JpOJlt WAALWYK ELSHOUT VLIJMEN SPRANG-CAPELLE BILJARTEN, DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 26 FEBRUARI 1951 ALGEMENE VERGADERING RODE KRUIS. PETER VERGEET ZIJN MUMMIES. meer Thomas L J M zv J Groenendaal-Laros Henricus G zv A M Schipperen-Hoots- mans Antonius J W F zv J v Venrooij-Lommers Pieternella dv H L Netten-Strik Sophia M H A dv F C Vera-v Deelen Marinus J H J zv A M Boons- Jansen Nicolasina G J dv J M Verboven-Kroot Andreas M Th zv A v Es-Damen Henri cus J M P M zv H M v Boxtel- v Dongen -Wilhelmus A M zv A v Noije-de Bie. Huwelijksaangiften: Johannes P D Jansen 23 jaar te Tilburg en Johanna M F Aarts 21 jaar alhier. Huwelijken: Marinus J. Dome- nie 27 jaar en Cornelia J P van Dongen 24 jaar beiden alhier Martinus A Brok 26 j te Waal wijk en Wilhelmina P M Vrinten 26 j alhier. [Overleden Christianus L A v Rooij 6 maanden Lambertus P Mutzers 2 maanden Henricus v Boxtel echtg van J v d Broek A J Brok van Schaijk CM de Kort van 's-Bosch J v d Griendt van Waalwijk JA Zwart van Zoeterwoude E M v Mierlo van Made M C J Hornman van Uden Chr M Meeusen van Oosterhout G M Spierings van Tilburg J M v d Vis van Schidam P W H v Baast van Tilburg. VertrokkenM A C Elshout naar België - JAWv Ooster hout naar Wessem H Couwen- berg en gezin naar Tilburg A J A v Gastel naar Dordrecht W J Netten naar Drunen J A Moonen naar Tilburg H J Goossens naar Lichtenvoorde C H v Helvoirt naar Maasthicht G M Zijlmans naar Dordrecht JA Moolenschot naar Tilburg C W M v Tilborg naar Schijndel. 72 jaar Gerardus Traa echtg van A J v Spaandonk 64 jaar Catharina Biekens wed van Chr v Boxtel 74 jaar Marinus Bos- sers wed van J S v d Schans 77 jaar— iCfichaël J v Nieuwstadt wed van J M v d Vliet 71 jaar Leonardus van de Donk echtg van P C v d Hoven oud 52 jaar Maria C H E v Opstal 37 jaar Adriana P Stravers 75 jaar Adrianus v Noije 81 jaar Ni- colaas G M Hamers 3 maanden Walthera Chr Stokkermans 11 jaar. Ingekomen E A Jagers van Culemborg A Brands van Don gen HA Manders van Schaijk JAARVERGADERING R.K. FABR. ARBEIDERSBOND De voorzitter, de heer Jos. v. Ven rooij opende met een woord van wtlkom. Het keurig verzorg de jaarverslag van de secretaris, de heer Span, gaf een duidelijk overzicht van de voornaamste gebeurtenissen in het afgelopen jaar. Het bestuur werd met 2 le den aangevuld. Het ledental kon van 39 tot 44 worden opgcvo'erd. Het financiële verslag was even eens keurig verzorgd. De kascom- missie had schriftelijke goedkeu ring gegeven en alles in orde be vonden. De twee functionarissen werd dank gebracht voor hun keurig verzorgde verslagen. Als lid van de kascommissife was af tredend de heer C. v. Drunen, die reglementair niet meer her kiesbaar was. In diens plaats werd benoemd de heer A. van Logten. Aftredend waren Jos. v. Venrooij, voorz en Mart. v. d. Wiel, comm.de laatste stelde zich niet meer herkiesbaar. Nieu we candidaten waren de heren Schapendonk en C. van Mook. Gekozen werden Jos. v. Venrooij en Schapendonk, zodat 't bestuur thans uit de volgende personen bestaatJos. v. Venrooij, voorz., Schapendonk, 2e voorz., Span, seer, en Siegers, penningm. Het scheidende bestuurslid bracht z'n dank aan hét bestuur voor de prettige samenwerking en het nieuw benoemde dankte voor het vertrouwen en hoopte zijn beste krachten in het belang van de vereniging te kunnen géven. De herkozen voorz. dankte eveneens voor het in hem gestelde vertrou wen en zegde al z'n werkkracht toe. Heirna kreeg de