DELEN Waalwijkse en Langstraatse Courant MEN ELSHOUT NIEUWKUIJK VUJMEN HAARSTEEG SPRANG-CAPELLE SPRANG CAPELLE Ned er lands-Australische overeenkomst getekend. Zilveren Jubileum Thomas v. d. Wiel HOOFDPIJN! 4 MAANDAG 26 FEBRUARI '51 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. ECHO m HET ZUIDEN 74e JAARGANG No. 17 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Donderdag is een emigratie overeenkomst getekend tus sen de Australische en Neder landse regeringen. Ter gele genheid van dit voor de emi gratie-betrekkingen tussen beide landen belangrijke feit is in Den Haag een perscon ferentie gehouden, waarop door de onlangs door de Re gering benoemde commissaris voor de Emigratie, Mr. Ir. B. W. Haveman, de emigratie attaché bij de Australische Ambassade, Lt. Col. A. M. Stoyles en de landbouw- en emigratie-attaché bij de Ned. Ambassade te Melbourne, Ir. G. W. J. Pieters, een en an der is verteld over de emigra tie naar Australië. De emigratie-overeenkomst betekent niet dat er een nieu we periode is ingegaan in de betrekkingen tussen Neder land en Australië, maar moet meer worden gezien als een legitimatie van een ontwikke ling, die in volle beweging is. Welke grote vlucht die ont wikkeling heeft genomen, blijkt uit de aantallen Neder landse emigranten naar Au stralië. In 1947 bedroeg hun aantal slechts 95, in 1948 wa ren het er 867, in 1949: 1619, in het afgelopen jaar 9268 en voor 1951 wordt verwacht dat 15 a 20.000 Nederlanders in Australië een nieuwe toe komst zullen gaan opbouwen. Het aantal aanmeldingen be draagt thans ongeveer 500 per week. 13.000 emigranten wachten op vervoer. Het grootste probleem bij de emigratie van zovele Ne derlanders is de kwestie van de beperkte vervoersmoge- Jijkheid. Op het ogenblik zijn 13.000 emigranten van de no dige papieren voorzien en klaar om te vertrekken. Zij wachten op vervoersgelegen- heid, die door de regering slechts zeer geleidelijk kan worden verstrekt ondanks het feit, dat van de K.L.M. enke le vliegtuigen zijn gecharterd. Wie zich nu meldt als emi grant, moet er op rekenen dat hij niet eerder dan aan het einde van dit jaar en mis schien zelfs pas in begin 1952 kan vertrekken. Goede voorbereiding beslist noodzakelijk. Die lange wachttijd is overigens niet zo n grote ramp als de emi granten zelf vaak menen. Die wachttijd stelt hun n.l. in staat zich op hun vestiging in hun tweede vaderland voor te berei den. Aan die voorbereiding ont breekt nog wel het een en ander. Het percentage emigranten, dat naar Australië vertrekt zonder één woord Engels te kennen, is ont stellend hoog. Dat gebrek aan kennis van de taal wreekt zich onherroepelijk. Er kan dan ook nooit genoeg op worden aange drongen dat a.s. emigranten zich de grondbeginselen van de En- gelsfe taal eigen maken. Dat geldt niet alleen voor de mannen, maar in dezelfde mate voor de vrou wen van de emigranten. Maar ook in ander opzicht is voorbereiding noodzakelijk. Ieder emigrant moet zich n.l. zeer dui delijk voor ogen stellen, dat hij in zijn nieuwe Vaderland zijn toe komst van de grond af zal moe ten opbouwen. Vooral de eerste cijd maakt de emigrant een, dat de heer Haveman noemde „rau we periode" door. Vooral in de eerste tijd moet de emigrant over de nodige pioniersgeest beschik ken om zich in de nieuwe omge ving en aan vaak geheel andere omstandigheden aan te passen. Huisvesting in kampen is primitief. Aanpassing is in de eerste plaats nodig met betrekking tot