I Wijde Wereld j VB HOTEL VERVIEL Waalwijkse en Langstraatse Courant UIT DE Truman Geen isolationisme. Zo snel mogelijk met Woningbouw. Bij Griep en Kou helpt DAMP0 trouw ZWITSAL Schrale huid Gemeenteraad Geertruidenberg vraagt Bouw- en Gemeenschappelijk Welstandstoezicht. VRIJDAG 12 JANUARI 1951 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO Wl HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 5 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. G6. TEL.-ADRES „ECnO". De laatste tijd is in de Verenigde Staten herhaalde lijk het isolationisme aan de orde geweest. Oud-pre sident Hoover heeft er om de teen of andere reden krachtig voor gepleit, senator Taft heeft kortelings in dezelfde geest gesproken en sommige isolationisten dreven het zover dat zij het deden voorkomen alsof er nog maar één land was dat nog offers waard is Amerika. In zijn „State of Union"-boodschap op 9 Januari heeft president Truman echter een krachtig antwoord gegeven op deze stroming. In deze regeringsverklaring zei Truman dat de verdediging van Europa strategisch, ekonomisch en moreel deel uitmaakt van de de fensie der Verenigde Staten. „Onze eigen nationale veilig heid", meende de president, „is nauw verbonden met die van de andere vrije landen. Terwijl zij onze steun nodig hebben, hebben wij de hunne evenzéer nodig. On ze nationale veiligheid zou ernstig in gevaar worden gebracht, indien de Sovjet-Unie er in zou slagen de hulpbronnen en de arbeids kracht van de vrije landen aan haar grens in dienst te stellen van haar oorlogsmachine. Een bezetting van West-Europa zou een verdubbeling van de Russi sche kolenvoorziening betekenen en een verdrievoudiging van haar staalproductie. Indien de vrije landen van Azië en Afrika in han den der Sovjet-Unie zouden val len, zou Amerika de aanvoer van vele van zijn belangrijkste grond stoffen vérliezen. Door de bezet ting van Europa en Azië zou Amerika zich tegenover een mi litaire macht geplaatst zien, waar tegen wij nooit zullen kunnen ho pen een macht van gelijke sterkte te plaatsen. De Sovjet-Unie hoeft Amerika niet aan te vallen om de weréld te overheersen. Dit doel zou bereikt kunnen worden door Amerika te isoleren en al onze ge allieerden op te slokken." Hier zegt Truman met evenveel woorden dat Amerika Europa evenmin kan missen als omge keerd, in tegenstelling tot de iso- lationisten die het willen doen voorkomen of wij alles wat we zijn en hebben aan Amerika te danken hebben en dan in heilige verontwaardiging ontsteken als wij (naar hun mening) niet dank baar genoeg zijn. Uit de woorden van de president blijkt overigens dat er meer sprake is van een wederzijdse belangengemeenschap dan van een eenzijdige liefdadig heid, al blijft er dan in verschil lend opzicht nog genoeg reden tot dankbaarheid. In het begin van zijn boodschap wees Truman er op dat dit 82ste congres tegenover de ernstigste taak staat waartegenover ooit een Congres in de geschiedenis heeft gestaan, vooral in verband met de dreiging der wereldverovering door de Sovjet-Unie. „De Sovjet imperialisten passen twee metho den toe bij hun vernietigingswerk. Zij gebruiken de methodé van op stand en binnenlandse revolutie en de aanval van buiten af. In dien hun werkwijze met de op stand tot staan kan worden ge bracht en zij menen te kunnen slagen met een rechtstreekse oor logvoering, nemen zij hun toe vlucht tot de aanval van buiten af. Dit deden zij toen zij de le gérs van hun marionettenstaten loslieten op de Koreaanse repu bliek, een oorlog, gevoerd met hun volmacht." President Truman schoof ook niet alle schuld dat het Westen niet klaar is op Europa. Hij ver klaarde dat geen der pactlanden, Amerika inbegrepen, voldoende heeft gédaan om zijn krachten te mobiliseren tegen het