Wijde Wereld J fcesolulCa. Waalwijkse en Langstraatse Courant UIT Dï grsep! HOEST VRIJDAG 2 FEBRUARI '51. Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANXöON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per weck. CHQ M HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 11 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentle-prljs 0 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1S7S. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 6G. TEL.-ADRES „ECIIO". De Politieke Commissie van de Algemene Vergade ring der Verenigde Nat'es heeft in de nacht, van Dins dag op Woensdag besloten communistisch China te veroordelen ais agressor. De Amerikaanse resolutie die hierom vroeg werd aangenomen met 44 tegen 7 stemmen bij 8 onthoudingen. Met het Sovjet-blok stemde India tegen. De resolutie van de 12 Aziatische en Arabische landen, waarin een zevenmogendhe- den-conferentie werd voorgesteld, werd verworpen. Met het brandmerken van lood China als agressor heb ben de politieke commissie en de Verenigde Naties een vér strekkende beslissing geno men. Nu moet er in de Alge mene Vergadering nog wel over de resolutie beslist wor den, maar als ze daar wordt aangenomen, zal er toch iets moeten gebeuren. Wat dit zal zijn, staat nog niet vast. De economische sancties die Ame rika aanvankelijk in zijn voorstel had verwerkt door een amendement van de Li banon, worden opgeschort als de voorgestelde commissie van goede diensten bevredigende vooruitgang naar een vreed zame regeling zou melden. Dit is zeer vaag geformuleerd. Daartegenover staat dat Pe king door India bekend heeft laten maken dat er, als het a!s aanvaller zou worden veroor deeld, geen hoop meer zou be staan op een vreedzame rege ling. Deze twee factoren zijn moeilijk met elkaar te rijmen. Met dit alles is de situatie er niet opgewekter op gewor den. Velen zullen zich mis schien afvragen of het nu no dig was tot deze gevaarlijke stap over te gaan en China tot agressor te veroordelen. Want gevaarlijk is die stap zeker. Hij opent de mogelijkheid voor een oorlog op nog grote re schaal van beide kanten, waarbij, voorzover we 't kun nen bekijken, de agressor on miskenbaar in het voordeel is. Toch moet men cok de keer zijde van de medaille zien. De Verenigde Naties hebben over eenkomstig hun beginsel ge- mterveniëerd toen Noord-Ko- rea het Zuiden overviel. Ame rika heeft toen onmiddellijk het leeuwenaandeel voor zich genomen en een groot aantal soldaten gestuurd. Na een aanvankelijk weinig glorieuze terugtocht hebben de verbon den troepen (voor de over grote meerderheid dus Ame rikanen) in een snelle opmars de oorlog nagenoeg ten einde gebracht: de manschappen zouden immers voor Kerstmis thuis zijn! Toen stuurden de Cihnese communisten door 'n even brutale als krachtige in terventie alle plannen plotse ling in de war en geleidelijk aan moesten de legers der Verenigde Naties zich weer achter de 38ste breedtegraad terugtrekken, nadat ze zich slechts met de uiterste krachts inspanning hadden kunnen handhaven. Tot nu toe heeft deze veldtocht de Amerikanen alleen al tienduizenden man schappen gekost, terwijl er nog vele tienduizenden strij den; de bondgenoten beperk ten hun medewerking tot en kele duizenden of honderden soldaten of zelfs tot een mo rele veroordeling van de aan valler, toen nog Noord-Korea. Is het wonder dat de Verenig de Staten met hun resolutie voor de dag kwamen nu ze een heel grote spits moesten afbijten in de strijd tegen een agressor waartegen ze hun handen niet vrij hadden om dat hij niet als zodanig offi cieel was gekwalificeerd? Men kan dan nog discussiëren over de vraag of de betreffende re solutie de juiste manier is om communistisch China te tref fen. De een redeneert uit practische, een ander uit ide- ele overwegingen; zeker is dat moreel de veroordeling