de huisvesting van de emigran ten. In Australië worden de emi granten en hun gezinnen onder gebracht in voor dit doel omge bouwde militaire kampen. De huisvesting daar is primitief, hoe wel zeker niet slecht. Ook voor de Australische kampleiding is enige tijd nodig om zich aan te passen aan de Nederlandse wen sen, waarmée overigens zoveel mogelijk rekening wordt gehou den. Vooral de emigranten, die in de veronderstelling verkeren, dat zij daarginds hun leven, zoals zij dat in Nederland gewend waren, kunnen voortzetten, komen bedro gen uit. Dé huisvesting is geheel in overeenstemming met het karakter van de emigratie: een emigrant moet, zoals hierboven reeds werd gezegd, geheel van de grond af aan beginnen. Hét hangt hoofd zakelijk van de activiteit van de emigrant zelf af of hij na korte of langere tijd kan beschikken over eigen huisvesting. Neem geen „prefabrica ted" huizen mee Een ernstige waarschuwing liet Ir. Pieters horen ten aanzien van het meevoeren van z.g. „prefabri cated" huizen. Spreker noemde dat „weggegooid geld". Want in elke staat en in elke gemeente in Australië zijn de eisen die aan dergelijke woningen gesteld wor den anders. Reclame van fabri kanten van „prefabricated hui zen die beweren dat hun produc ten aan die eisen voldoen, is mis leidend, omdat het onmogelijk is te voldoen aan alle eisen die op verschillende plaatsen worden ge steld. Wellicht zal in de nabije toekomst de mogelijkheid worden opengesteld om, als men eenmaal in een bepaalde plaats gevestigd is, een prefabricated huis te laten nazenden. De emigratie-over eenkomst. 'F Wat de Nederlands-Australi sche overeenkomst betreft, deze regelt de samenwerking op het gebied der emigratie voor een periode van 5 jaar. Per jaar wordt gerekend op een aantal van een 25.000-tal emigranten, die subsidie zullen ontvangen. De Ne derlandse regering verstrekt een bijdrage in de passagekosten en de Australische regering zorgt voor de huisvesting. De Neder landse regering verwacht, dat de samenwerking op emigratiegebied tussen Australië en Nederland een positieve bijdrage zal leveren tot de oplossing van de proble men van Nederland, dat een steeds groeiend bevolkingsover schot heeft, zowel als van Austra lië, dat een groot tekort heeft aan arbeidskrachten. van de gemeente-opzichter A.s. Donderdag 1 Maart zal de gemeenteopzichter Th. v. d. Wiel de dag herdenken dat hij voor 25 jaar in dienst trad in de bovenge noemde functie. Het past ons ze ker om bij dit jubileum even stil te staan. Thomas v. d. Wiel is in Drunen een zeer populaire fi guur, die zijn alomvattende taak van gemeenteopzichter steeds met grote nauwgezetheid en deskun digheid heeft verricht. Zelf een harde werker zijnde, is de jubilaris daardoor ook steeds een voorbeeld geweest voor allen in gemeentedienst. Gemakkelijk is de taak van Thomas niet altijd geweest. In de dertiger jaren had hij de leiding van de werkverschaffing. Als all round vakman was v. d. Wiel ook steeds een deskundig adviseur voor B. en W. in diverse aange legenheden. In de aanleg van het zwembad ,,De pleune wiel" had de jubilaris ook een zeer groot aandeel. Dank zij zijn deskundig heid en de opgewektheid waar mede de jubilaris steeds zijn werk verricht, heeft iedereen gaarne met hem te doen. Het zal de jubilaris a.s. Don derdag dan ook zeker niet aan belangstelling ontbreken. De offi ciële huldiging vindt plaats Don derdagmorgen om 10.30 uur ten gemeentehuize. JAARVERGADERING CON