Sovjet-ge vaar. De beschuldiging dat de Eu ropese landen niet bereid zouden zijn zichzelf te verdédigen wordt volgens Truman weerlegd door hun daden en hij noemde de dienstplicht die in verschillende landen ook in vredestijd bestaat en soms nog verlengd is. Amerika bereidt zich voor op een volledige mobilisatie op oor logsvoet indien dit nodig mocht zijn. Er wordt gebouwd aan een gewapende macht van drie en een half millioen mannen en vrouwen. Béhalve voor de Amerikaanse strijdmacht produceert Amerika ook wapens voor zijn gealliëerden. De vliegtuigindustrie wordt uit gebreid tot een capaciteit van 50.000 vliegtuigen meer per jaar; tanks zullen er 35.000 per jaar gebouwd worden. Truman achtte het vérder nood- zekelijk hulp te bieden aan de volken in het nabije Oosten en in andere Aziatische en Afrikaanse landen om ze te behoeden voor honger, ellende en armoede en om de kracht van de vrije weréld te versterken. De Amerikaanse president be sloot zijn rede: „Wij zullen vech ten indien wij moeten vechten om onze vrijheid te béwaren en om te voorkomen dat de rechtvaar digheid te niet gaat. Dit zijn de dingen die ons leven zin geven en waarvan wij erkennen dat zij groter zijn dan wijzelf. Dit is on ze zaak vrede, vrijheid, recht vaardigheid. Wij zullen mét vast beradenheid en nederigheid deze zaak blijven dienen, waarbij wij de Goddelijke Voorzienigheid vra gen, dat wij bij alles wat wij doen de wil van God mogen volgen." Het programma dat Truman het Congres voorlegde bestaat uit tien punten voor het handhaven van de vrede, mét daarnaast vier punten om de wereld te bescher men tegen de Sovjet-Unie. In de tien punten worden op de eerste plaats militaire voorzieningen ge- Hij zei dat het Ierse volk vriend schappelijke gevoelens koestert jegens het Nederlandse volk en niet anders wenst dan de banden van vriendschap te handhaven. Maar Groot-Brittannië oefent de scuvereiniteit over een deel van ons land uit in strijd met de wil van de overweldigende meerder heid van het Ierse volk, zei mi nister MacBride. En daarom acht te hij het in strijd met normaal in ternationaal gebruik dat Neder- lanse troepen zouden vertrekken naar een gebied ,,dat op zijn zachtst uitgedrukt, moet gelden als betwist gebied". Hij vond dit partij kiezen. De Ierse fruitimpor- teurs hebben de Nederlandse kwekers gedreigd met boycott. Nu, we weten allebei van wan ten, van hun is de uitvinding, en wij zijn de laatste jaren al zo dik wijls bedreigd en dat niet al leen dat we er haast gewend aan raken. GEMENEBEST CONFERENTIE. Op het ogenblik wordt in Lon den een conferentie gehouden van ministers van het Britse gemene best. Aanvankelijk was de verga dering niet helemaal voltallig om- vraagd, daarnaast ekonomische en sociale maatregelen, uitbreiding van ae geneeskundige dienst, hulp aan onderwijs in het buitenland en uitbreiding der belastingen. De vier punten omvatten ekonomische hulp aan de vrije wereld, militai re hulp aan de landen van het Atlantisch pact, steun aan de Verenigde Naties, en vredelieven de regeling van intérnationale ge schillen, inhoudende bereidheid tot onderhandelen met Rusland over een eervolle regeling doch zonder concessie-politiek. MISVERSTAND...... De fractievoorzitter van de P.v.d.A., jhr. van der Goes van Naters, is tot de ontdekking ge komen dat zijn verklaring over Nieuw-Guinea aan het A.N.P. misverstand heeft gewekt. De voornaamste correctie die hij wilde aanbrengen was deze, dat hij geenszins had gesproken namens de Partij van de Arbeid, terwijl ook de Kamerfractie van het feit van het interview geen voorkennis heeft gehad. „Wel was de suggestie overdracht van souvereiniteit aan Indonesië met beheer door Nederland voor een lange reeks van jaren, een van de door haar gedane suggesties. Zij