l Wijde Wereld] Waalwijkse en Langstraatse Courant deh. ag.Ke.iiCz. UIT DE INDONESIË De Nieuw-Guinea conferentie. GEMEENTE LICHT-EN WATERBEDRIJVEN De Vakschool nam afscheid van de Heer Mateijsen. WAALWIJK Reductie grote gezinnen. MAANDAG 4 PIC. ltS» Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 98 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Het brutale offensief dat de Chinese communisten in Noord-Korea hebben ontketend is uiteraard niet zonder gevolgen gebleven, ook niet in de rest van de wereld. Niet alleen is de hoop dat het conflict spoedig geëindigd zou zijn de bodem ingeslagen, maar evenzeer is gebleken hoe ongewis de toestand van geen oorlog in de wereld nog steeds is. Zo gaat het nu al meer dan vijf jaar, geen oplossing en telkens op de rand van een catastrofe. Het is dan ook geen wonder dat president Truman vorige week op zijn persconferentie aan zijn verklaringen over Korea meteen zijn plannen zei dat de U.N.O.-strijdkrach- ten niet van plan zijn hun op dracht in Korea in de steek te laten. „Als de agressie in Korea succes heeft, kunnen wij verwachten dat zij zich door Azië en Europa zal uit breiden tot ons halfrond". Drie punten stelde Truman voor om deze dreiging af te wenden: de Verenigde Staten zullen in de Verenigde Naties er steeds naar streven een ge meenschappelijke actie te on dernemen tegen agressie; ze zullen de andere vrije landen helpen om hun verdediging te versterken en natuurlijk ook hun eigen militaire macht te versterken. Daarom zou de president binnen enkele da gen aan het congres credieten vragen voor een urgentieplan voor herbewapening, tien mil liard voor de strijdkrachten en anderhalf milliard voor 'n verhoogde productie van atoomwapens. Verder drong de president er op aan dat de Europese landen zo snel mo gelijk een accoord zouden sluiten over de vorming van een gemeenschappelijk leger. Het is zeer gerechtvaardigd dat Truman deze wens uit sprak, want zolang de West- Europese mogendheden al maar aan het onderhandelen blijven over deze kwestie, kan er van een werkelijke opbouw van een gezamenlijke verde diging weinig sprake zijn. Hoe kan men zijn verdediging in richten als men niet eens weet op welke basis men dit zal doen? Zo staat de hele boel nog op vrij losse schroeven. Trouwens, wat ons eigen land betreft, hebben we de laatste maanden genoeg gehoord dat het er treurig uitziet, 't Wordt dus hoog tijd dat er positief werk geleverd wordt. De ge varen die ons bedreigen zijn er groot genoeg voor. Dit is nu de tweede keer dat president Truman aanlei ding vindt in het Koreaanse conflict om meer gelden voor de militaire macht te vragen en de overige landen tot ac tieve waakzaamheid aan te sporen. Dat hij zo herhaalde lijk op dit chapiter hamert is wel een bewijs dat hij in ge beurtenissen als "de overval van Noord-Korea op het Zui den en de Chinese interven tie een reëel gevaar ziet voor een wereldoorlog. Het is on getwijfeld ook daarom dat hij uitdrukkelijk verklaarde dat de U.N.O.-troepen hun op dracht in Korea niet in de steek zullen laten. Winston Churchill, de man met de machtige ervaring, be ziet de zaak blijkbaar van een andere kant, tenminste ge deeltelijk. Ook hij kent na tuurlijk de gevaren die er in de huidige situatie steken, maar hij voegde er aan toe dat deze gevaren niet nieuw zijn. Ze waren er al toen na de oorlog de legers der Wes terse democratieën werden ontbonden en de Sovjet-Unie haar militair apparaat inte gendeel versterkte. Churchill was voorts van mening dat de V.N. er met alle middelen