DE LBHBSISSaï DRUNEN VLIJMEN HEUSDEN SPRANG-CAPELLE SPRANG CAPELLE RAAMSDQNKSVEER GEERTRUIDENBERG HAARSTEEG HET TYPE, DAT ALTIJD SLAAGT DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 11 DECEMBER 1950. DE WONDERLIJKE AVONTUREN VAN KOPPIE KOPIJ. Jongeren-beweging K.V.P. Vrijdagavond had alhier een bijeenkomst plaats met het doel te komen tot de oprichting van een Jongeren-beweging van de K.V.P. Deze vergadering stond onder leiding van de algemeen propa gandaleider van de Statenkies- kring Heusden, de heer W. Roo- zen en de voorzitter van de Kring de heer Kamp. De opkomst was behoorlijk. De heren Roozen en Kamp schetsten in een algemene be schouwing het doel, de betekenis en de werkmethode van de Jon gerenbeweging der K.V.P. De jongeren-beweging der K. V. P. biedt aan de jongeren tus sen de 18 en de 30 jaar de mo gelijkheid om zich op politiek ge bied Katholiek te organiseren. De grote betekenis van een st'erke Katholieke organisatie op politiek gebied is in het verleden reeds duidelijk gebleken. De jon geren van thans zal de K.V.P. zijn van straks en hierdoor wordt de grote betekenis van een goede en sterke jongeren-beweging reeds direct tastbaar. Alle aanwezige jongeren pl.m. 25 personen, besloten eenparig om over te gaan tot de oprichting van een afdeling van de Jonge renbeweging der K.V.P. te Dru- nen en traden allen als lid toe. Er werd een bestuur gekozen, waarin zitting hebben de heren Fr. v. Wezel, voorz., J. Spce, secr., J. v. Delft, vice-voorz., P. Aerts Mzn., comm. en mej. Jo v. d. Brand, comm. Er werden twee clubs gevormd. In de toekomst zal een actie worden gevoerd om leden te wer ven. Nieuwe leden kunnen zich opgeven bij het bestuur. In Ja nuari zal men beginnen met de batavonden, welke gehouden zul len worden onder leiding van de heer Roozen. Ook deze nieuwe vereniging wensen wij voor de toekomst veel succes toe. K.A.B.-ontwikkelingsavond. De ontwikkelingsavond der K. A. B. welke hedenavond 11 Dec. zou worden gehouden, moet tot nader te bepalen datum worden uitqesteld, in verband met de ziekte van de spreker, de eerw. pater Henricus. R.K.J.B.-nicuws. Hedenavond 11 Dec. om 7.30 uur sociale cursus voor de R.K. J.B. afd. Drunen. Morgenavond, Dinsdag. 7.30 u. zal de eerw. pater Adams een lezing houden voor de Jonge Boeren en Boerinnen. Beide avon den zijn in de gymnastiekzaal. Algehele opkomst wordt ver wacht. Kath. Thuisfront. Naar wij vernemen zal het Kath. Thuisfront afd. Drunen ook wanneer alle jongens uit Indo nesië zijn teruggekeerd blijven bestaan, zoals dat op verschil lende plaatsen het geval is. On der leiding van de Thuisfront centrale zal men in de toekomst de verzorging van de militairen in het Vaderland op zich nemen. Een IJsclub opgericht. Donderdag j.l. had in hotel Vissers een oprichtingsvergade ring plaats van een IJsclub. De opkomst voor deze bijeenkomst was vrij groot. Onder de aanwe zigen was ook de E.A. heer Bur gemeester Snels. De bijeenkomst stond onder leiding van de heer L. van Drunen, die in zijn ope nings- en welkomstwoord het doel van de vergadering uiteen zette, n.l. om te komen tot de oprich ting van een IJsclub. Burgemees ter Snels gaf een uiteenzetting over het ontstaan van het initia tief en zegde bij voorbaat reeds alle steun van de gemeente toe. Besloten werd tot oprichting van een IJsclub. De vereniging zal tot doel hebben de ijssport in het algemeen in onze gemeente te bevorderen door het organiseren van wedstrijden enz. Alle aanwezigen traden als lid toe. In het bestuur kregen na een verkiezing zitting de heren Ir. Romson, Badhuisstr.; M. van de Wiel, Torenstraat; M. v. Drunen, Heistraat; J. Willems, Kerkstraat; Th. v. Son, Groenewoud. De