Wijde Wereld Waalwijkse en Langstraatse Courani SCHEURING. Uit Loon-op-Zand's verleden HEUSDEN CAPELLE SPRANG GEERTRUiDENBERG LOON-OP-ZAND UIT DE v_y EEN BRUTAAL MENS. RIJBEWIJZEN. MAANDAG 26 FEBRUARI '51 Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij ANTOON TIELEN Hoofdredacteur JAN TIELEN Dit blad verschijnt 2 x per week. DE ECHO m HEI ZUIDEN 74c JAARGANG No. 17 Abonnement 17 cent per week 2.15 per kwartaal 2.40 franco p.p. Advertentie-prijs 9 cent per m.M. Contract-advertenties speciaal tarief. OPGERICHT 1878. BureauxGROTESTRAAT 205 WAALWIJK TEL. 38. SCHOOLSTRAAT 11 KAATSHEUVEL TEL. 66. TEL.-ADRES „ECHO". Het gaat de Kominform niet naar den vleze buiten, en zelfs niet binnen zijn directe invloedssfeer. In Tsjecho-Slowakije hebben de communisten zich drie jaar geleden wel meester gemaakt van de macht, maar ze zijn sindsdien nooit gemakkelijke en be trouwbare vazallen gebleken. Steeds heeft Moskou scherpe controle moeten uitoefenen om ze in het ga reel te houden en heeft zich zelfs enige keren genood zaakt gezien corrigerend op te treden. In Italië is het nog erger, zoals in de afgelopen weken is gebleken. Moskou heeft het niet op de gang van zaken in West-Europa en dat ligt zeker even veel aan de beroering in eigen gelederen als aan het nog steeds groeiende verzet tegen het communisme van de overgrote meerderheid. Van deze laatste heeft het van het be gin af aan geweten wat het er aan had en in de toekomst zou hebben. Het kan begrijpen dat dc niet-communisten zich met hand en tand zouden verzetten tegen 't machtsmisbruik van degenen die zich hebben verkocht aan een bui tenlandse mogendheid en tegen de illegale practijken van deze men sen. Des te minder moet het de Sovjets bevallen als zfe bemerken dat zelfs hun eigen satellieten niet meer te vertrouwen zijn. Toen daarvan symptomen verschenen, hebben ze onmiddellijk de leiders der communistische partijen in diverse landen tot lijders ver klaard en Thorez uit Frankrijk, Togliatti uit Italië en hun collega uit Noorwegen per omgaande naar Moskou gehaald om hen een specialistische behandeling te doen ondergaan. Die zal Wel voor een groot gedeelte hebben bestaan uit injecties, waarvan de uitwerking in het Westen nog niet waar neembaar is. Integendeel, de Italiaanse com munisten zijn hun leider kwijt en onmiddellijk verschijnen er vege tekenen voor de partij. Vooraan staande leden treden uit en slepen een aanzienlijk aantal mindere goden mee. Zelfs in het brave Nederland is het „los van Mos kou" niet helemaal onopgemerkt voorbij gegaan en het resultaat was dat ook hier een paar weken geleden een dissidente communis- tiesche partij is opgericht. Een wonder dat Saulus en Gerben hierover nog niet ter verantwoor ding zijn geroepen. In Tsjecho-Slowakije gist het in de hoogste landsleiding en dat nog wel binnen de directe in vloedssfeer van de Kominform. Deze laatste geruisloze aanwinst van 1948 is een voortdurend zorgenkind geweest. De oud-mi- nister van buitenlandse zaken, Clementis, heeft weer eens aan 't licht gebracht hoeveel de Sovjets met dit land te stellen hebben. Functionarissen uit de hoogste re gionen kwamen er aan te pas om orde op de zaken te stellen toen bleek dat Clementis verdwenen was. Zelfs president Gottwald scheen niet helemaal vrijuit te gaan en werd onder bewaking ge steld. De sancties die vroeger werden toegepast, b.v. door leve ranties te verminderen of stop te zetten, bleken niet voldoende en de Russen namen praktisch volle dig het landsbestuur over. Men steekt zich inderdaad niet onge straft in een wespennest, maar voor Gottwald c.s. is het waar schijnlijk te laat om hieruit nog vruchtbare lering te trekken. Zij hebben het paard van Troje bin nengehaald en moeten er nu de tol voor betalen. Clementis voelt de tragedie in volle hevigheid, want volgens berichten is