Waalwijkse en Langsiraaise Courant Discussies rond de Winkelsluiting. De begrooting e.m.a. Raad van Waalwijk. Acht woningen aan de Pieter Vreedestraat. Raadsvergadering Drunen. MAANDAG 4 DEC. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HET ZUIDEN OPGERICHT 1873. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. 73e JAARGANG No. 98 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. TEL.-ADRES „ECHO". Negentien punten had de gemeenteraad van Waal wijk in zijn vergadering van Donderdagavond te behandelen. Verreweg de uitvoerigste discussie werd gevoerd over de ontwerp-verordening winkel sluiting, die tenslotte voorlopig werd aangenomen. De raad was het wel eens met het garantiefonds voor het Europees Kampioenschap Biljarten, de bouw van 8 nieuwe woningwetwoningen en was zelfs uitermate verheugd dat B. en W. het voor nemen te kennen gaven om de Putsteeg te ver beteren. We kunnen ons dat trouwens voorstellen! Aan het begin van de ver gadering memoreerde de voorzitter, burgemeester Lam- booy, met enkele woorden het overlijden van bode De Louw, die op 1 Januari 1940 in dienst van de gemeente was geko men. De burgemeester teken de hem als het type van een eerlijk, zorgzaam, hartelijk en goed mens en verklaarde dat de gemeente zijn sympathieke figuur, gedienstig voor de mensen, zou missen. „Dat hij ruste in vrede". De raad aan hoorde dit In Memoriam staande. Vervolgens was aan de orde de beëdiging van het nieuw benoemde raadslid, de heer F. Kemperman. Nadat deze de voorgeschreven eden had af gelegd, feliciteerde de voorz. hem met zijn benoeming. De heer Kemperman is geen on bekende figuur in de raad en de voorz. sprak de hoop uit dat er ook nu een prettige sa menwerking zou zijn, zoals vroeger had bestaan. De heer Kemperman dank te en vond het prettig weer in de raad te zitten. Hij wees op de grote vooruitgang die Waalwijk 't laatste jaar heeft gemaakt en was blij hier weer aan te mogen meewerken, zij het op bescheiden wijze. Betreffende de ingekomen stukken sub a t/m d, die men in ons vorig nummer vindt, stelden B. en W. voor ze voor kennisgeving aan te nemen en de behandeling van 't ver zoek van de Bond tegen het Schenden van Gods Heilige Naam door het Vloeken, om subsidie, wilden ze uitstellen tot de behandeling der be groting. De heer Brouwer wilde we ten waarvoor deze Bond sub sidie had aangevraagd, maar de voorzitter kon hem niet in lichten over de financiële werkzaamheden van de Bond. De heer Kemperman wees naar aanleiding van het ver slag van de Besoijense wo ningbouwvereniging op 't feit dat er op een bouwvallige woning f 96.winst was ge maakt, wat hij niet juist vond. De heer Verdoorn vroeg of het verzoek sub e bij de be handeling der begroting op de agenda zou komen. De voorz. antwoordde dat het automatisch bij de andere subsidieverzoeken behandeld zou worden. Hij kon nog niet zeggen wat het standpunt van B. en W. zou zijn, waarschijn lijk afwijzend, omdat de werkzaamheid van deze bond geen zaak van de overheid was, maar van het particulier initiatief. De heer v. Seters vroeg naar aanleiding van het inge komen stuk sub d hoe 't stond met de loonnorm voor werk loze landarbeiders. De voorz. had sterk de in druk dat het verzoek aan alle gemeenten was gericht. Doch deze materie lag niet op de weg der gemeenten, daar het zuiver een rijksaangelegen heid was; de medewerking der gemeente zou weinig effect sorteren. Daarop besloot de raad con form 't voorstel van B. en W. De voorstellen om gelden beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van leermid delen aan de R.K. Jongens- en Meisjesscholen te v.m. Be- soijen, aan de Christelijke School te v.m. Besoijen en aan de Nuts-u.l.o.-school en het voorstel tot vaststelling van de vergoeding ex art. 101 der L.O.