Langstroatse Schuttersband Uit Loon-op-Zand' s verleden LANDBOUW PLUIMVEE JAARVERGADERING DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 16 FEBRUARI 1951 Busgenoegens, 3S*j£.« *i" Maar, wat ook nog heel erg is, bij dit alles, zo doorgaande, komt de vraag, welke waarde wij nog kunnen hechten aan de berekenin gen van het L.E.I., wanneer men deze gaat corrigeren op grond van onzekere factoren. Het wordt ten slotte ook een prestigekwestie, wanneer de officiële organen als Stichting van de Landbouw en het L.E.I. menen dat de prijs 0.18 moet zijn en de regering wijkt hier botweg vanaf, aldus miskennend datgene wat de Stichting van de Landbouw, omvattend alle agra rische werkers, zowel werkgevers als werknemers, betoogt en moti veert; eveneens miskennend dat gene wat het L.E.I., dat voor de helft door de regering en voor de helft door de georganiseerde land. bouw wordt betaald, heeft bere kend en als rechtvaardig be schouwd. Geen wonder dan ook dat de georganiseerde landbouw, met Friesland voorop, krachtig verzet heeft aangetekend. Wij zullen dit jaar een gedeeL te van onze geteelde gerst moeten inleveren en wel 2500 K.G. per H.A. Uw organisatie heeft on middellijk geageerd dit niet toe te passen voor de zandgronden en men heeft hier een willig oor ge vonden. Precies is de regeling van de zandbedrijven nog niet bekend doch het zal vermoedelijk hierop neer komen, althans dit wordt vooropgesteld, dat alle zandbe drijven, die minder dan 10 H.A. cultuurgrond en zandbedrijven die minder dan 2 H.A. gerst verbou wen buiten de innameregeling val len. De aanslag op de resterende zandbedrijven mag maximaal 1600 Kg. bedragen. De kleibedrijven moeten 2500 Kg. inleveren. Ook overweegt men nog, om voor ie dere H.A. tarwe die men nog zal uitzaaien (zomertarwe) 1 H.A. gerst vrij te stellen van inleve ring. Dit zou dan natuurlijk ook van toepassing moeten zijn op diegenen, die wintertarwe hebben uitgezaaid. Met belangstelling wordt de be slissing hierover tegemoet gezien. Wat ons in hoge mate treft, zijn de geweldig hoge prijzen voor di_ verse producten, zoals aardappe len, waar de regering meende te moeten ingrijpen, omdat de prijs als volksvoedsel te hoog werd. De prijzen van de rogge, haver en gerst hebben evenals het stroo en hooi een ongekende hoogte be reikt en het is jammer dat dit ex tra voordeeltje in hoofdzaak de meest kapitaalkrachtige boeren toevalt. Immers de kleinere boeren hebben reeds vroeg hun produc ten moeten afleveren om geld be schikbaar te krijgen voor hun fi nanciële verplichtingen. De prij zen van het vee zijn enorm hoog en het wil mij voorkomen dat hier duidelijk wordt gedemonstreerd de waarde van onze valuta, en ik ge loof dat het verstandig is, dat wij als boeren het geld dat we te veel hebben, maar investeren in het bedrijf. Ook zou ik nog graag iets wil. len zeggen over de coöperatie. Ik krijg zo de indruk dat de jongeren onder ons de coöperatie min of meer de rug toekeren. Er kan niet genoeg op worden gewezen hoe gevaarlijk dit is. De coöperatie brengt ons enorme voordelen en is een sterke afweer tegen de spe culatieve ondernemingen, die beo gen de grootst mogelijke winst te maken. Bij onze coöperatie vloei en de voordelen en de winsten in de zakken der coöperanten. In dit verband behoeven we slechts te denken in de eerste plaats aan on ze Coöp. Boerenleenbanken, die ons tegen de laagst mogelijke ren ten credieten verschaffen, de zui velfabrieken, de suikerfabrieken, de vlasfabrieken en niet het minst met Centraal Bureau met zijn machtige in- en verkooporganisa tie. Over dit laatste orgaan