zijn ontsnappingspoging mislukt en is hij in handen van de Russische politie gevallen. Waarschijnlijk betekent dit voor hem niet alleen het hoogtepunt, maar ook het einde van de tragedie. Uit dit alles blijkt dat het Koin- inform-communisme voor velen zijn aantrekkelijkheid heeft ver loren. Niet de heilsleer, maar de manier waarop Moskou die tracht te verwezenlijken, in ieder geval voorgeeft te trachten. Niettemin schijnen ook de „afvalligen" nog vast .te houden aan de hersen schim van een paradijs op aarde. Wat ze echter niet willen is on voorwaardelijk het karretje van de Sovjet-Unie trekken. Moskou eist van zijn satellie ten onvoorwaardelijke gehoor zaamheid. In het Kominform-stel- sel is geen plaats voor persoon lijkheden met een eigen, eventueel afwijkende mening. Bevelen wor den van boven af gedecreteerd en die moeten uitgevoerd worden of ze stroken met de opvattingen van anderen of niet. Mislukkingen worden beschouwd als sabotage en zijn dus niet toegestaan. Het is daarom geen wonder dat Thorez, Togliattie en anderen naar Mos kou zijn gebracht ter genezing, want veel succes hebben ze de laatste tijd niet gehad en dat wordt er waarlijk niet beter op. Nochtans wil Moskou tenminste op zijn satellieten in West-Euro pa niet verliezen, waar het sterk op begint te lijken. Een beduidende minderheid wenst namelijk niet meer van Moskou uit gedirigeerd te worden, hetzij zij voelen dat dit op niets uitloopt, wijzer geworden door hetgeen diverse landen in Oost- Europa te zien geven, hetzij zij te nationaal denken en voelen om zich door een buitenlandse mo gendheid de wet te laten voor schrijven tegen het eigen lands belang inr hetzij ze het niet eens zijn met de door.Moskou gevolg de methode. Feit is dat het grote voorbeeld Tito school raaakr Hij heeft het eerst de banden met zijn vroegere bazen doorgesneden en heeft zich sindsdien ondanks de grootste moeilijkheden in binnen- en buitenland weten te handha ven. Bovendien heeft hij de zij het zfeer politieke sympathie en hulp van Westerse regeringen Verworven. Zien de anti-Moscovietische communisten dus dat de volgelin gen van Moskou altijd met wan trouwen worden bejegend, terwijl ze anderzijds de bewijzen voor ogen hebben wat er gebeurt ais Moskou de macht in handen krijgt, dat ze namelijk in de ijze ren greep van enkelen terecht ko men, dan is het heel begrijpelijk dat ze het in een andere richting gaan zoeken en nationaal het ide aal trachten te verwezenlijken dat ze internationaal, d.w.z. onder de druk uit een punt, Moskou, niet kunnen of willen realiseren. Het resultaat is een nationaal com munisme, dat nog te weinig teke ning vertoont om ervan te kun nen zeggen welke richting het precies zal inslaan. Dit neemt niet weg dat deze af brokkeling van Moskou's macht in Westerse landen voor de anti communisten een voordeel en een opluchting is. Het verzwakt aan merkelijk de kracht van de vijfde colonne die een voortdurende be dreiging vormt voor de rust in de vrije landen en als puntje bij paal tje komt een werkelijk gevaar be tekent. De scheuring in de com munistische gelederen in West- Europa is dus een lichtpuntje in het weinig aangename uitzicht dat de wereld van vandaag biedt. Bescherming der koopvaardijvloot. Vanaf 1 Mei a.s. zullen onge veer 800 dienstplichtigen van de Nederlandse koopvaardijvloot ge durende ongeveer drie maanden moeten dienen om opgeleid te worden voor de beschërming van de handelsvloot. Het gaat hier speciaal om scheepsbeveiliging, lijfsbehoud, herkenning van sche pen op zee en uitkijkdienst. Het personeel dat wordt opge roepen behoort tot diegenen die uitstel hebben gekregen wegens het grote tekort aan bemanningen voor handelsschepen en die al twee jaar hebben gevaren. Werd op de begroting van het ministerie van Marine in 1950 nog maar 188.000 gulden uitge trokken, voor