voor dienen te waken dat zij niet in een oorlog met China worden gewikkeld. Hij was van oordeel dat Rusland op het ogenblik geen wereldoor log zal ontketenen omdat het daar geen belang bij heeft. Churchill sprak deze mening uit in het Lagerhuis, op zijn 76ste verjaardag. De Engelse premier Attlee is dezer dagen naar Washing ton vertrokken om besprekin gen te voeren met president Truman. In de Veiligheidsraad heeft de Sovjet-Unie natuurlijk haar veto uitgesproken om de Chinezen in Korea terug te trekken. Boven dien werden er garanties ge geven in verband met de eer biediging der Mandsjoerijse grens. De uitslag van de stem ming was negen voor en één tag en de Sovjet-Unie. India nam niet aan de stemming deel! Nu is het woord aan de Algemene Vergadering. En dan? Het front. Tegen het eind van de week zijn de U.N.O.-troepen in Ko rea er in geslaagd het front te stabiliseren, doordat de Chinezen hun offensief staak ten. De hoofdstellingen van de verbonden legers werden te ruggetrokken tot vijftig kilo meter ten Noorden van de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang. Tachtigduizend Amerikanen van het achtste leger ontkwamen aan de om singeling der vijandelijke le germacht, maar het kostte een groot deel van de tweede di visie en de Turkse brigade die juist in de strijd was gewor pen. In het Noord-Oosten rukten de Zuid-Koreanen on verstoorbaar op en vorderden tot 30 km. van de Russisch- Mandsjoerijse grens. Volgens officiële gegevens hebben de Amerikanen in een week tijd 1000 man verloren. In totaal kostte de Koreaanse oorlog hen tot nog toe 5000 doden en bijna vierduizend vermisten. Als men deze ge tallen leest, kan men met te trekken in de catacomben, wat de „rechter" uitlegde als een bekentenis dat de Kerk ondergrondse actie zou voe ren. Zo gaat men in een volks democratie met waarheid en recht om. VERWARRING. De verklaring van Presi dent Truman heeft in de vorm, zoals zij aanvankelijk werd geïnterpreteerd, heel wat stof doen opwaaien. Men meende namelijk, dat zij zo veel inhield als een volmacht aan MacArthur om, wanneer het hem goeddacht, de atoom bom te gebruiken. Het Witte Huis zag zich genoodzaakt op deze interpretatie een demen ti te verstrekken, waarin de juiste opvatting van Truman's rede aan de pers werd ver strekt. Dr. JOS. DE BOER GERIDDERD. Dr. Jos. P. Ch. de Boer, in specteur voor het M.O., is door Z. II. de Paus benoemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De pauselijke internuntius, Z. H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, heeft hem op de Internuntiatuur 't aan deze onderscheiding ver bonden ere-teken overhan digd. WARENHUIS IN BRAND. 10 Doden. In een warenhuis te Halifax (Nova Scotia) zijn tien be zoekers en leden van het per soneel om het leven gekomen tengevolge van een brand, die ontstond, toen de étaleur de laatste hand legde aan een Kerst-groet in lichtletters. Dertig personen werden op de derde verdieping in de speelgoed-afdeling door de brand verrast. Zes dezer volg den een 16-jarige jongen naar een noodtrap en ontkwamen over het dak. SPIERPIJN, SPIT... 