L WAALWYK Waalwijkse en Langstraatse Courant Wijde WereldJ Rond de 38&te breedtegraad. UIT DE se» DAMPO Kunst en Bedrijf. VRIJDAG 16 FEBRUARI '51 Uitgever Waalwij kae Stoomdrukkerij ANXOON T1ELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. ECHO m HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 14 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. Bureaux GROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO' Hot» verheugend het ook is dat de verliezen van het Nederlands detachement in Korea gering blijven, on danks het grote aandeel dat het in de strijd heeft, toch zal ieder weldenkend mens het leedwezen delen waarmee de Nederlandse regering bekend heeft ge maakt dat de commandant van dit detachement, lui tenant-kolonel M. P. A. den Ouden, 1.1. Maandag in de omgeving van Hoengsong is gesneuveld. Frontberichten melden dat de Nederlandse vrijwilligers, toen de stad Hoengsong moest worden op gegeven, de aftocht van de Ame rikanen hebben gedekt, zoals zij al eerder bij Wonjoe hebben ge daan. Overste Den Ouden was 40 jaar en ging na de oorlog met een bataljon oorlogsvrijwilligers naar Indonesië, waar hij commandant werd aan de opleidingsschool voor parachutisten in Tjimahi. Toen er vrijwilligers werden gevraagd voor Korea was hij bij de etersten die zich aanmeldden. Bij zijn be noeming tot commandant van het detachement werd hij van majoor tot luitenant-kolonel bevordert. De Noordelijken hebben in de loop van deze week felle tegen aanvallen gedaan op de trotepen der Verenigde Naties. Hierdoor moesten deze zich terugtrekken van Hoengsong op Wonjoe, dat 16 km zuidelijker is gelegen. De communisten hebben in deze om geving een brede en diepte bres geslagen in de geallieerde linies. Zeer verwonderlijk en even on begrijpelijk is dat eind vorige week blijkbaar in gteen velden of wegen communisten te bekennen waren, twee dagen later werd het aantal vijandelijke troepen op 30.0C0 tot 50.000 geschat en vol gens generaal Ridgway waren er twee dagen later niet minder dan 120.000 Chinezen. Het is wtel heel sterk, want ook Chinezen komen niet zo maar uit de lucht val!, n. Wat moet men dan voor de zo veelste keer van de geallieerde in lichtingendienst denken? Bij Seoel liggen de troepen aan belde oevers van de Han nog steeds tegenovter elkaar. De Chi nezen houden de stad nog steeds bezet, terwijl er aan beide zijden een drukke patrouille-activiteit wordt ontplooid. Het hoofdkwartier van het Achtste Amerikaanse leger he'eft het bericht dat de Zuid-Koreanen aan het Oostelijk front de 38ste breedtegraad zouden hebben over schreden, tegengesproken. Wtel zijn zij vlak bij de 38ste breedte graad geweest, maar ze werden gedwongen tenjg te trekken. Nochtans wordt de vraag of de 38ste breedtegraad te gtelegener tijd moet worden overschreden, opnieuw actueel. Als alles goed gaat, mogen we er wel aan toe voegen, want de ondervinding heeft geleterd voorzichtig te zijn met voorspellingen over het strijd- verloop ln Korea, want de krijgs kansen zlin daar wel zeer wissel vallig gebleken. Maar men dient zich toch te bezinnen hoe er even tueel gtehandeld moet worden, af gezien van militaire overwegingen. Vanzelfsprekend immers speelt ln dit vraagstuk ook de politiek een beduidende, indien geen beslissen de rol. In het onlangs oehouden debat over de buitenlandse poli tiek in het Laaerhuis h»»ft minis ter-president Attlee verklaard dat de troepen der V. N. de 38ste breedtegraad niet zouden moeten overschrijden zonder hernieuwd ovterleg in de V.N., met name tussen de landen die troeoen voor de strlid in Korea hebben gele verd. Amerika schijnt het met dit standpunt eens te zijn. Generaal Mac Arthur, die on langs een