TROLEVER. DE TOEKOMST DRUNEN-ELSHOUT. Bovengenoemde vereniginy hield dezer dagen haar algemene jaar vergadering in café Klerkx. De voorzitter opende op de ge bruikelijke wijze en heette allen van harte welkom, speciaal de heer v. Huiten, directeur der Coöp. Zuivelfabriek. De notulen werden onveranderd goedgekeurd. Uit het jaarverslag namen wij het volgende over Op 1 Jan. waren 467 koeien in geschreven; dit aantal steeg in 1950 tot 538. In 1950 werden 134 kalveren in het fokregister inge schreven: 320 melklijsten werden afgesloten en door de Rijkszuivel- consulent gefiatteerd. Wij mogen uit dit jaarverslag de gestadige groei der vereniging constateren. Het periodiek aftredend be- stuuslid de heer Fr. Ploegmakers werd met algemene stemmen her kozen. De contributie werd vast gesteld op 3.— voor de eerste koe en inleggelden 2.50 per koe. Bij de mededelingen werden de nieuwe leden verzocht tijdig de staltijden op te geven, daar het in het weideseizoen moeilijk is om te branden. Tevens werden de leden verzocht om aan de mon stertrekkers juiste gegevens te verstrekken. Dit laatste werd ook door de heer v. Huiten, directeur der zuivelfabriek, onderstreept. Van de rondvraag werd druk gebruik gemaakt en er gingen stemmen op om een fokveedag te houden. Verschillende huishoude lijke aangelegenheden kwamen eveneens ter sprake. Hierna werd deze vergadering gesloten. JAARVERGADERING BOND VAN OUDSTRIJDERS. De Bond van Oudstrijders en oud-gemobiliseerden houdt Don derdagavond haar jaarvergadering in de zaal van Th. Elshout. De agenda vermeldt o.a. ook be stuursverkiezing. Overste Vorse- laar zal op deze avond het woord voeren. ONGELUK. Toen méj. van Delft uit de Kleinestraat alhier op een gegeven moment onvoorzichtig de Grote straat wilde oversteken, werd zij gegrepen door de motorrijder J. v. d. Loo uit Boxtel die juist pas seerde. Het méisje kwam te vallen en kreeg een beenbreuk en ver moedelijk een lichte hersenschud ding. Zij werd overgebracht naar het Ziekenhuis in Den Bosch. De motorrijder zelf bekwam geen let sel, maar zijn motor werd licht beschadigd. BILJARTEN. Door het Patronaat werd op 11 en 18 Febr. een biljarttournooi uitgeschreven tussen Drunen en Elshout, om de band in het pa tronaatsleven te verstevigen. We zagen in dit tournooi de sterksten van beide patronaten tegen elkaar. De partijen duurden 20 minuten, waarin series werden gemaakt van 5 en 6 car. De uitslag was Dru nen 260—Elshout 213. Volgens de plannen van het bestuur zal bin nenkort nog een tweede tournooi gehouden worden voor de B-ploe gen. LEDENVERGADERING KAB. De KAB afd. Elshout, hield Zaterdag 24 dezer haar jaarver gadering, die wat drukker bezocht was dan andere vergaderingen. De notulen, die na de opening werden voorgelezen, werden goed gekeurd. Aan de orde was be spreking KAB-fcest in Rotterdam in het Feijenoord-Stadion, waar 60.000 KAB-ers uit geheel Ne derland worden verwacht. De voorzitter lichtte een en ander toe en hij hoopte dat de KAB van Elshout een goed figuur zou ma ken. Men wil dc mogelijkheid openen om voor deze gelegenheid een spaarkas in het leven te roe pen, waarvoor men zich kan op geven bij de bode of een van de bestuursleden. De persoonlijke kosten in het Satdion zijn 0.50 per persoon. Hierna kregen we het jaarver slag van de secretaris. GOED VOORBEELD. j£T~ - Binnenkort zullen kleine landbouwers in Nederland met minder dan 25000.