DRUNEN WASPIK GEERTRUIDENBERG HuG.dLg.Cixg. W. J. v. Willigenburg Uit Loon-op- HET TYPE, DAT ALTIJD SLAAGT! Zand' s verleden 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 5 FEBRUARI 1951 6 Zilveren jubileum commendani Vrijwillige Brandweer Donderdagavond had ten gemeentehuize van Sprang- Capelle, in de versiferde raadzaal, de officiële huldi ging plaats van de heer W. J. van Willigenburg, ter gelegenheid van zijn zilveren jubileum als comman dant van de vrijwillige brandweer. Van alle zijden werd de Jubilaris, om zijn verdiensten en zijn eigenschappen veel lof toegezwaaid, maar de jubilerende commandant wenste van dezfe lof minstens 50 pet. aan zijn corps over te dragen. Aanwezig waren Burgemeester A. Smit, de gemeente-secretaris, de wethouders en de leden van de raad; collega's brandweer-com mandanten en vertegenwoordigers van vrijwel alle brandweercorpsen uit de Kring Tilburg, n.l. uit Waalwijk, Drunen, Kaatsheuvel, Tilburg, en het gehele corps van Sprang-Capelle; de ambtenaren ter secretarie en enkele oud-ambtena ren. Een aantal bloemstukken, zowel door corpsen als door particulieren aangeboden, sierden de raadzaal. Toen de jubilaris met zijn gezin had plaats genomen, deed Burge meester Smit allereerst medede ling dat de Inspecteur van het Brandweerwezen te Breda, door dat hij plotseling naar Den Haag geroepen werd, op 't laatste mo ment verhinderd werd de huldi ging bij te wonen. Verder waren berichten van verhindering ingekomen van de commandanten der brandweren te 'a-Gravenmoer en Berkel-Enschot. evenals van de voorzitter der Ned. Ver. van Brandweercommandan ten dhr. Harrasen, die de jubilaris allen schriftelijk hun gelukwensen aanboden. Burgemeester Smit hefet dan de Jubilaris, mevr. van Willigenburg en hun kinderen van harte wel kom in de feestelijk versierde raadzaal en zegt dat het hem een genoegen is de vele geüniformeer de personen hier aanwezig, een welkom te kunnen toeroepen, hen dankende dat zij aan de uitnodi ging gevolg hebben gegeven om aanwezig te zijn, niet alleen voor zichzelf, maar speciaal voor de heer v. Willigenburg. Toen de datum van 1 Febr. na derde en het gemeentebestuur be sprak dat het weldra 25 jaar zou zijn dat van Willigenburg zich geheel belangeloos aan de brand weer had gegeven, wferd spontaan besloten dit feit niet onopgemerkt te laten voorbij gaan. In de loop van deze dag, aldus de burgemeester, zult gij wel eens hebben gedacht aan de omstandig heden van 25 jaar gfeleden, toen de brandweer beschikte over en kele standpijpen en vier slangen wagentjes met goede of minder- goede slangen en dit materiaal zo wat de gfehele uitrusting van de brandweer uitmaakte. Nu beschikt onze brandweer over een moderne autobrandspuit die prima in orde is, over prima materiaal en daarnaast nog een motorbrandspuit, zodat spr. wel mag zfeggen dat de brandweer zeer vooruit is gegaan. De burgemees ter stelt zich dan ook voor dat de jubilerende commandant zich voelt als Vader Jacob, die met enkel een staf in zijn hand wegtoog en met hfeirlegers terugkeerde. De brandweer is onder Uw commando wel zeer goed vooruit gegaan, aldus burgemeester Smit, die niet chauvinistisch wil wor den, maar toch wel even mag zeg gen dat onze brandweer er zeker mag zijn en de toets der vergelij king met andere corpsen kan doorstaan. Het gemeentebfestuur is daar zeer erkentelijk voor. Vroe ger gaf het materiaal aanleiding tot onmacht; Uw taak is steeds een ondankbare geweest, want de beste commandant en het beste corps kunnen nu eenmaal niets doen als er geen materiaal is, en toch hebt gij ook toen altijd ge daan wat gij kon doen en U steeds uitgesloofd, toen U van het pu bliek niets dan kritiek hoorde. Nu is alles in orde, zegt spr., en is er toch nog critiek, want