heer Romson werd daarna met algemene stemmen tot voor zitter gekozen. Deze dankte de vergadering voor het in hem ge stelde vertrouwen en ging onmid dellijk over tot het aan de orde stellen van verschillende vraag stukken, waarvan o.a. de terrein kwestie. Besloten werd dat het bestuur de verschillende kwesties verder zal bestuderen. Burgemeester Snels sprak een algemeen slotwoord en wenste de nieuwe vereniging veel succes toe. Het bestuur ging hierna direct in een huishoudelijke vergadering over. Nader vernemen wij nog dat het bestuur alles in het werk zal stellen om deze winter nog de beschikking te krijgen over een terrein om een ijsbaan te kunnen leggen. Het bestuur heeft goede hoop dat dit eerste doel spoedig zal kunnen worden verwezen lijkt. Een voorlopige contributie werd als volgt vastgesteld: le lid van het gezin 2.per jaar, de drie volgende gezinsleden 0.50 per jaar, de rest gratis. Kinderen be neden 10 jaar gratis. Toeqang ijsbaan voor niet-leden 0.25. Na 1 Jan. zullen de contributies worden opgehaald. Nieuwe leden kunnen zich melden bij het be stuur. Binnenkort zal een huis- aan-huis actie worden georgani seerd voor ledenwerving. De ver eniging telt thans pl.m. 30 leden. Met deze ijsclub is Drunen op sportgebied weer een vereniging rijker geworden. Ook wij wensen deze nieuwe sportvereniging gaarne veel succes. Winkelactie. In de afgelopen week heeft de derde trekking plaats gehad van de pas gehouden winkelactie in onze gemeente, waarvan wij de uitslag hieronder laten volgen. De eindtrekking zal plaats vin den op Dinsdag 12 Dec. des avonds 8 uur, in café Klerkx. Toegang vrij. Uitslag derde trekking 5.op J 2475; M 8050; F 5657; I 3901; E 4309; F 5086; I 6849; L 3536; I 1306; L 576. 2.50 opB 3266; M 8465; I 2858; L 3280; J 9815; F 5692; F 5061; I 5282; A 7920; J 5565; I 7505: G 2954; F 5733; A 6226; I 2800; J 101; K 2820: H 3164: F 287; G 8724. Oratorium-uitvoering. De R.K. Gemengde Zangver eniging zal omstreeks Kerstmis een Kerst-oratorium van Hein- rich Friedrich Müller opvoeren. De directie berust bij de heer Fr. Wilmont en de regie bij de heer Th. v. d. Wiel. De heer Th. van de Wiel heeft 20 jaar geleden eveneens de leiding gehad van dit Oratorium en oogstte daarmee 'n zeer groot succes. Dit oratorium bestaat uit 6 delen en wordt in het R.K. Gymnastieklokaal opgevoerd. Het batig saldo komt ten goe de aan de opbouw van de R. K. Kerk. Toneeluitvoering- De toneelvereniging van „Zang en Vriendschap' heeft een actu eel drama in studie genomen, n.l. „Verleden" van Ina Boudier- Bakker. Het is een drama in 3 bedrijven. Dit is de 2e winteruit- voering en staat onder leiding van de heer Th. v. d. Wiel. Het toneelstuk wordt opgevoerd in 't clublokaal bij A. v. d. Geld. A. VAN SCHIJN DEL onder grote belangstelling ten grave gedragen. Donderdag had te Vlijmen de begrafenis plaats van de wielren ner Ant. van Schijndel, die door een noodlottig ongeval tijdens een trainingsrit te Oirschot onder een auto terecht kwam en aldaar overleed. Voorafgegaan door de directie van de Schoenfabriek Rcx ,uit Drunen, met het voltalljg perso neel cn verder verschillende sportverenigingen en vrienden en gevolgd door de Wielerclub uit i Tilburg, waarvan van Schijndel j lid was, werd de overledene .naar zijn laatste rustplaats gedragen. Naast bloemen van familie en verdere belangstellenden, werden kransen en bloemstukken in .de stoet meegedragen van de direc tie en het personeel en van sport verenigingen. Na de Requiemmis trok de stoet naar het kerkhof; aan het graf werd gesproken door de voorzitter van de Tilburgse wielerclub de