Waalwijkse en Langstraaise Courani VERTROUWEN W.TIMMERMANS ZONEN Credieten Rekening-Courant Deposito. cultureel centrum IN DE TOEKOMST. WAALWIJK EN DE LANG STRAAT IN 1950. WAALWIJK als BEDRIJVIGHEID DiE VEEL GOEDS BELOOFT. VERLIES VAN SPOORLIJN GROOT GEMIS. Kassiers an Commissionairs in Effecten W A A L W IJ K I Wat voor beeld bood 1950 VRIJDAG 29 DECEMBER 1950 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. I Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT !878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. - SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. Met zekere aarzeling heb ben wij deze titel hierboven geplaatst. Immers, we zijn er ons van bewust dat het een hachelijke onderneming is on der de huidige omstandighe den uit te nodigen tot ver trouwen in de toekomst, om dat de redenen daartoe zo langzamerhand wel weggeno men schijnen. Nauwelijks een half decennium geleden zijn we vol goede moed begonnen met de herbouw van wat ver loren was gegaan, met de op bouw van onze toekomst, en nu zal het voor velen wel een overbodige vraag zijn of de afgelopen jaren ons aanvan kelijk vertrouwen gerecht vaardigd hebben. Ze zullen onvoorwaardelijk „nee" ant woorden en duizend en een factoren aanhaltfn die hun ge lijk geven. Wat kan men er tegen in brengen? Moet het een bewijs uit het ongerijmde worden? Moeten we ons troosten met de gedachte dat ons bestaan al zo dikwijls bedreigd leek en dat we er ev^n vaak weer zijn doorgekomen? Een troost in derdaad, maar een schrale. Men zal ons dan ook onmid dellijk tegenwerpen dat het één keer de laatste zal zijn. Bovendien, wat hebben we aan een zogenaamd geredde wereld die een grote puin hoop zal zijn en een poel van ellende? Op een overwinning in een eventuele oorlog hóe ven we onze hoop niet te stel len, want die zal meer droe vig dan glorieus zijn; dit mag het verleden ons wel geleerd hebben. Waar het dus op aan komt is de ramp te voorko men die dit alles zou veroor zaken. De jaarswisseling is een dankbare gelegenheid om te overdenken wat we in het af gelopen jaar bereikt of niet bereikt hebben, om plannen en goede voornemens te ma ken voor het komende jaar. Nu slaan we aan het eind vaïf 1950 en voor de aanvang van 1951. Over de algemene gang van zaken kunnen we niet te vreden zijn, de wereldbalans toont een ontstellend tekort aan baten en een overvloed van lasten. We hoeven daarop niet dieper in te gaan, de min of meer defaitistische stem ming in de wereld is er niet voor niets. Beschouwt men 't echter zo, dan houdt men met één factor geen rekening. Er zijn waarden die niet op het eerste gezicht te meten zijn, die zelfs geheel aan het men selijk waarnemingsvermogen ontsnappen. Toch nemen deze geestelijke waarden een voor name plaats in onder de fac toren die het welzijn van de mensheid bepalen. We mogen daarom hopen en vertrouwen dat 1950 toch wel iets meer opgeleverd heeft dan men zonder meer zou menen. Ten slotte is het geen gewoon jaar geweest zoals vele andere. Herhaaldelijk is er van vele zijden gewezen op de priori teit van de geest en zou deze actie tot herstel van de ware geest zonder resultaat zijn ge bleven? Dit kan ons vertrouwen ge ven in de toekomst. We moe ten geloven in onze geeste lijke kracht, van onszelf en van de christelijke wereld in het algemeen. Het is nu onder de hand wel gebleken dat wij het alleen niet kunnen klaren tegenover de geweldige pro blemen die ons vasthouden. Maar laten we dan ook eens een andere kant uitkijken, la ten we zoeken in de richting waar we wel de kracht kun nen vinden om ons staande te houden. En dat is slechts in de macht die boven ons staat. Het is onze enige kans, maar het is ook de meest zekere weg die wij kunnen kiezen. Als de mensheid dit maar eens wilde inzien en er naar