nu zeg gen zfe dat er niets meer wil branden. (Hilariteit). Spr. wil hier maar mee zeggen dat, nu men de laatste jaren beschikt over een goede autobrandspuit, de gebou wen steeds gespaard blijven en er weinig schade was, zulks door het snelle optreden der brandweer. Burgemeester Smit zegt dat de ju bilaris daarvoor op de eerste plaats lof toekomt, maar wil in deze lof ook het gehele corps be trekken. Het spijt de burgemeester dat de Inspecteur van het Brandweer wezen hier thans niet aanwezig is, want dan kon spr. hem zeggen dat hij nog dankbaar is dat de in specteur op sprekers verzoek een gunstig advies heeft willen uit brengen betreffende de aanschaf fing van de autobrandspuit. Verder zegt de burgemeester dat het gemeentebestuur niet wil nalaten, gezien de bijzondere ver diensten van de jubilaris en de goede geest die hij in het corps gekweekt heeft, wat ook een ge meentebelang is, hiervoor waar dering uit te spreken en namens het gemeentebestuur biedt de bur gemeester de jubilaris als stoffelijk blijk een prachtige aktfetas aan. Verder heeft de burgemeester nog een prettige taak, n.l. kan hij de jubilaris namens de Ned. Ver. van Brandweercommandan ten een oorkonde overhandigen en hem tevens het z.g. kruis van verdienste op de borst spelden. Met de wens dat de jubilaris nog lang de staf zou mogen voe ren over de brandweer van Sprang-Capelle, besloot Burge meester Smit zijn huldigingsrede. (Applaus). Nadat een verversing was rondgediend, richtte de burge meester zich nog speciaal tot Mevr. v. Willigenburg, die op haar wijze haar man in zijn taak voor de brandweer steeds tot steun was geweest, want wanneer er brand uitbrak en haar man had zijn beste costuura aan, dan zorg de zij weer dat dit toonbaar werd. Voor deze hulp is de burgemees ter zeer erkentelijk en hij biedt mevr. v. Willigenburg namens 't gemeentebestuur bloemen aan.. De heer v. d. Bos, gemeente secretaris, complimenteerde de ju bilaris hierna namens het gemeen- tepersoneel en wenste hem en zijn familie van harte geluk met dit 25-jarig ambtsjubileum. De zorg voor een goede brandweer berust bij de gemeente, zegt de heer v. d. Bos, al ontwikkelt zich de laatste jaren meer een centrale sfeer. De jubilaris heeft zich 25 jaar met in zetting van zijn gehele persoon, dag en nacht voor de brandweer gegeven en zijn taak als brand weer-commandant uitgevoerd op een wijze dat het corps allerwege bewondering trekt. Hij spreekt de hoop uit dat dhr. van Willigen burg op dezfe wijze voort mag gaan tot heil van de gemeenschap. Mede namens de burgemeester en het secretarie-personeel biedt de secretaris de jubilaris een eiken rooktafel aan. De hefer A. Ros spreekt als nestor van de raad de Jubilaris toe, feliciteert hem en zijn vrouw en zegt dat de raad het werk van de heer van Willigenburg voor de brandweer onzer gemeente ten zeerste waardeert en de raad zijn mfedewerking gaarne heeft ver leend om de brandweer in staat te stellen zo nodig in de gehele gemeente haar taak naar behoren te kunnen verrichten. De raad waardeert U, aldus dhr. Ros, als commandant van de brandweer en wenst U de afhankelijkheid van het Opperwfezen toe, Die II de kracht en wijsheid moge geven om het beleid te blijven voeren. Vervolgens krijgt de heer Fla ming, commandant der Tilburgse brandweer, het woord, die als tolk van zijn collega's de burge meester hartelijk dankte voor de ontvangst en de gelegenheid om het jubileum van v. W. mee te mogen maken. Zich tot de jubila, ris richtend, zegt hij dat de colle ga's spontaan gezegd hebben daar ontbreken wij niet. Spr. wijst op de goede sfeer in het corps al hier en zegt dat dit alleen komen kan doordat die sfeer door de le den zelf gestimuleerd wordt. De aanwezigheid van de jubilaris in de