l Wijde Wereld") DE LMGSTHMT Waalwijkse en Langstraatse Courant DRUNEN VLIJMEN UIT DE E Een tip voor de huisvrouw HOOFDPIJN !<- PAUS ROEPT OP TOT GEBED VOOR DE WERELDVREDE. bel deel A jemene Vergadering N C B Afd Orunen en Elshout. tijdens 't slechte jaargetijde met VRIJDAG 8 DEC. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. 73e JAARGANG No. 99 OPGERICHT 1873. Abonnement 15 cent per weck 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Maandagavond is in de Trèveszaal in Den Haag de conferentie geopend tu~sen Nederland en Indonesië over de toekomstige st itus van Nieuw-Guinea. De voorzitters van elk der delegaties, minister v. Maar- seveen en minister Mohammed Rum, hielden een rede. De Nederlandse delegatie is samengesteld uit mr. J. II. van Maarseveen, voorzitter, minister Stik ker, minister Joekes, de staatssecretaris van buiten landse zaken mr. N. S. Blom en enkele deskundigen. Minister Van Maarseveen merkte in zijn openingsrede op dat de 23 dagen die de con ferentie voor 27 December nog had, eigenlijk niet vol doende waren om tot overeen stemming te raken. Toch moest dit eigenlijk, want bij de souvereiniteitsoverdracht die plaats had op 27 Decem ber 1949, werd bepaald dat binnen het jaar beslist moest worden over de status van Nieuw-Guinea. Gelukkig, al dus minister van Maarseveen, heeft men ter R.T.C. reeds voorzien dat de termijn van één jaar zou kunnen worden overschreden, gelijk uit de no tulen dier conferentie blijkt. Maar in ieder geval, ook al zou men dit niet voorzien hebben, zullen wij met deze realiteit rekening moeten hou den. Voorts wees de minister op de moeilijkheden die de op lossing van het probleem biedt. Ieder van de partijen heeft zijn standpunt dienaan gaande voorbehouden en er is slechts bepaald dat de midde len die aangewend worden vreedzaam en redelijk zouden moeten zijn. Nieuw-Guinea vormde een struikelblok voor het welslagen van de R.T.C. en daarom werd het ontwe ken. Door nadere bestudering van het probleem hoopte men de weg naar een oplossing te effenen, maar uit de resulta ten van de studie-commissie die aan het begin van dit jaar werd ingesteld, heeft men moeten constateren dat de te genstelling tussen Nederland en Indones'ë met betrekking tot Nieuw-Guinea zich niet op hot terrein der wetenschap aftekent, maar in een ander vlak ligt. Minister Van Maarseveen wees er op dat de conferentie maar een gering werk schijnt in verhouding tot het wereld gebeuren op een ogenblik dat de vlammen die straks een wereldbrand kunnen veroor zaken, beginnen op te laaien In de R.T.C. echter hebben Nederland en Indonesië een voorbeeld gegeven hoe een belangrijk conflict door men sen van goede wil kan wor den opgelost en de minister sloot met de wens dat deze conferentie daarvan opnieuw getuigenis zou mogen afleg gen. Mr. Mohammed Rum hield zijn antwoordrede in het In donesisch, zodat die later weer in het Nederlands vertaald moest worden. Hij sprak de hoop uit dat de beide delega ties zelfs binnen 23 dagen tot overeenstemming zouden ge raken, om zo de wereld te to nen wat met goede wil is te bereiken. Hij herinnerde ook aan verschillende verhoudingen waarin Nederland en Indone sië tot elkaar hebben gestaan: in een koloniale verhouding, als vijanden en sedert een jaar als onafhankelijke be vriende staten. Ofschoon in dit eerste jaar de vriendschap nog niet beantwoordde aan de gestelde verwachtingen, was mr. Rum van gevoelen dat men het hierin met elkaar eens is, dat de verhouding die nu sedert een jaar bestaat, de beproevingen van de tijd re- eel heeft doorstaan. Hij hoop te dat dit ook voor de toe komst het geval zou