handelde. Want daar komt het tenslotte op aan. Ongetwijfeld wint dit inzicht veld en daar uit putten wij onze hoop op een betere toekomst. Nog steeds overheersen de scha duwkanten, nog steeds lijkt 't alsof ons niet veel goeds meer te wachten staat. Als we ons echter daarop niet blindsta ren en ieder voor ons er naar streeft om zijn bijdrage te leveren, op de eerste plaats in het herstel van onze geeste lijke weerbaarheid, dan zullen we niet tevergeefs werken en hopen. God houdt de wereld in Zijn hand. Hij deed dit in '50, Hij zal het ook doen in 1951. Soms lijkt het of Hij Zijn be scherming van ons heeft te ruggetrokken. Het is dan ech ter dwaasheid de oorzaak bij Hem te zoeken. Want heeft de Schepper, bij wijze van spre ken, geen groot gelijk dat hij Zijn schepsels kastijdt wan neer die Hem niet meer er kennen als degene aan Wie zij alles te danken hebben? God straft rechtvaardig, ook nu, maar zit er zelfs in die straf geen element van barm hartigheid, dat Hij ons, zij het deel van onze energie wordt en zal in nog grotere mate op geslokt worden voor onze ver dediging. Om in deze grote nood het hoofd boven water te houden, zijn twee dingen van onze kant onmisbaar: eenheid en offervaardigheid. Alleen daarmee zullen we 't kunnen redden. Al meerma len hebben wij en anderen daarop aangedrongen en we zullen er daarom niet verder over uitweiden. Dit zou ook weinig zin hebben, want de noodzaak om één te zijn en bereid om offers te brengen voor eigen welzijn en dat van met harde hand, een waar- zijn medemensen, moet nu schuwing geeft niet door te gaan op de weg die we nu bewandelen? Daarom mogen we zeggen dat we gelukkig onze toekomst nog enigerma te in onze macht hebben. We weten niet wat hij zal bren gen in elementen buiten ons vermogen, we kunnen echter wel iets beters verwachten als we de christelijke geest terug vinden, de geest van Hem die is de Weg, de Waarheid en 't Leven. Volgen we die in het komende jaar. Er is nog meer dat wij hier met een enkel woord willen aanstippen. Materieel staat 't er met het goede oudé Europa evenmin best voor. Men mag er zelfs aan twijfelen of er van verbetering in het afge lopen jaar mag gesproken worden en de vooruitzichten zijn niet gunstig. Een groot wel aan iedereen duidelijk zijn. Houden wij dit in 1951 voor ogen en handelen er naar. Wij hebben in het boven staande getracht enig houvast te geven voor de toekomst, meer speciaal voor de zeer na bije toekomst van het komen de jaar. Wij konden niet ver bloemen en hebben niet ver bloemd dat het niet gemakke lijk zal zijn. Maar er zijn mo gelijkheden, we hoeven niet te wanhopen. Een heilwens bij deze jaarswisseling is dan .ook zeker op zijn plaats. Wij wen sen daarom al onze lezers van harte een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar; moge het hun in alle opzichten goed gaan en moge er een straaltje van een lichtere toekomst doorbreken waarnaar wij zozeer verlan gen. Kijken we van het eind van het jaar 1950 terug en gaan we eens na wat dat jaar voor de Langstraat heeft betekend, dan kunnen we in vele opzichten tevreden zijn. Er is veel hersteld, veel nieuws is er bijgeko men en dat zal- zich in de volgende jaren nog voort" zetten. Een wel gevoelig verlies leed echter de Lang straat toen inet ingang van 1 Augustus het personen vervoer op de spoorlijn Den BoschLage Zwalu- we werd opgeheven, on danks vele en velerlei pro testen. Dit is wel het erg ste wat 1950 ons hee!t ge bracht. Maar, zoals gezegd, daar staan veel dingen tegenover die een gunstig beeld geven van het jaar. Wij zullen hier in vogelvlucht de voornaamste gebeurtenissen en werken de revue laten passeren, dan heeft men eens bij elkaar staan wat in een jaar werd be gonnen en tot stand gebracht. Ons overzicht kan uiteraard niet alles omvatten, maar