heer Mattau. Na mens de familie dankte de voor zitter van de Vlijmeuse Suppor tersclub, de heer H. Verboord, voor de betoonde belanqstelling en het medeleven van allen met dit tragisch sterfgeval. Zeer on der de indruk verlieten allen hier na de dodenakker. Foto uit Engeland. Dezer dagen ontving de be kende Vlijmense groentevrouw BAS BROWS BLAPI In het gebouw van Bas Brom s Blad was het een drukte van be lang. De mensen stonden al in een lange rij op de krant te wachten. In de kamer van Bas Brom zaten de helden van ons verhaal bij elkaar. Telkens kwam er weer een portier binnen met telegrammen en die waren alle maal voor Koppie bestemd. Het leek wel of het hele land hem feliciteren wilde met zijn succes cn hij was omringd door bloem stukken. Hij Werd er verlegen van. Bas Brom zat Pieter Primeur te plagen. „Dat zo n klein kerel tje jou dat mooie verhaal heeft afgesnoept, Pieter, valt me toch van je tegen!" zei hij lachend en Pieter lachte ook. want hij kon best tegen zijn verlies. „Koppie is een kraan van een kerelzei hij voor de honderdste keer. Toen kwam er een jongen binnen met een stapel kranten. „Ha'zei Bas Brom, „daar is je verhaal, Kop pie!" Hij sprong op en gaf Koppie een krant. Koppie vouwde de krant open en keek vol trots naar de grote koppen boven zijn eigen eerste grote verslag en naar de foto's. Toen gaf hij Koppie een hand en zei: „En nu heb ik nog een verrrassing voor je. Met in gang van vandaag ben je be noemd tot verslaggever van Bas Brom's Blad. Accoord, Koppie? „Bravo!" riep Pieter Primeur en toen stond opeens iedereen om Koppie heen en drukte hem de hand. Koppie was zo blij, dat hij zo hard hij kon zijn strijdkreet door de kamer liet schallen „Boëaaaaüü" Mej. Heesbeen, die nog steeds ondanks haar hoge leeftijd naar de Bossche Markt gaat, een foto uit Engeland, gemankt door een Engelse fotofraaf tijdens de Bos sche Kermis. Over een goed jaar viert zij haar 65-jarig huwelijks feest. Inwijding nieuw orgel. Op de feestdag van Maria On bevlekt Ontvangen heeft in de parochiekerk van de H. Catha- rina te Heusden de inwijding plaats gehad van het nieuwe or gel dat gebouwd is door de fa. L. Verschueren te Heythuysen. De orgelkast werd vervaardigd naar ontwerp van de architect ir. N. van der Laan in Den Bosch. De plechtige inzegening werd verricht door Pastoor Mommers, waarna het orgel werd bespeeld door de heer Hub. Houët onder het plechtig Lof, tijdens hetwelk ook composities van de heer C. J. M. Merkx uit Heusden werden gespeeld. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Sprang-Ca- pelle, ten gemeentehuize op Dins dag 12 December 1950, des na middags .te 7.30. uur. Agenda 1. Opening. 2. Vaststelling van de notu len der vergadering van 27 Oc tober 1950. 3. Ingekomen stukken, o.ra.: goedkeuringen door Ged. Sta ten van raadsbesluiten. Schrijven d.d. 17 Nov. 1950 van het bestuur der Stichting van de Noordbr. Chr. Boerenbond, hou dende verzoek om toekenning van subsidie van 25.per leerling voor de gewone cursus en van 15.per. Jeerling -voor de emi gratie-cursus .uit deze gemeente. Schrijven d.d. 10 Nov. 1950 van het hoofdbestuur van de Bond van Land- en Zuivelarbeiders, houdende verzoek om de minis ter van Sociale Zaken te vragen de voorschriften mib.t. de over bruggingsregeling voor de land arbeiders zodanig te wijzigen, dat de loonnorm van de gemiddelde werktijd met een minimum van 48 uur kan worden berekend en voorts, .dat tijdens de periode waarin bedoelde voorschriften nog niet zijn gewijzigd een extra aanvullende uitkering te verstrek ken tot het bedrag berekend naar de gemiddelde loonnorm met een minimum van 48 x het uurloon. Prae-advies