van Peking de enig juiste weg is geweest. En of het voordelig en juist is geweest dit zo lang uit te stellen? De maatregelen die men gaat nemen zullen uiteraard van de omstandig heden afhangen; het voor naamste voor het ogenblik is dat men recht heeft gedaan aan het principe en een aan valler aanvaller heeft ge noemd. Of het in de practijk voordeel oplevert voor een spoedig einde van de oorlog, zal nog blijken. Op een ander aspect van de zaak moeten we nog wijzen. India, de volijverige pleitbe zorger en buurman van Chi na heeft met het So:vjet-blok tegen de Amerikaanse resolu tie gestemd. Nu is het wel zonder meer duidelijk dat een dergelijke stellingname van één der landen van de vrije wereld funest is voor de ge zamenlijke macht tegen het Oostelijk blok. De vorige keer al hebben wij er op gewezen dat tenminste in de practijk volstrekte eenheid geboden is. India echter drijft zijn goede diensten ten opzichte van Pe king zover dat het er 't com munistische blok als zodanig een grote dienst mee bewijst en de eensgezindheid van het Westen doorweekt. Het is zeer loffelijk voor de vrede te wer ken, maar als men voor de vrede werkt ten koste van al les, kon het middel wel eens erger blijken dan de kwaal. Het gaat al erg ver als men de Indiase afgevaardigde hoort verklaren dat zijn toehoorders de kern van de zaak verkeerd zien. Uit de feiten was hem gebleken, dat aan de Chinese Mgnhardt's Grieppoeders. Doos 45 et. interventie „geen agressieve bedoelingen" mochten worden toegekend. Dergelijke uitla tingen klinken op de dag van vandaag ofwel rood ofwel erg naïef. Men ontkomt niet aan de indruk dat India de vriend schap met China tracht te be houden ten koste van de kracht der vrije wereld. En over gevaarlijk gesproken, dót is gevaarlijk. De strijd op Korea. Na een offensief van zes dagen waren de legers der Verenigde Naties nu in de ware zin des woords met Ame rikanen, Britten. Fransen, Nederlanders, 'Grieken, Tur ken. Portoricanen en Zuid- Koreanen 36 km. gevorderd m de richting van de Zuid- Koreaanse hoofdstad Seoel. De laatste dagen echter zijn ze op hevige tegenstand ge stuit van naar schatting 60.000 man vijandelijke troenen die zich ten Noord-Westen van Soewon hebben ingegraven en met hun artillerie de geal- ltësrde opmars aanzienlijk vertragen. De luchtmacht der Verenig de Naties blijft hevige aanval len doen on de communisti sche verbindingslijnen en de vloot, waaronder het Ameri kaanse slagschip „Missouri", heeft veertig km. ten Noorden van de 38ste breedtegraad aan de Oostkust de stad Kansong door ,.één van de zwaarste en meest vernietigende beschie tingen van de laatste maan den" bestookt. Plévcn in Washington. De Franse minister-nresi- *ent. Pené Pléven, heeft in Washington geconfereerd met president Truman. Oo ziin eerste bespreking heeft hij hulp gevraagd voor de Franse troenen in Indo-China, waar binnenkort een groot Viet- minh-offensief wordt ver wacht. In een tweede bespre king werden vraagstukken be handeld in verband met de AHantische strijdkrachten en de herbewapening van West- Eurona. Na aflooo van de be sprekingen verklaarden Tru man en Pléven dat zij 't eens waren geworden over een ge meenschappelijke Frans-Ame rikaanse strategie in West- Europa en het Verre Oosten. In Washington heeft minis ter-president Pléven ook ver klaard dat op de conferentie die in December in Brussel werd gehouden, is overeen gekomen dat er aan viif At lantische divisies één Duitse diyisie zal worden toegevoegd. Over de wederopbouw der Franse strijdkrachten zei hij dat zijn land eind 1953 twintig divisies in Europa zal hebben, wat een strijdmacht van 900.000 man betekent. Herrie in Nederlandse muziekwereld. Men kan voor het rumoer dat om de dirigent Paul van Kempen is ontstaan, langza merhand moeilijk meer an ders betitelen dan als „her