kunt ge hier allen wel meepraten. Ook gij hebt hier grote voordelen be. haald. Het zou daarom te betreu ren zijn, indien de coöperaties niet die waardering zouden behouden die zij verdienen. Het publiekrech telijk orgaan ,,Het Landbouw schap" is er nog steeds niet, en het wil mij voorkomen dat dat nog wel even duren zal; de ge boorte daarvan is moeilijk en de consequenties vpor onze land- en tuinbouw zijn nog niet volledig te overzien. Zolang deze P.B.O. er nog niet is, zal.de Stichting van de Landbouw blijven voortbe staan, die geweldige bergen werk verzet. Één ding is jammer, dat de individuele agrarische onder nemer te ver van de Stichting is verwijderd en niet goed op de hoogte is met het werk van de Stichting. Doch dit staat bij mij vast, wanneer deze Stichting er niet was geweest^ zouden onze boeren en tuinders niet die be langrijke rol spelen in het agra risch spel zoals ze nu doen. Nog steeds betreurt de industrie het, dat de boeren en tuinders in deze Stiching zoveel te zeggen hebben en de regering daarmee zoveel re kening houdt. Dit zegt u zeker voldoende, mijne vrienden. Over 't algemeen lopen immers de belangen van de landbouw en de industrie weer parallel. De Benelux is nog steeds niet in werking, zoals men zich dat had voorgesteld. M.i. is men het over het voornaamste onderdeel van de Benelux nog niet eens en geen wonder, onze betalingsba lans is dermate in het nadeel, ver geleken bij onze partners, dat wij niet als gelijken leunnen worden behandeld. Het is indroevig dat het eens zo rijke Nederland niet meer gelijkwaardig is met België en Luxemburg. Maar wij wanho pen niet. De historie heeft nog ernstiger tijden gekend. Er staat een nieuwe pachtwet- geving op stapel, die op verschil lende punten wijzigingen voorstelt op het huidige Pachtbesluit. Ook uw organisatie heeft deze wet ernstig bestudeerd en rapport er over uitgebracht. Zo heb ik het voorrecht gehad slechts enkele problemen in vogel vlucht onder uw aandacht te bren gen en ik hoop er in geslaagd te zijn u er van te overtuigen dat georganiseerd zijn een gebiedende eis is. De contributiebetaling moet voor u geen hinderpaal zijn, deze komt toch in veel grotere vorm van uw bedrijf terug en zo vond ik het merkwaardig dat uw hoofd, bestuurslid cp de laatste algemene vergadering mij moest meedelen dat de afd. Sprang-Capelle be zwaar had tegen de geringe con tributieverhoging. Als u ziet het enorme werk, dat verzet wordt door het secretariaat en uw dag. bestuur, en wetende dat alles steeds meer gaat kosten, dan ir een kleine contributieverhoging onontbeerlijk. De L.S.B. hield in café 't Vosje te v.m. Baardwijk de ledenjaar vergadering, voorafgegaan door een korte bestuursvergadering, waarin de functieverdeling van het bestuur zou plaats vinden. Alvorens echter tot verdeling der functies kon worden overgegaan, deelde de voorzitter mede dat de heer Broeders niet meer als be stuurslid, dus ook niet meer als x secretaris van de L.S.B. werk zaam zou zijn, weshalve moest worden overgegaan tot benoeming van een nieuwe secretaris. Hij richtte dankwoorden aan het adres van de heer Broeders, die niet ter vergadering aanwezig was. Verder deelde hij mede dat O.L.V. Schuts 'n ander bestuurs lid had aangewezen in verband met de benoeming tot erebestuurs- lid van de hoofdman de heer J. v. d. Wiel en dat G. van Keulen zijn opvolger zou zijn. Daar die in het afgelopen sei zoen getoond had de L.S.B. en voornamelijk de schutterssport 'n warm hart toe te dragen en reeds verscheidene verslagen heeft doen maken, stelde hij voor om ge noemd bestuurslid als secretaris