— ver mogen een premie kunnen krij gen om tot een doelmatiger be drijfsvoering te geraken. Enige millioenen daarvoor verschaft ons land zelf, de rest wordt uit de Marshall-gelden bijge past. Dit is een loffelijke geste. De kleine landbouwbedrijven hebben op het gebied van ef- ficiëncy een grote achterstand. Echter niet alleen op land bouwgebied bestaat er een be hoefte aan middelen voor ra tionalisatie. Het verdient dus aanbeveling, dat ook andere bedrijven de gelegenheid krij gen tot verbetering van hun positie. Het komt ons eenzijdig voor wanneer deze ruggesteun tot de agrarische sector be perkt blijft. Niettemin, 't goe de voorbeeld is er. Het financiële gedeelte sloot met een batig saldo. Het totaal be zit der vereniging bedroeg 625. Het 30-jarig bestaansfeest van de KAB in 1952 kan met een ge rust hart tegemoet gezien worden. De voorzitter bracht dank aan de penningmeester voor zijn ac curaat en zuinig beheer en aan de secretaris voor zijn keurig ver zorgd jaarverslag. De heer Schapendonk verklaar de namens de kascommissie alles in orde te hebben bevonden. In de kascommissie werden benoemd C. v. Drunen, A. v. Logten en G. v. Keulen. Met ingang van 1 Maart 1951 zal de heer Joh. v. Wijk de func tie van bode vervullen voor 75 per jaar. Hiervoor waren vier in schrijvingen. Aftredende bestuursleden waren A. v. Logten, L. v. d. Wiel en C. Pulles, waarvan de laatste niet meer kerkiesbaar was. Nieuwe candidaten waren G. Schapen donk, C. Span en Joh. v. Ven- rooij. Gekozen werden G. Scha pendonk met 26, Joh. v. Venroolj met 28 en L. v. d. Wiel met 23 stemmen. Een ingekomen schrijven van Waalwijks Belang inzake weder invoering treinverbinding werd behandeld en er werd besloten om hieraan adhaesie te betuigen. Hierna kreeg de geest, adviseur het woord, die wees op de retrai te-mogelijkheid, die door de KAB gesteund wordt. Medegedeeld werd dat op 18 Maart a.s. een speldjesdag zal worden gehouden voor de Vrien den van de Arbeidersjeugd. Van de rondvraag maakte het scheidende bestuurslid v. Logten gebruik om zijn dank te betuigen voor de prettige samenwerking tijdens zijn zittingsperiode. De voorzitter dankte hem in zeer waarderende woorden. Niets meer aan dc orde zijnde, sloot de voorzitter deze vlot ver lopen vergadering met de christ. groet. JAARVERGADERING VISCLUB. De hengelsportvereniging Vis- sersgeduld hield in café v. Baard wijk haar algemene jaarvergade ring. De voorzitter, dhr. J. Trum, opende deze bijeenkomst met een woord van welkom en uitte zijn tevredenheid over de grote op komst der leden. De secretaris, dhr. Jo Heesters, gaf een uitge breid verslag. Uit het financiëel verslag van de penningmeester H. Blankers bleek, dat er een ba tig saldo was. Met algemene stemmen werd A. Schuurmans tot bode gekozen. Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. Trum, H. Blankers en A. v. d. Aa. Hierna volgt een bespreking aangaande het looprecht langs de Maas. In de kascommissie hebben dit jaar zitting de heren H. van Overdijk, A. Lommers en R. v. Baardwijk. JAARVERGADERING. De Controle- en Fokvereniging hield in café Siegers haar jaar vergadering. Uit het verslag bleek o.m. dat er een batig saldo was van 15.25. Er werd besloten om de contributie te verhogen van 2.40 op 1.