Waalwijkse en Langsiraaise Courant Uit Loon-op-Zand' s verleden Gemeenteraad Vlijmen. Voor de betere Textiels! Frankrijk-Nederland. Uil de Provincie vin. - Een kou, ean griap VRIJDAG 8 DEC. 1950. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO \M HET ZUIDEN 73e JAARGANG No. 99 Abonnement 15 cent per week 1.95 per kwartaal 2.25 franco p.p Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Wij waren Maandagavond amper in de mooie raads zaal van het Vlijmense gemeentehuis, of we moesten er weer uit: de raad gnig eerst in geneime vergaue- ring. Na de opening hebben de vroede vaderen ruim 2 uur nodig gehad om een agenda van 14 punten at' te werken, waarbij enige belangrijke besluiten werden genomen. Alle leden van de gemeen teraad waren aanwezig toen burgemeester Van Hout om tegen half acht de openbare vergadering opende. Ne notulen van de vorige vergadering werden, na een opmerking van de heer v. d. Meerendonk, vastgesteld. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van de N. C.B. met verzoek om subsidie, die, ten bedrage van 25. werd verleend. De 3 schutsen van de gemeente vroegen me dewerking van het gemeente bestuur bij het verplaatsen van de schiethoorn, hetgeen werd toegezegd. Aan de architect J. Luyben werd een strook grond van 35 M2 verkocht tegen de prijs van 3.per M2. Bij een ander stuk grond dat aan architect Luyben ver kocht zou worden, waren aan vankelijk nog al mogelijkhe den geweest met de heer de Laat om dat stuk te verkrij gen. De onteigening was in tussen geschied en deze grond moest nu toegewezen worden, heigeen z.h.st. gebeurde. Punt 4 vermelde een voor stel van B. en W. tot beschik baarstelling van 1653.voor de vernieuwing van de ont stekingsinrichtingen in de transformatorhuisjes. De nieuwe apparatuur zou zeer. modern zijn. De oude klokken hadden 25 jaar ge werkt en waren nu dusdanig versleten dat ze nodig ver nieuwd moesten worden. Het raderwerk is kadukelijk, zei de voorzitter. De heer Spanjers: Kunnen we de oude klokken niet ver kopen, b.v. aan Zuid-Korea. Hilariteit. De raad ging met het voor stel accoord. Punt 5, een begrotingswij ziging, ging zonder één woord onder de hamer door, evenals punt 6, de huur van 'n strook grond van de heer G. v. Bok hoven, die voor voetpad moest dienen. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot het verlenen van 300 voor het in orde doen brengen van een ijsbaan en tot het geven van een machtiging om dit aan particulieren in ge bruik te geven. De heer Wijkmans: Wat doen we als er geen exploi- tar+en komen? De voorz.: Ik zou zeggen een ijsclub oprichten. De heer v. d. Houdt: Kan het land bij de Hut niet on der water «ezet worden voor eèVi ijsbaan? De voorz.: Dit is overwo gen, maar technisch niet mo gelijk. De heer v. d. Houdt: Het baantje is echter te klein, zeker voor het houden van wedstrijden. De voorz.: Wij hebben een en ander aan de cultuurtech nische dienst voorgelegd, doch er is geen andere mogelijk heid. Bovendien is er op een baan in het Bossche veld geen controle mogelijk. De heer Spaniers: Als het water er van nature inloopt, kan er dan niet geschaatst Worden? De voorz.: Natuurlijk. Maar de natuur kan ons in de steek laten en dan moeten we als het ware de natuur de helpen de hand bieden. De heer v. d. Ven stelt voor het voorstel aan te nemen en dan Ir. Krugers met het plan van de heer v. d. Houdt in kennis te stellen. De heer v. d. Meerendonk Vindt echter dat alle mogelijk heden voldoende overwogen zijn, dus dat dit niet nodig is. De voorz.: Wij kunnen het natuurlijk doen, ik heb er geen enkel bezwaar tegen maar