebben Zondag avond een volle zaal van de K. A. B. hartelijk laten lachen mét het dwaze spel „Napoleon te Vierde" van Mar. Janssen en Gerard Nielen. Het is een koste lijke onzin van een man, die aL maar Keizer van Frankrijk wil worden en in zijn aspiraties door een complot van een neef en zijn vrienden wordt gesteund. Wim Rombouts speelde de pseudcv-troonpretendent op uitste kende wijze. Hoewel de andere rollen behoorlijk bezet waren stak Rombouts, die tevens de regie had, met kop en schouder boven de anderen uit. We hebben ons reuzé geamu seerd en het publiek eveneens, getuige de vele lachsalvo's die het stuk teweeg bracht. Als we een opmerking mogen maken is het over het Nederlands dat door de spelers werd gespro ken. Een zin als: „Is dat Napo leon, wat daar aan de wand hangt", kan eigenlijk niet door de beugel. En dan moet men ook «iet te vlug praten, dan gaat te veel verloren. In ieder geval is bet K.A.J.-to- neel op de goede weg en we kun nen heel wat verwachten van de revue, die op stapel staat, zoals Jac. Swlnkéls in zijn uitstekend verzorgd openingswoord zei. K.A.V. bAAKDWIjK. L.l. Donderdag hield de afd. K.A.V. een bijeenkomst in het K. A. J.-gebouw. Spreker voor deze avond was Pastoor Drievers uit Eindhoven. De voorzitster mej. Remit, opende deze bijeenkomst met de Christelijke groet en ver welkomde de Zeereerw Heer Pastoor Drievers, de Eerw. advi seur en de leden en kondigde de spreker aan. Het onderwerp was: Ernst en Luim. Het eerste gedeel te was de ernst, die de Kerw. Pastoor beschreef in het leven van Vader en Moeder en de op voeding van de jeugd. De woor den die de Eerw. spreker sprak, zullen door allen als een mooie les beschouwd worden. Het twee de gedeelte, luim, was voor de Moeders vast even om iiun zor gen te vergeten en pastoor Drie vers zorgde wel dat de lach niet uit de zaal verdween. Alles wat Z.E. vertelde was van dien aard dat de Moeders het telkïns weer uitschaterden van het lachen. Deze avond is een mooie avond geweest voor het begin van het winterprogram. Na het sluiten door mej. Rémie gingen allen met een lach om de mond naar huis. ALS DE KLOK WAARSCHUWT. Baardwijks Toneel, dat Zater dag 18 dezer met zoveel succes bovengenoemd stuk in het gebouw van de K.A.B. te Waalwijk hééft opgevoerd, heeft j.l. Zaterdag- en Zondagavond in eigen huis, voor eigen donateurs en belangstellen den deze vermakelijk-geheimzin- nige geschiedenis voor het voet licht gebracht. Was Zaterdagavond het Patro naatsgebouw nog lang niet géheel bezet. Zondagavond was de be langstelling weer groot en het succes niet minder. Waar wij in ons blad reeds eerder een beschouwing over spel en spelers gaven, willen wij ditmaal volstaan met de vermel ding dat het stuk wéér vlot ge speeld werd en er geen zwakke plekken in de rol-bezetting waren aan te wijzen. De spelers en speel sters waren aan elkaar gewaagd en vormden een voortreffelijk ge heel. Zij zullen ongetwijfeld ook bij hun bezoek aan Grave met dit stuk succes oogsten. TENTOONSTELLING. De Eerste Waalwijkse Kanarie vereniging heeft besloten om op 2 en 3 Dec. a.s. een Kanarieten toonstelling te houden. Door bij zondere omstandigheden wordt deze niet zoals vorige jaren ge houden bij de heer v. d. Pluim, maar in Café De Korenbeurs van de heer M. Brok. Als keurmees ter zal fungeren de heer J. Go- vers uit Rotterdam. Wij kunnen alfe kanarie-lief hebbers aanraden deze tentoon stelling te bezoeken daar hier een schitterende collectie zang-kana- rie's wordt tentoongesteld. DRIJFJACHT „ONS HUIS". Zaterdag heeft de veteranen- club „Ons Huis" onder leiding van de heer P. Mombers een drijfjacht gehouden, waaraan o.a. jagers deelnamen uit Rotterdam, Dongen en Den Bosch. Het ge vangen wild werd na de jacht tentoongesteld in hotel Verwiel, waarna het gezelschap aanzat aan een stevige maaltijd, waarbij vele hartelijke woorden werden ge sproken. Woensdagavond komt de gym nastiekvereniging