— per jaar en per koe Inplaats van dc heer Pijnen burg wérd de heer P. v. Dijk tot bestuurslid gekozen. Uit het be stuur werd tot voorzitter gekozen de heer L. de Coeij. Het aantal leden vermeerdei oe dit jaar met 8. PRIJZENCONTROLE COMMISSIE. De voor de gemeente Vlijmen ingestelde prijzencommissie is sa mengesteld als volgt Voorzitter W. Daelmans Vlij men, Middenstand. Leden H. Boom, Nieuwkuijk, KAB; J. Mostermans, Nieuwkuijk NCB; Mej. Wed. Boom-Klerks. Vlijmen, BoerinnenbondJ. v. d. Hagen, Vlijmen, Middenstand; J. Wijkmans, Vlijmen, KAB: De Vaan, Haarsteeg, KAB, mogelijk vervanger: G. Schuijten, Vlijmen, Meliestraat; A. Samuels. Vlijmen, lid van de gemeenteraad. Secretaris A. L. v. d. Hout, Vlijmen, ,,de Braai". Toegevoegd adviseur de heer F. M. F. Oudenhuizen, vertegen woordiger Departement van Eco nomische Zaken, Ophoviuslaan B 544, 's-Bosch. PAST OP UW RIJWIEL. Zaterdagavond werd bij café H. Boom een splinternieuw rijwiel gestolen van de pas gerepatriëer- de Henk Hagen, hoewel het rij wiel op slot was. De politie werd in kennis gesteld, 's Avonds werd op de Heide door voorbijgangers een fiets in een haag gevonden. Deze werd herkend als de fiets van Hagen en door de politie weer aan de overgelukkige eige naar teruggegeven. De politie zet het onderzoek voort. NATUURMENSEN OP BORNEO. Zondag 25 Febr. werd in het Patronaat een prachtige avond gegeven. Het eerst werd een lo terij gehouden van door Dajaks gemaakte artikelen: er werden meer "dan 30 voorwerpen verloot, zoals eigen geweven rokken, kop- pensnellerszwaard,tovenaarskleed, dansschilden, zonnehoeden, fijn vlecht- en snijwerk, enz. enz. Na afloop hiervan gaf Mgr. v. Kessel een lezing over natuur mensen op Borneo en een jon genskoor zong enkele Dajakslied- jes. Het geheel was een mooie avond, waarvan de opbrengst was voor de Missie van Mgr. v. Kes sel op Borneo. VLAG IN TOP. Thans prijkt de vlag op de 11 woningen op de Akker, die in zeer korte tijd zover zijn gebracht. Een woord van hulde aan het perso neel en aan aannemer B. Ver boord alhier. Binnen zeer korte tijd zal men dus het prachtige werk van winkelhuizen en wo ningen op de Akker aanschouwen. Jaarvergadering Vlijm. Boys. Zaterdagavond werd in café H. Boom de jaarvergadering gehou den van de RK. Vlijm. Boy». Nadat dc voorzitter dhr. v. d. Meerendonk de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, gaf hij een jaaroverzicht, waarin hij begon bij het eerste elftal. Na een paar ongelukkige wedstrijden hebben de Boys zich goed her steld en nemen nu de 2e plaats in. Het 2e elftal deed het ook in het begin niet slecht, maar door het incident in de wedstrijd tegen O.D.C. II Boxtel is Vlijmen op onrechtvaardige wijze gestraft en het zal van het hoger beroep af hangen of Vlijmen nog kans heeft op een goéde plaats. Het derde elftal doet het zeer goed en maakt een goede kans op het kampioenschap. Dan de Junioren, ook deze elf tallen doen het zeer goed. Een extra dankwoord werd door de voorzitter gesproken aan de leiders van de elftallen en in het bijzonder aan de Eerw. Fra ters voor de leiding en lessen aan de jeugd. Wat het nieuwe kleed lokaal betreft, dit zal op Tweede Paasdag worden geopend met een wedstrijd tegen R.K.T.V.V. Til burg, een sterke tweede klasser. De belangstelling bij thuiswed strijden kon beter zijn, maar hier in geeft de competitieleiding wei nig medewerking, door steeds een thuiswedstrijd vast te stellen bij een thuiswedstrijd bij B.V.V. Ook Haarsteeg ondervindt hier geen medewerking ondanks gezamenlijk protest. Dan besprak de voorzit ter de plannen in verband met 't 25-jarig bestaan van de Boys op 10 Juni. Een huldigingswedstrijd zal gespéeld worden tegen een combinatie Nieuwkuijk-Haarsteeg. Er zal een