bezoek heeft gebracht aan het front, verklaarde over deze kwestie op de eerste plaats dat de opvatting van sommigen dat de geallieerden een linie zou den kunnen inrichten dwars over Korea en dan overgaan tot een «tatische oorlogsvoering, volkomen Illusoir is. Dit zou leiden tot al gehele vternietiging van de ver bonden troepen. Over de 38ste breedtegraad verklaarde hij dat 't huidige stadium volkomen akade- mlsch is te praten over overschrij den van deze linie met uitzonde ring van noodzakelijke patrouille activiteit. Behalve dat de toe komst van Korea afhangt van nog onbekende internationale overwe gingen en besluiten, moeten van uit militair standpunt btezien de verbonden legers eerst de nog be staande overmacht der Chinese troepen beduidend verminderen, eer ze kunnen denken aan opera ties over de 38sfte breedtegraad op grote schaal. Er zal dus nog wel wat water door de Han en Jaloe stromen voordat het zover i». En als de politieke situatie niet de doorslag geeft, zal de militaire noodzakelijkheid 't wel doen en omgekeerd. En wat dit betreft heeft men ongetwijfeld bij de vo rige gelegenheid, nog maar enkele maanden geleden, heel wat ge leerd. In hei debat in het Lagterhuis heeft Attlee nog met betrekking tot Korea als zijn mening gegeven dat de situatie veel stabieler is en daarom raadde hij de Chinezen aan gebruik te maken van de mo gelijkheid tot onderhandelen. Hij hoopte nog altijd op een overeen komst met China. Buitenlands debat. Het debat in het Lagerhuis over de buitenlandse politiek werd na mens de oppositie gevoerd door Eden. Deze wees vooral op de gevaren die uit het Oosten drei gen en protesteerde tegen het feit dat de satellieten van de Sov jet-Unie veel grotere legers op de been hebben dan hun bij de vre desverdragen is toegestaan, voor al in verband met de bedreiging van Joego-Slavië. Hij vroeg ga ranties voor dit land ingeval het door de Sovjet-Unie (of haar va zallen) zou worden overvallen. Met betrekking tot de verdedi ging van West-Europa Verklaar de Eden zich voorstander van 't opnemen van Duitse contingenten in een Europees leger. Voorts pjeitte hij voor deelname van Engeland in een Europees leger. Attlee zei dat Engeland geen afgevaardigde, maar slechts een waarnemer zou sturen naar de Parijse conferentie over het plan- Pléven. Wel was hij het met Eden eens dat West-Duitsland verde digd moet worden zolang het Sovjtet-blok zijn militaire sterkte niet vermindert en dat West- Duitsland zelf aan die verdedi ging moet deelnemen. Dit was ook gezegd tegen de oppositie in de Labour-partlj zelf die tegen re- militarisatie van Duitsland is, maar Attlee verwiterp dit als on praktisch. Over de conferentie tussen de Grote Vier zei de minister-presi dent dat Engeland alles zou doen om deze doorgang te doen vin den als er behalve over Duitsland ook oVer andere problemen tus sen Oost en West gesproken zou worden. Benelux. Minister Lieftinck heeft aan de Tweede Kamer zijn memorie van antwoord overhandiqd bij het wetsontwerp tot goedkteuring van het verdrag tot gelijkmaking der accijnzen in de Benelux-landen. De wijzigingen in de accijnzen op bier, mineraalwater en limona- degazeuse zullen niet in werking treden voor 1 Januari 1953. Wel zal, zodra het Verdrag van kracht is geworden, de accijns op gedis tilleerd verhoogd worden van 320 tot 475 gulden per hectoliter, ter wijl die na 1 Januari 1953 nog verhoogd zal worden tot 596.50 gulden per hectoliter. I Dit uitstel komt tegemoet aan het vterlangen in beide landen om uitstel van deze wijzigingen, ter wijl er van beide kanten een veer is gelaten. België heeft verschil lende accijnzen moeten verlagen, waartegenover in Nederland de accijns op