Kringvergaderingen worden zeer op prijs gesteld hij is zeer bescheiden, maar komt uit de hoek als het nodig is. Spr. hoopt v. W. nog vele jaren in de vergaderin gen van de Kring te zien, felici teert hem namens de Kring en biedt hem een asbak met inscrip tie en een kist sigaren aan. De heer Donders uit Den Bosch spreekt namens de Ned. Ver. van Brandweercommandanten en her innert aan de eerste maal dat hij v. W. ontmoette, n.l. bij de brand in 1941toen hij vol goede moed was, hoewel die bij dergelijke ge legenheden toch wel eens in de schoenen zou zinken. Die moed is spr. altijd bijgebleven. Het is hem een genoegen dat de vereniging hem heeft afgevaardigd hij feli citeert de jubilaris en hoopt dat hij nog getuige mag zijn van een verder jubileum bij de brandweer. Namens het corps van Sprang^ Capelle besluit de heer Joh. Ro- senbrand de rij der sprekers en feliciteert de commandant van harte met zijn 25-jarig ambtsjubi leum en wenst hem toe dat hij nog lange jaren commandant mag blij ven. Voor de jubilaris de sprekers bedankt voor hun goede woorden en wensen, zal hij nog een en an der vertellen over de brandweer en haar verleden. Hoewel het he den 25 jaar is dat hij werd aange steld tot onderbrandmeester, is hij reeds 35 jaar aan de brandweer verbonden. Hij herinnert aan de tijd van de handbrandspuit en de grote brand in 1921 te Sprang, waarbij 14 huizen afbrandden. In 1926 werd de brandweer gereor ganiseerd en kreeg men 6 slangen wagens met ieder 75 m. slang. Zover mogelijk heeft de brand weer zich steeds behoorlijk van haar taak gekweten, want, aldus de heer v. W., niemand wist toen van de taak van de brandweer wat we er nu van weten. In 1939 werd de motorspuit aangeschaft, doch van die spuit hebben we nooit veel pleizier ge had. De grote brand in de Hei straat is ook wel mede de oorzaak geweest dat de autobrandspuit werd aangeschaft. Dan dankt de jubilaris de bur gemeester, de wethouders en de raad, mede namens zijn vrouw en kinderen, hartelijk voor de hem gebrachte hulde en het mooie ca deau. Hij dankt ook voor de waarderende woorden tot hem ge richt, maar wenst hiervan vijftig procent over te dragen op de le den van zijn corps. Wat betreft de critiek, die steeds op de brand weer wordt uitgebracht, zou spr. willen zeggen Vertel ons wan neer de brand begint en wij zul len zorgen op tijd aanwezig te zijn. (Gelach) Verder dankt de jubilaris de gemeentesecretaris voor zijn har telijke en geestige felicitatie, even als de heer Ros, wiens wens hij onderschrijft en ter harte zal ne men. De heren Flaming en Dondfers dankt hij voor hun waarderende woorden en goede wensen, als mede voor de cadeaux en voor de XIII. Dit stuk was bezegeld met een groen wassen zegel met het wa pen van Horne, uithangende aan een enkele „sterte". Behalve heer van Loonopzand was Paulus van Haastrecht ook heer van Drunen, Tilburg en Goirle en hoofdschout van de stad 's-Hertogenbosch. Hij was een man met macht, durf en on- derneminsgeest. Maar hoe mach tiger heer, hoe onrustiger dikwijls. En zo heeft Loon onder Paulus nogal wat krijgsrumoer meege maakt. Zijn durf is het geweest, wat bijna de ondergang van het Kasteel van Loonopzand tenge volge had. Paulus van Haestrecht kwam in opstand tegen Hertogin Joanna van Brabant. Het huis van Leuven, waarvan Joanna, de weduwe van Wenceslaus of Wenzel van Boheme, de laatste vertegenwoordigster van dit ge slacht was, dat Brabant zo lang en gelukkig had bestuurd. Ver schillende liefhebbers voor het zo schone en rijke erfgoed van Bra bant deden hun best dit in han den te krijgen. De keizer wilde Brabant als een opengevallen leen weer aan het rijk brengen en de Bourgondische vorsten stel den alles in het werk om dit te beletten, om zelf natuurlijk hier heer en meester