bescherming van de handelsvloot, voor 1951 wordt een bedrag gevraagd van niet minder dan 2.503.000 gulden, waarvan het grootste deel is be stemd voor opleiding en uitrus ting. Benauwde uren in omgeslagen aak. Donderdag is op de Nieuwe Maas bij Rotterdam een aak om geslagen, waardoor de schipper en zijn vrouw en een broer over boord sloegen en twee kinderen van 8 en 2 jaar in de roef wer den opgesloten. De drenkelingen konden zich redden, maar dc kin deren moesten mfet snijbranders bevrijd worden, nadat de aak naar ondieper water was gesleept. Het schip sloeg om bij het pas seren van een sleepboot en begon onmiddellijk te zinken. Een te hulp geschoten boot sleepte de aak naar de kade, waar hij door een bok drijvende werd gehouden. Arbeiders brandden een gat in de scheepswand, waarbij ze water naar binnen goten om brand te voorkomen. Na een benauwde anderhalf uur waren de kinderen bevrijd. Ze werden naar het zie kenhuis gebracht, maar konden al gauw naar huls, want ze had den van dit avontuur geen nade lige gevolgen overgehouden. Advies Sociaal Economische Raad. De Sociaal Economische Raad heeft op verzoek van de minis ters van Economische Zaken en van Sociale Zaken advies uitge bracht over de politiek, die zowel ten aanzien van de prijs- als ten aanzien van de loonvorming in de naaste toekomst zal 'moeten worden gevoerd. Het komt er op neer dat de ekonomische politiek moet gericht zijn op herstel van het even wicht in de betalingsbalans en op het defensieprogram. Daartoe zal er een beperking van het verbruik bereikt moeten worden van 3 tot 5 en een be perking van de investeringen die hoger moeten zijn naarmate de beperking van het verbruik ge ringer is. Voorts wordt gepleit voor een beheerste loonpolitiek en een stelsel van algemeen toezicht op de prijzen met incidenteel ingrij pen waar dit nodig blijkt. De raad meent dat het bedrag aan reële middelen dat beschik baar dient te komen om zowel het tekort op de betalingsbalans als de extra militaire inspanning te overbruggen, zeker ongeveer 1100 millioen zal bedragen. De regering dient alle aandacht te blijven besteden aan het vraag stuk van de verhoging der ar beidsproductiviteit, maar de raad is na ampele discussie van oor deel dat een algemene verlenging van de Wettelijke arbeidstijd van 48 uur per week niet kan wor den aanbevolen. Hogere premie vrij willig verzekerden. Met ingang van 4 Maart zullen de premies .der vrijwillige zieken fondsverzekering in verschillende delen van het land worden vfer- hoogd. Donderdag heeft de Zieken fondsraad dit besluit genomen. Het bedrag dat aan rijkssubsi die zal worden uitgekeerd aan de algemene ziekenfondsen, zal wor den toegekend in de vorm van een gelijk bedrag voor iedere bij een fonds ingeschreven vrijwillig verzekerde. De fondsen zullen een premiereductie van 30 ct. per week verlenen aan bepaalde groe pen vrijwillig verzekerden van 65 jaar en ouder. De premies zullen vanaf 4 Maart worden geheven naar ge lang van de kosten der verzeke ring in dc verschillende delen van het land. Er blijkt in kringen van auto mobilisten verschil van mening te bestaan omtrent de verkrijging van de nieuwe rijbewijzen. De Auto-rijschool Hensen deelt ons dienaangaande het volgende mee De oude rijbewijzen van welke aard ook blijven geldig tot de vervaldatum. Indien men na dc vervaldatum niet direct een nieuw rijbewijs aanvraagt, kan men binnen 5 jaar na de vervaldatum zonder meer een nieuw rijbewijs krijgen. Na deze periode van vijf jaar moet men een nieuwe rijproef af leggen. Als men in het bezit is van rij bewijs A moet men vóór de ver valdatum een nieuw aanvragen. Men heeft dan, zonder een rij proef af te leggen, de keuze tus sen Rijbewijs BEPersonenauto's en lichte vrachtwagens; Rijbewijs CEZware vracht wagens; Rijbewijs DE Autobussen; Rijbewijs EOok voor aan