-wet over 1949, werden zonder meer aangenomen. Winkelsluiting. Punt 8 was het voorstel tot vaststelling van verordenin gen op de winkelsluiting. Voorgesteld werd o.a. dat sommige zaken op Zondag en kele uren open zouden mogen zijn en de verplichte sluiting voor alle winkels op Dins dagmiddag met enkele uit zonderingen, zoals de Dinsdag onmiddellijk voorafgaande aan 6 December; de Dinsdag onmiddellijk volgende op de Tweede Paas- en Pinksterda gen en op de eventueel op Maandag vallende Tweede Kerstdag; de Dinsdag onmid dellijk voorafgaande aan de eerste Kerstdag als deze laat ste op Woensdag valt; de Dinsdag onmiddellijk vooraf gaande aan een te Waalwijk als Zondag gevierde R.K. feestdag als die op Woensdag valt. De heer Verdoorn was er niet voor dat op Zondag ge legenheid werd gegeven tot verkoop, daar de Zondag een rustdag is waarop geen slafe- lijk werk mag worden ver richt. Hij vroeg of het sluiten op Dinsdagmiddag inhield dat op straat niet zou mogen wor den afgeleverd. De heer Meys merkte op dat de gemeente al vier jaar een winkelsluitingsverorde ning had kunnen hebben. Hij vond het echter bezwaarlijk nu een besluit te nemen. Hij betreurde het dat er geen contact was opgenomen met de organisaties en de Kamer van Koophandel, want in vier jaar kon er veel veranderen. Veel winkeliers waren over geschakeld van de vrije Dins dagmiddag naar de vrije Maandagmorgen, zeker 50% van de grote zaken. De heer Meys achtte het bezwaarlijk deze mensen voor het feit te stellen dat er op Dinsdagmid dag gesloten zou worden. Daarom stelde hij voor op de definitieve wet te wachten. De heer Brouwer viel het op dat fotografen en kappers op Dinsdagmiddag gesloten moesten zijn, terwijl hij geen bepaling vond dat de kappers open mochten zijn als er twee Zondagen waren geweest. Het sluiten op Maandagmorgen of Dinsdagmiddag had zijn voor en zijn tegen. Als er op Dins dagmiddag werd gesloten was dit zeker ten voordele van 't personeel, want de Maandag morgen was met anderhalf uur uitslapen voorbij. De heer Duyvelaar betreur de het met de heer Meys dat de organisaties niet waren in geschakeld en met de heer Brouwer was hij het eens dat sluiten op Dinsdagmiddag voordelig was voor het per soneel. Voorts wilde hij voor stellen in de verordening aan te vullen dat de winkels ook open zouden mogen zijn op Dinsdagmiddag als Oudejaar op Dinsdag valt of Nieuwjaar op Maandag en voorts als St. Nicolaase op Dinsdag valt. De heer v. Seters sloot zich aan bij de heer Meys; hij had echter gemeend dat de orga nisaties ingeschakeld waren. Hij was er voor dat alle win kels op dezelfde middag ge sloten zouden zijn, welke dan ook, om concurrentie te voor komen. Op al deze vragen en op merkingen moest de voorzit ter antwoorden. Hij begon met in het algemeen op te merken dat de verordening eigenlijk niets nieuws was, indertijd al was vastgesteld, en nu alleen uit elkaar was gehaald. Er waren practisch alleen redactionele wijzigin gen aangebracht. En destijds waren de organisaties uitvoe rig gehoord, zodat B. en W. nu van mening waren ge weest dat dit deze keer niet nodig was. Ze legden de ver ordening nu voor om tweeër lei redenen: op de eerste plaats was er langzamerhand enige verslapping opgetreden in de uitvoering van de ver ordening, omdat de winke liers niet meer wisten waar ze aan toe waren. Op de 2e plaats was gebleken dat er eigenlijk nog gehandeld werd volgens de bepalingen uit de bezettingstijd. Daar die met 1 December zijn vervallen, zou er met ingang van die da tum dus niets meer zijn. B. en W. hadedn niet verwacht dat de raad tegen een verorde ning in dezelfde geest zou zijn. Aan de heer Verdoorn ant woordde de voorz. dat in de nieuwe wet aan de raad de beslissing over