DE L&miMT Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde Wereldl Hoofden rollen. DRUNEN HEUSDEN ELSHOUT VLIJMEN UIT DE Een kou, een griep nl VRIJDAG U JANUARI 19M Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 0 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Er hebben de afgelopen dagen heel wat hoofden ge rold in de leiding van ons land: die van een heel kabinet en dat van een opperbevelhebber. De con troverse tussen regering en een gedeelte van de Ka mer is geëindigd met de ontslagname van het kabi- net-Drees, dat ter elfder ure nog de opperbevelheb ber van de Nederlandse strijdkrachten, Generaal Kruis, zijn congé gaf. In een officiële verklaring waarin het ontslag van Ge neraal Kruis wordt bekend gemaakt, wordt gezegd dat de minister van Oorlog, Mr. s'Jacob, tot de conclusie is ge komen dat er teveel verschil van inzicht bestaat tussen hem en de hoogste legerleiding over de wijze waarop de Ne derlandse strijdkrachten kun nen en moeten worden geor ganiseerd. In een gewone ka binetszitting heeft de regering daarom tot haar leedwezen moeten besluiten aan Gene raal Kruis mede te delen dat hij zijn post aan een ander zou moeten overgeven. Naar aanleiding van de ont heffing uit zijn functie van Generaal Kruis, heeft ook de sous-chef van de Generale Staf, luitenant-generaal Cal- meyer, zijn ontslag ingediend. Tot opperbevelhebber van de Nederlandse Strijdkrachten is benoemd de kolonel der hu zaren en inspecteur der cava lerie B. R. F. Hasselman. Ko lonel Hasselman is geboren in 1898, was van 1937 tot 1939 militair attaché in Berlijn en in de jaren 1948 en 1949 mi litair attaché in Praag. Het kabinet. Het heengaan van mr. D. U. Stikker als minister van bui tenlandse zaken en met hem 't hele kabinet, is op de eer ste plaats te danken aan de aanval van de fractie-voorzit ter van zijn eigen V.V.D., mr. Oud. Deze verklaarde geen vertrouwen meer te hebben in het huidige kabinet omdat het geen vaste koers zou heb ben gevaren. Dit was natuurlijk naar aan leiding van de kwestie Nieuw- Guinea. Bij de heropening van het debat had Prof. Romme (K.V.P.) al gewezen op de ernst van het meningsverschil tussen Nederland en Indone sië, o.a. blijkend uit de wijze waarop het Indonesische par lement de zaak had behan deld. Hij bestreed de opvat ting van de heer Schouten (A.R.) dat de regering aan vankelijk een onveranderlijk standpunt zou hebben ingeno men. Wel was het voorstel tot opdracht van de souverei- niteit aan de Unie een afwij king van de oorspronkelijke gedragslijn, maar daarmee kon de K.V.P. zich verenigen. Voor voortzetting der bespre kingen onder internationale bemoeienis, voelde prof. Rom me niets. Door de houding van Indonesië is een compromis onmogelijk. De K.V.P. gaat met de Nederlandse regering mee dat Indonesië geen aan spraak kan maken op Nieuw- Guinea, omdat dit geen deel uitmaakt van Indonesië. Prof. Romme haalde verschillende redenen aan waarom Neder land de souvereiniteit niet kan overdragen; op de eerste plaats al niet omdat Indonesië zich op neutraal standpunt plaatst en Nieuw-Guinea stra tegisch te belangrijk is om het over te geven aan een mogendheid waarvan men nog niet weet hoe zij staat tegen over het dreigende conflict der wereldmachten. Maar de voor naamste reden waarom voor de K.V.P. de souvereiniteit niet mag worden overgedra gen, is het belang van de be volking. De K.V.P.