Olympia uit Tilburg mét 40 dames en heren demonstreren in het gymnastiek lokaal van de R.K. H.B.S. ZOMERDIJKWEG. Naar men ons meedeelt is de weg naar de Zomerdijk die langs de fabriek van de Fa. Vermeer en Beerens loopt weer goed be gaanbaar gemaakt en 's avonds verlicht, zodat men ook langs die kant Waalwijk weer kan berei ken en verlaten, ook 's avonds. „WEG". Wij moesten Zondag het hockeyveld bereiken door een ge bied waaraan kwalijk de naam „weg" gegeven kon worden, en nu had het niet eens geregend. Toch was het een modderpoel, waardoor men onmogelijk kon fietsen, terwijl men lopend gevaar liep in de sloot langs de weg te glijden. Is daar op de een of an dere manier niets op te vinden? SOCIALE SCHOOL KAB. Het gaat nog steeds niet goed met de Sociale School van de K.A.B. Daarom heeft het actie comité een circulaire rondge stuurd waarin belanghebbenden voor de laatste maal worden aangespoord. Dinsdag wordt in de Gildenbond de laatste verga dering gehouden voor de defini tieve oprichting van de school. Het is te hopen dat er nu eens succes uit volgt SCHAKEN. De Schaakclub Waalwijk speel de haar eerste wedstrijd voor de bondscompetitie seizoen 1950-'51 te Tilburg, tegen de club van die naam, waarbij uiteindelijk de winst aan Waalwijk kwam. Ge deeltelijk ging dit nl. via de regle menten, hetgeen natuurlijk voor de betrokken spelers weinig vol doening geeft. Onzerzijds was de heer Goudberg, door plotseling opgetreden familieomstandigheden, niet in staat zijn partij te spelen. Vóór de wedstrijd werd over eengekomen dat deze partij ach teraf alsnog gespeeld zou worden. Echter, van de tegenpartij bleken twee spelers, zonder enig nader bericht, verstek te hebben laten gaan, waardoor reglementair hier voor aan Waalwijk twee winst punten toevielen. Toen de eind stand 36 voor Waalwijk was, en de wedstrijd dus toch gewon- nisme. Deze moeten bestreden worden in de naam van Jezus Christus, Ook de vrouwen heb ben een taak. Hun mannen aan sporen om de vergaderingen trouw te bezoeken.: We moeten getuigen zijn van Jezus Christus. Spr. besluit met te wijzen op het Kruis van Jezus Christus. Van daaruit moet ons maatschappelijk leven opgebouwd worden. De tweede spreker, de heer R. Slok uit Utrecht, sprak vervol gens over„In de aanval". Spr. ging terug tot de jaren van voor de oorlog van 1940. In dié jaren werd de arbeider niet geteld. Rechteloosheid was aan de orde van de dag. Het waren onrustba rende toestanden. Armoede en el lende voor de arbeider. In de aanval voor de rechten van de arbeider. Maar alleen op 't fun dament van het christendom. Zijn wij altijd geweest een leesba.e brief van Jezus Christus. In de aanval tegen mensen, die 't maat schappelijk leven veel kwaad be- Groteskraat 142 - WAALWIJK nen, werd de partij van de heer Goudberg onzerzijds maar ge wonnen gegeven. Hierdoor was dan de gehele wedstrijd in één maal afgewerkt, terwijl Tilburg een kleine compensatie had voor de twee spélers die niet opgeko men waren. De gedetailleerde uitslag was als volgt Mr. J. KallenbachP. H. Kuijsten 01 E. VerdaasdonkM. C. Goudberg 10 regl. E. V. HimfeldA. S. Vader YiY L. OldenkotteA. Hooft- v. Huijsduinen 01 regl. J. ProostJ. Pullens 01 Mr. E. ClaassenC. G. J. Horn 0—1 M. van BavelG. Smits 10 Ir. J. KrugersE. de Vries 10 M. VerhammenJ. Vrij hoeven 01 regl. F. VerdaasdonkMevr. L. Vadér-v. d. Loo YiH Totaal 4—6 Aan de oneven borden had Waalwijk wit. Na de verzwakking van het tiental, als gevolg van het recen te vertrek van enige der sterkere spelers, geeft dit resultaat weder moed. Per slot van rekening be hoorde de Waalwijksé Schaak club steeds tot de allersterkste mededingers in haar klassen van de bondscompetitie. Dragelijke re sultaten zal men dus altijd zeker nog wel kunnen bereiken, ook bij de huidige samenstelling van het tiental. Op 9 December a.s. komt de Osse schaakclub O.S.V. op be zoek in Waalwijk. Die Zaterdag middag in de Twee Kolommen zullen de Waalwijkse schakers kunnen bewijzen, dat men inder daad nog rekening met hen moet houden. GESLAAGDE PROPAGANDA- AVOND VAN HET C.N.V. AFD. WAALWIJK. De Chr. Besturenbond kwa.n Donderdag j.l. 