heeft die suggesties geopperd toen de zaak geheel vastgelopen scheen en vóór de regering met haar constructie van de Unie-souverei- niteit kwam. Die suggesties moe ten dus worden gezien als bijdra ge harerzijds om een impasse te voorkomen." Ook het bestuur van de Partij van de Arbeid heeft een verkla ring gepubliceerd. Hierin stelt het vast dat de onderhandelingen tus sen Nederland en Indonesië niet tot overeenstemming hebben ge leid, spreekt als zijn mening uit dat hieruit nadelige gevolgen voor beide landen kunnen voortvloei en, heeft er met voldoening ken nis van genomen dat op een moei lijk tijdstip der onderhandelingen de Tweede Kamerfractie van de P.v.d.A. met een constructief voorstel poogde een bijdrage te leveren om de gerezen moeilijk heden te boven te komen, stelt vast dat de regering in een twee tal voorstellen blijk heeft gegeven niet vast te houden aan de uit sluitende Nederlandse souverei niteit over Nieuw-Guinea en is van oordeel dat het stand punt van de Nederlandse rege ring, in deze beide voorstellen in genomen, een aanvaardbaar uit gangspunt vormt voor verdere on derhandelingen. Het bestuur hoopt dat die onderhandelingen ook zul len beginnen. Zo is dan het „misverstand", gewekt door de verklaring van jhr. van der Goes van Naters, opgehelderd. Het was wei nodig, want het kabinet verkeerde in 'n benauwde positie. De P.v.d.A. had zich blijkbaar van de rege ring gedistancieerd, zodat een ka binetscrisis welhaast onvermijde lijk scheen. Nu is de politieke he mel weer wat opgeklaard en schijnt de onenigheid toch niet zo groot als ze zich aanvankelijk liet aanzien. Gelukkig, zullen we maar zeggen. BOZE IEREN. De Britse admiraliteit heeft een eskader van de Nederlandse Ma rineluchtvaartdienst uitgenodigd te komen oefenen in een opleidings- damp bij Londonderry in Noord- Ierland. Daarover nu zijn de Ieren zeer ongerust. De Ierse minister van buiten landse zaken heeft op een pers conferentie verklaard dat de Ierse regering vurig hoopt dat Neder land niet in een positie zal gera ken, die „een inbreuk op de sou vereiniteit van het Ierse volk" tengevolge zou kunnen hebben. dat de minister-president van Pa kistan niet wilde komen, daar in- dia weigerde over het twistpunt Kashmir te praten. In net begin van deze week heeft Pakistan zich echter alsnog laten vertegen woordigen. Er zijn en worden zware kwes ties besproken op de conferentie. Daartoe horen China, Korea, Formosa en Japan. De eerste da gen werden er geheel door in be slag genomen. De ministers kwa men tot de conclusie dat zo gauw mogelijk een vredesverdrag met Japan moet worden gesloten, met medewerking van Rusland en rood China als het mogelijk is, anders zonder hen. Daartoe zou rood China erkend moeten worden. In al deze kwesties staat de confe rentie echter onder druk van de Amerikaanse politiek. De Ameri kanen weigeren n.l. China te er kennen en trachten het veroor deeld te krijgen als agressor. Het Britse blok wil dit echter voor het ogenblik nog voorkomen. Nadat de ministers oroblemen uit het Midden-Oosten hadden besproken, hebben zij hun bespre kingen over het verre Oosten voortgezet. OMZETTEN IN DE INDUSTRIE. In derde kwartaal van 1350 sterk gestegen. Blijkens een publicatie van het C.B.S. betreffende de per soneelssterkte en de omzet in de industrie, waren er aan 't einde van het derde kwartaal van 1950 in 10.414 (v. kw. 10.340) bedrijven 868.430 (845.037) personen werkzaam, waarvan 165.202 (159.877) vrouwen. De omzet beliep in dit kwartaal op 1000 afge rond ƒ3.832.107.000 (v. kw. 3.540.791.000), waarvan in bin nenland 3.063,393.000 (v. kw. (2.761.900.000) en in buiten land 868.714.000 (778.891.000) De verhoudingscijfers voor de personeelssterkte en de omzet stegen in het 3e kwar taal van 1950 t.o.v. 