er is inderdaad geen an dere mogelijkheid. Het plan van de heer v. d. Houdt zou buitendien ontzettend kost baar zijn, Het beste is 't voor stel van B. en W. aan te ne men in de hoop dat er een ijs- club komt. De heer Dekkers: Het plan van de heer v. d. Houdt zou ook tegenstand ondervinden van eigenaars, die hun land zo maar niet onder water laten zetten. De voorz.: Inderdaad, er zijn van die zijde dan ook al op merkingen gedaan. De heer v. Son: En de Bos sche sloot kunnen we ook niet afdammen. De raad vindt het verder goed. Punt 8. Voorstel tot be schikbaarstelling van max. 400.voor de invoering van een beroepskeuzevoorlichting voor de hoogste klassen van de jongensscholen. Dit voorstel kwam naar aanleiding van het voorstel van de heer v. d. Ven in de vorige vergadering. De heer Wijkmans: Ik kan niet anders dan het voorstel toejuichen. Ik hoop dat voor al de kinderen van de arbei ders hiervan gebruik zuilen maken. De heer v. d. Ven merkt op dat het niet bij deze test mag biijven; het begint pas bij deze test. De voorz.: B. en W. zal een vinger in de pap houden. De raad vindt het voorstel goed. De raad verklaarde zich vervolgens accoord met de aanwijzing van een terrein van 0.36.48 H.A. aan het R.K. Kerkbestuur van Vlijmen voor het bouwen van een 6- klassige school voor L.O. en U.L.O. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot 't aangaan c.q. verlen ging van kasgeldleningen en rekeningcourantovereen komst. De financiële positie van de gemeente en de moeilijke voorschriften van regerings wege maakten dit voorstel noodzakelijk. De heer v. d. Meerendonk achtte het gewenst de rege ring te verzoeken om spoedige terugbetaling van de voor schotten. De regering maakt het de gemeentebesturen wel erg moeilijk, zo zei de heer v. d. Meerendonk. De voorz.: Inderdaad, hier over is trouwens in de Kamer reeds geïnterpelleerd. De raad vindt het z.h.st. O.K. De bedragen van art. 55 ter der L.O.-wet, werden voorlo pig vastgesteld. Punt 12 was o.i. wel het be langrijkste punt van de agen da. Het betrof een verordening aangaande een gemeentelijke credietregeling ter bevorde ring van de particuliere wo ningbouw. De heer v. d. Meerendonk vond de verordening buiten gewoon sympathiek. Ook de regering was nu eindelijk eens over de brug gekomen. Hij hoopte dat ook de grote ge zinnen nu een kans zouden krijgen. Hij prees het prach tige initiatief van de gemeen te hieraan mee te werken. Er werd gelegenheid gegeven, zei de heer v. d. Meerendonk, om met een betrekkelijk klein bedrag zelf te bouwen. Dit is inderdaad een loffelijk initia tief en ik juich het dan ook van harte toe. De voorz.: Ik dank U wel. De voorzitter gaf nog een practisch voorbeeld van de toepassing van deze nieuwe verordening. Men behoeft nu slechts ca. 10% in contanten te hebben om te kunnen bou wen. De rest wordt geleverd als 30-jarige hypotheek. Het is niet de bedoeling dat de gemeente verdient aan deze verordening. De heer v. d. Ven vraagt of de bouwer het huis moet be wonen. De voorz.: Dit is wél de be doeling. Men moet er echter wel aan denken dat de hui zen, die volgens deze veror dening gebouwd worden, van het bouwvolume afgaan, uit gezonderd de kern natuurlijk. De heer Spanjers: Aan de dijk zijn verscheidene oorlogs getroffenen, die graag willen bouwen. De voorz.: De verordening geldt niet voor herbouwgeval- len, maar moet met ons vo lume geschieden. De heer Spanjers: En de huizen die onbewoonbaar zijn verklaard? De voorz.: Dat kan wel, maar we moeten de bouw plaats in de gaten houden en niet bouwen waar direct een grote waardevermindering van het huis zou zijn. Wij moeten elk geval apart be oordelen. De heer Spanjers: We mo gen echter deze mensen de kans niet ontnemen. De voorz.: Geenszins. Maar we moeten ieder geval apart bekijken en alleen met dege lijke mensen in zee gaan. De heer v. Oye: Kunnen in het kader van deze verorde ning ook boerderijen of be drijfsruimten gebouwd wor den? De voorz.: Alleen 't woon huis. Wij creëren woonruim te. De raad ging z.h.st. accoord met dit voorstel. Punt 13. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een per ceel bouwgrond van de heer J. v. d. Brand voor de bouw van een lagere landbouw school. De prijs bedraagt 1.50 per M2. Verschillende leden maak ten bezwaar tegen de prijs in verband met de zwarte bessen die er op staan. De voorz. zei dat men er aan moest denken dat het ge meentebestuur al zowat 3 jaar getobd had met grond voor een lagere landbouwschool en dat men deze kans niet voor bij moest laten gaan. Noch tans hadden verscheidene le den bezwaren tegen de prijs en de voorz. verzocht hierop de raad in beginsel het voor stel aan te nemen en de heren v. Bokhoven en v. Son te ver zoeken ter plaatse te gaan kij ken of de prijs verantwoord was, hetgeen geschiedde. Punt 14, de vaststelling van het ontwerp wederopbouw- plan voor de kern Vlijmen, betrof de doorbraak Noord- Zuid. Na uitleg, aan de hand van een kaart, door de voorzitter, werd het plan vastgesteld. Aan enkele verzoeken werd hierna nog voldaan. Van de rondvraag maakten enkele leden gebruik. De heer Samuels vroeg hoe het zat met de verlichting, waarop de voorz. antwoordde dat reeds enige tijd geleden hierover met de P.N.E.M. con tact was opgenomen, doch dat nog geen definitief antwoord was ontvangen. De heer v. d. Ven vroeg of het B. en W. bekend was dat er in Vlijmen een huis werd gebouwd door een firma van buiten de gemeente. De voorz.: Dit is niet 't ge val. Bij elke huizenbouw ge nieten ingezetenen de voor keur. Dhr. Spanjers informeerde tenslotte naar het land dat van de heer v. Engelen was gekocht. En dat zou bekeken worden, zei de voorzitter, die hierna met een dankwoord de openbare vergadering sloot. BRABANTIA NOSTRA. Brabants Halfuur. Medewerkers gevraagd voor het Brabants Halfuur. Geruime tijd reeds worden er door de K.R O. uitzendin gen gegeven van het Brabants Halfuur „Uit het Land van Hertog Jan". Deze uitzendin gen geschieden in samenwer king met Brabantia Nostra. Brabantia Nostra streeft er naar zoveel mogelijk Braban ders in deze programma's te betrekken. Om eventuele ver borgen talenten in de gele genheid te stellen in de open baarheid te treden, wordt op Zaterdag 16 Dec. van half 3 tot circa 6 uur te Tilburg de gelegenheid geboden om zich voor deelname aan deze radio uitzendingen te laten testen. Deze testing geschiedt door een deskundige jury, die be staat uit enkele specialisten van de K.R.O. (te weten de heren Frans Evers, Cor van Boven en Dico van der Meer) en enkele leden van het Ra dio-Directorium van Braban tia Nostra. Voor deze test komen twee categoriën in aanmerking: zij die een tekst kunnen voor dragen (b.v. een vers, een stuk proza, een toneelschets) en zangers en zangeressen (alleen liederen, dus b.v. géén ODera fragmenten). Instru mentale muziek komt niet in aanmerking. De voorkeur wordt gegeven aan voor drachten die iets Brabant- eie^ns hebben, doch dit is niet strikt noodzakelijk. Deze oo- roep geldt zowel voor vak mensen als voor amateurs. Zij die aan deze test wiPen deelnemen, gelieven zich vóór uiterlijk 10 December op te peven aan: Jan Naaijkens te Hi'varenbeek, met een om schrijving van