Waalwijkse en Langstraaise Courant keurt WEDER0PB0UWPLAN goed- VERKEERSPROBLEEM ,Ecno' GEMEENTERAAD RAAMSDONK. Rede Burgemeester Prinsen Raad van Vlijmen LANGSTRAATS in nieuw stadium VRIJDAG 2 FEBRUARI '5L Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO VM HEI ZUIDEN 74e JAARGANG No. 11 Abonnement 17 cent per weak 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1873. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES uitgesproken in de vergadering van Zaterdag 27 Januari. Het zij mij vergund in deze eer ste vergadering van het nieuwe jaar U en alle inwoners dezer ge meente een zalig en gelukkig 1951 toe te wensen en ik dank hen, die mij en mijn gezin bij de jaarwisseling hun goede wensen deden toekomen. Het is gebruikelijk om in de eerste raadsvergadering jaarlijks een kort overzicht te geven van de voornaamste gebeurtenissen en activiteiten van het afgelopen jaar en daarna een blik te werpen in de naaste toekomst van de ge meente. Ten aanzien van 1950 mogen wij niet ondankbaar zijn over datgene wat door vereende samenwerking mocht worden tot stand gebracht, ondanks de zeer moeilijke omstandigheden op fi nancieel, economisch en politiek terrein waarin zich ons landje be vindt. Veel wensen konden helaas nog niet worden vervuld, omdat nu eenmaal niet alles ineens kan geschieden en er op verschillend terrein een grote achterstand was in te halen. Het woningvraagstuk is en blijft een brandende kwestie, ondanks het feit, dat deze-gemeente, voor al ten behoeve van de samenwo nende gezinnen en voor hen die in 't huwelijk willen treden, du- plex-woningen heeft gebouwd. In 1950 kwamen de 5 duplexwonin- gen in de Brejaartstraat gereed, terwijl in de Beatrixlaan en de Raadhuisstraat met de bouw van 10 duplexwoningen werd aange vangen, die een dezer dagen kun nen worden betrokken. Op het laatst van het jaar werden we nog verrast met een extra-bouwvolu me voor 6 industriewoningen met verminderde rijksbijdrage, die on danks de belangrijke prijsverho gingen tijdig konden worden ge gund en nu in de Nieuwe en Ou de Groenstraat in aanbouw zijn. Met financiële steun van gemeen tewege konden 2 winkelpanden worden gebouwd, terwijl 1 boer derij werd herbouwd. De herbouw van door oorlogsgeweld verniel de panden maakte helaas weinig voortgang, hetgeen mede te w'jten was aan het ontbreken van de wettelijke regeling inzake de ver goeding van oorlogsschade. Deze wet is nu vastgesteld. Mede door het feit, dat thans nog ruim 200 aanvragen voor huisvesting op behandeling wach ten, kon helaas nog geen aanvang worden gemaakt met het oprui men van krotten door middel van onbewoonbaarverklaring. He aantal inwoners vertoont nog steeds een stijgende lijn. Op 1 Januari 1950 bedroeg dit aan tal 7863, vermeerderd door ge boorte met 215 en door vestiging met 207, totale vermeerdering 422 totaal 8285. Door overlijden ver minderde het met 73 en door ver trek met 292, totale vermindering 365, zodat op 31 December 1950 he bevolkingscijfer bedroeg 7920. Gesplitst in 4007 mannen en 3913 vrouwen. Het aantal huwelijken bedroeg 59. Op het gebied van openbare werken kon wederom een grote activiteit worden ontplooid. Een zeer grote verbetering was de re_ consructie van de Julianalaan, die een der mooiste lanen van de ge meente belooft te worden. Ook de aanleg van de Brejaartstraat werd voltooid, waardoor een belangrij ke ontsluiting werd verkregen. De Grote Kerkstraat van Heereplein tot de R.K. Kerk en