rie". Het feest is begonnen toen bekend werd dat de in Nederland geboren Duitse di rigent Paul van Kempen, na dat hij al meer dan 100 con certen met andere Nederland se orkesten had gegeven, uit genodigd was om een aantal concerten met het Concertge bouworkest te dirigeren. Toen kwam men plotseling tot de ontdekking dat deze di rigent onder de oorlog niet zuiver op de graad zou zijn geweest. Men meende aan de nagedachtenis van onze oor logsslachtoffers verplicht te zijn tegen hem te ageren en hem uit te krijten voor Nazi e.d. Ondertussen is duidelijk genoeg uit de doeken gedaan dat de heer Van Kempen uit stekende antecedenten bezit en zich als Duitser en als Ne derlander behoorlijk heeft ge dragen, beter dan menig an der. Nochtans is het Zaterdag avond in het Concertgebouw bij de Verdi-hei'denking on rustig geweest, terwijl Zon dagmiddag het concert niet kon doorgaan; in de zaal was agitatie en een groot deel van het orkest verliet het podium. In Den Haag werden Dinsdag avond bij de uitvoering van Verdi's Requiem o.Lv. Paul van Kempen een aantal rust verstoorders uit de zaal ver wijderd. Deze trachtten name lijk door voetzoekers, traan gas, klapperpistolen e.d. hun tekort aan steekhoudende ar gumenten te vergoeden. Zo zit Nederland op 't ogen- blik met een gehavend Con- j certgebouw-orkest en een gro- te onrust in de muziekwereld. Het bestuur van het orkest heeft de minister van Onder. j wijs, Kunsten en Wetenschap- j pen en het gemeentebestuur verzocht in te grijpen. Ons dunkt dat de rechtvaardigheid eist dat degenen die ongelijk hebben, bakzeil halen. Met wat nu gebeurt is zijn kunst, noch recht gediend. ZAAK DER AMBONEZEN 16 FEBRUARI VOOR HOGE RAAD. „Namens de advocaat der Ambonese ex-K.N.I.L.-militai- ren kan ik U mededelen, dat de behandeling van de cassa tie van de Staat tegen de ver tegenwoordigers van genoem de militairen door de Hoge Raad zal plaats hebben op 16 Februari a.s.", aldus deelde de heer Wairata op een pers conferentie van het bureau der Zuid-Molukken in Neder land mede. AANMELDING VAN VRIJWILLIGERS VOOR KOREA. Tot nu toe hebben zich 210 vrijwilligers voor het Neder landse aanvullings-detache- ment Verenigde Naties ge meld. Het gros van deze vrij willigers is soldaat. Er zijn mijnwerkers, politie-agenten, havenarbeiders, chauffeurs, schoenmakers en monteurs onder. Vijf en zeventig pro cent van hen is ongehuwd. De twee vrouwen die zich hebben gemeld zijn burger verpleegsters. MANNEKEN P GESTOLEN. De Brusselse Stoofstraat, waar het befaamde Manneken ptot nu toe op z'n voet stuk troonde, en de hele ove rige stad Brussel is in opwin ding. Vrijdagnacht namelijk, tussen 3 en 5 uur, is het beeld van zijn standplaats gelicht en weggevoerd door onbeken den, die vermoedelijk in twee zwartkleurige auto's, welke in de buurt werden gesigna leerd, zijn ontsnapt. VLIEGTUIG DOOR BLIKSEM GETROFFEN. 13 Doden. Boven de Italiaanse stad Tarquinia ten Noorden van Rome is Zaterdagavond een viermotorig Italiaans passa giers-vliegtuig door de blik sem getroffen. Het toestel stortte neer en vloog op de grond in brand. Van de 17 in zittenden kwamen dertien personen om het leven. De 4 overigen werden ernstig ge wond, drie hunner bevinden zich in levensgevaar. Een Ita liaanse boer Pietro Romage- noli slaagde er in hen uit het brandende vliegtuig te red den. Omgekomen zijn zeven Brit ten, een Amerikaans kind, een Joegoslaaf en vier Italianen. De gewonden zijn de ouders van het kind, een Engelsman en een Italiaans lid van de be manning. Het toestel was een viermotorige Savoia Marchet- ti van de maatschappij „Ala Italia". Het was van Parijs op weg naar Rome. WORDT SCHOEN- REPARATIE ONBETAAL BAAR? Het schoenmakersbedrijf be vindt zich momenteel in een ernstige impasse en daarom hebben de Groningse schoen makers zich op een vergade ring over de toestand