'p.iuunve.e. a UNTER eeflijk! WIELRENNEN BILJARTEN. WAALWIJK Uil Nieuwkuijk's verleden. KORTE BERICHTEN Om volledig en uitvoerig op de hoogte te blijven van het nieuws uit Waalwijk en alle plaatsen van de Langstraat en Omgeving is een abonnement op DE ECHO" noodzakelijk maar ook voldoende. Het kost slechts 15 cent per week. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 8 DECEMBER 1950. De watersnood van 1880 VOORKOMINGVAN GRIEP waren in 't geheel niet opgewas sen tegen het spel van* de Berk dijkers. Gudok kwam in 't gfeheel niet aan bod en die 3 doelpunten die werden gemaakt kregen zij als het ware cadeau van de goed in vorm zijnde achterhoede. Berkdijk 2Taxandria 5, 20. Ook Berkdijk 2 wist Zondag de puntjes weer in de wacht te slepen. Het enthousiasme der Taxandria jongelui stak ver bo ven het onze uit, al waren wij technisch superieur. Dank zij het goede werk van de jeugdige Ta- xandria-keeper kon eerst na ruim 25 min. na de hervatting het 2e doelpunt gescoord worden. Nog voor het einde kwam het 2e doel punt, waardoor de overwinning werd veilig gesteld. Het programma voor a.s. Zon dag was bij het ter perse gaan nog niet bekend. Men raadplege dus goed de élftal-opstelling. HUNTER de Export-Virginia van blijvend goede kwaliteit SPRANG. S. D. O. Zaterdag j.l. werden de wed strijden van ons le en 2e elftal afgelast. Voor Zaterdag is voor SDO 1 een thuiswedstrijd vast gesteld tegen ONI 1 uit 's-Gra- venmoer. Dit is tevens de laatste competitiewedstrijd van dit jaar, daar onze competitie wegens het vroeg invallen der duisternis stil ligt tot 15 Januari. Dus jongens, probeer uit deze wedstrijd twee puntjes te halen. Voor SDO 2 is geen wedstrijd vastgesteld. CAPELLE. Uitslagen van Zondag 3 Dec. Afd. Noord-Brabant le kl. B. HilvariaWit-Zwart afgelast BerkdijkGudok 2 13- -3 De stand is nu Berkdijk 9 5 2 2 12 Wit-Zwart 6 5 1 0 11 Riel 8 3 5 0 11 Gloria 6 3 2 1 8 Antonius 8 3 1 4 7 Sp. Viola 7 2 2 3 6 Hilvaria 7 2 0 5 4 Gudok 2 8 1 1 6 3 S.V.G. 2 5 0 2 3 2 DRUNEN. D.V.C.-Nieuws. R.K.D.V.C. I kwam in 't veld tegen S.V.G. I uit Tilburg. Aan stonds ontwikkelt zich een aan trekkelijke en snelle wedstrijd, met de thuisclub iets in de meer derheid. Voorlopig weten de ach terhoeden de voorwaartsen nog de baas te blijven. Na 25 min. weet de rechtsbuiten van DVC met een prachtschot zijn club de leiding te geven. Nu blijft Dru- nen heer en meester van het veld en een nieuw doelpunt hangt élk ogenblik in de lucht. Een schot van de linksbinnen blijft tussen de benen van de linksbinnen ste ken. Drie minuten voor rust is het de DVC-linksbuiten, die met een onverwacht oerhard schot de SVG-doelman onhoudbaar pas seert. Met deze 20 stand gaat de rust in. Na de rust zakt het spelpeil aan beide zijden geweldig in. DVC blijft wél een meerder heid behouden, maar strand ge regeld op de buitenspelval. In de laatste minuut weet SVG de eer te redden. Eindstand 21. J. v. Arkel 2—RKDVC 2 2—4 Sportver. 2—RKDVC 3 3—1 RKDVC 4—Herptse Boys 2 41 Vlijm. B. 3—RKDVC 5 9—2 RKDVC A—Nieuwkuijk A 5-0 Herptse B. A—RKDVC B 10—0 HAARSTEEG. Programma voor a.s. Zondag. Vanwege de interlandwedstrijd die a.s. Zondag wordt gespeeld, is er slechts een inhaalprogramma vastgesteld, waaroonder ook voor Haarsteeg een thuiswedstrijd en wel tegen Nooit Gedacht, Geffen. Door de nederlaag die zij Zon dag j.l. heeft geleden, zijn haar kansen om danig'in de running te blijven, aanmerkelijk gedaald en is zij van de tweede naar de vier de plaats verhuisd. De gasten zijn na een hoopvol begin ook wat afgezakt en 'n 4- tal ploegen bestrijden nu elkaar om de koploper Uno Animo het dichtst te benaderen, en