het te brengen nummer. De deelnemers krij gen dan nadere bijzonderhe den thuisgezonden. Uitzending Brabants Halfuur. Hedenavond (Vrijdag) om vijf over negen wordt via de K.R.O. wederom een uitzen ding gegeven van het Bra bants Halfuur. Deze uitzen ding zal gewijd zijn aan het verleden, het heden en de toekomst van de Peel, een ge bied dat vele zeer interessan te aspecten heeft, maar dat helaas nog te weinig bekend is. In deze uitzending worden in lied, muziek, voordracht en causerie enkele van deze as pecten op een aantrekkelijke wijze belicht. Medewerking aan deze uitzending verlenen o.a. Leo Derijks Jac. v. Kol lenburg en de bekende au teur Antoon Coolen. Ook de gebruikelijke wed strijd om de krentenmik prijkt weer op het program. Eventuele correspondentie over deze uitzendingen richte men uitshiitend tot Jan Naaij kens in Hilvarenbeek. „WAALWIJK, EEN BRABANTS CENTRUM". Wij hoeven onze lezers niet veel te vertellen ter inleiding van het boekje dat Waalwij ks Palang uitgeeft onder de titel „Waalwijk, een Brabants Cen trum". riet is genoegzaam be kend dat de oude gids zo lang zamerhand wel verouderd was en dat Waalwijks Belang daarin een reden heeft gezien om de heer H. J. Verwiel op dracht te geven een nieuwe gids samen te stellen We kun nen ons dus gevoeglijk tot 't resultaat beperken. En zoals het daar voor ons ligt. kan men zeggen dat het er zijn mag. De omslag draagt op de voorkant over een luchtfoto van Waalwijk in heel zijn lengte, in kloeke letters de titel „WAALWIJK, een Bra bants Centrum", de achter kant toont in grappige teke ningen wat Waalwijk en zijn omgeving te bieden hebben. Wij gaan U niet van blad tot blad en van hoofdstuk tot hoofdstuk door dit boek lei den, want dit zou betekenen dat wij in kort bestek weer gaven al wat Waalwijk is. be tekent en geeft. Want dat doet de gids zelf. Het hele geschrift omvat 32 pagina's, maar nu moet U niet denken dat U 32 pagina's vol historische en technische uiteenzettingen moet doorworstelen; een blik on het eerste hoofdstukje, dat de verrassende titel „Van Waalwijk tot Sicilië" draagt, en een vluchtig doorbladeren van het boekje zal U van het tegendeel overtuigen. De tekst is zeer levendig en wat niet door tekst is weergegeven wordt in beeld gebracht door instructieve foto's, zoals b.v. het leerlooien en de schoen- fabricage. Daarnaast treft men er prachtige foto's aan van ge- deel'en van Waalwijk in vo gelvlucht, tekeningen en fo to's van openbare gebouwen, kunstwerken en karakteris tieke plekjes (waaronder zeer fraaie van de omgeving), en kaar'en waaruit ook weer de betekenis van Waalwijk blijkt en hoe het in de toekomst moet worden; we geloven niet dat er iets is vergeten. Opdrachtgeefster, samen steller en alle medewerken den, onder wie 't Publiciteits bureau Licorne te Amersfoort, de fotografen Sjef van Delft te Tilburg. A. Oudkerk te Waalwijk en de fotodienst van d.e K.L.M. hebben eer van hun werk. De Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tie- len zorgde dat het boekie keu rig gedrukt en voor de uit gave gereed kwam. De Waal wijkse firma's die de uitgave steunden, staan achter in de gids vermeld. Ook hen mag men dankbaar zijn voor hun aandeel. „Waalwijk, een Brabants Centrum" is een aanbeveling voor Waalwijk en we twijfe len er niet aan of we zullen er vruchten van plukken. En dan is het verdiend! Deze nieuwe Gids wordt alle leden van Waalwijks Be lang toegezonden en andere belangstellenden kunnen hem a ƒ1.per stuk bij het secre tariaat bekomen. MIDDENSTANDS-ACTIE WAALWIJK. Maandagavond had in de zaal van het K.A.B.