't Loert overal. De weldadige warmte van de pijnstillende iecht de hoop Uitspreken flat Thermogène verdrijft de sner- het offer van deze mannen pende pjjn. niet tevergeefs zal zijn ge weest. Het proces te Praag. De verhoren in het proces te Praag tegen negen katho lieke geestelijken zijn in de loop van de vorige week ge ëindigd. De verdachte die het Hof 't meest last bezorgde was Pa ter Stanislav Jarolimek, de 50-jarige abt van een Prae- monstratenser klooster. Hij bekende wel rapporten naar het Vaticaan te hebben ge zonden, maar weigerde zich schuldig te verklaren aan ver raad en spionnage. Hij gaf slechts toe schuldig te zijn volgens communistische maat staven. Om hem te vangen zag de „rechter" zich genoodzaakt de woorden van de pater te verdraaien. De laatste had na melijk verklaard dat de kerk in Tsjecho-Slowakije wel eens genoodzaakt kon zijn, zoals de eerste christenen, zich terug BOSSCHE STADHUIS DOOR ST. NICOLAAS BEDACHT. Nu de inwendige restaura ties aan het Bossche stadhuis hun voltooiing naderen, blijkt St. Nicolaas ook ware burger zin te bezitten. Diverse schen kingen werden het gemeente bestuur namelijk aangeboden.' Zo schonk de industriële kring Den Bosch e.o. een kostbaar Smyrna-vloertapijt voor de grote hall op de eerste ver dieping, een bankierskantoor offreerde een prachtige re- naissance-kloostertafel voor deze hall on een tegelfabriek bood rood-antieke tegels aan voor de schouw van een wet houderskamer. Begrijpelijk dat B. en W. met de raad zich zeer dank baar toonden over deze gulle surprises! Vandaag is de Nieuw-Guinea-coriferentie begonnen. Op deze conferentie moet een uitermate belangrijk besluit genomen worden: Nieuw-Guinca aan Indo nesië, of aan Nederland. Er zal van beide partijen grote wijsheid gevraagd worden om deze conferen tie tot een goed einde te brengen, d.w.z. tot een voor beide partijen bevredigende oplossing. Het vraagstuk Nieuw-Gui nea ligt geheel anders dan 't Indonesische probleem van enkele jaren geleden. In Nieuw-Guinea staat geen groep intellectuelen klaar om het bestuur over te nemen, er is geen sprake van enige ge organiseerde actie of strijd voor zelfbestuur. Alles wat er om Nieuw-Guinea gebeurt gaat de bevolking, behalve misschien die van de kuststre ken, volkomen voorbij. Van een nationale bewustwording bij de Papoea's, zoals we ge zien hebben bij een deel van de bevolking der Indonesische eilanden, is geen sprake, ze ker niet bij de bevolking in het binnenland, die nog ge heel geïsoleerd leeft; boven dien in zoiets als een stenen tijdperk, en vaak geen enkel contact heeft met de beschaaf de wereld, noch met Neder landers, noch met Indone siërs, uitgezonderd een hand jevol missionarissen. Dit volk moet opgevoed worden. Er zijn vele Nederlanders die gaarne aan deze grote ont wikkelingstaak willen mee werken. Bovendien hebben verscheidene een goede hoop op ruime economische moge lijkheden. Uiteraard zal hier veel pioniersgeest en onder nemingszin voor nodig zijn. Maar er zijn goede kansen, o.a. op mijnbouwkundig ge bied. Op de strategische waar de van het eiland hebben wij reeds in een vorig artikel ge wezen. Deze waarde zal door een goed bestuur alleen maar verhoogd worden. En dat Ne derland voldoende uitsteken de bestuursambtenaren kan opbrengen, is boven alle twij fel verheven. De communis tische dreiging in Azië is ont zettend groot en in Zuid-Oost- Azië is geen macht van be tekenis. Nieuw-Guinea vormt een uitstekende barrière ter verdediging van het Austra lische vasteland. Dit is wel één van de sterkste troeven die Nederland in de hand heeft. De Indonesische aspiraties zijn ideëel en voor een groot deel geleid door het senti ment, dat uiteraard 'n slechte raadsman is. Vele Indonesiërs zien in een Nederlands be stuur over Iran, zoals zij het noemen, nog steeds Westers kolonialisme, dat, koste wat kost, uit de Archipel moet worden gebannen. En Nieuw- Guinea ligt erg dicht bij de Zuid-Molukken en wij wor den er nog steeds van ver dacht de opstandige