Hoofdzaak en bijzaak Waalwijkse en Langstraatse Courant W.TIMMERMANS ZONEN ELSHOUT DRUNEN NEUSDEN VLIJMEN HAARSTEEG Verhuring van Safeloketten. Open bewaargeving. Loodgietersbedrijf J. ZEEGERS ZONEN GRIEP! Kassiers en Commissionairs in Effecten W A A L W IJ K I Grotestraat 70 Tel. 301 Gashaarden Gasfornuizen Gasradiatoren Gaskoelkasten Gascomforen Gasgeysers Complete badkamer - installaties voor Mijngas - Butagas. Wegens zaken-jubilé is onze zaak Dinsdag 6 Februari GESLOTEN. 1906 1951 MAANDAG 5 FEBRUARI '51 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 12 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES ..ECHO". Eisenhower is ontevreden van ons vandaan gegaan. Wij hebben een onvoldoend cij fer gekregen voor onze mili taire inspanning. Dat hier over berichten verspreid zijn in de buitenlandse pers en al dus Oost-Europa werd inge licht over de zwakke plek in de Atlantische bewapening, dat behoort tot die onverant woordelijke journalistieke ge dragingen welke getuigen van een slechte democratie. Intussen schijnt de berisping van de opperbevelhebber der Atlantische weermacht indruk gemaakt te hebben op onze regering. Er zijn onmiddellijk vermaningen op gevolgd van onze minister-president, aan sporingen tot soberder leven, tot terugkeer van de schijn welvaart waarin wij ons se dert de bevrijding hebben be vonden, tot de economische werkelijkheid. Wij zullen ons min of meer in een oorlogs toestand hebben te begeven, willen wij aan de eisen van de Atlantische verdediging vol doen. Een beroep op ingetogen heid, inspanning en werke lijkheidszin is nooit te ver geefs gericht tot de nationaal gevoelende Nederlander, maar het is hard deze dingen te vernemen voor de Nederlan der, die critisch gestaan heeft tegenover regeringen, die aan het spel der verkwisting heb ben meegedaan. Een weelde rig staatsbestel, een uitbrei ding van het ambtelijk appa raat tot in het oneindige, dui zelingwekkende salarissen bij bepaalde staats-instituten, een stelsel van sociale lasten en sociale voorzieningen, dat al leen op een basis van bijzon dere welvaart kan worden ge doogd, dat alles heeft mee gewerkt om ons een uiterst zwakke plaats te doen inne men in de algemene Europese verdediging tegen het drei gend oorlogsgevaar. Men bedenke daarbij dat de Indische politiek, die uit een reeks van flaters bestaan heeft, onze reeds wankele po sitie nog wankeler heeft ge maakt. Twee militaire acties, welke geen ander resultaat hebben opgeleverd dan dat wij, tenslotte ten aanzien van Indonesië meer hebben ver loren dan noodzakelijk was, zowel aan prestige als aan ge waarborgde belangen, een nu eens doortasten en dan weer weifelen, een grenzen- loo's vertrouwen op een ons ongunstig gezinde wederpar tij, een verraad aan hen, die ons in leven en streven heb ben gesteund, de Ambonezen. Voeg er aan toe de slechtst denkbare voorlichting in het buitenland, een voortdurend wijken voor wenken en eisen van vreemde mogendheden, zonder dat het Nederlandse standpunt voldoende werd omlijnd in de internationale bijeenkomsten. 