bera den. Uit de besprekingen bleek, dat de prijs van leder, welke in Juli reeds f 6.60 be droeg. thans is gestegen tot 12.50 per kg. en dat 't einde van deze stijging nog lang niet in zicht i». De «ehoenxepara- tie is daarnaast met 15% ge- stegen en i de prijzen voor fournituren liefst maar met 150%. De conclusie der vergade- i ring was, dat, zouden deze verhogingen doorberekend worden in de reparatie-prij zen, een paar nieuwe heren zolen en hakken f 7.65 zouden moeten kosten. IN- EN UITVOER. De balans van in- en uit voer van ons land is over 1950 slechter dan over 1949. In dat jaar was de invoer voor 72% gedekt door de uitvoer en in 1950 slechts voor 68%. Rode Hoestpoeders van Mijnhard^ 45 rt - TELEVISIE SCIIOENENSIIOW. Op Zondag 14 December is in Eindhoven een experimen tele schoenenshow voor de te levisie gehouden. De show v/as georganiseerd door het Modecentrum. „De Pasbank" wijdt aan deze belangrijke ge beurtenis in de schoenenwe reld een groot deel van haar J anuar i-nummer. Na een inleidend artikel van de heer A. A. C. Reedijk, vertelt de heer G. Bitter, voorzitter van het Modecen trum, van zijn eerste ervarin een als explicateur voor de televisie. De ervaringen van de man achter de schermen worden weergegeven door de heer Q. G. van Trigt, terwijl een schoenwinkelier bij de show gelegenheid heeft ge vonden om de ontwikkeling van de schoenenmode te over peinzen. De heer W. L. Bons geeft het critisch oordeel van een deskundige op het gebied van schoenenshows. Dan is er nog de omroepster Teddy Scholten, die verklaart veel plezier in de uitzending te hebben gehad en een huis vrouw ziet in de televisie show een middel om manlief ronder winkelen enthousiast te maken voor een paar leuke schoenen. Uit al deze beleve nissen kan men wel opmaken dat 't een sp innende gebeur tenis was; ofeVi aantal Interes sante foto's verduidelijken en fleuren het geheel op. DE NIEUWE RIJBEWIJZEN. Per 1 Januari is. zo ongeveer ongemerkt, de nieuwe verkeers wet ingegaan. Ook al bemerkt men er niet zoveel van, want b.v. dc maximumsnelheid, die ook voor de steden opgeheven is, wordt in verschillende gemeenten door gemeentelijke bepalinoen toch gehandhaafd, op één gebied is het nuttig dat men op de hoog te is. Zo b.v. voor het verkrijgen van rijbewij zen of het vernieuwen van een verlopen rijbewijs. De indeling van rijbewijzen is geheel anders geworden. Rijbewijs A. Voor motorrijtui gen op twee wielen met of zon der zijspan voor motorrijtuigen op drie wielen met een leen ge wicht van n'et meer dan 400 kg. Rijbewijs B-E. Voor motorrij tuigen, bestemd voor vervoer van max. acht personen zonder be stuurder voor andere motorrij tuigen, niet voor personenver- voe, nv't 'n geladen gewicht van max. 3500 ko. Rijbewijs C-E. Voor motorrij tuigen, niet bestemd voor perso nenvervoer, met een oe'aden ge wicht van meer dan 3500 kg. Rübewiis D E. Voor motorrij tuigen, ingericht voer vervoer van meer dan acht personen, be stuurder 'niet meegerekend. Rijbewijs F. Voor motorrijtui gen, rijbewijs A of B-E, welke aan bepaalde, in verband met een lichamelijk aebrek van de be stuurder noodzakelijke, in het be- Wiis omschreven eisen voldoen. De letter E. toenevoegd aan een rübewiis (B-E. C-E cn D-E) betekent, dat aan het betreffende motorrijtuig een aanhangwagen mag worden voortbewogen. DE SCHADEVERGOEDING VOOR PERSONEN. DTE TEN ONRECHTE ALS POLÏTTEKE DELINOUENTEN ZIJN BEHANDELD. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat ingevolge het bepaalde bij ar tikel 13 van de Wet van 13 Oc tober 1950 (Stbl. K 450) een be paalde categorie van personen, die destijds Vanwege de Pro cureur-Fiscaal onvoorwaardelijk buiten vervolging zijn gesteld, tot 3 Februari a.s. ter griffie van het Kantongerecht hunner woon plaats verzet kunnen doen tegen de aan hen uitgereikte beslissing tot onvoorwaardelijke buitenver, volgirrgstelling. Zulks is uitsluitend mogelijk voor diegenen, wier beslissing tot onvoorwaardelijke buitenver- volgingstelling onder meer ge grond is op belde navolgende overwegingen le. dat de gerezen verdenkin gen niet ongegrond rijn gebleken, 2e. dat de schuld van betrok kene van zodanige aard is, dat oplegging van een straf of maat, regel ingevolge het Besluit Bui tengewoon Strafrecht of het Tri bunaal-Besluit niet gerechtvaar digd is te achten. Na behandeling van het vtr, zet kan de Kantonrechter de ge geven beslissing bekrachtigen dan wel deze in dier voege wijzigen, dat de buitenvervolgingstel'ing is geschied op giond, dat dc gerezen verdenking ongegrond is geble ken, in welk laatste geval men zich alsnog met een verzoek tot schadevergoeding tot de Arron- dissements-Rechtbunk kan wen den. Personen vallende onder boven vermelde categorie, die reeds een verzoek tot schadevergoeding bij de Arrondissements-Rechtbank hebben ingediend, behoren even eens uiterlijk 3 Februari a.s. ver, zet te doen bij de Kantonrechter. De termijn binnen welke ver zoeken tot schadevergoeding kunnen worden ingediend, eindigt 3 Mei a.s. NAAMS WIJZIZING. Sinds de oprichting in 1927 heeft het Bcdrljfslaboratorium voor grondonderzoek ten behoe ve van de land- en tuinbouw, grondonderzoek verricht. Deze werkzaamheden zijn in de loop van 1950 uitgebreid met het ge- wasonderzoek, waaronder ver staan wordt het onderzoek van ruwvoedermiddelen als hooi, gras, kullvoer enz. enz. In verband hiermede zal de naam: „Bedrljfslaboratorium voor Grondonderzoek" niet ingang van 1 Februari 1951 veranderd wor den in„Bcdrljfslaboratorium voor Grond- en Gewasonder- zoek". Wij verzoeken eenieder hier van goede nota te willen nemen en de monsternemers te vragen of zij komen voor het Bedrljfsla boratorium voor Grond- en Ge- wa?:onderzoek. Met nadruk wijzen wij hierop, omdat de kans op verwarring de laatste tijd zeer groot is, nu een particulier laboratorium onder een naam die veel overeenkomst vertoont met de onze, grondon derzoek ls, gaan verrichten. mmm ZONDAGSDIENST 4 Februari 1951. Arts: Dr. Lenglet. Apotheek: Nijman. NED. IIERV. KERK WAALWIJK. Zondag 4 Februari 1951. 10 uur: Doopdienst - Collecte „Geestelijke Belangen". NED. HERV. KERK De kerkeraad der Ned. Her vormde Gemeente te Waalwijk heeft met algemene stemmen tot ouderling gekozen in plaats van de heer Groenen- burg die uit deze gemeente is vertrokken, de heer J. van Veen, Mr. v. Coothstraat 52, alhier. JUBILEA. Op Dinsdag 6 Februari her denken de heren P. v. Delft en G. Gouda de dag waarop zij vóór 40 jaren in dienst traden der N.V. Schoenfabriek A. H. van Schijndel alhier. KUNSTKRING. De avonden die de Kunst kring ons voor de komende maanden van dit seizoen nog in het vooruitzicht stelt, om vatten: op 20 Februari een Gezelle-avond, in Maart een Filmavond, op 12 April het beroemde Salzburger Mario nettentheater en op 1 Mei het optreden van het Amsterdams Toneelgezelschap. Een rijk voorzien en gevariëerd pro gramma dus nog. ZANDZUIGER IN DE HAVEN. Wij konden Maandagmor gen, toen wij het bericht schreven dat er in Waalwijk een zandzuiger was aangeko men, niet vermoeden dat die zuiger luttele uren later vast in de modder van onze haven zou liggen. Wat dit betreft, blijkt Evert v. d. Pluijm een vooruitziende blik te hebben. Hij vertelde ons Maandag dat die zuiger was aangekomen, maar dat het niet mee zou val len om dat gevaarte.op de wal te krijgen. Enfin, hij heeft gelijk ge kregen. Toen de mannen van de Fa. Stoop Maandag begon nen om de zandzuiger op de wal over te brengen, is 't on geluk gebeurd. Tot onze spijt kregen wij Maandagmiddag te laat berie_ht om dat nog in on ze vorige editie op te nemen. De bedoeling van de fa. Stoop, die deskundig is op dit ge bied en onlangs nog een zui ger