-fractie staat in dit stadium dan ook achter de regering, al behoudt zij zich vrijheid voor ten aan zien van eventuele volgende stoppen. Mr. Oud zei dat zijn motie van afkeuring in Juni j.l. zo veel was als een waarschu wingsschot voor de regering. Nochtans was zij sindsdien niet van de dwalingen haars weegs teruggekeerd en het hele kabinet is het beleid met zijn verantwoordelijkheid blij ven dekken. Daarom vond de heer Oud dat de vertrouwens kwestie in het geding kwam. Hij wilde een uitspraak van de Kamer vragen of hetgeen gebeurd is, in overeenstem ming is met de grondwet. Zelfs de aanwezigheid van zijn partijgenoot Stikker op de post buitenlandse zaken kon hem hier niet van af hou den, ofschoon hij diens per soonlijk werk hooglijk waar deerde. Aan het handhaven van de zuiver grondwettelij ke verhoudingen was hem echter meer gelegen. De heer Schouten (A.R.) was van mening dat aan het gepubliceerde uit het comité- generaal niet de betekenis mocht worden gehecht dat de Kamer afstand had gedaan van haar beraad met de rege ring. Daar ging het hem op de eerste plaats om. De heer Scheps was een eenzame figuur in de P. v. d. A., want hij verklaarde zich als eenling tegen souvereini- teitsoverdracht aan Indonesië of zelfs de Unie. l-oorti an pijnan, drijft U uit door da tracht der genezing van SANAPIRIN Buitje 25 tabl. 40 ct; 50 tabl. 75 ct. Minister van Maarseveen verzekerde dat dit kabinet nimmer zal komen met een voorstel tot overdracht van de souvereiniteit over Nieuw- Guinea aan Indonesië. De re gering heeft altijd vastgehou den aan haar standpunt dat het bestuur over Nieuw-Gui nea in Nederlandse handen moet blijven; door haar voor stel tot opdracht aan de Unie is zij zover mogelijk tegemoet gekomen aan het Indonesi sche standpunt, terwijl de hoofdgedachte van het Neder landse standpunt bewaard bleef. Ondertussen blijft de deur open voor onderhande lingen. Minister Stikker verklaarde dat hij konsekwenties zou trekken uit de motie-Oud, ook als zij niet de meerderheid zon krijgen, maai. wel de stemmen van de V.V.D. Het zou hem niet mogelijk zijn zijn politieke werk te doen als hij geen steun kreeg van de groep waaruit hij voort komt. Woensdagmiddag is er ge stemd over de moties Schou ten, Tilanus, Gortzak en Oud. De twee eerste zeggen dat de souvereiniteit over Nieuw- Guiunea onvoorwaardelijk aan Nederland moet blijven, de inhoud van de laatste hebben wij hierboven al weergege ven. Alle moties werden verwor pen, die van mr. Oud met 26 tegen 66 stemmen. Vóór stem den behalve de V.V.D. ook de heer Welter, A.R. en S.G.P. De communisten stemden te gen, al waren ze toch tegen het regeringsbeleid. De minister-president ver klaarde dat Min. Stikker zijn konsekwenties zou trekken en zijn ontslag zou aanbieden. Namens het kabinet vroeg hij schorsing van de beraadsla gingen, opdat het zich nader over zijn houding zou kunnen beraden. Nadat het kabinet zich on geveer een uur beraden had, besloot het ook zijn ontslag aan te bieden aan Hare Ma jesteit de Koningin. In de of ficiële verklaring waarin dit bekend wordt gemaakt, wordt dit als volgt gemotiveerd: Het ministerie was in hoofd zaak gegrondvest op de sa menwerking van de vertrou wensmannen van vier par tijen. Omdat de fractie van de V.V.D. haar vertrouwen heeft opgezegd, en daarom de mi nister van buitenlandse zaken ontslag heeft aangevraagd, is de oorspronkelijke grondslag aan het kabinet ontvallen. (Trouwens, door het ontslag van minister Schokking van de C.H.U. en de benoeming van de partijloze s'Jacob was de basis al eerder versmald). Het kabinet