heer Schoor- mans het woord voor het uitspre ken van zijn geestig en boeiend betoog. Spr. begon met te constateren dat, als men de krant leest en de radio beluistert, men tot de con clusie komt dat de gehele wereld een heksenketel is, waartegenover onze mensen te laks staan. Hij spoorde aan om terug te keren tot Hem, van Wien alle genade moet komen. Keren we tot Hem terug, dan zal de ware vrede ons deel zijn. Spr. besloot zijn be schouwing met de woorden Ge zamenlijk hand in hand werken voor een sterke organisatie, waar in de ideeën der christelijke broe derlijke naastenliefde beoefend woden ONZE KERK. Op 5 Maart a.s. zal onze Bis schop het Hoogaltaar van de pa rochiekerk te Vlijmen, dat door oorlogsgeweld zwaar werd be schadigd, opnieuw consacreren en daarna een pontificale H. Mis ce lebreren. VRIJH.-CAPELLE. Voor de Geref. Jeugdvereniging van Vrijh.-Capelle hoopt op Vrij dag 2 Maart a.s. op te treden Ds. B. Timmer van 's-Gravenhage met het onderwerp „Onze positie in deze wereld". Aanvang 7 uur in de Geref. Kerk aan het Brug getje. Daar Ds. Timmer een be kend figuur is onder de jeugd, verwachten wij dat het kerkge bouw geheel bezet zal zijn. PERSOONLIJKE KAM PIOEN- J SCHAPPEN ELSHOUT-DRUNEN. Al reeds enige weken zijn de persoonlijke biljartkampioenschap, pen in volle gang en aan spanning ontbreekt het niet. Hieronder vol gen de uitslagen en de standen- lijsten van de hoofdklasse. L. Kuipers-Fr. Spierings 150—145 Th. v.d.Wiel-W. Vissers 150-112 C. v. d. Hoven- P. v. Ravensteijn 150— 82 W. Vissers- Th. v. d. Zanden 150—150 P. Pulles- P. v. Ravensteijn 109—150 Th. v. d. Wiel- C. v. d. Hoven 147—150 Th. v. d. Zanden- Fr. Spierings 150—147 Th.v.d.Wiel-P.Pullens 59-150 C. v. d. Hoven- Th. v. d. Zanden 150—113 W. Vissers-L. Kuipers 92—150 W.Vissers-Fr.Spierings 150—111 L. Kuipers- Th. v. d. Zanden 150— 60 Hoogste serie L. Kuipers 108 car. Hoogste partijgem. L. Kuipers 18.75, hoogste partijgem. P. van Ravensteijn 18.75. Standenlijst hoofdklasse. gesp. pnt. 1. L. Kuipers 3 6 2. C. v. d. Hoven 3 6 3. P. van Ravensteijn 3 4 4. P. Pulles 3 4 5. W. Vissers 4 3 6. Th. v. d. Zanden 4 3 7. Th. v. d. Wiel 3 2 8. Fr. Spierings 3 0 Aan spanning ontbreakt 't niet als uien de bovenste 4 bekijkt. De bovenste twee ieder met 450 car. uit drie partijen. Ie Klasse. C. Pulles-M. Kuipers 121 125 M. Kuipers—C. Pullens 87—125 Jos Stevens-G. Pulles 125116 G. Vissers-Jos Stevens 118—125 C. Pulles-G. Vissers 118125 G. Vissers-C. Pulles 79—125 Jos Stevens-M. Kuipers 125— 83 Hoogste serie Jos Stevens 22. Hoogste partijgem. Jos Stevens 4.46. Standenlijst le klas. gesp. pnt. Jos Stevens 3 6 C. Pulles 4 4 M. Kuipers 3 2 G. Vissers 4 2 2e klasse. A v. Leest-G. Elshout 100— 46 A.v.Leest-A.v.d.Geld 100— 62 H. Kuipers-C. v. Delft 97—100 A.v.Hulten-A.v.d.Geld 10052 A.v.Hulten-G. Elshout 10073 Hoogste serie H. Kuipers 17. Hoogste partijgem. Ant. v. Leest 3.57. Van de 2e klasse is geen stan denlijst aanwezig. 3e klasse. M. de Gouw-P. v. Son 75—65 A.v.d.Broek-R. de Gouw 75—70 R. de Gouw-B. Heijmans 75—75 M.v.d.Geld-M. Versteeg 33—75 A. v. Son-A. v. d. Broek 57—75 M. de Gouw-M. Versteeg 57—75 M.v.d.Geld-A. v. Son 57—75 B. Heijmans-A. v. Son 49—75 P. v. Son-M. Versteeg 62—75 R. de Gouw-M.v.d.Geld 7563 M. de Gouw-B. Heijmans 49—75 A.v.d.Broek-B. Heijmans 75—75 R. de Gouw-M. de Gouw 73-75 A. v. .Son-M. de Gouw 75—50 R. de Gouw-A. v. Son 65—75 M. de Gouw-A.v.d.Broek 71 75 Hoogste serie M. Versteeg 16 p. Hoogste partijgem. M. Versteeg 