omdat beide hierboven genoemde ploe gen daarbij behoren, zal de span ning wel ten top stijgen, want de verliezer kan zich wel als uitge schakeld beschouwen. Wat de kansen betreft, als de thuisclub zich het voorbeeld van j.l. Zon dag voor ogen houdt en Vrouwe Fortuna haar eens terzijde staat, dan zal 't wellicht wel een over winning opleveren. BERKDIJK. Wielerclub Kaatsheuvel. Jan v. d. Ven winnaar bij de B- klasse. H. v. Ree werd een goe de tweede; Jan Da men winnaar in de A-klasse. Zondag j.l. startten, ondanks 't gure weer, de A- en B-klasse voor een trainingsrit. In de B- klasse startten Jan v. d. Ven, H. van Ree, Scheerders, van Hoorn, Sperber, Koenen en Genissen. De van Wanrooij's en P. v. d. Wouw ontbraken. In de eerstfe helft waren er twee uitvallers, n.l. J. Koenen en Ge- nissen. Th. Sperber moest in de ze eerste ronde lossen, zodat de strijd beslist zou worden tussen J. v. d. Ven, H. v. Ree, Scheer ders en v. Hoorn. Met dit viertal werd de 2e ronde ingegaan, met als taak v. Hoorn af te schudden. En dit nu gebeurde in de 2e rtrade; v. d. Ven, Scheerders en last but not least ook H. v. Ree, gingen er even aan trekken en hun taak was niet moeilijk. Van Hoorn was ditmaal makkelijk te ver schalken en op de helft van de 2e ronde werd het vonnis over hem voltrokken. Van Hoorn werd zelfs nog door Sperber ingelopen, maar ook met zijn tweeën konden ze de kopgroep niet meer achterhalen. In de laatste ronde zou dus de strijd moeten worden beslist; 3 km voor 't einde waagde J. v. d. Ven een uitlooppoging die slaagde en met ruim 75 m verschil ging hij door de finish, waar Scheerders met enkele meters door H. v. Ree werd geklopt. Met grote achter stand volgde dan v. Hoorn en hierachter Sperber. In de A-klasse bleven volgens afspraak alle renners bij elkaar tot aan de laatste kilometers. Er werd in een behoorlijk tempo ge reden, wat de B-klasse onder vond, want ondanks de veel la tere start der A klasse op de B- klasse, liepen zij hen op het eind van de 2é ronde in. 5 km voor het einde nam J. Damen onverwachts een voor sprong. In hoog tempo ging hij op de finish af, waar hij met ruim 400 m verschil als le door kwam. Van Gennep, Monies en v. d. Ven finishte gezamenlijk juist vóór de B-klasse. Tussentijds had echter ook J. v. d. Ven zijn overwinning verzekerd. A.s. Zondag wordt weer om half 12 géstart. Gewestelijke Competitie District De Langstraat. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden op 23 INov. j.l. luiuen ais voigt: In de Libre Klasse E Altijd Raak 3—O.N.A. 0—8 Uns GenoegenH.K.S. 80 PoedelvreesN.A.S. (4) 26 lN.H.S. 5Altijd Kaak 2 17 Het Groene LakenK.T.O. 44 In de Libre Klasse D K.T.O.B.V.T. 2—6 CentraalH.K.S. 44 ONA—DES 8-0 NASGroene Laken 62 Altijd Raak't Centrum 62 Op 18 Nov. 1950: B.V.T.Ons Genoegen W. 26 De klasse-kampioenen van de ze week zijn: In de Libre klasse D is het M. Klijn van B.V.T., die een schitte rend gem. van 4.68 wist te pro duceren. In 32 brt. zijn nodige 150 vol, met een h.s. van 22, is het kampioenschap best waardig. Bij Centraal werd er eveneens „opgemopt". F. v. d. Gouw speel de met een prachtig moyenne van 4.26, terwijl Ermerings 4,19 op zijn naam bracht. Nog 2 behoorlijke partijen wer den geleverd door Jan Hendriks (3.82) en H. v. d. Heijden (3.09). Twee biljartrotten die hun man netje staan in deze competitie. In de Libre klasse E is het Jan Groenendaal van N.A.S. (tuut, tuut), die deze week met een for midabel gem. van 3.54 verre su perieur was boven zijn klasgeno ten. Zijn 85 car. wist hij in 24 brt. te beëindigen, een prestatie waarop hij mét recht mag zeggen: kérel, kérel. O.N.A. en Ons Genoegen wa ren de kampioensviertallen. O.N.A., de kampioens-preten- dent, speelde resp. no. 1 2,14; no. 2: 2,67 en no. 3: 2.58. No. 4 speelde niet en won toch zijn par tij (Ra, ra). Bij Ons Genoegen werd eveneens constant gespeeld, n.l. resp. 1 t.m. 4 met 2,12, 2,88, 1,87, 2,58. P. Steenlage (2.83) en P. Boo- gaarts (2,37), waren de laatsté die een eervolle vermelding ver overden. De uitslagen in de Libre-klasse C zijn, van 27 Nov.: K.O.T.