B. en W. stellen voor de eerste ingekomen stukken voor kennis geving aan te nemen. Wat betreft subsidie N.C.B. wordt voorgesteld een subsidie te verlenen van 15.per leerling die vanuit deze gemeente genoem de cursus bezoekt, zulks in over eenstemming met het bedrag, dat de hier gevestigde landbouw school van andere gemeenten ontvangt. Ten aanzien van het verzoek van de Bond van Land- en Zui velarbeiders, stellen B. en W. voor dit verzoek in te willigen, zulks met het oog op de belangen van de in deze gemeente woon achtige land- en zuivelarbeiders. 4. Vaststelling vijf-jaarlijkse afrekening exploitatie-vergoeding bijzondere lagere scholen. B. en W. stellen voor voor Sprang een overschrijding van 390.64 en voor Capelle van 301.11 vast te stellen. 5. Aangaan rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederl. gemeenten voor het jaar 1951. 6. Voorstel tot het machtigen van B. en W. om bepaalde be voegdheden krachtens het wegen verkeersreglement uit te oefenen. 7. Vaststelling verordening tijdelijke ziekte-kostenregeling. 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begroting van inkomsten en uitgaven der ge meente voor het dienstjaar 1950. B. en W. stellen voor op de Sprangse toren een deugdelijke afleidings-installatie aan te bren gen van 1246. 9. Bouw van fabriekshallen. Prae-advies. Tegen het door de raad geno men besluit tot 17e wijziging dei- begroting van inkomsten en uit gaven van de gemeente voor het dienstjaar 1950 i.v.m. de voorge stelde bouw van fabriekshallen, hebben Ged. Staten bezwaren in gebracht, enerzijds wegens strijd met het provinciale welvaartsplan, anderzijds wegens te groot finan cieel risico voor de gemeente. Derhalve heeft dit college ver zocht bedoeld besluit in nadere overweging te nemen. Een en ander heeft B. en W. aanleiding gegeven om terzake advies in te winnen bij het Ned. Econ. Instituut te Rotterdam. In overeenstemming hiermede stellen B. en W. voor het door Ged. Staten omstreden besluit te handhaven in die zin dat het ge voteerde crediet ad 70.000. wordt verlaagd tot 30.000. welk bedrag voldoende zal zijn voor de bouw van één hal met een oppervlakte van 500 m2. 10. Voorlopige vaststelling ge meente-rekening dienst 1949. De rekening sluit voor wat be treft de gewone dienst met een nadelig saldo van 19096.37. De kapitaaldienst wijst geen saldo 11. Straatbelasting 1950. Prae-advies: Onder dagtekening van 29 Sep tember j.l. is van P. Michaël te Kaatsheuvel een verzoek om ont heffing van de aanslag straatbe lasting 1950 ingekomen. Adressant baseert zijn verzoek op de mening dat de Loonsedijk behoort tot het grondgebied van de gemeente L. op Zand en dat derhalve voor de percelen die op deze dijk uitweg hebben geen straatbelasting ver schuldigd is. Blijkens ingesteld onderzoek behoort genoemde weg echter tot het grondgebied van de gemeente Sprang-Capelle en der halve stellen B. en W. voor af wijzend op dit verzoek te be schikken. Voorts heeft mej. C. D. in 't Veld te Sprang bij schrijven van 28 September 1950 ontheffing verzocht van de haar opgelegde aanslag, aangezien het haar on mogelijk is deze te voldoen. Ge zien de financiële toestand van adressante stellen B. en W. voor op dit verzoek afwijzend te be schikken en de opgelegde aanslag oninbaar te verklaren. 12. Oninbaarverklaringen. 