4.16. Standenlijst 3e klasse. gesp. pnt. A. v. Son 5 8 A. v. d. Broek 4 M. Versteeg 3 6 R. de Gouw 6 5 B. Heijmans 4 4 M. de Gouw 6 4 P. v. Son 3 0 M. v. d. Geld 3 0 Tot zover de gespecificeerde uitslagen en standenlijsten, die 'n zeer duidelijk overzicht geven van dc stand van zaken. Getracht zal worden om iedere week de uitsla gen te publiceren en na enige we ken wederom de standenlijsten aan te vullen, waarvoor ieders mede werking wordt verzocht. KOPEREN M.U.L.O. Op 1 Maart a.s. zal het \2]/i jaar geleden zijn dat de Zusters van J. M. J. hun M.lL.LO.-school in Waalwijk openden. Er werd toen begonnen met 35 leerlingen in twee klassen en dat aantal is geleidelijk gegroeid tot 125 nu, verdeeld over vijf klassen 2 eerste, 2 tweede en een derde klas. In de loop der jaren heeft de school al heel wat candidaten afgeleverd voor kweekschool, kantoor e. d. De eerwaarde zuster Theodore jubileert mee met de school, want zij heeft ze mee opgericht en ze is vanaf 1 September 1938 hoofd. De groei is zeker niet op de laatste plaats aan haar te danken. Het jubileum wordt ook een beëtje gevierd. Donderdag is er namelijk om half negen een H. Mis in de St. Jan en daarna een bijeenkomst in de school, die voornamelijk zal bestaan in een declamatiewedstrijd. Dan bestaan er nog plannen om onder de Paasvacantie een reünie te hou den van oud-leérlingen. Geen groots jubileum dus, maar toch wel de moeite waard om er even de aandacht op te vestigen, want heel wat Waal- wijkse meisjes en ook uit de om geving hebben er hun opleiding gekregen. JAARVERGADERING N. C. B. AFD. WAALWIJK. Donderdagavond hield de afde ling Waalwijk van de N. C. B. haar jaarvergadering in café Fr. van Hfelvoirt. Het aanvangstijd- stip was bijna een uur overschre den toen de voorzitter, de heer A. Van Huiten, de vergadering open de met de Christelijke groet, waarna de secretaris de notulen van de vorige vergadering voor las. In het Jaarverslag stond te lezen dat het bestuur in het afge lopen jaar weinig klachten te ver werken heeft gekregen, al heeft de verlaging van de melkprijs nog al wat beroering verwékt, waar tegen de organisatie dan ook ge kant blijft. Voorts werd er een beroep op de katholieke boeren gedaan de organisatie te steunen. De vergadering was zeer tevre den over het werk van de secre taris en de voorzitter drukte die tevredenheid in woorden uit. De spreker van deze avond was Broeder Alcuinus, die een drietal onderwerpen te behande len had. Maar hij bleef bij het eerste, de onvruchtbaarheid van het rundvee, van mening zijnde dat hij beter een onderwerp goed kon behandelen dan drie half. Broeder Alcuinus noemde de onvruchtbaarheid het belangrijk ste plobleem bij de veehouderij, omdat ze de grootste schade ver oorzaakt. Als de veehouders hun plannen konden uitvoeren, zou den er 15% meer kalveren gebo ren worden. De schade van het minder aantal kalveren kan ge schat worden op 1 millioen gul den per jaar, maar de grootste schade wordt geleden doordat on vruchtbare koeien veel minder melk geven, alles bij elkaar voor een bedrag van 50 millioen "s jaars. Neemt men daarbij in aanmerking dat de totale schade door alle ziekten veroorzaakt on geveer 70 a 80 millioen per jaar bedraagt, dan blijkt daar alleen al uit hoe ernstig de onvrucht baarheid is. Een van de grondoorzaken van deze ziekte achtte Broeder Alcui nus de voortgezette veredeling van het vet, zodat de productie wordt opgevoerd, terwijl voeding en verzorging ten achter