de verkoop op Zondag zou worden gelaten. Hij constateerde overigens dat hier de bevolking er in meerderheid niet tegen was en de raad waarschijnlijk ook niet. Op de tweede vraag van de heer Verdoorn antwoordde de voorz. dat de winkelslui tingswet alleen geldt voor winkels en niet voor het aan huis bezorgen. Naar aanleiding van de be zwaren van de heer Meys zei de voorz., dat inderdaad de Dinsdagmiddag was gekozen en dat daar geen enkel be swaar tegen in was gebracht, tenzij door een enkele firma. Haar verzoek was om advies gezonden naar de organisaties en was toen afgewezen. In zeer grote plaatsen waren de winkels gewoonlijk op Maan dagmorgen gesloten, in klei nere op Dinsdagmiddag. De voorz. ried de raad af van 't voorstel af te wijken, daar er dan nog meer verwarring zou komen. Tot de heer Brouwer zei hij dat kappers en fotografen over één kam worden gescho ren, omdat ze dikwijls ook winkel-artikelen verkopen. Wat het geopend zijn op Dins dagmiddag betreft, voor kap pers gold hetzelfde als voor dc winkeliers. Het was echter de bedoeling van de heer Brouwer dat de kappers als er drie Zondagen achter elkaar waren, zoals nu met Kerstmis, op de derde Zondag tenminste een halve dag geopend zouden mogen zijn. De voorz. was hier echter niet voor. De heer Brouwer: Er wordt toch op de Tweede Paasdag en Tweede Pinksterdag zon der slag of stoot geschoren. Voorzitter: Ik ben blij voor de klanten dat het zonder slag of stoot gaat, maar het mag niet. Tegen de eerste toevoe ging van de heer Duyvelaar had hij geen bezwaar. De heer Meys betoogde dat het hem persoonlijk niet ging om Maandagmorgen of Dins dagmiddag, maar verscheide ne winkeliers waren op Maan dagmorgen gesloten. Voorts meende hij dat de Midden stand indertijd naar voren had gebracht om iedere Dins dagmiddag de winkels open te laten als er in die week een algemeen gevierde feestdag viel. De voorz. bracht hier tegen in dat de opmerking destijds niet was neergelegd in het ad vies van de middenstand. Ook was de verordening mede ter bescherming van het perso neel en dan moest de vrije middag niet verschoven wor den naar een dag die toch vrij was. De heer v. Seters kwam nog eens terug op het overleg met de organisaties. Als dit niet gebeurde, kon hij het voor stel niet goedkeuren. De voorzitter echter meen de dat dit overleg niet op woog tegen het feit dat de ge meente met ingang van 1 De cember geen verordening meer zo^ hebben. De heer v. d. Hoven vroeg of het niet mogelijk was het voorstel nu aan te nemen en de regeling dan nader te be spreken. De heer v. Oss was hier eveneens voor. De voorz. merkte nog op dat hij geen verzet had ver wacht, maar zag ook in dit voorstel de enige mogelijk heid. De heer Brouwer kwam nog eens terug op de baard- kwestie en vond het toch wel van belang dat de kappers zaken bij drie Zondagen een dag tenminste tot 12 uur open zouden mogen zijn. Maar de voorz. bewaarde zijn bezwaar hiertegen en zei dat het ver lof om open te zijn alleen gold voor winkels met arti kelen aan bederf onderhevig. Op een vraag van de heer v. Seters zei hij, dat de gang van zaken bij vaststelling van de verordening zou zijn: de verordening zou worden vastgesteld en aan de winke liers worden meegedeeld, de opmerkingen die de raad nu had gemaakt werden dan door B. en W. bekeken en aan de organisaties meegedeeld, van het advies dat dan werd uit gebracht zou de raad in ken nis gesteld worden: als er geen aanleiding was zou er dan niets gedaan worden, an ders werd de verordening veranderd. Hiermee was de raad te vreden gesteld en kon de ver ordening zonder hoofdelijke stemming worden vastgesteld. Punt 9, het voorstel tot het verstrekken van een voor schot aan het gemeenteperso- neel op de in uitzicht gestelde tweede 