gedistilleerd Verhoogd is tot 596.50, volgens minister Lieftinck de enige mogelijkheid om de gewenste eenheid tussen de drie landen tot stand te brgen. Rusland in Praag. Het schijnt dat de Russen in Praag nu helemaal aan het baas spelen zijn. De Russische victe- premier Beria, een van de hoogste bazen, zou met 76 specialisten in de Tsjechische hoofdstad de zaak aan het besturen en zuiveren zijn. Geen enkel ministteriëel besluit kan meer genomen worden zonder goedkeuring van meneer Beria en zijn mannen. Over de gewezen minister van buitenlandste zaken, Clementis is men nog steeds niet te weten ge komen waar hij verblijft. Alle nauwe verwanten en leden van zijn huisoersoneel zijn gearresteerd om verhoord te worden. Het is duidtelijk dat de Russen in het wat weerbarstige Tsjecho- Slowakije geen uitbarsting van Titoïsme willen riskeren. Daarom hebben ze het zekere voor 't on zekere genomen en draaien zte de duimschroeven maar wat strakker aan. De kabinetsformatie. Er komt weinig schot in, zou men zo zeggen. In ieder geval hebben de kabinets-format'eurs na hun tussentijds verslag bij H. M. de Koningin tte hebben uitge bracht in de loop van deze week uitgebreid geconfereerd met di verse persoonlijkheden. Het meest opvallend hiervan zijn wtel de herhaalde bezoeken van jhr. Tjar- da van Starkenborgh Stachouwer aan de formateurs, een keer sa men met minister Stikker. Men ziet hem blijkbaar graag als minis ter, maar kan hem ondertussen niet goted kwijt, omdat er geen symptomen zijn dat minister Stik ker inderdaad niet zou terugkeren noch dat minister 's Jacob zijn congé zou krijgen. Jhr. Tjarda is vertegenwoordiger van de minis ter van buitenlandse zaken in de Atlantische defensieraad. btevredigende regeling der verhou ding tussen het Concertgebouw N.V. en het orkest. Alle betrok kenen zijn het eens over de wen selijkheid, dat dit reeds aanhan gige vraagstuk zo snel mogelijk tot oplossing moet worden ge bracht. Uiteraard zal de uitwer king hiervan, mtede in verband met de financiële gevolgen, enige tijd vergen. Alle partijen betreuren met de bemiddelaars de ongeregeldheden, die bij het optrteden van de gast- dirigent zijn voorgekomen, om dat daardoor het normale verloop van de concerten is belemmerd en is gehandeld in strijd met de ver houding, gelijk deze tussen een dirigent en een orkest behoort te zijn. De partijen sprteken in verband met al het bovenstaande de hoop uit, dat te zijner tijd aan Paul van Kempen de gelegenheid kan wor den geboden een of meer concer ten als gastdirigent te leiden. GEMIDDELD VIER WEKEN HERHALINGSOEFENINGEN Officiëel wordt bevestigd, dat dit jaar herhalingsoefe- zware hoofd- en borst- y er houd held, diep vastzittend slijm, snuift en wrijft U weg met Eerder schijnt het mogelijk dat minister Spitzen, dite zetelt op Verkeer en Waterstaat, gaat ver dwijnen, want de heren Drees en Van Schaik hebben geconfereerd met ir Staf van het ministerie van Landbouw en dite plaatst men nu graag op de zetel van minister Spitzen, ook al vanwege het evenwicht in het kabinet, want de heer Staf is C.H. en de heer Spitzen is partijloos. Vervolgens hebben de formateurs dan nog ge sproken met minister Van den Brink. Latere berichten duiden er op dat Tjarda en Staf weinig zin hebben een ministersteek op te zetten. Al met al schijnt er weinig kans te bestaan dat we deze week nog eens een heus kabinet zullen krijgen. De meeste ministers zullen wel van het oud in het nieuw spelen. 