te worden. In den Bosch zo zegt de geschie denis van de Illustre Lieve Vrou we Broederschap vormden zich dadelijk partijen vóór en te gen hen. De Hollandse Graaf Al_ brecht van Beijeren, zond een vertrouweling, Hendrik van Bor- selen, heer van Veere, erheen, om de aanhang van de keizer te ondersteunen en den Bourgondiër tegen te werken in het eerst mislukteen zijn pogingen wel, zelfs werd van Borselen door de schout als onruststoker gegrepen en in de gevangenis gezet, maar het vuur der tweedracht was een maal ontstoken en sloeg dagelijks hoger en weldra openbaarde zich een bepaalde scheuring, die tot bloedige botsingen leidde. Geheel de adel schaarde zich aan de zij de van Bourgondië, de burgerij daarentegen koos de paitij van de keizer. Paulus van Hac-strecht, die altijd meer sympathieën voor Albrecht van Beijeren had ge koesterd, stelde zich nu aan het hoofd van de burgerij en begon een openbare krijg tegen de Bour^ gondische fractie. Onder zijn aanvoering trokken de gewapende burgers de Meijerij rond, om de kastelen, sloten en landgoederen der edelen te verwoesten en in as te leggen. Hertogin Johanna, diep verontwaardigd over deze aanslagen tegen haar getrouwe onderdanen en haar gezag, gaf bevel Haastrecht's kasteel te Loonopzand tot de grond af te breken, maar de Bossche burgers FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN 27). Vóór het aanbreken van de dag koos het schip zee. Quee- nie, die in haar hut lag te luisteren naar het klotsen van de golven, voelde zich als overweldigd door een drei gend leed waar niet aan te ontkomen zou zijn, maar dat een verandering zou brengen in heel haar bestaan. Ze kon 't toch niet langer in bed uithouden, kleedde zich en ging op dek, in de hoop dat de frisse zeelucht als een op wekkend middel op haar ver moeide zenuwen zou werken. Ver aan de horizon ontdek te zij een blauwe streep. Is dat daar ginds land? vroeg zij aan een zeeman. Ja, Miss, dat is Ierland. Het belooft een mooie, helde re ochtend, dat wij dit onder scheiden kunnen! Nog had hy die woorden niet uitgesproken of een oor verdovend gekraak en een knal.... en de man riep: Wij zijn getroffen! Kijkt u maardaar gaat de duikboot! De oppervlakte van het water werd gerimpeld door de onderzeeër. Maakt, dat u vlak bij uw boot komt, Miss! Queenie's allereerste ge dachte ging uit naar de vrouw van wie Mr. Carr gesproken had als van: „uw moeder". Madre! Madre! riep ze, en vloog in de richting van de hut van Sibilla. Eén van de officieren der bemanning hield haar bij de arm terug en zei gebiedend: Niet naar beneden! Alle passagiers worden hier op dek gebracht. Blijf, waar u bent, dan krijgt u een plaats in de boot die nu uitgelaten wordt. Zij moest wel gehoorzamen, maar bleef met de grootste spanning uitkijken naar de harenZij werd even Charlotte gewaar, die haar ook al vanuit de verte door een gebaar te kennen had ge geven dat zij blijven moest waar zij was. Maar door het oorverdovend lawaai van de stoom die ontsnapte en door het binnenstromen van het water in het schip, was 't voor iedereen onmogelijk om zich verstaanbaar te maken. Zij moest wel blijven waar zij was, en doordat er prachtige discipline aan boord heerste was er geen verwarring, maar werden alle passagiers betrek kelijk kalm in de boten gela ten; dus Queenie ook in die haar aangewezen werd; en toen roeiden de matrozen steeds in de richting naar de blauwe streep. We zullen wel opgepikt worden eer we Ierland berei ken, meende een optimist. De draadloze werd onmiddellijk beantwoord door een ander schip. Queenie zat doodstil en her haalde steeds op 't rhythmi- sche geluid van de roeispanen: Moeder! O, liefste moe der! Waar was Madre nu? Zij had haar kind wel altijd koud op een afstand gehou den, maar