5%-salarisverhoging, leverde geen moeilijkheden op en werd zonder meer goedge keurd. Daarna volgde het voorstel tot vaststelling van een rege ling inzake het verstrekken van bijdragen in te betalen premies van verzekering tegen ziekenhuiskosten door het ge- meentepersoneel. De heer Duyvelaar vroeg naar de strekking van deze regeling. De voorz. antwoordde dat 't personeel in vaste dienst zo wel onder als boven de wei standsgrens er onder viel "en dat zij die er niet onder vie len verplicht verzekerd wa ren bij een Ziekenfonds. Waaruit de heer Duyvelaar besloot dat deze regeling voordeliger was dan in de particuliere bedrijven. Even leek er over deze kwestie verschil van inzicht te bestaan tussen de burge meester en de eerste wethou der, doch het bleek maar een misverstand te zijn. De heer Kemperman wilde ook de onderwijzers voor deze regeling in aanmerking laten komen, maar de voorz. zei dat deze onder een rijksregeling vielen die niet gemeentelijk geregeld kon worden. Daarop ging de raad met het voorstel van B. en W. accoord. De aanbieding der gemeen te- en bedrijfsbegrotingen voor 1951 betekende dat er een commissie benoemd moest worden. De heer v. d. Hoven bedankte van te voren al reeds' en toen werden ge kozen de heer Meys met 12 stemmen, de heer Duyvelaar met 15 stemmen en de heer v. Heeswijk met 9 stemmen. De heren Verdoorn en Kem perman kregen elk 3 stemmen en de heren v. Seters. v. Hees been en Mombers 1. Biljartkampioenschap en gemeente. Punt 14 was het voorstel tot het verlenen van een ga rantie inzake de organisatie kosten van het in Waalwijk van 11 t/m 14 Januari 1951 te verspelen Europees Biljart kampioenschap anker-kader 47/2. Het prae-advies hebben wij al in extenso gepubli ceerd. De heer Brouwer zag bij de namen van hen die een bij drage hadden geschonken niet de naam van „Waalwijks Be lang", zoals men gewend is. Hij vroeg zich af wie er meer belang bij zou hebben en wil de daarom dat ook Waalwijks Belang een bedrag zou vo teren. De voorz. antwoordde hier op dat Waalwijks Belang ook deelnam door voor ontvangst en huisvesting te zorgen. Het zou weinig zin hebben als deze vereniging een bijdrage levert, daar ze zelf subsidie ontvangt van de gemeente. De heer Brouwer verklaar de daarna dat hij het werk van deze organisatie respec teerde, maar dat hij niet wist dat ze zich met ontvangst en huisvesting had belast. De heer v. Seters had geen bezwaar tegen de garantie, al zou hij het niet prettig vinden als de gemeente moest bijdra gen. Wel was hij bang dat men wat te hoog gemikt had en dat er een financiële strop uit zou volgen. Anderzijds vond hij het voordelig dat Waalwijk genoemd zou wor den en hoopte dat de Spoor wegen daardoor nog eens in opspraak zouden komen. De heer v. Heeswijk zat er zelf niet zo goed in, maar hij meende toch wel dat de bil- jartsport hier in de buurt niet onbeduidend was. Ook hij hoopte dat de garantie niet aangesproken hoefde te wor den, dan zou het echter toch nooit meer zijn dan 1500 dacht hij. Hij geloofde dat Waalwijk door dit kampioen schap beroemd zou worden en wilde daarom het voorstel wel goedkeuren. De voorz. zei, dat, wie over geweldige betekenis sprak, 't nog sterker zag dan B. en W. Overigens interesseerde de gemeente het kampioenschap minder om de sport dan om de reclame voor de gemeente. En hij kende geen betere dan dat Waalwijk herhaaldelijk genoemd zou worden in pers en radio. Wel stelde de ge meente het zeer op prijs dat een inwoner het Europees kampioenschap had. Verder had ze het op prijs gesteld dat uit particuliere bijdragen al bijna ƒ4000 bijeen was ge bracht. Het meest onzekere punt bij de inkomsten waren de recettes, want men wist niet hoe er gereageerd zou worden op een plaats die niet aan