van de Ko ningstraat tot aan de Tuinstraat werd van een nieuw wegdek en trottoirs voorzien. In Raamsdonk kreeg het kermisplein aan de Ou de Melkhaven de hard nodige be_ strating. De fraaie nieuwe muziekkiosk op het Heereplein kon ondanks verschillende remmende oorzaken nagenoeg worden voltooid en zal hopelijk op Koninginnedag fees telijk in gebruik kunnen worden genomen. De nieuwe R.K. ULO school voor jongens in de Brejaartstraat kwam in het afgelopen jaar ge reed, waardoor voor de lagere school ruimte kon worden vrijge maakt. Door de P.N.E.M. werd een begin gemaakt met het leggen van de pl.m. 50 k.m. kabels, alsmede met de ombouw van het oude bo vengronds stroomnet van 127 volt in een modern ondergronds net van 220 volt. In Raamsdonk kon ter gelegenheid van de Win_ kelweek reeds de nieuwe straat verlichting in gebruik worden ge steld. Verwacht mag worden dat in de maand April ook in Raams- donksveer alle werkzaamheden gullen zijn beëindigd. Het plan voor de gaslevering Sn samenwerking met Oosterhout <»n een 4-tal omliggende gemeen, ren kwam gereed, doch kon door verschillende oorzaken nog niet in een verder stadium komen. Door de sindsdien ingetreden zeer aanzienlijke prijsverhogingen vooral van metalen, zal de finan- opnieuw ciële opzet zeer zeker moeten worden bezien. In de raadsvergadering van 20 Mei 1950 kon het gedurende ja ren in voorbereiding geweest zijn de uitbreidingsplan worden vast. gesteld, waardoor een belangrijke nieuwe stap werd gezet in de stel selmatige ontwikkeling van de ge meente. Inmiddels nadat zekerheid verkregen was, dat de vereiste goedkeuring van het plan door Gedeputeerde Staten zou worden verleend, kon in de laatste raads vergadering van 1950 reeds wor den overgegaan tot aankoop en ruiling van gronden in de Boter, polder en de Sandoelse polder. Rest mij thans nog de aangena me plicht om het ambtenaren, en werkliedenpersoneel hartelijk dank te zeggen voor de ijver, waarme de het mij en het gemeentebestuur in onze taak heeft bijgestaan. In deze dank wil ik gaarne insluiten de Groepscommandanten en het onderhorig personeel van de Ri'kspolitie te land en te water. Thans nog een blik in de naas. tc toekomst, die ons allen met grote zorg vervult, niet in 't minst door de buitengewoon gespannen internationale toestanden, waar door voor ons toch al zwaar ge troffen vaderland nieuwe econo mische en financiële moeilijkhe den zijn ontstaan. Dit mag ons echter niet weerhouden om moe dig vooruit te zien en te trachten een oplossing te vinden voor de vele problemen waarmede een ge meentebestuur dagelijks te maken heeft. De bouw van nieuwe woningen vraagt uiteraard de blijvende aan. dacht en er zal alles op alles worden gezet om het toegewezen bouwvolume van 30 woningen, dat dezer dagen nog is verhoogd met 3 wegens verleende huisves ting aan uit Indonesië gerepatri eerde gezinnen, volledig te benut ten. Van dit aantal zal echter een gedeelte voor particuliere bouw worden beschikbaar gesteld, ter wijl blijkens mondelinge inlichtin. gen ook de herbouw van verniel de panden uit het toegewezen vo lume moet worden geput. Dc juis te richtlijnen zijn evenwel nog niet bekend. De allergrootste zorg van het gemeentebestuur zal uit moeten gaan na8r 't verkrijgen en bouw rijp maken van nieuwe terreinen voor woningbouw en industrie vestiging. Wellicht kunnen voor dit jaar de te bouwen woningen nog op reeds bouwrijpe of spoedig bouwrijp te maken terreinen wor den