13. Ontslag lid-administrateur burgerlijk armbestuur Sprang en administrateur burgerlijk armbe stuur Capelle. Prae-advies Bij schrijven van 27 Septem ber 1950 heeft het lid-administra teur J. W. Nicuwenhuizen van 't burgerlijk armbestuur te Sprang als zodanig bedankt per 1 Jan. 1951. Tevens heeft de adminis- trateur van het burgerlijk armbe stuur te Capelle wegens vertrek naar elders per 1 Jan. 1951 als i zodanig eervol ontslag verzocht. Aangezien B. en W. zich nog op de mogelijkheid tot samenvoe ging der ambesturen beraden, komt het gewenst voor de ge vraagde ontslagen eervol te ver lenen en voorshands de ontstane vacatures onvervuld te laten, waartoe wordt voorgesteld te be sluiten. De benodigde administra tieve werkzaamheden zouden, in afwachting van nadere voorstel len terzake, ter gemeente-secreta rie kunnen worden uitgevoerd. 14. Rondvraag. 15. Sluiting. Gevonden en verloren. Gevonden een alpinomuts; br. ledeoen dameshandschoen; auto band; ballpointpen; twee porte- monnaies .met inhoud. Verloren: een leesbril. Aan komen lopen: drie honden. Inlichtingen bij de Rijkspolitie. ding aan de instructeurs-politie school te Nistelrode. Excelsior. De Chr. Gem. Zangver. Ex celsior en het Kinderkoor van de zelfde naam zullen op Tweede Kerstdag in de Ned. Herv. Kerk alhier hun gewone jaarlijkse zanguitvoering geven. Wij verne men dat hieraan waarschijnlijk te vens medewerking zal worden verleend door de alt-soliste Mej. Antoinette Blom uit Waalwijk. GEZELLIGHEID. Door de Dillettantenvereniging Gezelligheid alhier is naar men mededeelt een nieuw toneelspel in studie genomen, getiteld „Polly Perkins, spel in drie bedrijven van Gerard Nielen. Dit stuk is van een geheel an der genre dan tot nu toe door Gezelligheid werden opgevoerd. Men gaat er n.l. van uit dat van de vereniging na 5 jaar bestaan meer gevraagd wordt en men wil hiermede tonen dat de vereniging daartoe ook in staat is. Pro Patria. Door de Gymnastiekvereniging Pro Patria werd j.l. Zaterdagmid dag aan de aspirantleden een St. Nicoiaasfeest aangeboden. Het was voor de kleintjes een pretti ge middag, waarbij door St. Ni- colaas met kwistige hand ver snaperingen en cadeautjes werden rondgedeeld. RIJKSPOLITIE. De postcommandant M. ten Ham van de Rijkspolitie alhier is tijdelijk gedetacheerd bij de oplei- Avond Plattelandsvrouwen. Donderdag 7 Dec. j.l. hield de Bond v. Plattelandsvrouwen afd. Sprang-Capelle haar jaarlijks feestnvondje in café van Dijk aan het Bruggetje. Mej. P. J. Rijken heette alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder Mevr. Hovinga en Mevr. Minnaard als nieuwe leden van de afdeling. Mej. N. v. d. Hoeven las daar op een uitvoerig verslag voor van haar ervaringen opgedaan in een bijeenkomst van plattelandsvrou wen in de omgeving van Arnhem. Daarna kwamen de dames zelf aan de beurt, die elk een surprise hadden meegebracht, welke in 'n bepaalde volgorde werden uitge zocht, hetgeen met veel vrolijk heid gepaard ging. De pop, ge maakt van een prei, de aange klede afwaskwast en de closetrol veroorzaakten grote hilariteit. De chocolademelk, cake en ei gen gebakken borstplaat verhoog den de geanimeerde stemming en onder het zingen van enkele Sinterklaasliedjes, afgewisseld met het uitpakken der suprises, meestal vergezeld van gedichtjes, waaronder enkele bijzonder leuke, was het spoedig 11 uur, waarna deze prettige avond met een woord van dank werd gesloten. DIRK JANSZ. ZWART SPEELT TE R'VEER. Nog steeds peeft de bekende Delftse orgelist Dirk Jansz. Zwart concerten ten bate van de weder opbouw van de door brand ver woeste protestantse kerk van Willemstad. Maandag 11 Dcc. a.s. concerteert hij in de Ned. Herv. Kerk te .Raamsdonksveer. Zijn programma vermeldt lied- en koraalbewerkingen van Jan Zwart, de majestueuze Toccata en Fuga in d van Bacil, liet sprankelende F-.dur concerto (koekkoek- en nachtegaal) van Handel, alsmede de Pastorale en Finale uit de Or- gelsymphonie van Alexandre Guilmant. Een