wij heb ben getracht zo volledig mogelijk te zijn. IN WAALWIJK JAAR VAN DE STRATEN. Wanneer we met Waalwijk beginnen, dan komen we het eerst terecht bij de werken die het Bu reau voor Publieke Werken dit jaar heeft uitgevoerd. Immers, dit is het wat iemand die onze plaats enige tijd niet heeft bezocht, het eerst opvalt. Met enig recht mo gen we, wat dat betreft, 1950 wel het jaar van de straten noemen, want er werden er vele aange legd en nog meer hersteld. Laten we eens even zien Beginnen we met het Vredes- plein, dat op 14 Mei een beetje feestelijk werd geopend, dan heb ben we daar in de buurt meteen de fraaie Wilhelminastraat en aan de andere kant de Victorie straat, die aangepast wterd aan het uitbreidingsplan, door ze opnieuw te leggen en te verfraaien met een plantsoenstrook. Steken we de Putstraat over, die al bijna ge heel hersteld is, dan komen we in een heel nieuw stratennet dat in 1950 klaar kwam de Andreas Zijlmansstraat, de Mgr. Zwijsen- straat, Pater v. d. Elzenstraat, Mgr. Prinsenstraat, Pieter Vree- destraat en de doorbraak van de ze laatste naar de Putstraat he lemaal van 1950 zijn de Dr. Luy- benstraat en de verlenging van de Pieter Vreedestraat. Een begin werd gemaakt met de Hertog Jan straat, die ongeveer tegenover de Wilhelminastraat de Grotestraat met de Winterdijk zal verbinden. Ook de Jan de Rooij-straat tegen over het Wandelpark werd ge legd en van bomen voorzien. De straten die werden hernieuwd zijn: de Floris V-laan, Burgemeester van der Klokkenlaan, Stations straat, Mr. v. Coothstraat en 'n gedeelte van de Kerkstraat. De bocht van het Hoekeinde werd •verbeterd ten behoeve van 't ver keer. zoals gezegd is het herstel van de Putstraat al een heel eind gevorderd, terwijl ook de ver nieuwing van de Parallelweg tus sen Putstraat en Baardwijksestraat al voor een groot deel klaar is. In Putstraat. Stationsstraat en een groot deel van de Grotestraat zijn de trottoirs herstraat. Ook al ten behoeve van het verkeer wer den op de kruisingen Grotestraat- Markt en Stationsstraat-Burg. v. d. Klokkenlaan oversteekplaatsen gemaakt, terwijl op alle kruispun ten van hoofdverkeerswegen ver- keersstrepen werden aangebracht. De goedgekeurde plannen voor vernieuwing van het riool in de Baardwijksestraat konden vanwe ge het slechte weer nog niet uit gevoerd worden. Er zijn nog verscheidene andere belangrijke werken uitgevoerd. Hiertoe mogen we zeker rekenen de aanleg van ons prachtig Wan delpark, dat op 21 Mei feestelijk werd geopend en waarvan sinds dien een dankbaar gebruik wordt gemaakt, vooral door een groep die geen „oudjes" genoemd wil worden. De woningbouw was qua hoeveelheid niet naar de zin van het gemeentebestuur, maar ten Oosten van de Putstraat kwamen toch de honderd montagewonin gen klaar, aan de Noordzijde van de Victoriestraat werden 19 wo ningen betrokken, terwijl de Bern- hardstraat drie woningen bij kreeg en het Vredesplein 4 etagewonin gen. Daarnaast bouwden ver scheidene particulieren een eigen huis. De plannen voor een bad huis werden definitief en enige tijd geleden had de aanbesteding plaats ook hier is het weer spel breker voor de verwezenlijking. Dit jaar werd verder een begin gemaakt met het bouwrijp maken van het industrieterrein langs de weg naar de Zomerdijk. De z.g. zwarte grond is al verwijderd en op het ogenblik worden de pers leidingen aangebracht voor het opspuiten van zand waarmee bin nenkort begonnen zal worden. We hopen van harte dat het ter rein aan zijn bestemming zal be antwoorden. Noemen we dan nog enkele kleinere werken de kiosk op het Raadhuisplein kreeg een nieuw klankbord en een goed, terwijl ook de kiosk in Baardwijk dege lijk werd hersteld, het raadhuis kreeg een bliksembeveiliging en de restauratie van de oude toren in Baardwijk is in