te benoemen. De uitslag was verras send; van de 8 bestuursleden, vertegenwoordigende 8 verenigin gen, werden er 7 uitgebracht op de heer v. Keulen en 1 op de heer M. Kops. De heer v. Keulen nam de benoeming aan. De voorzitter feliciteerde hem met zijn benoe ming tot secretaris en sprak zeer waarderende woorden over het werk, in het afgelopen seizoen verricht. De secretaris beloofde alles in het werk te zullen stellen om de L.S.B. te doen bloeien. Hij hoop. te echter dat hij dan zou kunnen rekenen op de volle honderd pro cent medewerking van het gehele bestuur en alle leden. Met aller medewerking is alles en zonder deze is niets mogelijk. De heer M. Kops werd met al gemene stemmen benoemd tot 2e voorzitter. Hierna ving de algemene leden vergadering aan, die geopend werd door de voorzitter. In zijn openingswoord bracht hij dank aan het bestuur voor de ondervonden steun en de prettige samenwerking gedurende zijn zit tingsperiode van twee jaar. Hij hoopte op dezelfde medewerking voor de komende twee jaar, die heden ingaan. i Verder deelde hij de vergade ring mede dat de heer Broeders als secretaris van de L.S.B. was heengegaan en opgevolgd werd door G. v. Keulen, die in de be stuursvergadering was gekozen. Aan de orde was het jaarver slag van de secretaris, dat onder dank voor het werk van de heer Broeders na een kleine opmerking van M. Kops wrd goedgekeurd. Het financiëel verslag werd eveneens goedgekeurd. Een com missie werd hiervoor benoemd, die de bescheiden van de pen ningmeester controleerde en con stateerde dat alles keurig in orde was. Men verzocht de functiona ris in het vervolg meer gespecifi ceerd op te geven, waaraan de financiën besteed waren, b.v. bij de prijzenaankoop (korps)Dit werd toegezegd. De kas sloot met een batig saldo van pl.m. 6. De voorzitter stelde de vraag hoe het nu moest met de voorzit ter. Blijft die altijd aan of moet hij om de twee jaar aftreden Veel werd hier niet over gespro ken, maar het slot was dat hij bij acclamatie werd herkozen. Voorts deelde de voorzitter mede dat op 10 Juni O.L.V.S. een gildedag organiseert. Voor het lo ten voor een bondsconcours is Elshout vrijgesteld en krijgt nu automatisch een concours toege wezen ter opening van zijn gilde- dag. Deze gildedaaen zullen op Zaterdag 9 Juni geopend worden met een bondsconcours van de L.S.B. Aan de orde werd gesteld het herziene reglement. Het zou on doenlijk en tijdrovend zijn om dit gehele reglement artikelsgewijze te gaan behandelen, daar elke vereniging t.z.t, een reglement zal ontvangen. Verschillende artike len behoefden toelichting door de voorzitter, terwijl enkele punten werden toegevoegd. Wat betreft het voorstel van 100 inplaats van 60 procent prij zen, werd 't oude stelsel gehand haafd, dus 0 procent prijzen en 1.inleggeld. Dit werd aange nomen met 13 stemmen voor en 3 tegen. Inleggeld korps) bleef ge handhaafd op 6.per vereni ging. Goedgekeurd werd het voor stel om zowel personele als korps- prijzen te doen aankopen door drie leden van het bestuur van de L.S.B. met een plaatselijk lid. De prijzen zullen zoveel mogelijk in de plaats waar het concours ge geven wordt, worden gekocht. Ook de deelname der schutters zal 14 dagen voor ieder bonds concours bij de secretaris van de L.S.B. moeten worden opgegeven, dus niet meer bij de verenigings- secretaris. Drie weken voor elk concours zal een schrijven uitgaan van de secretaris van de L.S.B., wanneer een bondsconcours zal worden gehouden en 8 dagen la ter zullen de deelnemers opgege ven moeten zijn. De wisselbeker staat los van de bondesconcour- sen. Vóór 1 