't tweede kwartaal resp. met drie en achttien punten, waarvan on derstaand staatje een over zicht geeft. 3e 2e 3e kw. kw. kw. '49 '50 '50 Arbeiders 116 119 122 Overig personeel 114 117 119 Tot. pers. sterkte 115 118 121 Binnenl. omzet 141 154 170 Buitenl. omzet 165 234 260 Totale omzet 145 166 184 Veel had de agenda die de raad van Geertruidenberg Woensdagavond af te handelen had, niet om het lijf. De heren deden het overigens op hun gemak. De ge meenschappelijke regeling mét andere gemeenten voor Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht werd ondanks de oppositie van de heer Hartong aangenomen en bij de ingekomen stukken vonden verschillende leden aanleiding om nog eens aan te dringen op vlottere afwerking van de woningbouw. Aan het begin van de vergade ring hield burgeméester Bianchi een korte nieuwjaarstoespraak, waarin hij de leden en hun gezin nen een gelukkig Nieuwjaar toe wenste en voorspoed in hun ge zin en zaken. Ook de inwoners van de gemeente wenste de bur- gemeestér een zalig Nieuwjaar en dankte mede namens zijn echtge note voor de ontvangen wensen. De raad zowel als het gemeente- personeel dankte hij voor de me dewerking in het afgelopen jaar. De gemeente Geertruidenberg telde op 1 Januari 1950 3627 in woners. 201 inwoners vertrokken er en 210 nieuwe vestigden zich; er werden 108 kinderen geboren en 26 inwoners overleden, zodat de gemeente op 31 December 3718 inwoners télde. Er werden 24 hu welijken gesloten. De burgemeester sprak de hoop uit dat de raad in 1951 nuttig werkzaam zou zijn en dat 1951 een voorspoedig jaar zou zijn. De heer Maas wenste namens de raad de burgemeester weder zijds het beste voor 1951 en hoop- té dat dit jaar het bouwprogram ma afgewerkt zou kunnen worden. Nadat vervolgens de notulen van de vorige vergaderingen met een opmerking van de heer Zijl mans waren vastgesteld, kwam punt 1 aan de orde: het voorstel van B. en W. om de panden Elf huizen 9 en Dordtsestraat 7 on bewoonbaar te verklaren. Dé heer Veenus vond het pret tig dat weer een paar bouwval lige woningen onbewoonbaar ver klaard werden. Erger vond hij het dat er hierdoor weer twee wo ningen minder waren en daarom hoopte hij dat ze spoedig herstéld zouden worden. De voorzitter antwoordde dat de ene binnenkort wel hersteld zou worden en dat de andere waarschijnlijk voor af braak verkocht zou worden. Hier op ging de raad met het voorstél van B. en W. accoord. Tot regenten van de stedelijke Godshuizen werden vervolgens herkozen de heren Goes met 9 en Zeegeren met 11 stemmen. Dé rekening van de Stedelijke Gods huizen over 1949 werd zonder meer goedgekeurd. In de commissie tot wéring van schoolverzuim werden gekozen de leden Nobeler, v. Erk, Quirijnen, W. Heesters, G. van Alphen, v. Hoek en C. Stal. Naar aanleiding van het voor stel va nB. en W. tot vaststelling van een geméenschappelijke rege- ling voor Bouw-, Woning- en Welstandstoezicht, lichtte de voorzitter toe dat B. en W. in verband met de huidige omstan digheden meenden bij hun oor spronkelijk voorstel te moeten blijven. De heer Hartong handhaafde zijn bézwaren. Hij was tegen aan sluiting bij het Bouwtoezicht, voor aansluiting bij het Welstandstoe zicht. Voor bouwtoezicht wilde hij dat de gemeente zelf een deskun dig persoon zou aanstellen. Het bouwtoezicht moest niet afzonder lijk worden bekeken, maar in het geheel van de téchnische taken van de gemeente. Het welstands toezicht kon ook volgens hem niet aan een persoon toevertrouwd worden, wat dit betreft kon hij zich daarom wel mét het voor stel van B. en W. verenigen. Overigens handhaafde hij zijn eigen voorstel. De voorzitter was er echter 'n beetje huiverig voor. Zijn inziens was men voor het bouwtoezicht niet met één man klaar. Daar was een orgaan