zijn. Het probleem Nieuw-Guinea noemde de minister belang rijk en ernstig en hij richtte een bede tot de Allerhoogste dat het beide landen gegeven zou zijn om in dit belangrijk geschil voor beide partijen een bevredigende oplossing te vinden. Na deze redevoeringen wer den de ministers van Maarse veen en Rum resp. tot voor zitter en vice-voorzitter van de conferentie benoemd. Dinsdag zijn de besprekin gen in besloten vergadering begonnen. Aan de rand. De oorlog in Korea biedt nog maar weinig hoop op een gunstige afloop voor de Ver enigde Naties. Hun troepen worden door de Chinezen ver der Zuidwaarts gejaagd en alles wijst er op dat de com munisten niet van plan zijn zonder meer aan de 38ste breedtegraad halt te houden, evenmin als er tekenen zijn die er op wijzen dat de ver bonden legers daar stand zouden kunnen houden. En wat dan? Er wordt reeds ge sproken over een tweede Duinkerken, wat dus inhoudt de evacuatie van de troepen der Verenigde Naties met zo weinig mogelijk verliezen. Men moet de consequenties van deze mogehjkheid niet ge ring achten. Want wat kan de democratische wereM inclu sief de Verenigde Naties er- gers gebeuren, tenzij mis schien een onmiddellijk derde wereldoorlog? Als de Verenig de Naties zo volkomen wor den verslaeen en dus zo'n prestigeverlies lijden, is het hek van de dam. Wat verhin dert dan de communisten om elders (rondom China) nieu we Koreaanse conflicten te creëren, of bestaande uit te breiden? Langzamerhand zou den op die manier de verove ringen verder gaan, ofwel het zou toch op een wereldoorlog uitloren die men nu tracht te vermijden. In ieder geval zou de veiligheid in de wereld op •/.eer losse schroeven komen staan, afgezien nog van de averechtse uitkomst der vele en grote offers die er ge bracht zijn. Onze enige hoon kan nog slechts zijn dat de troepen van generaal MacArthur kans zien zich tenminste aan de 38ste breedtegraad t° hand haven of dat de Chinezen zich tevreden snellen met de verovering van Noord-Korea. Het lijdt geen twiifel dat van de laatste mogelijkheid alles afhangt als er niet in de kort ste keren formidabele ver sterkingen aangevoerd wor den. Ondertussen heeft de Alge mene Vergadering de Chinese agressie op haar agenda ge plaatst, terwijl zes mogend, heden een beroep op haar hebben gedaan om „onmid dellijk stannen te doen ten einde de Chinese agressie op Korea een balt toe te roepen, j De Assemblée heeft echter de I besprekingen opgeschort om het slot af te wachten van 't overleg tussen president Tru man en minister-president Attlee. Er schijnt nog steeds geen haast bij te zijn om te besluiten wat er gedaan moet worden: niettemin is het toch wel duidelijk dat er iets ge daan moet worden. De besprekingen van Attlee met Truman hebben blijkbaar op de eerste plaats tot doel de wens der Europese landen over te brengen om te komen tot een „vreedzame oplossing" in Korea. Men kan begrijpen dat West-Europa niets voelt voor een uitbreiding van het conflict, niet alleen omdat 'n oorlog een ramp betekent, maar zeker evenzeer omdat 't practisch weerloos is. Moet het dus elders troepen heen sturen, dan blijft er hier niet veel over. De Amerikaanse steun voor herbewapening is dus zeer nodig, terwijl wij zelf onze uiterste krachten moeten inspannen. Want we staan op de rand van de afgrond en er hoeft niet zo veel meer te ge beuren om de wereld opnieuw in een ramp te storten. De mogelijkheid moeten we in ieder geval onder de ogen zien. Immers, door onze ogen te sluiten voor de gevaren, houden we de ontwikkeling niet tegen en voor de rest kunnen we niet beter doen dan hopen en bidden dat de staatslieden de