hangwagens; Rijbewijs F Is alleen voor per sonen met een lichaamsgebrek. Chauffeurs van zware vracht wagens en autobussen kunnen ook de beschikking krijgen over rij bewijs BE, zodat ze ook lichtere wagens mogen besturen. Voor het rijbewijs is een pas foto en een geneeskundige verkla ring nodig. Men dient hiervoor nauwkeurig te informeren welke eisen aan de foto worden gesteld en waar men een geneeskundige verklaring kan krijgen. Evenals Nederland heeft West-Duitsland een aanzienlijk tekort op zijn betalingsbalans. Sommige ministers wensen dit tekort te bestrijden door de invoer van losse goederen te be perken. De economische leiders van het gehalveerde derde rijk zoeken echter de schuld voor de slechte toestand in het bui tenland. De bezetters tonen gebrek aan inzicht in de behoeften van het Duitse volk, waardoor het communisme niet afdoen de kan worden bestreden, zo meent men. De conclusie van deze lieden is, dat er meer kapitaal in West-Duitsland moet worden gestoken. Wij Nederlanders wrijven ons de ogen uit bij het lezen van zo n bericht. Door een zinloze greep naar de wereldheer schappij veroorzaakten de Duitsers ten wrede oorlog en een economische chaos in geheel Europa. Uitgaande van de op vatting, dat wij hen thans weer nodig hebben, schuiven zij zonder meer de schuld op degenen, die hen nu moeten kleden en voeden. Een brutaal mens heeft de halve wereld. De Duitsers dienen te bedenken dat zij met deze politiek reeds de helft van hun eigen rijk hebben verloren. Over het verkrijgen van een halve wereld hoeven zij voorlopig niet te denken. (M.) XVI. Met het bepalen van de gren zen van Venloon zijn we de ei genlijke geschiedenis een beetje vooruit gelopen. Toch zijn er on der het bewind van Paulus van Haastrecht, de oude, nog wel en kele dingen gebeurd, die het ver melden waard zijn. Allereerst moet er in 1341 een geweldige veenbrand gewoed heb ben. Door de langdurige droogte in de zomer van dat jaar en door de onvoorzichtigheid van een schaapherder waarschijnlijk, ge raakten de venen in brand. Er ontstond plotseling zo'n hevige brand, dat men van alle kanten kwam toegelopen. De mensen uit Tilburg en uit Dongen vochten met die van Loon samen tegen de vuurzee, omdat men ook voor zichzelf het ergste vreesde. Men gooide water of liever gezegd modder, want de meeste vennen v/aren tot modderpoeltjes uitge droogd, in het loeiend geweld, maar vergeefs. Tenslotte ten ein de raad en na alle andere midde len geprobeerd te hebben, begon men met man en macht een gracht te graven en wel zo diep, dat men onder de turflaag kwam en hierin is het vuur dan tot stilstand geko men. Gramaye verhaalt met veel verve en omhaal, hoe tijdens de brand de lucht in vuur leek te staan, terwijl zwarte rookwolken over de venen wegdreven. Zuilen van rook en vlammen verhieven zich en geweldige ontploffingen deden de aarde schudden. Een spookachtige rode gloed gaf het geheel zo'n huiveringwekkende aanblik, dat menigeen dacht dat de verschrikkelijke dag van de on dergang der wereld was aange- broken. Over slachtoffers en ge leden schade spreekt Gramaye niet. Ondertussen kwam acht jaar la ter een nieuwe hevige brand Ven- loon teisteren, n.l. in 1349. Maar hierover zijn geen nadere bijzon derheden bekend. Intussen schijnt deze tijd erg droog geweest te zijn, niet alleen de herhaalde branden uit deze tijd, maar ook een nieuwe ramp, waarvan Ven- loon te lijden had, bewijzen dit. AI verschillende jaren waren er in Venloon zandverstuivingen ge weest, maar ze werden jaar op jaar erger. Omstreeks 1390 was het zo erg, dat zowat het hele dorp en ook de kerk als bedolven werd onder het zand. Om deze reden en ook om de herhaalde in vallen van Gelderse troepen in Brabant, die rovend en moordend rondtrokken, verhuisden de bewo ners van Venloon de een na de ander dichter naar het kasteel, waar