's avonds half acht bijeen in 't gebouw Chr. Belangen onder leiding van haar voorzitter de heer M. Faro. In zijn openingswoord richtte de voorzitter zich in de eerste plaats tot de twee sprekers van deze avond en verder tot alle aanwezigen. Hij sprak een kort woord naar aanleiding van het gelezen Schriftgedeelte Efeze 10 en wel deze woorden„Doet aan de wapenrusting Gods." Hij wekt op tot trouw aan de Chr. Vakbe weging. Als christen mannen en vrouwen behoren we lid te zijn van de Chr. Vakbeweging en haar te steunen bij al haar ar beid. De voorzitter sprak zijn dankbaarheid uit over de goede opkomst. Daarna krijgt de eerste spreker, de heer W. van den Hof uit Amsterdam gelegenheid voor het uitspreken van zijn onder werp „De vijand wederstaan". De spreker vangt zijn betoog aan met enkele regels uit een ge dicht van Da Costa. We moeten aldus spr., in ons dagelijks leven rekening houden met God en Zijn Woord. De vijand zit in ons per soonlijk. Er heerst veel liefdeloos heid. Er moet samenbinding zijn. Ons leven stellen in dienst van Jezus Christus. Materialisme daar gaat de wereld aan ten onder. Spr. keert zich scherp tegen de ongeorganiseerden, die veel cri- tiek uitoefenen. Er zijn nog meer vijanden, humanisme en commu- rokkenen. Dat zijn in de eerste plaats de agenten van Moskou. Zaaiers van ontevredenheid en wanorde, de ongeorganiseerde die profiteert van de georganiseerde medearbeider. Wij hebben een roeping te vervullen Strijden en getuigen. Spr. besluit met enkele verzen van Gezelle. De sprekers worden dank ge bracht voor het gesprokene. In de pauze werd koffie ge schonken door enkele vrouwen van de Vrouwenvereniging. Door de heer J. v. Heijst werden nog enkele solonummers gezongen. De voorzitter sprak nog een slotwoord en eindigde met dank zegging. Wij mogen op een prachtig ge slaagde propaganda-avond te rugzien. SLIPJACHT. Zeer talrijken hebben Zater dagmiddag onder een heerlijk herfstweer genoten van 't prach tige schouwspel dat de slipjacht achter de meute bood, in de schitterende omgéving van Roes- telberg. Op de top van Roestelberg en duinen leverde het een uniek ge zicht, toen de jachtstoet van een 50-tal dames en heren achter de honden eensklaps opdook uit de boscbweg van Udenhout en lang zaam, onder leiding van jager- méester Karei Hensen de berg af daalde en zo in stap voortreed naar de vijfsprong, bewonderd door de velen die zich op de berg en langs de wegen hadden ge schaard. Van hier ging het over de weg naar de Doorn, naar de ijsbaan van Kaatsheuvel en vandaar be gon de jachtrit achter de honden, dié met grote felheid en snelheid achter 't wild aanzaten, gevolgd door amazones en ruiters in vol le galop. Het was 'n enig sportgebeuren in dit mooie, zo uitstekend ge schikte terrein, dat aan deelne mers maar ook aan kijkers grote voldoening schonk. In de verte hoorden we het hoorngeschal van enigé Franse bazuinblazers die in Bosch en Duin stonden opgesteld, naar welk bekend recreatie-oord zich ook de deelnemers, die uit Waal wijk, Kaatsheuvel, Heusden, Til burg, Eindhoven, Dordrecht en tal van andere plaatsen gekomen waren, begaven tot vérdere ver pozing en waar het als steeds ge zellig toeging. Jammer dat het besluit minder mooi was, want toen het gezel schap zich per auto's naar Til burg begaf, kwam de heer van Dijk uit Dordrecht, vermoedelijk door onbékendheid met de weg, in de bekende gevaarlijke bocht op de weg naar Udenhout, tegen een boom terecht, waarbij hij een ernstige fractuur opliep en naar 't ziekenhuis moest worden ver voerd en de inzittende dames licht gewond werden. MEDEDELING voor de aangesloten Middenstan ders aan de Middenstands-actie. Door verschillende fabrikanten alhier worden