heeft daarom de portefeuilles ter beschik king gesteld, „teneinde Hare Majesteit de gelegenheid te geven zich te beraden over de wenselijkheid een ander mi nisterie met de behartiging van 's lands zaken te belasten. Dit omvat tevens een aanbie ding van de ontslagaanvrage van de staatssecretarissen". Nadat het kabinet zijn ont slag had aangeboden, is H.M. de Koningin onmiddellijk be gonnen met oriënterende be sprekingen op het paleis Noordeinde. Nadat zij de mi nisters Drees en Van Schaik had ontvangen, confereerde zij een uur met de heer Kor- tenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer. Gisteren heeft zij de besprekingen voortge zet. 's Middags had minister Drees in de Kamer nog een fel protest laten horen tegen de uitlating van mr. Oud, dat het kabinet vermoeid en zwak zou zijn. Hij noemde het be neden de waardigheid van de Kamer en beneden de waar digheid van de heer Oud om nu met argumenten te komen die niet in het geding waren en hij zag het als een bewijs van de zwakke positie waarin de liberale fractieleider zich bevond. Hij noemde het het schot van een vluchtende. Het kabinet was actief ge weest en had in volkomen harmonie gewerkt. Hof bevestigt uitspraak. Het Haagse Gerechtshof heeft 't vonnis van de Recht bank inzake de afvloeiing van Ambonese K.N.I.L.-militairen bekrachtigd. Het hof overwoog o.m. dat het in strijd is met de algemene rechtsbeginselen dat een Staat zonder enige volkenrechtelijke verplichting daartoe opzettelijk tot zijn ei gen leger behorende militai ren met hun vrouwen en kin deren tegen uitdrukkelijke wens, zonder enige waarborg, weerloos uitlevert aan een hun vijandelijke staat, van wie zij met reden represailles tegen hun vrijheid en leven hebben te vrezen. De regering heeft besloten in cassatie te gaan tegen de uitspraak van het Gerechts hof. Vredesvoorstel van China. De Chinese communisten hebben nieuwe voorwaarden bekend gemaakt die zij een basis achten voor onderhande lingen betreffende Korea. Er zouden stappen en maatrege len moeten worden genomen voor de terugtrekking van al le buitenlandse troepen uit Korea; over Koreaanse pro blemen zqjj het Koreaanse volk zelf moeten beslissen; de Amerikaanse strijdkrachten zouden moeten worden terug getrokken uit Formosa en de straat van Formosa en de rechtmatige status van de Chinese volksrepubliek in de V.N. zou moeten worden be vestigd; tenslotte zou er ook overeenstemming moeten wor den bereikt over andere pro blemen in het Verre Oosten. De Amerikaanse regering noemde dit nieuwe Chinese voorstel volkomen onaan vaardbaar en zal zich krachtig verzetten tegen elke poging om het Koreaanse conflict op de lange baan te schuiven. Engeland, India en andere landen zien er echter nog een mogelijkheid in om tot een gesprek te komen. In dit op zicht bestaat er een zekere tegenstelling tussen de Wes terse landen, een tegenstelling waarvan de Chinezen wel eens handig partij zouden kunnen tx-ekken als die niet gauw op geheven wordt. Onenigheid kan heus niet lijden. Lx Korea. De oorlog in Korea vind zo op zijn eigen wijze voortgang. Het contact tussen de hoofd machten is al enige tijd ver loren en de verbonden troe pen kunnen naar believen op rukken. Zij hebben in een goede week tijds al een keer of zeven de belangrijke stad Wonjoe bezet, 's Nachts trek ken zij zich weer terug. In een luchtgevecht tussen 50 Russische en Amerikaanse straaljagers aan de Mandsjoe- rijse grens zijn minstens vier Russische toestellen neerge- schoten