ze veiliger waren voor dc troepen stropende soldaten en minder last hadden van 't zand, daar in het Westen de moeren la gen. Toen in 1392 met de bouw van de tegenwoordige kerk werd begonnen, omdat dë oude kerk te klein was en door het zand moei lijk te bereiken, plaatste men deze aan de straat een kwartier gaans of zes boogscheuten weegs meer naar het Westen en hiermee was ook het centrum van het dorp verplaatst. In 1394 was de kerk van Venloon, dat zo langzamer hand de naam van Loon opt Seint begint te krijgen, voltooid en kon de pastoor Henricus Stiecken z'n nieuwe en grotere kerk in gebruik nemen. We kunnen ons echter nog maar heel vaag voorstellen, hoe de kerk er toen uitgezien moet hebben, want heel vaak is ze verbouwd en uitgebreid. Het priesterkoor schijnt wel het cJudstc gedeelte van dc tegenwoordige kerk te zijn en kan wel van het stichtingsjaar 1394 dateren. De toren is zeker een vijftig jaar jon- 9*r. Met de nieuwe kerk zorgde Paulus van Haastrecht ook voor het onderhoud van dc pastoor. Hij schonk Henricus Stiereken en zijn opvolgers de helft van de Loonse tienden. Deze bedroegen 296Yi Rijnsgulden. Tevens kreeg dc Loonse pastoor, die ook pas toor van Sprang was, van de graaf van Holland, althans bij provisie, de helft van de tienden van Sprang. (Loon was een Bra bants en Sprang was een Hol lands leen). Deze tienden waren in het begin maar weinig, omdat de grond toen door 't kleine aan tal inwoners nog maar weinig be bouwd werd, maar langzamerhand namen ze zodanig in waarde toe, dat de pastoor 275 Rijnsguldens uit Sprang ontving en dus maar wei nig minder als van Loon. De Loonse pastoors hebben echter heel wat moeilijkheden gehad over de Sprangse tienden met de rent meesters der Hollandse domeinen, die steeds maar weer en bij alle voorkomende gelegenheden be weerden, dat de onder Sprang ge legen tienden aan dc grafelijkheid van Holland alleen behoorden. Maar de nieuwe kerk van Loon stond er en zou steeds groter uit gebouwd worden in de loop van de tijd. Wel vernemen we nog dat de Geldersen in 1397 een nieuwe strooptocht ondernamen over Ois_ terwijk naar Eindhoven, dat ze echter niet konden nemen, maar of ze daarbij Loon ook aangedaan hebben, is alsnog niet uit te ma ken. Maar Paulus v. Haastrecht had nog een groot plan voor dc welvaart van Loon, dat .hij nog juist voor zijn dood ten uitvoer kon leggen. In 1396 begon hij met het graven van de vaart. Maar hierover in een volgend artikeltje. Pater JOH. RIJKERS, M.S.F. Kaatsheuvel. RAAD VAN HEUSDEN VERGADERT VIJF MINUTEN Waarschijnlijk heeft de gemeen teraad van Heusden nog nooit zo'n vlugge openbare vergadering gehouden als Donderdagavond. In vijf minuten tijd was de agenda afgewerkt en bovendien nog twee punten goedgekeurd, die niet op de agenda waren vermeld. Na de opening stelde burge meester v. Delft de goedkeuring van de notulen van de openbare vergadering van 8 Febr. aan de orde. Zonder meer werden ze vastgesteld. De ingekomen stuk ken werden alle voorkennisgeving aangenomen. Het enige punt dat op de agen da was vermeld, betrof een ver hoging van de rekening-courant- ovcreenkomst met de Bank van Nederlandse Gemeenten. De gemeente heeft de komende drie maanden geld nodig, o.a. voor de aflossing van de lening ad 100.000, welke lening niet verlengd kan worden, de betaling van de resterende termijnen van de aannemingssom van 11 wonni- gen en voor de aannemingssom voor de woningen op het Burcht plein, totaal 56.750. Aangezien de gemeenten momenteel moeilijk aan geld kunnen komen, hadden B. en W. contact opgenomen om de lopende rekening-courantover eenkomst met de Bank van Ne derlandse Gemeenten te verho gen. Deze bank verklaarde zich bereid de rekening te verhogen tot 285.000. B. en W. stelden de raad voor hieraan zijn goedkeuring te hech ten, hetgeen zonder enige discus sie