—B.V.T. 2—6 D.E.S.Korenbeurs 62 H.K.S.Nooit Volleerd 80 PoedelvreesN.A.S. 80 't CentrumT.O.K. 71 De uitslagen in de Cadre-klas van"4 Dec. 1950 zijn: Ons GenoegenK.O.T. 60 Nooit VolleerdT.O.K. 06 Dé klasse kampioen in de Libre Klasse C is weer K. Janssen van 't Centrum, ditmaal in een mach tige partij verovérd, maar die hem dank zij het even prachtige spel van Antoon Snoeren van T.O.K., toch nog maar één puntje ople verde. Met een h.s. van 43 speel de Karei zijn 230 car. in 24 brt. bij elkaar, wat hém een reusach tige 9,58 opleverde. A. Snoeren deed niet voor hem onder en bij bracht in die 24 brt. ook zijn partij ten einde, wat voor hem een magnifiek gem. van 7.08 be tekende. Dat was nu eens een partij. De 2e béste man was H. Soeterboek van DES, die ditmaal weer bij de top behoort met een daverende 7.24 gem. En voor de zoveelste maal in successie liét W. Mandemakers weer van zich horen door met een gem. van 7.03 te spelen. Het duo Jansen was ook nu op dreef want Bart speelde liefst met 5.76 gem. Th. v. d. Hout van DES sluit de prominentenlijst met zijn eerste gé wonnen partij, wat hem een schitterend gem. van 5.76 op leverde. In de Cadre klas is de kam pioen A. Snoeren van T.O.K., die er in deze competitie geweldig in is. Nu speelde hij weer met een prachtig moyenne van 8,88, wat in die klas en voor hem een da verende prestatie is. A. v. Cromvoirt speelde maar met 9.61 en veroverde de tweede plaats op de kampioenenlijst. Boksen. De Nederlandse bokskampioen lichtgewicht Jan Nicolaas heeft in München op punten verloren van de Duitser Hafner. Nicolaas maakte een uit stekende indruk en zijn téchniek was veel beter dan dat van zijn tegenstander. Het publiek gaf door luid geschreeuw te kennen dat het niet eens was met de be slissing van de jury. Hafner heeft onze landgenoot voor een twéede treffen uitgenodigd. Motorsport. Duitsland en Ja pan zijn weer lid geworden van de Internationale motorrijders-fe deratie. De voorzitter van de Ne derlandse Motorvereniging is be noemd tot lid van de sportcom- missie van deze federatie. Kampioenen. De 16-jarige Pothecary heeft een cricket-we reldrecord gevestigd door op één dag niet minder dan twintig wic kets te nemen. De wereldkampioen zwaar ge wicht Ezzard Charles heeft door K.O. géwonnen van Nick Baro- ne en behoudt hierdoor zijn titel. Voetbal. Het publiek dat de wedstrijd St. EtienneMonteau les Mines aanschouwde is en thousiast over het optreden van Kees Rijvers, die in deze wéd- strijd debuteerde als prof. De spil, die hem dekken moest, speelde aanvallend met het ge volg dat Kees zijn hele arsenaal van foéfjes, trucjes en schijnbewe gingen kon tonen. De pluimveeteelt heeft weer een grote vlucht genomen. Ook de landbouwers kippen houders, die tenslotte nog het grootste contingent van kip penhouders opleveren, zijn met hun tijd meegegaan en waar vroeger een pluimvee- hok stond, vindt men nu veel al doelmatige pluimveestallen, met het gevolg betere produc tie en meer animo. Het aan tal Hoenderparken waar de teelt op deskundige wijze be dreven wordt, is ook zeer toe genomen. Maar hoeveel meer eisen is tegelijk dezelfde pluimveeteelt r»iot. aan de fok kers gaan stellen! De moderne