en vier beschadigd. Uit het geringe contact met de vijand komen geruchten voor dat de Rode troepen in Koi-ea bevel zouden hebben gekregen tot een algemene te rugtocht. Natuurrampen. De lawines in de Zwitserse en Oostenrijkse Alpen hebben al meer dan 300 slachtoffers geëist en nog di-eigt er voort durend gevaar, terwijl nog niet alle slachtoffers gevon den zijn. Vele plaatsen die af gesneden waren, hebben weer verbindingen met de buiten wereld en veel wegen liggen weer open, maar op andere plaatsen zijn nieuwe lawines omlaag gestort. De Zwitserse regering heeft 90.000 gulden beschikbaar gesteld voor hulp verlening. De uitbarsting van de vul kaan Lamington op Nieuw- Guinea heeft 4000 slachtoffers geëist. Het juiste aaixtal do den is nog niet bekend. BELANGRIJKE LEZING DOOR Ir. WELLEN. Dinsdagavond werd in de gym nastiekzaal voor de jonge boeren en boerinnen uit Drunen en Els- hout door Ir. Wellen, de tweede secretaris van de N.C.B., een le zing gehouden over de toekomst mogelijkheden voor de jonge boer in Brabant. Ir. Wellen, de zelf drie maan den lang een studiereis heeft ge maakt door de Verenigde Staten, schilderde deze avond glashelder de toekomst van de jonge boer in Brabant en besprak de emigratie- mogelijkheden van versihillende landen. Speciaal liet spr. het licht vallen op de Verenigde Staten en Canada. De zaal was druk bezet. Aanwezig waren o.a. ook de HoogEerw. Heer Deken Rooijac- kers, Notaris Scnreurs en de technisch adviseur dhr. A. Kamp. Drect na de opening kreeg Ir. Wellen het woord. Spreker begon met de sombere maar harde wer kelijkheid te schilderen voor de jonge boeren. Er is geen grond en het steeds weer verdelen van het bedrijf is geen oplossing, 't Speet spr. dat op deze spreekbeurt niet meer ouders aanwezig waren. Nog te weinig wordt begrepen hoe bar slecht het met de toe komst van onze jonge boeren ge steld is. Van de lagere school af worden de jongens steeds maar weer in 't bedrijf opgenomen om dan tenslotte, wanneer de jongens 30 jaar zijn, te constateren dat er geen grond is en dus ook geen bestaansmogelijkheid voor deze jonge mensen. Spr. kon er niet genoeg op aandringen dat men de jongens die niet in het bedrijf kunnen blijven in de verdere toe komst, een goede schoolopleiding te geven in een ander vak. Later is dat niet meer mogelijk. Spreker was er van overtuigd dat dit of fers zou vragen, maar wil men straks niet opnieuw en met een nog groter probleem zitten als thans, dan moet men nu de goe de richting voor de jongen kiezen. De ouders hebben, aldus spre ker, hier een grote taak. Spreker kende ook de uitvluchten, die er meestal gemaakt worden, maar geen enkele is aldus sprekers be toog, gegrond. Het gaat hier im mers om de oplossing van een probleem van de grootste omvang en wil men dit probleem voor on ze jonge boeren voor de toekomst niet nog erger maken dan het al is, dan zal men voor de boeren- jeugd tijdijig een goede en doel bewuste richting moeten kiezen. Speciaal was Ir. Wellen geko men om te spreken over emigra tie als een gedeeltelijke oplossing van het probleem. Uitvoerig, met behulp van een wereldkaart, gaf spr. een beeld van de algemene situatie in de wereld op het ge bied van de bevolking. Tevens besprak ir. Wellen de toestand van de verschillende landen waar naar men kan emigreren en de mogelijkheden aldar. Als eerste en beste land voor de Brabantse boer om te emigreren, noemde spreker Canada. Dan volgde Nieuw-Zee- land, Australië, Frankrijk en