blijven bij de grotere prestatie die het vee moet leveren. Nadat hij nog en kele nadere oorzaken had aange geven, zoals verkeerde, onvol doende en te veel voeding, gebrek aan mineralen en drie 'vormen van bemesting, gaf hij middelen aan ter bestrijding van de ziekie der onvruchtbaarheid. Met nadruk wees Broeder Alcuinus de boeren er op dat de fokkerij geen doel moet zijn, maar een middel om de financiële uitkomsten van het bedrijf te verbeteren. Na de lezing werd nog een en kele vraag gesteld en dankte de voorzitter de spreker voor zijn in teressante en leerzame uiteenzet ting. Bij het voortzetten van de ver gadering gaf de secretaris-pen ningmeester vervolgens een over zicht van de financiële toestand van de afdeling. Op 1 Januari 1950 was er in kas 186.52. De inkomsten bedroegen over dat jaar ƒ2165.12 en de uitgaven 1895.27, zodat er een batig sal do overbleef van 269.85, waar van op voorstel van het bestuur een rondje werd gegeven. De aftredende bestuursleden v. Huiten, v. Tuyl en v. Velthoven werden met resp. 28, 33 en 32 stemmen herkozen. Meegedeeld werd dat er voor bedrijven beneden 10 ha. voor 15 Maart subsidie kan aangevraagd worden voor graszaad. Het Nederlands Huisvestings comité had een dankbetuiging ge zonden voor de 467.30 die de afdeling Waalwijk van de N.C.B. voor de Oostpriesterhulp had bij eengebracht. Ook de voorzitter dankte de leden voor hun spon tane medewerking, het was alles meegevallen. Er was een nieuwe landbouw- gids verschenen, die warm werd aanbevolen, want er staat alles in, „veul meer dan ge wit", zei de voorzitter. Bij de rondvraag werd maar weer eens geïnformeerd naar de oplossing voor het vuile water in de polder. Het lid v. Heesbeen kon meedelen dat de raad vorig jaar 1000 had uitgetrokken om te onderzoeken hoe m ener het best kan afkomen. Van het resul taat was nog niets bekend, maar hij zou vragen hoe het er mee zit. Men vermoedde dat de oplossing wel zou samenvallen met 't nieu we havenplan en dan zou het nog wel even duren. Toen niemand meer iets te vra gen had, vestigde de voorzitter tenslotte de aandacht op de pa pier-actie voor de T.B.C.-bestrij ding, die niets meer kost als goe de wil, en sloot de vergadering met de christelijke groet. Morgen, Dinsdag 27 Februari, houdt de afdeling Waalwijk van het Nederlandse Rode Kruis een algemene vergadering in zaal 20 van het Raadhuis. Secretaresse en Penningmeester zullen verslag uitbrengen en er zal tevens be stuursverkiezing plaats hebben. POLS GEBROKEN." Mej. Jo v. d. Broek had het ongeluk tijdens de gymnastiek lessen van de vereniging O.W.S. in het gymnastieklokaal zodanig te vallen dat zij haar pols brak. Na behandeld te zijn werd Mej. v. d. Broek naar huis ge bracht. STILLE OMGANG. De regeling van de reis van de gemeenten in de Langstraat e.o. naar Waalwijk is als volgt: Vertrek Made 9.45 uur Gemeentehuis. Hank 10.00 uur Kerk. Geertruidénberg 10.05 Station. Raamsdonksveer 10.10 uur Heereplein. Raamsdonk 10.15 u. Nieuwenhuis. Waspik 10.25 uur Kerk. Loon op Zand 10.15 uur Kerk. Kaatsheuvel 10.15 uur Euphonia. Drunen 10.15 uur Gemeentehuis. Alle deelnemers gaan naar de kerk van de H. Antonius te Waalwijk, waar om 10.45 een Lof zal zijn, waaronder hét reis- gebed wordt gebeden. De deel- eigen gelegenheid naar de kerk nemers uit Waalwijk moeten op komen. Het vertrek naar Amsterdam is bepaald op 11.30 uur vanaf de St. Antoniuskerk. Tijdens de reis wordt gebeden en gezongen. Direct na aankomst in