nodige wijs heid mogen opbrengen om de juiste besluiten te nemen. Atlantische verdediging. Van Nederlandse zijde is 'n plan naar voren gbracht om Duitse solda^n op te nemen in de Atlantische verdediging. Dit zou inhouden dat een bur gerlijke hoge commissaris wordt belast met het toezicht op de recrutering van Duitse soldaten en de opneming van Duitse eenheden, ter sterkte van 4000 tot 6000 man in het Atlantisch leger. De Amerikaanse en Engel se plaatsvervangers der mi nisters van de landen die het Atlantisch Verdrag hebben getekend, steunden het plan en drongen er ook bij de Fransen op aan om het te aanvaarden. De West-Duitse regering achtte het onaan vaardbaar omdat het er op zou duiden dat Duitsland niet wordt beschouwd als vol waardig gealliëerde, terwijl zij in het geheel niet is ge raadpleegd. Geen surprise voor de K.N.A.C. De K.N.A.C. had graag als surprise gehad dat er dit jaar tenminste één dag zou zijn geweest zonder ongelukken op de weg en voor die surprise het is jammer dat het een verrassing moest zijn had ze 5 December uitgekozen. Helaas, zelfs deze surprise is haar niet gegund geweest: drie doden en een aantal ge wonden was de droevige ba lans van deze ene dag die zonder ongelukken had moe ten verlopen. Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. 45 ct MijnhardtHoofdpijntablctten.75ct In Doetinchem reed een motorrijder achter tegen een melkwagen die zijn achter licht aan de verkeerde kant had aangebracht. Dit kostte de motorrijder het leven. Op een onbewaakte over weg bij Waarland werd een auto door de trein gegrepen, waarbij de bestuurder onmid dellijk werd gedood. De oor zaak van het ongeluk ligt waarschijnlijk in het feit dat de weg was opgebroken, waardoor de bestuurder van de auto moeilijk kon manoe. vreren. Bij Veendaam raakte een Winschotenaar met zijn auto te water en verdronk. Een verpleegster sprong hem na, maar toen zij het slachtoffer op het droge kreeg, bleken de levensgeesten al geweken. Een Venlose, die verzuimde haar hand op tijd uit te ste ken, werd door een auto ge grepen en zwaar gewond. In Groningen kwam een 5- jarig meisje onder de wielen van een vrachtauto terecht en moest, ook zwaar gewond, naar het ziekenhuis worden gebracht. Op een onbewaakte over weg bij Barneveld werd een trailer door een trein gegre pen, maar de bestuurder wist zich te redden. Bij enkele an dere ongelukken liepen ver schillende personen lichte verwondingen op. Poging tot moord en zelfmoord. In Eygelshoven heeft Dins dagmiddag een Joego-Slaaf getracht de vrouw bij wie hij in pension was, met revolver schoten te doden. Hem was aangezegd dat hij zou moeten verhuizen wegens gezinsver meerdering. Daarover wond de man zich zeer op, hij haal de een revolver, schoot op de vrouw en trof haar aan het gezicht. Daarna ging hij naar zijn kamer waar hij zichzelf met de revolver doodschoot. De vrouw werd niet levens gevaarlijk gewond. Bertha Hertogh. De baboe Aminah heeft Dinsdag door haar raadsman beroep aangetekend tegen de uitspraak van het Hoge Ge rechtshof in Singapore dat Bertha Hertogh aan haar ou ders heeft toegewezen. Het Hof van Appèl zal waarschijn lijk Maandag al beslissen of het beroep aanvaard wordt. De officier van justitie te Breda heeft een dagvaarding uitgebracht tegen de Maleise onderwijzer Mansur Adabi. Volgens deze dagvaarding moet Adabi op 9 Januari voor de Bredase rechtbank ver schijnen. Ook is er een dag vaarding tegen hem uitge bracht in verband met een klacht van Bertha's ouders. ROOFOVERVAL IN DELI Drie Nederlanders vermoord. Drie Nederlandse emoloyé's van de H. V. A. (Handelsver eniging Amsterdam) zijn Za