April moet worden opgegeven wie aan deze beker- wedestrijden wil deelnemen. Een commissie zal dan worden be noemd, die de verdere afwerking van het bekerprogramma ter hand zal nemen. Hierna volgde de loting van de te geven bondsconcoursen. De uislag voor de volgende tweejaar is als volgt St. Catharina te Hcrpt op 29 April 1951 O.L.V. Schuts te Els- hout op 9 Juni 1951 St. Ambro_ sius te Baardwijk op 29 Juli '51 St. Blasius te Heusden op 19 Au gustus 1951. Voor 1952: St. Jan Baptist te Kaatsheuvel, St. Crispijn te Be- soijen, Prinses Juliana te Vlijmen en St. Joris te Nieuwkuijk. Onder toepasselijke woorden voor het vele en nuttige werk, in de L.S.B. gedaan, werd de heer J. v. d. Wiel wegens hoge ouder dom, 79 jaar, benoemd tot ere- bestuurslid van de L.S.B. met 'n adviserende stem. Op de hem eigen manier dank te v. d. Wiel voor de hartelijke woorden aan zijn adres gericht. Op voorstel van de heer de Louw zal niet met de hand op de rug geschoten worden, zolang bij 't kampen nog schutters afvallen. De heer Kops vroeg, waar we allen gilden zijn, wier beginselen op katholieke grondslag berusten, voortaan de vergaderingen te ope nen en te sluiten met de christe lijke groet. Beide voorstellen werden aan genomen en deze vergadering met de chr. groet gesloten. XV. DE GRENZEN VAN VENLOON. (Vervolg) Noermansput. Wanneer ik in m'n vorige ar tikeltje zeide, dat het niet moei lijk meer was te bepalen, waar het „Grondeloze meerke" gelegen heeft, met „de Noermansput'' is het des te moeilijker. Tot nog toe heb ik hierover geen vasté gege vens kunnen vinden. Toch zijn er tamelijk zekere veronderstellingen te maken aan de hand van de ge gevens. Op 7 October 1531 ge tuigen Afert Adriean Leempoels- zoon uit Sprang, oud omtrent tachtig jaar, Pieter Goyaertszoon, eveneens uit Sprang en vier of vijf en tachtig jaar oud en nog enkele anderen, allemaal van eer biedwaardige ouderdom, dat „hen kennelick is, dat men voor die waarheit hout ende altijt voor maels heeft gehouden, so wij mét de voirnoemde personen van on sen en haeren ouders gehoirt heb„ ben, dat die grippel genaemt Meergrippel, gelegen aan die wéstzijde vant meerwielken reedt recht suytwaert op tot den crom- men armboech toe, daer die heer- licheit van Dongen aen cornet, dat een rechte scheydinge is en- de voermaels altijt geweest is, so onse ouders, dat ons geïnformeert hebben tussen Zuythollant ende der Heerlicheit van Venloen Wanneer men nu de Loonse Dreef bekijkt van de Loonsedijk af tot waar de grens van Don gen aan de gemeente Loon komt, dan ziet men inderdaad dat deze recht naar het zuiden loopt. Daar waar echter de gemeente grenst aan Dongen, maakt de Loonse Dreef een bocht, die in de 16e eeuw „krommen armboog" ge noemd werd. Hier gaat de Loon se Dreef zuidoostwaarts. Claes Geraert Sweerts zoon getuigt hierover in dezelfde charter van 1531 „dat hem condich is ende van zijnen ouders gehoirt heeft dat die grippel, genaemt die Cate ofte Reeoyl streckende van den crommen Aermboech reedt recht suyt oistwaert tot Noormansput toe een rechte scheydingé is ende voertijts altijt van sijn ouders ge houden is voer een rechte scei- dinge tusschen der heerlicheit van Donghen ende der heerlicheit van Venloen". Dus de Noermansput moet op de grens liggen tussen Loon en Dongen. Dit is belangrijk, want de be kende, nu helaas overleden Waal- wijkse archivaris v. d. Hammen, die ontzaggelijk veel gedaan heeft voor de heemhunde van onze streken en die door z'n buitenge wone ijver een autoriteit op dit gebied geworden is, meende in de Galgewiel de Noermansput te mo gen terugzien en hij