Amsterdam brengt ten gids de deelnemers naar het Spui, waar ze om ongeveer 3 uur aankomen. Vandaar wordt de Stille Omgang begonnen, tijdens welke voor di verse intenties wordt gebeden. (Men zie hiervoor het program maboekje). Na de Stille Omgang is er om 4.30 uur H. Mis met gezamen lijke Communie in de St. Nico- laaskerk aan dé Prins Hendrik kade. Na de H. Mis gaat ieder eten en om 6.30 uur wordt weer uit Amsterdam vertrokken. Zoals bekend is de algemene intentie van deze Stille Omgang: De terugkeer van de afgedwaal- den en de bekering van de dwa- lenden, vooral van dé Mirakel stad. F. VAN DEN ASSUM OVERLEDERWAREN- FABRIEK N.V. Te Dongen is opgericht de Frans van den Assum Overleder- warenfabriek N.V., die als doél heeft het exploiteren van een overleder-, schoen- en lederwa ren fabriek, de handel in leder en aanverwante artikelen enz., als voortzetting van het bedrijf tot heden in C.V. ,,Fr. v. d. Assum overlederfabriek" uitgeoefend. Directeuren zijn de heren H. G. C., F. J. J. en J. B. van den As sum. FEUILLETON VAN DE ECHO VAN HET ZUIDEN Door J. A. AGES. 5). Nee, sprak de koster. Toen ik de klok geluid had en mij weer tot de vijand keer de, vluchtten zij lafhartig; wel twaalf zwaar bewapende mannen vlogen voor mij de kerk uit. Niets hebben ze achter gelaten, bromde de veldwach ter met een scheef oog naar de koster. Wel zijn er overal in de muren en in de banken sporen van een vuurgevecht te vinden. Dat moest wel, meende de koster luchthartig. Toen namen Peter en Frank afscheid en reden langzaam weer naar huis terug. Vreemde zaak, mompel de Frank voor zich uit. Ver der spraken zij weinig, te zeer vervuld door eigen gedach ten. Bij de „Gouden Zwaan" stelde Peter voor rustig on der de linden een glaasje bier te drinken. Frans keek be denkelijk op zijn horloge, maar liet zich toch overhalen. Weet je wat mij dwars zit, zei hij, toen de grootste dorst ge lest was. Dat er in de laatste tijd vreemde dingen in dit dorp ge beuren. Peter was er meteen in. Zeven jaar zit ik nu al hier, vervolgde Frank. De hele oorlog heb ik in Axen meegemaakt en in die tijd leerde ik de mensen kennen. Van elke boerenhoeve, van alle huisjes van de dagloners ken ik de vrouwen en mannen en kinderen, hun genoegens, hun ver driet, de geschiedenis en het dra ma Het was zowat een maand geleden, toen er hier voor 't eerst iets gebeurde, dat ik nog steeds niet verklaren kan. Kees Hommes een jonge wegwerker, werd op 'n avond dronken. Hier, in dezelfde Gouden Zwaan. Op zichzelf was dat niet zo bijzonder, wel, dat Kees met een biljet van honderd gulden betaalde. Nu weet ieder een hier, dat Kees Hommes nog nooit in zijn leven honderd gulden tegelijk in zijn handen heeft ge had; de jongen spaart niet en nie mand in het dorp miste ook een biljet van honderd. Maar hij had er een en hij wilde aan geen ster veling vertellen hoe hij er aan ge komen was. Vreemder nog is, dat hij een week later wegwerker af was en nu als fabrieksarbeider in Ewerkt. En verhuisd is, dacht Peter. Neen, hij is hier gebleven en dat kon ook best, want de fabriek ligt aan de rijksweg, twaalf kilo meter van hier. Wat maken ze daar Stofzuigers, geloof ik, maar die hele buurt hoort al lang niet meer bij Axen; 't is daar gemeen te E Frank zag zijn vriend eens aan. Hij vreesde wellicht een spotten de gedachte bij Peter en meende zich te moeten verontschuldigen. Zie eens Peter. Jij zult ons wel uitlachen met onze dorpse drama's en bezorgdheden om het bankje van