25 Millioen voor hulp aan de landbouw. Fonds voor verdere technische ontwikkeling. Het lang verwachte borgstel- lings- en crediettonds voor ver dere technische ontwikkeling en daarmee samenhangende opvoe ring van productiviteit is thans ge sticht. Uit tegenwaardetondsen van het Marshallplan zijn vijr-en- twintig mlllioen gulden voor dit dotel beschikbaar gekomen. De Nederlandse boer krijgt dit geld niet „cadeau Het zal die nen tot borg van door boerenleen banken te verstrekken credieten ten behoeve van technische ver betering en opvoering van pro ductiviteit en rentabiliteit van voornamelijk kleine boeren- en tuindersbedrijven. Waarvoor credieten? Onder ttechnische verbeteringen kan men bijvoorbeeld het aan schaffen van machines (eventueel collectief) beschouwen, alsook verbetering van akkers en weiden door drainage en dergelijke. Maar ook voor verbetering van veeslag en bedrijfsruimten, aanschaf van bijzondere gewassen met hogere opbrengst, om maar enkele voor beelden te noemen, zullen, naar verwacht wordt, credieten kun nen worden verleend. Aangenomen kan worden, dat land- en tuinbouwconsulenten bij het bepalen van noodzaak en om vang van credietverlening hun medewterking zullen gaan verle nen. Zoals men wteet werd in de laatste jaren van overheidswege reeds financiële hulp verleend. Concertgebouw-conflict opgelost. De bemiddeling, vterleend door de minister van O., K. en W. en het college van B. en W. van Amsterdam bij het conflict dat ge rezen is tussen het bestuur van 't Concertgebouw N.V. en een ge deelte van het Concertgebouw orkest heteft tot een bevredigend resultaat geleid. Tot hun voldoening is de be middelaars gebleken, dat bij alle partijen de wens leeft om zo spoedig mogelijk de onderbroken werkzaamheden te hervatten. Dte leden van het orkest, die op 28 Januari j.l. werden ontslagen, betuigen hun leedwezen, dat zij, onder grote spanningen, het po dium hebben verlaten. Met begrip voor de spanningen, waarin de orkestleden hebben verkeerd, heteft de raad van bestuur van net Con certgebouw N.V. zich bereid verklaard het gegeven ontslag on gedaan te maken en de salarissen over het tijdvak, waarin niet wterd gespeeld, volledig uit te betalen. Het is de bemiddelaars bij hun besprekingen met de betrokkenen gebleken, dat de ondergrond van het conflict is gelegen in de oa- ningen zullen worden gehou den voor een gedeelte van 't dienstplichtig- en reserve- personeel van de Koninklijke Landmacht (de luchtmacht inbegrepen), dat thans met groot verlof is. De oefeningen zullen wor den gehouden in elkaar op volgende ploegen, te beginnen op 27 Maart (officieren en ka der) en 4 April (overigen). In November zullen de oe feningen voor de laatste ploeg zijn beëindigd. GEEN GRATIE VOOR ZEVEN DUITSE OORLOGSMISDADIGERS. De Amerikaanse hoge com missaris in Duitsland, McCloy, heeft een verzoek van dr. Adenauer om de terechtstel lingen van zeven ter dood veroordeelde Duitse oorlogs misdadigers uit te stellen, ver worpen. Adenauer vroeg een nieuwe behandeling van de zaak, daar er, volgens hem, zekere tegenstrijdigheden in de vonnissen zijn. McCloy ant woordde kort, dat alle punten overwogen zijn en dat enige wijziging niet gerechtvaardigd is. 70.000 STAKERS IN BELGISCHE MIJNEN. Een staking, die Dinsdag is uitgebroken in de steenkolen mijnen van het Luikse bek ken, is Woensdag j.l. overge slagen naar de mijnen van Bergen en Charleroi. In het Luikse en in het gebied van Bergen is de staking vrijwel algemeen. Rond Charleroi, waar achtduizend arbeiders staken, ligt het werk stil in acht van de zeventig schach ten. In totaal staken nu bijna 70.000 mijnwerkers. ZONDAGSDIENST 18 Februari 1951. Arts: Dr. Langemeijer. Apotheek: Nijman. NED. HERV. KERK WAALWIJK. Zondag 18 Februari 1951. 