0— En daar staan wij dan nu Wij hebben onze mankracht verspild aan het Indonesische avontuur en nu deze wordt opgeroepen voor de verdedi ging van de vaderlandse bo dem, moeten wij in gebreke blijven. Had onze militaire in spanning in Indonesië geleid tot een positief resultaat, dan zouden wij krachtig gestaan hebben in het internationaal verband. Maar onze kracht is verbloed voor niets; wat onze mannen bereikt hebben is teruggenomen door slecht diplomatiek beleid. En midde lerwijl bevinden wij ons te genover Generaal Eisenhower met lege handen. Er zijn goede vaderlanders onder ons, die onze onderge schiktheid aan de Verenigde Staten betreuren. Wie mee werkt in het Atlantisch Pact, moet daarbij de fouten, welke Amerika heeft begaan, in het bijzonder ten aanzien van China, verdisconteren. Hij is onderworpen aan de beschik kingen ener nog jonge diplo matie, maar die gevoerd wordt door een mogendheid, welke de kern vormt van het anti-communistisch verzet en de onontbeerlijke tegenmacht is van de Russische bedrei ging. Wat Rusland beoogt blijft een raadsel. Maar het is vol doende duidelijk dat het Wes ten en daarmee onze eigen Nederlandse beschaving tot ondergang gedoemd is, tenzij wij tijdig een dam opwerpen tegen het dodelijk gevaar. Het is waar dat wij critiek kunnen hebben op momen ten in het Amerikaanse beleid en dat wij sputteren tegen de Amerikaanse hege monie, maar het is niet waar dat de samenwerking tussen Amerika en de Atlantische mogendheden dezelfde natuur heeft als de verhouding tus sen Rusland en zijn satelliet staten. Dat is een verhouding van dwang en slavernij. In het At lantisch verbond is er een sterke belangengemeenschap tussen de leden en is er een natuurlijke gemeenschap van ideologie. Wij gaan niet met Amerika mee omdat wij er door Amerika toe gedwongen worden, maar omdat ook wij baat hebben van de bestendi ging der vrijheid van leven en denken. 0— Hetgeen ons te wachten staat is weinig bemoedigend. De woorden distributie en nog meer belastingverhoging staan geschreven aan de wand. Maar als wij de situatie die zich aan ons voordoet, ernstig bekijken, dan worden wij op nieuw overtuigd van de oude, wrede waarheid, dat elke po litiek heeft rekening te hou den met de realiteit. Hebben wij een keuze? Een breuk met Amerika zou be tekenen een volkomen ineen zinken van onze reeds wanke le economie. Amerika ver bindt zijn financiële steun aan de Atlantische militaire ver dediging. Gingen wij onze ei gen weg, dan zouden wij een nog armer toekomst tegemoet gaan dan wij thans reeds doen en wij zouden ons bo vendien hulpeloos bevinden tegenover het oorlogsgevaar, dat ook ons bedreigt. Wij kunnen verwijten rich ten tot onze opeenvolgende regeringen, die mede schuldig staan aan de huidige toestand. Het inzicht, dat drastische versobering noodzakelijk is, kwam te laat. Maar het voor deel van de ontnuchterende regeringsverklaringen en ver maningen ligt hierin, dat ein delijk de ogen zijn openge gaan voor de werkelijkheid. Het volk zal volgen, indien het bij de regering daden ziet. Wij zijn vijanden van teveel plannen, maar de bezuiniging zal volgens een vast plan moeten geschieden. Een prin cipiële hervorming van ons gehele staatsbestel is 't enige, v/at de lasten die wij te dra gen krijgen en waaronder wij bijna zullen bezwijken, enigs zins kan verlichten. Maar dan moet er ernst zijn bij hun, die ons tot ernst ma nen. Als de nood dringt, is de noodvoorziening hoofdzaak. Alle nieuwe plannen zijn bij zaak, hoe schoon ze zich voor mogen doen. Op welk terrein zal men opnieuw een beroep doen op onze offervaardigheid? De be. lastingschroef is reeds ver aangehaald. Zou men opnieuw een gedeelte van het inkomen gaan wegzuigen, dan betekent dat een ernstige aantasting van de alledaagse behoefte bevrediging voor velen. Om een gelijkmatige distri butie van koopkracht te be vorderen is het niet onwaar schijnlijk dat het gevreesde rantsoeneringssysteem, al is 't voor een deel, opnieuw zijn