een spoorlijn ligt; de BBA had in ieder geval toegezegd voor voldoende vervoer te zullen zorgen. Een andere fac tor was het weer, dat veel zou kunnen bederven. Het hoog ste verlies voor de gemeente zou 2750 kunnen zijn, maar de voorz. hoopte dat het zou gaan als met de tentoonstel ling, die zelfs nog een kleine reserve had opgeleverd. Daar verder niemand iets op te merken had, werd het voorstel als aangenomen be schouwd. Badhuis en Putsteeg. De voorgestelde begrotings wijziging 1950 hield op de eerste plaats in de aankoop van 500 Gidsen voor Waal wijk die Waalwijks Belang uitgeeft in een oplaag van 3000 exemplaren. Het motief van B. en W. was dat de ou de gids verouderd was en dat het prettig voor de gemeente zou zijn als ze bij informatie een gids zou kunnen toestu ren. Ook hoorde er onder de juist goedgekeurde bijdrage voor ^t Biljartkampioenschap en voor gemeentewerken was er de bouw van het badhuis. Indertijd was er 129.000 be schikbaar gesteld. Dit moest nu verhoogd worden met 11000 door de stijging der materiaalprijzen. Het type verwarming was nader be keken en het was B. en W. gebleken dat centrale ver warming het meest wenselijk was; ook de luchtverversing in de hal zou centraal gebeu ren. De exploitatie zou daar door goedkoper worden dan met gas. Het jaarlijks tekort werd begroot op 3000. Het is een open vraag, zei de voorz., hoe de bevolking zal reage ren. Er zijn per jaar 36400 douches begroot en 5200 kuip baden. Hij hoopte dat dit aan tal gehaald zou worden, al zou dit misschien niet de eerste jaren al zijn. Hoe het ook zij, het tekort blijft een bedenke lijke post op de begroting, vooral daar de begroting het volgend jaar niet zo „fris" zal zijn als dit jaar. Een post voor de verbete ring van de Putsteeg was nog niet opgenomen in deze be grotingswijziging. Met deze polderweg had de gemeente eigenlijk niets te maken, maar het gemeentebestuur was wel bereid een breed standpunt in te nemen tegenover 't pol derbestuur en de weg te on derhouden. De kosten hiervan zouden 4000 bedragen, vast te stellen bij de volgende be grotingswijziging. Nu wilde de voorz. graag de eventuele bezwaren der raadsleden ho ren. Die kwamen er echter niet. De heer Verdoorn kon niet anders dan het voorstel toe juichen. Waalwijk was be rucht om de Putsteeg en de nadelen die de middenstand hiervan had ondervonden wa ren niet in cijfers uit te druk ken. De mensen maakten met schrik van deze weg gebruik. En, voegde de heer Verdoorn er bij, wie spoedig helpt, helpt dubbel. Toen hij slechts instemming verwierf, zei de voorz. dat de raad ook kon besluiten om de begroting nu al te wijzigen. Dat was juist wat de heer Meys wilde voorstellen en waar de andere heren geen bezwaar tegen hadden, zodat het gebeurde. Nieuwe woningen. Punt 15 was het voorstel tot beschikbaarstelling van 'n crediet en het aanvragen van rijksbijdragen ten behoeve van de bouw van 8 woning wetwoningen aan de Pieter Vreedestraat. De heer v. Heeswijk wist niet dat deze woningen ge bouwd zouden worden in de Pieter Vreedestraat. Hij wees er nog eens op dat met de woningbouw Besoijen stief moederlijk werd gehandeld en daarom bleef hij op het cha piter hameren. Als B. en W. hem konden overtuigen dat het niet kon, zou hij er ge noegen mee nemen. De heer Brouwer vroeg of deze woningen dezelfde con structie zouden krijgen als de andere woningen ten Oosten van de Putstraat. Overigens wenste hij een degelijk toe zicht en opperde de mogelijk heid dat de post van 1800 misschien te laag zou zijn. De heer Verdoorn vond de post van ƒ400 voor onvoor ziene uitgaven te laag. De voorz. verklaarde dat de woningbouw in Besoijen de aandacht had van B. en W. Op het ogenblik ging 't ech ter niet omdat de gemeente er geen grond had en