beweging in dit gebied te hebben ont ketend. Een zeer belangrijk feit is ook dat Indonesië noch de mensen, noch 't kapitaal kan ke ontwikkeling van dit ge bied te kunnen waarborgen. Dit is ten enenmale uitgeslo ten. Indonesië heeft de weini ge deskundigen die het heeft heel hard in eigen land nodig, waar de expansie-mogelijk heden nog zo goed als onbe perkt zijn. Nu zitten wij ook nog met het feit dat de bevolking van Java en Sumatra, en ook van verscheidene streken op de andere eilanden, de aanslui ting van Irian bij Indonesië wil. Dit hebben de propagan- da-reizen van Soekarno be werkstelligd, die al maar op dit probleem heeft gehamerd en het zover bracht dat de kreet „Merdeka" werd ver vangen door „Irian". Mis schien, of eigenlijk is het wel zeker dat hij hierdoor de aan dacht van de binnenlandse moeilijkheden afleidt. Yamin heeft een andere ma nier gevonden om de bevol king te beïnvloeden. Hij gaat allerlei onbesuisde verklarin gen staan te verkondigen, die van elke grond zijn ontbloot. Yamin noemt dat „realiteit". Met dit alles heeft men het probleem tezeer in de senti mentssfeer betrokken. De be langen van de autochthone bevolking verliest men uit 't oog. Wij hebben al eens meer gezegd dat de Indonesische leiders drommels goed weten dat zij geen deskundigen kun nen leveren en geen crediet kunnen verschaffen, dat nood zakelijk is voor de openleg ging van dit gebied. En het staat vast dat Nederland dit wel kan. Hoe men de partijen ook met elkaar vergelijkt, men kan niet anders zeggen dan dat de belangen van Nieuw-Guinea alleen bij Ne derland in veilige handen zyn. En Nederland is vast van plan te zijner tijd Nieuw- Guinea zelfbestuur te geven. Minister v. Maarseveen heeft uitdrukkelijk de vrije beslis sing over eigen toekomst aan gekondigd, zodra het land daartoe in staat is. Nieuw- Guinea geniet buitendien bij de voortzetting van het Ne derlands bestuur, de waar borgen van art. 73 van het Handvest der Verenigde Na ties en dat is niet het geval als Nieuw-Guinea een deel zou zijn van de souvereine staat Indonesië. Men heeft in Indonesië al gewezen op de Nederlandse belangen, die niet veilig zouden zijn als Irian niet voor het einde van het jaar bij Indonesië zou zijn gevoegd. In Makassar zijn al actie-comité's voor een econo mische boycot tegen Neder landse producten en onderne mingen opgericht. En de Mo hammedaanse partij heeft zich reeds, zij het met enige res trictie, achter deze comité's geschaard. Ondanks het feit dat wij een dergelijke chan tage vanzelfsprekend van de hand wijzen, moeten wij er rekening mee houden dat Su- tomo, Yamin c.s., hun dreige menten zeker kunnen uitvoe ren. Trouwens, de regering in Djakarta heeft helemaal niet getoond dat zij de uitlatingen van Yamin ongewenst achtte. Integendeel, Yamin is wel in zekere zin gedesavoureerd, maar hij is ook in de commis sie benoemd die nu aan de conferentie-tafel zit. Gunstig daarentegen zijn de resulta ten van de laatste ministers conferentie en gunstig ook de uitlating van premier Natsir van de vorige week: „Wij houden ons aan ons op de Ronde-Tafel-conferentie gege ven woord, namelijk dat het vraagstuk Irian door onder handelingen uiterlijk 27 Dec. 1950 zal zijn opgelost". Ten aanzien van een eventuele boycot zei Natsir: „De veilig heid van lijf en goed van ie dere ingezetene ener recht staat dient gegarandeerd te zijn en daar zal de regering dan ook voor waken". Maar ook de communisten hebben zich achter de Indo nesische eis geschaard. Ook dat feit dient de Nederlandse regering in haar beleid te verdisconteren. De P.K.I. heeft heel wat in haar mars, getuige de latente onveilig heid van Zuid-Celebes, de on rust op Bali en niet te ver geten de recente tabaksbran- den in het Besoekise. Deze conferentie zal 't niet gemakkelijk krijgen. Dat staat vast. Woensdagavond hadden lera ren van de Middelbare vakschool en personeel van het T.N.O.