vertegenwoordiger van het Actie-comité Willemstad zal een kort woord spreken. Het concert is vrij toegankelijk. Het program ma wordt tegen vrije gift beschik baar gesteld. •FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 12) Het einde van de conferen tie was dat Francis Cornish ook zwijgen zou tot zich een gunstig ogenblik voordeed om tegenover Sibilla met het en gagement te voorschijn te ko men. Zodra Queen Le die belofte van hem had, gaf ze hem een kus en ging haastig naar huis. De heren volgden haar lang zaam. Dit is een heel ernstige zaak, Claude, merkte Mr. Cor nish op, veel ernstiger dan zij wel vermoedde. Al je toe komstplannen berusten in handen van mijn vrouw. Dit moet je niet uit het oog ver liezen. Beledig je haar, dan verbeur je alles. Ook koestert zij een na-ijverige genegen heid voor Queenie; dus aan de andere kant zou het haar ook weer een soort voldoening zijn dat het kind door een huwelijk met jou brak met die Mrs. O'Neill, want die kan zij niet uitstaan. Nu, feitelijk ik ook niet. Kon ik Queenie nu maar on verwijld tot een huwelijk be wegen, dan zou Mrs. O'Neill haar wel moeten opgeven. Dat is nog zo'n kwaad idee niet. Het zou romantisch zjjn en je weet, iedere vrouw houdt van romance. Mijn raad is nu zó, dat je hier kalm je meerderjarigheid afwacht en dat je dan tot de stoute stap overgaat. Ik zal je later wel steunen, ofschoon ik niet te gauw kleur moet bekennen. Zie je, ik ben ook ééns jong geweest, Claude. Teder legde hij de arm om Gerard's schouder en zei: Dus dat is dan zo afge sproken. Ik heb beloofd je er door te helpen en dat zal ik dan ook doen. HOOFDSTUK VII. Queenie was weg van Bel- rewarde en rusteloos dwaalde Gerard door de tuin. Het ver langen om haar weer te zien, haar stem weer te horen, was zó overweldigend, dat hij in zijn troosteloosheid zijn aan dacht nergens bij bepalen kon. Mr. Cornish had het druk met besprekingen met zijn rentmeester en Sibilla had een aanval van zenuwhoofdpijn, zodat zij met gezakte gordij nen rust nam op haar kamer en strenge orders had gege ven dat zij onder generlei voorwendsel gestoord wilde worden. Het was drukkend in de lucht en de atmosfeer was electrisch geladen, want er dreigde onweer. Gerard wierp zijn sigaret weg en ging in huis. Hjj zou Queenie schrijven en haar vertellen hoe doodongeluk kig bij zich voelde zonder haar. Misschien zou het hem wat verlichting schenken als hij voor haar zyn hart uit stortte. In zulk een bezigheid moest hij niet gestoord worden; dus ging hij naar zijn kamer bo ven de bibliotheek gelegen, maar die door een wenteltrap van daar uit te bereiken was. De oude Squire en zijn zoon, majoor Cornish, moesten ook een voorkeur hebben gehad voor deze beide vertrekken en zo ging het Gerard nu ook weer. In zijn slaapkamer zette hij zich aan het antieke bureau en begon er zijn eerste lief desbrief. Het werd hem ech ter een ware temptatie, omdat zijn linkerhand onmogelijk gelijke tred kon houden met de gedachten, die hij op pa pier wenste te zetten; hij kreeg kramp in de vingers, maar toch schreef hij vier vel letjes vol. Toen keek hij tevergeefs uit naar een enveloppe en voelde niet veel lust om naar bene den, naar de bibliotheek te gaan, waar hij immers Mr. Cornish zou kunnen ontmoe ten, want die besprekingen zouden nu wel achter de rug zijn. Hij voelde in alle hoekjes en gaatjes van het oude bureau, schoof de laden uit, maar vond niet wat hij zocht. Met één lade had hij nog al moei te, maar toen hij die eindelijk ook open kreeg, vond hij er een pakje brieven in met een zijden koordje bij elkaar ge bonden. De inkt was ver bleekt, maar het grote hand schrift