wetenschap wijs telkens opnieuw de we gen aan welke we te volgen hebben, willen we stevig in onze schoenen komen te staan. De vakpers doet in deze goed werk. Men kan tegenwoordig niet meer volstaan met de ou de sleur te volgen, omdat men dan achteraan komt sukkelen. Wat de één niet weet, dat weet dikwijls de ander. Wis selt samen van gedachten, daar kan slechts winst uit ge boren worden. Het is raadzaam, wil men 't bevriezen van kammen en lel len voorkomen, deze met va seline in te smeren en 't drinkwater iets te verwar men. Elke zorg, hoe klein ook, wordt beloond door meer eieren. In de wintermaanden bij koud vriezend weer is 't raad zaam de kippen in het hok te houden. Als groenvoer geve men dan bieten, koolrapen, boerenkool enz. Weinig eetlust. Het komt meer voor, dat de hoenders hun ochtendvoer zeer traag eten, doorgaans mankeert het dan aan de kwa liteit of soms meer nog aan de manier van aanmaken; dit moet met zo weinig vloeistof als maar mogelijk is gebeuren, dus na veel omroeren, even tjes vochtig, meer niet, zodat de massa kruimelig blijft. Ook in de koude tijd van het jaar een beetje warm. Raadzaam is ook enige da gen geen zachtvoer te geven, maar daarvoor in de plaats stukjes brood of anders alleen groen en graan Dit doet men totdat ze meer eetlust tonen. Ochtendvoer moet altijd koel en fris bewaard blijven. Voor vastzittende kippen kan ten zeerste aangeraden worden, het toedienen van ge malen zeeschelpen; deze moe ten ook steeds onder het be reik der dieren zijn. Het dier kan zijn voedsel anders niet voldoende fijn malen. De koolzure kalk uit de schelpen lost zich langzaam op in de verteringssappen en wordt EUROPEES BILJART KAMPIOENSCHAP. Prins Bernhard beschermheer. Naar wij vernemen heeft Z. K. H. Prins Bernhard zich bereid verklaard 't bescherm heerschap te aanvaarden van het Europees biljartkampioen schap anker cadre 47/2, dat van 1114 Januari a.s. in de Gildenbond alhier wordt ge houden. Behalve van de Prins heeft het hoofd-comité eveneens de toezegging ontvangen van de Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, prof. Rutten, dat deze het voorzit terschap van het ere-comité aanvaard. Belangrijke toezeggingen zeer zeker, die de standing van het a.s. kampioenschap ten zeerste verhogen. CROSS-COUNTRY UITGESTELD. De Cross-Country van de Waalwijkse Ruitervereniging „Rossinant" die a.s. Zaterdag in deze omgeving gehouden zou worden (zie bericht el ders) is door de weersomstan digheden tot nader order uit gesteld. Z.H. DE PAUS BIDT VOOR DE VREDE. Vandaag zal Z.H. de Paus in Zijn particuliere huiskapel samen met enkele priesters en leken het rozenhoedje bidden voor de vrede. De Paus zelf zal de rozen krans voorbidden in het La tijn en Hij nodigt alle katho lieken van de gehele wereld uit dit gebed met hem mee te .bidden, niet alleen in de geest, doch daadwerkelijk door te antwoorden. Vele radiozenders over de gehele wereld zenden deze in tieme plechtigheid uit. Ook de K.R.O. zal zijn aangesloten, zodat in practisch alle katho lieke gezinnen hedenavond (Vrijdag) om tien minuten voor zeven uur de stem van de Paus zal klinken om sa men met Hem de rozenkrans te bidden. BENELUX IN GEVAAR. Het uitstel van de Benelux- conferentie is voornamelijk toe te schrijven aan de tekor ten op de Nederlandse han delsbalans. De eerstvolgende dagen verwacht men drukke voorbereidende besprekingen van de ministers Lieftinck en van den Brink met hun col lega's van de andere Benelux- landen. Men overweegt als be sluit van deze besprekingen een ontwerp van aanvullend protocol inzake het monetair probleem op te stellen, dat bij het Economisch