intrede zal doen. Hiermee legt men immers de koopkracht lam van bevoorrechte groe pen, terwijl men de consump tie van het volk volkomen in de hand. heeft. Men kan dan de invoer beperken van alle goederen, die men in 't lands belang minder noodzakelijk acht, terwijl men de aankoop van deze producten door de rantsoeneringsremmen kan afdammen en afsluiten. Dit middel is het minst populuair en brengt bovendien hoge kosten met zich voor 't staats apparaat, die men eerst moet aftrekken, wil men de baten van dit syseem kunnen be rekenen. Voor de financiering van de defensie komt mede in aan merking het plaatsen van staatsleningen, al dan niet met een „stok achter de deur". Ook dit recept heeft vele be zwaren, waarvan als voor naamste genoemd kan worden de stijgende staatslasten voor aflossing en rente-betaling. En de Nederlandse maagd be zwijkt bijkans reeds nu onder haar schuldenlast. Het is daar bij niet raadzaam om beschik baar vrij vermogen aan de markt te gaan onttrekken, omdat het bedrijfsleven juist zo'n grote behoefte heeft aan toevloed van nieuwe midde len voor de industriële expan sie, de financiering van voor raden en de verbeteringen van het productie-apparaat. Kunnen we nog bezuinigen? De omzetbelasting is zojuist verhoogd; ook hier valt dus nog maar weinig te plukken. Een nieuwe bedrijfsbelasting is wel zeer ongewenst, want de productiviteit wordt naar onze mening reeds nu beïn vloed door de hoge lasten. Men kan dan gaan spreken over bezuiniging bij de staats uitgaven, maar de vraag rijst dan onmiddellijk of uit een bezuiniging wel een heel leger kan worden gefinancierd. Tenslotte lijkt het ons over bodig om te spreken over de mogelijkheid tot geldschep- ping, waarbij dus de hoeveel heid in omloop zijnd geld zou toenemen. In de vele publi caties over de gevaren van in flatie is bij herhaling op de gevolgen van zo'n bankroet- politiek gewezen. Er zal de overheid weinig anders over blijven dan opnieuw een aan val te doen op de consumptie mogelijkheden van haar bur gers, met hoeveel tegenzin zo'n maatregel ook zal worden ontvangen. De kern van het ernstige probleem wordt duidelijk wanneer wij letten op de ge volgen van het verzaken van onze plicht. Dan zullen wij geen sterke defensie hebben en ons consumptiepeil kun nen handhaven. Wij hebben geen zorgen voor leger of vloot en onze jongens hoeven niet in dienst. We eten een goed belegde boterham in een land, dat zich economisch dan sneller kan herstellen dan veel andere Europese staten. Maar dan leven wij tevens van dag tot dag op een vulkaan, in grote ongerustheid en met de zekerheid dat wij bij de uit barsting onder de as en het puin van een ineenstortend Europa zullen worden bedol ven. Bij zo'n vooruitzicht en met het voorbeeld van de Duitse bezetting nog helde rvoor de geest, staat ons besluit vast: wij willen onze vrijheid be houden zolang het nog dag is, al moeten wij er ook vele ma teriële offers voor brengen op het oorlogsaltaar. Wij weten dat bij een ondergang van de geestelijke goederen ons de stoffelijke geen belang meer zullen inboezemen. uitvoering in de gymnastiekzaal. Opgevoerd zal worden „De Ver kochte Bruid", een blijspel in drie bedrijven van Arie v. d. Lugt. SLIPJACHT. Zaterdagmiddag wérd in de Drunense Duinen een slipjacht achter de Meute gehouden. Deze slipjacht was georganiseerd door de Veluwe Hunt Jachtvereniging. Met deze slipjacht kreeg Drunen iets fraais te zien en de belang stelling van de zijde van het pu bliek was dan ook zeer groot. Om 2 uur werden