10 uur: Dienst. KERKCONCERT IN DE NED. HERVORMDE KERK WAALWIJK. Naar wij vernemen zal er een concert worden gegeven in de Ned. Herv. Kerk aan de Haven alhier. Hieraan zullen hun mede werking verlenen de bekende alt-zangeres Roos Boelsma en de plaatselijke organist Henk Nieuwkoop. Wij hopen t.z.t. hierop nog terug te komen. OPDRACHT. Het verbouwen van een herenhuis tot zakenpand aan de Grotestraat 186 te Waal wijk voor rekening van dhr. Victor van Laarhoven alhier, is bij onderhandse aanbeste ding opgedragen aan de heren W. v. d. Hammen en L. van Campen, aannemers te Waal wijk; het verf werk wordt ver zorgd door de heer P. Dek kers. LANGSTRAAT WORDT PROVISORISCH VERBETERD. Naar de A.N.W.B. verneemt, zullen de verzakkingen van 't wegdek van de Langstraat, verbinding Den BoschGeer- truidenberg, worden opgevuld. Een definitieve verbetering van de weg kan plaats hebben wanneer het Oude Maasje zal zijn afgedamd, waardoor de dijk, waarop de weg gelegen is, lager kan worden gemaakt, zodat de rijbaan kan worden verbreed. DE HOOISTEEG VIERDE EEN GRANDIOOS FEEST. Een gouden bruiloft is geen alledaagse gebeurtenis. Dat hebben de buurtgenoten van het echtpaar Hamers-Missot ook gedacht en voor hen een grandioos feest opgebouwd. Dat heeft een gouden echtpaar overigens wel verdiend. Vijf tig jaren van huwelijkstrouw in tegenslag en moeilijkheden, zorg om het dagelijks brood en zorg voor een groot gezin, dat is een zware opgave. Maar nu heeft het echtpaar met een schoon feest op die 50 jaren teruggezien. Het feest begon met een plechtige H. Mis in de parochiekerk van St. Jan Baptist, opgedragen door ka pelaan Lempens. In een auto met gouden slingers, getrok ken en geëscorteerd door bruidjes, voorafgegaan door een lief bruidspaartje van een jaar of zes, ging het naar de kerk. Na de Mis werden door de bruidjes „aanspraken" gehou den tot bruidegom en bruid. Toen het om 12 uur recep tie was, kwamen velen naar de prachtig versierde Hooi- steeg om het gouden paar ge luk te wensen. De burgemees ter en mevrouw Lambooy wa ren er, Pastoor Ras natuurlijk ook en het Comité Ouden van Dagen kwam een enorme taart aanbieden. De heer Meijs deed het met een keurig speechje. Nou ja, en wat moet je nu nog meer vertellen van zo'n bruiloft. Het was een gewel dig feest, 's Avonds, toen de mooie verlichting in de Hooi- steeg aan was, gingen de fees telingen naar café Sandbrink, door het comité weer versierd, om daar het feest voort te zetten. Een accordeon bracht de goede stemming er spoedig in. Het was er best. Het bruidspaar was vol lof over het comité, vooral de dames, dat zo enorm veel werk verzet had en bovendien namens de buurt nog een ge schenk in een gouden couvert kwam aanbieden. Woensdagmiddag, de vol gende dag dus, was er feest voor de kinderen. In „Musis Sacrum" werden een paar leuke en een spannende film vertoond en de jeugdige toe- schouwertjes werden getrac- teerd. Het comité was voor Woens dagavond uitgenodigd op een etentje. Nu, dat er niet alleen gegeten is, daarover is geen twijfel mogelijk. Ook het co mité weet drommels goed wat feesten is. En morgen, Zater dag. komt het slot van dit luisterrijke feest, weer bij de firma Sandbrink. Dan komt de buurt en die zal het zeker niet voor de anderen onder willen doen. FEESTAVOND. De kaartclub „De Vrolijke Rikkers" hebben hun jaarlijk se feestavond, als naar ge woonte, prettig gevierd in het café van de heer E. van der Pluym. Eén der hoofdschotels was een onderling concours, waarvan de uitslag was: le B. Timmermans met 29 pnt.; 2e Th. Schoofs 29 pnt.; 3e C. Pennings 17 pnt.; 4e M. Roo mer 14 pnt.; 5e H. Donders 10 pnt.; 6e J. de Peffer 9 pnt.; 7e G. Pullens 8 pnt.; 8e B. Demmers 7 pnt. en 9e J. IJpe- laar 6 pnt. „ST. MICHAEL". Vorige week hield de R.K. Politiebond „St. Michaël", af deling Waalwijk en Omstre ken, zijn jaarvergadering in Hotel „De Twee Kolommen". Bij deze gelegenheid nam de heer A. v. d. Dungen wegens zijn benoeming tot groeps commandant van de rijkspo litie te Helvoirt, afscheid van de afdeling als voorzitter. Hij werd toegesproken door de vice-voorzitter, de heer M. v. d. Zanden, groepscomman dant van de rijkspolitie te Vlijmen. Deze vertolkte de hartelijke dank van de leden voor hetgeen de heer v. d. Dungen, die ook hoofdbe stuurslid is van de landelijke bond, in zijn functie voor de afdeling heeft gedaan. Tot voorzitter van de af deling werd benoemd de heer M. v. d. Zanden en 't bestuur werd uitgebreid met de heer J. van Uden, wachtmeester le klas te Loon op Zand. Er waren drie jubilarissen: de heren A. v. d. Dungen, M. v. d. Zanden en H. J. v. Mier- lo waren 25 jaar lid en daar om werd hun het zilveren bonds-insigne overhandigd door de heer W. Hellings als degene die het langste lid was. In een kort woord merkte deze op dat deze onderscheiding toch wel een beetje mager was voor mensen die zoveel voor de bond hebben gedaan als deze. Het jaarverslag van de se cretaris, de heer F. Marcelis, was keurig verzorgd en vond dan ook grote instemming. Verder verliep de vergadering gezellig en geanimeerd. STAFVERGADERING K.A.J. Vrijdag 8 Februari j.l. werd in het K.A.B.-gebouw een Stafvergadering gehouden. De voorzitter opende met gebed en heette de aanwezigen een hartelijk welkom toe. Na het verslag van de secretaris wer den de ingekomen stukken behandeld. Vervolgens kwamen do notulen aan de beurt. Hier bij willen wij op de eerste plaats vooral wijzen op het belang van de sociale avond school. De aalmoezenier zei dat het heel jammer zou zijn als wegens gebrek aan be langstelling deze school geen doorgang zou kunnen vinden. De jonge arbeider heeft toch zeker in verband met de P.E..O. nog ontwikkeling no dig. De lessen zijn dan ook geheel aangepast op de men taliteit van de arbeiders. De genen die nog interesse heb ben om deze cursus te volgen, kunnen zich thans nog opge ven in de St. Petrusschool, Dinsdags- en Donderdags avonds om 7.30 uur. Doe het nu nog, U zult er geen snijt van hebben. Het is Uw aller grootst belang. De onkosten zijn zo laag mogelijk gesteld: 30 cent per week. Men be hoeft het dus hiervoor niet te laten. Dan werd er nog gesproken over de jaarvergadering, die direct na Pasen zal worden gehouden. Hierbij zal als om lijsting een klein toneelstukje worden opgevoerd, waarmee men thans druk bezig is. Vervolgens werd de verga dering gesloten met gebed en Kajottersgroet. VIERDE ONTWIKKELINGSAVOND. Maandag 19 Februari a.s. houdt de afdeling Waalwijk van de K.A.B. haar vierde ontwikkelingsavond in dit sei zoen. Als spreker zal optreden de heer P. Vriens met het on. derwerp „Eten alleen is nog geen leven". SCHEIDSR.-VERENIGING LANGSTRAAT. Zaterdag j.l. hield de S.V.L. haar jaarvergadering in zaal „Thalia", die slecht bezocht was. Na opening door de voor zitter, bracht de secretaris een keurig jaarverslag uit, dat in dank werd aanvaard. In het bestuur kwamen en kele wijzigingen. De aftreden de bestuursleden, de heren Dalmeijer en G. v. Velthoven werden niet herkozen. De heer J, Hornes wenste in geen en kel opzicht meer een bestuurs functie te aanvaarden. Het bestuur werd als volgt samengesteld: F. Timmers, W. Pot, L. van den Heuvel, G. Kruiff en A. Peijnenburg. Met elf stemmen werd F. Timmers tot voorzitter gekozen tegen 10 voor G. Kruiff. De heer Joh. Jacobs uit Til burg, die ter vergadering aan wezig was, werd benoemd tot ere-lid van de S.V.L. A.N.W.B. VRAAGT OM STEUN VOOR GEMEENTE WIJK EN AALBURG. Enige tijd geleden heeft de gemeente Wijk en Aalburg de wegen in het waterschap „de polder van Wijk" overgeno men. Het in