-gebouw de trekking der loterij en de sluiting plaats van de tweede Middenstands-actie. De zaal was tot in de uiterste hoeken gevuld met belangstellenden. De avond werd geopend door de voorzitter van de Middenstand, de heer Meijs, die met enkele woorden dank bracht aan de heer Pullens en zijn medewerkers, die de middenstands-actie tot een goed einde hadden gebracht. Na de heer Meijs sprak de heer Pullens, die dank bracht aan de voorzitter voor de woorden die hij tot hen had gericht. Na zijn toespraak ver zocht hij het publiek een St. Nicolaas-lied te zingen, in de hoop dat St. Nicolaas op het toneel zou verschijnen. Inder daad verscheen St. Nicolaas in hoogst eigen persoon op 't toneel, die toegesproken werd door het zoontje van de heer Pullens, met een toepasselijk vers. Hierna begon de trekking, die door St. Nicolaas werd verricht. Op het toneel waren de prijzen ten toongesteld, werke door de firma's die aan de middenstands-a9tie deelna men, beschikbaar waren ge steld. Ter afwisseling van de trekking verzorgde een band je de verdere avond door het spelen van verschillende num mers. Zie voor prijswinning de trekkingslijst elders in ons blad. CROSS-COUNTRY. De rijvereniging „Rossi nant" alhier, heeft in samen werking met. „Waalwiiks Be lang" op Zaterdag 9 Decem ber een cross-country georga niseerd door onze prachtige omgeving. v» De start vindt plaats om 13.30 uur in het Soversbos, te bereiken via de Burg. Smeele- laan eerste weg links voorbij de Galgenwiel. Het parcours heeft een lengte van 3000 M. en is middenzwaar. De wisselbeker van „Waal wijks Belang" wordt nu voor de 3e keer verreden. Eenmaal gewonnen door de heer A. Jansen te Baarle-Nassau, is de beker thans in het bezit van de heer A. v. Spaendonck te Tilburg. Verder zijn er nog enkele andere prijzen be schikbaar gesteld. De prijsuitreiking heeft plaats na afloop van de wed strijd in Hotel De Twee Ko lommen. Naar wij vernamen kan een zeer grote deelname aan de cross-country worden ver wacht, o.a. van ruiters die aan de laatste Olympiade te Londen hebben deelgenomen. RECTIFICATIE. Het geschenk aan Pater Verhegge is niet aangeboden door het kerkbestuur, zoals ons was medegedeeld, doch door de heer L. van Loon en andere initiatiefnemers. Van Loon-Schrauwers Grotestraat 282 WAALWIJK „VOGELLUST". De Vogelvereniging „Vogel- lust" zal Zaterdag 9 Dec. a.s. een algemene ledenvergade ring houden in het clubhuis. Aanvang 8 uur. De agenda bevat o.m.: be spreking tentoonstellings commissie en aanneming nieuwe leden. BRAND. Dinsdagmiddag brak er brand uit in 't drooghuis van slager Mutsaerts in v.m. Be- soijen. De brandweer was spoedig ter plaatse en be streed 't vuur met een straal. De schade aan de droogkast en het dak was aanzienlijk. PRAEH1STORIE. Er Is misschien niets zo moei lijk voor een tegenwoordig inwo ner van Kaatsheuvel of Loonop- zand, als zich een voorstelling te vormen van wat zijn woonplaats was, hoe ze er uit zag een vijf duizend jaren geleden en vroeger. Ik denk wel, dat de meeste men sen mij op de vraaghoe denk je dat Loon of de Ketsheuvel er toen uitzagen hetzelfde zullen ant woorden als een van de school jongens, die spontaan zei„toen was het allemaal haai". Toch is dit volkomen onjuist. Want al denken we onwillekeu rig, als we die „wilde en onver valste pracht" van de paarskleu- rige hei in de herfst zien, aan een natuurschoon vanouds ongerept,! de hei is onder invloed van men-j sen ontstaan. En zo is het al pre-j heel veel te danken aan de z.g. Pohenanalyse. Wat dat is, zal ik even vertellen. Zoals u waar schijnlijk wel zult weten, produ ceren