uitvoering. De openbare school in de Stations straat wordt stevig onder handen genomen en zal na de Kerstva- cantie van binnen een nieuw aan zicht hebben in de St. Antonius- straat zijn de oude bomen gerooid en onlangs zijn er nieuwe essen geplant, het Vredesplein kreeg 'n urinoir en het park ook een uit weg naar de Grotestraat. Daar naast hadden natuurlijk de gewo ne herstel- en onderhoudswerk zaamheden de nodige aandacht. De Gemeente-reinigingsdienst heeft in 1950 evenmin met de ar men over elkaar gezeten. Integen deel, de straten worden tegen woordig (als er geen sneeuw ligt) iedere dag geveegd. Een heel grote vooruitgang was de aan schaffing van een nieuwe vuilnis auto met uniforme vuilnisemmers, waardoor twee keer per week huisvuil opgehaald kan worden. Er kwamen ook een nieuwe vrachtwagen en een nieuwe mo- torgrasmaaimachine, die mede ge bruikt wordt om de sportvelden te maaien. Tenslotte werd hei hele wagenpark gereviseerd. Men ziet het zonneklaar, er is peym&t en resultaat is niet uitge bleven. Do gemeentelijke brandweer heeft geen moeilijk jaar gehad. Ze hoefde nog geen twintig keer uit te rukken en dan bleef het nog bij schoorsteenbrandjes, stromijten, binnenbrandjes c.d. Gelukkig maar. Wel werden er regelmatig oefeningen gehouden en de brand- kraanbordjes werden vernieuwd. WAT ER VERDER GEBEURDE. Er zijn in 1950 heel wat jubi lea gevierd in de Langstraat. In Waalwijk was daar het 40-jarig priesterjubileum van pastoor Ver hagen van de St. Antoniuspari- chie en het diamanten klooster- feest van broeder Lucillianus. Op 14 Mei vierde de St. Vincentius- vereniging in de parochie St. Jan op sobere wijze haar eeuwfeest, iets waaraan nog wel eens herin nerd mag worden, de K.A.V. zat op 24 September in het koper en de afdeling Waalwijk van de R.K. Grafische Bond bestond 40 jaar. De Liedertafel Oefening en Ver maak bestond op 9 Juli wel 90 jaar, maar moest het door verve lende omstandigheden bij een fees telijk kermismatinée laten blijven. Hetzelfde stond er de Veteranen- club ,,Ons Huis" voor, die door dezelfde omstandigheden de vie ring van haar 2(i-jarig bestaan tot dit jaar moest instellen. En ten slotte was er nog f.>n klein jubi- lét'je in de sport, want R.K.C. bestond in Augustus 10 jaar het kan er op het ogenblik beslist niet vrolijk bij kijken. Wat we ook beslist niet mogen .vergeten, is grote Missieten toonstelling, de christelijke TURK van 29 April tot 7 Mei in de Gil denbond. Dit was uiteraard niet alleen een Waalwijkse aangele genheid, maar van de dekenaten Waalwijk en Heusden samen ze werd een groot succes. Op 17 October overleed na een langdurige ziekte pastoor Kemps TEL.-ADRES „ECHO". vierd dat de wet op de P.B.O. was aangenomen. Op 13 juli werd de langverwachte 14000ste inwoner geboren het was Johan na Adriana Zwart in de Besoijen- sestraat. Nu zijn we langzaamaan op weg naar de 15000. Van 2 tot 10 September kwam eindelijk ook de middenstand los ondanks al lerlei tegenslagen werd van 2 tot 9 September een welgeslaagde ac tie ondernomen, die inspireerde tot een volgende rond Sinterklaas. Enkele weken geleden kwam de nieuwe gids van Waalwijk uit, die Waalwijks Belang uitgeeft onder de titel „Waalwijk, een Brabants centrum". Dat dit goe de initiatief veel voordeel kan op leveren, daarop hebben wij al in onze bespreking gewezen. Op 13 November kregen de Ouden van Dagen door de samenwerking van de K.A.B., het betreffende comité en Waalwijks Belang een tehuis in de Gildenbond, waarmee ze blijkbaar erg in hun sas zijn. Twee nieuwe verenigingen wer den er opgericht een afdeling van de Bond van Oudstrijders, die momenteel tegen de honderd leden telt, en een jongerenafdeling van de K.V.P. 1 oen wij dat hierboven over die twee verenigingen schreven, zagen wij de wielerclub Leonora al lelijk