was nog duidelijk lees baar. Op goed geluk nam hij er een brief uit en keek naar de ondertekening, die luidde: „Je liefhebbende Claude Cornish". Uit de datum die bovenaan stond, bleek, dat dit epistel ruim veertig jaar geleden ge. schreven was. Het scheen over geldzaken te handelen. Hij las: „Om der wille van je dochtertje, Sibilla, ben ik be reid je toelage te verhogen, maar zo lang als ik leef mag de vrouw dia Je de jouwe noemt, dit huis niet betre den; onthoud dit ééns en voor goed!" Blijkbaar was de oude Squi re dus niet ingenomen ge weest met het huwelijk van zijn zoon. Verder las Gerard niet en hij stak de brief weer in het pakje. Terwijl hij dit deed, las hij op de eerste blad zijde van de brief, die boven op lag: „Je dochter heeft zich onteerd; maar ondanks alle leed en teleurstelling, mij door je beiden bezorgd, zal Claude mijn erfgenaam wor den. Eéns zal hij heer van Belrewarde zijn." Deze brieven bevatten on getwijfeld de particuliere cor- respondentie tussen vader en zoon en waarschijnlijk was er dus ook een treurige geschie denis voorgevallen in de fa milie. Gerard wierp 't pakje weer in de lade en sloot die. Er bleef hem niets anders over dan beneden in de bibliotheek een enveloppe te gaan halen. Mr. Cornish zat hier aan de schrijftafel en keek op toen Gerard binnentrad. Hallo, Claude! Ik heb juist een telegram gehad van Carr. Hij is van de week voor zaken in Bristol en stelde voor dat hij even wilde over komen om de formaliteiten te regelen die er plaats moeten hebben, naar aanleiding van het feit dat wij je als onze zoon aannemen." De naam „Carr" was Ge rard reeds bekend als die van de zaakwaarnemer van de fa milie. Van de week? herhaalde hij. Ik dacht dat er officiéél nog niets kon gedaan worden tot ik één en twintig was; dus niet vóór 2 September? O, Carr hoeft niet precies op die dag hier te komen. Dat kunnen wij niet van hem ver gen, want daar heeft hij het veel te druk voor. De volgen de maand moet hij in Schot land zijn. Maar hij zal de pa pieren meebrengen en dan ge loof ik dat er niet veel meer voor ons valt te doen, dan te tekenen. Je zult in alle op zichten onze zoon zijn en dus ook het volle recht hebben om de naam „Claude Cornish" te voeren. Ik hoop dat je dit evenveel genot en voldoening geeft, als het mijn vrouw en mij schenkt. Geen woorden zijn in staat mijn dankbaarheid uit te drukken, zei Gerard ontroerd. Je moet niet spreken van „dankbaarheid", jongen. We hebben immers gezegd dat we er wederzijds van genieten zullen, dus moet je daar niet meer op terugkomen. Goed. Dat zal ik dan ook niet doen. Maar dan hoon ik althans, dat ik in daden bliik kan geven van mijn dank baarheid. Dat hoop ik ook en daar twijfel ik niet aan. (Wordt vervolgd) ACTIE B.W.W. De actie B.W.W. Bergse Win kelweek is een éclatant succes geworden. Deze actie, waarvan het batig saldo zou worden afge dragen aan de afdeling Geertrui- denberg van het Nederlandse Roode Kruis, heeft een batig sal do opgebracht van 60.—, door welk bedrag deze vereniging weer een stap wordt vooruit geholpen op haar weg om de noden der lij dende mensheid te lenigen. Het past een hartelijk woord van dankte brengen aan allen, die hebben medegewerkt om dit succes te bereiken, in het bijzon der aan het College van B.-en-W. voor het verlenen van de vereiste vergunning en het personeel der Rijkspolitie voor hun spontane algehele hulp op de trekkings avond. De prijzen van de verlo ting, welke door de deelnemende winkeliers gratis en belangeloos beschikbaar werden gesteld, zijn als volgt verloot 1. een tafelkleed lot no. 10094; 2. een ham 11524; 3. een vulpen met gouden pen J4385r 4. 