geplaatst, doch het is zeker, dat het volgend jaar in de Boter- polder moet worden begonnen. Gelukkig is het uitbreidingsplan inmiddels officiëel goedgekeurd en in een begeleidend schrijven de len Gedeputeerde Staten mede, dat het in de Boterpolder langs de Dongc geprojecteerde industrie terrein gunstig is gelegen en de oppervlakte in verband met de toekomstige ontwikkeling van he: industriecentrum Geertruidenberg. Raamsdonk niet onredelijk groot is. De aantrekking van nieuwe in dustrieën is en blijft voor deze gemeente taak no. 1, doch daar voor zijn bouwrijpe industrieter reinen nodig. In het afgelopen jaar moesten wederom enkele aanvragen van industriëlen wor den afgewezen wegens het hier. voor gesignaleerde chronisch ge brek. De allervoornaamste taak zal derhalve zijn om op korte ter mijn de Boterpolder geheel of ge deeltelijk op te hogen, waarom trent reeds de voorbereidende maatregelen worden getroffen. Het zal daartoe echter noodza. kelijk zijn dat de gemeente de eigendom verkrijgt van alle gron den in die polder. Met enkele eigenaren worden nog onderhan delingen gevoerd omtrent de prijs en hopenlijk zal het gevoel voor gemeenschapszin de doorslag ge ven, dat alsnog spoedig overeen stemming wordt verkregen. Dank zij het feit, dat de nodi. ge credieten bereids zijn goedge keurd, zal in 1951 Raamsdonk van de nieuwe weg tot aan de Schansstraat van een nieuwe be strating worden voorzien. Dit zelfde geldt voor de Oranjestraat, terwijl de nieuwe Margrietstraat zal worden aangelegd. Binnen enkele weken kan voor de twee laatste werken de openbare aan. besteding worden gehouden. Het verbeteren van de Kerklaan, uit breiding van het nieuw gedeelte der Raadhuisstraat en het door trekken van de Beatrixlaan staan nog op het programma. De bouw van een gymnastieklokaal en een nieuwe meisjesschool wordt door de onderwijsinstanties voor 1951 urgent geacht, doch ook bij de bouw van het laatstgenoemd ob ject doen zich moeilijkheden voor, die meer betrekking hebben op de plaats waar de nieuwe school in het uitbreidingsplan is gepro jecteerd, n.l. de Brejaartstraat in de onmiddellijke nabijheid van 't St. Theresiaziekenhuis. Wellicht zal de nieuwe school eveneens in de Boterpolder moe. ten worden gebouwd. Diverse aangelegenheden, als een zwemgelegenheid, riolerings plan, sportpark, dempen van een gedeelte van de Haven, wachten nog op een oplossing en hebben de voortdurende aandacht van 't gemeentebestuur. Niettemin mag de verwezenlijking van al deze plannen niet aanstonds worden verwacht, mede in verband met de te verwachten investerings politiek van de regering. Mijne Heren, moge ik besluiten met de wens uit te spreken dat wij evenals voorheen op zakelijke en prettige wijze en vooral in een sfeer van wederzijds vertrouwen in het ingetreden jaar op vrucht bare wijze en in het belang van onze goede gemeente Raamsdonk mogen samenwerken. Met Gods hulp en Zijn onmis bare Zegen zal ons dit zeer ze ker gelukken. Het was een moeizame weg, die de raad van Vlijmen moest gaan om een agenda van 11 punten af te werken. Ruim 3 uur en 3 kwartier hebben de vroede vaderen er voor nodig gehad, maar toen was alles ook in kannen en kruiken. Nieuwjaarsrede. Nadat de notulen ongewij zigd waren vastgesteld, sprak de burgemeester zijn Nieuw jaarsrede uit. Hij wenste de raadsleden en hun familie en via hen de hele bevolking van de gemeente een Gelukkig Nieuwjaar. Gods zegen blij ven ons bij, aldus de burge