Unieverdrag zal worden gevoegd, zoals ook voor de landbouwkwestie zal geschieden. Het is ook mogelijk dat de Unie daardoor wordt uitge steld en in gevaar komt. Dc 100.000ste. Woensdagmorgen was er feest op de Bossche Veemarkt. En om dit feest te vieren, waren er o.a. burqemeester Loeff, wethouder v. d. Eerenbeemt, de gemeentesecre taris en vele anderen die iets met de veemarkt te maken hebben. Het feestvarken was deze keer een koe en wel de 100.000ste die dit jaar op de Bossche veemarkt is aangevoerd. Ze was het eigen dom van de veehandelaar M. Spoor uit Eethen en is nu naar Italië. Maar niet dan nadat ze befeest was. De burgemeester hield er een rede op, waarin hij zei dat dit evenement in Neder land nog nooit was voorgekomen en hij had dan ook veel lof voor degenen die aan dit succes hebben meegewerkt. De groei van de markt toonde hij aan met enkele cijfers: in 1863 6500, in 1918 40.000, in 1931 68.000 en in 195Tenslotte sprak de bor- gemeester nog over de mogelijk heid van uitbreiding der hallen als alles goed gaat. Daarna kwamen er geschenken op de proppen en natuurlijk ook sigaren en glazen. daarna afgezet in de eier schaal, waarvan de koolzure kalk het hoofdbestanddeel is. Grit bevordert de vertering en geeft eieren met een ster kere schaal. Het voorkomt dus ook mede het windeieren leg gen. De vraag op welke tijd de kuikens het best geboren kunnen worden is m.i. om streeks Maart-April. Door velen wordt geklaagd over slechte leg. Eén van de voornaamste oorzaken is het te vet zijn der dieren. Vast zittende kippen moeten voor al niet te veel gevoerd wor den, slechts tweemaal per dag en niet zoals velen doen drie maal. 's Morgens en 's avonds voe ren en daarmee basta! Kippenvrlend. Ook een van de geredde men sen die overgebracht waren op dc molen, gelegen vóór het kasteel Onsenoort, zoals we reeds be schreven, was krankzinnig ge worden. Overigens stonden de ge vallen niet alleen, de schrik en de doorgestane ellende hebben velen overspannen gemaakt tot krank zinnig wordens toe. Ook de sterkste van geest kan worden aangetast als de omstandigheden daar zijn. In 't reeds vermelde werk van Chappuis vinden we dan ookHartverscheurend was de aanblik van de ongelukkigen die uren, ja soms dagen lang lang aan honger ten prooi, in doods angst op een dak of op 't hooi op de zolder hadden doorgebracht en toen op 't droog gebleven gedeel te van 't dorp bij (de reeds ver melde) herberg van Loeff werden aan wal gezet. Een flauw begrip van de ellen de die ze hadden doorstaan, kreeg men, als men zag hoe de kinde ren die in die tijd geen hapje brood hadden gehad, als uitge hongerde dieren op het voedsel aanvielen en in de handen, die hun een stuk brood reikten, de nagels zetten om het spoediger machtig te worden. Uit menig oog lichtte de waanzin, door ellende en doodsangst ontstaan. Menig voorhoofd had in die ene vrese lijke nacht een rimpel gekregen, die nooit meer zou verdwijnen. Het akeligste schouwspel le verden echter de mannen op, die hun vrouwen, dc vrouwen die haar mannen, de ouders die hun kinderen, de kinderen die hun ou ders in het donker uit het oog hadden verloren en niet wisten of deze behouden of verdronken waren. Telkens als een schuitje met geredden naar de kant kwam drijven, schoten zij er als half waanzinnigen op af. Maar han denwringend wendden zij zich om als geen der geredden van de ver lorenen enige tijding kon geven. En wat is voor de boer zijn vee Hij had dit in de stal moe ten achterlaten zonder dat hij zelf de tijd had gehad de dieren van de touwen los te snijden of de deuren der varkenshokken open te gooien. Het idee dat die zij 't