orde brengen van deze wegen kost een half mil- lioen gulden, een last welke de gemeente niet kan dragen. De A.N.W.B. heeft Gedepu teerde Staten van Noord-Bra bant verzocht Wijk en Aal burg de nodige financiële ateun te verlenen. Het lijkt een ietwat onwennige combinatie. Kunst en Bedrijf, en misschien is ze ook wtel wat on wennig, want de Stichting die zo heet en deze twee bij elkaar wil brengen is nog jong. De oprich tingsdatum is 31 Mei 1950, maar vanwege de voorbereidende werk zaamheden kon pas half Septem ber begonnen worden met de uit voering van de punten die op het werkprogramma staan. Wat is het doel van deze stich ting? Zij legt een kaartsysteem aan van Nederlandse beeldende kunstenaars en van Nederlandse bedrijven en streeft er naar de kunstenaar in te schakelen bij de viering van jubilea e.d. in het Nederlandse bedrijfsleven. Zij heeft dit in de korte tijd van haar bestaan al mtet veel succes ge daan. Wanneer er in een bedrijf Rokers met een fijne weten hct:\ Zij is meer waa&d dan ze kost "uill making fritnds dus een jubileum wordt gevierd cn men kijkt uit naar een ge schenk, dan kan men zich wencen j tot de Stichting „Kunst en Bedrijf te Amsterdam, die in deze be langeloos bemiddelt. Om haar doel nog meer te benaderen heeft de stichting een plan ontworpen om te komen tot coördinatie van ge schenken. Wanneer men gezamen lijk met andere bedrijven een kunstwerk van blijvende waarde wenst aan te bieden aan een ju bilerende firma, bericht men aan „Kunst en Bedrijf' welk bedrag men daarvoor denkt uit te trek ken. In overleg met de jub.lana wordt dan een kunstwerk aange kocht. Het gaat niet aljeen over grote bedragen, tot nu toe werd bemiddeling verleend voor be dragen van 50 tot 12000. Men werkt in deze zo maar niet in het wilde weg. Er is namelijk een College van Advites in het leven geroepen, bestaande uit plm. 20 vooraanstaande kunstkenners uit het hele land. Bij voorkomende gelegenheden worden telkens drie leden van dit college aangezocht om een voordracht op te stellen van kunstenaars die iteder voor zich in staat geacht worden de opdracht goed uit te voeren. Met het oog op kleinere geschenken wordt een permanente collectie aangelegd, waarvoor verschillen de kunstenaars werk afstaan. Het is duidelijk dat met de stichMng „Kunst en Bedriif" twee partijen gediend zijn. Enerzijds wordt het bedrijfsleven geholpen met de dikwijls moeilijke keuze van een geschenk, terwijl een goed kunstwterk ook in een bedrijf een blijvende waarde heeft, an derzijds wordt de kunstenaar ge- holnen, die nu nog teveel afhan kelijk is van steun van de s'aat. Dit is de sociale kant van de zaak, die uiteraard een belanqrijke rol speelt. Om al dezte reJenen vesHnen wij graag de aandacht op de Stichting „Kunst en Bedrijf". Men houde haar voor voorkomen de gelegenheden in gedachte. GEEN BRAND. Woensdagavond, om een uur of half elf, rukte de brand weer uit en reed met huilen de sirene do StaMons^'-'gt in. Prompt stond natuurlijk de hele Markf en Stationsstraat buiten te kijken waar de brand was. Trouwens ook de politie dacht eerst dat er iets „in de fik" stond, want ze wilden met de jeeo er achter aan. Maar gelukkig bleek het allemaal maar veel lawaai om niks te zijn, want de brandweerman, nen waren alleen maar op oefening. DRIE AANRIJDINGEN. Maandag om ongeveer half vijf stond een auto in de Gro testraat geparkeerd, die plot seling de rijweg op reed om aan de overkant een dam in te draaien. Op dat moment kwam er van de andere kant een dertieniarige jongen uit Wijk en Aalburg aangefietst, die door de voorkant van de auto werd aangereden. De fieti van de jongen werd hier-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1