de deelne mers aan deze slipjacht ten ge meentehuize ontvangen door Bur gemeester Snels. Burgemeester Snels stelde er 'n eer in om als voorzitter van het dagelijks bestuur der gemeente de deelnemers van deze slipjacht na mens het gemeentebestuur en na mens de gehele bevolking harte lijk welkom te heten. Met een zeker gevoel van trots dat wij U deze middag in ons midden mogen hebben, aldus Bur gemeester Snéls, roepen wij U een welkom toe. Dat U het prachtig stukje natuurschoon van onze ge meente hebt willen uitverkiezen voor het houden van deze slip jacht, daarvoor zijn wij de Velu we Hunt zeer erkentelijk, en Uw komst, aldus spreker, wordt zo wel door het gemeentebestuur als door de gehele bevolking zeer op prijs gesteld, waaraan wij door een officiële ontvangst in het huis van de gemeente blijk willen ge ven. Hfet gemeentebestuur, aldus spr., ziet in deze gelegenheid ook weer een nieuw aanknopingspunt om 't prachtige natuurschoon dat Dru nen rijk is, en dat nog zo wei nig bekend is, in het land meer bekendheid te geven. Burgemees ter Snéls was er van overtuigd, dat de deelnemers aan deze slip jacht, wanneer zij straks huis waarts zouden keren, een nieuw stukje natuurschoon ontdekt zou den hebben dat hun hoogstwaar schijnlijk nog wel terug zou roe pen. Daarnaast was spreker over tuigd dat het de deelnemérs zeer zeker ook een openbaring zou worden, wat een prachtig jacht terrein Drunen bezit. Resumerende stelde spr. vast dat voor de jacht- en paarden sport Drunen over een ideaal oord beschikt. De burgemeester ver wachtte dan ook dat deze eerste kennismaking niet de laatste zou zijn. De hoop uitsprekende dat de slipjacht aan de deelnemers zou bieden wat men er van verwacht te, stelde spreker voor een heil dronk uit te brengen op het wel slagen van de slipjacht. De voorzitter van de Veluwe Hunt Jachtvereniging, Dr. Hiem- stra, dankte Burgemeester Snels voor diens hartelijke en gulle ont vangst. Dat de Drunense Duinen, aldus spr., een onbekend stukje natuurschoon bezit, is echter een vergissing. Bij alle natuurliefheb bers in het land heeft de naam Drunense Duinen een goede, ja zelfs zeer goede klank. Het heeft aldus spr., dan ook zijn reden gehad dat wij de Drunense Dui- J nen hebben uitverkoren voor het houden van deze slipjacht. Spre ker kende de Drunense Duinen van zijn vorige bezoeken en was er van overtuigd dat dit prachtig stukje natuurschoon de deelne mers die het nog niet kenden, te rug zou roepen. Dat de deelname aan deze eerste slipjacht in Dru nen niet zo erg groot is, is aldus spreker, niet het gevolg van een geringe belangstelling in sport kringen voor deze slipjacht, maar ligt meer aan het feit dat heden in Brabant nog twee sportevene menten op 't gebied van paarden sport plaats vinden. Spr. was er echter van overtuigd, dat bij een eventuele terugkomst het volgend jaar, de deelname zeer zeker veel groter zal zijn. Ook Dr. Hiem- stra stelde een heildronk voor op het welslagen van deze tocht. Buiten was inmiddels de belang stelling zienderogen gegroeid. Door Deken Rooijackers had hierna de zegening der Meute plaats. De jagers werden naar de Meut- startplaats gebracht door de Rij- vereniging „De Echo". De start plaats lag bij het kampeerterrein. Met stro uit een vossenhol was van tevoren een spoor getrokken, dat nu door de Meute luid blaffend en in stormtempo werd gevolgd. De ruiters en amazones volgden op hun beurt in stormtempo de mfeute. Het spoor liep vanaf het kampeerterrein naar de Steegerf door de Duinen naar Giersbergen