terdagmiddag op de thee-on derneming Sidamanik, ten Zuiden van Pematang nabij Siantar in Deli op Sumatra, door een bende overvallen en gedood. De planters H. Mid delkamp en W. Westendorp werden ter plaatse doodge schoten. De opzichter van de autowerkplaats, H. F. G. Ost- wald, is Zaterdagavond in 't hospitaal te Siantar aan zwa re verwondingen overleden. De bende wachtte de slacht offers, die met ongeveer 43.000 rupiahs aan loongelden met een jeep onderweg wa ren, in een hinderlaag op. Aan de Nederlandse commis saris, de heer Stuurman, is namens kolonel Simbolon deelneming betuigd met deze voor de Nederlandse gemeen schap aan de Oostkust zo zware slag. Z. H. Paus Pius XII heeft een oproep gericht aan alle Katholieken van de wereld tot het verrichten van open bare gebeden voor de vrede, teneinde de „vreselijke oor logsdreiging af te wenden". EISENHOWER'S BENOEMING SPOEDIG TE VERWACHTEN. Binnen twee dagen kan de benoeming van generaal Ei senhower tot opperbevelheb ber van de Noordatlantische legers verwacht worden, al dus verneemt A. P. te Don- den. De Britse woordvoerder die dit meedeelde voegde hieraan toe. dat de generaal direct naar Europa zal komen om zich te belasten met de organisatie van de Atlanti sche strijdmacht. Wekenlang was het reeds een ooenbaar geheim, dat president Tru man deze functie aan de ge allieerde opperbevelhebber van de tweede wereldoorlog had aangeboden. Zijn formele benoeming is vertraagd door de geschillen tussen Frankrijk en de ande re 11 leden van het Atlantisch Pact betreffende het gebruik van Duitse troepen. Naar be richt wordt, zijn deze geschil- *en thans vrijwel oogelost door de Raad van Plaatsver vangers van het Atlantische Pact, welke te Londen reeds enige weken in zitting is. Tot oordelen bevoegde zegsbeden verwachten. a1dus A. P., dat vandaag definitieve overeen stemming bereikt zal worden over het vraagstuk van de Dubse troepen op grond van het Nederlandse voorstel. In dien dit inderdaad het geval is. dan is het laatste beletsel voor d« benoeming van gene raal Eisenhower uit de weg geruimd. NOG ONGEVEER 1 MILLIOEN KRIJGSGE VANGENEN IN SOVJET RUSLAND. De Westduitse regering is in het bezit van de namen van 923.000 Duitsers, die door de Russen zijn krijgsgevan gen gemaakt en die nog wor den vermist. Daaronder be vonden zich ruim 60.000 Duit se krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie, wier verwanten verklaarden bericht te heb- bén ontvangen, dat zij nog in leven zijn. en bijna dagelijks terug kerende post in Uw huishoudboekje is marga rine. Dus alles, wal U op margarine besparen kunt. loopt snel op lol een voor- an g! A'laar besparen wil niet zeggen, beknibbelen op de kwaliteit. Alleen de beste soort margarine is goed ge noeg voor Uw gezin. Toch is er ook op de beste soort een flinke be sparing mogelijk. Immers De Gruyter s allerfijnste margarine van 37 cent. wordt met 10% korting verkocht! Dat be tekent een besparing van ruim V/2 cent op elk pakje Op elke 10 pak/es hebt U er dus één gratis. Deze getallen zijn Dinsdag gepubliceerd in een memoran dum van de West-Duitse re gering voor de commissie van de Verenigde Naties, die het lot van de Duitse krijgsgevan genen in de Sovjet-Unie be studeert. In het memorandum wordt er aan herinnerd, dat de Sov jet-Unie op 4 Mei j.l. ver klaarde, dat slechts 13.546 Duitse krijgsgevangenen we gens oorlogsmisdaden en ziek te in de Sovjet-Unie waren achtergebleven. AFSPRAAK INZAKE HET OPHOKKEN VAN DUIVEN. Ten einde de schade welke tamme duiven aan landbouw gewassen aanrichten te be perken, is overeengekomen, dat de Stichting voor de Landbouw en de organisatie van