kermesse d'été worden gehouden en een prachtige wissel beker of schild zal verspeeld worden onder de plaatsélljke 4e klassers en uit te nodigen clubs uit de omtrek. Ook aan het twee de, derde en juniorenelftal is ge dacht. De penningmeester gaf hierna zijn verslag; een klein nadelig saldo, ondanks de grote gémaakte kosten voor het kleedlokaal, was verheugend. Het jaaroverzicht van de secretaris was meer hoop vol: het ledental is met 34 ver meerderd. Van de 1300 straffen bij de strafcommissie was er maar één voor Vlijmen. De pers kréég een extra compliment voor de be langstelling bij de wedstrijden. De aftredende voorzitter en secretaris werden bij acclamatie herkozen. Daarna sprak de adviseur de spélers toe en wees vooral op sportiviteit en zelfbeheersing. De rondvraag bracht dank woorden aan het bestuur voor het moeilijke werk en het goede be leid, waarvoor de voorzitter dank te waarna hij de vergadering sloot. J. v. d. Lee -W. v. d. Wiel 47— 50 Tafeltcnnisclub. De tafeltennisclub kwam in Café De Sport in vergadering bijeen. De vereniging is thans overgegaan tot het instellen van een onderlinge competitie. De eerste clubavond zal worden ge houden op Donderdagavond a.s. Enkele leden hebben zich weer aangemeld, waaronder ook enkele damesleden. Er zal getracht wor den in de a.s. wintér in compe titieverband uit te komen. Bevolkingsonderzoek. Het röntgenologisch onderzoek dat op 15, 16 en 17 Februari j.l. in onze plaats voor de hele be volking is gehouden, blijkt uit de thans békend geworden gegevens buitengewoon te zijn geslaagd. Ruim 93 pet. van de bevolking heeft zich geheel vrijwillig op de genoemde data gemeld om zich aan het onderzoek te onderwerpen. Dank zij de perfecte organisatie en de fraaie accomodatie van de R.K. Jongensschool is alles vlot verlopen. In het welslagen van dit onderzoek is ook in belang rijke mate bijgedragen door de activiteit van de dames van de E.H.B.O.-vereniging, die na het verstrijken van de dag van aan gifte, alle thuisblijvers persoonlijk hebben bezocht en zeer velen die er nog sceptisch tegenover ston den, van het belang van dit on derzoek hebben weten te over tuigen. Naar thans bekend is héb ben zich geen ernstige gevallen voorgedaan, slechts enkelen heb ben zich aan een heronderzoek behoeven te onderwérpen. Biljarten. In café W. Zeeuwen speelde Donderdagavond de biljartclub D.V.K. een wedstrijd tegen haar zustervereniging Juliana, geves tigd in café W. v. d. Loo. De uitslag was: D.V.K.—Juliana J. v. BeijnenH. v. d. Heijden 5036 H. v. d. Heijden Jr.F. van Liémpt 4350 Th. Boelen Jr.Th. Boelen Sr. 2750 B. v. d. HeijdenB. Verreijt 3150 Jos. TreurenW. v. Ravenstein 5037 W. v. BokhovenN. Vermeulen 5043 H. Witlox-M. v. d. Wiel 27— 50 325—366 zodat deze wedstrijd door Juliana mét 41 car. werd gewonnen. GESLAAGD. Bij het in de afgelopen week aan de R.K. Huishoudschool te Nieuwkuik gehouden examen, slaagden onze dorpsgenoten mej. Annie Smits en mej. Johanna van Bokhoven. CHR. VERKENNERS „JAN DE ROOIJ". Vrijdag j.l. werd de Welpen leidster van bovengenoemde Ver- kennersgroep, Mej. J. van Willi- genburg door de Districtscom missaris Hopman A. Mechielsen uit Breda, officieel als zodanig ge- installeerd. Nadat de vlag gebroken was, stelde de Groep zich op in hoef- ijzervorm, waarna de districts commissaris in een korte toespraak de nieuwe Akela wees op haar grote verantwoordelijkheid, maar ook op de schone taak en de gro te voldoening die dit werk kan geven. Daarna stelde hij haar de ge bruikelijke vragen, waarna mej. v. Willigenburg de belofte aflegde. De D.