waardebonnen van 2.50 verstrekt aan hun arbei ders welke kunnen worden inge wisseld tegen goederen bij de aangesloten middenstanders, Efeze winkeliers worden ver zocht deze bonnen aan te nemen en hiervoor geld te halen bij de penningmeester de heer A. van Kempen St. Antstraat 66. „DE MARTELGANG VAN KROMME LINDERT". Evenwichtig spel van O.O.G. De toneelgroep O.O.G. heeft een hoge greep gedaan door „De Martelgang van Kromme Lindert" door A. M. de Jong, op haar repertoire te nemen. Maar ze heeft zich blijkbaar aan haar stand verplicht ge voeld een stuk te nemen dat boven de middelmaat uit steekt. En ze heeft succes ge had. Men kan een drama zo mag men het gerust noemen als „De Martelgang van Kromme Lindert" trachten te karakteriseren met grote woorden, maar per slot van rekening zijn de conflicten allermenselijkst. Niet dat ie dereen dergelijke gebeurte nissen meemaakt, gelukkig niet, doch ze zijn het gevolg van normaal menselijke ge voelens, zij het dat die vaak onbeheerst tot uiting komen. Men kan de ongelukkige Kromme Lindert, die de men sen heeft leren kennen om dat hij getekend is, de cen trale figuur noemen. Inder daad is een groot gedeelte van hetgeen zich afspeelt tot zijn gestalte, letterlijk en figuur lijk, te herleiden. En 't laat ste wat we te zien krijgen is zijn wanhoop, omdat hij geen wederliefde ondervindt van haar, van wie hij het alleen verwacht had, het buurmeis je Anneke. Zij houdt, ondanks alles, van Lindert's broer Teeuw, d'n Breje, eens haar ietwat lichtzinnige verloofde, nu haar wrokkende man. Ook het drama tussen deze twee wordt getekend. Tengevolge van misstappen hebben ze moeten trouwen en de ge boorte van een kind dat niets van de vader heeft, maar des te meer van 'n ander, is 't be gin van de ellende. Enerzijds suggereert de moordaanslag van Lindert op zijn broer ten slotte de oplossing, doch die wordt weer in gevaar ge bracht door de uitlating van Lindert, dat het nu weer van voren af aan zal beginnen en dat hij daarom het water zal opzoeken. Kennelijk heeft de schrijver geen uitsluitsel willen geven. Dat is ook de reden waarom het stuk niet volkomen be vredigt, het kent niet wat de Grieken noemen de „kathar- sis", wat we misschien zouden kunnen weergeven met „loutering" of mogelijk „bevrijding". Dit veronder stelt geen happy end, want dit was in de oude tragedies ten enen male onbekend, maar de voldoening van het rechtsge voel en dit geeft „De Martel gang van Kromme Lindert" niet. Waarmee we het stuk niet willen afkeuren, noch ar tistiek, noch moreel, want het is een kenmerk van vele mo derne stukken. Er blijft ech ter iets wringen in de geest van de bezoeker en het is de vraag of dit geen afbreuk doet aan het geheel. Wat de mo rele kant van de zaak betreft, het is uiteraard geen stuk voor kinderen, maar hun die de gave des onderscheids be zitten, heeft het ontegenzeg gelijk veel te zeggen. En nu de uitvoering. Men kan onderscheid maken tus sen beroeps- en amateurto neel, maar ook in het laatste zijn graden. En van de gezel schappen die hier in Waalwijk spelen mogen we O.O.G. ge rust de zwaarste maatstaf aanleggen. Dan nog kunnen we tot eer van het gezelschap zeggen dat het een alleszins boeiende en indrukwekkende vertolking heeft gegeven van dit moeilijke drama. Men voelt dat hier een degelijke leiding aan gewerkt heeft, die met de onderscheiden talen ten der speelsters en spelers heeft gewoekerd. De bezetting vormde over het algemeen 'n mooi gaaf geheel en de indi viduele prestaties brachten dit op een nog hoger plan. Nemen we de titelrol Kromme Lindert, die door Huub Brok ken werd gespeeld. Hij gaf deze figuur de volle maat van zijn tragiek, zowel in houding en gebaar als door zijn dictie, al waren we in het begin een beetje bang voor overdrij ving. Hij omzeilde dit gevaar echter uitstekend en leefde zich steeds beter in, zodat we het laatste bedrijf voor hem wel een hoogtepunt mogen noemen. Jeanne