voor nodig dat con- nectiés had. Hij huiverde nog meer als hij dacht aan woning klachten: Bouw- en Woningtoe zicht zou zonder bezwaar een rapport kunnen uitbrengen, maar een plaatselijk iemand zou ge makkelijk rekening moeten houden met bepaalde personen. De heer Veenus zou het prach tig vinden als er toezicht werd géhouden op verbetering van wo ningen door de huiseigenaren. Van een technisch ambtenaar zag hij het nut niet in, daarvoor was de gemeente te klein en zou ze voorlopig ook te klein blijven. De heer Hartong had nog be zwaar tegen de regeling in ver band mét de beroepstermijn van 8 dagen tegen de begroting, waar door de raad zich niet zou kun nen uitspreken, terwijl hij daar naast nog enkele kleinere bezwa ren kenbaar maakte. Tenslotte vroeg hij stemming. Die kreeg hij met als resultaat dat het voorstel van B. en W. wérd aangenomen met alleen de heer Hartong tegen. Bij de ingekomen stukken was het adres van de raad van Fin- sterwolde, dat op voorstel van B. en W. voor kennisqeving werd aangenomen, al wilde de heer Hartong ook dat eigenlijk niet eens doen. De bijdrage in de premiebeta ling voor ziékteverzekering voor de gemeente-ambtenaren werd overeenkomstig de wens van de minister van binnenlandse zaken verlaagd van 100 tot 50 (Be ter een half ei dan een lege dop, zei de voorzitter), maar méteen liet de raad de oorspronkelijk vastgestelde weistandsgrens val len. Voorts deelde de voorzitter mee dat aan de gemeente Geertruiden berg 26 woningen waren toege wezen, waarvan 11 voor de P.N. E.M. De heer Schot had gelezen dat de voorzitter hiermee tevreden was, maar hij vond dat hem eigen lijk de tranen in de ogen hadden moeten komen. Doch de voorzit ter vond het niets als alle ge meenten zouden gaan huilen. De heer Hartong was blij dat ten minste nog beroep op de minister mogelijk was en de heer Schot vond dat de gemeente alles in 't werk moest stellen om meer wo ningen te krijgen. De heer Veenus drong er op aan te zorgen dat als de bouw- stop werd opgeheven direct met het bouwen zou kunnen worden begonnen, de gémeente was '.och al achter. De voorzitter zou dit aan de bouwvereniging doorge ven. De heer Van Alphen vroeg de tekeningen voor de toegewezen woningen vast klaar te maken, maar de voorzitter wees er op dat hij op nadere richtlijoen moest wachten. Ovér het algemeen was de raad niet tevreden over de gang van zaken in de woningbouw. Bij de rondvraag vroeg de heer Schot hoe het stond met de vuil niswagen, waarop de voorzitter hem kon meedelen dat de offer ten binnen waren; die moesten nu bekeken worden. „IJSTOILET". Een onbekend fenomeen verscheen in de Geertrui- denbergse raadzaal toen er gesproken werd over de gladheid van de straten. Het zou toen namelijk een compleet „ijstoilet" gele ken hebben. Even keek Uw verslaggever zijn collega toen raar aan, maar bij na der inzien zal het wel een „ijsbaliet" hebben moeten zijn. Nu jadat zijn zo van die dingen die een raadslid over het hoofd kan zien en die een verslag gever opvallen. Waarvoor zit hij er anders? De heer Héurter wilde weten hoe het nu stond met het bolwerk. Dit wachtte, zei de voorzitter, nog op goedkeuring door de Prov. Waterstaat. De heer Okkerse wildé een richtingverkeer instellen in de Gasthuisstraat, omdat de ene hoek zeer gevaarlijk is. De voorzitter zou hierovér overleg plegen met de politie. De heer Van Boxtel klaagde er over dat er nog niets was ge beurd aan de sloten en de ver keersborden. Hij drong er op aan dat B. en W. aandacht zouden schenken aan de voorstellen uit de raad. Wat de verkeersborden betrof zouden B. en W. nog met een voorstél komen om bepaalde bevoegdheden in deze aan 't col lege te delegeren. Aan de sloten was niets kunnen gebeuren van wege de vorstperiode. De heer Van Alphen