honderd van Kees Hommes en jij zult direct gezegd hebben..;... Verdiend in de zwarte han del, vulde Peter aan. Juist, maar je weet dat er hier geen cent zwart omgaat. Wij leven daarvoor bovendien te ge- isoleerd van de steden en te ver van de grens voor smokkelen. Bo vendien zijn de Axenaren prima volk. Ik ken je locale trots, maar ga verder. Ik zal je werkelijk niet uitlachen. Misschien dat er aan stonds nog een draad in je ver haal te vinden is. Nu dan, ging Frank met moed verder. Verder zijn er alle maal vaagheden. Eens een schot in de nacht, een gerucht hier en daar en veel vreemdelingen in 't dorp. Wat noem je veel Henk vertel eens! riep Frank de waard aan, die juist even bui ten kwam kijken of het soms tijd was voor een tweede glas bier. Henk, zijn er veel vreemden hier tegenwoordig Dat zou ik menen, dokter, zei Henk met 'n scheve blik naar Peter. Wel, elke week houdt hier een vreemde auto stil. Nette lui, niet van het land, kopen een biertje, maken 'n praatje en gaan dan weer weg. Vroeger waren er alleen vreemden op marktdag, maar de laatste markt was bijna acht jaar geleden. En we liggen te ver van de grote weg Nog een biertje, Henk, zei de dokter en de waard slofte weg. Ja, 't is niet veel voor een buitenstaander zoals jij, sprak Frank wat treurig omdat hij voel de Peter niet te kunnen overtui gen van de onrust, welke in het dorp groeide. Maar zijn vriend was al elders met zijn gedachten. Waar woonde Ossiefski vroeg hij plotseling. - Buiten, aan het zandpad naar het bos. Hij heeft het huisje gekregen van een dagloner, die als SS-er ergens bij Kief sneu velde. Woonde hij alleen Ja, hij kookte zijn eigen potje en leefde daar erg terugge trokken. Kwam alleen wel eens op de. Zonnehoeve, de boerderij, die er het dichtst bij ligt. Ik ga er eens kijken, besloot Peter. Je zult er niet veel vinden. Ossiefski was arm als de kerk- muizen, waarvoor hij speélde, als de koster hem niet hinderde. Wat doen zij nu met zijn snullen —Geen idee van. 't Is waarde loos. Ik denk, dat ze de boel la ten liggen tot er een volgende be woner komt, die alles op de vuil nisbelt gooit. HOOFDSTUK III. WAARIN PETER EEN ONTMOETING HEEFT. En misschien is de schamele have van Ossiefski nog wel op een vuilnisbelt terecht gekomen. Maar Frank vergiste zich, toen hij dacht, dat er geen belangstel ling zou bestaan voor het huisje aan het zandpad. Toen hij betaalde voor zeven glazen bier het oneven glas was voor de waard zelf ston den twee mannen naar het huisje te kijken. Achter een paar lage eikenstruiken aan de overkant van de weg hadden zij zich opgesteld. De langste man droeg een pet, de kleine een dwaas grote hoed, waaronder zijn gezicht schuil ging en met zijn tonronde buik en de korte beentjes leek hij op een dui kelaartje. Zij spraken niet: zij wachtten en waren gespannen. Maar er gebeurde niets, 't Huisje stond vriendelijk te knipogen te gen de late zon en de vlier bij de voordeur wiegde tevreden in het lichte briesje. Het was er zo vre dig en stil, dat een krekel besloot zijn avondconcert te vervroegen; zijn vrienden stemden met dat voorstel in en er werd toen zo opgewekt gespeeld, dat de langste man achter het eikenhakhout er nerveus van werd. Ellendelingen, siste hij. Je kunt niets meer horen. Roehik doch, Cyr.us, sprak het duikelaartje kalmerend, en het was duidelijk, dat hij niet gebo ren en getogen was in het land, waarop hij stond. Zijn wieg had veeleer gestaan ergens tussen Danzig en Athene. Zijn