dan ook redeloze dieren reddeloos verloren waren en dat dat kla gend geloei, dat van alle kanten uit de stallen opsteeg, weldra voor altijd zou verstommen, was op de gelaatstrekken van allen te lezen. En aan redding viel niet te denken. Want wie zou zich bij de woedende stroom, die tussen de woningen doorschoot en alles in razende vaart meesleurde, in de half ingestorte stallen, tussen de bergen hooi en de wandelende daken hebben gewaagd Tever geefs beloofden de ongelukkige boeren de helft van hun vee aan de man. die de moed had naar hun stallen te varen en de dieren te redden. De paarden, die iets taaier zijn en groter uithoudings vermogen hebben, brachten het er naar het schijnt iets beter af. Van enkele boeren, als van de Hoog en L. v. d. Broek vinden we vermeld dat de paarden later als cadaver werden teruggevon den. „Sterk" is het verhaal omtrent het paard en veulen van v. Iersel, de echtgenoot van de oude vrouw die in dé middag van de 30e door het omslaan van 't schuitje zo jammerlijk het leven verloor. De ze dieren waren door de eigenaar toen hij zelf naar de zolder was gevlucht, in zijn woonvertrek op gesloten. Vijf dagen en vijf nach ten bleven de dieren in de kleine ruimte bijeen, v. Iersel meende zeker dat ze van honger waren gestorven. Doch zietToen hij later de deur van de half inge storte woning opende, hoorde hij in 't vertrek gestamp. De beesten leefden nog. Ze hadden alle vrou wenkleren, die aan een spijker aan de muur hingen, benevens het halve kozijn van het raam afge knaagd en alleen een oude om slagdoek laten hangen. Ook op de Konijnenberg (sinds de laatste jaren ver afgegraven) werden enkele paarden gered, want verschéidene boeren, die in de omtrek van de laan van On senoort woonden, hadden de kar ingespannen en waren met al wat ze in allerijl bij elkaar konden ra pen, naar die hoogte gerend. De buurvrouw van deze boven omschreven boer bracht het er niet slechter af. Haar huis was ingezakt, zij zelf werd door de felle stroom gegrepen en medo- genloos, op haar rug drijvend, meegesleurd. Een half uur ver had zij op 't onstuimige water ge dreven, toen zij te Haarsteeg op gepikt werd. Treffende bijzonder heid haar handen omklemden nog altijd het kruisbeeld, dat zij bij de val van het huis als een reddingsanker gegrepen had. Het hoeft niet geschreven dat zij dit kruisbeeld altijd bijzonder heeft vereerd en dat 't later voor haar nageslacht bewaard is gebleven. V. HET OVERSTROOMDE LAND. Om een goed beeld te krijgen van alles wat met de breuk van de Heidijk samenhangt, werd een kaartje getekend als bijvoegsel van de Provinciale Noordbra bantse en 's-Hcrtogenbossche Courant. Duidelijk wordt hierop aangegeven hoe alles is over stroomd, wat ten Noorden ligt van de Heidijk—Drunensc Dijk— Elshoutse Dijk, alles ten Noorden van 't Oude Maasje naar Dron- gelen over Dussen tot Muilkerk. In 't Noorden loopt dc grens dan- Hedikhuijzen, Ncderhemert, Heus- den. Aalburg, Wijk, Veen. op Andel, Woudrichein, Werken dam. Het is duidelijk dat bij het punt van doorbraak en 't naaste gebied daarvan het overstromen de water h;t hoogste stond. Toen de dijk het begaf, werd op dat punt een wiel geslagen, een kolk van niet minder dan vier en vijf tig voet met een uitgestrektheid van meer dan drie bunder geen kleinigheid De een z'n dood werd hier let terlijk de ander z'n brood, war.t waar de jeugd van Vlijmen en Nieuwkuijk zich nu zo heerlijk kan vermaken (immers zwemmen is een schone zaak, het geeft de mensen veel vermaak) was ze ventig jaar geleden de haard van een ontzettende jammer. We beschreven reeds dat, toen de Heusdense Commissie een on derzoek