omdat de bestaande straten zo gauw mogelijk volgebouwd moeten worden. Hij kon echter geen garantie geven omdat het bouwvolume voor 1951 nog niet bekend was. Bovendien zouden, in afwijking van vroe gere gegevens, herbouwgeval- len en woningen krachtens de rijksregeling 1950 ten laste van het gemeentelijk bouw volume komen. Het aantal woningen voor de gemeente werd hierdoor ongunstig be- invloed. Niettemin zouden B. en W. zeer zeker trachten in Besoijen een aantal woningen te plaatsen. Tot de heer Brouwer zei de voorz. dat de te bouwen wo ningen niet van hetzelfde ty pe zouden zijn als de andere. Die waren 325 m3, deze 260 m3, te vergelijken met de wonin gen aan de Noordkant van de Victoriestraat, hoewel niet 't zelfde. De post van 1800 voor toezicht kon slechts zo laag zijn omdat de gemeente zelf de architectuur had; het was dus practisch alleen voor toezicht. Zonder tegenslag hoopte men in 6 a 7 maanden klaar te zijn nadat met de bouw begonnen was. Met de heer Verdoorn was de voorz. het eens dat de post voor onvoorziene uitgave te laag was. Maar er was ge tracht om ze zo laag mogelijk te houden omdat dit de grens Van het bedrag was waarvoor de woningen gebouwd konden worden. Hierna keurde de raad het voorstel goed. Het voorstel tot ruiling van grond tussen de Mr. v. Cooth- straat en de Kerkstraat met de fam. Gragtmans betrof 't zelfde stuk grond als in de vergadering van 18 Septem- verkocht was. Het was nu echter geen aan- en verkoop, maar ruiling. De raad keurde dit goed. Het bouwterrein aan de An dreas Zijlmansstraat was in dezelfde vergadering verkocht aan Mevr. Simonis-Staal. nu werd het verkocht aan de er ven J. van Engelen. De raad vond het goed. Zo ook het voorstel tot ver koop van bouwterrein aan de Burgem. Smeelelaan. Het laatste punt van de agenda was het voorstel tot verkoop van bouwterrein aan de Florig-V laan aan de Ver eniging tot Stichting en In standhouding van Scholen voor U.L.O., M.O. en V.H.O. op Prot. Chr. Grondslag te Waalwijk en Omgeving. Niemand har er iets op te gen en de heer v. d. Hoven nam de gelegenheid waar om namens het bestuur van de Christelijke H.B.S. het ge meentebestuur voor de mede werking op zo korte termijn en tegen zo schappelijke prijs. Wat dit laatste betreft merkte de voorzitter op, dat de prijs was vastgesteld door 't Prij- zennbureau. Inmiddels was het half tien geworden, de raad was aan 't eind van zijn program en de voorzitter kon de vergadering sluiten met gebed. De iaad der gemeente Drunen kwam Donderdagavond in open bare vergadering bijeen ten ge meentehuize, onder voorzitter schap van de E.A. Heer Burge meester Snels. De raad was voltallig. De notulen der vorige vergade ring werden onveranderd goed gekeurd. Aan de orde was verder het besluit van Gcd. Staten, houden de goedkeuring van de verorde ning d.d. 1 Sept. 1950, waarbij bepaald is, dat geen vergunnin gen mogen worden verleerd voor de verkoop van sterke drank ten Zuiden van het kanaal. Dit was maar een verlening van een be staande verordening, waaraan de raad dan ook zijn goedkeuring hechtte. Punt 3 der agenda hield in het voorstel van 13. en W. tot wijzi ging van de d.d. 4 Aug. 1950 vastgestelde verordening van hef fing van inentingsgelden. De kosten van inenting werden gesteld op 0.10 per inenting. Op advies van de geneeskundig inspecteur van Noordbrabant de len Ged. Staten thans mede, dat dit bedrag moet worden verhoogd tot 0.18 per inenting. De raad nam dit voorstel aan. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot onbc- woonbaarverklaring van het pand Grotestraat 185, eigendom van W. C. van Oosterhout. Door W. C. van Oosterhout, Grotestraat 185 te Drunen, is een herbouwplicht overgenomen. Het ligt in zijn bedoeling over te gaan tot dc stichting van een nieuw pand en het thans bestaande pand te slopen. Momenteel kan in ver band met de bestaande woning nood hiertoe echter niet zonder meer worden overgegaan, n.l. een woning, welke voor afbraak in aanmerking komt, moet eerst door de gemeenteraad onbewoonbaar worden verklaard. Zonder verdere besprekingen werd dit voorstel door de raad aangenomen. Aan de orde was verder het voorstel van B. en W. tot a.intrekking van de hypotheek regeling woningbouw gemeente Drunen, vastgesteld bij raadsbe sluit van 28 Jan. 1949 b. vaststelling van een bouw- credietregeling. Het prae-advies zegt hierover o.m. het volgende Bij besluit van llw raad van 28 Jan. 1949 werd een „Hypo theekregeling woningbouw ge meente Drunen" vastgesteld. Nu de „Premieregeling woningbouw 1950" voor de vroegere regeling in de plaats gekomen is, is het noodzakelijk een geheel nieuwe „Hypotheekregeling" te doen vaststellen. Evenals in de vroe gere regeling, voorziet ook de nieuwe regeling zowel in hulp aan niet-bouwspaarders als in hulp aan bouwspaarders. Óp voorstel van B. en W. hechtte de raad zonder enige ver dere besprekingen zijn goedkeu ring aan a. intrekking van de „Hypo theekregeling woningbouw gem. Drunen", vastgesteld bij raads besluit van 28 Jan. 1949 b. vaststelling van een nieuwe Bouwcredietregeling gemeen te Drunen". Aan de orde was verder het periodiek aftreden van Adr. v. d. Wiel als lid van het Burgerlijk Armbestuur. De voordracht luidde 1. Adr. v. d. Wiel. 2. L. Th. v. Drunen. Met 7 van de 9 stemmen werd de heer v. d. Wiel gekozen. De heer v. d. Wiel nam zijn benoeming aan en dankte de le den voor het in hem gestelde ver trouwen. Verder was aan dc orde het periodiek aftreden van M. van Huiten Hzn. als lid van de om- missie van toezicht van do gem. vakschool voor schoenmakeis. De aanbeveling luidde 1. M. van Huiten. 2. B. van Leest. Met 10 van de 11 uitgebrachte stemmen werd de heer VI. ven Huiten herkozen. Punt 9 der agenda wis het ver zoek van het bestuur van dc Jon gensschool tot beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van schoolmatten. De totale kos ten hiervan zouden 123.72 be dragen. De raad gaf zijn goedkeuring aan dit verzoek. Verder was aan de orde het voorstel van B. en W. tot vast stelling der vergoeding ingevolge art. 101 der L. O. wet voor dc bijzondere scholen voor 1951. Het prae-advies zegt hierover o.m. het volgende In 1950 bedroeg deze vergoe ding 17.50 voor de Jongens school te Drunen en voor de beide Meisjesscholen en 16.50 voor de Jongensschool te Elshout, aangezien het schoolgebouw ei gendom der gemeente is en de onderhoudskosten van het ge bouw voor rekening van de ge meente komen. Uit verkregen ge gevens blijkt ons dat door de meeste gemeenten voor 't bijzon der lager onderwijs 'n bedrag per leerling werd vastgesteld van pl.m. 20.—. Wij achten een verhoging van het bedrag per leerling voor de drie eerstgenoem de scholen tot 20.— en voor de Jongensschool te Elshout tot 18.— redelijk. De heer v. d. Wiel vond het verschil van 2.tussen Dru nen en Elshout nogal groot. Het verschil was eerst 1.-, nu 2.-. Spr. had liever gezien dat de af stand verminderd zou zijn gewor den inplaats van verhoogd. De heer v. d. Wiel meende te weten dat het hoofd der school uit Elshout maar krap uit kon komen met het hem toegewezen bedrag. De voorzitter merkte echter op dat de vergoedingen in overleg met de inspecteur zijn vastge steld. Verder merkte spreker op dat het schoolbestuur voor bijzon dere uitgaven altijd nog een be roep kan doen op de gemeente. De voorzitter was van mening dat het schoolbestuur en de hoof den der scholen door gebrek aan gelden zeker niet gehandicapt mo gen worden, maar noemde de

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5