Dalmayer herinneren we ons nog leven dig als de plezierige privé- secretaresse. Nu echter stond ze voor ons als de geestelijk getekende vrouw, zoals haar vriend Lindert lichamelijk ge tekend was. Nog haast een meisje, krijgt ze als Anneke de volle last van het leven te dragen. De manier waarop Jeanne Dalmayer deze rol tot Triomftocht en plechtige ontvangst Vol verwachting klopten vast en zeker de harten van de honderden kinderen, die met vader, moeder, broer of zusje Zondagmorgen naar de Haven waren gestroomd om getuige te zijn van de aan komst van Sint Nicolaas, die een bezoek aan Waalwijk zou brengen. Half elf zou de stoomboot uit Spanje aanko men, maar ze moesten bijna een uur geduld hebben eer ze de scheepsbel hoorden luiden (natuurlijk zat er een Zwarte Piet aan!) en de motorboot uit de mist zagen opdoemen. Zouden niet heel wat van die kleinen gedacht hebben: „Zou de goede Sint wel komen?" De Heilige Man heeft gewe ten hoe zeer zij wachtten en hij kwam dan ook. Een ge juich steeg op toen de boot verscheen en nadat Sint Ni colaas aan wal was gestapt, verwelkomd door de voorzit ter van de K.J.M.V., die deze tocht had georganiseerd, schreed hij met zijn negen zwarte knechts als de echte kindervriend vriendelijk wui vend tussen een haag van blijde kinderen naar café Van der Pluim, waar hij zich ver friste en versterkte voor de zware tocht en waarschijnlijk spraakwater innam. Onder tussen trokken de Pieterman nen er met de jeep op uit, om op plaatsen waar de Sint onmogelijk kon komen (Waal wijk is de laatste jaren ge weldig uitgebreid) vast goede gaven in te zamelen. De rondrit was vastgesteld op 1 uur. Ook dat werd een half uurtje later, maar welk kind kan niet zo'n kort tijdje op Sinterklaas wachten? De maand November is heel wat langer! De harmonie St. Cris- pijn was present, de Rijver- eniging „Prinses Irene", de K.J.M.V. en een grote wagen voor strooigoed en milde ga ven. Een prachtige gespik kelde schimmel stond trappe lend van ongeduld op de grij ze bisschop te wachten. Toen die eindelijk naar buiten kwam, keek het beest toch maar raar op. Het had van zijn leven blijkbaar nog maar weinig monseigneurs gedra gen; wij zijn er niet achter kunnen komen of de Sint pas een nieuw paard had gekocht of dat hij zijn eigen schimmel niet had mogen uitvoeren. Maar toen hij eenmaal zat, bewees hij een ruiter te zijn die zelfs op zo'n paard gerust over de daken kan rijden. Maar nu ging het over de straat. Sint Nicolaas houdt nu eenmaal niet van show, wel van een passend gevolg. En zo reden dan voorop de stoe re ruiters van „Prinses Irene", daarachter de mannen van St. Crispijn, die blijkbaar besef ten dat de verwende oren van St. Nicolaas naar hen luister den en dan ook bliezen dat het een lieve lust was; dan kwam de Heilige Man, als al tijd de wuivende vriendelijk heid zelve en tenslotte bere den Pietermannen en blanke ruiters. Andere knechts, aan gevuld met K.J.M.V.-ers, col lecteerden langs de deuren. Eerst in de richting van het Westeinde. Heel Besoijen was vol juichende kinderen, deu ren gingen open, gordijntjes werden weggeschoven en overal vrolijke gezichten. Wie zou niet lachen als Sint Ni colaas langs zijn deur komt, een zeker teken dat hij je niet zal vergeten. Natuurlijk kon de Sint op zijn terugweg de pastorie van Besoijen niet voorbij gaan. De harmonie stelde zich op en blies een huldigingsnummer voor Pastoor Verbiesen, die aan de deur kwam luisteren. Sinterklaas hield een nog al lange, maar warme speech en de nieuwe pastoor antwoord de met sigaren en met kort en krachtig te zeggen dat hij al veel van de Sint had gehad, maar dat het mooiste wat hij gekregen had Besoij en was. O zo, Besoijenaars! Ge zult zo'n pastoor hebben. Weer verder door de Kerk straat, de Burg. v. d. Klok- kenlaan, Mr. v. Coothstraat, Julianastraat en Stationsstr. naar het Raadhuisplein. Daar officiële ontvangst door het gemeentebestuur in