toch voelde Quee nie zich onbeschrijflijk tot haar aangetrokken. HOOFDSTUK XVII. O, mijn geliefde Bambi- na! riep Charlotte enthousiast. Ze hield het jonge meisje in de armen gesloten en wiegde haar op en neer alsof ze nog een klein kind was, terwijl dikke tranen haar over de wangen rolden. Queenie zelf was zó ont steld bij het vernemen van Si- billa's dood dat zij niet kon schreien, maar met droge ogen voor zich uitstaarde. Ze waren beiden veilig en wel aan land, gered van de zee ramp; en de trouwe Italiaan se, die haar als kind altijd zo goed verzorgd had, was nu ook weer bij haar om haar tot troost te zijn in haar verlies. Vertel mij nu eens alles, Charlotte, drong zij aan. Ik kan het verdragen en wil zo graag de hele waarheid horen. Hoe is zij gestorven? Dit is zo snel gegaan, dat ik nauwelijks wist dat zij er niet meer was. Een zucht, en alles was voorbijZe sliep toen de boot werd getorpe deerd. Ik had bij haar gezeten, want ze was rusteloos, nadat Mr. Cornish haar verteld had dat Mr. Carr aan boord was geweest om over iets te spre ken; maar dat zij zich daar over in het geheel niet druk hoefde te maken, want dat de zaakwaarnemer volkomen te vreden gesteld vertrokken was. Toch leek ze mij bijzon der zenuwachtig en klaagde over flauwte. Daarom gaf ik haar druppels voor het hart. Na een poosje werd ze weer wat beter. Mr. Cornish bracht haar een glas champagne en een biscuit je, wat haar ook bijzonder goed scheen te doen en ze verzocht mij toen haar alleen te laten. Maar ze zag zó bleek, dat Mr. Cornish het ook beter vond dat ik bleef, voor het geval dat zij soms in de nacht mijn hulp nodig had. Mr. Cornish zelf zou in de sa lon slapen; dus kon hij dade lijk bij de hand zijn. Toen het ongeluk plaats vond, werd zij wakker en vroeg wat er ge beurd was. Mr. Cornish kwam dadelijk bij ons en smeekte haar zich kalm te houden, terwijl hij mij verzocht haar een mantel om te slaan en haar dan samen naar de salon te brengen. Ze was vreselijk bezorgd over u en wilde vol strekt dat ik even zou gaan kijken waar u was en dat ik u zo mogelijk bij hen bracht. Ik heb je op het dek ge zien, Charlotte, en wilde ook naar Madre toegaan, maar 'n officier hield mij tegen. Dat begrijp ik heel goed, carissima! Ze wilden ook niet dat ik weer naar beneden zou gaan; maar ik zei, dat mijn meesteres heel ziek was en dat ik moest helpen haar op dek te dragenNu, ze lag in de armen van Mr. Cornish toen ik weer in de salon kwam en ik zag onmiddellijk dat het einde nabij was. Ik knielde naast haar en zy fluisterde: „Mijn geheim is veilig bij jou, niet waar, Charlotte?" En toen gaf ze de geest. Queenie richtte het hoofd op en keek haar oude nurse recht in het gelaat, met de vraag: Wat bedoelde zij met haar geheim? Ze voelde dat ze wist wat het antwoord wezen zou, maar toch verlangde ze de waarheid bevestigd te horen. Het was het geheim van haar leven, dat ze mij bij uw geboorte heeft toevertrouwd. Ik had toen gezworen dat ik bloemen van het corps te Waal wijk. Nadat de aanwezigen de jubi laris en zijn familie persoonlijk de hand hadden gedrukt, bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Van het corps Sprang-Capelle ontving de commandant 'n waar devol geschenk. Vrijdagavond ontving de jubilaris het corps te zijnen huize. De jubilaris mocht nog zeer vele schriftelijke felici taties ontvangen. Ook wij bieden de sympathieke jubilaris gaarne onzfe hartelijke felicitaties een bes te wensen aan. beloofden hem weerwraak voor deze straf en schande en dreven de voornaamste edelen der stad de poort uit. Heer Jan van Wit- tem sloeg het beleg voor het kasteel van Venloon in het jaar 1400. Dat er een geweldige strijd geleverd is staat wel vast, want Paulus van Haastrecht heeft zijn kasteel met