meester, en Zijn beschermen de hand strekke zich over ons allen uit in dit nieuwbegonnen jaar, opdat onze gemeen schappelijke arbeid vrucht baar moge zijn voor de ge meente en de ganse bevol king. Mijne heren, voor de van U in 1950 ondervonden steun en waardering zeg ik U van har te dank, met minder voor die van de zijde van de heren wethouders, die mij met U door hun en Uw ijver, toewij ding, hartelijkheid en warme toegenegenheid de arbeid, veelvuldig en omvangrijk, tot een zeer aangename hebben gemaakt. Dankbaar zijn wij tevens ten opzichte van de hoofdambtenaren, ambtenaren en beambten der gemeente die in 1950 naar beste weten hun plicht hebben gedaan. Ons gemeentebestuur getuigt van zijn erkentelijkheid voor de steun, de vlotte medewerking enz. van velerlei instanties in 1950 ondervonden, als van het Burgerlijk Armbestuur, van de woonruimte-commissie, van de bedrijfscommissie voor het woningbedrijf, van de lande- rijen-commissie, van 't school bestuur, van de besturen van de plaatselijke culturele en plaatselijke verenigingen en ook aan de geestelijkheid van beide richtingen in deze ge meente. Bij de jaarwisseling heeft 't ook zijn goede zijde eens de revue te doen passeren al datgene wat verzorging in meerdere of mindere mate in het afgelopen jaar van Uw raad heeft verkregen, tot welk doel het college van B. en W. 59 maal in 1950 bijeen kwam, terwijl het in zijn vergaderin gen ruim 3000 agenda-punten verwerkte. In de loop van het jaar 1950 werden door Uw raad vele en belangrijke be sluiten genomen: o.a. de over name van 87 noodwoningen, de bouw van 16 woningwet woningen, de verbetering van de wegen, diverse besluiten betreffende de vernieuwing, vergroting en toevoeging van schoolruimte, medewerking tot het stichten van een ULO- school voor jongens, princi- piëel besluit tot het bouwen van nieuwe schoolruimte, be sluit tot het stichten van een avondnijverheidsschool, aan koop gronden voor woning bouw, verplaatsing kermister rein. beschikbaarstellen van crediet beroepskeuzevoorlich ting, vaststelling van een ge meentelijke credietregeling voor particuliere woningbouw, aankoop grond voor de bouw van een lagere landbouw school, vaststelling ontwerp- wederopbouwplan kern Vlij men enz. Bevolking. Bevolking per 1 Jani 1950: 4190 mannen en 3911 vrou wen. Geboren in 1950: 102 man nelijke personen en 96 vrou welijke personen. Ingekomen: 92 mannen, 94 vrouwen. Totaal: 384. Overleden in 1950: 27 man nen, 39 vrouwen. Vertrokken: 144 mannen, 127 vrouwen. Totaal: 337. Bevolking per 1 Jan. 1951: 4213 mannen en 3935 vrou wen. Er werden 48 huwelijken gesloten, 4 kinderen levenloos geboren. Woningbouw. Aantal vergunningen tot nieuwbouw bedroeg: 23 voor particulieren; 16 voor woning wetwoningen; 6 voor boerde- rijbouw en 65 voor de indus trie (pakhuizen, werkplaatsen Voor 39 woningen was een bedrag van 871.876 nodig. Voor verbouw werden ver- etc). Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met leend: 18 vergunningen voor particulieren, 22 voor boerde rijen en 15 voor verbouw van pakhuizen e.d. Hiermede was een bedrag van ƒ89.719.ge moeid. Voor verbouw aan kerken, kloosters en scholen werden 4 vergunningen verleend tot een bedrag van 67.043. Hinderwet. Het aantal hinderwetver gunningen was 5. Sociale bijstand e.d. Uitgaven in 1950: In de overbruggingsregeling werd aan 30 personen, gedu rende 4375 mandagen, een be drag van 21.447.