en over de Klinkaert weer naar het Kanaal, waar bij de Giers- bergse brug de finish lag. De slipjacht had een goed ver loop. In Hotel Vissers bleven de deelnemers 's avonds nog gerui- men tijd in gezellig samenzijn bij een. FILMAVOND Door de afdeling Waalwijk van het Ned. Rode Kruis had Vrijdag avond in de gymnastiekzaal een filmvertoning plaats. De belang stelling was behoorlijk. De film gaf een duidelijk beeld van het vele goede en heilzame werk van het Ned. Rode Kruis. De ver schillende takken van dienst van het Ned. Rode Kruis werden ver toond. Als men nog niet bekend was met het werk van het Ned. Rode Kruis, dan heeft men deze avond die kennis ruimschoots op kunnen doen. VASTENAVOND. Mét de Vastenavond zal er in Drunen op verschillende plaatsen gelegenheid zijn om te dansen. UITVOERING. Hedenavond Maandag 5 Febr. geeft de R.K.J.B. in samenwerking met de Boerinnenbond een toneel- Jaarvergadering. De R.K. Fabrieksarbeidersbond St. Willibrordus afd. Elshout, houdt haar jaarvergadering op 22 Febr. des avonds half 8 in de zaal van het R.K. Jongenspatronaat. De agenda vermeldt de volgen de punten 1 Opening: 2 Notulen: 3 Jaarverslag secretaris en pen ningmeester: 4 Verkiezing bestuur, aftredend Jos van Venrooij en M. v. d. Wiel: de laatste is niet her kiesbaar. Candidatenlijsten indie nen tot aan de vergadering: 5 Be noeming lid kascommissie, aftre dend C. v. Drunen; Spreker dhr. J. Schoormans, districtsbestuurder te Waalwijk, met het onderwerp: De taak van de kath. arbeider en zijn organisatie in deze tijd;: 7 Rondvraag en sluiting. Niemand verzuime deze belang rijke vergadering. Jaarvergadering K.A.B. In de tweede helft van Februa ri houdt de K.A.B. afd. Elshout haar jaarvergadering. De agenda vermeldt bestuursverkiezing, aftr. Ant. van Logten, G. v. d. Wiel en C. Pullens: de laatste stelt zich niet meer herkiesbaar. Bij het dag. bestuur kunnen candidatenlijsten worden ingediend vóór of op 15 Febr. Op aller medewerking wordt gerekend. Jaarvergadering De Vooruitgang. Op Dinsdag 6 Febr. zal de Fok- vereniging De Vooruitgang in café van Hoorn haar jaarvergadering houden. Naast de gebruikelijke jaarver slagen van secretaris en penning meester bevat de agenda de be stuursverkiezing. De heer A. Buijs te Oud-Heusden is aftredend en herkiesbaar. Gouden Koorzanger. Onder grote belangstelling vier de de heer J. J. Klijn zijn gouden feest als zanger van het R.K. Pa rochieel zangkoor. De dag werd begonnen met een plechtige H. Mis, opgedragen door de ZeérEerw. heer Pastoor met assistentie. De pastoor hield de feestpredikatie en schetste de gro te waarde van de zang bij de Li turgische plechtigheden. Na de H. Mis spelde pastoor Versteeg de jubilaris de pauselij ke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice op, uitgereikt voor de vele verdiensten op maatschappe lijk, cultureel en kerkelijk gebied. Ten huize van de jubilaris werd na de H. Mis aan de zangers ver versingen aangeboden. Des avonds verenigden de zangers zich weer in café van Hoorn om de feeste lijkheden voort te zetten. Waarderende woorden werden 3. Mededeling stukken. ingekomen 4. Verzoek van de afdeling Noordbrabant der Ver. van Nederlandse Gemeenten om beschikbaarstelling van een bedrag van 100.voor het aan te bieden ramencomplex in de Amer-Centrale van de PNEM door de gemeenten in Noordbrabant (Burgemeester en Wethouders stellen voor op het verzoek gunstig te be slissen). 