gebeurde. De additionele punten waren de verordening op de heffing van marktgeld en een voorstel van B. en W. om hun te machtigen de concessie aan de gasfabriek te verlengen. De verordening werd vastge steld en B. en W. verkreeg zon der stemming de gevraagde mach tiging. En hiermee was deze record- vergadering afgelopen en kon bur gemeester v. Delft met gebed slui ten. STILLE OMGANG. Met een 100-tal deelnemers zal de afd. van de Stille Om gang deelnemen aan de Om gang te Amsterdam, tesamen met de afd. Den Bosch. Eerst wordt Zaterdagavond een H. Lof bijge woond en daarna trekt men per bus naar 's-Bosch, waar men om 1 uur de reis naar Amsterdam voortzet. Men hoopt in 't deke naat Heusden een eigen afdeling te kunnen oprichten. STEUN VOOR DE KANKER BESTRIJDING. Het personeel van de scheeps werf van de firma de Haan en Oerlemans heeft een bedrag bij eengebracht door het afstaan van een uurloon voor de kankerbe strijding. De directie heeft dit be drag aangevuld tot 200 en dit overgemaakt aan de Vereniging Koningin Wilhelminafonds te Am sterdam. ONTWIKKELINGSDAG Plattelands Jongeren Organisatie der Noord Brabantse Mij. van Landbouw. J. 1. Dinsdagmiddag werd in het gebouw van de Chr. Volksbond alhier een ontwikkelingsdag ge houden vanwege de Plattelands- Jongeren-Organisatie der Noord- Brabantse Mij. van Landbouw. De bijeenkomst was druk be zocht. Om 2 uur werd de samen komst geopend door de voorzitter de heer Barel, die de aanwezigen welkom heette, in 't bijzonder de afgevaardigden van de Noord- Brab. Mij. van Landbouw, van 't C. B. te Rotterdam, de heer Blank en wethouder Maijers, alsmede de sprekers van deze dag. Berichten van verhindering wa ren ingekomen van de E.A. Heer Burgemeester Smit en van dc heer Addink, directeur van de Zuivelfabriek De Toekomst. Hierna werd het jaarverslag uitgebracht en het financiëel ver slag, door de heer G. Knaap, die onder dank werden goedgekeurd. De Weled. Gestr. Heer Ariëns sprak vervolgens over de Kunst matige Inseminatie en de beteke nis hiervan in Noord-Brabant. Spr. maakte de aanwezigen er eerst ap attent, dat het niet de bedoeling was om reclame te ma ken voor de K. I. In de eerste plaats besprak hij de K.I. in Rus land, Denemarken en ook in En geland, waar het al zover geko men is dat het zaad per auto ver voerd wordt; op het laboratorium is daar een ontvangstation en in de auto een ontvangtoestel. Ook wordt het zaad reeds vervoerd per vliegtuig. In Nederland is het zover nog niet gekomen en zal het volgens spr. wel niet zover komen ook. Hier is het nodig de K.I. toe te dienen in verenigings verband, met een commissie van toezicht via de Prov. Gezond heidsdienst. De K.I.-verenigingen moeten uitgerust zijn met stieren die in alle bloedlijnen aan de hoogste eisen voldoen. Hiervoor haalde spr. nog vele gegevens aan die in de practijk bewezen zijn, waarmede spr. zijn causerie be ëindigde en de gelegenheid werd opengesteld om vragen te stellen, waarvan door de jongeren een druk gebruik werd gemaakt. Na een korte pauze kreeg de Weled. Gestr. heer de Geuze het woord om te spreken over: Ligt de wereld open voor onze agra rische jeugd. Spr. behandelde het overschot van landbouwers-jongeren hier te lande en besprak in verband hier mee de emigratiemogelijkheden en al wat daarmede samenhangt. In het bijzonder stond spr. breed voerig stil bij Canada. Na zijn ïede werden de spreker door vele jongeren vragen gesteld over de mogelijkheden tot emigre ren voor de agrarische jeugd. Daarna werd gepauzeerd, waar in door de jongens en meisjes ge zamenlijk werd geluncht. In de avonduren werd de ver gadering voortgezet; van elke af deling werd door een lid vijf mi nuten gesproken over een vrij onderwerp. Ook werd een verlo ting gehouden, terwijl de harmo nie Marijke haar medewerking verleende door enkele pittige num mertjes te