alle moed verdedigd, die in hem was. Waarschijnlijk is hij ook bij dit beleg gesneuveld, ofschoon tot nu toe geen enkel geschreven bewijs van zijn dood bij dit beleg voorhanden is. Ze ker is dat Paulus van Haastrecht na 1400 spoorloos uit de geschie denis verdwijnt, dus ofwel in de strijd zelf, ofwel door 'n wond in deze strijd ontvangen, zal hij wel in dit jaar 1400 gestorven zijn. Ondertussen was de vrede breuk hierdoor volkomen gewor_ den, de stad den Bosch had zich openlijk in opstand verklaard te gen de hertogin, door Paulus van Haastrecht te volgen en te ver dedigen. Spoedig verscheen dan ook haar leger voor de poorten, om door uithongering en beleg de burgerij tot onderwerping te dwingen en ook Loonopeand, het eigendom van de hoofdman der rebellen, zal hierbij door het leger niet vergeten zijn, maar toen het uiterste gekomen was, trad de staatkundige Bourgondiër zelf op als bemiddelaar en door zijn tus senkomst werd een verzoening gesloten. Zo zien we dat Loon door zijn heer al vroeg een rol meespeelde op het grote politieke toneel. JOH. RIJKERS. M.S.F; RANTSOENERING VOOR NEDERLANDSE INDUSTRIE OP KOMST. De Nederlandse industrie zal zeer binnenkort te maken krijgen met productieschema's en verwerkingsverboden van bepaalde grondstoffen. Zeer binnenkort (zodra de nieuwe regering er is) zal ook de mi litaire productieraad worden geïnstalleerd. Bij de installa tie-plechtigheid zullen in een rede officiële mededelingen worden gedaan over de ko mende ontwikkeling. Reeds nu staat het vast, dat alleen de industrieën die voor de herbewapening werken, over voldoende grondstoffen zullen kunnen beschikken. Het is niet uitgesloten dat als gevolg van voorrangsregelen bij de grondstoffen-toewijzin gen bepaalde industrieën geen grondstoffen meer zullen krij gen. Gehoopt wordt dat werk loosheid kan worden voorko men door de betreffende ar beiders onder te brengen in andere bedrijven, die wel kunnen doorwerken omdat zij een bijdrage tot de herbewa pening leveren. het verzwijgen zou tot haar dood. En ik ben mijn woord nagekomen. Maar de dood ontslaat ons van zo'n belofte. Haór geheim is het uwe ook. Dus heeft u er recht op het nu ook te kennen. Queenie bevrijdde zich uit de armen, die haar nog altijd omsloten hielden en fluister de: Charlotte, ik geloof dat ik het geheim wel raden kan. Ze was mijn moeder.... Dit heb ik al lang gevoeld, maar ze heeft mij altijd op zo'n af stand gehouden; ze wilde nooit enige liefdesbetuigingen van mij aannemen. Och, waar om wilde ze mij niet erken nen als haar kind? Ik heb nooit precies de reden begrepen; maar op de een of andere manier had 't iets te maken met het land goed. Vóór haar baby kwam, zei ze voortdurend: „Het moet een jongen zyn, Charlotte! Ik moet een zoon hebben! O, ik zal nog waanzinnig worden van teleurstelling als het een meisje is!"En toen je kwam, kindje, durfden we haar niet zeggen dat het een meisje was. Ze was héél, héél ziek, zó min, dat we niet meenden dat zij in het leven te houden was en toen ze mij influisterde: „Is het een jon gen, Charlotte?" antwoordde ik stoutweg: „Ja, Signorina, het is een jongetje, zó teer en zó blank, als u. Het lijkt in het geheel niet op zijn vader!" Wie was mijn vader, Charlotte? Oom toch niet? O, neen! Uw vader was de knapste man uit New-York en met een stem, zó wellui dend, dat niemand hem kon weerstaan. Mr. Alfred John son was een beroemd acteur en WEER RELLETJES BIJ CONCERT IN HAAGS GEBOUW. Vrijdagavond hebben nieu we relletjes een concert onder leiding van de dirigent Paul van Kempen in het Haagse Gebouw voor Kunsten en We tenschappen onderbroken. Ne gen personen werden gear resteerd. In de zaal aanwezige re chercheurs wisten de uitwer king van het ene traangas- buisje, waarmee ditmaal werd gegooid, te beperken tot slechts enkele zitplaatsen. Vooi* deze gelegenheid hadden zij daartoe emmers met zeep sop gereed gezet. 