5. Verzoek van de Ned. Herv. Kerk te Herpt, strek kende om aan haar over te dragen het stukje grond, waarop de toren van de voor malige Ned. Hervormde Kerk heeft gestaan. (Burgemeester en Wethouders stellen voor het bedoelde stukje grond over te dragen voor 1. 6. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot wijzi ging van de salaris-verorde ning. 7. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot onbe woonbaarverklaring van het pand wijk A nummer 27. 8. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot vast stelling van a. een verordening regelen de de heffing van vergun ningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein; b. een verordening regelen de de heffing van verlofsrecht voor de verkoop van zwak- alcoholische dranken in het klein. 9. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders om toe te wijzen in eigendom a. perceel A 1542 aan A. v. Delft voor .7175. b. perceel A 1543 aan J. M. S. Kramer en M. de Haan voor 7615. c. perceel A 1544 aan J. v. d. Schoor voor 7612. d. perceel A 1545 aan J. E. Nienhuis voor 7277. 10. Verzoek van de Evan gelisch Lutherse Gemeente om subsidie in de kosten her bouw kerkgebouw, met voor stel van Burgemeester en Wethouders. 11. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders om toe te treden tot de stichting Streek V.V.V. „Brabants Centrum". 12. Voorstel van Burgemees ter en Wethouders tot ver koop van een aantal iepenbo men staande langs de Prov. weg naar Oudheusden en bij de voormalige chichoreifa- briek. 13. Wijziging gemeente-be- grotmg woningbedrijf 1950. 14. Sluiting. hiér gesproken, waarvoor de ju bilaris dankte, evenals voor de pauselijke onderscheiding. De verdere avond werd gevuld met zang en voordracht. Naast de aangeboden gelukwensen bieden wij ook de onze aan. Jaarvergadering L.S.B. Op Zondag 11 Februari zal de Langstraatse Schuttersbond zijn jaarvergadering houden te Baard wijk in het café Het Vosje. Aan vang half drie precies. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de Raad der gemeente Heus- den op 8 Februari 1951, des avonds 8 uur. Agenda 1. Opening. 2. Notulen vergadering 21 December 1950. CARNAVAL TE VLIJMEN. Zondag werd carnaval ie Vlij men na een stille voorbereiding, om 2 uur ingezet met het afhalen van Z.K.H. Prins Carnaval. Het was voor allen een verrassing een oud-Vlijmenaar te zien, die maar even uit Limburg de Vlijmense carnaval kwam vieren. Na de ontvangst bij café A. v. Vugt trok de stoet, voorafgegaan door de harmonie Concordia naar het gemeentehuis, waar de Edel achtbare heer burgemeester van Hout Z.K.H. met gevolg verwei,, komdc. De Prins werd door de burgemeester toegesproken. Hij hoopte dat Zijne Hoogheid zijn zware tank evenals zijn voorgan gers op uitstekende wijze zou ver vullen. Spreker wenste allen een gezellige carnaval vol pret en jool. Z.K.H. dankte burgemeester v. Hout ook namens zijn gevolg voor de grootse wijze van ontvangst en hij zou trachten zijn zware taak op de gewenste wijze uit te voeren. Spr. hoopte op de mede werking van alle ingezetenen van Vlijmen. Daarna werd op het ge meentehuis de erewijn gebruikt, waarbij gezellige woorden werden gesproken. Hierna begaf Z.K.H. en z'n gevolg, de harmonie Con. cordia, de Raad van Elf op weg om deze middag de grote schare belangstellenden te vermaken. Onder algemene leiding van de heer Coensen werden de wedstrij den aangekondigd. Bij het krui wagen rijden met de nodige at tracties was J. de Wijs winnaar. Dan volgde de grote wedstrijd 100 m. horden. In Vlijmen was daarvoor gearriveerd Fanny Blan ks-Koen, die uitkwam tegen Wim Slijkhuis. Fanny