Brazilië. Van ieder land gaf spr. een beschrijving en van de daar heersende toestanden op algemeen sociaal, economisch en cultureel gebied en de mogelijkheden in de landbouw in de betrokken landen. Spr.'s betoog was boeiend en hij slaagde er in deze uitgebreide stof kort en helder samen te vatten. Speciaal bracht spr. ook onder de aandacht de voorbereiding die de emigrant moet hebben. Het is bijna noodzakelijk dat men de taal kent van het land waarnaar men emigreert. Men moet van de al gemene toestand in dit land op de hoogte zijn en de gemechaniseerde landbouw kennen. Spreker gaf de jonge boeren in overweging welke mogelijkheden er aldus nog zijn en hoe de ver houdingen hier thans liggen, maar ook liet spr. uitkomen dat er al tijd nog een onzekere factor over blijft. De emigrant moet *n harde kop hebben. Goede voorbereiding en goed overleg zijn noodzakelijk. Verschillende vragen werden nog gesteld, die door ir. Wellen alle bevredigend werden beant woord. Het woord werd ook nog ge voerd door de technisch adviseur de heer Kamp. Deze inderstreepte de woorden van ir. Wellen ten volle. Spr. had die dag juist de zitting van de Prov. Staten bijge woond, waar deze kwestie nog eens terdege is besproken. Industrialisatie zal voor Bra bant het middel zijn om het fcc- volkinsoverschot in de toekomst op te vangen. Industrialisatie staat daarom bij het provinciaal bestuur op het eerste pin. Dit heeft tot gevolg dat de groeiende boerenbevolking op een steeds kleiner stukje grond zal worden teruggedrongen. Uitgerekend is dan ook dat de boerenbevolking over 15 jaar zal zijn teruggebracht tot 13%, terwijl het er thans nog 25% zijn. Dit schept voor de boe renstand problemen en grote pro blemen. Voor de boer ziet 't pro vinciaal bestuur de emigratie dan ook als een oplossing. Mr. Sas sen, aldus spr., heeft in zijn ope ningsrede vandaag speciaal ge sproken over de emigratie, die, aldus mr. Sassen, nooit goed ge noeg kan worden voorbereid. Hoezeer het met de emigratie hij het provinciaal bestuur ernst is, moge, aldus de heer Kamp, hier uit blijken. Spr. meende dit even te moeten zeggen, daar het vol gens spr. heet van de naald was. Tot slot liet Ir. Wellen door lichtbeelden nog talrijke foto's zien, die hij tijdens zijn verblijf in Amerika had gemaakt. Deze lichtbeelden, toegelicht door Ir. Wellen, gaven een hel dere kijk op het leven van de boer in Amerika. Het was een buitengewoon in teressante en leerzame avond. DRUNENS TONEEL. Drunens Toneel gaf Zondag j.l. haar eerste winteruitvoering in de zaal van Th. Elshout. De zaal was tot de laatste plaats be zet. Men kwam voor het voetlicht met een toneelspel in drie bedrij ven van Rosita Peters, getiteld ..En de bossen zingen hun lied". De korte inhoud van dit prachtige toneelspel is als volgt :x Lars Kragh is een houtvester, een eerlijk man, in dienst van de landjonker Offerdaen. Eenmaal heeft hij zich echter vergrepen aan do goederen van zijn brood heer. Mikkel Nielsen, de stroper, is dit bekend en deze weet dit handig uit te buiten en Lars Kragh geregeld geld af te persen. Door wroeging en angst gekweld, wordt hij een nors en onhandel baar man, die geregeld in conflict komt met zijn omgeving.. Kars Kragh heeft twee zonen, Claus, die niet veel voelt voor de functie van jachtopziener en Peter, die rentmeester is bij Offerdaen, maar een trots en hard karakter heeft. Door de trotse en onverzettelijke aard van zijn zoon Peer komt de daad van Lars Kragh aan het licht en wordt