7 DODEN en 12 GEWONDEN BIJ EXPLOSIE OP TANKER. Bij twee ontploffingen aan boord van de Liberische tank boot „Atlantic Duchess" (8.700 ton), zijn Vrijdagmiddag 7 leden van de bemanning ge dood en 12 gewond. Het schip werd grotendeels vernield. De tanker was na lossing van een lading olie uit de Perzische Golf in een dok op genomen om ontgast te wor den. Waarschijnlijk door een opeenhoping van benzinedamp deden zich onder de brug kort na elkaar twee explosies voor. Het schip werd uit het water gelicht en de kiel brak. De zeven omgekomen zeelui, merendeels Griekse officieren, bevonden zich in hun hutten. 9212 BRITTEN AAN GRIEP EN LONGONTSTEKING BEZWEKEN. Longontsteking en griep hebben in Engeland en Wales in de elf weken tot 27 Januari in totaal 9212 doden geëist. Het aantal gevallen van long ontsteking met dodelijke af loop bedroeg 5235. De griep eiste 3977 slachtoffers. IMPORT TARWE NODIG. Uitzaai mislukt. De uitzaai van de wintertarwe blijkt voor een belangrijk deel te zijn misjukt. Van regeringswege had men gehoopt, dat men de 100.000 met die tarwe bezaaide hectaren zou bereiken, maar bij telling is men maar tot iets mfeer dan de helft gekomen, n.l. bijna 59.000 ha. Dit zal wel tengevolge hebben, dat meer tarwe zal moe ten worden geïmporteerd en de aardappelteelt waarschijnlijk gesti muleerd. Volgens deskundigen is voorna- mfelijk door het slechte weer in het najaar van 1950 de uitzaai belemmerd. Daarna hebben nog de regen en de vrij strenge vorst ernstige schade aangericht. CONCERT. Het a f.apel'a koor Cantabile gaf Donderdag j.l. haar eerste seizoenconcert voor haar dona teurs. Zoals van een vcrenig'ng als Cantabile verwacht werd, was het programma prima samenge steld. Voor de pauze was het hoofdzakelijk religieuze muziek en werden werken uitgevoerd van Palestrina, Pierre de la kue en Pitoni, fragmenten uit Stabat Ma ter van Pergolese en uit Der Tod Jesu van Graum. Na de pauze meer profane mu ziek Frühlingskoor uit Die Tah- reszeiten van Haydn, fragnie iten uit Die Zauberflöte van Mozart, liederen van Franck, duetten van Donizetti en Zeiler en Friihlings- zauber van Weinzerl. Er kon deze avond volop geno_ ten worden, vooral in het gedeel te na de pauze. Voor dc pauze was het gepresteerde aanmerkelijk zwakker. Koor en solisten zongea toen te veel ingehouden. De ge zangen waren te egaal, niet ge markeerd genoeg, te mat. Na de pauze was het beter. Fijn waren de twee liederpn van C. Franck. Cantabile gaf aan velen een ge notvolle avond. De pianobegelei, ding was bij mej. Annie de Mun- nik in goede handen. Het geheel stond onder leiding van de heer Jo Verhoeven. BURG. STAND OVER JA' Geboorten Godefridus A zv A G de Gouw-KIerkx Wilhelmus P M zv P A M Elshout-Vcrha- gen Norbertus A J zv J Luij- pen-v d Heijden Johanna M H dv H H Kuljs-Merkx Antoni- •us P M zv J A Sluitjes-v Pinxte- ren Johannes M J zv J B Vin- kenvleugel-Dubbelman Johan nes G M zv J J Klomp-Mimpen Hubertus J zv H E Kivits-La- ros Johanna J P M dv H J Aarts-Zwaans Marius N G zv A v Mook-v d Leur Lam- bertus Fr zv Lamb Sraits-v d Ven Hendrikus J J M zv A Dore- mans-v Logten, Overleden Adriana Bergmans 81 jaar Hermanus de Graaf 28 jaar Johannes Groenendaal 65 jaar Adrianus Hensen 49 jaar Johanna L Vermeulen 31 jaar Hendrikus v Noort 94 jaar. Huwelijken Cornelis A Lihet 28 jaar en Antonia v d Wiel 25 jaar beiden alhier W J Klerkx 29 jaar en Huberdina Lommers 28 jaar beiden alhier Reinier de Vaan 26 jaar te Vlijmen en Ge- rarda P Brok 21 jaar alhier. OUDERAVOND. De Gidsenbeweging alhier hield Woensdagavond j.l. een ouder avond. Dit was de eerste ouder avond sinds het 