vroeg in ovérleg met de B.B.A. een wacht huisje met verlichting te plaatsen ten behoeve van de buspassagiers. Er werd wat gediscussieerd over de plaats, want de plantsoenen mochten niet ontsierd worden, maar de voorzitter zou proberen om op het terréin der N.S. een lokaliteit te krijgen en anders naar andere mogelijkheden infor meren. Ook de heer Veenus vond dat B. en W. de voorstellen die bij de rondvraag uit de raad naar voren kwamen, beter moesten uit voeren, anders zou hij niet meer praten. Dat was zijn standpunt. Maar het standpunt van de heer Okkérse was dat hij dan nog veel meer moest praten! En dat in de raad van Den Berg! Overigens had de heer Veenus nog klachten over de onbegaan baarheid van de straten geduren de de ijs- en vorstperiode. Hij vond dat er maar heel weinig zand was gestrooid en stelde voor een verordéning vast te stel len waarbij de inwoners verplicht werden sneeuw voor hun deuren te ruimen of te laten ruimen. Die verordening bleek echter te be staan, wat de heer Veenus dééd opmerken dat ze dan beter toege past moest worden. De hoeveel heid zand die gestrooid was bleek niet béperkt te blijven tot een kruiwagen maar zelfs auto's te omvatten. Dan vroeg de heer Veenus nog de bestrating van de Klooster straat ook langs de nieuwe hui zen te verlengen. Hierover be loofde de voorzitter niets, want de gemeente moest het ook kun nen bétalen. De heer Hartong wilde een stopverbod in de Brandestraat, omdat stilstaande auto's levens gevaarlijk waren. De put moest nu eens gedempt worden voor het kalf was verdronken. De voor zitter antwoordde dat indertijd be zwaar had bestaan tegen een stopvérbod, maar de heer Hartong had het gedeelte op het oog waar bijna geen winkels waren. Ook verwachtte de heer Har tong de volgende vergadering na dere mededelingen over de grond van het uitbreidingsplan. De héér Zijlmans vroeg toe zicht te houden op de Gedempte Haven, waar veel te veel vuil in gegooid werd. Wethouder Broeken tenslotte had een klacht dat Geertruiden berg met één lid veel te karig was vertegenwoordigd in de Ka mer van Koophandél. Daar was de raad het mee eens, maar er zou nu wel niet veel aan te doen zijn. Daarna schorste de voorzit ter de openbare vergadering. ZONDAGSDIENST 14 Januari 1951. Dr. Lenglet. Apotheek: Geers. NED. IIERV. KERK WAALWIJK. Zondag 14 Januari 1951. 10 uur: Ds. W. L. Jens. 6.30 uur: Ds. W. L. Jens. Catechismus. BEVESTIGING EN INTREDE Zondag a.s. hoopt Ds. M. Verweij van Melissant in de middagdienst, die aanvangt om half drie, zich te verbinden aan de Ned. Herv. Gemeente van v.m. Besoijen, na in de morgendienst te zijn beves tigd door Ds. L. v. d. Peut van Eist (U.). KINDERZEGELS. De opbrengst der Kinder zegels en kaarten was dit jaar 3246.16. Daarbij inbegrepen 602.die de schoolkinderen aan zegels verkocht hebben. Dat is bijna 500.meer dan vorig jaar. Men ziet hierdoor dat vele kleintjes één groot maken en dat er door samen werking veel bereikt kan wor den. En de inrichtingen en tehuizen voor kinderen wor den er prachtig mee gehol pen. Uit naam van deze te huizen hartelijk dank aan al de kopers en de verkopers van de Kinderzegels. ZILVEREN KLOOSTERFEEST. Gisteren heeft in het St. Teresia-gesticht de Eerwaar de Zuster Marie Macaria b.v. Paris, mon Rève door Conny Stuart, Droomfantasie door Lia Dorana of De ver geten Vrouw door Emmy Ar- bous op tekst van Wim Son- neveld, maar altijd leuk. Nochtans dwong het meren deel der sketches en praatjes niet tot uitbundig gelach. Van de andere kant was het ook onmogelijk niet te lachen, wat tot resultaat had dat er eigen lijk de hele avond een plezie rige stemming in de zaal hing die slechts een enkele keer een luidruchtige uitweg hoef de te zoeken. Wij geloven dat men dit het Cabaret Wim Son- neveld