dienst situatie ho peloos... tot het gelukkige einde. Het is een prachtig spel, leven dig en spannend, boeiend en mee slepend tot het einde. Drunens Toneel deed met dit toneelspel 'n goede keus. Wat de opvoering betreftHet spel werd gespeeld op een wijze die onze algemene waardering, maar ook onze be wondering heeft. Drunens Toneel heeft met de opvoering van ,,En de bossen zingen hun lied" ge toond hoog te durven grijpen, maar ook dat zij niet te hoog heeft gegrepen. De rollen waren ver deeld op een wijze zoals wij dat bij Drunens Toneel hadden ver wacht. Alle spelers gaven goed spel tc zien. Decor en grime wa ren tot in de puntjes verzorgd. Dc regisseur heeft werkelijk eer van zijn werk en Drunens Toneel gaf weer een uitvoering die voor honderd procent af was. Het publiek bracht, en wij de den dit gaarne met hun, de spe lers tot slot een ware ovatie. BONTE AVOND. Woensdagavond werd in de zaal van Th. Elshout een bonte avond gehouden, georganiseerd door de Bond van Oud-strijders afd. Drunen, in samenwerking met de Stichting ereschuld en dank baarheid. De zaal was behoorlijk bezet. De heer Aarts, voorzitter van de afd. Drunen-Elshout heette allen van harte welkom. Het Ca baret-gezelschap H. v. d. Bosch uit Kaatsheuvel verzorgde deze bonte avond en wist het publiek op een aardige wijze te vermaken. Tijdens de pauze werd ook het woord gevoerd door de heer van Toffelen, lid van het hoofdbestuur van de bond van oudstrijders. Deze spreker zette nog eens in het kort uiteen het doel van de bond, n.l. op de eerste plaats te zorgen voor de nabestaanden van gevallen militairen en verdere oor logsslachtoffers. Tijdens de pauze werd nog een verloting gehouden, waarvoor de prijzen door de middenstand uit Drunen en Elshout gratis ter beschikking weren gesteld. Het was voor de aanwezigen een genoegelijke avond. De op brengst was geheel voor de mili taire oorlogsslachtoffers of hun nagelaten betrekkingen. DRUNENS TONEEL. Drunens Toneél zal het Zondag j.l. in Drunen met zoveel succes opgevoerde toneelspel „En de bossen zingen hun lied" a.s. Zon dag nogmaals ten tonele brengen. Voor Zondag 4 Febr. is Dru nens Toneel met dit toneelspel uitgenodigd in Raamsdonk, aan welke uitnodiging gevolg is ge geven. D.V.C.-FEESTAVOND. A.s. Dinsdag 30 Jan. zal de R.K. Voetbalvereniging D.V.C. haar jaarlijkse feestavond houden in het clublokaal bij v. d. Geld. FILMAVOND RODE KRUIS. De afd. Waalwijk van bet Ro de Kruis heeft naar wij vernemen voor Vrijdag 2 Febr. a.s. in Dru nen een filmavond georganiseerd t.b.v. het Rode Kruis. Vertoond zal worden 'n prach tige speelfilm, getiteld „De Witte Engel". WERKMEESTERSBOND. De Bond van Werkmeesters afd. Drunen hield dezer dagen zijn jaarvergadering en z'n jaar lijkse feestavond. Na de opening door de voor zitter volgde het korte jaarverslag. Het enige punt der agenda was het periodiek aftreden van de voorzitter de heer H. Maas. Te- gencandldaat was dhr. P. Ver hulst, die tot voorzitter werd ge kozen. De feestavond waarop aanwe zig waren de leden met hun da mes had een prettig verloop. De feestavond werd gehouden in de zaal van de heer v. d. Geld. BRANDWEER. De Brandweer-vereniging Dru nen-Elshout hield Maandag j.l. een teeravond in café Th. Els hout. Na de opening door de voorzitter de heer A. Brok wer den eerst enkele huishoudelijke aangelegenheden besproken. Het Hij verzekerde de leiders en leid sters opnieuw van zijn belangstel ling en medeleven, niettegenstaan de hij niet steeds alle gebeurte