- uitgekeerd. In de sociale bijstand zijn opgenomen geweest 10 perso nen, gedurende 367 weken, met een uitkering van 9276. Hulpverlening aan kleine zelfstandigen betrof 4 geval len gedurende 49 weken, met een uitkering van 1654. Aan gedemobiliseerde mili tairen werd 2005.— uitge keerd. Aan kostwinnersvergoeding werd uitbetaald ƒ42070. Woningverbetering enz. Ten aanzien van dit onder deel der sociale verzorging wordt vermeld dat 5 aanvra gen in de loop van 1950 zijn binnengekomen en ook toege staan tot een totaal bedrag van 22577.waarin de ge meente zelf partiëert voor een bedrag van ƒ821.55, m.i. te gering, gezien de sociale posi tie ter zake. Ik had er meer van verwacht! Het aantal wo ningen in beheer bij het wo ningbedrijf is 193 over 1950. De toekomt. Voor 1951 dient verwezen lijkt ons kernvolume van 12 (winkel/woonhuizen) in de kern, en 27 woningen uit het door Ged. Staten dezer pro vincie bij hun schrijven van 27 Dec. 1950 toegekend volu me. In '51 dienen gebouwd: 3 lokalen voor het gewoon lager onderwijs en 3 lokalen voor een R.K. ULO-school. De land bouwschool en de openbare school dienen verwezenlijkt. In 1951 zal het uitbreidings plan op de voorgrond treden, terwijl aan de effectuering van het bouwplan kern Vlijmen en Nieuwkuijk dient te wor den gewerkt. Het riolerings plan komt aan de orde, terwijl wij hopen diverse wegen in betere conditie te brengen en dat in steeds meer versneld tempo aan de economische, so ciale en culturele opbouw van onze gemeente kan worden gebouwd. De kerkbouw in Nieuwkuijk zal dit jaar aanvangen. De minister van financiën heeft 24 Januari op een ver gadering te Utrecht zeer ern stig gewezen op de zorgwek kende toestand van 's lands finantiën. Dit feit op zich stemt ons ook ernstig tot na denken en dan dient de con clusie wel te worden getrok ken dat het zeer moeilijk zal zijn, en in vele gevallen on mogelijk om voor overigens noodzakelijke voorzieningen nieuwe kapitalen te investeren om nog ernstigere moeilijk heden te voorkomen i.v.m. het monetaire evenwicht. Het is ook voor ons een kwaad uur, mijne heren, in ons streven naar verhoogd tempo op het gebied der gemeentelijke ver zorgingen, bevreesd als ik ben dat alle lagere publiekrech telijke organen zullen wor den gedwongen tot zelfbeper king. Ja, mijne heren, het uur is niet goed voor ons! Laten wij hopen dat een wending ten goede zich aan de donkere hemel vertoont en wij de moed in geen geval verliezen in on ze onvermoeide actie, onze ge meenschap verder te stuwen op de weg naar een zekere vooruitgang. Mijne heren, ik eindig, maar niet dan na de pers bijzonder hartelijk be dankt te hebben voor wat zij in 1950 voor onze gemeente in vele opzichten ten goede heeft gedaan. Ik beveel onze belan gen voor 1951 bij haar extra aan. Voor Uw aandacht dank ik U allen zeer en nu met moed, durf en vastberadenheid, in onderlinge samenwerking voort, ondanks ongewilde fac toren. Gods hulp zij met ons allen. Ik dank U. Het oudst zittend raadslid, de heer v. d. Meerendonk, dankte burgemeester Van Hout voor diens goede wen sen en wenste B. en W. we derkerig het allerbeste toe. Moge het hun gegeven zijn de moed en energie te vinden om de moeilijke tijden te doorworstelen. De toestand is inderdaad verre van rooskleu rig. Laten wij ons aansluiten bij Uw wens dat de moeilijk heden mee zullen vallen. Er komt mij een oud spreekwoord in gedachten: Twee derde van de dingen waarover wij ons bezorgd maken, gebeurt nooit. Laten we daarop hopen, zo besloot de heer