-in- stituut in intieme kring de heer Mateysen vaarwel toegeroepen. Donderdagmiddag namen be stuur, leraren, leerlingen cn oud leerlingen en tal van belangstel lenden afscheid van de ieraar van de afdeling schoenfabricage. Het is eigenlijk meer een hul diging dan een afscheid geworden in de Versierde zaal, die te klein bleek om alle aanwezigen een plaats te verschaffen. De voorzitter van 't stichtings bestuur Burgemeester R. J J. Lambooy opende de rij van spre kers Er vindt Vandaag een bijzon dere gebeurtenis plaats. Ik ben niet hierheen gekomen mfet een blijmoedig hart, ik heb het ge voel alsof er vandaag iets uit ons lichaam wordt gedraaid, dat we niet gemakkelijk meer terug krijgen. Mijnheer Mateysen, U is thans ongeveer 32 jaar hier. Het ge juich, waarmee U zojuist werd ontvangen, is een bewijs dat men U niet zonder meer weg wil laten gaan. De school zal in U iemand missen. En als men vraagt waarom, dan is dit om verschillende rede nen. Dat is, ongeacht Uw voor treffelijke technische eigenschap pen, om Uw persoon. U had hart voor de zaak en U droeg er zorg voor dat de mensen die de school verlieten ook uitstekende vak mensen waren. Uw grote kennis deelde U met veel tact, die U eigen is, aan Uw leerlingen mede. Daarbij vter- stond U Uw vak door en door en U had er liefde voor. Boven dien had U een uitstekende ken nis van het machinepark. Een vertegenwoordiger van een grote machinefabriek sprak er onlangs zijn verwondering over uit dat het verouderde machinepark, dat spoedig vernieuwd moet worden, er zo keurig uit zag. Dat was dank zij Uw voortreffelijk werk, mijnheer Mateysen. Ik breag U daarvoor de dank namens het bestuur over. U bent mede de oorzaak geweest dat de afdeling schoenfabricage belang rijk uitgebreid gaat worden. Als tastbaar bewijs van onze dank, bied ik U hierbij een an tieke halve-litermaat aan. Daar kan de as van 150 sigaren in. Ik wens U met Gods zegen nog heel veel gelukkige schoen- makersjaren toe. Hierna sprak de directeur, Ir. Roelof Heyrmans Na de woorden van de voor zitter van het schoolbestuur heb ik niet veel meer te zeggen over het buitengewoon belangrijke en nuttige werk van de heer Matey sen. Ik onderstreep ten volle de woorden van de burgemeester, die reeds de voortreffelijke eigen schappen van de heer Mateysen heeft geroemd. Ik wil hier echter aan toevoegen dat hart voor de zaak bij de heer Mateysen niet alleen betekent de stof, maar ook voor zijn leerlingen. Allen die met hem werken, mogen hem graag en veel leerlingen beschou wen hem als hun vriend. Mateysen, ik zal je missen. Missen omdat ik niet meer naar je toe kan komen om je iets te verzoeken, wat meestal reeds ge daan was. Om' je prettige ge sprekken en je belangrijke advie zen. We zullen ook je activiteit missen. Ieder verheugt er zich van harte oVer dat je gezondheid je in staat stelt van je rust te genieten al zal die rust bij een man als U nogal betrekkelijk zijn. Het is mij een voorrecht je dit polshorloge te mogen aanbieden. Wees er verzekerd van dat onze beste wensen je steeds zullen ver gezellen. De leider van de afd. schoen fabricage, de heer O. Riksen, sprak o.m. als volgt: Voor de heer Mateysen is deze week de