lange metgezel was onge duldig geworden. zandpad over. De kleine moest Ik ga, zei hij, en hij stak 't zandpad over. De kleine moest hem toen wel volgen. Zij liepen om het huisje heen en trachtten door alle vensters naar binnen te kijken. Nu waren er niet veetra- men, maar toch viel bij nadere in spectie de ruimte daarachter mee. Beneden waren twee kleine ka mers en een keukentje en daarbo ven moest een grote zolder of een vliering zijn, waarin wellicht ook enkele vertrekken afgeschoten wa ren. De gezinnen van dagloners in deze streken konden zeer uit gebreid zijn. (Wordt vervolgd) EEN „GUILIANO" TE ROTTERDAM. Knapen waren al aardig op het verkeerde pad. De 17-jarige stoffeerder te Rot terdam, die blijkbaar onder dc indruk was gekomen van de avonturen van de Siciliaanse Gui- liano, besloot diens levenswijze te gaan navolgen. Hij voorzag zich van een drie tal volgelingen, die reeds een paar inbraken in Tuindorp op hun naam hadden staan en liet zich Guiliano noemen. Hij stelde een erecode op, schreef voor, dat „zijn" mensen zwaar bewapend moesten zijn en stelde vast wat wel en niet mocht, bijv. nooit be kennen. Zijn volgelingen hadden zoals gezegd al verschillende inbra ken gepleegd, doch toen zij met „Guiliano" in aanraking kwamen begon het pas voor goed. Maar een witte das werd hun noodlot. Uit de verklaringen van getuigen was vast komen te staan, dat een van de jongens, die niet ouder waren dan 16 of 17 jaar, een der gelijke opvallende das droeg. Toen dan ook enige agenten drie jongens ontmoetten, van wie er één een witte das droeg, na men zij ze ondanks enige tegen weer mee naar het bureau. De jongelui hadden niet minder dan elf sleutels bij zich, een zaklan taarn en een alarmpistool. Een van hen droeg een lap om de hals die hij in geval van nood voor zijn gezicht kon doen. Ook „Guiliano" werd gepakt. Met zijn vieren hebben zij o.a. 187 en twee polshorloge's gesto len. Een van de twaalf diefstal len werd zonder de hoofdman ge pleegd. Toen deze achter deze „ontrouw" kwam, zocht hij twee andere volgelingen, met wie hij, zwaar bewapend, twee villa's in Barendrecht bezocht. De ouders van de knapen ble ken volkomen onkundig te zijn van de avonturen van hun kroost. De jongens zijn voor de Officier van Justitie geleid. EEN VROEGERE PASEN. Het jaar 1951 zal zich minstens om één reden van de andere on derscheiden Pasen zal op een vroegere datum, n.i. 25 Maart, vallen dan enig ander j;T;t in de tweede helft van deze eeuw. De wereld zal tot het jaar 2003 trre ten wachten om Pasen nog der nl. 23 Maart te vieren. De vroeg ste Paasdatum die mogelijk is, de 72ste Masrt, do laatste 25 April, een verschil van 35 dagen. De laatste keer dat het feest op 22 Maart viel, was in 1818. De vol gende keer gebeurt dit in 2285. Op 25 April viel het in 1943, dat zal weer zo zijn in 2038. UITSLAG ZONNESTRAAL LOTERIJ. Bij de op 20 dezer te Amster dam gehouden trekking van de 15e ,,Zonnestraal"-Loterij is de hooftprijs (Ford-Prefect personen automobiel) gevallen op lot nr. 92451. Voor het bekomen van een volledige uitlotingslijst raadplege men de aanwijzingen op de loten. ALS JE TENSLOTTE ACHT JAAR BENT Toen met veel moeite de roef van het in de Rotterdamse Rijn haven gezonken binnenschip ARBEIDSBUREAU WAALWIJK. WORDEN GEVRAAGD Kleding en reiniging: Meisjes voor confectie-ateliers Schoen en Leder: Aanklopper, Afmaker. Handaflappers, Handzwikker en Handoverhaler. Houtenhakkenzetters. Flexible krammers. Prima