'n paar meisjesschoenen 14065; 5. een zilveren hanger met steen 6691; 6. een liter oude jenever 15506; 7. een.paar handschoenen 14258; 8. een dubbel snoer parels 1124; 9. een tabakspijp 12115; 10. een shawl 15378; 11. een literpot abrikozen 8845; 12. een tabaks doos 4647; 13. een fles zoete wijn 8320: 14. een sigarenknipper 1256; 15. een pak tabak 2916; 16 een doos sigaretten 2668; 17. als extra prijs een waardebon van 10.— aan levensmiddelen no. 2040. GESLAAGD. Onze stadsgenoot de heer A. de Kroon, slaagde aan dc R;K. Hogeschool te Tilburg voor het propaedeutisch examen Ekonomie. MARKT. Waarschijnlijk tengevolge van de langere markt -van vorige week in verband met St. Nicolaas. en het slechte «weer van de laatste dagen, -was de «weekmarkt vorige weekeniet zo druk bezocht als an dere weken. ONTWIKKELINGSAVOND. Door de gezamenlijke stands- en vakorganisaties zal op Don derdag 14 December .a.s. sn café M. Achten een belangrijke ont- wikkclingsavond worden .gehou den. Als .spreker zal die avond optreden rector Jansen met het onderwerp „Godsdienst en orga nisatie". Dit onderwerp vraagt in de hedendaagse maatschappij ieders aandacht, enerzijds omdat de godsdienst .door de «algehele vervlakking een zware tijd door maakt en om -het «probleem van terugkeer totihet .geloof op te los sen, een grote nctie noodzakelijk is, .anderzijds om >hct organisatie probleem in goede banen te lei den, een goede voorlichting even eens-noodzakelijk is. Daarom mag niemand verzuimen deze belang rijke en leerzame avond >bij te wonen. HAARSTEEG'S BELANG. Nu de lange winteravonden ■weer zijn aangebroken, heeft het comité Haarsteeg.'s Belang haar activiteit weer hervat. Nu het.pa- rochiehuis niet meer beschikbaar is, worden de bijeenkomsten ge houden in café v. Oijen. Vrijdagavond had de eerste-bij eenkomst plaats, die werd geleid door .de oprichter van het comité, Pastoor Serrarens. Ter verduide lijking zij medegedeeld, dat dit comité niet is ingesteld om de stoffelijke belangen van de .paro chianen «te behartigen, ,doch. enkel cn alleen om de geestelijke leiders bij te staan in de vervulling van hun zware taak. Ruimschoots werd er van ge dachten gewisseld, welke richting deze winter zal worden gevolgd, en 'de onderwerpen die behandeld zifllen worden. Vrijdagavond zal de volgende bijeenkomst worden gehouden. KADERCURSUS. Ja de maand December zal door de Diocesane Bond van de lan delijke K.A.B. voor het -district Langstraat een kadercursus wor den gegeven. Deze cursus wordt gegeven in café M. Achten alhier. Deze week had de eerste les plaats, waar bestuurders uft zes Langstraatse plaatsen waren ver tegenwoordigd. Als docent trad op de heer J. Handgraaf met het onderwerp „Dc bestuurder en zijn verplichtingen ten aanzien van dc godsdienstig-zedelijke taak van de beweging". Er moet van de K.A.B. een stuwkracht uitgaan om de Kerk als ruggesteun te doen dienen, negatief door de oorzaken en de aanleiding van verzwakking in het geloof mede te helpen bestrijden en wegnemen, positief door aan te sporen tot veelvuldig gebruik van de gena demiddelen der H. Kerk. Nederland. Bij Zwinderen is Zaterdagmorgen tengevolge van de mist en de gladheid een auto met twee inzittenden in het water gereden. Beide inzittenden verdronken. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend om de termijn dat Nederland se dienstplichtigen buiten Eu ropa kunnen worden gezonden met 3 maanden, dat is tot 1 April, te verlengen. Er is n.l. weer eens vertraging geko men in dp repatriëring van de laatste militairen. De laatste loodjes wegen wel erg zwaar.

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 2