postduivenhouders, zo no dig met medewerking van de Plantenziektenkundige dienst voor ieder gebied in ons land zullen vaststellen, in welke periode van het jaar de dui ven moeten worden opgehokt. Er is vastgesteld dat deze periode in het algemeen niet langer dan twee maanden be hoeft te duren en dat het op- hokken in grote delen van 't land in het geheel niet nood zakelijk is. Tijdens het op- hokken zullen jonge duiven zoveel mogelijk worden afge richt en uitgewend. De wed vluchten zullen tijdens 't op. hokken gewoon doorgaan. In dien blijkt dat deze vrijwil lige overeenkomst niet aan de gestelde verwachtingen zal voldoen, zullen de betreffende instanties wederom maatrege len overwegen. Aan het voorkomen van schade door verwilderde dui ven zal de nodige aandacht worden besteed. De N.C.B. afd. Drunen en Els- hout hield Maandagavond een al gemene ledenvergadering in de gymnastiekzaal. De vergadering was zeer druk bezocht. Aanwezig was ook De ken Rooijackers, de geestelijke adviseur kap. Simons en de tech nische adviseur A. Kamp. Di-ect na de opening kreeg Deken Rooijackers het woord. Het verheugde spr. in Drunen zulk een bloeiende N.C.B. te vin den. Een bloeiende N.C.B.-afde ling in de gemeente is, aldus spr. een grote steun in het parochiele ven. De N.C.B. en het parochie leven zijn steeds als het ware in eengegroeid. Dan schilderde spr. het ontstaan van de N.C.B. voor 50 jaren. Op de meeste plaatsen is het zo gegaan dat de N.C.B. werd opgericht op de pastorie en in de eerste jaren van haar be staan van daaruit ook werd ge leid. Uitvoerig schilde-de Deken Roo'-ackers ook de grote beteke nis en het doel van de N.C.B., de ornanisatie van, voor en door de boeren. Men moet, aldus spreker, niet a'leen lid zijn omdat men ziin zakelijke belangen bij de N.C.B. zo goed bewaard weet, maar ook om de hoge geestelijke en cultu rele belangen. Dan belichtte spr. uitvoerig de taak van de N.C.B. voor deze laatste zaak. De taak van de N.C.B. is om met inspan ning van al haar krachten er aan mede te werken de echte katho lieke christelijke boerengeest te be waren, de boerenzeden, de stands fierheid, de boerencultuur. De N.C.B. heeft, aldus spr., 'n grote taak, een taak die in de toekomst nog groter zal worden. Spr. dacht hierbij aan de emigratie en vele andere geestelijke aangelegenhe den. In zijn uitvoerig opwekkend woord stippelde Deken Rooijac kers nog eens duidelijk uit de be tekenis, het doel en de taak van de N.C.B. Tot slot zei spr. zich gelukkig te voelen pastoor te mo gen zijn van een parochie met zulk een bloeiende afdeling van de N.C.B. Aan de orde was verder het voorstel van het bestuur om de Aan- en Verkoonvereniginc. H'e tot op heden geheel afzonderlijk stond, onde- te brengen in de N.C.B. en deze dus zelf te exploi teren. De voorzitter lichtte H't voorstel uitvoerio toe. De C.A V. zoals men die thans kent, werd onnerciht in 1941 zij was een roön on^er auspicii{n van de N. V. Het Zuiden. Tot op heden functionnect alles ooed. maar wanneer straks de N.V. Het Zui den gaat verdwijnen, zal er een andere organisatievorm voor de C.A.V. moeten worden gezocht, wat nu inmiddels reeds moet ge schieden. Voor de oorlog exploi teerde de N.C.B. afd. Drunen ook haar pakhuis, de huidige C.A.V. Voor een nieuwe organi satievorm zijn er thans volgens 't bestuur drie mogelijkheden, en 't bestuur stelt voor d; eerste moge lijkheid te kiezen. Ie. De N.C.B. kan het pakhuis zelf exploiteren. 2e. De huidige C.A.V. herop richten en zodoende ongeveer op dezelfde voet doorgaan. 