5-jarig bestaan van de afd. Drunen. De belang stelling van de zijde der ouders was buitengewoon groot en de ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD: Kleding en reiniging: Meisjes voor confectie-atelier 14 a 15 jaar. Schoen en Leder: Overleersnijders, bijtuigers en gradeerder. Prima ophalers. Zoolleerstanzers en kanten- schrooiers. Houtenhakkenzetters en Flex ible krammer. Machine-zwikker en afmaker. Mannel. stikkers en leerling- stikkers. Div. arbeiders voor eenvoudi ge werkzaamheden in de zwik- kqrij en af makerij. Sjouwer leerlooierij. Hand-aflappers. Handzwikker en handover- haler. Schoenstiksters en Thuisstik- sters. Plaksters. Jeugdige schoen- en lederwa- renfabrieks-arbeiders. Metaalnijverheid Jongens en meisjes voor mon tagewerk. Een leerling- en een halfwas loodgieter. Handel: Verkoopster. Vrije beroepen: Kantoorjuffrouw (bekend met boekhouding). Mannel. jongste bedienden. Huishoudelijke diensten: Dagmeisje. Dag- en nachtdienstbode. BIEDEN ZICH AAN Bouwvakken: Een leerling timmerman met opleiding Nijverheidsschool. Timmerlieden. Schilders. Een halfwas schilder. Meubelmakers. Opperlieden. Grondwerkers. Kleding en reiniging: Huisnaaister (nieuw en ver stelwerk). Schoen en Leder: Stikmeester. Snij meester - magazijnmeester Werkmeester onderwerkafd. Schuurder (Lederfabriek). Huidenspanner. Metaalnijverheid Machine-bankwerker. Stoker. Land- en tuinbouw: Land- en tuinbouwarbeiders. Voedings- en genotmiddelen Een brood- en banketbakker. Verkeer: Diverse chauffaurs. Vrije beroepen: Boekhouder/correspondent. Huishoudelijke diensten. Huishoudster. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Ar beidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig tot en met 10 Febr. a.s. aalmoezenier kap. v. Erp, sprak hierover zijn voldoening dan ook uit. Men opende op de Gidsen- manier, waarna kap. v. Erp een algemeen welkomst- en openings woord sprak. Door de Gidsen werd op deze avond een mooi to_ neelwerkje opgevoerd, getiteld ,,Oord der Genade". Het werd mooi opgevoerd en de meisjes hadden eer van hun werk. Ten gunste van de Gidsenkas werd deze avond ook nog 'n ver loting gehouden. Het woord werd ook nog ge voerd door de HoogEerw. Heer Deken Rooijackers, die speciaal de leiders dank bracht voor het werk voor de jeugd. Het was een zeer geslaagde en mooie ouderavond. BESLISSINGSWEDSTRIJD BILJARTTOURNOOI. Hedenavond (Maandag) zal in Café Montens aan de Havendljk te Waspik, de beslissingswedstrijd worden gespeeld van de onder linge biljartcompfetitie kring Was- pik. De strijd gaat tussen „Het groene laken" en „O.K.K." 1. Gezien de belangstelling, die voor deze competitie heeft be staan, zal het ook hfedenavond ongetwijfeld niet aan supporters ontbreken. Na afloop zal de prijsuitreiking plaats hebben. Het belooft voor de Waspikse biljarters een gezel lige en spannende Vastenavond te worden. KERMIS. De inschrijving voor de kfermis in Juli a.s. heeft plaats gevonden en wel door de volgende exploi tanten i A. H. Beekvelt, Vliegbomsport 41; A. Boschker, Draaiijzer ƒ41; A. Bronswijk, Fruitkraam 40; A. Goossen, Viskraam 301; F. v. 't Hag, Ballenwerptent 30; A Hinzen, Autoscoter 444; L. Janvier, Lunapark 277; A. v. d. Laan, Baby-sport 77; E. Lank- rfeijer, Pindakraam 12.57; G. Le- bon, Kinderdraaimolen 90; H. Luidaart, Zweefmolen 151; A. van Meel, Bumpersport 225; W. van Moergestel, Speelgoed 48; A. J. Reken, Gebakkraam 257.85; H. Schaaf, Glasblazerij 20; L. Scheffers, Lijntreksport 41; M. Schimmfelpennink, Schiettent 75; J. Stuij, Kinderfietsmolen 187; Jac. Theuns, Suiker- en nougat- kraam 175; C. Verhulst, Lucht- schommel 275. BURG. STAND. GeborenPetronella Josepha Catharina dv. J. H. v. Alphen - Vuhima.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6