nissen meemaakte. De belangstel lenden uit Waalwijk, Drunen en Heusden dankte hij speciaal voor hun tegenwoordigheid. KERKELIJKE FANFARE. Zaterdag a.s. houdt de kerke lijke fanfare haar jaarlijkse teer- dag in café v. Hoorn, waarbij dan tevens de gebruikelijke muzi kale wandeling wordt gemaakt door de straten der parochie. Oranje-Vereniging. Dezer dagen hield de Oranje vereniging haar jaarvergadering, waarin de secretaris en penning meester hun jaarverslagen uit brachten. De aftredende bestuurs leden werden herkozen en is het bestuur thans samengesteld als volgt: Voorzitter A. Nieuwkoop- v. Diggelen; vice-voorzitter A. Verschuur; J. van Laarhoven Sr. woord werd nog gevoerd door Wed. van Sprang. Tevens werd deze avond nog een film gegeven over de vrijwil lige brandweer uit Londen. De verdere avond had een gezellig verloop. UITVOERING. De R.K. Gemengde Zangver eniging Zang en Vriendschap geeft Zaterdag, Zondag en Maan dag a.s. haar tweede winteruitvoe ring in de zaal yan de heer v. d. Geld. Het vocale gedeelte van de uitvoeringen staat onder leiding van de heer Fr. Wllmont. Verder zal de toneelclub van Zang en Vriendschap, onder regie van dc heer Th. v. d. Wiel voor 't voet licht komen mét een drama in drie bedrijven van Ina Boudier-Bakker getiteld „Verleden Wij wensen Zang en Vriend schap ook voor deze uitvoeringen veel succes. ONTWIKKELINGSAVOND. De K.A.B. afd. Drunen houdt Maandag 29 Jan. a.s. haar vijfde ontwikkelingsavond. De spreker van deze avond zal zijn de eerw. pater Adam. met als onderwerp: „Eten alleen is nog geen leven". Dit in aansluiting wat voorgaande sprekers reeds hebben verteld over onze bevol kingsproblemen. Aanvang 7.30 uur precies in de gymnastiekzaal. Toegang vrij. R.K. WINKELIERS-VER. De R.K. Winkeliersvereniging Drunen-Elshout houdt Maandag 29 Jan. a.s. een algemene leden vergadering in de zaal van Th. Elshout, 's avonds 8 uur. Op de agenda staat: Financieel verslag, alsmede verslag van de St. Nicolaas-winkelactie; Vaststel ling contributie; Bespreking toe treding tot de Middenstandsbond en Rondvraag. VERKENNERS. In het zaaltje van het Jongens patronaat hielden de verkenners en welpen van de St. Jansgroep een oudersavond voor ouders, ije- nodigden en belangstellenden. Be langstelling was er want 't zaaltje was geheel bezet. Dc opening geschiedde door de WelEerw. Heer Kapelaan v. d. Berg, aalmoezenier van de groep. Hij heette allen welkom en hoop te dat deze avond evenals de vo rige keer zou slagen en dat de belangstelling voor de Verkenne rij daardoor zou verhoogd wor den. Het tweede nummer van het programma, „Plaatjes met praat jes" door Hopman Peters kwam tc vervallen, omdat het gehuurde projecticapparaat niet bezorgd was. Inplaats daarvan werd door de heer de Bont uit Waalwijk vertoond dc film „Van welp tot voortrekker", gemaakt met mede werking van de Andreas Ziji- mansgrocp uit Waalwijk. De staf van Waalwijk was ook aanwezig. Het filmjournaal 1950, dat ge beurtenissen gaf uit de directe om geving, zoals de dodenherdenking en openluchtspel kon wegens het kleine beeld niet steeds goed ge volgd worden. In de pauze werd een attractie ve verloting gehouden, die 125 opbracht. Voor de prachtige prij zen, door het groepscomité bijeen- gehaald bij de ouders, bracht dc Hopman een hartelijk woord van dank. Bij het kampvuur op het toneel kwamen allen onder de invloed van de rust en ernst die er heerste. Het dank- en slotwoord van de Z.E. Heer Pastoor Versteeg aan