-C. spelde haar het instal latie-insigne op de borst, de Groepsleider deed haar de hals doek om en twee van haar wel pen zetten haar de hoed op, waarna de aanwezigen, w.o. de ouders van Akela v. Willigenburg haar met deze installatie feliciteer den. We zijn er van overtuigd, dat deze nieuwe afdeling van de Jan de Rooij-groep onder leiding van Akela van Willigenburg een goe de toekomst tegemoet gaat. BAZAR VERKENNERS. Vrijdagavond 7 uur had in te genwoordigheid van een aantal genodigden de opening plaats van de grote bazar ten bate van de Chr. Verkennersgroep Jan de Rooij, die gehouden wordt in een grote tent naast het stationsge- oouw Capelle-iNieuwevaart. Namens de Jan de kooij-Groep heette Hopman D. de Vries de aanwezigen hartelijk welkom, in t bijzonder de districts-cominis- saris der Ned. Padvinderij Hop man A. Mechielsen, de Edelachtb. Heer Burgemeester A. Smit, Dr. Gerlach, Notaris Waverijn, de heer A. van Wijlen, en de vele vertegenwoordigers van plaatsé- lijke verenigingen, en niet in het minst de ouders van Jan de Rooij. Spr. was getroffen door de me dewerking die het bazar-comité van de burgerij heeft mogen on dervinden, waarvoor hij allen recht hartelijk dankte. Hierna vérkreeg de Districts commissaris Hopman A. Mechiel sen uit Breda, het woord, die de officiële opening verrichtte. Spr. was bij zijn komst verbaasd over de opzet, de medewerking en de good will dié van allen afstraalde. Hij had niet gedacht dat alles zó voor elkaar zou zijn. Hij wees op de goede geest die er van deze troep padvinders uitgaat en spoort de jongens aan zo voort te gaan, dan zal er nog over deze troep gesproken worden. Ook de ouders van de padvinders Wekt hij op de jongens te steunen in het pad- vinderswerk, op de plaats die de padvinderij toekomt, na het ge zin en de school. Spr. spreekt verder de hoop uit dat de bazar moge slagen en er wat dc financiële opzet betreft een goede gooi in de goede rich ting gédaan mag worden om het gestelde doel te bereiken, n.l. het aanschaffen van kampeertenten enz. Hopman de Vries dankt de districts-commissaris en zegt de medewerking van de Jan de Rcoij- groep in de landelijke organisatie toe. Vervolgens sprak Burgeemester Smit nog een kort woord, waarin Z.E.A. dankté voor de uitnodi ging, de padvinders succes met de bazar toewenste, maar hen spe ciaal wees op 't Noblesse Oblige: Adeldom verplicht! Waar de padvinders zich genoemd hebben naar Jan de Rooij, die niet om zichzelf dacht, maar alleen aan t algemeen belang, hoopt de burge meester dat de padvinders zo zul len worden als Jan de Rooij was, dan is er voor ons volk nog toe komst. Na een dankwoord door hop man de Vries, kregen de genodig den de gelegenheid de bazar nog enige tijd rustig te bezichtigen. Hierbij bleek aanstonds dat de opzet groots was en het gehéel een schitterend aanzien bood. Dat de dames en heren van het bazar-comité de laatste maanden bergen werk verzet hebben, om het zover te krijgen en daarvoor een woord van hulde hebben ver diend is zeker waar. Véle ruim gevulde stands met textiel, handwerken, luxe en huis houdelijke artikelen en daarne vens allerlei attracties, als rad van avontuur, vogelpiek, schiettent, grabbelton, enz. enz., boden de bezoekers évenzoveel gelegenheid i hun geld kwijt te raken. Spoedig na de opening kwamen de bezoekers dan ook de tent vul len en kregen