vond zelfs verband met de naam „Putstraat", omdat die regelrecht op de Gal gewiel uitloopt. We zien echter dat deze verklaring niet te hand haven is, omdat onze bronnen duidelijk een andere kant uitwij zen. Hier komt nog bij dat in een andere charter van 1538 Adriaen Heynrics Maeszoon, oud omtrent vier of vijf en tachtig jaar, uit 's Screvelduyne en Heyn- ryck Gijsbrechts Peyman, even eens vier of vijf en tachtig jaar oud en uit 's Screvelduyne ,,haer sinnen wel machtig wesende en hebben solemplijck met opgerecte vingeren lieflijck ten heiligen ghe- zworen, gestaefd eeds ghelijck hem onse rechter voer staefden, VRAGEN EN MENINGEN van onze lezers en ghelijck recht is, ende hebben bij den selven eede getuycht, ver- claert ende geaffirmeert, tuygen, verclaeren ende affirmeren mits desen ende dat door versueck van Cornelis Prayer Willems zoen, als rentmeester ende ge- machtigh van Joncheer Dirick van Grevenbroeck, heer tot Ven loen, dat waerachtig is, dat sij deposanten in den jaar vijftien hondert ende ses ende dertich, daer bij over ende aen geweest hebben op die moiren te plaetsen aen een grippel genoemt die Kae ofte Rioel opten crommen aerm boech, daer die heerlicheit van Donghen aencoempt streckende zuytoestwert op nader baen tot Noermansput toe..." Gezien de ze verklaringen moeten wij dus Noermansput in het Zuidwesten van de gemeente zoeken op de grens van Dongen en Loon en de veronderstelling lijkt mij niet te gewaagd, dat wij in het tegen woordige leike-ven de vroegere Noermansput mogen zien. De naamsverandering is dan waar schijnlijk te wijten aan het feit, dat hier het Galgeveld lag, waar de lijken van de veroordeelde misdadigers soms dagen lang te kijk hingen. Nadat ze in Loon zelf waren geëxecuteerd, werden ze hier op het buitengerecht ten toon gehangen. Wanneer dan la ter in een schepenbrief van den Bosch van October 1433 de grenzen van Loon nogmaals wor den aangegeven, dan staat er dat Loon zich uitstrekt „van den Scaerdenput ter waterscheyden toe Noermansput, van Noermans put ten gronde loosen meer toe, van den gronde loosen meer tot oonremeer We weten nu ech ter dat de grensaanduiding „van den Scaerdenput ter waterschey den toe Noermansput" de Zuid grens is, de Westgrens wordt dan gevormd door de lijn van Noer mansput tot het Grondeloze meer ke toe en de Noordgrens is dan vanaf het Grondeloze meerke tot Loonremeer. Dit Loonremeer was dan de Galgewiel. Deze was veel groter als tegenwoordig, want nu nog wordt een stukje van het Hoekske De Meer genoemd, trou wens ook de Meerdljk ten Noor den ervan ontleent er zijn naam aan. JOH. RIJKERS, M.S.F. NOG VIER NEDERLANDERS GESNEUVELD AAN FRONT IN KOREA. Na het bericht, dat de com mandant van het Nederlandse vrijwilligers-detachement in Korea, luitenant-kolonel M. P. A. den Ouden, is gesneuveld, bereikte de Nederlandse re gering Woensdag j.l. de mede deling dat eveneens tijdens de actie bij Hoensong de volgen de Nederlandse militairen zijn gevallen: de legerpredikant kapitein ds. H. J. Timens (30 jaar) uit Haarlem; kapitein J. Linzel (32 jaar) uit Wasse naar; korporaal A. Talens (27 jaar) uit Eindhoven; soldaat A. A. Schilders (24 jaar) af komstig uit Rotterdam. Majoor Eekhout treedt nu op als waarnemend comman dant van het Nederlandse ba taljon. In Indonesië stond ma joor Eekhout aan het hoofd van de compagnieën parachu tisten. Onder zijn bevel stond de luchtlanding bij Djokja tijdens de tweede politionele actie. SPOOR EN AUTO-WEG. Geachte Redactie, Met belangstelling las ik Uw beschouwing over de ver gadering der burgemeesters in 't Land van Cuyk en