won met JU m. voorsprong. Daarna volg den wielerwedstrijden. De qrote rijders uit geheel Nederland wa ren op papier aanwezig en bij de eerste wedstrijd was het Wim v Est, die met een banddiktc Moes kops klopte. Derde was Woutje Wagtmans en vierde de Rooie Steenbekkers, die steeds de leiding had, maar even voor de eind streep kwam te vallen. Alle deel nemers waren de 50 reeds gepas seerd en het spreekwoord„Hoe ouder hoe gekker" was hier wel op z'n plaats. Na afloop werden in café Peij- nenburg de prijzen uitgereikt. Maandag en Dinsdag worden groepswedstrijden gehouden, waar mooie prijzen verbonden zijn; 12 groepen zullen elkaar bekampen. De inzet van de Vlijmense car naval was zeer groots. Als bij zonderheid kan worden gemeld dat de gouden jubilaris van car naval, P. v. Oijen, dit jaar weer present was. Een dankwoordje van de E.A. Heer burgemeester bij de ontvangst was dan ook op z'n plaats. GOED AFGELOPEN. Vorieg week begaf het bijna 3- jarig kind van dhr. C. Scheij zich spelenderwijs op de grote weg, toen juist een vrachtwagen uit de richting Waalwijk passeerde. Het kind dat onder de wagen was te récht gekomen, werd door Dr. Martens behandeld. Gelukkig had de kleine slechts enkele schaaf wonden bekomen. K.A.V. Woensdagavond hield de K. A. V. een feestavond in het patro naat. De voorzitster mej. M. Jae ger-v. d. Graaf, opende de bijeen komst op de gebruikelijke wijze. Zij heette vooral welkom Mgr. v. Kessel, adviseur v. Leeuwen cn de Eer'w. Fraters. Ook de man nen van de leden der K.A.V. wa ren op deze avond uitgenodigd. De heren Bakkers en Pennings uit Waalwijk kregen na afloop Van deze feestavond een hartelijk applaus voor hun zeer verzorgd programma. Ook de verloting en tractatie viel zeer in de smaak. ONTWIKKELINGSAVOND. In het kader van haar ontwik kelingsprogramma organiseerde de K.A.B. in café W. Zeeuwen haar laatste ontwikkelingsavond, die jammer genoeg slechts matig was bezocht. Als spreker trad op de heer Handgraaf, bestuurslid van de diocesane bond van de K.A.B. met als onderwerp „Emigratie". Op zeer duidelijke wijze zette hij de toestand uiteen, waarin ons vaderland thans verkeert. Hij schetste de moeilijkheden die er heersen, om te zorgen dat er voor iedere werknemer die zich aan biedt, werk verschaft kan worden. Ons vaderland is, aldus spr., zeer dicht bevolkt cn industrialisatie is dan ook zeer noodzakelijk, willen wij het welvaartspeil van de be volking handhaven. Van over heidswege worden alle pogingen aangewend om met behulp van grote kapitaalsinvesteringen de industrialisatieplannen te doen slagen. Maar omdat, aldus spr., de industrie voor iedereen geen uitkomst zal geven, is er slechts één mogelijkheid emigratie. Spr. gaf een overzicht van de landen waarheen geëmigreerd kan wor den. Voor de landbouwers noem de hij als voornaamste land Ca nada, omdat dit land zeer rijk is aan goede cultuurgrond en het gemakkelijk is daar een eigen boerderij te verwerven. Voor de niet-landbouwers noemde hij Aus^ tralië, omdat daar vooral voor goed geschoolde arbeidskrachten goede mogelijkheden zijn. Hij spoorde allen die emigratieplan nen hebben aan, zich goed op die taak voor te bereiden en een emigratiecursus te volgen, die vanwege de K.A.B. in diverse plaatsen wordt gegeven. De emi- graaf, in het vreemde land op ei- graaf, in het vreemde land ip ei_ gen benen kunnen staan en wat betreft vakmanschap, levenswijze en godsdoenst een voorbeeld zijn. Nadat nog de gelegenheid was

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1