de verkoopsters en de attractie-bédienden handen vol werk. Al was het Vrijdagavond nu niet direct „druic", toch wer den reeds goede zaken gemaakt. Zaterdagmiddag was het een speciale middag voor de kinderen. Des avonds was het echter over weldigend druk en moest meerde ren de toegang worden gewei gerd. Vele gelukkige prijswinnaars keerden huiswaarts met mooie prijzen, taarten, tulband, krente- brood enz. Heden Maandagavond was het de bedoeling de bazar te sluiten, maar vérmoedelijk zal er ook de Dinsdagavond nog worden bijge nomen. M.inhardt's Ho0fdpijnpocderv GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar A. v. d. Schans- v. Raalte, Besoijensesteeg alhier, hoopt a.s. Woensdag zijn 50-jari- ge echtvereniging te vieren. Hoewel men de wens te kennen heeft gegeven hieraan géén uiter lijk feestvertoon te verbinden, doch dit heugelijk feit in intieme kring te vieren, zal het het gou den paar op die dag zekér niet aan belangstelling ontbreken. CHR. BOUWARBEIDERS. De Afdeling Sprang van de Nederl. Chr. Bouwarbeidersbond houdt op Vrijdag 2 Maart, des avonds half acht, haar 22e jaar vergadering, in de zaal van de Chr. Volksbond. Aan de orde komen o.m.: Jaar verslagen, Bestuursverkiezing, enz. Als spreker hoopt op te treden de Bondsvoorzitter, de heer Ei bergen, die zal spreken over de reis van de afgevaardigden der Nederlandse Vakbonden naar Amerika. De vergadering zal een enigs zins feestelijk karakter dragen. SPREEKBEURT. Op Donderdag 15 Maart a.s. hoopt in de zaal van de Chr. Volksbond alhier als spreker op te treden Candidaat van Oyen uit Ginneken, die enige tijd in Cana da vertoefde ondér de Ned. emi granten. Candidaat v. Oyen zal spreken over het Kerkewerk on der de Ned. emigranten in Cana da. DE HEER JAN MICHAËL OVERLEDEN. Op ongeveer 65-jarige leeftijd overleed Woensdagavond IJ. de heer J. Michael, bouwkundige te dezer plaatse. Al had de overlede ne zich de laatste jaren, als ge volg van zijn ziekte, meer en meer uit het openbare leven terugge trokken, toch interesseerde hij zich nog steeds voor alles wat in de gemeente gebeurde. De heer Michaël, geboren 18 Maart 1886 in het aan onze ge meente grenzende gedeelte van L. op Zand (Loonsed'ik), vestigde zich na zijn huwelijk als bouw kundige in deze gemeente. In ar chitecten- en aannemérskrincren was hij een bekende persoonlijk heid en tal van bouwwerken naar ontwerpen van zijn hand, zijn zo wel in de plaats zijner inwoning als in de naaste omgeving verre zen. Behalve op bouwkundig terrein ging zijn belangstelling ook uit naar de belangen de gemeente ra kende. Reeds voor de vereniging van de voormalige gemeenten Capelle, Vrijhoeve-Capelle en Sprang, had hij zitting in de ge meenteraad van Capelle en enkele jaren is hij lid geweest van het college van Burg. en Weth. dezer gemeente. Na de vereniging der drie gemeenten tot de gemeente Sprang Capelle wérd hij gekozen tot lid van de gemeenteraad van de nieuwe gemeente en verschil lende jaren heeft hij als lid van dit college de gemeentebelangen mede helpen béhartigen. Zijn belangstelling richtte zich ook op het plaatselijk verenigings leven en vooral de muziekvereni ging Kunst na Arbeid, waarvan hij mede-oprichter was en waarvan hij vanaf de opzichting in 1920 tot 1941 bestuurslid is geweest, eerst penningmeester, later voor zitter, droeg hij een warm hart toe. Na zijn uittreding uit het bestuur wérd hem het ere-voor-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 1