van het succes door hun krachtige ac tie bereikt. Hoe zit het nu toch eigen lijk hier, hoe zit het met de actie, ingezet door Waalwijks Belang? Uit Uw toevoeging en uit vroegere berichten lijkt me zo dat het niet van een leien dakje gaat en als dat zo is, vind ik het onbegrijpelijk. Ik weet dat er sprake ge weest is om op de spoorlijn een auto-baan te leggen, maar dat is door defensie om stra tegische redenen afgeketst, dus de spoorlijn moet blijven liggen en er komt daar geen auto-weg. Wat is er nu na tuurlijker dan dat er opnieuw actie gevoerd wordt om ook het personen-vervoer op deze lijn, die moet blijven liggen en ook moet worden onder houden, terug te krijgen. Me dunkt, daaraan moet toch ie dereen spontaan meewerken. Men verneemt verder dat Ged. Staten nu weer onder zoeken of een auto-weg naast de spoorbaan mogelijk is; prachtig, laat men dat onder zoek instellen; en als men dan tot de conclusie zou komen dat het mogelijk is, hoeveel jaren zullen er dan over heen gaan eer die weg er van Den Bosch tot Lage Zwaluwe ligt, en ondertussen blijven wij in de misère zitten, terwijl de spoorlijn er doelloos ligt! En dan, de ene actie sluit de an der toch niet uit! Wij kunnen nog jaren pro fiteren van een fatsoenlijk ge outilleerd personen-vervoer eer de gedachte auto-weg er ligt. En als er die auto-weg is, hebben alle mensen nog geen auto en met de bussen zullen we ook op deze weg dezelfde misère behouden: hoe zal het in de winter gaan met sneeuw en ijs? Ook ar beiders hebben recht om op tijd op hun werk en thuis te zijn, de handelsreizigers op tijd bij hun klanten, de scho lieren op school enz. En hoe zal 't bij zo'n auto-weg gaan met het passagiers-goed, met fiets en koffer, hoe met 't be stel- en stukgoed, hoe met de kaartjes-verkoop enz.? Eer dat alles in kannen en krui ken is, zullen we heel wat jaartjes ouder zijn. En al die tijd kunnen we gebaat zijn met een fatsoen lijke Diessel-tractie op deze lijn die liggen blijft; althans mogen we minstens verlangen dat de N.S. een serieuse proef neemt. En dat kunnen wij be reiken als allen zich als één man scharen achter de actie die thans is ingezet. Kijk naar de burgemeesters van 't Land van Cuyk! Een belanghebbend lezer. HANDBOOGSPORT IN WASPIK. Toen wij op Zondag 11 Fe bruari met enkele leden van onze vereniging te gast waren bij de Handboogschutterij „Eensgezindheid" te Waspik, kwam mij ter ore dat deze vereniging komende zomer haar 1216-jarig bestaansfeest viert. Als echte handbooglief hebber kon ik niet nalaten mijn voelhorens uit te steken om zodoende te vernemen wat zij zoal van plan was. Dit was echter heel wat. Doch men stuitte op een zeer grote moei lijkheid, n.l. de financiën. Toen voor mij de vraag ge steld werd: is er dan in Was pik niemand te vinden die zich bereid verklaart om deze zware taak op zijn schouders te nemen, kon men meedelen dat het bestuur van genoemde vereniging geen offers te zwaar zouden zijn om te trachten dit op te lossen. Nu rest mij één vraag. Zou men in Waspik dan zo te rughoudend zijn voor deze keer geen klein offertje te brengen teneinde genoemde vereniging in staat te stellen dit feest zo luisterrijk moge lijk te vieren? Komaan, sport vrienden van Waspik, strijkt eens over Uw hart en geef een kleine bijdrage in de vorm van een prijs of van een klei ne financiële bijdrage. Wan neer het feest doorgang zal vinden, en dat kan met Uwe medewerking, dan lijdt het geen twijfel of alle ingezete nen van Waspik zullen dik wijls herhalen: wat een schoon feest, en velen zullen daar nog bij voegen wat een edele sport de handboog is. Vrienden in Waspik, steunt Uw zo mooie vereniging met Uwe bijdrage J. Oerlemans, Secr. Distr. 