tijd gekomen dat hij on ze school, Ik zou haast zeggen zijn school, gaat verlaten. Het is 27 jaar geleden dat ik als leer ling op de school kwam en ik ben er nog steeds van overtuigd dat het feit, dat ik mijn studie zo goed heb beëindigd, aan hem te danken is. De enorme kennis van de heer Mateysen is altijd een vraagbaak geweest. Da hear Mateysen heeft mij Dc verbruikers die in 1951 in aanmerking willen komen voor de geziosreductie, moe ten zich daarvoor vóór 20 December aanmelden op het kantoor van de Centrale Administratie, Stationsstraat 45, onder over legging van het trouwboekje Voor de reductie komen in aanmerking de gezinnen met 4 of meer kinderen beneden 18 jaar. geheel belangeloos ingewtrkt toen ik enige jaren geleden aan de school kwam. Ingewijden weten en waarderen hoe enorm veel gij voor de school hebt gedaan. Na mens de leraren dank ik U voor de prettige samenwerking en de aangename sfeer die er altijd, dank zij U, is geweest. Mhr. Mateysen, het ga U goed. De heer Riksen las nog een brief voor van de heer Mustert, die verhinderd was naar Waal wijk te komen. In die brief sprak de heer Mus tert zijn dank uit voor de prettige en hartelijke samenwerking en bood hem een pijp aan. De heer Van Loon van het stambestuur van de vereniging Vedehova dankte voor de pret tige en amicale 'verhoudingen die er altijd geweest waren tussen de heer Mateysen en de leerlingen. Namens de leerlingen en oud leerlingen sprak de heer Liem Dhiam Hoen: Wij zouden zeker willen dat U nog een tijd hier bleef, doch dit mogen wij niet van U eisen. U hebt Uw rust ten volle verdiend. Aan mij is de taak om U een blijvende herinnering aan te bie den en U het beste tc wensen. Onder luid applaus wordt dan een Solex binnengereden en aan de heer Mateysen aangeboden. Ir. v. d. Waerden sloot de rij sprekers en zei o.a.: U moogt terugzien op een wel besteed leven in dienst van de maatschappij in de ruimste zin van het woord. Gij waart niet al leen een uitstekend leraar, maar ook een prima monteur. Niemand deed ooit tevergeefs een beroep op U. Ik dank U voor Uw nooit verslappende ijver en toewijding. De heer Mateysen zeide in zijn dankwoord o.m. Het is mij een behoefte te zëg- gen dat ik gedurende de 32 jaren gelukkig ben geweest. Ik breng dank aan Ir. v. d. Waerden en Ir. Roelof Heyrmans, die er voor gezorgd hebben dat ik een Mid delbare school kan verlaten. Dank aan de heer Riksen, collega's en het personeel van het T.N.O., aan de heer Buddingh en de dames van de administratie en aan al len van wie ik altijd de grootste vriendschap en hartelijkheid heb mogen ontvangen. Dank aan alle sprekers van hedenmiddag voor de hartelijke woorden aan mijn adres, speciaal aan de heer bur gemeester, dat hij, ondanks zijn drukke werkzaamheden, afscheid is komen nemen van een schoen maker. Ik dank U allen voor de prachtige cadeaux. Moge het U allen goed gaan. Hiermede was het officiële ge deelte afgelopen, maar de leer lingen en oud-leerlingen hebben het er niet bij gelaten, 's Avonds is de heer Mateysen nog eens in De Twee Kolommen op grandiose wijze door de leerlingen en oud- leerlingen, die het laatste num mer van hun orgaan „Contact" voor een groot deel aan hun praktijkleraar (met een schitte rende tekening) hebben gewijd, afscheid genomen. Ook wij wensen de heer Ma teysen, die zo enorm veel voor de Vakschool en de Schoenindustrie heeft gedaan, nog een zeer ge lukkige levensavond. „OEFENING en VERMAAK" Het vocaal concert der Lie dertafel „Oefening en Ver maak" 1.1. Vrijdag gegeven, is een succes