3e. De C.A.V. een onderafde ling laten worden van de Centrale te Veghel. Het bestuur stelt voor 't eerste te doen, indien de vergadering zich voor tweederde voor deze organisatievorm uitsprak. Dit bracht voor de leden enige consequenties mede, waarvan de voornaamste wel was deze Voor de oorlog waren de leden van de N.C.B. voor de Aan- en Ver koopvereniging borg voor een be drag van 50.—. De sterk geste gen waarde der goederen en de verhoogde kosten eisten nu, wilde men bij de Boerenleenbank een crediet van 70.000.kunnen krijgen, 200.—. Dc voorzitter noemde dit nog maar gering, als men bedenkt dat men voor dc Boerenleenbank met qeheel zijn bezit borg is. Het borgstellen is, aldus de voorzitter, niet meer dan een formaliteit. Gaarne vernam het bestuur over deze kwestie de mening van dc vergadering. Deken Rooijackers voegde aan de verklaringen van de voorzitter nog toe dat men voor alles de ge hele kwestie ook van de sociale zijde moest bezien. Over het voorstel van het be stuur werden verschillende vra gen gesteld. Zo vrceg de heer v. d. Wiel of ir. 'n tijd van «-chaars- te er geen gevaar bestond dat mer. bepaalde goederen bij de N.C.B. niet kon krijgen, terwijl het in de vrije handel wel te krij gen was. Tevens bracht spieker onder de aandacht dat dc N.C.B. de concurrenten niet uit het oog moest verliezen. De voorzitter antwoordde op deze vraag dat elk lid steeds de vrijheid behield zijn goederen van de vrije handel te betrekken, als men daar zijn voordeel mede kon doen, wat spr. echter betwijfelde, als men in het oog houdt dat de N.C.B. steeds, er op uit is de be langen van haar leden te dienen. Wat de concurrentie betrof, merkte de voorzitter op, dat de N.C.B. er steeds naar heeft ge streefd het beste te brengen voor haar leden. De N.C.B. heeft een groot doel, n.l. de belangen van haar leden op alle fronten zo goed mogelijk te dienen, De heer v. Wezel kon nog niet zeggen of het voorstel van het bestuur om zelf de Aan- en Ver koop te exploiteren, goed was. Spr. noemde de veiling, de zui velfabriek, de boerenleenbank, die stonden alle los van de N.C.B. en functionneerden toch ook zeer goed. Spr. wilde ook gaarne we ten of er een apart bestuur werd gekozen of dat het zou worden gcëxp!oitce"d onder toezicht van het bestuur van de N.C.B. Ten aanzien van de zaakvoerder merk te de heer v. Wezel op dat hier iemand moest worden aangesteld met een grote kennis van zaken. Spr. zeide dit zonder tekort te willen doen aan de prestaties van de huidige zaakvoerder. De voorzitter merkte op dat het bestuur van de N.C.B. de Aan- en Verkoop mede zal besturen, indien op het voorstel zal worden ingegaan. Wat betreft de zaak voerder wilde de voorzitter op- me-ken dat deze werkt tot volle tevredenheid van iedereen. Er gingen uit de vergadering ook stemmen op dat er gevaar bestond dat de N.C.B. met haar Aan- en Ve koop goederen zou gaan verkopen, welke niet zozeer op haar terrein lagen, zoals b.v. zeep en rijst, waardoor zij di- ve~se neringdoenden schade zou berokkenen. De voorzitter wees terecht op de moeilijkheid van deze zaak. De N.C.B. heeft tot taak de be langen van haar leden in alles voor ogen te houden. De vraag zal dus in de toekomst zijn is het in het belang van de leden dat dit of dat al of niet wordt verhan deld door de N.C.B. De voorzit ter was echter met vele anderen de mening toegedaan dat deze zaak in goed vertrouwen aan het bestuur moest worden overgela ten. Na een vrij uitvoerige discussie over het gehele voorstel van het bestuur, zag dit haar voorstel om de Aan- en Verkoop der goede ren zelf te exploiteren, goedge keurd met algemene stemmen. Ook werd goedgekeurd de sta tutenwijziging, die nodig was in zake de nieuwe organisatievorm van de