van 80 ton loste, was, om Dinsdagavond de zuiger op zijn plaats te hebben, waarna zo spoedig mogelijk met het werk begonnen zou worden. De maóhine dient er.n.l. voor om onderzand vanuit de ui terwaarden ten Westen van de Zomerdijkweg, via buizen naar het nieuwe industrieter rein te stuwen. De buizen lig gen er reeds en halfweg is een tussenstation gebouwd, maar helaas zal door dit on geluk het werk enige tijd stagneren. Het ongeluk is te wijten aan het breken van een kabel, waardoor de machine half in de haven zakte. Hierdoor was de zuiger niet te houden en ook de andere kabel werd toen losgemaakt, waardoor de hele zuiger zowat kopje onder ging. Gelukkig konden de werklieden zich op het nip pertje in veiligheid brengen. Naar ons werd medegedeeld zijn zowel de fa. Stoof als Reef's aannemersbedrijf, die eigenaar van de zuiger is, te gen dergelijke .ongevallen verzekerd. Dat neemt niet weg dat door deze onverwachte handicap de uitvoering van het grote werk ernstige stagnatie ondervindt. De excavateurs gaan intus sen door met het verplaatsen van de grond, die door kiep- wagentjes te bestemder plaat se wordt afgeleverd. Woensdagmiddag is er een drijvende kraan van de Fa. de Wit uit Rotterdam aange komen om de zuiger weer boven water te brengen, waar men intussen in geslaagd ls. Van de zuiger worden nu ver schillende dingen verwijderd, om de zuiger, die te zwaar is voor de bok, op de wal te kunnen brengen. 12% JARIG JUBILEUM Heden (Vrijdag 2 Febr.) is het 12%.jaar geleden dat de heer B. J. M. Gerritsen de leiding van „Taxandria" (nu W.A.M.I.) op zich nam. Iedereen weet wat de heer Gerritsen van deze zware op gaaf heeft gemaakt om een bedrijf dat aan de afgrond stond, te maken tot een be drijf waarop Waalwijk trots mag zijn. Door zijn scherpe blik en voortvarendheid en als all-round vakman overwon hij de grootste moeilijkheden, breidde de productie uit. De personeelsbezetting werd ver meerderd enz." enz. Doch niet alleen in het fa brieksgebouw, maar ook daar buiten in de melkhandel gaf hij mede leiding, getuige zijn lidmaatschap van de Regio nale Commissie voor Melk handelaren district „de Lang straat". Hij is de grondlegger van de Fok- en Controle-ver eniging Roodbont, algemeen voorzitter van de drie plaat selijke Fok- en Controle-ver enigingen, alsook van de lo cale Fokveedagen, terwijl zijn bedrijf is aangesloten bij de V.V.Z.M. Boter-controle-sta- tion enz. enz. Ad muitos Annos directeur Gerritsen. GROOT VOCAAL CONCERT. A.s. Zondagavond zal er in het Patronaatsgebouw te v.m. Baardwijk een groot vocaal concert worden gegeven. Het programma, dat niet minder dan 26 koren, soli en duetten omvat, zal verzorgd worden door de gezamenlijke gemengde koren van „Tot Bloei der Toonkunst" alhier en „Echo der Duinen" uit Loon op Zand, het geheel on der leiding van de heer J. Lombarts. Voorts werken er aan mede het „Waalwijks Vocaal En semble" onder directie van mevrouw Verhoeven-v. Gent en als solisten o.a. mevr. de Jong-Spapens, mevr. Mom- bers-v. Roomen en de heren Sjef Eoom, B. v. d. Ven, J. v. d. Ven en A. Pullens. Van de nummers die door de gecombineerde gemengde koren van Baardwijk en Loon op Zand (ruim 100 personen) zullen worden uitgevoerd, noemen we o.a. het bekende Slavenkoor uit „Nabucco" van Verdi en een koor met soli uit „Die Schöpfung" van Haydn. De solisten zijn hier meren deels wel zo bekend dat we over hen niet verder behoe ven uit te wijden. „Goede wijn behoeft geen krans". Zij zul len ongetwijfeld ook op dit concert hun goede reputatie bevestigen. Voor 't „Waalwijks Vocaal Ensemble" onder leiding van mevr. Verhoeven-v. Gent is dit het eerste onenbaar optre den in Waalwijk. Gezien het succes dat vorige Zondag op het ecmcert van „Echo der Duinen" in Loon op Zand werd geoogst, twijfelen we er niet aan ot ook hun debuut in Waalwijk zal