ophalers. Machine-zwikker. Overleersnijders en Zoolleer- stanzers. Bijtuigers en Gradeerder. Mannel. stikkers en leerling stikkers. Kantenschrooiers. Schoenstiksters en Thuisstik- sters. Plaksters. Jeugdige schoen- en lederwa- renfabrieks-arbeiders. Div. arbeiders voor eenvoudi ge werkzaamheden in de zwik- kerij en af makerij. Metaalnijverheid Jongens en meisjes voor mon tagewerk. Land- en Tuinbouw. Jeugdige land- en tuinbouw- arbeiders. Vrije beroepen: Kantoorjuffrouw (bekend met boekhouding). Mannel. jongste bedienden. Hout, kurk, stroo. Een houtfraiser. Huishoudelijke diensten: Dagmeisje (voor halve dagen) Dag- en nachtdienstbode. BIEDEN ZICH AAN Bouwvakken: Een leerling timmerman met opleiding Nijverheidsschool. Timmerlieden. Schilders. Een halfwas schilder. Metselaar. Bouwvak-sjouwers. Opperlieden. Grondwerkers. Een meubelstoffeerder. Reiniging. Heren-kapper. Schoen en Leder: Huidenspanner. Snij meester - magazijnmeester Werkmeester onderwerkafd. Stikmeester. Schuurder (Lederfabriek). Metaalnijverheid Auto-monteur. Machine-bankwerker. Land- en tuinbouw: Land- en tuinbouwarbeiders. Voedings- en genotmiddelen Een brood- en banketbakker. Verkeer: Diverse chauffeurs. Vrije beroepen: Boekhouder/correspondent. Aanmelden dagelijks tussen 9 en 12 uur v.m. op het Ar beidsbureau te Waalwijk, Grotestraat 339, tel. 63. Deze bekendmaking is gel dig tot en met 3 Maart a.s. „Pax" was opengebrand en een redder zich naar binnen werkte, vond hij daar twee kinderen, ver schrikt, maar ongedeerd. De achtjarige Wim was echter niet zo ontdaan of hij had de te genwoordigheid van geest eerst zijn zusje aan de man over te rei ken om daarna rustig te wachten tot hij zelf uit zijn bénarde positie verlost werd. Als je tenslotte acht jaar bent, gaat je zusje van twee jaar voor. In het Zuiderziekenhuis waaruit de kinderen inmiddels alweer ont slagen zijn, vertelde Wim iets over de angstigë uren, die hij met zijn zusje heeft doorgemaakt. Wat er precies gebeurd was, wist hij niet, maar hij merkte dat het plot seling donker werd en dat er lang zaam water in de roef begon te stromen, als maar hoger. De kin deren konden zich moeilijk meer staande houden. Wim wist echter wat hem te doen stond. Hij trok zijn zusje op zijn arm en klom op een stoel. Getweetjes wachtten de kinderen zo langer dan een uur op hun redding. Gebleken is, dat de hoge golfslag, veroorzaakt door een voorbijvarend groot schip, groté gutsen water in het binnen- vaartuigje kletste, zodat dit lang zaam maar zeker begon te zinken. SCHEEPSRAMP BIJ DUINKERKEN. Francois Rique, broer van de gezagvoerder van de trawler „Duc de Normandie", die Woensdag in de Noordzee kapseisde, is des avonds aan boord van het Ame- rikaansé schip „American Coun selor" via Vlissingen te Antwerpen aangekomen. Rique verklaarde, dat het ongeval zich heeft voor gedaan ter hoogte van Duinker ken. Een grondzee sloeg over de trawler en alle leden van de be manning, die zich op de brug be vonden, wérden in zee geworpen. Hijzelf kon zich vastklampen aan een plank en zijn broer op pikken. Op. dat ogenblik kwam de „American Counselor", op weg naar Antwerpen ter plaatse aan. De beide broeders werden aan boord genomen. Men weet dat de gezagvoerder van de trawler, on danks alle zorgen aan hém be steed, overleed, alvorens het schip Antwerpen bereikte. Rique denkt de enige overleven de te zijn van de 24-koppigé be manning van de „Duc de Nor mandie"# i

Echo van het Zuiden | 1951 | | pagina 6