wilde gaan instellen naar het criticke punt in de dijk, zij onder weg al overvallen werden door 't wassende water, op de hoogte van Haarsteeg. Dat Haarsteeg niet vroeg genoeg is gewaarschuwd, is het gevolg van een noodlottige vergissing, waar de heemraad van Vlijmen, de reeds meer niet met ere ge noemde J. v. Heivoort, schuldig aan was. Dit zat aldus in elkaar. De heer H. de Jongh aldus onze gegevens was Heemraad van de Hoge Maasdijk over het vak Haarsteeg—Hedikhuijzen. Hij was omstreeks half één door de nood heemraad, de heer Hon- coop, een oude baas, afgelost, in volkomen vertrouwen op de gun stige berichten, vanuit het station Vlijmen ontvangen. Hij was naar bed gegaan, toen hij ongeveer kwart voor vier gewekt werd door het geluid van stemmen, het ge trappel van voeten en het lopen en rennen van vee in de dorps straat. ,,De Heidijk is door" was al wat hij vernam, zijn met een slaapmuts getooide hoofd door 't opengeschoven raam stekend. Daar echter hetzelfde gerucht ook reeds 's avonds tevoren te Haar steeg had gelopen, maakte de Jongh zich niet ongerust, kleed de zich rustig aan, liep naar het station aan het veerhuis en deelde de noodheemraad mee wat hij ge hoord had. Wordt vervolgd. PASTILLES De Heilige Deur in het Va- ticaan wordt weer dicht gemet seld bij het sluiten van het H. Jaar op 24 Dec. De H. Vader legt zelf de eerste drie vergulde stenen. TABAKSPAKHUIS IN VLAMMEN. Voor tienduizenden schade. Woensdagavond te half acht is te Baarn brand ontdekt in de op slagplaats van de tabaksgrossier B., aan de Sophialaan aldaar. De brandwécr, die ijlings te hulp werd geroepen, kon niet voorkomen, dat het magazijn en de voorraden totaal verloren gingen. Naar schatting verbrandde voor 35 a 40.000 gulden aan tabakswaren. OVERDRACHT „TJERK HIDDES" AAN DE INDONE SISCHE MARINE. De torpedobootjager „Tjerk Hiddes", die zich thans in Neder land bevindt, wordt in Februari in de Indonesische wateren ver wacht. Mogelijk zullen enkele of ficieren van dc A.L.R.I. (de In donesische zeemacht) de reis van Nederland naar Indonesië meema ken teneinde het schip, dat zal worden overgedragen aan de In donesische marine, te leren ken- VADER MISHANDELDE ZIJN DRIEJARIG ZOONTJE. Thans drie maanden geëist. Drie maanden gevangenisstraf eisté Dinsdag in hoger beroep mr. J. F. Hoeffelman, procureur-ge neraal bij het Amsterdams ge rechtshof, tegen de 28-jarige op- perman-stucadoor W. v. D. uit Haarlem, die in September van dit jaar door de Haarlemse recht bank wegens mishandeling van zijn ruim drie-jarig zoontje tot zes maanden was veroordeeld. Hij had het kind op de middag van 1 Juni j.l. uit zijn bedje opgeno men, toen het hem irriteerde, om dat het huilde, en had het met op zet tegen de grond gegooid, waar bij het kind een beentje brak. Uitspraak 19 Decémber. MELKPRIJS VOOR DE BOER BLIJFT 17y2 CENT. Naar wij vernemen heeft de re gering geen aanleiding gevonden, haar standpunt, t.a.v. de verlaging van de melkprijs voor de boer, te wijzigen. Deze prijs was, zoals bekend, door dc regering vastge steld op 17.5 cent. ATOOMBOMMEN IN ITALIË. Volgens een bericht van het linksé Italiaans blad „II Paese", zouden Amerikaanse atoombom men in Italië zijn opgeslagen. Het blad dringt aan op een verklaring van de regering hier omtrent. ZELDZAME POSTZEGELS GESTOLEN. Zaterdag zijn op de tentoon stelling „Vallen en Opstaan", die op dit ogenblik in het Haagse ge meentemuseum wordt gehouden, drie zéldzame postzegels gestolen, namelijk de eerste serie Neder landse postzegels uit 1850. Het postmuseum in Den Haag was de eigenaar. tt

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 3