v. d. Meren- donk. Ingekomen stukken. Een reeks ingekomen stuk ken kwam nu aan de orde. Van Ged. Staten waren ver scheidene goedgekeurde raads besluiten van 4 Dec. 1950 bin nengekomen. De heer v. d. Meerendonk merkte dienaangaande op dat hij zich niet kon herinneren dat die besluiten genomen waren en hij had dat ook niet in de notulen gevonden. De voorz. deelde mee dat die besluiten genomen waren met behulp van de door de raad verstrekte machtiging. In de notulen zou dit alsnog worden vermeld. Met het adres van de ge meente Wijk aan de regering betreffende straatbelasting werd adhaesie betuigd. Over 't rioleringsplan werd opgeworpen dat dit plan erg duur was, hetgeen de voorz. beaamde, doch hij hoopte op steun van de regering. De heer Spanjers: Dan is 't wel het beste dat minister Lieftinck gaat emigreren. Betreffende de ambtswo ning merkte de heer v. d. Ven op dat deze woning een blok aan het been van de gemeen te zou worden. Elk jaar geeft nieuwe kosten. Hij geeft in overweging hiervoor voorzie ningen te treffen. Verder komt een stuk aan de orde dat handelt over het röntgenologisch onderzoek. De heer Spanjers zag graag steun van de regering zoals dat ook bij de veestapel ge beurt. Verder zei hij dat dit onderzoek zeer belangrijk is en dus een beetje dwang om te komen wel gewenst is. De voorz. antwoordt dat het wetsontwerp geen dwang kent. Wel moeten we de men sen overtuigen dat dit onder zoek eigenlijk een zegen is, maar verplichting kent men niet. Het crediet voor het onder zoek wordt toegestaan. Zoals alle andere Brabantse gemeenteraden werd ook de raad van Vlijmen verzocht J 100.- beschikbaar te stellen. Hier ging dat evenwel niet zo gemakkelijk. De heer Wijkmans: Dit voor stel heeft mij enigszins teleur gesteld. Velen van ons krijgen dit raam nooit te zien. Wij geven hiervoor 100.en daar ben ik niet tegen, maar ik zou B. en W. willen ver zoeken ook aan onze K.A.J. 100 beschikbaar te stellen. Wij als katholiek college mo gen hier wel eens aan denken. De heer Spanjers grijpt dc gelegenheid aan om te wij zen op de straatverlichting die 's morgens te laat en 's avonds te vroeg aan gaat. Dc voorz. antwoordt de heer Wijkmans dat hij het in prin ciep met hem eens is en zegt dat B. en W. graag willen overwegen of voor het be langrijke doel, waarvoor dhr. Wijkmans gepleit heeft, iets gedaan kan worden. Ten aanzien van de opmer king van de heer Spanjers zegt de voorz. dat de oude klok-installatie versleten is, maar dat er een nieuwe komt. Dan zal het beter gaan. De heer v. d. Meerendonk: Ik ben niet tegen dit voorstel, maar een gemeente als Til burg betaalt ook 100.Als wij iets krijgen rekent men naar het aantal inwoners, maar als er betaald moet wor den mogen we met de groten meedoen. In grote gemeenten bouwt men sportparken en geeft men alle mogelijke sub sidies aan alle mogelijke ver enigingen, die wij niets kun nen geven. Maar nu mogen we wel evenveel betalen. De heer v. d. Ven: Kunnen we deze zienswijze niet aan Ged. Staten voorleggen? De voorz.: We kunnen het gevoelen van de raad aan Ge deputeerde Staten kenbaar maken. De heer v. Oye sluit zich bij de vorige sprekers aan. Ik ben er niet tegen, maar een sub sidie van 100.voor de K.A.J. is zeer wenselijk. Overigens gaat de raad met het voorstel accoord. Geen bezwaar. Betreffende de onbewoon baarverklaring van de woning Meerdijk nr. 16 zegt de heer Wijkmans dat deze woning in derdaad onbewoonbaar is, maar aan de Meerdijk