kijken, maar uu zijn we bij de sport aangeland en hier gaat „Leonora" voorop, want zij werd al op 9 Januari van dit jaar opgericht en heeft sindsdien al 'n grote activiteit ontplooid. Maar de grote sportevenementen lagen in het afgelopen jaar toch op bil- jartgebied en daar zorgde op de eerste plaats Kees de Ruijler voor. Op 5 Febr. behaalde hij het Eu ropees kampioenschap biljarten cadre 47/2 en ieder zal zich nog wel de grootse huldiging herinne ren die hem te beurt viel. Met één kampioenschap niet tevreden, behaalde Kees op 30 April het Europees kampioenschap libre en op 3 December kwam er nog een Nederlands kampioenschap bij te Leeuwarden, om nog niet te spre ken van de daverende overwin ning, die hij in het TURK biljart- tournooi op eigen bodem behaal de op Gabriëls en Metz. Zit het niet in de lucht, dan toch in de familie, want Henny de Ruijter werd dit najaar Nederlands kam pioen driebanden groot biljart 2e klas. Vermelden we voorts de zeer geslaagde Schoenenrallye op 4 Juni, met als indirect gevolg de oprichting van een Automobiel club, die onlangs plaats had, en van de parochie O.L.Vr Onbevl. Ontvangen. Hij werd opgevolgd door pastoor Verbiesen, die op 24 November werd geïnstalleerd. Een van de vervelende dingen die ons dit jaar getroffen hebben, hebben we in het begin al ge noemd de opheffing van liet per sonenvervoer per spoor met in gang van 1 Augustus. In het be gin van het jaar kwam deze ma terie al ter tafel en hoewel een stortvloed van protesten los kwam van alle gemeentebesturen, instel lingen en verenigingen uit de Langstraat, die er iets mee te ma ken hadden, bleken de ministèren de directie der N.S. onvermurw baar en hielden zich aan het ad vies van Ged. Staten van Noord brabant. Zo raakten wij onze spoorlijn kwijt en zitten we nu met de gebakken peren, maar we zullen er zo niet in berusten. Nauwelijks minder vervelend waren voor Waalwijk de maan den Juli tot September, toen er een gelukkig niet kwaadaardige, maar wel hardnekkige paratyphus heerste. De grootste schade bleef gelukkig tot het materiële beperkt. We kunnen dankbaar zijn dat het goed is afgelopen en laten we hopen dat we in de toekomst van dergelijke zaken verschoond blij ven. Op 5 Februari werd ook hier min of meer plechtig door de ge zamenlijke standsorganisaties ge- welke club al een Fotozoekrit heeft gehouden. Op het gebied van voetballen valt te vermelden dat R.W.B. in de vorige competitie het kampi oenschap van de vierde klas be haalde, maar het slaagde er niet ïn zijn plaats in de derde klas te heroveren. Dat zal er ook dit jaar wel niet van komen. Beter ging het in de nog jonge hockeyclub, waarvan het eerste dameselftal promoveerde naar de 3e klas van de Koninklijke Nederlandse Hoc- keybond, terwijl het eerste heren elftal promoveerde naar de le klas van de Zuidnederlandse Bond. Dit was 't wat wij over Waal wijk gedurende het afgelopen jaar meenden te moeten memoreren. KAATSHEUVEL- LOONOPZAND. Ook in andere gemeenten van de Langstraat wordt druk gear beid. Men zie maar eens naar de mililoenenplannen van de gemeen te Loonopzand, waar men het re creatie-oord „De Efteling" gaat stichten, dat misschien zijn weer ga in ons land niet vindt. Op 26 Augustus ging er de eerste spa voor de grond in. Voeg daarbij een schitterend te huis voor ouden van dagen, waar ieder zijn eigen woning heeft en dat onder leiding van prof. Holt iets unieks gaat worden. Ook op industriëel terrein gaat deze gemeente steeds voorwaarts en aan alle zijden bespeurt men drang naar expansie. Wel het grootste feest dat Kaatsheuvel in 1950 heeft gevierd was het gouden priesterfeest van Deken v. d. Brekel. Op waarlijk grootse wijze is deze herder door zijn parochianen gehuldigd en men zal er waarschijnlijk nog lang over praten. Pastoor v. Roosmalen