bij het publiek een gunstige indruk achter laten. Ongetwijfeld zullen vele zangliefhebbers van dit con cert willen genieten, temeer daar de kosten voor niemand een bezwaar kunnen zijn. Het zou ons niet verwonderen als het Patronaatsgebouw te klein zou blijken. SUPPORTERS VERENIGING W.S.C. In tegenstelling met de op de circulaires vermelde da tum: Zaterdag 3 Februari, waarop de opgaven voor deel name aan de Spekkoek-maal tijd binnen moet zijn, delen wij U mede, dat het noodza kelijk is gebleken die te ver anderen in Vrijdag 2 Februari 1951. U vult dus het strookje op de circulaire in en stopt die uiterlijk Vrijdag in de bus bij Mari Brok, Grotestraat 198. Dan zal de spekkoek zeker smaken en het le lustrum der Supportersvereniging slagen. R.W.B. VIERT FEEST Traditiegetrouw biedt ook dit jaar, 't bestuur van R.W.B. haar leden en donateurs met hun dames, een gezellige feestavond aan, welke plaats zal vinden, morgen Zaterdag 3 Februari, in zaal Thalia". Aanvang half acht precies. Er wordt wederom een pro gramma geboden van elck wat wils, terwijl het muzikale ge deelte wordt verzorgd door niemand minder dan de hier welbekende Melody-Band. Zoals ieder jaar staat ook nu weer de omvangrijke R.W.B.-familie een knal-avond te wachten die, wat succes betreft, de feesten van de voorgaande jaren nog zal overtreffen. Ook zijn er tal van attractie's, o.a. een loterij met prijzen, zoals nimmer te voren. Dus R.W.B.-ers, zowel leden als donateurs, morgenavond om half acht allemaal present in Thalia. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij belangstellen den naar de advertentie in dit blad. ERNSTIGE BALDADIGHEID. Deze week zagen we hoe een paar opgeschoten lummels met kennelijk plezier ramen ingooiden in een paar huizen aan de Kloosterwerf. Ze ston den er bij te lachen toen de stenen door de ruiten vlogen. Tegen deze ergerlijke balda digheid kan niet streng ge noeg worden opgetreden. Wij doen een beroep op ouders en onderwijzend personeel om mee te helpen dat zulke din gen voorkomen worden. nUIDEN- cn LEDERMARKT. Men schrijft uit de Lang straat d.d. 22 Januari aan de N. Rott. Crt.: Duurte en schaarste! Duur zijn vrijwel alle grondstoffen voor de schoenfabricatie en schaarste staat voor de deur, terwijl het gebruik van infe rieure kwaliteit leer hierdoor in de hand wordt gewerkt. De prijzen van de grondstoffen stijgen onrustbarend cn het einde is hiervan niet te zien. Het publiek heeft de laatste weken meer schoenen gekocht dan om deze tijd van het jaar gebruikelijk is. De schoen win keliers hebben hiervan in de gewoonlijk stille tijd „gepro fiteerd". Aan de schoenindus trie worden in ruime mate or ders verstrekt, vooral in de goede artikelen. De export neemt toe. Voor het herstel len van schoenen zullen prij zen in rekening moeten wor den gebracht, die voor velen niet meer zijn te betalen. Het gebruik van leervervangings- artikelen, o.a. rubber, neemt toe, terwijl de „zelf"-repara- tie hierdoor wordt aangewak kerd. Belangrijke leervoorraden zijn er niet bij de looiers, daar de handel reeds geruime tijd vlot heeft gekocht, terwijl sommige schoenfabrikanten nog voor de laatste verhoging vrij behoorlijke voorraden hebben ingeslagen. Thans worden verkoopcontracten te gen dagprijzen afgesloten. Een dolle toestand is op de huidenmarkten ontstaan. De situatie is daardoor, vooral voor de leerinduustrie, wel heel moeilijk geworden. On danks geregelde stijgingen van de leerprijzen komt men toch steeds weer achteraan bij het bepalen van de verkoopsprij zen om enigszins de vervan gingswaarde te krijgen. In inlandse huiden is het aanbod daarbij buitengewoon schraal, evenals in Java-buf- felhuiden. Slechte aflevering van chroomlooistoffen, bepaalde hulpstoffen en vooral de moeilijke kolenpoaiti» geven

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1