tegen woordigheid van Waalwyks Belang en de Middenstands vereniging. Terwijl Sint Ni colaas afsteeg en zich even terugtrok speelde de gramo- foon al maar van „Zie ginds komt de stoomboot", „Zie de voor Maan schijnt door de bomen", „Hoor, de wind waait door de bomen" enz., maar er werd niet meegezongen. Wethouder Smolders nam de taak van de burgemeester waar, want die was uitstedig. Hij heette de Hoge Gast na tuurlijk van harte welkom en zei dat hij het telefoongesprek van Sint Nicolaas met onze redactie had gelezen. Hij be loofde dat de gemeente haar uiterste best zou doen om veel huizen te bouwen en veel industrieën aan te trekken en dat de Haven voor de volgen de aankomst van de Sint ver beterd zou zijn (toen 't bootje 's morgens terugvoer was het al vastgelopen) en dat de nieuwe havenplannen dan misschien wel klaar zouden zijn. Als dat eens waar was! Wethouder Smolders wees ook op de opvoedende kracht die van 't bezoek uitging en pik te meteen de jeugd nog, door een beroep op haar te doen zuinig te zijn op de beplan tingen. Daarna hield Sint Nicolaas een nog langere speech dan eerst. Hij waardeerde de ont vangst erg en beloofde dat hij Waalwijk nooit zou vergeten. Hij zei dat natuurlijk alle maal veel uitgebreider en veel beter. Vermanen moest hij omdat hij Sint Nicolaas is, vanzelf sprekend ook, maar niet dan nadat hij de jeugd een pluim had gegeven voor de wijze waarop ze de beplantingen en perken in eer hield. Toen kwamen de bestraffingen: De kapotgegooide lantaarn op het Vredesplein was hij niet vergeten en hij hief een waarschuwende vinger om hoog. De vernielingen in het Wandelpark vond hij heel erg en dat zijn ze ook. Weer een waarschuwende vinger dus. Dat hij de kinderen tot voor zichtigheid in de Grotestraat aanspoorde was helemaal niet overbodig en over het be schadigen van auto's op het Marktplein was hij niets te spreken, kattekwaad vond hij wel niet zo heel erg, maar de kinderen moesten een ander toch geen last bezorgen. Ten slotte deelde de H. Man mee dat hij niet alle plaatsen kon bezoeken en spoorde hij aan het arme kind te gedenken. Waarom het ook was begon nen. Daarna vervolgde St. Nico laas zijn triomftocht over de vastgestelde route, met Pie termannen, ruiters, harmonie en al maar kinderen. We ho pen dat Hij zijn moeite niet voor niets heeft gedaan en dat hij behalve veel toejui chingen ook veel gaven heeft mogen oogsten. De K.J.M.V. zorgt voor de rest. Een blijde Sinterklaas voor het arme kind. leven bracht, verdient alle lof; ze handhaafde het hele stuk door het hoge niveau waarop ze was begonnen. Henk v. d. Muysenberg had een vrij zwak begin, maar toen hij eenmaal zijn uniform uit had, sloot hij zich goed bij zijn tegenspelers. Anneke en Lindert, aan. De rol van vrouw Van Tilburg was bij Tilly Trommelen-v. Etten in vertrouwde handen; zij was deze avond op haar best. Een heel aparte verschijning was de Puit. een zeeman die door Jan v. Delft op bewonderens waardige wijze werd ge speeld, zorgeloos, een tikje ruw, maar met een hart van goud. Zo moest het en niet anders. Wat wil men nog meer? Blijven over Martien Bruurmijn als marechaussée, die in zijn spel blijkbaar wat last had van zijn uniform, Ri- nus Hesselberth als Karei, die naar Indië gaat omdat hij het meisje waarop hij zijn zinnen heeft gezet, niet kan krijgen, wel wat te serieus nadat we gehoord hadden dat hij een heel café vrolijk had gemaakt, en Bertus v. d. Velden als de Veugel, die zijn korte stro- persrol verdienstelijk reali seerde. Het saldo van de uitvoering kan men uit het bovenstaan de distilleren: ruime winst. Een goed stuk, over het al gemeen evenwaardig ge speeld. Waren het derde en vierde bedrijf iets zwakker, dan moeten we in aanmerking nemen dat de onvermijdelijke première-koorts dit kan be werkt hebben. Vooral van avond zal er in de hele ver tolking nog wel meer vaart

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5