3 N.B.v.H Vaart 135, Dongen. ABONNEERT UOP DIT BLAD ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD: Kleding en reiniging: Meisjes voor confectie-ateliers Schoen en Leder: Overleersnijders, bijtuigers en gradeerder. Prima ophalers. Zoolleerstanzers en kanten- schrooiers. Houtenhakkenzetters en Flex ible krammer. Machine-zwikker en- afmaker. Mannel. stikkers en leerling- stikkers. Div. arbeiders voor eenvoudi ge werkzaamheden in de zwik- kerij en afmakerij. Hand-aflappers. Handzwikker en handover- haler. Schoenstiksters en Thuisstik- sters. Plaksters. Jeugdige schoen- en lederwa- renfabrieks-arbeiders. Metaalnijverheid Jongens en meisjes voor mon tagewerk. Een leerling- en een halfwas loodgieter. Handel: Verkoopster. Vrije beroepen: Kantoorjuffrouw (bekend met boekhouding). Mannel. jongste bedienden. Huishoudelijke diensten: Dagmeisje. Dag- en nachtdienstbode. BIEDEN ZICH AAN Bouwvakken: Een leerling timmerman met opleiding Nijverheidsschool. Timmerlieden. Schilders. Een halfwas schilder. Meubelmakers. Opperlieden. Grondwerkers. Schoen en Leder: Stikmeester. Snijmeester - magazijnmeester Werkmeester onderwerkafd. Schuurder (Lederfabriek). Huidenspanner. Metaalnijverheid: Machine-bankwerker. Stoker. Land- en tuinbouw: Land- en tuinbouwarbeiders. Voedings- en genotmiddelen Een brood- en banketbakker. Verkeer: Diverse chauffeurs. Vrije beroepen: Boekhouder/correspondent. Huishoudelijke diensten. Huishoudster. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Ar beidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig tot en met 17 Febr. a.s. Een waarschuwing. In de vakpers is al zeer veel geschreven over de giftigheid van één onzer nieuwste be strijdingsmiddelen, n.l. Para- thion. Het inmiddels overal bekende middel Parathion heeft bij de bestrijding van verschillende insecten, vooral dit jaar een goede beurt ge maakt. Nu zijn de resultaten van één jaar niet altijd even be trouwbaar en verdere proef neming zal noodzakelijk blij ken. Maar waar wij met klem op willen wijzen en waarschuwen is de grote giftigheid van ge noemd middel voor de mens. Dit wordt zelfs in vakkrin gen nog steeds onderschat. Parathion is zo giftig, dat één druppel in onverdunde toe stand een mens reeds kan do den. Het is dus duidelijk dat het inademen van Parathionhou- dende nevel of stof het leven reeds ernstig kan bedreigen. Bovendien kan het vergif door de onbeschadigde huid heen in het lichaam worden opgenomen. Daarom moet de huid tegen contact met deze stof worden beschermd en is het gevaar lijk de door de spuitvloeistof nat geworden kledingstukken aan te houden. Er zijn reeds verschillende ernstige ziektegevallen, zelfs met dodelijke afloop voorge komen in de land- en tuin bouw. Het beste middel tegen het inademen van nevel en stof zou wel zijn het dragen van een goed masker. Voorts moet men oppassen de stoffen niet naar binnen te krijgen bij het gebruik van voedsel en dranken. Waar wij tenslotte vooral op willen wijzen, is het gebruik van waterdichte ondoordring bare rubberkleding, in 't bij zonder rubberhandschoenen en -laarzen. Deze kledingstukken zijn bij het verwerken van Parathion beslist noodzakelijk. Onder schat toch het gevaar niet, neem altijd de voorschriften De genoegens van het rei zen per spoorbus daar, waar het personenvervoer per trein is stopgezet, komen duidelijk uit in het volgende stukje uit „De Gelderlander" van 3 Fe bruari j.l., dat ons werd toe gezonden. Wij weten er alles van REIZEN. Het reizen met een spoorbus