is een woning die nog minder be woonbaar is. Ik had verwacht, zegt hij, dat dit gezin al voor de winter er uit was gehaald, maar dat is niet gebeurd. Dit gezin moet zo spoedig mogelijk uit dat krot! De voorz.: Dit geval is als zeer urgent genoteerd en zo spoedig mogelijk zal hierin worden voorzien. Natuurlijk heeft geen der leden bezwaar tegen de onbe woonbaarverklaring. Het volgende punt was de wijziging van de bouwcrediet- regeling. De voorz. deelt mee dat er al 6 soliede aanvragen zijn binnengekomen. Tot 1 April a.s. kunnen aanvragen tot bouwen op de buitengewoon gunstige voorwaarden voor de credietregeling worden inge diend. Hoe meer er komen, hoe beter. De wijziging wordt z.h.st. goedgekeurd. De ontheffing van een aan slag op het schoolgeldkohier bedroeg 5.60 en voor die ontheffing waren de termen alleszins billijk. En de raad vond het goed. Het Avederopbouwplan. De voorz. deelt mee dat geen bezwaren tegen het we- deropbouwplan kern Vlijmen zijn binnengekomen. De heer v. d. Meerendonk acht de behandeling van zo'n belangrijk stuk niet juist. Er zijn teveel stukken bij om het gehele plan in korte tijd te doorworstelen. Het is practi- scher om dergelijke belang rijke zaken nauwkeurig te be kijken. In het plan staat dat een deel van de grond van het plein bestemd is voor een nieuw raadhuis, maar we hebben geen raadhuis nodig; we zitten piekfijn. Wel moeten we een terrein in het uitbrei dingsplan reserveren voor b.v. een monumentaal gebouw, maar niet in het wederop- bouwplan. Er zijn mij verschillende dingen nog niet duidelijk. Ik had dit plan liever en petit comité behandeld of in een aparte bijeenkomst. De voorz.: Ik begrijp Uw bezwaren, maar aan 't weder- opbouwplan is hoegenaamd niets veranderd. Voor „raad huis" kunt U gerust lezen „monumentaal gebouw". De bedoeling is grond te reser veren. Het plan is hetzelfde als van 10 Maart 1949. Alleen de doorbraak naar het Zuiden is nu vastgesteld. Het plan is ook zo door de regering ge accepteerd en is inderdaad een weldaad voor onze ge meente. De heer v. d. Meerendonk: Het is niet mijn bedoeling dit tegen te houden, ik zou graag zien dat dergelijke belangrij ke zaken nauwkeurig bestu deerd worden. Ik twijfel niet aan de verzekeringen van B. en W., maar ik wil voor me zelf verantwoord zijn om er volkomen mee accoord te kunnen gaan. De voorz.: Wij moeten dit plan zo spoedig mogelijk in dienen. Overigens gaat de uit voering uitstekend, we heb ben van verschillende zijden goede medewerking ontvan gen. Voor een groot deel is dit plan al uitgevoerd; de nieuwe opbouwwet eist echter deze procedure. Hierna ontwikkelt zich nog een discussie over de naam „raadhuis" in het plan, het geen resulteert in de toevoe ging „of monumentaal ge bouw". Grondaankoop en verkoop. Het voorstel van B. en W. tot ruiling van grond met de heer P. v. Engelen-Coensen vindt de raad goed, evenals de aankoop van 'n perceel grond van de heer J. v. d. Hagen alhier. Het volgende punt is de aankoop van een perceel grond met opstal, in eigendom toebehorende aan de heer B. v. Engelen. De kwestie van de spoor baan door de Langstraat, waarover de Ned. Spoorwegen het personenvervoer hebben stopgezet, is, naar de commis saris der Koningin, prof. dr. J. E. de Quay in de vergade ring van de Prov. Staten van Noord-Brabant heeft medege deeld, in een nieuw stadium van ontwikkeling gekomen. Er wordt reeds lang naar een oplossing gezocht voor het Langstraatse verkeerspro