geweest. Wel had de zaal voller kun nen zijn, wat misschien z'n oorzaak vond in 't bar slech te weer en de minder goed gekozen datum vlak voor St. Nicolaas, maar dat heeft geenszins afbreuk gedaan aan het grote muzikaal genot, dat alle tegenwoordigen gesmaakt hebben. Het ligt niet in onze bedoe ling om alle nummers en so listen afzonderlijk te bespre ken, maar we menen gerust te mogen zeggen dat „Oefening en Vermaak" zelden een be tere keuze deed in z'n solist, als deze avond in de persoon van Theo Baylé, eerste bari ton der Nederlandse Opera, die ons heeft doen genieten van zijn talenten in stern-ma terieel, in voordracht, en wiens optreden zeker culmi neerde in het tweede deel van het programma, de opera fragmenten. Het publiek was enthousiast en bracht hem stormachtige ovaties. Ook de solisten der vereniging waren goed op dreef, zomede de da mes Jetty de Kort en Nelly Dupont en de heer P. Dingel- hoff; het is een voorrecht zulke eigen solisten te bezit ten. Het gemengd koor en het mannenkoor, die blijkbaar steeds meer leden aantrekken, hebben een uitstekende avond gehad en hebben in een ge varieerd en goed gekozen programma van nieuwe num mers de bezoekers ook van hun kant doen genieten; er werd uitstekend en met veel verve gezongen; duidelijk de monstreerde zich deze avond de grote ambitie en werklust die het verjongde „O. en V." bezielt. Terecht bracht de voorzit ter, de heer M. J. P. v. Loon, hartelijk dank aan de solist van de avond, eigen solisten, gemengd en mannenkoor, di recteur en pianist voor hun uitzonderlijke prestaties in dit welgeslaagde concert, dat heerlijk vlot werd afgewerkt. Wij sluiten ons daarbij gaar ne aan. WIT-GELE KRUIS. Met ingang van 1 December is het gebouw „Huize Ancil- la" aan de Grotestraat, over gegaan aan 't Wit-Gele Kruis, dat dit zal inrichten als Wijk- gebouw, waarin verschillende gezondheidsdiensten zullen worden gevestigd, als consul tatie-bureau voor zuigelingen e.d. Tot concierge is benoemd Mej. A. v. Wijck-v. d. Broek. ONDERSCHEIDING. Dezer dagen werd uit Den Haag, persoonlijk door een lid van de Marine Luchtvaart, hct_ herinneringskruis 1940— 1945, met de gesp oorlogs- vluchten, van wijlen Sergeant Vlieger C. Bank, aan zijn zus ter J. Leijtens-Bank uitge-" reikt. BEKROOND. Op het groot Nationaal Muziek-concours voor solis ten, duo's, trio's, kwartetten en dubbel-kwartetten, uitge schreven door Muziekschool Van Rooy te Valkenswaard, behaalde onze plaatsgenote Mej. Trees v. Loon in de 3e afdeling de le prijs met 134 punten. Het benodigd aantal punten hiervoor was 120. Zij speelde Donauwellen van Ivanovici. Het trio Mej. v. Loon, Tiest v. Wanrooy en Henk Spapens behaalde met het nummer „Zwerversdroom" de le prijs met lof der jury met 158 pnt. Het te behalen aantal punten bedroeg hiervoor 140. Zij genoten hun opleiding bij Coen van Orsow. ST. NICOLAAS OP BEZOEK BIJ DE R.W.B.-JUNIOREN. Zaterdagavond bracht St. Nicolaas, op verzoek van de R.W.B.-propagandacommissie, een bezoek aan de junioren van deze club. Nadat er eerst flink gezon gen was, arriveerde de grote kindervriend met z'n knecht. Op de hem bekende manier werden door de Sint verma ningen en complimenten uit gedeeld, waarna de junioren op limonade en andere ver snaperingen werden getrac- teerd. Aan de senioren had de goede Sint zowaar ook nog gedacht. Voor hen had hij een mooie, nieuwe bal meege bracht. Hierna werden door klein en groot nog enkele Sinterklaas liedjes gezongen, waarna de hoge gasten vertrokken.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1