slechts tot zijn eer kan nageven: het slaagde er in doorlopend een hoog peil te handhaven met daartussen door enkele bijzondere hoog tepunten. Als we nu nog enkele aar dige momenten willen noe men, mogen we zeker niet vergeten de praatjes en sket ches die Wim Sonneveld op zijn eentje ten beste gaf en die veelal buitengewoon ge slaagd waren, De Dame in het rood op tekst van Wim Son neveld, gespeeld door de au teur, Guus Verstraete en Con ny Stuart, de kostelijke licht beeldenverzameling in Broe- kelo les Bains 1910 op tekst van Willy van Hemert door G. Verstraete met ensemble en Als 't vrouwtje slaapt op tekst van Annie Schmidt door Wim Sonneveld. Na een verbluf fend knappe vertolking met mond en gebaar, maar zonder geluid van een paar songs en „the very, very serious song The Barber of Seville" door Wim Sonneveld en Conny Stuart, ontlaadde zich het al- In onze gezellige BAR «peelt J O BOS, de bekende RADIO-PIANIST in de wereld Albertha van de Groenendaal haar zilveren proiessiefeest gevierd. Moge het Zuster Macaria gegeven zijn dat zij nog lange jaren haar krachten aan het Waalwijkse gesticht kan ge ven. GESLAAGD. Bij de in October 1950 ge houden examens ter verkrij ging van het Staatspractijk- diploma voor Handel en Ad ministratie, slaagden de he ren: C. Verhoeckx en F. L. Klerkx, beiden te 's-Bosch; en voor het Staatspractijkdi- ploma voor Bedrijfsadmini stratie, le gedeelte, de heer A. Leyten te Engelen. Geslaagden genoten hun op leiding aan het Instituut voor Economisch Onderwijs te Den Bosch en Waalwijk, o.l.v. J. A. de Waal, leraar Boekhou den M.O. en A. W. van Delft, leraar M.O. Handelsweten schappen A. 'T IS MIJ EEN RAADSEL. Het was bij deze eerste uit voering van de Kunstkring in het nieuwe jaar gezellig vol in Musis Sacrum en we ge loven niet dat er iemand spijt van heeft dat hij of zij er Dinsdagavond bij is geweest. Want het was een buitenge woon plezierige avond, de zo veelste die de Kunstkring met ere mag toevoegen aan de grote serie die zij de laatste jaren heeft georganiseerd. Zo stond dan Wim Sonne- veld's Cabaret op het toneel en speelde ,,'t Is mij een Raad sel", een programma van dro men en fantasieën, soms een beetje griezelig, waarbij we b.v. denken aan de Nachtmer rie-sisters (Hetty Blok, Lia Dorana en Conny Stuart) en Mistrust (Hetty Blok), alle bei op tekst van Annie Schmidt, dikwijls charmant, gemene enthousiasme in een daverend applaus. Graag tot ziens! IIET BRABANTS ORKEST MET ANT. BLOM. De volgende avond die on der auspiciën van de Kunst kring wordt gegeven op 1 Fe bruari a.s., zal verzorgd wor den door Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans, met solis tische medewerking van een Waalwijkse kracht, n.l. de alt Antoinette Blom. Uitgevoerd worden werken van Mozart, Brahms, Bartók en Beethoven. Wij twijfelen er deze keer niet aan of voor dit eerste op treden van het volledige or kest, bovendien met een plaat, selijke soliste, zal grote be langstelling bestaan. FEESTAVOND MIDDENSTAND. Maandagavond hebben de leden en hun dames van de Waalwijkse R.K. Midden standsvereniging een feest avond gehouden in café Ou- werkerk „Peer van Dalen" en ze hebben het er best naar hun zin gehad. Het Roosendaalse cabaret gezelschap „Klaveren Vijf" heeft met zijn kostelijke on zin de lachers de hele avond op zijn hand gehad. Na het cabaret werden de stoelen op zij geschoven en werd een dansje gemaakt. Di verse attracties waren er aan verbonden. Het was al erg laat, hoewel velen het wel te vroeg gevon den zullen hebben omdat het er zo gezellig was, toen de bussen allen weer naar huis bracht. WEER NAAR AMSTERDAM. De eerste reis naar Amster dam is bij de K.O.B. afdeling WaalwijkHeusden blijkbaar

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5