in Berkdijk vierde zijn zilveren pries terfeest en nam bijna tegelijkertijd afscheid van zijn parochianen omdat hij elders benoemd was. Daardoor kreeg het feest een bij zonder cachet. Maar Berkdijk kreeg een nieuwe pastoor die het kende het was pastoor Rietra, die op 18 Juni plechtig werd ge ïnstalleerd. Van de jubilea mogen we ook niet vergeten te noemen het zilveren jubileum van de R.K. M.V. afd. Kaatsheuvel, die dit feest vierde met een actie die klonk als een klok. De beide Loonopzandse harmo nieën vierden in 1950 nieuwe tri omfen. Daar was op de eerste plaats het 40-jarig jubileum van Concordia op 28 Mei, dat gevierd werd met een prachtig geslaagd muziekconcours. Sophia's Vere niging deed mee aan het interna tionaal muziekconcours te Ooster beek en sleepte daar op 9 Juli liefst de eerste prijs weg. En ten slotte kreeg Sophia's Vereniging dan nog op 27 Juni het Federatie vaandel. Ze doen het nog steeds goed, de Loonse harmonieën. OOK DE OVERIGE PLAATSEN. Wat hierboven over werk zaamheid en vooruitstrevendheid is gezegd, geldt niet alleen voor Waalwijk en Kaatsheuvel. Het zelfde mag gezegd worden van 'n gemeente als Drunen, waar de in dustrie, gekoppeld aan een naar stig beoefende landbouw, hand over hand toeneemt, terwijl be staande bedrijven voortdurend worden uitgebreid. Ook Drunen bewaart uit 1950 de herinnering aan een aantal be langrijke gebeurtenissen, zoals het afscheid van Deken Goossens in begin Mei. Rector Rooijackers uit Den Bosch volgde hem als Deken op en werd in zijn functie geïn stalleerd op 19 Mei. Dat hij er naar streeft de parochie Drunen tot zo hoog mogelijke bloei te brengen, heeft Deken Rooijackers ondertussen al bewezen. Hij nam ook het initiatief tot de opvoering van het openluchtspel „Licht van het Land", dat ondanks de min der gunstige weersomstandigheden veel succes oogstte, vooral dank zij de buitengewone toewijding der Dr.unense parochianen. Een belangrijke gebeurtenis was ook de officiële opening van het geheel gerestaureerde gemeente huis door de commissaris der ko ningin in Noordbrabant, prof. De Quay, op 7 October. Het is voor Drunen te hopen dat het fraaie raadhuis nu het grootste deel van zijn rampen heeft gehad. De ge meentelijke vakschool vierde haar veertigjarig bestaan en in Juli kwam er weer een nieuwe school bij, namelijk een tuinbouwvak- school. En tenslotte kreeg Giers- bergen in September eindelijk water. Elshout vierde op 30 Septem ber het 30-jarig bestaan van zijn zangvereniging „Uitspanning door Inspanning". Vlijmen is op zijn qui-vive en tracht meer industrie aan te trek ken, Heusden gaat langzaam maar gestadig vooruit op verschillend terrein, o.a. zagen de Heusdense parochianen een nieuwe werk verrijzen, zodat die op 1 Mei ge consacreerd kon worden, terwijl plannen voor een nieuw stadhuis zijn uitgewerkt. Sprang-Capcllc wil een indus trie-hal bouwen om werkgelegen heid te krijgen voor zijn arbeiders, Kaamsdonksvecr en Geertruiden - berg breiden zich als industrie- en woongemeenten uit; men zie b.v. de nieuwe Amfer-centrale die in Gecrtruidenberg verrijst en de vernieuwing der straatverlichting in Raamsdonksveer, en tenslotte blijft ook Waspik niet achter in de rij der vooruitstrevende ge meenten. In de gemeenten Sprang-Capellc konden dit jaar verscheidene ju bilea gevierd worden van zeer verdienstelijke verenigingen: we herinneren aan het 65-jarig be staan van Excelsior in Sprang, dat gevierd werd met een buiten gewoon geslaagd festival rond Pinksteren, het 40-jarig bestaan van de succfesvolle zangvereniging 't Rozeknopje in Capelle, waar °°k ,.