C.A.V. Aan de orde was verder het voorstel van het bestuur om een drietal landbouwmachines te ver kopen aan de pas opgerichte werktuigenccöperatie ter plaatse, met dien verstande dat de leden van de N.C.B. dezelfde rechten behouden op deze machines als voorheen, ook al zijn zij geen lid van de werktuigencoöperatie. Het betrof hier een aardappelstomer, een zaaimachine en een handzaai- machine. Ook dit voorstel werd na enige besp~eking met algemene stemmen goedgekeurd. De voorzitter had ook nog en kele mededelingen. In dc komende wintermaanden zullen buurtsge- wijs enkele praatavonden worden gehouden onder leiding van de he-en Kamp en v. Arendonk. De eerste avond, zal zijn a.s. Maan dag 11 Dec. in café Steenbergen. Op de vraag waarom men voor deze avonden ook de heer Vin- kelvleugel, ass. van de Rijkstuin- bouwconsulent niet had toege voegd, antwoordde de voorzitter dat het bestuur van de tuinbouw- vereniging dit niet wenselijk vond daar deze vereniging deze winter toch nog enkele lezingen had. Tevens werd medegedeeld dat de RKJB een ophaaldienst wil or ganiseren voor oud papier t.b.v. het t.b.c.-fonds van de N.C.B. Tijdens de rondvraag gaf dhr. Kamp nog een interessante be schouwing over dc algemene toe stand inzake dc aanleg van de g-ote verkeersweg door de Lang straat, zulks in verband met een vaag van de heer v. Dal, of de N.C.B. geen actie moet gaan voe ren tegen het steeds maar goede gronden opeisen van de boeren ten behoeve van uitbreidingsplan nen. Zoals de Kamer van Koop handel, aldus spr., actie voert voor het behoud van de spoorlijn, zo achtte de heer v. Dal het al leszins verantwoord dat de N.C. B. actie zou gaan voeren voor het aanleggen van de grote ver keersweg over de spoordijk. De heer Kamp was van me ning dat het al of niet blijven be staan van de spoorlijn en de aan leg van de grote verkeersweg over de spoorlijn in een voor de boeren gunstig stadium verkeert. Spr. achtte het alleszins verant- 2- 6 i-S woord om zoals de voorzitter het reeds voorstelde, kringsgewijs over deze aangelegenheid een schrijven te richten aan de Ged. Staten, om daarmede deze kwes tie voor dc bceren en hun belan gen in het algemeen aan de op pervlakte te brengen. De voorzitter beloofde deze kwestie in de eerstvolgende kring vergadering aan de orde te stel len. Hierna sloot de voorzitter na een algemeen dankwoord deze oeiany-ijKe vergadering. Ontwikkelingsavond K.A.B. Maandagavond houdt de K. A. B. atd. L/runen haar derde ont- wikkelingsavond. Voor deze avond komt een oude bekende naar Drunen, n.l. de Eerwaarde pater kienncus, d.e als onderwerp heeft „Arbeid voor ons volk". Met dit onderwerp zal de in dustrialisatie en al wat daarmede samenhangt worden besproken. Het is voor deze avond dus een zeer actueel onderwerp, waar mede practisch iedereen te maken heeft. De spreekbeurt zal worden ge houden in de gymnastiekzaal. Toegang vrij voor iedereen: aanvang 7.30 uur. Onderlinge Kaartwcdstrijd. In café M. Dekkers speelde de kaartclub de Lustiqe speLrs een onderlinge wedstrijd. Het ging er spannend naar toe en het oudste lid. T. van Weert, 82 jaar, die twee achtereenvolgende jaren de eerste prijs behaalde, vlo'te het dit jaar nie^ gezien de ui'slag: 1 P. Wilhart: 2 M. Dekkers; 3 M. Heesbeen; 4 Lamb. Prijs: 5 T. van Weert: 6 J. Heasbeen; 7 J. Wilhart. Troostprijs Sjé! Vrij hoeven. Onder een toepasselijk woord werden de prijzen uitge reikt door de voorzitter. Daarna deden allen zich tegoed nnn de koffietafel die door mej. Dekkers tot in He pun'ies was verz-r-id. Hét klokte van gehoorzaamheid sloeg weer te vroeq.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1