bleem en men meende een einde aan de gegronde klach ten te kunnen maken, wan neer de Nederlandse Spoor wegen bereid zouden worden gevonden de spoorbaan af te staan om daarover een nieu we verkeersweg aan te leg gen. Met de directie der Spoorwegen zijn op dit punt onderhandelingen gevoerd, evenals met het departement van oorlog en beide instanties hadden indertijd geen be zwaar de spoorbaan ten gun ste van het wegverkeer af tc staan. Sinds de veranderingen van militaire aard, die in de laatste tijd ook in Nederland zijn ontstaan, heeft het depar tement van oorlog zijn stand punt in deze aangelegenheid herzien en kan het geen toe stemming geven tot opheffing van de spoorbaan door de Langstraat. Thans hebben Ge deputeerde Staten een nieuw plan in overweging genomen om naast de spoorbaan een verkeersweg aan te leggen, mits zal blijken dat de baan breed genoeg zal zijn voor dit doel. Het een en ander is reeds in onderzoek. Bovenstaand bericht heeft in de pers gecirculeerd en wij nemen er gaarne nota van dat aan het probleem in de Lang straat aandacht wordt besteed. Wij blijven echter van me ning dat 't eerste en voor naamste voor de gemeenten in de Langstraat blijft: „het per sonenvervoer per spoor". De spoorlijn moet blijven liggen; de meest logische en meest noodzakelijke oplossing is het personen-vervoer te herstel len, althans zeker de proef te nemen b.v. voor een half jaar met goed materieel, op goede tijden en met uitschakeling der bussen buiten het buurt verkeer. Men kan nu wel weer blijven zinnen over een auto baan langs de spoorlijn, die er o.i. toch niet zal komen en hoeveel kosten en tijd zullen daar weer mee gemoeid zijn en dan blijven we in de win ter nog zitten met dezelfde misère. Wie garandeert ons verder het goederenvervoer, waar blijven we met ons stuk goed, ons passagiersgoed, on ze fiets enz.? Wegens kolenbesparing is 't personen-vervoer op de lijn NijmegenRoermond tijdelijk stopgezet en vervangen door bussen. In het begin leek het de meesten nog zo gek niet: veel meer diensten, door de dorpen heen. Maar men had er aldra genoeg van toen men merkte dat men de aanslui tingen miste, dat men geen monsterkoffers kon meene men, dat men z'n fiets niet kon bevrachten enz. enz. Ook daar voelde men weldra de misère en roept men om spoe dige terugkeer der spoorver binding. Langstraters, laat ons bui ten de officiële onderzoekin gen om, al onze kracht en ac tie concentreren op het ene doel: „het herkrijgen van het spoorwegvervoer op de lijn 's-BoschLage Zwaluwe" en dan behoorlijk geoutilleerd. De heer Spanjers informeert of in het bedrag ad 2691. ook de opstal is begrepen, hetgeen de voorz. bevestigt. De heer v. d. Meerendonk vindt de taxatie aan de hoge kant, maar veronderstelt dat de gemeente tegemoet wil ko men in de hoge kosten, die de verhuizing voor de heer v. Engelen meebrengt. Ook dat bevestigt de voorz. Dan keurt de raad 't voor stel goed. Punt 10 is het voorstel van B. en W. tot verkoop van grond aan de heer Luyben voor de bouw van 12 wonin gen en tot toewijzing van grond aan de heer A. v. d. Grind voor het bouwen van een winkel/woonhuis. De heer Wijkmans verzoekt dringend aandacht voor de We.d Wijkmans, om deze met een van deze woningen te hel pen. De voorz. verzekert dat B._^ en W. er naar streeft dat in orde te brengen. De heer v. d. Meerendonk brengt een compliment aan de heer Luyben, die op deze

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5