aalmoezenier, hopman, akela's en allen die aan de avond hadden meegewerkt, was verdiend. De pastoor hoopte dat de belangstel ling voor het jeugdwerk in dc pa rochie zou blijven bestaan en in dien mogelijk nog zou toenemen. I le secretaris; Mej. T. de Mol. 2e seer.; A. van Bladel, Ie penn.; Mej. N. van Willigen, 2e penn.; Dr. R. Vermeer, A. Prins, mevr. Nieuwkoop-v. Wijk, commissa rissen. Het bestuur zal voor de feest viering op Koninginneverjaardag een plan ontwerpen en dit aan de algemene vergadering voor leggen. VERGADERING N.C.B. Op de vergadering van de N. C. B. die in café Boom werd ge houden trad als spreker op de heer v. d. Zande uit Eersel, lid van de Tweede Kamer, met het onderwerp: 't Regeringsbeleid in de landbouw. Spreker zette dui delijk uiteen wat de taak der over heid was, speciaal wat betreft de agrarische sector, daarbij er voor al op wijzend wat in deze de taak van de boer zelf en de organisatie is. Ook legde hij nog de nadruk op de verbetering van de veesta pel en beproeving van nieuwe teelten. Verder zétte spr. uiteen de te ontwerpen kinderbijslagwet voor kleine zelfstandigen. Hierna werd de gelegenheid ge geven vragen te stéllen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt en alle vragen werden duidelijk beantwoord. Na een dankwoord door de voorzitter dhr. M. van Wagenberg, deelde hij nog mede dat de hangende zaken van land- bouwherstel bij hem kunnen wor den ingediend. Via de N.C.B. zal men deze zaken zo spoedig moge lijk afwerken. UITVOERING UTILE DULCI. Op Zondag 21, Maandag 22 en Dinsdag 23 Januari gaf Utile Dul- ci haar tweede winteruitvoering in het patronaat. Opgevoerd werd het blijspel in drie bedrijven „Haar laatste wil", door J. W. v. d. Heijden en Henk Bakker. Alle 3 de avonden was de zaal vol en de aanwezigen hebben genoten van het prachtige blijspel, dat zeer goed werd opgevoerd. Over de speelsters en spelers niets dan lof, op de eerste plaats mag ge noemd worden Jo Schoonen, die wegens ziekte van een spéler zijn rol slechts enkele dagen tevoren in handen kreeg en onopvallend zijn moeilijke rol op buitengewo ne wijze speelde. Zonder de andere spelers tekort te doen, mag zeker ook genoemd worden T. Nicols voor zijn prachtig spél, waarmede hij de lachspieren van het publiek wist los te werken, evenals W. de Vaan, die zijn prachtige rol zeer goed vervulde. Verder speelden M. Meesters en J. Brouwer zoals van hen verwacht werd zeer ver- dienstedlijk en ook Jan Kuljs en de Vaan vervulden hun bijrollen zeer goed. Bij de dames mogen in een adem genoemd worden Lies van Buul, Rlka Kuijs en Mej. de Baan, die voor het eerst meespeelden en veelbelovend waren. Daar kan Utili Dulci nog plezier van heb ben. Dat Utili Dulci ditmaal de keuze had laten vallen op een blijspel, daarvan zullen ze zeker geen spijt hebben: het publiek was zeer voldaan. De ZeerEerw. heer Pastoor bracht namens alle aanwezigen dank voor het buitenaewoon prachtioe stuk en het goede snel en sprak de hoop uit dat allen Utili Dulci zouden blijven steu nen. want niet al'een met toneel spel, maar LItili Dulci staat steeds klaar voor liefdadigheidswerk. Na de Vasten zal een uitvoe ring worden gegeven voor Pater van Kessel, voor de Missie op Borneo. De regie was In zeer goede handen bij J. Nicols, evenals de nrime bij v. d. Zanden uit Den Bosch. Toneelvereniging Volharding. Dezer dagen hield de Toneel vereniging Volharding een verga dering in café B. Oremans. No 'i

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1