de planten, wanneer zij in bloei staan, stuifmeel. Dit stuif meel is typisch voor elke plant, d.w.z. elke plant heeft z'n eigen vorm van stuifmeelkorrels, die niet met die van andere planten verwisseld kunnen worden. Deze stuifmeelkorrels waaien weg met de wind of worden door insecten overgebracht op de stampers van planten van dezelfde soort en zo kunnen deze vrucht zetten. Om dat er zoveel stuifmeel verloren gaat. brengt elke plant duizenden stuifmeelkorrels voort. En het zijn nu juist de verloren stuifmeel korrels, die ons een beeld geven van het plantenleven in de prae- historie. Immers ook toen bloei den de planten en zonden hun stuifmeel uit over de aarde, maar veel er van kwam terecht op de bodem. Het verdroogde, maar verging niet. Het werd met ande re plantenresten toegedekt door nieuwe grondlagen, die zich af zetten boven op de oudere en nu vinden we ze terug in de grotere of kleinere veenlagen in de bo dem. Wanneer wij dus nu vond sten doen van vuurstenen of arte facten en we willen weten uit welke tijd die zijn, dan behoeven we slechts een monster van de laag, waarin we deze aantroffen, te laten onderzoeken op de stuif meelkorrels. Een veenmonster van enkele kubieke centimeters wordt ge kookt in 'n bepaalde vloeistof. Hierdoor zwellen de Verdroogde stuifmeelkorrels. Daarna wordt een druppel van deze vloeistof, die dikwijls honderden stuifmeel korrels bevat, onder de micros coop onderzocht. Men determi neert daarvan de stuifmeelkorrels en zo krijgen we een pollenr.pec- trum, d.w.z. een overzicht van wat er zo al aan planten in die bepaalde periode groeide. Op overzichtelijke wijze kunnen deze pollenspectra van monsters uit ia- gen precies boven elkaar worden samengevoegd in grafieken, die pollendiagrammen worden ge noemd. Uit zulke diagrammen blijkt dan de ontwikkelingsge schiedenis van onze bossen en de overige plantenwereld. Maar laten We beginnen bij het begin. Ons land heeit waarschijn lijk vier ijstijden gekend, in de laatste of vierde ijstijd, die onge veer 20.000 jaar voor Christus eindigt is het hier heel koud ge weest, veel kouder als in de der de ijstijd. Toch lag in de derde ijstijd het Scandinavisch landijs in het Noorden van ons land tot aan de lijn I laarlem Utrechtse heu velrug Nijmegen en voerde in het Zuiden de grote rivieren ge weldige ijsmassa's aan, terwijl in de laatste ijstijd geen landijs ons land bedekte. Loonopzand was toen een klein deeltje van de ge weldige bosvrije toendra, die een groot deel van Europa bedekte. Er groeide maar heel weinig. Veel korstmossen, hier en daar een berkje en enkele spaarzame andere planten. Het kon ook niet anders, want 's zomers ontdoo de maar alleen de bovenste laag van de bodem. De dieren, die hier toen leefden waren het rendier en de mammouth, waarvan men zo nu en dan ook in onze buurt nog sporen ontdekt, o.a. enkele jaren geleden in de buurt van Gilze- Rijen. Langzaam trekt nu het ijs terug en van ongeveer 13000 voor Christus tot 10.000 voor Chr. ver andert de toendra langzamerhand in lichte berkenbossen met enkele dennen. Het wordt een parkland schap, evenals de steppe zeer rijk aan wild. toert» «n pljr.an, diijil U uii door da «acht dar garoxlng van SAN AP IR IN Euitja 25 tabl 40 c»; 50 tabl. 75 ct. Nu verschijnen de Jagervolken. Ongeveer ÖUOU voor Christus krij gen we echter opnieuw een kou- deterugslag, de berkenbossen wor den minder dicht en het barre klimaat druft ook de mens terug. Wanneer ongeveer 7UU0 voor Christus de temperatuur en voch tigheid weer gaan stijgen, de toendrabodem verder ontdooit en het grondwaterpeil