blazen. Een kluchtspel werd nog op gevoerd, getiteld: Bij de fotograaf, door de afdeling Sprang-Capelle. Deze klucht maakte de avond tot een vrolijk slot. De voorzitter sprak nog een opwekkend woord en spoorde aan het werk zo voort te zetten. De harmonie Marijke blies ten af scheid een Taptoe. ABONNEERT UOP DIT BLAD PLATTELANDSVROUWEN HIELDEN GESLAAGDE FEESTAVOND. In de zaal van de heer Ant. v. Dijk aan het Bruggetje te Vrijh.l Captlle hield de afdeling Sprang- Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen Dinsdagavond 7 uur haar jaarlijkse feestavond, die, mede door de aanwezig heid van de echtgenoten der le den, druk bezocht was. De zaal was tot in de hoeken gevuld. Ook de F.dclachtb. Heer Burgemeester Smit gaf van zijn belangstelling blijk. De presidente, Mej. P. J. Rij. ken, heette de aanwezigen harte lijk welkom en dankte hun voor hun massale opkomst. Met een bijzonder woord van welkom i .chtte spr. zich tot de leden van de afd. Zevenbergen van de Bond die een gedeelte van het pro gramma zouden verzorgen. Na dc opening werd het programma ge opend met het zingen van het Bondslied, waarna voor de pauze enige voordrachten en bijdragen door de leden op uitnemende wij- werden afgewerkt. Nadat ge pauzeerd was, tijdens welke tot dekking van de kosten voor de feestvergadering een verloting werd gehouden, werd door de to neelafdeling van de Zevenbergse Plattelandsvrouwenafdeling opge voerd „Nicolientje weet het be ter een spel in drie bedrijven. Het stuk werd heel verdienstelijk vertolkt en alle rollen, vooral die waardoor het hele stuk gedragen werd, bleken in goede handen en aan het einde van ieder bedrijf en vooral na het halen voor het der de bedrijf, hadden de speelsters een stormachtig applaus in ont vangst te nemen. BEROEP NIET AANGENOMEN. Ds. J. v. Dijk te Gameren heeft het door de kerkeraad der Ned. Herv. Gem. alhier op hem uitge brachte beroep niet aangenomen. JAARVERGADERING. De Ned. Herv. Meisjesvereni ging „Bidt en Werkt" houdt op Dinsdag 27 Feb* a.s. in het ge bouw Elthato haar jaarvergade ring. Tijdens deze bijeenkomst, waarop dc gebruikelijke zaken voor een jaarvergadering aan de orde komen, zal met de leden, ereleden en oud-leden het zilveren jubileum feestelijk worden gevierd. VACANTE GEMEENTEN. In verband met het vertrek van Ds. G. van der Meulen naar Ga rijp zijn momenteel in de Ring 's-Grev.-Capelle weer een drietal Ned. Herv. Gemeenten zonder predikant. Met de Ned. Herv. Gemeenten van Raamsdonk en Raamsdonksveer, welke door Ds. v. d. Meulen werden bediend, zijn mede vacant de Ned. Herv. Ge meente aan de Loonscdijk en die te dezer plaatse. KLEINE MEISJESVERENIGING. De Ned. Herv. Kleine Meisjes vereniging hield 1.1. Dinsdagavond in het gebouw Elthato haar jaar vergadering, die aardig wat be- lngstelling trok, ook van de zijde der ouderen. Na de opening en behandeling van de jaarverslagen werd de agenda, die enkele bij dragen en voordrachten, afgewis seld met zang, vermeldde, op uit nemende wijze afgewerkt. Tijdens de pauze werden verversingen rondgediend. (Bovenstaande berichten te laat ontvangen voor 't vorig nummer. Red.) LEZING. In de ambachtsschool alhier werd door een viertal employé's van de Oliemaatschappij Sinfina uit VGravenhage een lezing ge houden over het gebruik van olie in de moderne industrie. Deze le zing werd in hoofdzaak aange hoord door loonproeiers en auto- monteurs. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd een druk gebruik gemaakt, wat wel bewees dat het onderwerp actu eel was. BURG. STAND VAN 1 T.M. 15 FEBR. 1951. Geboren Gerdina P dv H J Wervers-Geenen Helena M C dv J Grootswagers-Kleijsen Marius P A M zv A A Aussems- Damen Petronella J M dv J P Janse-Evers Lambertus J M zv A G Tolboom-v Berkel Adrianus A zv J C v d Berg-Ver-

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 5