is ons een genoegen. Hoe kan het anders Stapten wij van morgen niet in, ten onrechte, want we moesten ons kaartje niet in de bus, maar aan het loket in het station ontvan gen. We liepen dus op 'n hol letje, 100 meter heen, 100 me ter terug, terwijl de chauffeur ons dikke corpus tot snelheid aanvuurde door te doen alsof hij zonder ons ging vertrek ken. Met tweeën namen wij plaats op de zitbank. Ons rechterdeel zweefde boven de gang, zodat 't telkens als een passagier binnenkwam of ver trok, flinke duwen te verdra gen kreeg. Natuurlijk mag men in zo'n bus niet roken. Ge kunt er 'n uur of twee in moeten vertoe ven, uw saffiaantje blijft op bevel van hogerhand in het doosje. Komt gij eenmaal binnen de interessekring van die dag, neen, sterker nog, ziet ge het doel van de reis ook te grijp liggen, de chauffeur zal niet stoppen. Hij brengt U naar 't station, 't Station is de plaats voor aankomst en vertrek. Daar stopt de trein immers ook en zo ge met de trein reist, kunt ge toch ook maar niet uitstappen waar ge wilt. Dwaas, die ge zijt. Men be taalt dezelfde prijs, dus men wordt ook naar het station ge bracht. Terwille van de reizi gers natuurlijk. Het is hun belang, dat ze zover mogelijk van hun doel worden neerge zet. Particuliere ondernemin gen stoppen wel onderweg, zij bieden U zoveel mogelijk ser vice. Contracten en verdra gen, dictaten en verordenin gen zijn er. Immers de ver voersmaatschappijen zijn ei niet voor de reizigers, zijn ei voor de maatschappijen, 't Is toch wat NIJDAS. die gelden voor het gebruik van dit giftige bestrijdings middel, in acht. Men zij ge waarschuwd! Voorkomen is beter dan genezen. Een hele bundel vragen die bij mij binnen kwamen heb ik vanwege urgentie recht streeks de belanghebbenden beantwoord. Mogen zij goede resultaten oogsten. Hieronder beantwoord ik er nog enige, die later binnen kwamen. Ie. Welke kippen zijn de beste en de voordeligste? Die door ervaren hoender parkhouders, fokkers, foksta- tions het meest in de verschil lende hoedanigheden verbe terd zijn. Dit is niet het werk van gewone kippenhouders. 2e. Hoeveel oppervlakte moet een kip hebben om steeds gras te blijven houden? Dar hangt enigszins van de bodem af. Goede vochthou- dende zand- of kleigrond on geveer 20 M2. 3e. Hoeveel legnesten per 25 stuks? Indien op de leg gecontro leerd wordt per 3 hennen één nest. Wordt niet op de leg ge controleerd, is per 5 hennen één nest voldoende. 4e. Hoe hoog moet de af rastering zijn? Twee meter is hoog genoeg, maar daar kunnen leghorns nog best over, die lopen en vliegen er soms tegen op. Een goed middel daartegen is kortwieken. Verlamming enz. Deze tegenslag kan door een ongeschikte slaapplaats ver oorzaakt worden, dus tenge volge van een donker, vunzig overbevolkt en misschien niet gereinigd hok. Men kan de beterschap dus in eigen hand hebben. Men vraagt mij, of de kip pen in de wintermaanden bij koud vriezend weer in hun hok moeten blijven. Als ze een doelmatig hok hebben, doen ze dat van zelf wel; hebben ze dat niet. dan lijden ze geweldig kou en ar moede en leggen in lange tijd geen eieren. Als het om veel eieren te doen is, waar 't bij de meesten wel om gaat, moet men voor prima huisvesting zorgen. Dat is dan het begin en daar hapert het toch nog zo aan. Als men 4 kippen per M2 bodemoppervlakte rekent, moet een winterhok zo zijn, dat elk dier over ongeveer een halve kubieke meter ruimte beschikt, met veel licht, vol doende lucht, geen tocht, de glasramen aan één kant, de voorzijde, en dan zo eenvou dig mogelijk.

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 7