^e harmonie „Kunst na Ar beid haar 30-jarig bestaan vier de. En nu we toch weer onder de harmonieën bezig zijn, mogen we hierbij wel de harmonie De Een dracht uit Nieuwkuijk aansluiten, dit in 1950 115 jaar bestond. Als ze haar naam niet zoveel eer had aangedaan, zou ze het nooit zo lang volgehouden hebben. Van heel andere aard was tenslotte het jubileum van de voetbalclub S. D. O., die 20 jaar bestond. Bij de dingen uit het afgelopen jaar die onze bijzondere aandacht vragen, is dan ook nog de ope ning van de christelijke landbouw- huishoudschool te Capelle op 15 Juni; hierdoor werd de mogelijk heid geschapen dat de meisjes uit Sprang-Capelle in hun eigen mi lieu opgevoed worden. Besluit. Zo zou men haast een beeld van volkomen tevredenheid over deze streek kunnen geven als ze niet op één gebied, n.l. op dat der vervoersmogelijkheid en de ver bindingen zo was achtergesteld, waardoor deze belangrijke indus trie- en handelsstreek is gedegra deerd tot een gebied van lagere orde op bijna elk terrein. Wat dit gemis aan goede ver bindingen betékent hebben we al zo herhaaldelijk uiteengezet on langs nog, zodat het geen doel heeft dit hier weer eens te repe teren. Met dat al leven we hier voortaan in een betrekkelijk ge- isoleerde streek, wat de pogingen tot industrialisatie, tot groter han delsverkeer, tot intensivering van de landbouw tot mislukking doemt of tenminste aanzienlijk tegen werkt. Gelukkig zijn er weer krachtige protestacties ondernomen. Of 't zal helpen weten we niet, maar we weten wel dat wij ons niet zonder slag of stoot zullen over geven en ons laten verlagen tot een streek van de zoveelste rang. Voor Waalwijk zelf was een der zwartste bladzijden in het boek der industrialisatie het vertrek der Moenus- en Pfaff-maatschappij naar Den Bosch. Het heeft geen zin hier te gaan nakaarten over de oorzaken, over beleidsfouten of wat ook; het feit ligt er nu een maal, is niet te herstellen en heeft tot gevolg dat een groot handels bedrijf en een reparatie-inrichting van pl.m. 150 man en mogelijk in de toekomst een naaimachinefa- briek voor ons verloren zijn ge gaan. Dat wij zulks betreuren hoeft geen betoog: Laat het een ernstige waarschuwing zijn voor 1951 en volgende jaren. Mogen we dit overzicht beslui ten met de wens uit te spreken dat de Langstraat het volgend jaar onder Gods zegen vooruit moge gaan tot heil van elke ge meente afzonderlijk en van alle tesamen. Het klinkt allemaal ontzaggelijk 2waar, zon titel als wij hierboven schreven, maar wij hopen dat de be doeling duidelijk is. Het is daarvoor niet nodig dat wij gaan uitleggen w at er allemaal onder cultuur ver staan kan worden, want dan zouden wij de rest wel kunnen laten zitten. Hoe het ook zij, er moet overal een zekere geestelijke inspanning en ontspanning be oefend worden, en daarvan is Waalwijk onbetwist het centrum van de Langstraat. Dat bedoelen wij met bovenstaande titel. Wij zijn de laatste jaren ge woon een overzicht te geven van de culturele gebeurtenissen die in een jaar hebben plaats gehad en daaraan enkele beschouwingen vast te knopen. Wat voor beeld biedt nu 1950? Stabilisering 7 In onze vorige overzichten heb ben wij telkens moeten klagen over gebrek aan belangstelling bij verschillende manifestaties en nog niet zo lang geleden hebben wij daar weer aanleiding toe gehad. Veel is er in dit opzicht dit jaar niet veranderd, menen wij te mo gen constateren en zijn geneigd daaruit te concluderen dat het culturele leven (om dit woord nog maar eens te gebruiken) zich min of meer gestabiliseerd heeft. De verschillende toneeluitvoeringen mochten zich traditie-getrouw in een grote, soms zelfs overweldi gende belangstelling verheugen. We kunnen dat slechts toejuichen. Op verschillende vocale uitvoe ringen van eigen Waalwijkse verenigingen kon men, natuurlijk tot zijn genoegen, hetzelfde zien. Op andere muziekavonden echter liet de oudere generatie nog al eens graag verstek gaan, zodat de

Echo van het Zuiden | 1950 | | pagina 1