stijgt, zijn het Weer de berken en dennenbossen, die het eerst verschijnen, terwijl nu ook de eerste hazelaars te voorschijn komen. Wanneer echter aan het begin van het Boreaal (/'0ÜU-3UU0 voor Christus) het klimaat hier een warm en droog karakter krijgt, moeten deze bossen een ware strijd op leven en dood doorma ken. De eerste grote zandverstui vingen hebben plaats, waarschijn lijk op de plaatsen, die van hun natuurlijke begroeiing beroofd werden door mens en dier. Maar na deze tijd groeien weer de bos sen van berken en dennen. En weer jaagt de mens op bison en rendier. Want jager was de mens in die tijd. Overal volgde hij het wild en had geen vaste woon plaats, maar hij legerde bij voor keur bij een woorwaadbare plaats aan de rivier, waar tweemaal per jaar, bij de grote trek, het wild in grote getalen verscheen. Van deze mensen hebben we in onze gemeente de sporen terug gevonden bij de Plakken en het Leykeven, terwijl in de duinen meerdere van hun wapenen uit 't stuifzand te voorschijn komen. Het klimaat was in deze tijd vochtig warm. De dennenbossen zijn totaal verdwenen en op de hoge gronden groeide de e.ken- bossen, gemengd met de linde, iep en berk. Plaatselijk bestond de ondergroei uit hazelaars. Op de plaats waar nu Kaatsheuvel, de Moer en Berndijk liggen, strekte zich eindeloze moerassen uit, met hier en daar een elzenbos. Hier vormde zich het veen op grote schaal. JOH. RIJKERS. M.S.F., Kaatsheuvel. cies hetzelfde met onze dennebos- sen of „de maast" zoals ze hier zeggen. We kunnen ons gewoon Loonopzand niet indenken zonder de dennebossen. En toch zijn on ze mastenbossen pas van de laat ste 4000 jaar. Ongetwijfeld zult u zeggen „ja, maar hoe weten ze dat Er is toch geen enkel ge schreven stuk uit die tijd en hoe kan men dit nu anders weten Inderdaad, er is geen enkel stuk uit die tijd, door mensenhand ge schreven, want de mens treedt pas na de laatste ijstijd op en kende zelfs de eerste tijden het schrift niet. Maar we hebben nog een ander boek, dat niet door de mens geschreven is en dat niet liegt. Het is het boek der natuur. En nu is het de kunst daarin te kunnen lezen. Voor wat onze kennis van de praehistorie betreft, hebben we FRANKRIJK Vignal (Racing de Paris) Huguet Marclic (St. Etienne) (Reims) Arnaudau Cuissard Ranzoni (Stade Francais) (St. Etienne) (Le Havre) Strappe Kargu Baratte Flamion Doye (Rijssel) (Bordeaux) (Rijssel) (Marseille) (Bordeaux) Scheidsrechter O Baert (België) Clavan Lenstra (A.D.O.) (H'veen) Biesbrouck (R.C.H.) v. Melis (Eindhoven) Terlouw (Sparta) Schijvenaar (E.D.O.) Kraak (Stormvogels) v. d. Tuyn De Graaf (Hermes) (Limburgia) Van Schijndel (S.V.V.) De Jong (A.D.O.) NEDERLAND en Reserves: Germain (Nice), Alpsteg (St. Etienne) Garriga (Bordeaux). Saris (B.V.V.), Möhring (Enschede), Dijk graaf (A.G.O.V.V.) en Snoek (Eindhoven). Het valt mij, na de onge woon zware nederlagen, wel ke ons Oranje-elftal in de laatste tijd heeft geleden, moeilijk om voor a.s. Zondag aan enig succes in de Franse hoofdstad te geloven. Onze papieren staan inder daad laag genoteerd. De Fran sen zullen zich bovendien herinneren hoe zij in Mei '49 in Rotterdam door het Neder lands Elftal compleet onder de voet werden gelopen en ze zullen er stellig ook op ge brand zyn voor deze 41 ne derlaag revanche te nemen. Met de beste wil van de we reld zou ik dan ook in een kTeine nederlaag voor onze vertegenwoordigers niet an ders dan eervol resultaat kunnen zien. Toch, merkwaardig genoeg, hebben de wedstrijden tegen de Fransen, in een reeks van

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 5